Golden Fiction Loswerkman verzamelt met één auto tien bekeuringen Met 160 km/u door middenberm Oude bekende Leids College van B. liatl het niet moeilijk Nog goed afgelopen P. DE GUNST OVERLEDEN Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 16 oktober 1962 Tweede blad no. 30782 foor de Leidse kantonrechter Lezers schrijven De lifting van de Leidse kan tonrechter mr. W. de Koning met als officier van Justitie mr. C. Sluijk kenmerkte zich giste ren door het grote aantal kleine zaken, dat op de rol prijkte. Juist daarom viel de zaak tegen een 18-jarige loswerkman uit Leiden nogal op vanwege de ernst van de ten laste gelegde feiten. Toen Het .Witte Huis" in Djakarta Het bericht, in uw blad van zater dag. 13 oktober j.l. over het, voorne men van de president van de Repu bliek Indonesië van het z.g. „Witte Huis" aan hét Waterlooplein. t-hans fiets in de schuur moest laten staan, auto begon te slippen en botste via Bantengplein te Djakarta te laten zat hem erg hoog. Hij vroeg dan ook de andere vrachtauto zowel tegen de 1 afbreken, omdat. dit. gebouw paleis uiterste clementie en beloofde dat hij eerdei genoemde als tegen een tege- van Nederlandse landvoogden zou ziin voortaan geen last meer zou veroor- moetrijdende personenauto aan. De zaken. De kantonrechter bleek in dit schade was vrij aanzienlijk Ver- geval niet tot enige clementie bereid dachte had weinig of mets tot zijn j te zijn ,.U heeft die belofte al eens verdediging aan te voeren. „Hij rem- eerder gedaan zonder u eraan te de z< plotseling, dat ik werd verrast". houden en die straf komt u toe. U was het enige dat hij kan aanvoeren, j neemt voorlopig voor 1 jaar de fiets ,.U reed als een dolleman en bewaar- i maar als u haast heeft", aldus de de gezien uw veel te hoge snelheid te kantonrechter, die conform de eis weinig afstand" wist de kanronrecn- ter hem aan de hand van het pro- 1 ces-verbaal te vertellen. In zijn re quisitoir hekelde de officier verdach tes ..stunt" in hoge mate ..Wat uj deed leek meer op biljarten dan op op autorijden en stempelt u nu niet be- vonniste. Biljarten Een 20-jarige chauffeur had I L, 24 augustus jl. met zijn vrachtauto paald als een bekwaam chauffeur" ae verdachte in de verdachten-10p do Hoge Rijndijk een ware rava- Gezien de ernst van het feit eiste -r bank plaats nam werd hij door |&e aangericht. Tegelijk met een voor hij dan ook f75 boete subs. 15 dagen j Noord en steeds eveneens in Buiten A* L-antonrechter min of meer hem rÜdende personenauto haalde ..Dat kan ik onmogelijk betalen" zorg. Het zou dus meer voor de hanc de Kantonrecnter min or meer hy e(.n andere vrachtauto in. pleitte verdachte. ..Die boete komt u liggen dat de president het .Witt, als een ,,oude bekende begroet. volkomen toe en u mag nog blij zijn, Toen de bestuurder van de perso- dal uw rijbevoegdheid niet in het ge- |gj|g|jg| |jr- een ding is gebracht", was de kanton Uit de opsomming van de tenlaste gelegde feiten bleek, dat verdachte op 26 juni de aandacht van de ver balisant had getrokken vanwege het. vehikel waarmede hij over het Le vendaal reed. Bij aanhouding bleek, dat de verbalisant inderdaad goed had gezien. Verdachte zat als een j vorst achter het stuur van een wrak. dat de naam van auto niet meer waardig was. De auto vertoonde een opvallend groot aantal gebreken. Een stuurspeling van 45 graden, een rem die nauwelijks reageerde, niet func tionerende stop- en andere lichten, idem wat betreft de richtingaanwij zers en de claxon, alsmede totaal versleten banden. In dit dodelijk ge vaar op wielen toerde verdachte rond zonder rijbewijs. Hij kreeg niet minder dan 10 processen-verbaal en kon verder gaan lopen daar de politie het vehikel in beslag nam en weg liet slepen. „Ik wist wel dat de ban den slecht waren maar van die an dere gebreken wist is niets af. want ik heb totaal geen verstand van auto-techniek". Dit excuus klonk niet bepaald geloofwaardig, temeer daar verdachte moest toegeven dat hij feen zacht prijsje" voor het vehikel naö betaald. Uit het proces-verbaal bleek duidelijk, dat van een normale besturing van „de auto" nauwelijks sprake kon zijn. „U heeft al negen keer terecht gestaan omdat u de weg per bromfiets onveilig maakte en bent nu blijkbaar van plan dit m^t auto-wrakken te gaan doen", merkte de kantonrechter hoofdschuddend op. „Neemt u in het vervolg maar een kinderwagen dan bent u goedkoper uit en tenminste geen gevaar meer op de weg", voegde hij er nog aan toe. De officier hield uiteraard een teer scherp gesteld requisitoir. Hij releverde hierin o.m. dat verdachtes vandaden zo langzamerhand een lij vig dossier zijn gaan vormen en dat h'j alleen al in het eerste halfjaar van 1962 niet minder dan zevenmaal was veroordeeld wegens het in ge vaar brengen van het verkeer. „Nu is verdachte blijkbaar overge stapt naar een ander soort van voer tuigen. die een nog groter levensge vaar opleveren, temeer daar hij geen enkele rijbevoegdheid hiervoor bezit". nenauto enigszins afremde en een I ding is botsing dreigde te ontstaan, ging ver- rechter van mening. Het. vonnis luid- d&chte „op de rem staan". De vracht- de dan ook conform. Alle voorstellen - na korte discussie aangenomen Het Leidse College van B. en W., dat gistermiddag met de benoeming van de heer P. S. Harmsen tot wethouder van financiën weer compleet was. heeft deze middag niet voor hete vuren gestaan. Binnen drie kwartier waren alle tien de voorstellen de hamer van de voorzitter gepasseerd. Slechts een enkel voorstel gaf reden tot discussie. Zo opperde de heer Ham i (KVPi enige bezwaren tegen het be leid van het bestuur van de Open- I bare Leeszaal en Bibliotheek „Reu- vens". Zo vroeg hij o.a. aan de hand van fe?u ««oun'fn'5r»PI»rt of de toejuichen, brak hij een lans om het mogelijkheden tot controle wel vol- bij deze restauratie: het verlagen van aanwezl6 zun. dit oa. met het plafond, verrichten van schilder- het betalen van een boe e en de ver- werk en het verbeteren van de ver koop van oude boeken. Voorts zouden lichting, met te laten. Z.i. dient ook volgens hem. enkele uitgaven zijn het toneel ite smal, verbeterd te gedaan, waarvoor geen toestemming worden. Voorts mogen de kleedka- van gemeentewegen aanwezig was j mers die naam nauwelijks dragen en (begroting 1962). De nieuwe wethou- Valt aan de achteruitgang (Nieuwe der van onderwijs de heer Sannes. Rijn, nog Veel te verbeteren, die deze middag met deze materieWethouder Piena - „wij doen al voor het eerst te maken kreeg, zegde1 - - - - de raad toe. dat in het vervolg op een en ander lauwlettend zal worden toegezien. Ook z.i. mogen er geen uitgaven worden gedaan, welke niet vooraf in een begroting zijn opge nomen. Voor het komende jaar is dit zeker niet het geval; aan de inge diende begroting wordt de hand ge houden. Afbraak pand Morssingel 1 Restauratie Burchtzaal Hoewel de heer Den Dubbelden IVL T' PvdA) de door B en W voorgestelde j lo?®e Iïiellf.n?0Vd geweest, geeft mij de volgende infor matie in de pen. De landvoogd Daendels <1808— 1811). die veel liet. afbreken, o.a. het Kasteel van Batavia, begon met de bouw van dit, grote huis en bestemde het inderdaad voor landvoogdelijk verblijf. Geen gouverneur-generaal echter heeft, er ooit gewoond. Toen het in 1828 eindelijk was voltooid, werd het betrokken door de bureaus van de departementen van Algemeen Bestuur, en de landvoogden bleven resideren in Buitenzorg en in het hui.s Rijswijk 16; later. in het midden der 19e eeuw in het toen nieuw ge bouwde paleis aan het Koningsplein liten- hand president, het „Witte Huis" aan het Waterlooplein in plaats van her af te breken zelf betrok. Nooit anderen dan Indonesi sche en Nederlandse ambtenaren hebben daar gewerkt en geen schim van het oppergezag zou hem daar tegemoet treden J de LoosHaaxman. Leiden. 15 oktober 1962. restauratie van Den Burchtzaal kon Het voorstel van B. en W. om een obedrag van f 10.000 beschikbaar te Gezien verdachtes „staat van dienst" i stollen voor het afbreken van het eiste hij naast een totale geldboete Pand Morssingel 1 e van f85 subs. 17 dagen, de vernieti ging van het in beslag genomen ve hikel alsmede de ontzegging van de rijbevoegdheid voor welk motorisch voertuig dan ook voor de tijd van 1 jaar Verdachte vond. dat hij wel wat al te zwaar gestraft werd. Vooral het feit, dat hij voor een jaar zijn brom- Zoekt U een schoorsteenklok, wandklok of wekker, v. d. WATER, Haarlem mers tr. 207 heeft het. De beste mer/en. Junghans Kienzle - Mauthe. vast wat" zegde de heer Den Dub belden toe. dat zijn suggesties door het College van B. en W. nog eens onder ogen zullen worden genomen. Voetgangerslichten Het laatste punt van discussie ont spon zich deze middag rond het voorstel van B. en W. om een bedrag van f 11.525 beschikbaar te stellen voor de uitbreiding met voetgangers lichten van de verkeerslichteninstal latie bij de Güzelaarsbank en idem van een bedrag van f 5.350 voor het aanbrengen van een drukknopbe diening bij de voetgangersoversteek plaats bij de Maarsmanssteeg (Bree- straat). Hoewel de raad geen bezwaar had tegen het beschikbaar stellen van deze bedragen, zou de heer Por- theime (VVD) het toejuichen indien de oversteekplaats vóór het Station laten volgen. De heer Van Weizen ook van een drukknopbediening werd vestigde in dit verband de aandacht voorzien. Z.i. houdt het huidige ze- op de ongewenste toestand in de om- j brapad het verkeer te lang op. geving Herensingel—Medusastraat. I De heer Questroo <Prot. Chr.) De heer Roorda (PvdA) was met wenste te weten of de thans aan te het alleen betegelen van de vrijge- brengen voetgangerslichten bij de De Gijzelaarsbank ook in de toe komst geautomatiseerd kunnen wor den. Tenslotte deed de heer Roorda iPvdA» nog de suggestie om in de tijd, dat de drukknopbediening bij de Maarsmanssteeg niet functioneert in de avonduren een goede ver f 3.5000 voor het betegelen van de hierdoor vrij gekomen grond, kon in de raad al gemeen waardering vinden. De heer Lambermont <KVP) en ook de heer Van Weizen (CPN) spraken de wens uit, dat B. en W. op dit „afbraak-voorstel" meerdere Kerstgroeten aan militairen Be dienst Welzijnszorg organiseert In samenwerking met de dienst Ont wikkeling, Sport en Ontspanning van de Koninklijke Marine evenals vorige Jaren een kerstgroetenactie voor fa milieleden van militairen die tijdens de kerstdagen in Suriname of de Nederlandse Antillen verblijven. In het gehele land zullen de stem men van meer dan vijfhonderd ge zinnen op de band worden vastge legd. Zij die in Leiden en omgeving van deze gelegenheid gebruik wensen te maken, kunnen zich opgeven bij het Jeugdhuis. Breestraat 19. Op maandag 5 november a s. zullen de opnamen voor deze kerstgroetenactie worden gemaakt van 9 tot 10.15 uur. In verband met de terugkeer van alle militairen uit Westelijk Nieuw-Gui- nea voor de kerstdagen zullen voor deze militairen geen groeten worden opgenomen. Tibor Varga met zijn Kamerorkest voor „Toonkunst" Op het eerste conoert der Toon kunstserie (30 oktober) zal Tibor Varga met zijn „Kamerorkest" op treden. Deze beroemde violist stich- te zijn Kamerorkest in 1948 te Det- mold, waar hij als leraar aan de Muziekacademie werkzaam is. De leden van het orkest zijn allen door de strenge en veelomvattende instrumentale en kamermuzikale school" van Tibor Varga gegaan. Het orkest treedt in Duitsland jaar lijks in de grote muziekcentra op. Waar zijn concerten algemeen als hoogtepunten van het seizoen worden beschouwd. Ook heeft het orkest concerten in Italië gegeven. Het zal in het komend seizoen behalve in Nederland en Bel gië ook in Parijs optreden. Voor het seizoen daarop werd een uitnodiging uit Spanje ontvangen. Het orkest be staat uit 19 leden, t.w. solov ~"ist, 4 lste violen, 4 2de violen, 3 altviolen, 2 violencelli, contrabas, 2 hoorns en 2 hobo's. Op de andere concerten der Toon kunstserie zullen optreden de bari ton Bernard Kruyser en 't Ned. Ka merorkest onder leiding van Szymon Goldberg. komen grond niet tevreden, doch zag het tegelpad gaarne met bloembak ken omzoomd. Rijwielen en b.v. een friteskraam moeten hier worden ge weerd. Wethouder Piena kon het met zijn fractie-genoot eens zijn. Voor de plaatsing van bloembakken kon hij veel voelen, terwijl B. en W. zeker geen vergunning zullen geven voor het innemen van een standplaats van friteskramen. Drie jubilarissen bij „De Sleutels" Drie jubilarissen zijn gistermorgen in de directiekamer van de N V. Meelfabriek „De Sleutels" gehuldigd met hun nu reeds een kwart eeuw durende plichtsbetrachting. Het wa ren ondermolenaar J. G. van Veen. walsenvoerder J. Kluivers, en de voorman van de meelsilo P. Lange- zaal. Een van de directeuren der N.V., de heer H J. de Koster prees de werklust en de grote trouw, waar mede de drie Jubilarissen al die Ja ren hun werk hebben verricht. Bij deze woorden voegde hij een enve- De plechtigheid werd na deze har telijke ontvangst in de directiekamer voortgezet in de recreatiezaal, waar de mede-directeur, de heer ir. F K T. Beukema thoe Water zich even eens in prijzende bewoordingen uit liet over de capaciteiten van het trio. De heer H. J. de Koster overhan digde namens de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel een vererend getuigschrift. TV heer F J. A. Sanders. Droduktieleider. liet zich als directe chef van het drietal Pv«neen« ir> lovende woorden uit. Het zelfde deed de heer J C. Mattaar namens het kantoor-, het laborato rium- en het bakkeriipersoneel en de Dersoneelsverenieing M.D.S.. waarbii hit een fruitmartd aanbood. Enveloppes met inhoud, welke de jubilarissen door de heer J. Beekman namens het Jubileumfonds werden aangeboden droegen het hunne bii tot de feesteliike sfeer. Nadat de echtgenotes met bloomen waren ver rast werden de feestelijkheden in drie Leidse huisgezinnen voortgezet. PRINSES BEATRIX POLIOFONDS De straatcollectp ten bate van het Prinses Beatrix Poliofonds heeft 2500 gulden opgebracht. T^aai* A rviAfilrn'f de heren Porthelne en Roorda ge dane suggesties van hoge waarde achtte, zegde een onderzoek toe. De drukknopbediening bij het Station zal echter moeten wachten op een reconstructie van het Stationsplein. Een dergelijke bediening in de avonduren bij de Maarsmanssteeg valt nog te overwegen; het aanbren gen van een goede verlichting zou echter ook een oplossing zijn. Auto matisering van voetgangerslichten hangt af van de voortschrijding van de techniek. Wellicht zijn wij over lichting boven het zebrapad aan te I een jaar zo ver., brengen. Na deze toelichting wordt conform Wethouder Van Hoek, die de door 1 het voorstel van B. en W. besloten. 10 stuks 50 ct 20 stuks 1.- Geschenkdoos 50 stuks 2.75 EEN LAURENS PRODUCT, Sinds 1946 directeur Soc. Minerva In de leeftijd van 63 jaar is gisteren plotseling overleden de heer P. de Gunst, directeur van de Sociëteit „Minerva" en in die functie een in Leidse studentenkringen en onder oud-allumni bekende en zeer gewaardeerde figuur. De heer De Gunst, die zich zater dag nog volledig aan zijn taak had gegeven, trad 1 september 1920 als hulp-administrateur bij de Sociëteit in dienst. In de loop der jaren werk te hij zich op tot, hoofdadministra teur om in nov. 1946 de toen plotse ling overleden directeur, de heer J. Pitlo. in diens functie op te volgen. In deze kwaliteit was hij o.a. belast met de dagelijkse leiding van het restaurant en talrijke sociëteitsaan gelegenheden. Reeds direct na zijn optreden als directeur stond hij voor de omvangrijke taak het na-oorlogse sociëteitsleven in het bedrijf was vrijwel geen serviesgoed meer aan wezig weer op gang te brengen. Na de catestrofale brand stond hij we derom voor deze taak, terwijl onlangs Samenstelling B. en W, bij de inrichting van de tijdelijke sociëteit in het voormalig Gulden Vlies ook nu weer veel van zijn orga nisatietalent werd gevraagd. Op grond van al deze verdiensten werd hem ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum de hoogste onder scheiding van de Sociëteitscommissie uitgereikt. De teraardebestelling van het stof felijk overschot vindt a s. vrijdagmid dag om 3 uur op ..Rhijnhof" plaats. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn geslaagd: voor het kand,examen ge schiedenis de heren S. R. Juliard te Leiden en W. J. van der Dussen te Den Haag en mej. E. J. M. Karreman te Rotterdam; voor het kand. examen K.-Sociologie mej. H. Hanemaayer te Delft en mej. M. Wilhelmij te Gro ningen; voor het doet. examen W - Sociologie de heer H. W. Hietkamp te Leiden. DS. J. JONGER DEN KOMT KENNIS MAKEN Ds. J. Jongerden uit Bruchem hoopt dinsdag 23 oktober naar Leiden te komen i.v.m. het op hem uitge brachte beroep door de herv. wijkge- meente Marewijk. 's-Avonds 8 uur vindt een bijeen komst plaats voor gemeenteleden en belangstellenden in bet wijkgebouw Stille Rijn 13. College Een supersnelle Engelse perso nenauto schoot gisteren op de Rijksiveg 4 A met een vaart van 160 km. per uur bij het viaduct Zoeterwoude dwars over de mid denberm en de tegenovergestelde rijbaan om vervolgens via een op de parkeerstrook gelegen hoop grond en na een sierlijke boog door de lucht, ondersteboven op de rand van de sloot te blijven liggen. Zowel de bestuurder, een En gelsman, die gehaast was om in RRotterdam de boot naar Londen te halen, als zijn mede-inzittende, mochten van geluk spreken, dat er op dat moment geen tegemoet komend verkeer was. Niettemin werd de tweede inzittende, een auto-monteur uit Amsterdam toch vrij ernstig gewond. Hij werd uit de wagen geslingerd en kwam in de moddersloot terecht. De man had geluk, dat de wagen net op de rand van de sloot bleef lig gen en niet op zijn lichaam te recht is gekomen. De bestuurder kwgm er beter af. Hij liep slechts entiele lichte schaafwonden op. De Engelsman verklaarde ach terafdat de bestuurder van een vrachtauto die vanaf de inrit, richting Den Haag reed, zonder enige noodzaak direct op de in- haalbaan ging rijden, juist toen hij met grote snelheid ging pas seren. Ontwijken was toen niet meer mogelijk. De kostbare auto bleek totaal vernield. (Foto Leldsch Dagblad) Het lid van de raad, de heer S W. C. van Egmond iKVP). heeft zich met de volgende vragen tot het College van B. en W gewend: 1. Is het College van B. en W. be kend met de vooropleidingen en de vroegere maatschappelijke functies van die wethouders van Leiden, die deze zittingsperiode voor het eerst als zodanig optreden? 2. Is het College van mening, dat. louter gelet op deze vooropleidingen en vroegere maatschappélijke func ties een andere verdeling der werk zaamheden in het College van B. en W. te prefereren ware geweest? 3. Is het College bereid mede te delen of de nu gemaakte verdeling in overeenstemming is met de per soonlijke voorkeur van de betrokke nen? 4. Is het College bereid mede te delen welke overwegingen hebben geleid tot de nu gemaakte verdeling? „Ons Grunnegerlaand" bestaat 40 jaar Onder voorzitterschap van de heer L. Klevering hield „Ons Grunneger laand" gisteravond in „Ons Centrum" i haar jaarvergadering. De diverse agendapunten werden vlot afgehandeld. De aftredende bestuursleden, de heren Klevering en v. d. Molen wer den herkozen. Uitvoerig stond de voorzitter stil bu het 40-jarig jubileum van de ver eniging, dat op 17 november gevierd zal worden met een toneelavond in „Den Burcht" waaraan de zusterver eniging uit Haarlem haar medewer king verleent. Na het officiële gedeelte liet eerst het zangkoor „Ons Laid" zich in een drietal liederen horen, waarna tot besluit het echtpaar Enzerink de aanwezigen aan de hand van een groot aantal kleurendia's meenam op een vakantiereis door Drente, Gro ningen en Denemarken. I

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3