In Oegstgeest woont ii diamanten dominee Landbouwschap sprak met enkele ministers De Bollenstreek toch prettig om te werken JUBILEUM Wandelen in de natuur Bespaar de kleinen veel Sinterklazen RUSSISCHE KUNSTMAAN De buitenlandse druiven zijn zuur voor Belgische kwekers Russen uit Jemen terug naar Moskou Man verbrand in lege tank BEURS VAN AMSTERDAM LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 17 OKTOBER 196J Vrijdag 19 oktober a.s. zal het zes- r jaar zijn geleden, dat ds. G. J. ooi uit Oegstgeest werd bevestigd ipreikant in de Nederlandse Her- mdt Krrk. Dü. Mooi werd op 31 mei 1876 uit bouthandelaarsgezin te Nieuwe tela geboren. Hij bezocht het ge- tenieiük gymnasium te Doetinchem i itudeerde vervolgens theologie, pt aan de Gemeentelijke universi- it (e Amsterdam en daarna aan de jjki Universiteit te Utrecht. Sadat hij in 1902 door het pro- jciaal kerkbestuur van Drenthe toegelaten tot de evangeliebedie- r» in de Nederlandse Hervormde el werd hij op 19 oktober van •jelfde jaar (1902) door zijn zwa- r ds J. D. Stegeman, toen nog pikant te Nieuw-Amsterdam en iM emeritus predikant te Aalten. lestigd als predikant van de her- Irtnde gemeente van Frederiksoord. urna diende de jubilaris nog de jvormde gemeente van Helium in classis Appingedam; Vries in de ysis Assen; Gasselte in de classis sstn en tenslotte nog ruim twintig ar die van Hallum in de classis 'euwarden. waar hem met ingang 'n 17 oktober 1943 na éénenveertig itjaren op zevenenzestig-jarige jd het emeritaat werd verleend, lijn emeritaat is ds. Mooi nog i zes Jaar hulppredikant geweest, Juni 1944 tot januari 1946 ruim .jrhalf jaar te Westerwijtwerd in "burgerlijke gemeente Middelstum (p provincie Groningen en daar- tot augustus 1950 nog ruim vier een half aar te Someren in Noord- jpnt. Naderhand vestigde hij te Oegstgeest. Ds. Mooi heeft in de loop der jaren bestuursfuncties vervuld en zit- gehad in tal van colleges en lissies. Zo was hij o.a. lid en van het classicaal bestuur van 1, eerst bestuurslid en nader- voorzitter van de vereniging Jerzorg" in de classis Leeuwar- en praetor van de ring Stiens. Ds. Mooi was indertijd medewerker ui het ..Nieuw Evangelisch Tijd- [hrlft" en van de Evangelische Scheurkalender. Hij heeft zich veel bewogen op het terrein van de zie kenverpleging. Tijdens zijn verblijf to Someren in Noord-Brabant gaf hij daar mede de stoot tot de oprichting van een christelijke school. Ds. Mooi heeft steeds geprobeerd cm boven de richtingen uit de kerk in haar geheel te dienen. Hij begon als ..gewoon orthodox" predikant en heeft enige tijd meegewerkt aan ver schillende doelstellingen, uitgaande van de Evangelische Vereniging. Om streeks 1922 heeft heeft hij zich meer bij de „ethischen" gevoegd en achtte hÜ het bestaan van een afzonderlij ke evangelische Vereniging overbo dig. Elke Nederlander heeft gemiddeld jtchts vierhonderd vierkante meter rijt natuur tot zijn beschikking. itukje grond van 20 bij 20 meter ui Dat is minder dan in welk land rr wereld ook. Voor elf miljoen N'e- erianders samen is dat gelukkig nog m flinke lap. Vooral in het westen iD ons land wordt die lap echter nderbroken door huizen en cultuur- ponden. Over die vrije natuur komt nu de rtst met zijn regen, met zijn stor- cen, maar ook met zijn ongelofelijke leurenpracht. Op een windstille zon nige najaarsdag is het goed buiten te »jn. Tot veler verrassing is er juist n deze dagen in de vrije natuur morm veel te genieten. In het gehele and staan tientallen gidsen te wach- en om vooral de stadsmensen in te rijden in de geheimen van de na- uur. Op 20 oktober zullen natuur- itfhebbers onder leiding van enkele tan deze ervaren gidsen een wande- bng kunnen maken naar het bos- en duingebied van de Pan van Per en bij Katwijk-Binnen. De wande lingen die in het gehele land worden gehouden, worden georganiseerd door bet „Instituut voor Natuurbescher- lungseducatie". Geen inschrijfgeld, geen verplicht lidmaatschap van een c! andere vereniging, doch slechts tefde voor de natuur is voorwaarde «n aan deze wandeling te kunnen deelnemen. Aan het slot van de tocht bijgen de deelnemers een fraai ge ïllustreerd ..Herfstpraatje" geschre ven door Gré van der Baan aange boden, waarin men thuis nog eens zijn gemak kan nalezen wat de Hollandse herfst de natuurliefhebber op zo'n lapje van 20 bij 20 meter heeft te bieden. (Van onze Groningse correspondent) JZeer veel kinderartsen en kleu- Urleidsters hebben geconstateerd dat reeds in november de kinde ren, die nog aan sinterklaas ge loven, nerveus en gespannen zijn. In onze roezige samenleving hijgt het jonge kind toch al heel teel indrukken, die het niet kan verwerken, maar in vele gevallen wrdt van oktober af hieraan ook nog de spanning toegevoegd van de komst van Sint en Piet". Aldus de hoofdbestuurder van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen en de Nederlandse Uugdgemeenschap .in een adres Mn de raad van Groningen. ,Pe commerciële wereld", zegt dit adres o.m. „begint steeds vroeger de aandacht van het pu bliek op het naderende feest te vestigen. Het aantal winkel-, ver- enigings- en andere sinterklazen, ij de laatste jaren schrikbarend toegenomen en dit alles sticht in niet geringe mate verwarring bij °tee kleuters". Terwille van de rust en de ge wondheid van de kinderen, drin gen de beide verenigingen aan op één officiële intocht en een ver bod van winkelsinterklazen. Deze intocht zou ten hoogste twee we- hn voor 5 december mogen plaatsvinden en daarna eventueel Ji diverse weken worden her haald. In het adres wordt verzocht het interklaas feest van zijn excessen to ontdoen en daardoor „de nog jj het sprookje gelovende kleine burgers te bevrijden van span ningen, die schadelijk zijn voor nun gezondheid" en die aller minst onvermijdelijk zijn. In de Sowjet-Unie is vandaag een nieuwe aardsatelliet gelan ceerd. Kosmos-10 genaamd. De kunstmaan draait in 90 mi nuten om de aarde. De grootste afstand van de aarde is 380 km en de kleinste 210 km. VOORSCHOTEN Uitslag van „Herfstrit" Aan de zaterdag gehouden „Herfst rit 1962" van de Bromotoclub „Voor schoten—BCV hebben 47 personen deelgenomen. Voor wat betreft de auto's A-klasse luiden de uitslagen (tussen haakjes het aantal strafpun- ten: 1. W. Meijer, Den Haag (20); 2. M. Munters, Voorburg (41); 3. C. Bosscaert, Den Haag (52); 4. V. Post Nootdorp (80); 5. P. Bergman, Sas- senheim (83); 4. H. Zandbergen, Oegstgeest (103); 7. A Perfors, Sas sen heim (153);" 8. G. Wijntjes, Sas- senheim (156); 9. M. Krijbolder, Den Haag (161); 10. A. Peters. Voor schoten (170); 11. A. Boot. Den Haag (179»; 12. C. v. d. MeiJden. Koudekerk (197); 13. N. van Pelt, Wassenaar (217)! 14. C. de Mooij, Rynsburg (278); 15. W. Heemskerk, Rijnsburg (318). Auto's ledenklasse: 1. F. Bunt, Noordwyk aan Zee (47); 2. C. Dijs, Den Haag (87); 3. J. Harloff, Oegst geest (122); 4. H. van Ulden, Leiden (142); 5. H. v. d. Gugten, Rijnsburg (176); 6 W. v. Dorp, Leiden (187); 7. N. v. Hesse, Noordwijk (187); 8. D. Vooijs, Rijnsburg (190); 9. D. Ton- kelaar, Katwijk aan Zee (194)! 10. J. v. Paes, Leiden (216)11. B. Stapper. Leiden (226); 12. A. van Leeuwen. Katwijk a. d. Rijn (236); 13. G. Baay, Leiden (260)14. W. Seis, Leiden (273); 15. C. v. Leeuwen, Katwijk aan den Rijn (275)16. M. Schoneveld, Katwijk aan Zee, (275) 17. S. Star, Valkenburg (295). Bromfietsen. 1. J. Bruin, Den Haag (39); 2. J. de Reus, Voorscho ten (74)3. G Baranyai, Voorscho ten (107); 4. J. Wildenboer, Voor- Voorschoten (126); 6. W ten Naken Valkenburg (184». Motoren-Scooters: 1. J Voorham, Wassenaar (12); 2. J. Kluppel. Lei den (78); 3. A. Poldervaart. Oegst geest 100)4. N. Wassenaar, Lei den (107); 5. N. Frederikszen. Was senaar (175); 6. J. v. d Nagel, Val kenburg (195); 7. P. v. d. Meij, Val kenburg (209i. De wisselbekers kwamen in het bezit van J. Bruin, J. Voorham en W. Meijer. PARENWEDSTRIJD BRIDGECLUB De bridgeclub „Voorschoten" heeft inmiddels de vierde parenwedstrijd in de clubcompetitie achter de rug. De stand in het algemeen klasse ment, berekend over het gemiddelde van vier gespeelde wedstrijden en uitgedrukt in percenten, luidt als volgt: 1. De Lannoyvan Oosten 59.96; 2. HuijskesJespers 58.88; 3. van Alphen—Korpershoek 58.31: 4. van der MeerVlaardingerbroek 56.72; 5. RiksmanScheepmaker 56.65; 6. van den BergLeonards 55.15; 7. LambooVerhoef 54.21: 8. Auer Guy kens 54.07; 9. De Dekker—Kuk- ler 53.27; 10. Rutten—v. d. Post 50.32; 11. SchulpSchulp 49.46: 12. De Beer—Slieker 49.46; 13. Berger- Wassenaar 48.78; 14. Bronsgeest— van Delft 48.70; 15. Zuiderduin Goddijn 48.38; 16. Hameetman— Klein 45.81; 17. Dado—Oudvorst 45.27; 18. Klein—Volkers 44.90; 19. Wempevan Delft 43.20. Drij- ter—Wagen er 41.88. DUIVENSPORT P.V. De Zwaluw Kampioenschappen 1962. Ie kam pioen, le tour P. J. dHaens met 974.1 pnt, 2e P. N. van Wissen met 962.0 pnt., 3e J. P. v. Assem met 954.5 punt.le kampioen. 2e tour W. Onstenk met 454.7 punt; 2e. D. Brouwer met 385.8 punt., 3e J. P. v. d. Assem met 385.0 punt. le kam pioen bovenste 3 aangewezen P. N. van Wissen met 1229.1 p.. 2e kampi oen bovenste 3 aangewezen J. P. v. d. Assem met 1210.4 p. le kampioen jonge duiven W. Onstenk met 487.2 punt., 2e J. P. v. d. Assem met 477.6 punt.. 3e J. J. Heyne met 472.1 punt. le kampioen derby's W. Onstenk met 638.1 punt. 2e L. Hemmes met 432.0 punt. le kampioen navluchten W. Onstenk met 389.7 punt., 2e A. G. Kleiweg 382.1 punt., 3e J. J. Heyne met 375.0 punt. le kampioen gene raal W. Onstenk met 2192.1 punt., 2e P. N. van Wissen met 2149.7 punt., 3e J. P. v. d. Assem met 2102.4 punt. WARMOND Winkeliers bijeen De winkeliersvereniging kwam gis teravond bijeen voor een laatste De- spreking aangaande de komende St. Nicolaas. Vastgesteld werd, dat per 1 november as. een geheel nieuwe actie begint. Van 1 nov. tot en met 5 dec. zullen de deelnemende win keliers formulieren verstrekken, waarop na aankoop van f 2.50 een zegel wordt geplakt. Een volgeplak te kaart kan dan meeloten voor prljzei» ter waarde van f500,-. Na een geanimeerde rondvraag werd de vergadering besloten. CORRESPONDENTIE A. G. S. te L. In de huurwet wordt een opzeggingstermijn van één maand in acht aangenomen. Indien dit tekort mocht blijken te zijn, kunt u zich beroepen op „huur- bescherming", waarvoor echter een uitspraak van de kantonrechter noodzakelijk is. ZOET ER W OUDE Raadsvoorstellen Woensdag 17 oktober komt de raad bijeen. B. en W. stellen o.a. voor aan de Oliehandel Gejo te Amsterdam toestemming te verlenen tot het ma ken van een benzinepompinstallatie met ondergrondse tank op een stukje gemeentegrond aan de Jan van Ban- ningstraat voor de tijd van *3 jaren en tegen een jaarlijkse vergoeding van f 25. Voorts wordt voorgesteld het be drag van frauderisicoverzekering van f 34.000 te verhogen tot f 45.000. De jeugdbeweging In de parochie van de H. Kruisverheffing heeft een houten jeugdhuis cadeau gekregen. Dit is echter te klein en moet nood zakelijk worden vergroot. De kosten van plaatsing, vergroten, de aanslui ting op elektriciteit- en waternet worden begroot op f 8.300. Het kerk bestuur zal een bijdrage geven van f2000, van de provincie wordt "n bij drage verwacht van f 1000. Uit eigen middelen f 1000 kan worden verstrekt. Gevraagd wordt het restant of f 4.300 als renteloos voorschot van de ge meente te mogen ontvangen. Dit be drag zal dan in 15 achtereenvolgende jaren worden betaald. Gezien het grote maatschappelijke belang van de jeugdbeweging stellen B. en W. voor het verzoek in te willigen. De speeltuinver. Swieten aan de Hoge Rijndijk heeft over het boek jaar 1961/1962 een batig saldo van f 413.55, doch moet nog verschillende reparaties laten uitvoeren aan het hekwerk, glijbaan en clubhuis, ter wijl ook nog moet worden gemaaid en de sloten schoongemaakt. Ge vraagd wordt of de gemeente het slo ten en het maaiwerk wil doen en bo vendien een bedrag voor de repara tiewerkzaamheden wil beschikbaar stellen. Als dit niet mogelijk is dan wordt subsidieverhoging gevraagd. De commissie van de financiën heeft geadviseerd het subsidie te ver hogen. B. en W. willen het bestuur enige armslag geven en stellen voor het subsidie, dat thans f 300 per jaar bedraagt, te verdubbelen. De chr. gemengde zangvereniging Zingt den Heere" heeft het voorne men in het voorjaar van 1963 een concert te geven in samenwerking met het symphonisch kamer-orkest uit Den Haag. De kosten worden ge raamd op f 1100, de entreegelden worden begroot op f 300. terwijl de zangvereniging zelf een bijdrage zal verlenen van f 100. Het geraamde tekort is dus f700. Gevraagd wordt een subsidie te verlenen. B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen. De werkruimte voor het secretarie- personeel is veel te klein, zodat daar in op korte termijn verandering moet worden gebracht, temeer omdat het personeel met enkele personen kon worden uitgebreid. Het is moge lijk de benedenverdieping van de reeds lang leegstaande woning, gren zende aan het raadhuis, als kantoor ruimte te benutten. Hierin kan wor den ondergebracht de burgemeesters kamer, de secretariskamer, de ont vanger en de politie. De tegenwoor dige ontvangerskamer kan dan by de hal worden getrokken, waardoor de in gebruik te nemen vertrekken beter bereikbaar worden en niet steeds via de raadzaal behoeft te worden gegaan. De commissie open bare werken heeft de hieruit voort vloeiende kosten begroot op f 15.000. B. en W. stellen voor hiervoor een krediet te verlenen, waarbij nog wordt opgemerkt, dat ook nieuw meubilair zal moeten worden aange schaft. De juiste kosten hiervan zijn nog niet bekend, doch zullen in de vergadering worden medegedeeld. Het Landbouwschap heeft gisteren het gevraagde onderhoud gehad met enkele ministers. Het gesprek in de Treveszaal in Den Haag duurde van drie uur tot ongeveer zes uur. Van regeringszijde namen er aan deel de ministers Marijnen (Landbouw en Visserij), De Pous (Economische Zaken), Zijlstra (Financiën) en Veldkamp (Sociale Zaken), alsmede staatssecretaris Roolvink (Sociale Zaken). De minister-president was er niet bij. Minister Marijnen, die als enige deelnemer na afloop de pers te woord stond, zei dat het gesprek tussen het Landbouwschap en de minister van Landbouw nu met zo groot mogelijke spoed zal worden voortgezet. De minister noemde het een vol komen verkeerde voorstelling van zaken, dat hier sprake zou zijn van 'n soort hoger beroep van 't Landbouw schap op de regering na de tussen hem en het landbouwschap op 4 oktober gevoerde bespreking. Er zijn echter in dat overleg algemene soci aal-economische vraagstukken ter sprake gekomen die het kabinetsbe leid raken. Minister Marijnen legde er de na druk op, dat het gehouden gesprek oriënterend was en niet de bedoe ling had, tot een direct resultaat te komen. Nader vernemen wij nog dat voor stellen van het Landbouwschap be treffende kredietfaciliteiten voor de in moeilijkheden verkerende gemeng de bedryven voor de bewindslieden niet onwelwillend zouden zijn ont vangen. Wat betreft de wensen, die het Landbouwschap heeft op het ge bied van het loon- en prijsbeleid voor de landbouw, gaven de bewinds lieden te verstaan, dat men hier af hankelijk is van het algemene loon- en prijsbeleid. Zoals bekend stelt het Landbouwschap, dat er een achter stand is In de landarbelderslonen en pleit het voor het inhalen van die achterstand. Strijd tegen oude-vooroordelen Generaal De Gaulle moest de zer dagen aan gymnastiek doen. toen hij onderscheidingen uit reikte. Hij liet de ster van het Legioen van Eer. bestemd voor generaal Morel, uit zijn handen vallen en moest zich snel bukken om de onderscheiding alsnog een betere plaats te geven. (Van onze Brusselse correspondent) De Belgische druivenkwekers. ge vestigd in de streek van Hoeilaart- Overijs.se ten zuidwesten van Brus sel, zijn ongerust en ontevreden. Als gevolg van de toepassing van de maatregelen van de gemeenschap pelijke markt kunnen thans in Bel gië veel Franse en Italiaanse drui ven worden ingevoerd. Die zijn goed koper en van betere kwaliteit dan de Belgische. Het gaat hierbij om druiven van de kwaliteit „extra". Deze mogen vol gens de nieuwe bepalingen van het EEG-verdrag vrij worden ingevoerd, terwijl die van de zogenaamde eer ste kwaliteit nog onderworpen zijn aan het stelsel van de minimumprij zen De druiventelers nu zijn van oordeel, dat de normen voor die ex tra kwaliteit niet juist genoeg zijn omschreven en, zo menen zij, de con trole op de invoer is niet streng ge noeg Negermeisje terug naar negerscliool Een 17-jarig negermeisje, Hazel Adams, heeft besloten naar haar school terug te keren, na slechts één dag vertoefd te hebben op het vroe ger alleen voor blanken bestemde Patrick Henry College, een onderaf deling van de universiteit van Virgi- nic. Van de zijde van de universiteit is meegedeeld, dat juffrouw Adams haar besluit genomen had omdat ge bleken was dat de school waar zij vandaan kwam geschikter voor haar was. Er hebben zich geen Incidenten voorgedaan toen juffrouw Adams voor het eerst college liep aan het Patrick Henry College. Zij zei. dat „alles fyn" was. Maar niemand van haar blanke studiegenoten had tegen haar gesproken. Vier Russische vliegers die als be stuurders van hefschroefvliegtuigen in Jemen gewerkt hebben en die na de revolutie in dit land naar Aden waren gevlucht, zullen met hulp van zowel Britse als Sowjetrus- sische autoriteiten naar de Sowjet- Unie terugkeren. Volgens het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken hadden de vliegers „moeilijkheden" gehad met stammen, die trouw wa ren gebleven aan Prins Hassan, die zich de opvolger van de afgezette imam noemde (maar intussen in een Brits ziekenhuis in Aden aan zijn wonden zou zijn bezweken). De Russen waren daarop naar Aden gevlucht. Noorwegen contra Zuid-Afrika Noorwegen heeft aangedrongen op stopzetting van alle verschepingen van wapens en andere militaire voor raden naar Zuid-Afrika als n nieuwe en realistische stap naar »en vreedzame oplossing van het rassen vraagstuk". In de speciale Politieke Commissie van de Algemene Vergadering der V.N heeft de Noorse afgevaardigde, mevrouw Aase Lionaes, gezegd dat de uitgaven voor militaire doelein den in Zuid-Afrika in de afgelopen twee jaar meer dan verdubbeld zijn. Volgens de Noorse gedelegeerde be staat de stellige indruk, dat de mi litaire opbouw in Zuid-Afrika voor namelijk ten doel h.eft een perma nente onderdrukking van de niet- blanke meerderheid in dat land mo gelijk te maken. Het gaat om grote aantallen en bedragen. Van 1 augustus tot 1 okto ber van dit Jaar is meer dan 6,5 mil joen kilo druiven uit Frankrijk en Italic in België ingevoerd. Ter verge lijking kan dienen, dat de Belgische produktie ongeveer het dubbele van die hoeveelheid is. In 1961 werd slechts 300.000 kilogram ingevoerd. De Belgische uitvoer van druiven is inmiddels teruggelopen. In 1961 werd 500.000 kilogram geexporteerd, in dit jaar tot heden, slechts 375.000 kilo gram. Dat komt doordat er concur rentie is van andere EEG-landen, terwy! ook de vrachtkosten hoog zijn. Ongeveer 2000 belanghebbenden hebben gisteren geprotesteerd tegen, wat zij noemen, de laksheid van de Belgische regering in deze kwestie. Daarby zijn ook technische vraag stukken ter sprake gekomen: de be voorrading met kolen van de Belgi sche druivenkwekers blijkt niet re gelmatig genoeg. Het op de markt brengen van de druiven moet vroeg en laat in het Jaar geschieden en naar het schijnt zijn er ook kwekers die de druiven niet rijp genoeg aan bieden. Het officieel vaststellen van eer bepaald suikergehalte zou hier regelend kunnen werken. Naar schat ting zal de druivenstreek dit seizoen 100 miljoen franken (7,25 milj. gul den) minder inkomsten hebben dan het vorig jaar, op een totaal van 240 miljoen franken. Franse onrust over Gronings gas (Van onze Parijse correspondent) De berichten over de verblindende rijkdommen aan natuurlijk aardgas, die in Groningen zijn ontdekt, zijn nu ook tot de officiële Franse krin- I gen doorgedrongen, waar ze heftige emoties moeten hebben verwekt. Ja- renland werd, althans binnenska mers, de oorlog in Algerije wel „ge rechtvaardigd" met het argument dat Frankrijk in de Sahara olievel den had aangeboord, die op den duur heel Europa economisch en politiek onafhankelijk zouden maken van In voer uit het Midden-Oosten en Ame rika. Toen daarna Libië nog veel rijker aan olie bleek tezij n, verschoven de voorstanders van het „Franse Alge rije" het accent in hun theorie naar de Sahara-gassen, waardoor voor Frankrijks economisch-politieke posi tie in Europa nog breder perspectie ven zouden worden geopend. Als het transportprobleem zo gnuifden zij, maar eenmaal was op gelost, en aan een pijplijn onder de Middellandse Zee werd al hard ge werkt Ook dat luchtkasteel siddert nu dus op zijn grondvesten, sinds in Parijs de verklaringen zijn doorgesijpeld die minister De Pous onlangs zijn colle ga's van de Euromarkt moet hebben toevertrouwd. De Nederlandse be windsman zou de vroegere cijfers die van 175 miljard kubieke meters ge waagden. hebben gecorrigeerd, om dat in Den Haag nu over minstens het dubbele aantal wordt gerekend. Gegeven het feit dat voor Nederland de transportkosten vrijwel verwaar loosd kunnen worden, wordt in Pa rijs nu ernstig gevreesd dat de Al gerijnse aardgassen binnen de Euro- markt moeilijk ooit meer en rede lijk afzetgebied zullen vinden. De Amerikanen zouden trouwens al bezig zijn de bakens in dit verband te verzetten. Er zijn tenminste aan wijzingen dat een Amerikaanse alu- miniumfabrlek die eerst in Algerije zou worden opgericht, nu in Neder land zal verrijzen. MARKTBERICHTEN WOERDEN. 17 oxt. Kaasmarkt: aanvoer 113 partijen. Noteringen: le kwal. f 2.32-2.36. 2e kwal. f 2.25-2.31. extra kwal. tot f 2.57. Handel kalm. Het gebied tussen Leiden en Haar lem, bekend als de bollenstreek, Is by de werknemers niet erg in trek. Oude vooroordelen en uit de lucht gegrepen argumenten hebben, vroeger al, weerstanden opgeroe pen. Het gevolg is geweest dat vele goede arbeidskrachten voor deze streek verloren zijn gegaan. Am sterdam, Rotterdam en andere grote industriecentra hebben met allerlei schone beloften een grote „zuigkracht" uitgeoefend. De bol lenstreek, die nu eenmaal een minder goede naam had gekregen, verloor de beste krachten. Volkomen ten onrechte, menen de werkgevers. Sassenheim, Lisse en Hillegom zijn juist een ideaal ge bied om te wonen. De arbeidsvoor waarden zijn zeker niet ongunsti ger dan elders. Veertien dagen ge leden heeft men een stichting per soneelsbeleid Bloembollenstreek in het leven geroepen, die zich spe ciaal belast met het scheppen van een zo prettig mogelijke sfeer om in te werken. De Stichting Personeelsbeleid Bloem bollenstreek, bijgestaan door het raadgevend bureau H. L. Zuidema, gaat de strijd aanbinden met het personeelsverloop, zal zich beijve ren voor verbetering van de werk omstandigheden, en zal trachten het woningvraagstuk, het perso neelsvraagstuk e.d. te helpen op lossen. Want zo redeneert het stichtingsbestuur, als er maar vele recreatiemogelijkheden (zoals zwembaden en sportterreinen) en huizen zijn, als de sfeer in de streek maar goed is, eerst dan hebben wij de mogelijkheid de ver loren gegane krachten te compen seren. Het ligt evenwel niet in de bedoeling van het bestuur, dat de Bollenstreek nu op haar beurt een zuigkracht op de omliggende cen tra zal gaan uitoefenen. Men wil alleen een „tegenkracht" ontwik kelen, zodat de werknemers in de Bollenstreek blijven wonen en wer ken. Het raadgevend bureau Zuidema stelt zich tot taak, de problemen die met betrekking tot het perso neelsbeleid in de bedrijven rijzen, op te lossen. Dus ook intern, in de bedrijven zelf wordt getracht zo'n aantrekkelijk mogelijke arbeids sfeer te creëren. Naar ons bekend is, bestaan er in de Zaanstreek en in Twente instel lingen die met deze stichting te De 69-jarige heer B. Sangers is vanmorgen op het terrein van de oliemaatschappij NV Gebr. Broere te Dordrecht in een lege tank om het leven gekomen. De heer Sangers was bezig deze tank van binnen schoon te spuiten. Personeel op 't terrein hoorde plot seling een hevig gesis en zag vlam men uit de tank komen. Toen men de heer Sangers uit de tank haalde was hij reeds aan brandwonden overleden. De brandweer bluste het begin van de brand in de tank waardoor erger werd voorkomen. Over de oorzaak van het ongeluk is tot dusver niets bekend vergelijken zijn. In zoverre is deze stichting echter uniek, dat in de Bollenstreek vooral de middel grote en kleinere bedrijven zijn aangesloten. Het ls voor de eerste maal ln Nederland, dat een zo groot aantal bedrijven van be perkte omvang op deze wijze gaat samenwerken. BEURSOVERZICHT INTERNATIONALS ZWAK Amsterdam, 17 oktober. Hoofdzakelijk door gebrek aan kooplust is de stemming voor de in ternationale waarden vanmiddag bij de opening aan de zwakke kant ge weest, vooral voor Philips en Uni lever. Na een prijs van f 135.80 voor Philips liep de koers terug tob f 135.20, als gevolg van middenkoers aanbod. Dit aanbod kwam in een vrijwel lege markt. Ten opzichte van de voorgaande slotprijs daalde Philips ca f 2,Toch wordt op deze aandelen, door een makelaar in Amerika, de aandacht gevestigd op het huidige koersniveau. Dit fonds ia de laatste maanden sterk in koers gedaald. Het Phi lips-concern heeft zeer goede perspectieven, zowel in Europa als elders ter wereld, aldus deze makelaar. Het is echter de laat ste tijd steeds Amerika geweest, dab de Philipsaandelen in Amsterdam heeft verkocht. Unilevers moesten zich op f. 123.30 met een koersverlies van f. 1.30 tevredenstellen. Kon. Olie kon het ditmaal ook niet houden. De aandelen daalden 60 cent tot f. 141,30. Op lager niveau toonde het buitenland enige belangstelling voor de olie-aandelen. Hoogovens 495 na een opening op 499. De vorige slot- koers was 502% De gisteren gepu bliceerde gunstige 3e kwartaalcij fers 1962 van het Aku-conoern wa ren vandaag reeds vergeten. De rayon-aandelen gaven 2 punten prijs tot 3454. De handel was in «die hoe ken van de hoofdfondsen Beer ge ring. Wall Street biyft lusteloos. Ook gisteren sloot de markt Sr nauwelijks prijshoudend, terwijl de Nederlandse hoofdfondsen iets lager waren. KLM maakte hierop een uitsondering meb een koerswinst van 1/4 dollar. De vaste stemming op de Westduitse beurzen werd in Amsterdam voor kennisgeving aangenomen. In de Scheepvaartsector bestond voor Holland-Amertka Lijn enige belangstelling waardoor dit fonds 2 punten hoger werd afgedaan op 119. De leidende cultures gaven koersaf- brokkelingen te zien. In de Staats- fondsenhoek schommelden de koer sen rond die van het vorige slot. Aandelen van „Ned. Bankinstel ling" werden onveranderd op 837 ge adviseerd op het te verwachten on veranderde dividend van 9% over 1962. WISSELKOERSEN Amsterdam, lf oktober, Londen 10.10—10.10% i New York 3 60 A—3 60 H; Montreal 3.34%— 3 35%; Parys 73.57—7162j Brussel 7.244—7.25; Frankfort 90.04%— 90 90%; Stockholm 69.97—70.02; Z0- rlch 83 43 4 —83 39%; Milaan 68 05% —85.10%; Kopenhagen 52.04—52.091 Oslo 50.40—40.45: Wenen 13.97— 1398; Lissabon 12.594—12.60%. Woensdag 17 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f1000.— vorige Slotkoers koers v heden. Ned. *58 4% 101 101A Ned. '59 4% 101 101A Ned. '60-1 4% 101 101A Ned. '60 II 4% 101 101A Ned. '59 4% 99% 99 ff Ned. '60 4% 100 99} i Ned. '61 4V4 100 A 99f| Ned. '53 3% 95% 95 Ned. Gb. obl. 3% 78% Ned. '47 3% 91A 91% Ned. '51 3% 95% 95% Ned. '53 I-n 3% 93% 93% Ned '50 I-n 3% 93% 93% Ned. '56 3% 87% 87% Ned '48 3% 84 Ned. bel. eert. 3V4 87% 87% Ned. '54 I-n 3V4 89% 89% Ned. *55 I 3% 89% 89% Ned. »55 n 3V4 92 A 91% Ned. -37 3 91 91%* Ned.G.b obl '46 3 92% 92\| Ned. dol ln '47 3 88% 88% Ned. Inv. eert. 3 98% 98% Ned. 62-64 3 99% 99% 99% Indië *37 A 3 94% 94% Ned. won. bJ. *57 6 107 106% Ned. w.bl '58 4% 100A 100A ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 106 104% Ver. HVA-mU. 117% 117% AX.U 347% 344% Deli My cert. 139 137.50 Hoogovens cert. 502% 496% Philips gem bez. 137.30 135.10 Unilever cert. 124.60 123 Dordtse Petr 650% 646% Kon P (50 A f 20) 141.90 141.30 Holl. Amer iyn 117 1198 Java China Pak 133% 131% KLJil 45.50 47 Kon Ned St.boot 135 135 Kon Paket Mij 130% 131* Stoom My Ned 130% 130% Niev Goudr cert 105 105 v. Ommeren cert 235 234 Kon Rott Lloyd 123% 123% N Scheepsv Unie 121 120% NIET ACTIVE OBLIGATIES ProvJ en GemJenlngen A'dam '47 (3%) 3 94% 94% idem 48 (3%).. 94 4 94% R'dam '52-1 (4%) 9S ld *37 I-n (3%) 94% 94% Z-Holl '55 4%.. 984 Bankwezen Bb N Gem 68 5% 103% K)3% ld NWB'52 (4%) 98% 98% BVG rshr f500 213 4 2124 BVO rsbr *52 145% 145% industr Obligaties Philips Dol) *51 89% VERKLARING ER TEKENS Gedaan en bieden Gedaan en laten Premieleningen A'dam *53 3 A'dam *51 12% A'dam 56 12% A'dam '56 U 2% A'dam *56 Ed 2% Eindhoven '54 Enschede *54 2% Den Haag"52 12% Idem n 2% R'dam "52 I 2%.. Idem n 2% Idem '57 2% Utrecht 752 2%.. Z.-Holl. 1957 2% Zuid-HolL '59 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstellingen Interunie f50.-.. 173 173 Robeco 198 198 Unitas f50.- 445 445 Ver Bei v 94 f 50 116.50 116.50 Amst. Bank 365 361 Cultuurbank 30% 30% Holl Bank U eert. 223% 222% Ned. Handelmy. 327 326 Rott. Bank 340 340 Twentsche Bank 302 304 Senembah 350 vorige Slotkoers koers v. heden. 108 84 84% 83% 83% 87% 87 87 87% 84% 84 81% 81% 91% 90% 91% 91% 92 b 93b 93% 92% 86% 87% 94% 95% 87 86% 104% 105 Industrie Ondernemingen Albert Heyn Berkei's Pat Borsumy-Wehry Calvè Delft eert. Electrolasmy K. Pap. v. Gelder K. Ned. Grofsm. Holl Constructie Ing. bur v. Bny. Internatio v Kemp en Beg. Kon. Zout Ketjen Leldse Wolsp-rij Mtlller en Co NS Ned Kabelfabr Philips pref Rott Droogd My Ver Touwfabr Walvisvaart Wernlk's Bet my WtitoD Feyenoord v. Wyk - Heringa Zaalberg 580 210% 66 648 547 254% 155 443% 182% 187% 161 680% 315 475 53.10 403 392%- 90 185 392 80% 117% Mynbonw en petroleum Blllton 2der 434 Kon Petr (f20) 140 Amerik fondsen Can ad Pacific R Intern Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors.. Kennecott Republic Steel Shell Ol) Union Pacific Un rtates Steel 20 A 59% 37% 29 46% 53% 61% 31% 31% 29% 41% 577 210% 640 540 252 151 443% 182 188% 159% 688 319% 473 53.90 396 393 90 184% 389 79% 112% 430 138.20 20A 58% 37 29% 47% 54% 61V4 32% 31% 40% Bieden o Laten Ex-dlvidend d Exclaim c

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7