)ak ingestort van oude Jiblioteca Casanatense Britse Motor Show in teken van Euromarkt Braadkuikenoorlog volledig ontbrand Telerisiescliandaal rond Lou van Burg Prijzen van Rijnsburgs corso door burgemeester uitgereikt UMP VOOR STUDENTEN IN ROME Willem Ruys gaat weer de wereld rond Disciplinaire straf voor lakse agent KLOOSTERBALSEM Vierde Divisie trof in Holme ideaal terrein BACHELARD Weense kranten agressief TE WEINIG KATHOLIEKEN OP BELANGRIJKE POSTEN OVERLEDEN LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 17 OKTOBER 1962 (Van onze Romeinse correspondent) ]n Rome is gisteren een groot J van het dak ingestort van oude Biblioteca Casanatense. is een der rijkste bibliothe- van Rome, rijk vooral aan Jiuscripten op het gebied van ticgeschiedenis en theologie. bibliotheek werd gesticht door dinaal Casanato in de zeventien- tfuw. Het hele gebouw dat een uitmaakt van het enorme com- I dat eenmaal behoorde bij de 't van Santa Maria Sapra Miner- en bij het Dominicanerklooster, teert in zeer slechte staat en in laatste honderd jaar zijn er heel reparaties uitgevoerd, die meest- !let veel om het lijf hadden, én neemt aan dat de najaars- ns die deze dagen Rome teiste- ichuld hebben aan het ongeval, rrote hoofdzaal van de blbllo- A, de zogenaamde kardlnaals- i. 60 meter lang en 16 meter ij 1$ nvaar beschadigd en het tbtlge met fresco's beschilderde ,lf is ingestort. t vloer van de zaal heeft echter rstand geboden aan het enorme icht van neervallende balken, pinnen en stenen en de boeken (Vin onze Rotterdamse correspondent) [et enkele merkwaardigheden aan td is de „Willem Ruys" het vlag- thip van de Koninklijke Rotter- s« Lloyd. gistermiddag weer aan reis rond de wereld begonnen, Ir deze vaart drie maanden ver te hebben laten gaan. Wat niet teggen. dat het schip gerust (t. In die maanden kreeg het pote dokbeurt en maakte drie btenreizen naar de Canarlsche iden en de Middellandse Zee. erlcwaardigheid nummer één: de Nleuw-Zeeland emigrerende 23- c Haagse tenniscoach R. Molle- nwerd afgehaald door zijn aan- nde echtgenote, een 22-jarige ureelandse. Kortgeleden kwam u&r Nederland om haar „verove- mee te nemen naar het vader- erkwaardigheid nummer twee iets te maken met niemand er dan de gezagvoerder zelf. t. bij een bloedonderzoek, dat hij verband met een operatie moest ergaan, kwamen de medici tot de letting dat kapitein H. van den vel uit Roermond behoort tot een cgroep die in Nederland zeer raam voorkomt. Maar 90 pro van de bewoners van het mui- eiland Pitcaim. inclusief burge ster Fletcher John Christian, die e romer in Nederland op bezoek jeweest, behoort tot deze bloed- Als het nog eens nodig mocht De Pitcairners weten waar moeten zijn op de „Willem Ruiys". m bij de gezagvoerder te blijven brengt f. 3.000.- mee voor de ■ooi voor doofstommen en blinde lieren op Ceylon, ciie elke reis fiteert van de goede gaven die de agvoerder van de „Willem Ruys tr de passagiers weet te verzame- Die f. 3.000 - bracht hij bijeen de drie toeristenreizen. Nu gaat eens kijken of hij die gehandi- kinderen daar op Ceylon een slaapzaal kan bezorgen, want heeft de inrichting nooit beze- Ze slapen er altijd op de vloer de eetzaal. zijn onbeschadigd, maar men zal ze ijlings naar een andere plaats moe ten overbrengen door een nieuwe re genbui ze doornat zou maken. De lezers die zich in de bibliotheek be vonden. bleven ongedeerd. Wel zjjn enkele auto's beschadigd die geparkeerd stonden op het bin nenhof van het ministerie van Pos terijen. dat in hetzelfde klooster complex gevestigd is. Het zal wel nodig blijken de bi bliotheken te sluiten, hetgeen voor studerenden werkelijk een ramp is, aangezien de grote nationale Biblio theek met zijn bijna twee miljoen boeken al sedert ruim zes jaar ge sloten is en op instorten staat. Het was ir de laatste jaren mogelijk boe ken uit de grote bibliotheek aan te vragen die men dan na een paar dager wachten kon raadplegen in de Casanatense. Ook deze noodop lossing valt nu weg en met het bou wen van een nieuwe nationale bi bliotheek van Rome is nog steeds geen begin gemaakt. Een disciplinaire straf wacht een 45- jarige Amsterdamse hoofdagent van politie, die naliet tot actie over te gaan. toen een burger hem gis ternacht aanhield en vertelde, dat op het Delflandplein bij een kle dingmagazijn werd ingebroken. De aan het bureau Linnaeusstraat dienst doende agent had zijn dienst er op zitten en was op weg naar zijn huis. Bij zijn verhoor door hoofdinspecteur k. Heyink op het hoofdbureau verklaarde de agent, dat hij de indruk had gekregen, dat de inbrekers al verdwenen waren. Hij had tegen de burger ge zegd: „Belt u de vijf maal acht maar". Deze wijze van optreden van de agent is niet te vergoelijken, zeide hoofdinspecteur Heynink. Deze sluit vandaag nog zijn onderzoek in deze zaak af. Bij het kledingmagazijn is voor enkele duizenden guldens aan textiel gestolen. (Van onze Londense correspondentie) De vandaag in Earls Court geopende Motor Show. de jaarlijkse Britse autotentoonstelling, getuigt van een nieuwe vitaliteit waaraan Engelands komende lidmaatschap van de Euromarkt niet vreemd is. Toen de Engelse regering nog aarzelde voor de grote sprong over het Kanaal, namen de meeste Britse autofabrikanten reeds maatregelen om vaak met minimale winsten vastere voet te krijgen op het con tinent. De Engelse autofabrleken, wier binnenlandse afzet als gevolg van de kredietbeperking terugliep, verdubbel den het afgelopen jaar hun uitvoer naar het vasteland, omdat zij tij dig de bakens hadden verzet en zich in vormgeving en techniek bij het Europa-van-de-overkant aanpasten. Dit proces vindt nog steeds voort gang. zoals duidelijk op deze Motor Show blijkt. Opvallend op de tentoonstelling is, dat de meeste kleine modellen en middenmaten sneller en ruimer zijn en dat zij het oog in sterke mate bekoren. De ster van het Londense auto ballet is de Ford Consul Cortina, uit muntend door eenvoud, goedkoopte en prima kwaliteit. Een ander succes nummer van Ford is de Anglia Su per. De nieuwe Morris 1100 heeft een „hydrolastische" vering (door middel van een rubber zak met een meng sel van water en alcohol) en een verzegeld koelsysteem. De produkten van Rootes, de Hill- man Super Minx 1963 en de Sin ger Vogue, zijn ruimer, sneller en zuiniger geworden en hebben geen smeerpunten. De tot de duurdere en ruimere klasse behorende nieuwe Vauxhall, Cresta en Velox. vallen op door hun ingetogen luxe. Het uiterlijk van de Vauxhall is geheel veranderd. De Cresta is een luxe uitgave van de Velox. De donkere Jaguar Mark-10 sier lijk en voornaam, is een lust voor het oog Een elegant, maar nogal prijzig sportwagentje is de Triumph Spit fire. De Triumph Vitesse-6 is 'n op geschoten broer van de Herald 1200 De Rolls Royce, statig en deftig als altijd, heeft zich eindelijk een verjongingskuur laten welgevallen. De Rolls bezit thans vier koplampen en haar klassieke radiateur, het symbool van trotse ongenaakbaarheid, is voor het eerst versmald en verlaagd, waardoor het uitzicht is verbeterd. Ook deze keer ontbreekt de DAF niet op de Motor Show. hoewel door allerlei moeilijkheden bij het zoeken naar een geschikte dealer de verkoop in Engeland nog nauwelijks is begon nen. Maar nu rijden de eerste hon derd DAF's (DAF-600 en Daffodil! op de Britse wegen. Over de afzet mogelijkheden is men erg optimis tisch. Ondanks het feit, dat de DAF in Engeland duur is. valt hij na een demonstratie vaak zo in de smaak dat de prijs geen hinderpaal blijkt te vormen. Dit is zeker het geval bij mensen, die de DAF als een ideale „tweede wagen" beschou wen. Advertentie Betrekkingen Helsinki-Moskou zijn zeer goed Premier Chroesjtsjow heeft glste- l tijdens een ontvangst in de Fin ambassade in Moskou gezegd, dat jongste akkoord, waarbij de Sow- t-l'nie het Saimaakanaal aan Fin- »d verpachtte, het beginsel van de Kdzame samenleving nogmaals on- (streept. De ontvangst werd hijge nd door de Finse president, Kek- fcn, en een aantal Sowjetrussi- 2(M leiders. De Russische president, onid Brezjnow, was niet op de re lde. Hij had griep. Het Saimaa- laal, een waterweg naar de Oost- voor Oost-Finland. ligt op grond- «ed, dat na de -Russisoh-Finse iW^rlog van 1940 door de Sow jet-Unie bezit werd genomen. Volgens de Russische premier wor- i maatregelen getroffen om de Hdel tussen beide landen, en in - bijzonder die in Finse houtwa- J Uit te breiden. Hij was het 01 bn$ eens met opmerkingen van Sident Kekkonen, waarin deze kri- k leverde op geruchten over zijn twk van vorig jaar aan Chroesjt- Hij doelde klaarblijkelijk op pers- rtchten, die toen in het westen Tuleerden, volgens welke de Sow- ^Ume om bases in Finland zou Boeken. President Kekkonen had Kgd, dat de bronnen van deze ge- thten de betrekkingen tussen Fin- M en de Sowjet-Unie „niet werke- W begrijpen". P»t zijn geen betrekkingen waar- i manieren van „voorschrijven" ^heersen, aldus Kekkonen, die Wer zei, dat dergelijke bronnen Kfcien niet geloven in vreedzaam rht elkaar leven van „het neutrale ■and en zijn machtige bondge- 101 De besprekingen, die hij Mbdag met premier Chroesjtsjow «levoerd, hadden aangetoond dat 'betrekkingen goed waren. We j^fn de toekomst met gerust hart Wnoet zien, aldus de Finse presi- Vakbondsleider in Frankrijk wegens fraude gearresteerd (Van onze Parijse correspondent) Roger Laporte, een 72-jarige oud ingenieur, die sedert 1949 als secre taris-generaal optrad van de onaf hankelijke. doch rechts georiënteer de vakbond van belastingambtena ren, is gisteren door de Franse politie gearresteerd en achter de tralies ge zet. Laporte wordt ervan beschuldigd een bedrag van ongeveer tien miljoen franken te hebben verduisterd. De vakbondsleider had als oplichter diverse pijlen op zijn boog. Hij wist steekpenningen te innen door met stakingen te dreigen of dank zij an dere geraffineerde chantages. Tegen die methoden had het ministerie van Financiën drie jaar geleden met klem gewaarschuwd, zonder dat de vak bondsleider uit zijn functie werd ont heven. t Laporte placht voorts de winsten ln eigen zak te steken, die de ver schillende krantjes van zijn bond op brachten en die per jaar alleen al op 1 miljoen franken worden geschat. En tenslotte waren er dan nog de opbrengsten van verschillende lief dadigheidsfeesten. waardoor hij zich in april jl. nog zon douceurtje van 200.000 franken had weten toe te eigenen. Waarom de politie zo lang gedraald heeft alvorens gevolg te geven aan de duizenden klachten, die tegen de vakbondsleider werden ingediend is tot dusver nog niet helemaal duide lijk geworden. Delfzijl: verlenging van de buitenhaven Door de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in de direc tie Groningen is een plan ontwor pen voor de verlenging van de bui tenhaven vén Delfzijl met ongeveer twee kilometer in oostelijke richting. De uitvoeringskosten worden ge raamd op 12 miljoen gulden. Het da gelijkse bestuur van het Havenschap stelt de leden van de raad van be stuur van het Havenschap Delfzijl op vrijdag 9 november. Ged. Staten van Groningen hebben het bestuur van het havenschap be richt, dat de minister van Economi sche Zaken, gelet op het advies van de commissie voor de industriële ont wikkeling der probleemgebieden, be reid is medewerking te verlenen aan de uitvoering van dit object. Aan de minister kan een bijdragen van tweederde gedeelte der kosten wor den gevraagd. Het ligt in de bedoeling ln het voor jaar van 1963 met de uitvoering van dit werk te beginnen. Het project zal twee jaar in beslag nemen. of reumatiek? Flink wrijven met Klooaterbalsem, die diep In de weefsels dringt. Heilzame, diepwerkènde verzacht en verlicht aan doeningen van huid en spieren. Huisapotheek 4 CO in 1 potje I,JU Ben Bella in Havanna Premier Ben Bella van Algerije is gisteren per vliegtuig uit New York in Havanna aangekomen voor een bezoek van één dag. HU werd begroet door premier Fidel Castro, president Dorticos en alle leden van de rege ring. Te zijner ere werden 21 saluut schoten afgevuurd. Zowel op het vliegveld als in Ha vanna werd de Algerijnse leider toe gejuicht door duizenden Cubanen. Mevrouw Singer re Laren overleden Vannacht la in Laren op 83-jarige leeftijd overleden mevrouw Anne Singer-Brugh. weduwe van de Ame rikaanse kunstschilder William Sin- ger. Na de dood van haar echtgenoot in 1943 woonde mevrouw Singer te Laren. Zfj bracht steeds de zomer maanden door op haar landgoed te Olden in Noorwegen. Aan haar geboorteplaats Hager- town <VS» schonk de overledene een ziekenhuis. Een niet minder vorste lijk geschenk was in 1954 dat aan de gemeente Laren: het Singer Museum met concertzaal, waarvoor zij de Sin- iger Memorial Foundations lichtte Nog vorig jaar schonk zfj benodigd i kapitaal voor uitbreiding van dit mu- j seum onder meer voor twee zalen voor de Jaap Dooyewaardcollec'ie. I Het museum te Bergen in Noorwe- I gen werd eveneens bedacht. De commandant van de Vierde Divisie, generaal-majoor J. H. Hei mei heeft gistermiddag zijn grote voldoening uitgesproken over het feit, dat het nu voor de eerste maal moge lijk is gebleken met een volledige divisie te velde te oefenen. De Vierde Divisie, die normaal in ons land ver deeld over acht plaatsen is gelegerd, heeft nu in Duitsland volop de ge legenheid als eenheid op te treden. Generaal Heimei acht deze oefe ning vooral ook voor de logistieke «verzorgende) eenheden van de on der zijn bevel staande divisie van groot belang. Over de mogelijkheden die het oefenterrein biedt, is de ge neraal zeer tevreden. Naar zijn me ning is Hohne een van de mooiste oefenterreinen van Europa. Mooier nog en meer mogelijkheden biedend dan La Courtine. Ook over de reeds gehouden oefeningen toonde de heer Heimei zich bijzonder tevreden. Waardevol zijn deze manoeuvres ook, omdat in Hohne de infanterie- onderdelen, die zoals bekend in de toekomst gemechaniseerd worden, de kans krijgen zich wat meer in te spe len op de eisen, die deje toekomstige mechanisering aan hen stelt. De Vierde Divisie, die niet op vol ledige sterkte is, omdat de onderde len ervan naar Nieuw-Guinea wer den gezonden, zal vermoedelijk ln het voorjaar weer geheel op sterkte zfjn. „Moskou vreest China's invloed in Zuid-Amerika" Vooraanstaande Amerikaanse re geringsfunctionarissen hebben giste ren op een sutdiebijeenkomst van Amerikaanse hoofdredacteuren en televisievertegenwoordigers beweerd, dat Moskou s uitgebreide economi sche en militaire hulpverlening aan het regime van Castro voornamelijk voortkomt uit de vrees van de Sow jet-Unie voor uitbreiding van de communistisch-Chinese inWoed in Latijns-Amerika. Toen Fidel Castro aan de macht kwam en zich tot Mos kou wendde met het verzoek om hulpverlening, was de Sowjetrussi- sche regering daar aanvankelijk hui verig voor geweest, omdat zij vreesde dat haar bijstand „in een bodemloze put" terecht zou komen, aldus ge noemde functionarissen. De Sowjet- Unie was echter volgens Amerikaan se deskundigen tot andere gedach ten gekomen toen bleek dat zich nauwe banden aan het ontwikkelen waren tussen de Cubaanse revolutio- naide leiders en Peking. Volgens Cubaanse ballingen In Florida is premier Fidel Castro kort geleden hertrouwd. Zfjn nieuwe echt genote heeft Isabel Coto en komt uit de Cubaanse stad Santiago. De Cu baanse leider was van zijn eerste vrouw. Mirta Diaz Balart, gescheiden. Radioactief materiaal op Johnston eiland De Amerikaanse Commissie voor Atoomenergie heeft dinsdag bekend gemaakt dat er op het eiland John ston enige stukjes zfjn neergekomen die enigszins radio-actief waren. Het grootste stuk meet 5 bij 20 cm. Deze stukjes waren neergevallen na de ver nietiging van de Thor-raket met atoomkop waarmee een kernproef op grote hoogte zou worden genomen. Ontwikkelingshulp en missie Door gebrek aan belangstel ling. onwil en vrees bekleden veel te weinig katholieken be langrijke posten in de interna tionale organisaties voor hulp aan ontwikkelingslanden. De ka tholieken zijn weinig waakzaam geweest met betrekking tot het geweldige apparaat voor ontwik kelingshulp dat na de oorlog is opgebouwd, terwijl samenwer king juist noodzakelijk is. Dit zei dr. Linus Grond (O.FM.) secretaris-generaal van de „Federa tion Internationale des Institute Catholiques de Recherches Sociore- ligieuses' te Fribourg m Zwitserland gisteren in een missiecentrum „Kon- takt der Kontinenten' te Soester- berg, waar een symposion werd ge houden over ontwikkelingshulp en missie. Het initiatief voor die sympo sion, dat ook werd bijgewoond door enkele vertegenwoordigers van de protestantse zending was genomen door de missionarissen van de Socië teit van het Goddelijk V/oord. Dr. Grond gaf een kort overzicht van de ontwikkeling der missie. De kerk van vroeger was in sommige opzichten een koloniserende kerk. zo zei hij, maar men moet niet verge ten dat de missionarissen ook toen kinderen van hun tijd waren. De kerk is. volgens hem. eerder begon nen met het ontwikkelingswerk dan de regeringen van de koloniale machten en de missie heeft hierbij, onder meer door onderwijs en ge zondheidszorg, een belangrijke rol gespeeld. Het gaat. naar de mening van dr. Grond, in de toekomst om een prin cipiële vernieuwing van het missie werk in de ontwikkelingslanden. Hij Een van Frankrijks belangrijkste filosofen, Georges Bachelard. is gis teren op 78-jarige leeftijd in Parijs overleden. De dood van Bachelard die zich indertijd als postbeambte door noeste zelfstudie een weten- schappelijke en wijsgerige bagage wist te verschaffen, waardoor de Sorbonne hem de leerstoel van de wereldberoemde Bergson waardig zou kunnen keuren, laat niet alleen j een leegte na in de beperkte kring van Frankrijks filosofische wereld. Want Bachelard. die speciaal studie had gemaakt van de droom en van de dichterlijke intuïtie, was even eens in de Parijse studentenwijk met zijn lange witte baard, zijn wollen das en brede flambard sedert lange jaren een even bekende als bemin nelijke verschijning, die men in het Quartier Latin dan ook zeker niet i vlug vergeten zal. Hij schreef tal van essays en een trilogie. De titèls van de drie delen luiden: „L'eau en les réves", „L'air et les songes" en „La terre et les réveries". HU schreef voorts een essay over de vorming van een nieuwe weten schappelijke geest. Bachelard was doctor honoris causa van de univer siteit van Brussel en kreeg het vorig jaar de grote prijs voor letterkunde 79 Naar aanleiding van publikaties in verscheidene Weense kranten over het door de Nederlander Lou van Burg voor de televisie gebrachte spel ..Zing met mij Speel met mij" is een ..schandaal" ontstaan, dat waarschijnlijk het einde zal betekenen van deze quiz. die in Oostenrijk en Duitsland veel suc ces oogst. In dit spel moeten de vooraf gese lecteerde deelnemers een lid of een symfonisch werk zien thuis te brengen .nadat een orkest enkele noten heeft gespeeld. De grote fa voriete van dit spel was een jonge kapster, uit Munchen, Brigitte Frank, die al enkele malen de „buit" had binnengehaald. Maar tijdens de jongste uitzending in september, gaf het meisje te kennen, dat zij zich liever wilde terugtrekken, omdat journalisten hadden laten doorschemeren, dat zij „intieme betrekkingen" onder- hield met Lou van Burg. Zij be sloot ten slotte echter toch door te gaan. Weense Journalisten hebben nu weer verkondigd, dat de secretaresse van Lou van Beurg, mej. Sand- strom. die de kandidaten een eer ste ..proeve van bekwaamheid" af neemt en die hen voor de camera's brengt, een tante van Brigitte Frank is. Het hoofd van de sectie ontspan ningsprogramma's van de Oosten rijkse televisie. Karl Lackner, heeft echter gezegd, dat mejuffrouw Sandström de vragen, die tijdens 'fc spel aan de kandidaten worden ge steld niet van tevoren kan weten, omdat deze slechts kort voor de uitzending in een verzegelde en veloppe aan Van Burg worden overhandigd. (Van onze Utrechtse correspondent) Vele Nederlanders zullen de ko mende week kip eten. De prijzen slag in diepvrieskuikens is in volle hevigheid losgebarsten. Nadat een mesterU ln Asten (N. Br) 50.000 kuikens op de markt had gebracht tegen f. 2.95 per kilo, is nu Frl- ki in Boxmeer, een der grootste pluimveeslachterijen van West-Euro pa, een actie begonnen om 50.000 diepvrleskuikens onder de Nederland se consument te verkopen tegen de zelfde prijs. Dit heeft geleid tot een overstel pend aantal aanvragen by de tien grossiers van deze firma. Bij de gros sier voor het rayon Utrecht, de firma D. van Boom. deelde men ons mee. dat de 500 verkooppunten van deze firma met de minuut worden uitge breid. „De telefoon staat roodgloei end", zei ons de heer P. H. J van Boom. „Wij moeten extra vrachtwa gens charteren om aan alle aan vragen te kunnen voldoen". Minder export De achtergrond van deze sterke prijsverlaging is de verminderde ex- portmogelijkheid naar West-Duits- land, na de Invoering van de E.E.G.- landbouwbepalingen per 1 juli. In de bondsrepubliek ligt het verbruik van kip voor Nederlandse maatstaven bij zonder hoog, nl. 5 tot 6 kilo per hoofd per jaar. In Nederland con sumeerde men in 1961 ongeveer 2 ki lo per hoofd. De Duitse importeurs, die de E E G.-heffingen zagen aankomen, hebben voor 1 juli aan alle kanten ingekocht ..Iedereen zat daar stampvolaldus de heer Van Boom. „Niet tot de nekharen, maar tot bo ven de oren". Voornamelijk de leve ranciers uit de V.S. en Denemar ken waar de prijzen laag liggen, heb ben de republiek bevoorraad". De Nederlandse producenten van diep vrieskippen moeten koste wat het kost hun voorraad kwijt, vandaar de prijsverlaging met bijna f. 1.50 per kilo. „Belachelijk" „Dit zijn belachelijke prijzen, als we de marge voor fabrikant, groot- en kleinhandel allemaal op nul stel len. wordt er nog 60 cent op verlo ren", aldus de heer J- Wijnands. van de afdeling voorlichting van Unilever. ,,De mensen verliezen de haren op hun hoofd". „Of de Iglo «dochtermaatschap pij van de Unilever) zyn prijzen zal verlagen, kan ik nog niet zeggen, daarover wordt thans druk beraad slaagd. Zeker is in elk geval, dat we tegen deze prijs niet meedoen". Grossier Van Boom wilde wel we ten, dat de handelsmarges voor alle betrokkenen „minimaal" zijn. Hij gaf toe, dat deze actie maar tijdelijk is en ophoudt als de export-mogelijk heid naar Duitsland weer normaal is. Hij verwacht echter van deze ac tie een blijvende stijging van de kip consumptie in Nederland. „De Iglo- prijs van f 4.95 per kilo is altijd veel te hoog geweest", meende hij. 1 De prijzen van vers geslachte kip- pen zijn nog altijd f. 2.50 per pond «soepkippen f. 1.75). Prins opende studentenhuis Met het spelen van het „Io Vivat" op het carillon van de Westertoren in Amsterdam ls gistermiddag het studentenhuis „Westermarkt" offici eel geopend. Dat gebeurde op een te ken van Prins Bern'nard dat via drie studenten werd doorgegeven aan de bespeelster van het carillon, mej. R. Pieffers. Na de openingsplechtigheid maak te de Prins een rondgang door het studentenhuis en het aangrenzend» Anne Frank Huis. Hei, studentenhuls ..Westermarkt' is het grootste van de stichting stu dentenhuisvesting Amsterdam. Er zijn kamers voor 177 Amsterdamse studenten. „Naturopaat" wil bestaan bewijzen van aardstralen Een niet met name genoemde „na turopaat" uit Bussum heeft de trans- portwerktuigenfabriek Doyer en Hauser NV te Assen «die een gerech telijke actie wil ontketenen tegen de zogenaamde aardstralenkas'jes) aangeboden het bewijs van het be staan van aardstralen te leveren. De zich noemende „mechafysicus" heeft aan zijn aanbod de voorwaar de verbonden, dat zijn identiteit pas mag worden onthuld als door hem een officieel erkend bewijs van het bestaan van aardstralen is geleverd. Zulks in verband, zo heeft hij Doyer en Hauser meegedeeld, met de zijne inziens ongezonde belangstelling van het grote publiek voor deze materie. De naturopaat wil zijn bewijs le veren direct, nadat ir. Doyer vrijdag op Schiphol is aangekomen met de apparatuur waarmee de laatste juist wil aantonen, dat aardstralen niet bestaan. De naturopaat zal zijn eigen apparatuur meebrengen. Intussen blijft Doyer en Hauser ervan over tuigd met behulp van haar „high ef ficiency a-ray detector" uit België de aardstralenkastjes en wat daarmee samenhangt te kunnen ontmaske- zei echter te betwijfelen of de hui dige structuur van de „Propaganda Fide", het coördinerend orgaan voor alle missieactiviteiten in Rome, het gewenste resultaat mogelijk maakt. Bij het streven naar het autoch toon maken van zoveel mogelijk ker ken. ondervindt men grote moeilijk heden. Dr. Grond noemde in dit ver band het priestertekort, het streven om de achterstand van eeuwen in enkele jaren in te halen, de politie ke problemen en de verhuizingen van grote volksgroepen, die door ker- kebouw niet meer zijn bij te hou den. Drs. Th. Steltenpool 'S.V.D.) pro fessor aan het theologlcum in Al- waye 'India) ging vervolgens ln op de vraag, of missie en zending aan spraak kunnen maken op staatssub sidie. Hij zei. dat men missie en i zending nog steeds met een ontstel lend tekort aan middelen laat door worstelen. terwijl deze „organisaties" op het gebied van de ontwikkelings hulp toch prachtige successen heb- ben geboekt. „Ik vraag niet om staatssubsidie voor het werk dat dui delijk van zielszorgelijke aard Is. maar ik wens deze steun wel voor het werk dat met recht als ontwik- kelingshulp wordt aangeduid", aldus drs. Steltenpool. De subsidiëring zou hij niet wil len beperken tot het werk van mls- siecongregatiea, omdat ook leken veel doen. Andere particuliere ontwikke- I lingshulp dan die van de kerken zou. volgeas hem. door de staat op ge lijksoortige wijze moeten worden ge subsidieerd. Burgemeester B. H. Koomans overhandigt de L D.-beker aan de heer B. N. den Haan. (Foto L.D. Holvast) WEER SUCCES De prijzen van het Rijnsburgs corso 1962, het kleurige en fleurige bloemensprookje van dit jaar, zijn gisteren in een der zalen van Flora door burgemees ter B. H. Koomans uitgereikt. En mocht bij de vele aanwezi gen de herinnering aan de (bloe men) pracht en praal(wagens) wat zijn vervaagd, de talrijke toespraken en de corsofilm hiel pen het geheugen dan wel een handje. Voor het eerst dit jaar werden ook de bindersprijzen uitgereikt. De voorzitter van het stichtings comité, de heer C. Leeuwenburg gaf een overzicht van het corso. Een gun stige omstandigheid was dit jaar, dat het de hele dag stralend weer ls ge weest. Het gladiolen-arme corso, dat bij de voor-bezichtiging vele dul- I zonden had getrokken, kwam daar door nog beter tot zijn recht. Maar al liet het weer zich van zijn beste z(jde zien, de inwoners van Rijnsburg de- den dat niet. De straten waren op een enkele uitzondering na niet ver sierd. de tuinen lagen er vrU onver zorgd bij en bijna nergens werd ge vlagd. Over de nieuwe elementen in het corso, zoals de bloemenmeisjes en de jeeps, was de heer Leeuwenburg bij zonder tevreden. Ook de blndersprijs in de vorm van een gouden, zilveren of bronzen anjer bleek een gelukkige greep te zijn geweest. Nadat de heer Leeuwenburg de gemeentebesturen van Leiden. Oegstgeest en Rijnsburg de veilingvereniging Flora en al de genen die zich voor het welslagen van het corso hadden ingezet, had dank gezegd hield burgemeester Koo mans een toespraak. Rijnsburgs eer ste burger vond het zeer belangrijk, dat er ieder jaar weer zoveel deel nemers aan het corso zijn. Hij sprak de wens uit. dat ook volgend jaar het hoge of zo mogelijk nog hogere niveau zou worden bereikt. Hierna reikte hij de prijzen uit. De heer Kiersch, de ontwerper, was evenals alle andere sprekers er van overtuigd, dat ook dit jaar het corso weer een succes was geweest. Vooral de variatie-mogelijkheden met an dere bloemen dan de traditionele gladiolen leken hem handig te zijn benut. De voorzitter van veilingvereniging Flora', de heer G. van Delft hoopte dat de nieuwe wethouders van Leiden evenals hun voorgangers het corso zouden stimuleren. Hierna ging h(J over tot het uit reiken van de prijzen aan de binders. De gouden anjer was voor de heer J. v. d. Andel uit Amstelveen, de zil veren voor de heer B. Koomen uit Warmond en de bronzen voor de heer V. Veldhuis uit Hillegom. Verder werd nog 't woord gevoerd door de oud-voorzitter van Flora de heer T. Kralt en de voorzitter van de perso neelsvereniging van veiling Flora de heer M. v. d. Heul. Tot slot overhan digde de heer Leeuwenburg aan de afgetreden wethouders T. Kralt en de Leidse wethouders een prachtige plantenbak. Ook de nestors de heren Jac Zwaan en Bisdom kregen hun traditionele kistje sigaren.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5