Jongeren uit Zwitserland en Nederland hervonden elkaar T.V.-UITVINDING IS VERBODEN UIT- fm vKamol D kunst kalei öoscoQp Georges Selierrer solist in Haydns vioolconcert H (die kapitalen kan besparen) NODIGING „WEDERHOREN" MET JEUGDORKEST ZURICH „Zo kan schade tot miljard oplopen" j Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 17 oktober 1962 Derde blad no. 30783 ET Jeugdorkest uit Zürich, dat onder lei ding van de amateur-dirigent Georges Scherrer in 1959 in onze stad met enorm succes optrad heeft het verblijf in ons land wederom besloten met een vreugdevol concert in de Stadsgehoorzaal, bijgewoond door de talrijken, die op een of andere wijze bij dit verblijf be trokken waren, alsmede door vele anderen, die Voor de dirigent is het een moeilijke taak, steeds met ten regelmatig doorstromend' orkest te moeten werken. Dit houdt In, dat van de ongeveer 50leden, die er in 1959 deel van uitmaakten, ditmaal nog slechts 10 aan het concert medewerk- de kennismaking met het ensemble wilden hernieuwen. Het was een prettig wederzien en wat het voornaamste is. ook een prettig wederhoren, waarvoor, naast dank aan het „Jugendorchester Zürich" ook dank toekomt aan de „Leidse Jeugd Actie" en K. en O. op wier initiatief dit nieuwe bezoek naar wij menen georganiseerd was. Een leider van zulk een jeugd orkest moet dus eigenlijk telkens weer opnieuw met de studie beginnen en dat wil héél wat leggen! Ook ditmaal is overtuigend aangetoond, dat Scherrer met rijn jongens en meisjes hard heeft gewerkt, veelszins met voortreffelijke resultaten, al wil len wij ons niet verhelen, dat de eerste maal, dat wij hen hoorden deindruk dieper is geweest. Toch komt allen hulde toe voor het ook nu bereikte, onder leiding van iemand, die zich een serieus pedagoog betoont, niet voor een kleintje vervaard is en zich slechts tevreden stelt met een uiterst zorgvuldige af werking van de te spelen num mers. Zware opgave IE nummers waren: allereerst de Ouverture ..Ihpigenie ln Aulis" van Gluck, waarin direct de klare unisono-lnzet der strijkers sterk trof. De homogene orkestklank en de strakke tempi waarborgden nodige spanning, hoewel in de langzame de len de vereiste Innerlijke bewogen heid nog onvoldoende tot uitdrukking kwam. Doch in dit opzicht mag men van de Jongeren wellicht nog niet te veel vragen. Een grote opgave lag hierop voor de boeg voor de concert meester, de violist Jörg Scherrer. zoon van de dirigent. De vorige maal werden wij solistisch geconfronteerd met de toen 14-jarige. Hélène Basler in Haydn's pianoconcert in D. gr. t., een waarlijk groot talent, dat verba zing opriep door haar ongemeen technisch kunnen en natuurlijke ar tisticiteit. Vandaar dat onze verwachtingen ook deze avond hoog gespannen wa ren. Jörg Scherrer heeft daaraan niet tenvolle beantwoord, al gaf hij een respectabele vertolking van Haydn's veeleisend vioolconcert in C dur. Vooral het eerste deel droeg hij bij zonder onevenwichtig voor met een nog lang niet vlekkeloze techniek, waarin de onzuiverheid hem menig maal danig parten speelde. Langzamerhand kwam hij echter meer op dreef, ontwikkelde in het Adagio meermalen een fraaie toon en kwam in het laatste deel al aardig boven het loutere notenspel uit. Toch hebben wjj van amateurs wel eens betere prestaties gehord. Jörg Scher rer is zeker een begaafd violist, doch hij hoede zich voor opgaven, welke ten dele nog boven zijn macht liggen. Daarbij zal zijn muzikale gevoe ligheid stellig nog meer moeten rij pen. De samenhang met het orkest was aanvankelijk onzeker. doch ook daarin kwam allengs gelukkig verbe tering. zodat tenslotte toch wel een bevredigende impressie werd gegeven. Jórg Scherrer incasseerde een har telijk applaus. Introducties DE kennismaking met de speciaal aan dirigent Scherrer opgedra gen „Kleine Symfonie in C-dur" van de Zwitserse componist René Matthes heeft niet teleurgesteld. Matthes schrijft in een aangename frisse en melodieuze trant, weet pre cies wat het amateurorkest toekomt en speciaal de blazersgroep, welke zich van een uitnemende zijde deed kennen. Hier zijn geen gecompliceer de ingewikkeldheden, noch „moder nismen" aan het woord. Het prettig klinkende en kleurig getinte werkje viel een bijzonder geacheveerde uit voering ten deel. Interessant was ook de introductie van de Haydnsymfonie no. 61 in D dur. na ruim honderd jaar weer eens uit de archieven getoverd. Ook hierin toonde het vlot en vaar- spelende orkest zich van zijn beste zjde: het ging vreugdig en lieflijk toe. weliswaar nog niet altijd met voldoende muzikale diepgangen nuan cering. maar toch zodanig, dat al veelvuldig de zuivere Haydnsfeer naar waarde getroffen werd. Langdurige toejuichingen beloon den dirigent en orkest, een bewijs, dat het auditorium, waaronder zich vele jongeren bevonden, met het ge presteerde alleszins ingenomen was. Wij mogen dan ook opnieuw Zü rich gelukwensen met een jeugdor kest van dit niveau. Woorden van dank DE directeur van K. en O. de heer A. J. v. d. Pompe sprak tenslotte hartelijke woorden van dank. onder aanbieding van een geschenk aan dirigent Scherrer en diens zoon. Ook de orkestleden werden ieder met een presentje dat zij zeker verdiend hadden, verblijd. Als contra-dankbetuiging volgde een herhaling van het Menuet uit de Haydn-symfonie, waarmee deze fees telijke avond, die wederom in het te ken stond van een complete verbroe dering Zwitserland—Nederland, een prachtige bekroning vond. Jeugd uit twee landen had elkaar enthousiast en met onderlinge waar dering hervonden. Hierboven het jeugdorkest uit Zürich tijdens het gisteravond gegeven concert in de Stadsge hoorzaal. (Foto L.D./Holvast) De jonge musici uit Zürich zullen ongetwijfeld morgenochtend met ge- I voelens van grote erkentelijkheid voor hun verblijf in ons land. huis- waarts keren. Moge dirigent Scherrer nog lang voortgaan de Zwitserse jeugd in te wijden tot onvergankelijke muzieken in een tijd. waarin slechts de „één dagsvliegen" triomfen lijken te be halen Zijn voortreffelijke pedagogische arbeid kan niet hoog genoeg aange slagen worden! H. Bij Nationale Ballet: „Symphony for fun" Sedert enkele dagen zijn de repe tities in volle gang voor Michael Charnley's ballet „Symphony for Fun" op muziek van Don Gillis. Dit ballet werd in 1952 door het London Festival Ballet in première gebracht. Thans is het Nationale Ballet de eni ge, die het op zyn repertoire heeft. Charnley, die o.a. heeft gedanst in het American Ballet Theatre, het Royal Ballet, het Poolse Ballet en het Ballet Jooss. is thans in Engeland werkzaam als regisseur en choreo graaf. Ter gelegenheid van het huwelijk van Grace Kelly met Prins Rainier van Monaco, maakte hjj het ballet „Homage to a Princess" op muziek van Stan Kenton, terwijl ook het ballet „Alice in Wonderland" op mu ziek van Joseph Horowitz op zjjn naam staat. Voor het nationale ballet van Chili creéerde hij „Ellos". Hij is uitgenodigd door het Stanis- Radio Filharmonisch Sextet naar Brussel Het Radio Filharmonisch Sextet» bestande uit Adriaan Bonsel, fluit, Sam Zilverberg, hobo, Jos d*Hondi klarinet. Anton Doomemik, fagot. Kees Versney, hoorn en Herman Kruyt, piano is uitgenodigd volgend® week maandag op te treden voor het derde programma van de Belgische Radio te Brussel. Daarna gaat het ensemble naar Parijs waar grammo foonopnamen worden gemaakt. Op de programma's van deze concerten staan o.a. werken van de Neder» landse componisten Willem Pijpery Henk Badings, Hans Kox en Adriaan Bonsel. lavsky Theater ln Moskou om aldaar 4 balletten te maken. "Symphony for Fun" zal op 27 no vember as. in de Stadsschouwburg te Amsterdam zijn Nederlandse pre mière beleven. Ergens in Nederland wordt bet fijne meubelmakerswerk nog in ere gehou den: te Waddinxveen. centrum voor houtnijverheid, waar de edelste hout- •oorten voor de fabricage van Formule- meubelen worden toegepast. Onder vele en vaardige meesterhanden ko men daar meubelcreabes tot stand, die beantwoorden aan abe moderne formules van schoonheid, degelijkheid en vormgeving. Achter elk van deze prachtige meubelstukken staat het fro- merk als kwaliteitsgarantie en meester teken. u bent bij Kempkea in Wad dinxveen van harte welkom voor een thowroombezoek met fabrteks-excur- en een koffiemaaltl/d. Op zater dagen zijn géén excursies mogelifkl NV. Kempkea Meubelfa brieken. Toonzalen: Wad- Jixveen en Amsterdam. Ode Schana 73'77. Leve- nrg vla da handel. Wilma Driessen zingt in Wenen Dp coloratuursopraan Wilma Dhessen van de Nederlandse Opera •geengageerd om in de Volksopera Wenen de hoofdrol in de operette JJJdigc van Johann Strauss onder «ding van Anton Pauiik te zingen. premiere vindt plaats in janu- W 1963. N.R.U. opdrachten aan componisten De NRU heeft ter uitbreiding van hedendaagse Nederlandse orkest- koorrepertoire het initiatief geno den tot verstrekking van composi- "e-opdrachten voor orkestwerken jjo wil Eisma, Hans Cox en Jan w'sse en voor a capella koorwerken Rudolf Escher (gemengd koor), Willem Vogel en L. van Regteren- Wtena (mannenkoor). De eerste uitvoeringen van deze •erken zullen worden verzorgd door 1 besten en koren van de NRU. Een van de opvallendste din gen van Deventer is wel het fan tastische woud van enorm hoge t.v.-antennes, dat voor zover het oog reikt boven de daken uit steekt. Er is een logische verkla ring: Deventer ligt op de rand van het bereik van de Duitse zender Langenberg, welke dus alleen met een zeer hoge antenne ontvangbaar is. Hetgeen niet wegneemt, dat het mastenwoud afschuwelijk lelijk is. Het ls ook totaal overbodig. In Deventer, en overal elders. Deze bou de bewering deed al ruim acht jaar geleden de Deventerse tclevisiepionier F I. Krebbers. En hij liet het niet bij woorden. Met een even simpel als geniaal experiment leverde hij het onweerlegbare bewijs, dat al deze lelijke en zeer kostbare antennes vol komen overbodig worden indien op eer. daartoe geschikt hoog punt in de stac! één antenne geplaatst wordt, met daaraan gekoppeld een simpel hoogfrequent versterkertje, dat het ontvangen signaal enkele malen ver sterkt doorstuurt, via een verticaal hangend draadje dat als straler dienst doet naar de kijkers in de omgeving, die dan kunnen volstaan met een doodgewone staande spriet- artenne, eventueel binnenshuis opge steld. Geen mastenbos dus meer op de daken, geen hoge aanleg- en on derhoudskosten van antennes meer voor de kijkers? Ja, even leek het erop dat dit ln Deventer het logische gevolg zou wor den van Krebbers' ingenieuze ont dekking. Deventers burgemeester was er bijzonder mee Ingenomen. Hij wil de de heer Krebbers die zjjn dien sten gratis aanbood graag een permanente t.v.-signaalversterker op de Deventer toren laten installeren. Maar een verzoek om toestemming aan de directeur-generaal van de PTT leverde geen enkel resultaat op. Deventer hield zijn mastbos. Auteursrecht Geen toestemming dus van de PTT, maar achter de schermen wel een le vendige belangstelling, zoals de heer Krebbers veel later pas bleek, nadat hij voor een onderhoud was uitgeno digd door Philips' laboratoriumleider Haantjes. De heer Haantjes zei: „Uw systeem is technisch volkomen uit voerbaar. Het is perfect. Samen met de PTT hebben wij in Den Haag een proef genomen, die voor 99 procent Maar toch kan er van toepassing niets komen", aldus de heer Haantjes, „Want dit zou neerkomen op het „relayeren" van de Duitse Lan .eberg-programma's en dus zouden auteursrechten verschuldigd zijn". Vraag van de verbaasde heer Krebuers: hoeveel auteursrechten moet de PTT dan wel betalen voor het relayeren via de draadomroep van buitenlandse programma's? Ant woord: „Niets". Hor dat mogelijk ls? De situatie is zo „gegroeid" Commentaar van de heer Kreb bers: „Het is onzin, indien voor toe passing van mijn systeem auteurs rechten gevraagd worden. Zouden zij niet gevraagd kunnen worden, wan neer de kijkers Langenberg ontvan gen met antennes van tien meter hoog er. opeens wél als zij kijken via een-meter-lange sprietantennes"? Trouwens, indien voor de buiten landse programma's betaald moet worden, bijvoorbeeld vijf gulden per toestel per jaar, dan zullen de De- ven tenaren dat graag doen, meent de heer Krebbers, want alleen de ver zekering van de hoge antennes be draagt al het dubbele, nog helemaal afgezien van de aanleg- en onder houdskosten. Opzien burend De „zaak" kreeg er een geheel nieuw aspect bij en werd weer uiterst actueel toen enkele dagen geleden de heer Krebbers een nieuw en nog be langrijker experiment met een op zienbarend succes bekroond zag: hij maakte gedurende een avond het tweeat Duitse UHF-programma voor alle Deventerse t.v.-kijkers zichtbaar. T.V.-pionier KREBBERS miljoenen kunnen bespaard worden Ook voor hen, die een oud toestel, zonder UHFontvangstmogelijkheid bezitten. HU ontving het tweede Duitse net op kanaal 2.1 en zond het weer uit op kanaal 11. Ditmaal ge bruikte televisiepionier Krebbers een normaal in de handel verkrijgbaar frequente omzetapparaat, dat in het oosten des lands algemeen toepassing vindt in de centrale antennes van flatgebouwen, om het ultrahoogfre- quente t.v.-signaal van Duitslands tweede programma (Münster) zicht baar te maken op de tot nog toe in gebruik zijnde „gewone" uhf-t.v.-ont- vangers. Hetgeen trouwens ook voor bezitters van een modern uhf-toestel nuttig was, want het Duitse tweede programma is wegens de kleine ac tieradius van de centimetergolven in Deventer nauwelijks te ontvangen, zelfs met een antenne van tien meter. De heer Krebbers benutte dus een normaal en algemeen gebruikt om zetapparaat, dat hU in combinatie met het al eerder genoemde hoog frequente versterkertje plaatste op het dak van 'n pas-gebouwde 50 mtr hoge silo te Deventer, die toevallig net tussen de stad en de Duitse zender staat, zodat de antennes van de kUkers in de juisten richting „keken". VrUwel hetzelfde omzetap paraat wordt ook geleverd aan par ticulieren, die het kunnen laten mon teren in hun oude t.v.-ontvanger om ook van Duitsland tweede pro gramma te kunnen genieten (en in de toekomst ook van het tweede Ne derlandse programma). Dergelijke frequentie-wisselaars worden door alle producenten van t.v.-ontvangers gefabriceerd en ver kocht en vele duizenden Nederlandse t.v -kijkers, flatbewoners met een centraal antennesysteem zowel als gewone particulieren met een eigen artenne, maken er een dankbaar ge bruik van om het tweede Duitse pro gramma te zien. Reactie Zoals bekend was de reactie van de PTT op het experiment van de Deventerse t.v.pionier even heftig als merkwaardig: dezer dagen vervoeg den twee PTT-opsporingsbeambten in gezelschap van twee rechercheurs van politie zich bij de heer Krebbers. Zijn omzetapparaatje werd „gecon- fisceerd", de heer Krebbers werd ge brandmerkt als wetsovertreder „Het is eigenlijk te fantastisch om waar te zijn", verzucht de heer Kreb bers „Volgens dit systeem zouden zij al die flatbewoners en al die duizen den andere twee-programma-kijkers óók moeten verbaliseren. ZU doen in het klein hetzelfde als ik". Waarom al deze experimenten van de heer Krebbers? Hij is radio- en televisiehandelaar en met het instal leren van een signaal versterker en een frequentiewisselaar op de Deven terse silo schaadt hij ongetwijfeld zijn eigen verkoop, zowel van anten nes, als van omzetters en nieuwe uhf-t v.-ontvangers. „Dat kan wel zijn, maar ik kan het nu eenmaal niet aanzien dat de hele bevolking van Deventer geld wegsmijt aan kostbare tien-meter-hoge anten nes of aan voorzet-apparaten, terwijl voor een luttel bedragje één centrale omzetter met versterker de hele stad kan bedienen". P.T.T.-helang Gevraagd naar zijn mening om trent de houding van de PTT, ant woordt de heer Krebbers: „De PTT wil met alle geweld draadtelevisie doordrijven. Mijn systeem maakt draadtelevisie een volkomen overbo dige instelling, die alleen maar zin loos-kostbaar is. De draadtelevisie moet doorgedreven worden, omdat de PTT sinds jaar en dag zit met een steeds toenemend tekort ten gevolge van de draadomroep. De draadom roep heeft tot nog toe in totaal al een verlies opgeleverd van honderd miljoen gulden. Voor dit jaar wordt het verlies weer begroot op f9 mil joen en elk jaar bedanken er weer duizenden draadabonnees. Het totale aantal bedraagt nu al minder dan een half miljoen. De PTT had alle aangeslotenen al lang een gratis ra dio kunnen geven. Ter rechtvaardiging zegt de PTT elk jaar weer opnieuw tegen de tyd. dat de begrotingen gemaakt wor den dat de experimenten met de draadtelevisie nu bijna afgesloten zyn. De geld-slurpende draadomroep moet gehandhaafd blijven om in dunst gesteld te worden van de toe komstige draadtelevisie". Maar het Is allemaal weggegooid geld, meent de heer Krebbers, want de draadtelevisie oerust op een idee- fixe. Ten eerste duurt de experimen tele periode nu al zo veel jaren, dat het wel duidelijk is dat de PTT er niet goed raad op weet. Ten tweede, al zou het lukken, dan nog kost de verwezenlijking, :n^ het huidige gebrek aan arbeidskrachten, wel tien jaar. En tegen die tfjd is de zich stormachtig ontwikkelende televisie techniek al weer zo veel nieuwe we gen ingeslagen, dat het draadsys teem al verouderd zal zijn voordat het voltooid is. Het lukt b(j voor beeld nooit om kleurentelevisie door zo'n draadnet te sturen. „Als de PTT i doorgaat wordt de schade voor de j belastingbetalers nog wel een mil- jard.besluit de heer Krebbers.! Een huid die leeft is mooi! Een jonge, Ievensfrisse huid - hoe kunt u die behouden of... herwinnen Hier is het wetenschappelijke antwoord dat miljoenen vrouwen dankbaar stemt: Vitamol. Vitamine- cosmetica die het tekort aan opbouwstoffen in uw huid weer aanvullen. Nieuwe levenskracht door reddende vitaminen... nieuwe charme door Vitamol 1 Vitamine voor uw huid BESLIST OVER UW SCHOONHEID Vitamol Dagcrème: De volmaakte bescherming. Vitamol Nachtcrème: De beste voedingscrème. In tuben 4.25 Mariëtte van Wijk: zilveren medaille! De jeugdige NoordwUkse pianiste Mariette van Wjjk, die reeds meer malen successen oogstte, heeft op het internationaal concours „Viotti" te Vercelli (Italië), waarvan musici uit 36 verschillende landen deelna men, waarvan zjj de jongste was, de zilveren medaille verkregen verbon den aan het „Diplome d'Honneur". Een hoge onderscheiding! Russische dansers naar Amsterdam Het uit 75 dansers, danseressen en zangers bestaande Sowjetrussische Staatsensemble „De Georgièrs" zal van donderdag 1 tot en met woens dag 14 november in de Apollohal te Amsterdam een serie voorstellingen geven. Het zal de eerste maal zijn dat de Georgièrs, die enige weken geleden hun Europese tournee in Zwitser land begonnen na een tocht over de wereld, in Nederland optreden. De leden van het gezelschap, dat van een eigen orkest vergezeld zal zijn, komen uit de Kaukasus. Briefwisseling Ter Braak- Du Perron Het eerste deel van de briefwis seling tussen de auteurs Ter Braak en Du Perron over de periode no vember 1930mei 1940 ls verschenen. Er zullen totaal zes delen komen. Op verzoek van mevrouw A. Ter Braak-Faber en mevrouw dr. E du Perron-de Roos en daartoe in staab gesteld door de Nederlandse organi satie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek heeft de Amsterdamse ge schiedenisleraar en literator H. van Galen Last, deze briefwisseling pers klaar gemaakt. In het eerste deel zijn 338 brieven opgenomen uit het tijdvak 1930—maart 1933. De twee li teratoren hebben in tien Jaar meer dan 1200 brieven aan elkaar geschre ven. Vier Jaar is de heer Van Galen Last met de bestudering van de correspondentie cn de verzorging van de uitgave bezig geweest. De serie verschijnt by G. 'A. van Oor schot te Amsterdam. Combo's in de Kurzaal Twee befaamde combo's, namelijk het Gerry Milligan Kwartet en het Horace Silver Kwartet zullen zater dagavond, in een programma onder de titel „Jazz at the Philharmonic" in de Kurzaal te Scheveningen op treden. Nu een ontsnapt uit Veenhuizen- (Van onze Groningse correspondent) De 32-jarige gedetineerde N. J. T. Daniëls is maandagmiddag ontsnapt uit de strafinrichting in Veenhuizen. Na afloop van het middagwerk in de tuinen van de gestichten werd de ge detineerde Daniëls vermist. Tot april volgend jaar zou Daniëls zfjn straf, die hfj wegens diefstal opgelopen heeft, moeten uitzitten. Van de ont snapte is nog geen spoor ontdekt.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9