Verkeer in Nederland (relatief) veiliger KLM-DIRECTEUR OP VERKENNING IN DJAKARTA Carel Enkelaar van N.T.S. naar Geesink Minister Korthals vraagt „discipline" AGENDA nieuw \RATTEN- MUIZSN-V pASTA VLOKKEN Ondanks ontstellende cijfers Water stijgt in O.-Spanje MET EEN ENKEL WOORD LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 17 OKTOBER 1962 VAR A-t v-rechtbank berecht ditmaal huwelijkszwendel De VARA-TV-rechtbank. die op 29 en 31 oktober voor de tweede maai op het scherm verschijnt, zal zich ditmaal bezighouden met de berechting van een geval van hu- weliikszwendel. Er staan twee ver dachten terecht: de heren Hartveld en Sierhuis. Het zijn compagnons van eer. weinig florerende zaak. Sier huis zelf gehuwd komt op het idee Hartveld in contact te brengen met een niet onbemiddelde vrouw. Zij leent hem f 15.000,-, een bedrag dat echter als sneeuw voor de spe- culatiezon verdwijnt, hetgeen Hart- velt ertoe brengt een nieuw gefor tuneerd slachtoffer te zoeken. Hier door komt de zaak tenslotte aan het rollen. Beide compagnons staan te recht. Hartvelt wegens oplichting en Sierhuis wordt behalve medeplichtig heid ook nog heling, subs, schuld- beling ten laste gelegd. roeit ze genadeloos uit TENTOONSTELLING M "l El nnKj)dee 62 Amsterdam de sleütel tot modern leven tentoonstelling van electrische apparatuur, keukeninrichting en verlichting 11 t/m 21 October in de nieuwe Een levende catalogus van de nieuwste apparaten ligt aan uw voeten - Geopend van 10-11 uur, 19.30-22.30 uur. Zondags van 10-18 uur. Toegangsprijs f2.' belangrijk pluspunt, want het is niet altijd nodig, dat er nieuws ter tafel komt, maar de schok der opinies met alle menselijke reacties daarop kan uitermate boeiend zijn. Er waren bot- te over en er kwam nog mfor- idealist en tevens een keihard realist imQ.io „„i. hiivnnrh Hof NpHpt- Mens en dier (Van onze t.v.-medewerker) Als dierenbeschermer moet men zijn, aldus stelde de duidelijk pro- zijnde prof. Polak gisteren bij de opening van de schermutselingen over de verhouding mens en dier, waarbij speciaal het accent werd ge legd op de „onderliggende" partij. Het was een levendig en uitnemend door prof. Diepenhorst geleid forum. Het ging ons allen aan en dat is een EVan onze Haagse correspondent) Het bericht, dat de persdienst van de KLM gisteren uitgaf de onder directeur dr. Van Konijnenburg gaat naar Djakarta was in zijn be knoptheid bijzonder intrigerend. Gaas dr. Van Konijnenburg naar In donesië om te onderhandelen over dc overdracht van dc „Kroonduif" op Nieuw-Guinea? Of over een luchtlijn naar Nieuw-Guinea ook na de over dracht aan Indonesië? Of over een nieuwe vorm van samenwerking van de KLM en Garoeda? De KLM laat zich over al deze za ken niet uit. De persdienst vindt het al mooi, dat het thans gepubliceerde bericht „vrijkwam". Het is natuurlijk interessant te we ten dat drs. E. H. van den Beugel, president-directeur van de KLM, Vrijdag in Nieuw-Guinea wordt ver wacht. Op dit ogenblik vertoeft hij in Thailand (hij maakt zijn reis langs de KLM-vestigingen in de Wereld). Vrijdag zal hij de mensen op Nieuw-Guinea complimenteren Voor hun prachtige werk bij de „bouw en het onderhoud" van de luchtbrug voor de afvoer van burgers en militairen. Zoals mogelijk bekend bestaat er met de Untea een over eenkomst omtrent de „Kroonduif". Deze luchtvaartmaatschappij zal tot 1 januari blijven opereren zoals tot- rutoe. De verliezen die totnutoe door het gouvernement Nieuw-Gui nea werden gedekt zullen nu door de Untea worden betaald. Het ligt voor de hand. dat drs. Van den Beugel zijn bezoek aan Nieuw- Guinea zal gebruiken om nader over leg te plegen met de autoriteiten van de Untea. Dit is te meer te verwach ten waar in de overeenkomst over de ..Kroonduif" is bepaald, dat begin Januari nader overleg zal worden ge pleegd over eventuele voortzetting Van het bedrijf. Dat de aanwezigheid van drs. Van den Beugel op Nieuw-Guinea en de aanwezigheid van dr. Van Konijnen burg te Djakarta verband zou heb ben, wordt echter door de KLM-pers- dienst bij herhaling ontkend. (Dr. Van Konijnenburg behoor de tot de groep-Rykens, die buiten de regering om contact met de Indo nesische autoriteiten zocht om betere verhoudingen te scheppen, eventueel met overdracht van Nieuw-Guinea red.) „De Kroonduif" beschikt over een aantal Dakota's, Beavers en Twin pioneers, vliegtuigen, die voor Nieuw- Guinea het meest geschikt zijn. De Garoeda Indonesian Airways bezit zulke toestellen voor zover bekend, niet Van de zijde van het ministerie van Buitenlandse Zaken vernamen wij. dat men daar volledig op de hoogte was van het vertrek van dr. Van Konijnenburg en ook van het doel van zijn bezoek aan Djakarta. matie uit ook, bijvoorb.. dat Neder land het enige land in W.-Europa is, waar de vivisectie niet wettelijk ge regeld is. Zelfs al zou de situatie zo rooskleurig zal zijn als prof. Linde boom schilderde, lijkt dit toch een ernstig tekort. De heer Polak was zeker het meest geëmotioneerd <en wie zal zich de klap aan de Duitse hondenhandelaar door mevr. Polak niet hebben herinnerd?). Politie en Justitie zouden tekort schieten en de strafrechter van het gezelschap (Diepenhorst» bestreed het nauwelijks, althans niet overtui gend en overtuigd. Van Doveren, die we als fervent pleitbezorger van het circus wel eens boeiender hebben meegemaakt, stel de, dat de voorkeur van dierentem mers uitging naar verse dieren uit de wildernis en niet naar teeltprodukten uit de gevangenschap, omdat deze laatste reeds teveel menselijke trek jes zou hebben overgenomen, zoals de onbetrouwbaarheid. We houden het maar liever op de conclusie van de voorzitter, die in zijn slotwoord stelde, dat de mens eigen adel tone in zijn ontmoeting met het weerloze i dier. In het voorprogramma stond de mens, en het leed, dat verkeersonge vallen kunnen veroorzaken en de zorg voor de getroffenen even in het „spotlight". Op 'n treffende manier. Pi Scheffer haalde de blokfluit voor het voetlicht en had de rest maar wat aan de goedkope kant gehouden. We bedoelen, dat zelfs in een „pas- geperst" programma het toch werke lijk niet aangaat een plaat te draai en en daarbij slechts een romantisch filmpje over het onderwerp van het liedje te geven. Hier ontbrak de mens pijnlijk. Hoofdredacteur wordt directeur i w x, y z ét 1 J fjl*3 Carel Enkelaar, thans nog hoofdredacteur van het televisie journaal, is benoemd tot direc teur van Joop Geesink's film productie N.V. „Starfilm" in Duivendrecht. De heer Enkelaar zal in zijn nieuwe functie deel uitmaken van het directorium van de Geesink-filmbedrijven in bin nen- en buitenland. Deze bedrijven omvatten behalve onder andere de Nederlandse onder nemingen „Dollywood" en Starfilm" vestigingen in Frankrijk, Italië, de Verenigde Staten en West-Duitsland. De heer Enkelaar zal zijn nieuwe functie op 1 februari 1963 aanvaar den. Carel Enkelaar werd op 1 oktober 1955 als hoofdredacteur bij de NTS benoemd en belast met de voorbe reiding en later de leiding van het „NTS-journaal". In die functie werd hij de grondlegger voor de Europese nieuwsuitwisseling. Hem werd in 1962 de televisieprijs van het „Prins Bernhardfonds" toegekend. Vóór 1955 was de heer Enkelaar verbonden aan ,,De Volkskrant". Hij trad in 1938 in de journalistiek in Twente. Tijdens de oorlog redigeerde hij daar ook een uitgave van het ondergond- se „Parool". Advertentie Laaiend* Zuurbrand op de maag hoort ook bij tot het verleden bij de eerate Bennie die ge in de mond steekt. Inderdaad, een of twee Rennies her stellen het evenwicht dadelijk, vanaf het eerste moment dat de vuurdo- vende substantie in de maag belandt, 'n Heerlijk middel, die Rennies want behalve de heilzame werking, hebt U ook nog het voordeel weer zonder zorgen te kunnen eten waar naar een grage maag vraagt. „Wisseltruc" blijkt een vergissing... (Van onze Venlose correspondent) De zogenaamde wisseltruc, waar van de benzinepompeigenaar C. van Lieshout in het Brabantse plaatsje Leende voor een bedrag van f 1000 de dupe zou zijn geworden, blijkt on danks de boze veronderstellingen helemaal geen wisseltruc te zyn ge weest. De by de transactie betrokkenen, tot de politie toe, hadden uit het voorgevallene geconcludeerd, dat er sprake moest zyn van een tevoren listig in elkaar gezet plannetje. Het bleek niet waar te zijn. De automobilist in kwestie, een Hage naar, schrok zelf, toen hij na thuis komst bemerkte, dat hij het bank biljet van f 1000.nog in zijn por tefeuille had. Uit eigen beweging reed hij naar de benzinepomphouder terug en stelde hem het biljet ter hand. De heer Van Lieshout stond verbouwereerd. Jaarlijks laten 100.000 mensen ter wei*eld het leven bij een verkeersongeluk, van wie 40.000 in Europa en 1900 in ons land. In de afgelopen tien jaar verloor Nederland 16.128 levens van mannen, vrouwen en kinderen in het verkeer, te vergelijken met de bevolking van de stad Sliedrecht. In ditzelfde tijdsverloop werden 373.596 personen ernstig of licht gewond. Dit aantal is het viervoud van dat van de bevolking van Dordrecht. Prinses Helena van Servië overleden Prinses Helena van Servië, doch ter van Koning Peter I van Servië, is gisteren in de leeftijd van 67 jaar in Nice overleden. Ook gisteren bleef in Oost-Spanje de regen bij stromen vallen: In tussen probeerden reddingsploegen 30 mensen te bereiken die bij het dorp Chilches in het gebied van Castellon door het water zijn in gesloten. Uit Castellon zyn reeds 500 mensen geëvacueerd. De spoor lijnen in dat gebied zijn op ver scheidene plaatsen onder water komen te staan. In Valencia bezweek maandagavond laat het dak van een klooster waardoor enkele nonnen verwon dingen opliepen. In Cordoba komen grote overstro mingen voor in de wijken Fray Albino en San Rafael. Brandweer lieden en vrijwilligers zijn daar uit alle macht bezig met het afvoe ren van het overtollige water. Deze verschrikkelijke cijfers wer den gisteren nog eens naar voren gebracht door dr. G. van der Wal, voorzitter van het Verbond voor Vei lig Verkeer, op de jaarvergadering in Utrecht. Desondanks is het aantal doden en gewonden in ons land in ver- houding'tot het sterk gegroeide auto- en (brom) fietsenpark in 1961 iets teruggelopen in vergelijking tot voor afgaande jaren. De cijfers van het eerste half jaar 1962 wijzen in de zelfde richting. Maar deze relatieve teruggang is nog niet gerust- of tevredenstellend. Zelfs niet, wanneer men voor ogen houdt, dat een absoluut veilig ver keer een utopie is. Kneusjes" Dr. Van der Wal verheugde zich over het begin, dat gemaakt is met het wetenschappelijk onderzoek ver keersveiligheid. Daarbij viel de Ver bondsvoorzitter de handel in „kneus jes" en de slechte technische staat van tal van andere automobielen aan Honderden in Duitsland als vol komen afgeschreven beschouwde wa gens rijden hier opgelapt rond. Het kentekenbewijs voor die „geimpor- teerde auto's zou niet zonder grondi ge keuring mogen worden afgegeven, zo meende dr. Van der Wal, die zich ook zeer bezorgd toonden over de uitwassen in de gehele handel in tweedehands auto's. Het geknoei in tal van kleine bedrijfjes en in de open lucht deed spreker de wens uiten om een veel strenger toezicht op de naleving van het vestigings- besluit te doen houden. Hij achtte het niet ondenkbaar, dat het in ons land groeiende apparaat van de „pe riodieke veiligheidsinspecties", zoals dit reeds in Engeland en Frankrijk geschiedt, in toenemende mate ver plichte keuringen zal moeten gaan Dr. Jagan bekogeld De premier van Brits Guyana, dr. Cheddi Jagan, is bij een vergadering te Pouderoyen door een menigte met stenen en rotte eieren bekogeld. De politie maakte van haar vuurwapens gebruik om de menigte te versprei den. Er zouden drie gewonden zijn, terwijl er twee mensen werden aan gehouden. verrichten. De komende verplichte wagenverzekering vond dr. Van der Wal een stap in de goede richting. Mocht daaruit echter een zekere zelfvoldaanheid bij automobilisten gaan voortvloeien, dan staat verho ging van het bedrag voor „eigen ri sico" als stok achter de rug. Verantwoordelijk Minister Korthals zelde later niet tevreden te zullen zijn voordat het aantal verkeersongelukken niet slechte relatief, maar ook absoluut sterk zal dalen. Daartoe moeten de weggebruikers zich meer bewust worden van hun verantwoordelijk heden voor zichzelf en anderen. De bewindsman sprak ook over be veiliging van de middenberm. De oorzaak hiervan is volgens hem niet door vangconstructies weg te nemen. De minister vroeg zich zelfs af of de autobestuurders zich wel in vol doende mate bewust zijn van de ge varen, die zij voor zichzelf en hun medemensen oproepen door mis schien al een te gering tekort aan oplettendheid door (onbewuste) gel dingsdrang en door hun haast. Daar om aldus minister Korthals, is het noodzakelijk zonder ophouden ons volk te wyzen op de angstwekkend heid van het probleem der verkeers onveiligheid. Voor radio Vanmorgen vroeg op de ver- keersbezinningsdag sprak drs. Korthals na de nieuwsberichten over beide radiozenders. De toespraak zou nog tweemaal herhaald worden. „Voor de bestrijding van de ver keersveiligheid, die een epidemisch karakter draagt, is geen universeel geneesmiddel aan te wyzen. Ieder heeft zich af te vragen, wat hij zelf kan doen om aan de beangstigende toestand een einde te maken". De minister sprak over de nei ging. ieder, die onze weg kruist, te beschouwen en te behandelen als een hinderlijke tegenstander, die wij zo gauw mogelijk, zo niet goedschiks dan maar kwaadschiks, moeten zien kwijt te raken. Bovendien dreigt het gevaai, dat we afstompen, doordat getallen ons niets meer zeggen. Daarbij komen nog twee factoren, die het wegverkeer in hoge mate on rustig en dus onveilig maken: een door niets gerechtvaardigde haast en een soms angstwekkende zelfover schatting. En dat laatste lijdt weer tot ergernis. VOOR HEDENAVOND Hilversum I. 402 m. NCRV: 18.10 Koorzang: klass. muz, 18 30 Radio volksuniversiteit: Cyber netica. door dr. W. Storm van Leeu wen. 19.00 Nieuws en weerpraatje, 19.10 Mededelingen of grammofoonmuzlek, 19.15 Leger des Hellskwartler, 19.30 Radiokrant, 19.50 Banjo-orkest, 20.00 Bij de gratie Gods. klankbeeld, 21.30 Lichte koorzang. 21.45 Kanttekenin gen. 22.00 Pianotrio: klass. muz., 22.30 Nws.. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Muziek uit Beiroet. 23.25 Lichte piano muziek. 23.5524.00 Nws. Hilversum II 298 m. VARA: 18.00 Nieuws en commentaar, 18.20 Actualiteiten, 18.30 Licht en semble. 19.00 Voor de kinderen, 19.10 VARA-Varia o muziek. 19.20 stenen of brood?, toespraak. VPRO: 19 30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Licht orkest. 20.40 Kaf en koren, wekelijkse notities. 20.50 Or- vet. hoorspel. 22.05 Korte voetbalre portage. 22.10 Licht ensemble, 22.30 Nieuws. 22.40 Hart op de tong: actuele problemen. 22.55 Met repeteren begint het: kamerorkest. 23.30 Viool en plano: klass. muz., 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA NCRV: 17.00 V. d. kind. NTS: 17.35- 17 45 De Verrekijker, jeugdjournaal. AVRO: 19.30 Kommentaar, een actueel, kritisch bulletin. NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. AVRO: 20.20 AVRO's Te- levizier. 20.30 Bekende operettemuziek. 21.15 Literaire ontmoetingen. 21.45- 22.30 Concertgebouw-orkest: Moderne muziek. VOOR DONDERDAG 18 OKTOBER. Hilversum I, 402 m. KRO: 7 00 Nieuws. 7.15 Oude muz. (gr.). 7.30 Voor de Jeugd. 7.45 Mor gengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammofoonmuz. 8.50 V. d. hulsvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. NCRV 10.00 Grammo- foonmuziek. 10.03 Kamerorkest: Mo derne muziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Koorzang, (gr.). 11.00 Voor de zieken. 1145 Gewijde muziek. 12.00 Middagklok-noodklok. 12.04 Licht or kest (gr.). 12.25 Voor de boeren. 12.35 Mededelingen ten behoeve van land en tuinbouw. 12.38 Licht orkest (gr.). 12 45 Actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Operettemuziek (gr.). 13.40 Wissewas- sen licht programma. NCRV: 14.00 grammofoonmuz. 15.30 Lichte gram mofoonmuz. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.20 Klassiek strijkkwartet (gr.). 16.55 Licht orkest (gr.). 17.00 Voor de Jeugd. 17.30 Schoolzang. 17.40 Beursberichten. 17.45 Carmlna: Instrumentale bewer kingen van liederen en dansen uit he den en verleden. Volgend Jaar zal ln Scheveningen feest worden gevierd ter herdenking van het feit. dat de Prins van Oranje er anderhalve eeuw geleden voet aan wal zette na Jarenlange ballingschap. Het Initiatief voor een waardige feest viering ls genomen door de „Stichting Scheveningen, tot viering van natio nale en oranjegedenkdagen". De bijzondere commissie uit de Tweede Kamer voor het ontwerpzle- kenfondswet is gereed haar werkzaam heden aan te vangen. De commissie heeft in haar gisteren gehouden ver gadering besloten maatschappelijke or ganisaties. die hel op prijs mochten stellen zich naar aanleiding van dit wetsontwerp tot de commissie te wen den teneinde eventueel door haar te worden gehoord, daartoe tot uiterlijk 20 december in de gelegenheid te stel len. De eerste vier van de uit vijftien leden bestaande parlementsdelegatle is gistermiddag uit de west op Schiphol teruggekeerd: de Tweede-Kamerleden mr. F. J. Kranenburg en J. M. Wlllems (belden Pv.d.A). J. de Ruiter (CHUi en het lid van de Eerste Kamer H Algra (ARP). De delegatie heeft deel- genomei aan de tweejaarlijkse bijeen komst van parlementaire delegaties uit de drie delen van ons Koninkryk. De 69-Jarlge weduwe J. Siertsema- van Voren uit Appingedam is gister middag door buren dood in haar wo- BINNENLAND ning aangetroffen De vrouw bleek door kolendampvergiftiging om het leven te zijn gekomen. BUITENLAND Van de zijde van de Algerijnse politie is meegedeeld, dat de moorde naars van de paters Paul Py en Ber nard Chassines zijn gearresteerd. De lijken van de paters waren begin ok tober op de oever van de rivier de Khelif, ln het gebied van Orleansville, gevonden. Tevens ls een aantal mensen gearresteerd van wie men aanneemt, dat zij de hand hebben gehad in de moord op drie Belgen, het echtpaar Theux de Monjardln en een zekere Albert Petit, en op enkele andere bui tenlanders. Gisteravond hebben zich twee aardschokken voorgedaan in Arlano Irplno en ln het gebied van Avelhno. De bevolking vluchtte uit de huizen. Een Oostduitser van 26 Jaar is vrijdag J.l. in het gebied van Göttingen zwaar gewond aangetroffen. Hij heeft vrijdag ln het ziekenhuis van Wander, by Göttingen, verteld, door een mij nenveld aan de grens tussen Oost- on West-Dultsland te zyn getrokken. Hij had zijn ernstige verwondingen door een ontploffende myn opgelopen, maar een tas die hij bij zich had. had nog enige bescherming geboden. De tas werd geheel vernield. Nabij Bolzano, in Zuid-Tirol, ls gistermorgen vroeg een hoogspannings mast op een berghelling door een bom aanslag vernield. WOENSDAG BeestenmarktOpenluchtsamenkomst Volle Evangelie-zending. 8 uur nm. Breestraat 19: Ledenverg. Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw- en Plantkunde, 8 uur nm. Leonardushuls (Haagweg): Dames contact Ant. parochie Z.-West. 8 uur Prediker: Wijkver. „Molenwijk". Spr. ds. N. Kleermaker „Gezin ln de bran ding". 8 uur n.m. Restaurant v. d. Heyden: Leidse As surantieclub. Spr. mr. K. Molenaar over de ethiek in het verzekeringsbe drijf. 8 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Lezing L. M. Serpentl over „Papoea's als terpbewoners". 8 uur nm. Stadsgehoorzaal (foyer)Culturele avond. Ned. Chr. Reis Ver. Reis avonturen ln Spanje, 8 uur nm. DONDERDAG Bevrijdingskerk: Ledenverg. Ned. Christen Vrouwenbond, 8 uur nm. Casino-theater: K en O-film van de maand „Ballade van een soldaat", 7 en 9.15 uur nm. Hoge Rijndijk 25: Demonstraties N.V. Imenexco. 3 uur n.m. Hogewoerd 175: Dienstvergaderlng Jehovah's Getuigen, 7.25 uur nm. Ryksmuseum voor Nat. Historie: Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. Spr. P. Nyhoff over een biologische expedi tie door Turkye, 8 uur nm. Schouwburg: Hoofdstad Operette: „In einer kleinen Konditorei", 8 uur nm. Stadszaal (grote zaal): K en O Po pulair concert R'dams Philharmonlsch Orkest o.l.v. E. Fllpse m.m.v. Emmy Verhey en Herm Wester, 8 uur nm. VRIJDAG Boerhaavezalen_ (L. Vrouwenkerk- De Lakenhal: Ver. „Oud-Lelden", Spr. A. M. Hulkenberg over het kasteel Dever te Llsse, 8 uur nm. Prediker: Evangelisatie Christengem. „Ecclesia", 8 uur nm. Stadszaal (kleine zaal): Ned. Ver. van Huisvrouwen. Spr. mevr. C. ten Hage over haar reis naar donker Afri ka. 2.30 uur nm. St.-Bonaventuralyceum: K. en O. Lezing drs. W. Zonneveld. Snel leren I en goed onthouden, 8 uur nm. ZATERDAG Doopsgezinde Kerk: Adventkerk; 10- 11 uur v.m., bijbelstudie; 11-12 uur. ds. A. C. Schmutzler van Huis ter Helde. Stationsplein: Ned. Chr. Reisver. Herfstwandeling Kennemerdulnen. 9.30 uur v.m. Stationsplein: Exoursle Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. naar Pan van Persijn. 1.40 uur nam. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jehovah's Getuigen. 4.30 en 6.30 uur n.m. Volgens het blad „Sowjet-Rus- land" zijn er op het ogenblik ln de wereld 41.600.000 communisten, die bij de marxistlsch-leninistische partijen in 8 landen zijn aangesloten. President Kennedy heeft gisteren de Amerikaanse ruimtevaarder Walter Schlrra in het Witte Huis ontvangen en hem met zijn geslaagde vlucht ge- lukgewer -.t. Schirra werd vergezeld door zijn vrouw en kinderen. Sowjetrussische geleerden hebben een „w^rmte-oog" ontworpen, dat op een scherm hittestraling kan zichtbaar maken, aldus het persbureau Tass Met een speciale camera kunnen hier mee temperaturen tot het vriespunt worden gezien. Het instrument kan gebruikt worden om oververhitting ln hoogspanningsdradenradio-onderdelen of machinedelen zichtbaar te maken. Hooigracht 81: Bezlnnlngsbyeen- komst Humanistisch Verbond o.l.v. dr. J. Cohen. 10.15 uur v.m. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur v.m. MAANDAG Breestraat 19: Ver. Oud-leerlingen Ambachtsschool. Voordracht over de Nederlandse baksteenindustrie. 8 uur n.m. Café-rest. „Old Dutch" (2de Binnen vestgracht 15): Filmavond Ned. Ver. Expogé. 8 uur n.m. Schouwburg: K. en O. ABC-cabaret o.l.v. Wim Kan. 8 uur n.m. Stadsgehoorzaal (grote zaal)KRO- revue ,,'t Zit raar in elkaar". 8 uur n.m. DINSDAG Gravensteen: Studiecursus Kunstge schiedenis K. en O. o.l.v. mevr. drs. O. L. Bouma. 8 uur n.m. Restaurant van der Heijden: Leden vergadering Kon. Ned. Middenstands bond. 8 uur nm. St.-Antoniusclubhuls: DA.F.-propa- ganda-avond. 8 uur n.m. Schouwburg: K. en O. ABC-cabaret o.l.v. Wim Kan. 8 uur n.m. Wijkgebouw Stille Rijn 13: Herv. Wijkgem. „Marewijk". Kennismaking met ds. J. Jongerden. 8 uur nm. TENTOONSTELLINGEN LakenhalTentoonstelling van werk stukken „Kind en kleur" van Leidse school voor aesthetische "orming. (Tot 29 oktober). Lakenhal: Tentoonstelling van werk van Jean-Paul Vroom. Werkdagen 10- 5 uur; zond. 1-5 uur (tot 29 oktober). Legermuseum (Pesthuislaan): Met uitzondering van maandag, dag. van 10-4 uur (zondag 1-4 uur). Ryksmuseum Geologie en Mineralo gie. v. d. Werfpark 1; tentoonstelling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feest dagen 2-4 uur. Ryksmuseum voor Volkenkunde: Dag 10-5 uur. zondag 1-5 uur. Ryksmuseum van Oudheden: Dage- iyks 10-5 uur. zondag 1-5 uur. Ryksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen: Dagelijks 10-4 uur. zondag 1-4 uur DE BIOSCOPEN Trianon „Cape Fear", 18 1. Werkd. 2.30. 7 en 9.15 uur, zond. 2.15, 4" 7 en 9.15 uur. Rev „De Spookrijder", 14 J. Werkd. 2.30, 7.15 en 9.15 uur, zond. 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Donderdag cyclus: „Thérèse de begeerde vrouw" Casino „De stille getuige" (Rear Window), 18 1. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur, zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido „Riflfi ln Amsterdam", 14 1. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur zond. 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Luxor „Brigitte, het meisje van Place Plgalle 14 1. Werkd. 2.30, 7 9.15 uur. zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio „II Posto". 14 J. Werkd. 2.30, 7 en C .15 uur. Zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. „Astra-theater" (Wassenaar) Vrij dag 8 uur zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur. „De Held van Iwo Jlma", 14 J. Maandag 8 uur, woensdag en donderdag 8 uur: „Waarom moet Ik sterven". Zondag- en woensdag middag, 2.30 uur: „Robin Hood en zyn schelmen", a.l. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN Geopend voor spoedeisende gevallen: Doeza-Apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313 en Haven-apotheek, Haven 18. tel. 20085. De dienst van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp, wordt eveneens waargenomen door de Haven- Apotheek. Bij geen gehoor van Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 11121. NCRV18.05 Operette-fragmentea !(gr.). 18.15 Sportrubrlek. 18.30 Lich- te grammofoonmuz. 18.50 Sociaal pers. pectlef, lezing. 19.00 Nieuws en weer praatje. 19.10 Engelse hymns (gr.), 19.30 Radiokrant. 19.50 Politieke uitz: A.R. 20.00 Wy poetsen de plaat. 20.20 Recht zo die gaat. hoorspel (3). 20.50 Samen uit. samen thuis, gevarieerd progr. 22.00 Kerkorgelconcert. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespreking. 23.00 Platennleuw». 23.35 Boekbespreking. 23.55-24.00 Nws, Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend- gymnastiek. 7.20 Lichte grammofoon- muz. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Programma-overz. 8 20 Lichte grammofoonmuz. 9.00 Och tendgymnastiek voor de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Klassieke kamermui. (gr). 9.40 Morgenwijding. 10.00 Ar beidsvitaminen (gr.). 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Hulshoudeiyke zaken, lezing. 11.15 Radiophllharmosch ork: Klassieke muz. 11.45 Joegoslavische kaleidoscoop, praatje. 12.00 Dansork. en solisten. 12.30 Mededelingen ten behoeve van land- en tuinbouw. 12.33 Metropole orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, eventueel actueel of frammofoonmuz. 13.25 Beursberichten, 3.30 Licht ensemble met zangsollsten. 14.00 Moderne en klassieke muziek voor piano. 14.30 Voor de vrouw. 15.05 Extra vitaminen (gr.). 15.30 Voordr. 15.50 Viool en plano: Klassieke en mo derne muziek. 16.20 Lichte grammo. foonmuz. voor de Jeugd. 17.00 Voor dt Jeugd. AVRO: 18.00 Nieuws. 18.15 Even tueel actueel. 18.20 Pianospel: lichte muz. 18.30 Sportpraatje. 18.35 Gespro. ken brief. 18.40 Licht Instrumentaal trio. 19.00 Carrousel, een programma dat alle kanten opgaat. 20.00 Nieuws. 20.05 Salzburger Festspiele 1962: Le nozze dl Figaro, komische opera. 22.30 22.30 Nieuws en eventueel mede- delingen. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Sportactuallteiten. 23.10 Le Nozze dl Figaro (verv.) 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA VPRO: 19.30 Water naar Vlgla dra- gen. documentair programma. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzlcht VPRO: 20.20 Goochelprogramma. 2040 Inleiding op het volgende spel. 21.00- 22.20 Hy zit aan de smeltkroes, to neelstuk. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland. BBC Home Service 330 m. 12.00 Ork.conc.: klassieke en mo derne muziek. 12.55 Weerbericht. 13.00 Nieuws. 13.10 Round Britain Quiz. 13.40 Voordracht. 14.00 Schoolradio. 15.20 Kritieken. 16.05 Lichte grammo foonmuz. 16.45 Voordracht. 17.00 Voor de Jeugd. 17.55 Weerbericht 18.00 Nws, 18.15 In the South-East, regionaal programma. 19.00 Pianorecital. 19.30 Orkestconcert: moderne muz. 20.30 Discussie over actuele problemen. 21.00 Amerikaanse volksliederen. 21.30 Wetenschappelijke quiz. 22.00 Nieuws en berichten. 22.30 Interview. 22.59 Weerbericht. 23.00 Nieuws. 23.02 Voor dracht. 23.15-23.35 Kamermuziek. Engeland. BBC Light Programme, 150(» en 247 m: 12.00 Populaire grammofoonmuzlek. 12.31 Gevarieerd programma v. d. ar beiders. 13.00 Gevarieerd programma. 13.45 V. d. kleuters. 14.00 V. d. vrouw. 15 00 Amusementsprogramma. 15.31 Muz. bij het werk. 16.15 The Dales, dagboek. 16.31 Uitslagen races. 16.35 Grammofoonmuz. v. d. Jeugd. 17.00 Sportreportage. 17.31 Gevarieerde muz. en berichten. 18.33 Sportoverzicht. 18.45 Hoorspel. 19.00 Nieuws en Jour naal. 19.31 Hoorspel. 20.00 Wedstrijd tussen scholen. 20.31 Samenzang. 21.00 Brlevenbeantwoording. 21.31 Llcnte or- kestmuz. 22.30 Nieuws, sport en actua- lltelten. 22.41 Jazzmuziek. 23.31 Lichte muz. 23.55-24.00 Nieuws. Nordwestdeutscher Rundfunk 309 m. 12.00 Amusementsmuz. 13.00 Nw». 13.15 Klassieke kamermuz. 14.00 Lich te orkestmuz. 16.00 Kamermuz. 16.30 Oude Kamermuz. 17.50 Lichte gram mofoonmuz. 19.00 Nieuws. 21.00 Volks- muz. 21.45 Nieuws. 22.15 Lichte gram mofoonmuzlek. 24.00 Nieuws. 020 Jazzmuz. 1.00 Weerbericht en geva rieerde muz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nieuws. 12.10 Operamuz. 16.45 Orgelrecital. 18.00 Lichte orkestmus. 19.00 Nieuws. 20.00 Orkestconcert: klassieke muziek. 23.10 Klassieke ka mermuziek. 23.35 Pianorecital: moder ne muziek. 23.53-24.00 Nieuws. Brussel 324 en 484 m. 324 in.: 12.00 Nieuws. 12.03 Licht» orkestmuz. 12.30 Weerbericht. 12.35 Amusementsorkest. 12.50 Beursberich ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Kamermui. 14 00 Schoolradio. 16.00 Beursber. 16.06 Franse les. 16.21 Franse chan sons. 17.00 Nieuws. 17.15 Voor de kin deren. 17.50 Koorzang. 18.18 Berich ten. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Ra diokroniek. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram mofoonmuzlek. 19.50 Politieke lezing. 20.00 De charme van het chanson». 20.30 Festival van Vlaanderen: Opera concert. 22.00 Nieuws. 22.15 Dansmuz. 22.40 Zigeunermuzlek. 22.55-23.00 Nw». 484 m.: 12.30 Gevarieerd program ma. 14.08 Nederlands Omroeporkest en soliste: Klassieke en moderne muziek. 15.03 Lichte muz. van Belgische com ponisten. 16.08 Lichte grammofoonmui. 17.00 Nieuws. 17.30 Kerkorgelconcert. 19 30 Nieuws. 20.00 Populaire grammo foonmuzlek. 22.00 Wereldnieuws. 22.20 Lichte muz. 22.55 Nieuws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 nor) Amsterdam mist Den Helder zwaar bew. Ypenburg zwaar bew. Vlisslngen motregen Eelde zwaar bew. De Bilt zwaar bew. Twente motregen Eindhoven mist Z.-Limburg mist Helsinki zwaar bew. Stockholm zwaar bew. Oslo regen Kopenhagei zwaar bew. Aberdeen zwaar bew. Londen mist Brussel motregen Luxemburg onbewolkt Parijs onbewolkt Bordeaux onbewolkt Grenoble Nice Berlijn Frankfort Mtinchen Zllrlch Genêve Locarno Wenen Innsbruck Rome AJacclo Madrid Mellorca Lissabon geh. bew. onbewolkt zwaar bew. onbewolkt mist mist geh. bew. regen mist geh. bew. mist zwaar bew. geh. bew. half bew zwaaa'e\,. "2 I* •2 w a Sm cS w.stll 16 0 wztw 4 16 0 w.stll 16 0 wnw 2 16 01 I wzw 3 15 OJ w.stll 16 0 v.and. 15 0.1 w.stll 14 o 1 13 n 2 4 zw 3 8 w.stll 9 wnw 4 13 w.stil 15 w stil 16 - w.stil 14 0.1 no 5 14 0 nno 4 17 0 nnw 1 18 0 w.stll 13 0 n 5 20 0 wzw 2 11 0 w.stll 15 0 o 2 12 0 w.stll 10 no 7 11 0 o 2 18 0.5 z 2 11 0 ozo 2 10 0 no 3 23 0 ono 2 19 4 w.stll 19 0 wstil 22 2 wa til 24 0 0.1

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 2