Zo nodig kernwapens voor recht op toegang Berlijn Bestand voor noord-Katanga Cals acht liet groeiienscliaiidaal geen incident maar symptoom ZESTIG PERSONEN INGEENT Lang gesprek tussen Chroesjtsjow en ambassadeur Kohier (9ud Ofte Waarschuwing van een adviseur van Kennedy kant zal Gromi" MAANSCHOT EEN MAAND UITGESTELD Studentenwereld moet op korte termijn tot herzieningen komen Uit voorzorg tegen hondsdolheid a~! WEERBERICHT HONDJE OPGESLOTEN ONTWERP- GRONDWET In India weer grensincident leuws Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 17 OKTOBER 1962 No. 30783 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, t. 2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 ring een onderhoud hebben met de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromiko. Gromiko woont de Algemene Vergadering der VN in New York bi,). Het laatste gesprek, dat de president met hem had, was o 6 oktober van het vorig jaar over de Berlijnse crisis. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Dean Rusk, zal ook aanwezig zyn. 's Avonds zal ,n „werkdiner" worden gegeven, waarop Berlijn. Laos en de ontwapening aan de orde zullen ko men. De onderminister van Europese Zaken. William Tyler, en nog twee hoge functionarissen zullen eveneens wapens om het recht van het Westen op toegang tot Berlijn tejko vergezeld zijn van zijn ondermi- verdedigen, aldus verklaarde McGeorge Bundy, president De Verenigde Staten zullen zo nodig gebruik maken van kern Kennedy's raadgever voor zaken van nationale veiligheid giste ren. Overigens verwachten de Verenigde Staten niet, dat de Sowjet-Unie zich zal vergissen in Amerika's vastbeslotenheid. Toch is het belangrijk het Amerikaanse standpunt opnieuw te bevestigen, opdat er geen verontschuldiging kan zijn voor „tragische vergissingen*'. Bundy herhaalde, dat de Verenigde Staten tegen de vorming van afzonderlijke kernmachten door NAVO-landen gekant zijn en hij sprak de hoop uit, dat de West- europese landen toenemende militaire kracht zullen paren aan vergroting van hun economisch vermogen. Onderhoud van Kennedy niet Gromiko De lancering van de Ameri kaanse onbemande ruimtecabine Ranger V naar de maan is uitge- seld wegens de nadering van ten wervelstorm, die de code naam Ella heeft gekregen. Dit uitstel betekent dat de proef op haar vroegst pas omstreeks 13 november kan worden genomen, aangezien voordien de stand van maan ten opzichte van de aarde niet gunstig is. De lancering van de Ranger was al eens 24 uur uitgesteld wegens moeilijkheden met de ra- i-installatie. Onze correspondent in Washington telefoneerde gisteravond: De Westduitse minister van Bui tenlandse Zaken, Schroder, betwij felt of de Amerikanen wel gelijk hebben ais zij in de naaste toekomst een crisis over Berlijn verwachten. Zijn zienswijze schijnt te correspon deren met uitlatingen, die men ook uit Londen en Parijs verneemt. De Amerikanen schijnen het nuttig te achten alarm te slaan, doch velen onder hun bondgenoten zijn van oor deel dat men Chroesjtsjows spel van een zenuwenoorlog speelt Indien men te kennen g*eft een crisis te ver wachten. Schroder is thans niet in Wash- Premier Chroesjtsjow en de nieuwe jngton omdat de gespannen toestand dicap. Nieuwe ideeën omtrent de aanpak van het Berlijnse probleem kan Schröders bezoek nauwelijks op leveren. De Russen hebben, op een klein stukje na, zoveel plakjes van de Berlijnse worst afgesneden, dat zy vrijwel niet verder kunnen gaan zonder aan essentiële Westerse belan gen te raken. De aanwezigheid van Westelyke troepen in West-Berlijn alsmede de vrije toegang tot de stad zijn 'punten, waaraan volgens het Westen niet mag worden getornd. Steeds vaker hoort men er de na druk op leggen, dat niet alleen de troepen van de Westelijke geallieer den vrije toegang tot West-Berlyn moeten nebben, doch dat vrijheid van het burgerverkeer eveneens van wezenlijk belang is voor de levens vatbaarheid van dit eiland in de Ro de Zee. Amerikaanse ambassadeur in Mos kou, Foy Kohier, hebben gisteren bij na drie uur lang gesproken over „zeer helanrijke internationale vraag stukken en ook over kwesties die de Russisch-Amerikaanse betrekkingen raken". Het gesprek kenmerkte zich door „openhartigheid en wederzijds begrip". Dit was het eerste bezoek van Kohier aan Chroesjtsjow sinds hij enkele weken geleden Llewellyn Thompson opvolgde. President Kennedy zal morgen op overleg nodig zou maken, het is veel meer waarschijnlijk al kan dat of ficieel natuurlijk nooit worden vast gesteld dat zijn bezoek vooral be oogt zijn eigen positie in Washington te versterken, door te laten zien dat hij de best mogelijke opvolger voor Adenauer zou zyn. De 52-jarige Schroder ziet er jon ger uit dan hij is. Vergeleken met Adenauer en Erhard is hij voor de Amerikanen een personificatie van de jeugd zelve en dat is in Washin- verzoek van de Sowjetrussische rege- I ton in deze periode zeker geen han- (Van onze parlementaire redacteur) De minister van Onderwijs, mr. J. M. L. Th. Cals. wil de stu dentenwereld de kans geven binnen niet al te lange tijd met voor stellen te komen tot herziening van de groentijd. Naar aanleiding van vragen van dr. W. H. Vermooten (PvdA) gistermiddag in de Tweede Kamer over hetgeen zich bij de ontgroening van adspirant- leden van het Amsterdams Studenten Corps heeft voorgedaan, zei de minister dat er inderdaad helaas sprake is van verruwing bij ontgroeningen. Wel streven besturen van corpsen bewust naar het voorkomen van excessen, maar het toenemend aantal adspirant- corpsleden bemoeilijkt dit streven wel. Bovendien hebben niet steeds alle ontgroeners de gaven van geest om de ontgroening op intellectueel niveau te voeren. Er kan sprake zijn van een elemen tair gebrek aan eerbied voor de menselijke persoonlijkheid. Curatoren vertrouwen dat de be trokken studenten vereniging in het gebeurde aanleiding zal vinden op korte termijn het nodige te doen om herhaling, in welke vorm ook. voor goed onmogelijk te maken. In dit verband wensen zy daarenboven in alle duidelijkheid uit te spreken dat zij met een organisatie die onver hoopt onmachtig of onwillig zou blij ken in dit opzicht orde op eigen zaken te stellen, ieder contact zou den moeten verbreken". ASC liet verstek gaan Na een rondgang door het zojuist geopende studentenhuis „Wester- markt" in Amsterdam zijn deputa- Prins Bernhard heeft gisteren een bezoek gebracht aan het Anne Frankhuis in Amsterdam Met aandacht bekeek de Prins de plaatjes, welke het joodse meisje in haar kamertje heeft achtergelaten. ties van alle Amsterdamse studen tenverenigingen door de voorzitter van de stichting voor studenten huls vesting te Amsterdam, prof. mr. A. D. Belinfante, voorgesteld aan Prins Bernhard. Alleen het Amsterdams Studenten Corps had (zonder kennisgeving) verstek laten gaan, hoewel het wel was uitgenodigd. Prof. Belinfante merkte hierover tot de Prins op: „Het is misschien niet onverstandig dat het Corps er njet is", waarop de Prins begripvol knikte. i Oude kameraden „treffen" elkaar (Van onze Venlose corres pondent) De 68-jarige Venlose jager, A. Heijnen. die er gistermiddag met zijn jachtgeweer opuit ge- J trokken was. loste op de grote 9 l heide te Venlo een treffer, die f I hij nimmer zal vergeten. De pa- f I trijs, waarvoor hij zijn hagel- i j korrels had bestemd, zocht on- i gedeerd schielijk een goed heen- a komen, maar achter een heg, J waar de onfortuinlijke schutter geen menselijk wezen had ver- moed, klonk een kreet van pijn. t Een ogenblik later zag de heer I Heijnen zich geplaatst voor een woedende grijsaard, die met een i riek in de hand dreigend na i derbij kwam. Het was de 71-jarige heer M. Bloemen, die, geholpen door zijn f vrouw en twee kleinkinderen, f I bezig was geweest aardappelen f I te rooien, toen hij door een f schot hagel achter zijn linker- f oor werd getroffen, een ver- i wonding. die overigens niet veel a a te betekenen had. De heer Bloemen maakte zijn w. dreigende houding niet waar: 9 op een paar passen afstand van f I de jager bleef hy zichtbaar f f verrast staan, gooide zijn riek j t op de grond en veegde kalm het I bloed van zijn hoofd, om ver- i volgens, tot onmetelijke verba- a j zing van mevrouw Blo.emen en J haar kleinkinderen, de man met J het geweer hartelijk en langdu- 9 rig de hand te drukken. Zij wa- 9 i ren boezemvrienden uit de mo- 9 f bilisatie 1914—1918. i „Met Heijnen kon je altijd j lachen", vertelde de heer Bloe- I men ons en f en l rvr f WEINIG VERANDERING De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Bewolkt met opklarin- 8?n en droog weer. Vannacht en Horgenoch.end plaatselijk mist. Zwakke wind en ongeveer dezelfde «nperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 18 OKTOBER Zon op: 7.08 uur; onder: 17.41 uur; Maan op: 21.27 uur; onder: 12.58 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.20 en 1839 uur, laagwater te 2.09 en 14.24 Uur. Dit i umraer bestaat uit 16 pagina's Amsterdam laat niets na om te voorkomen, dat de hondsdolheid voet aan de grond kan krijgen. De hoofdstedelijke G.G. en G.D. heeft gisteren totaal zestig personen gevaccineerd, van wie 5If voor de eerste maal. De andere zes kregen hun tweede prik. Een kleine hond, die door een die renarts was behandeld, werd gisteren bij zyn eigenaar weggehaald en in een hok in het politiebureau opge sloten. Vandaag zou het dier door de inspecteur van de veterinaire dienst in Haarlem worden onderzocht. Dat gebeurde op verzoek van de eigenaar, die hond, dat het dier wat vreemd deed, en daarom geen risico wilde lopen. Nu is pas bekend geworden, dat de 22-jarige J. G. Krul op 29 augus tus bij het Amstelstation te Amster dam door een herdershond werd ge beten en kort daarop met onbekende ziekteverschijnselen in het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis werd opge nomen. Dc arts heeft aan de politie medegedeeld, dat hy in dit geval hondsdolheid niet waarschijnlijk acht. Maar toch wordt naar de hond. waarvan de eigenaar bekend is. een onderzoek ingesteld. De G.G. en GD. doet ook alle mo gelijke moeite om een circa 60-jarige vrouw en twee meisjes van 12 of 13 jaar te vinden, die op vrijdagochtend 27 juli omstreeks half tien op of na bij de brug over de Prinsengracht bij de Westerkerk zyn aangevallen en vermoedelijk gebeten door een klein wit hondje met gele halsband. Het signalement van deze hond komt namelijk overeen met dat van het hondje, dat diezelfde dag een drie jarig kind heeft gebeten, dat ver moedelijk als gevolg daarvan aan hondsdolheid is overleden. De vrouw was gekleed in een bruine jas en hield een bruin hondje op de arm. De meisjes wandelden met een bruine spaniel. Zij vlucht ten, toen de agressieve hond bleef aanvallen een bloemenzaak in. Uit Amerika is gisteren een spoed- zending van 50.000 eenheden anti- rabies serum aangekomen. Het vormt een belangrijke aanvulling op net vaccin van Pasteur, dat het Rijks instituut voor de Volksgezondheid gebruikt in de bestrijding van de Vele volwassenen en kinderen worden dezer dagen in Amster dam ingeënt tegen hondsdolheid. Bij de GG en GD is het dage lijks een grote drukte. hondsdolheid. Het serum wordt af en toe toegepast, wanneer by een pa tiënt ondanks de inspuiting met net vaccin hondsdolheid in verontrus tende mate wordt geconstateerd. Het serum worat nu in gekoelde staat in Bilthoven bewaard. Overigens maakt de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren zich zorgen over de angstpsychose, die onder hondeneigenaren dreigt te ontstaan. Velen willen zich van hun hond ont Overleg praeses en rectoren Op de vraag van dr. Vermooten om een commissie in het leven te roepen tot grondig onderzoek naar de ontgroeningspraktijken zei de mi nister dat de verantwoordelijkheid in de eerste plaats bij de studentenwe reld zelf berust. Hij had bericht ont vangen. dat de praeses van de cor pora bijeen waren gekomen ter co- ordinering van de wil om te komen tot een zuivering van de groentijd. Uiteraard zijn ook de rectores mag- nifici van alle universiteiten en hoge scholen oij het overleg tot herziening van de groentijd betrokken. Het De partment van O K. en W. blijkt op de hoogte van het overleg. Op nadere vragen van dr. Ver mooten gaf minister Cals toe dat de jongste gebeurtenissen te Amsterdam niet zozeer een incident vormden als wel een symptoom. De bewindsman hoopte dat herzie ning van de groentijd effectief zou worden doorgevoerd. Geen klassejustitie Na dr. Vermooten stelden nog acht Kamerleden nadere vragen In ant woord op een vraag van drs. Roe mers (PvdA» zei minister Beerman inzake de samenstelling van de com missie die te Amsterdam een onder zoek instelt naar hetgeen daar is gebeurd, dat geen andere normen worden aangelegd wanneer het om studenten is te doen. De inister ont kende dat er sprake zou zyn van een soort ..klassejustitie". Het is niet zo zeer een kwestie van strafrecht. Mej. Nolte iKVPi had gevraagd waarom studenten anders zouden moeten or den behandeld dan andere jongelie den. Minister Beerman zei. dat de justitie geen enkel recht tot vervol ging uit handen heeft gegeven. Het bewijs is echter moeilijk omdat de betrokkenen vaak geen aangifte doen. Men moet rekening houden met het eigenaardige karakter van de groentijd en deze op zyn eigen waar de schatten, aldus minister Beerman. Curatoren geschokt Het college van curatoren van de universiteit van Amsterdam heeft zich in zijn laatste vergadering on der andere bezig gehouden met de gebeurtenissen tijdens de jongste groentyd. Deze bespreking gaf het college aanleiding tot de volgende verklaring: „Curatoren der Universiteit van Amsterdam zyn geschokt door het geen ruchtbaar is geworden omtrent ontoelaatbare toestanden tydens de laatste groentijd van het ASC. Zy I delen de gevoelens van verontwaardi ging en weerzin die deze allerwegen doen. Daarvoor bestaat geen enkele hebben gewekt, reden, zegt het Amsterdamse secre- Curatoren hebben het volste ver- tariaat. Besmetting kan alleen plaats 1 trouwen dat de rector-magnificus hebben na het byten door een be smet dier. Uit voorzorg kan men zijn hond tegen hondsdolheid laten in enten. hetgeen iedere dierenarts kan doen. Afgezien hiervan wordt drin gend aangeraden geen honden los te laten lopen. Twijfelt men aan de gezondheidstoestand, dan is het wenselijk een dierenarts te raadple gen (hetgeen trouwens altijd aan te raden is). aan wie krachtens de wettelyke be palingen de handhaving van de tucht onder de studenten is opgedragen, de vereiste maatregelen zal weten te treffen zodra het thans in gang zijnde onderzoek zal zijn voltooid Het staat naar het oordeel van cura toren immers vast dat door hetgeen is geschied het belang der univer sitaire gemeenschap ernstig is ge schaad. In Elisabethstad een bestandsovereenkomst voor Katanga getekend door verte genwoordigers van de centrale Kongolese regering, het Katan- gese bewind en de Verenigde Naties. In het akkoord wordt een beroep op de partijen gedaan hun troepenbewegingen in noord Katanga te staken, totdat Tsjombes gendarmerie in een nationaal korps van het Kongo lese leger zal zijn opgenomen. De bestandsovereenkomst, die on- middellyk van kracht is geworden, behelst de volgende punten: De militairen in het noorden van Katanga zullen niet langer worden voorzien va:i wapens en munitie; Gevangenen dienen te worden uitge wisseld en wegversperringen te wor den opgeruimd; De militaire sterkte in noord-Katan ga mag niet worden uitgebreid; Om controle te houden op de nale ving van het akkoord zal zo spoe dig mogelyk een commissie van waarnemer*, bestaande uit Kongo lezen, Katangezen en VN-vertegen woordigers. worden gevormd twee Kamers bestaand parlement, een premier en een federale president blyven. Deze president zal voor een ambtstermijn van zes jaar worden gekozen door een kiescollege en het parlement. I De federale regering zal onder haar gisteren ,gezag hebben: buitenlandse zaken, defensie, federale politie, financiën, inkomsten- en omzetbelasting, in -en uitvoerrechten en accynzen, bank wezen en geldcirculatie, posterijen en verbindingen, hoger onderwijs en ver voerswezen. De provincies krygen onder meer het gezag over de plaatselijke verbin dingen. de provinciale politie en de lagere gerechtshoven. De federale re gering zou echter zeggenschap heb ben over de grootte en bewapening van de plaatselijke politie-eenheden en deze politiemannen naar elders kunnen overbrengen wanneer dat noodzakelijk zou worden geacht. Parijse metro vandaag gratis (Van onze Parijse correspondent) De Paryzenaars hebben zich van daag zonder één cent kosten naar hun werk kunnen begeven. De on dergrondse spoorwegen waren van ochtend namelijk door een plotse linge staking getroffen, waar de drie grote vakcentrales achterston den, doch waarbij alleen het stati- ons- en niet het rijdend personeel Premier Adoela van Kongo heelt trnkkrn was. Vandaar dan ook gisteren aan de hoofaen van zestien de loketten vanochtend gesloten nrrwinr rpoerincon wn nntuprn vnn bleven en ook de kaart ieskniDsters provinc. regeringen een ontwerp van de federale grondwet overhandigd. De afgescheiden provincie Katanga zou op de byeenkomst niet vertegenwoor digd zyn geweest. De provinciale ver gaderingen zullen de ontwerp-grond- wet moeten bekrachtigen. Ook het nationale parlement moet zyn goed keuring nog verlenen. In het ontwerp-grondwet wordt be paald dat alle opbrengsten van in voerrechten en 50 procent van die van de uitvoerrechten aan de fede rale regering toekomen. De uitvoer omvat voornamelyk grondstoffen, waarvan de meeste in Katanga zyn geconcentreerd. De structuur van de regering blijft nagenoeg gelijk. Er zullen een uit Gisterochtend vroeg hebben Chine zen geschoten op een Indiase grens post in het omstreden noordoostelijke grensgebied. Dit deelde een Indiase woordvoer der in Nieuw Delhi mee. Sedert de hevige gevechten van vorige week woensdag is het in dit gebied tame lijk rustig geweest. Een gesneuvelde Chinees werd door Indiase militairen ter aarde besteld, toen de communistische troepen zich hadden teruggetrokken. bleven en ook de kaartjesknipsters bij de ingangen der perrons verstek hadder laten gaan. De metrobeambten verlangen een maandelijkse premie van 6000 oude franken of ongeveer f50,-. waarbij ze zich beroepen op het precedent, waarvan de autobuschauffeurs en conducteurs al enige tyd kunnen profiteren. Het moment, dat voor de metro-staking is gekozen, berust in tussen zeker niet op een toeval, want op de agenda van de ministerraad, die vanaaag zou bijeenkomen, blij ken sociale kwesties juist een nogal belar.gryke plaats in te nemen. Uit het Leidsch Dagblad van f 17 Oct. 1862: 1 Men meldt dat door den a jager van baron v. Lynden, in de nabijheid van Doorn, een f bijzonder groote en schoone Koningsarend is geschoten. De Gemeenteraad heeft de eindbeschikking aangenomen tengevolge waarvan het Aca demisch Ziekenhuis weder Rijkseigendom wordt met het daarbij gelegen open plein.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1