\egatief record te New York Kerkdiensten Leiden en omgeving Soekar110 laat KAMSTEEG'S Obligaties hebben thans de voorkeur ex-residentie afbreken Nu horloges via kruidenier Paus: vrede hoogste goed Gunstige bedrijfsberichten Fa. Boekkooi Bouwplaten plakt u met VELPON van Ceta-Bever^p""^0^.6"3' Verdienen de slagers een koe aan een koe Philippino's naar Hollandia LETDSCH DAGBLAD ZATERDAG 13 OKTOBER 1962 Zondag 14 oktober Ijlden Herv. Gem.: Pieterskerk: 10 u ds. P. Kloek en 7 u ds. J. A. Eekhof („De Kerk zingt"). Hooglandse kerk: 10.30 u ds. H. B. van der Steen te Utrecht en 7 u ds. H. J. v. Achterberg. Marekerk: 10.30 u ds. J. M. D. van den Berg. Oosterkerk: 10 u ds. J. Groot (H A.) Bethlehemkerk: 10 u ds. Joh Poort. Maranathakerk: 10.30 u ds. H. J. v. Achterberg en 7 u ds. H. Bouter. Bevrijdingskerk: 9 u ds. H. Bouter. Herv. Uloschool, Asserstr.: 9 en 10.30 u ds. D. J. Vossers. Aula School, Marnixstr.: 10 u vic. D Cuperus te Katwijk aan Zee. Ver. van Vrijz. Hervormden, Leldse Volkshuls: 10.30 u ds. H. W. Bloem hof! te Helloo. Eglise Wallonne: 10.30 ds. J. M. Charensol. Academisch Ziekenhuis: 10 u ds. J. de Wit. Diaconessenhuls 10.30 u prof. dr. N. J. Bakhuizen van den Brink. Zuiderkerk doven. Lelmulden Herv. Gem.: 9.30 u ds. D. H. GIJsbers. (Pniël): 7 u. ds. D. H. GIJsbers Geref. Kerk: 9.30 en 7 uur ds H. J. Koffrle (H.A.). Llsse Herv. Gem.: 10 en 7 u ds. G. Pettlnga (H.A.). Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. K. Schouten. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 u ds. Biesma. Geref. Gem.: 10 en 4 u ds. Van Gllst. Geref. Kerk (vrygem.)10 en 4.30 u ds. J. J. Verleur. Oud Geref. Gem.: 9 30 en 3 u. leesdlenst. (Woensdag 7.30 uur ds. Du Marchle van Voorthulzen). Nieuwkoop 9.30 u ds. Joh. Stehou- wer te Alphen aan den Rijn en 6.30 u ds. C. J. Baart te RIJnsaterwoude. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 u dr. K. Dronkert te Lelden. Chr. Geref. Kerk: 9.30 u Dienst des Woords en 2 u ds. P. op den Velde te Mijdrecht. Rem. Geref. Gem.: 10 u ds. J. G. Paarde- kooper. Nieuw Vennep. Herv. Gem 9 en 10.30 u ds. J. C. J. Bronsgeest (Bethel- kapel) 9.45 u ds J. v. d. Ree te Am sterdam (Pnlel) 10 u ds. H. Brons. Noordwyk-Binnen: Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. J. van Dok Geref. Kerk: Kerkdienst voor 9 30 en 5 uur ds. W. Dekker (H.A.). 'Van den Berghstlchtlng: 11 u ds. Jeugdkerk, Aula Gymnasium 10 u de 1 Post te Rijnsburg. Ned. Prot. Bond. heer J. W. van Daalen. j 10.30 u ds. Prater Smit te Amsterdam: Geref. Kerk: Zuiderkerk: 10.30 u ds. I P. de Bruyn te 's-Gravenhage en 5 u NoordwUk aan Zee Herv. Gem.: 10 en 5 u ds. N. J. Cupédo (H.A.). Geref. Kerk: 10 en 5 u ds. B. Bouma. Sole Mlo: ds. H, Flinterman te Den Haag. Herv. Geref. Evang. (VGLO- school, Schoolstraat 2) 10 en 3.30 uur ds. H. van Slooten te Voorthulzen. ds de Boer. Petrakerk, Surlnamestraat: 10 u dr. Westerink en 5 u ds. Haverkamp. Kerk Oude Vest: 10 u ds. Haver kamp en 5 u dr. Westerink. Maranathakerk: 9 u ds. Maaskant en 5 u ds. P. de Bruyn.. Bevrijdingskerk, Ae'rent Bruunstraat: 10.30 u ds. Heule en 5 u ds. Maas kant. I Noordwykerhout Herv. Gem.: u ds. A. H. Smits. Geref. Kerk: 9.30 u ds. H. v. d. Berg en 5 uur ds. D. J. Modderaar te Voor schoten. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 u ds. L. S. den Boer. Ter Aar Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 u ds. Llndenburg. Geref. Kerk: 10 en 6.30 u ds. Heyner. Valkenburg Herv. Gem.: 10 u ds. D. Lekkerkerker en 6.30 u. ds. W. v. Beem uit Den Haag (Jeugddienst). Geref. Kerk: 10 u ds. Langeler en President Soekarno heeft de In donesische minister van Financien opgedragen het gebouw van het de- r, i partement van Financiën te Djakar- Ge?pf n\ Rrfnrt» ta aari het Bantengplein 'het voor- E te Luse Brands malige Waterlooplein te laten afbre- Voorhout de Jong. ken. 10 u ds. I Volgens de president resideerden in vroeger tijden in dit gebeouw de Nederlandse koloniale eouverneurs- (Dorps- generaal en het kan daarom niet 10 Oegstgeest. Herv. Gem.: Groene- of Wlllïbrordkerk: 10.30 u ds. en 3 u (ond. „Geloofsbelijdenis In' Egypte") dr. Velema. üerK-- Evang. Luth. Gem 10.15 Ha W. Voorschoten Herv. Gem. kerk): 10 u ds. Saraber en 7 u ds. rneef dienen voor de ontwikkelint? Meljerlng. (Rijndijk): 10 u ds. Meije- %oor ae ontwikkeling ring. (Hulp en Heil): 10 u ds. Fokke- II »^.J ia» j ma te Kaag Geref Kerk: 9 en 10.30 u Op dezelfde plaats zal een ander ds. Modderaar en 5 u ds. V. d. Berg te groot gebouw worden opgericht, Sassenhelm. Geref Kerk (vrljgem.): waarvoor thans voorbereidingen wor- 10 en 5 u ds. J. Bos te Lelden. ,den getroffen. Waildlnxveen Herv. Gem. (Brug- kerk): 10 u ds. J. R. Cuperus en 6.30 u ds. Joh. Verwelius. (Esdoornlaan): 9.30 u ds H. Jongerden te Schoon hoven en 6.30 u. ds. L. Vroegindewelj te Delft. (Stationsstraat): 9.30 u ds. E. H. Kalkman en 7 u ds. D. ter Steege te Haarlem. Geref. Kerk. (In Herv. Brugkerk): 8.30 en 4.30 ds. J Snoelj. Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 5 u ds. A. P. Verloop. Warmond Herv Gem. (in 't Tref punt) 10 en 7 u ds H. L. Boonstra (H A. en dankzegging). Wassenaar Herv. Gem.: (Dorps-1 gendc week met een reclameactie, a fkir.mn tl r^.üm t *u waarbij het de bedoeling is dat nog dsAOskamp te Bussum en ds. J. A. j,, - non A van Zanten (bevestiging en lntre- Jaai 15 000 horloges aan de klan- u Jgugdkerk - ren IMinnpr» wnrnon arnlevprri vnnr ds. H. J. A. Haan (oogstdlenst). Geref. Kerk (vrljgem.): 10 en 5 u ds W. G. de Vries. Geref. Gem.: 10 en 5 u ds. Schip- aanboord te Apeldoorn. Evang. Chr. Gemeenschap (Middel- - stegracht 3): 10 u de heer Dlkkes en 9.30 en 6.30 u ds. 5 u H.A. en Batistengem.: 10 u. en 5.30 uur de' 10 heer H. Schouten Jr.; (vrijdag 8 uur l bidstond). Doopsgez. Gem.: 10.30 u dr S. L. Ver keus. Rem. Gem.: 10.30 u dr. A. W. Cra mer. Christian Science (Steenschuur 4) 10.30 u dienst. Oud Kath. Kerk (Z. Singel 50): 9.45 u. Hoogmis (woensdag 7.15 uur Avond mis). Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstraat 19) 10.30 u gezongen H. Mis. Leger des Hells: 10 u heiligings samenkomst; 6.45 u Openluchtsamen komst Gangetje; 7.30 u Opwekkings samenkomst o.l.v. kapt. en mevr. A. van Engelen-van Dijk. Nieuwe Apostolische Kerk (Hoge Rijndijk 24): 9.45 en 4 uur dienst; (donderdag 7.45 u idem). de). (Klevletkerk9 u Jeugdkerk. 10 u dr. Th. C. Frederlkse. (Devlerhuls) Geref. Kerk: Mauritslaan: 10 en 5 u 10.15 u ds W. Van Beem'tè Den Haag- ds. Kapper (H.A). Geref. Kerk (vrij- Loosduinen (Dorpscentrum): 10 uur gemaakt): W. de Zwijgerkerk: 8.30 en jeugdkerk. Geref. Kerk: (Bloemcamp- 3 uur ds. R. Brands. laan) 10 en 5 u ds. E. Pijlman. (Z111- Oude Wetering Herv. Gem 9.30 la?n): 10 u ds. A. Vos. 5 u dr. D K. u ds G. Moen te Alphen aan den Rijn. Wie.enga NecT Pron Bond. (Lange 7 u ds A M. Knottnerus. Geref Kerk Kerkdam): 10 35 u ds J Zuurdeeg Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 u ds. M. H. Boogert en 6.30 u ds. W. VerweiJ te Alphen aan den Rijn. Geref. Kerk: 10 en 6.30 u ds. J. W. van Hoek. Chr. Geref. Kerk: 9.30 u Dienst des Woords en 6.45 u ds. D. H. Bles- ma te Llsse. Alphen aan den R(jn Herv. Gem.: Jullanastraat: 9.30 u ds. M. Hane- maaijer (H.A.) en 6.30 u ds. J. H. Bogers (bed. en dankzegging H.A). Aula Immanuëlschool. Anna van Bu- renlaan: 9.30 u ds. J. H. Bogers. Kapel Gouwsluis: 9.30 u ds. P. A. Lefeber (H.A Gebouw Jonathan: 9 30 u ds. W. Verwei,) (H.A.). Gebouw „Nabij" 6 30 u ds. M. Hanemaaijer. Kapel Hooftstraat: 9.30 u de heer D. Broe- ren te Rotterdam. Oudshoornseweg ds. mr. J. van Leeuwen te Moordrecht en 6.30 u ds. A. Breure. Martha- Stichting: 10.30 ds. J, Veen. Geref. Kerk: Maranathakerk. Raadhuisstraat: 10 en 6.30 u ds. W. Wljma (H.A.). Sal- vatorlkerk, W. de Zwijgerlaan: 10 en 6.30 u ds. K. H. Schuring (H.A.). Alphen-Noord, Hooftstraat: 10 en 6.30 u ds. W. Tom (H.A.)Geref. Kerk (vrijgem.): 10 u leesdlenst. 5 u ds. H. Scholte. Chr. Geref. Kerk: Jeruza- lemkerk, Grilpenstelnstraat: 9.30 en 5 u ds. R. Kok. Oud Geref. Gem.: Van I Mandersloostraat: 9.30 en 4 u lees-1 dienst. Rem. Geref. Gem.: Van Man dersloostraat 7 u. ds. E. M. Merven- née te Den Haag. Baptistengemeente: IJsclubgebouw: 10 u Eeredlenst en 6 u ds. M. Cohen. Benthuizen Herv. Gem.: 9.30 en 6 u ds. W. A. S. Laurense. Geref. Gem: 9.30 en 6 u leesdlenst. Bodegraven Herv. Gem.: 10 u ds. J. Haltsma te Woerden (H.A.) en 6.30 u jir. C. Graafland t- Voerden (H.A. en dankzegging). (NltT .erbrug): 10 u ds A. den Hartogh (H.A.) en 6.30 u ds. A. den Hartogh (dankz.). Herv. Evang.: 7 u. ds. Joh. Poort te Lelden. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 u ds. C. J. Tisslnk (H.A. en dankz.). Geref. Kerk (vrygem.): 9.30 en 3 u ds. H. Schol- te. Geref. Gem.: 10 en 6 u leesdlenst. (woensdag 7.15 u ds. A. Vergunst te Rotterdam). Evang. Luth. Gem.: 9 u ds. G. J. Duyvendak te Utrecht. Evang. Kring: 10 u Eredienst en 7 u Jb. Klein Haneveld. Boskoop Herv. Gem.: 9 en 10.30 u ds. W. L. Heljmans en 6 30 u. ds. W. Kret te Lelden. Geref. Kerk: 9.30 en 5 u ds. G. Vesseur. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 u. ds. P. J. de Bruijn. Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdienst. Ver. Vrijz. Herv.: 10 uur ds. A. Kalis. Hazerswoude. Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 u de her Scheepmaker uit Utrecht Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 u ds. N. W. v. d. Hout (H.A. en dankzegging). Hillegom. Herv. Gem.: 10 u ds. F, Brouwer en 7 u vie. D. P. Rljpma. Geref. Kerk: 10 en 5 u ds. A. K. Krab be (H. A. en dankzegging). Chr. Geref. Kerk: 10 u Dienst des Woord en 3 u ds, J. j. Rebel uit Haarlem. Ned. Prot. Bond: 10 u (Nutsgebouw van den En delaan 52) mevr. A. Boeke-van Rijn- bach te Noordwijk aan Zee. Evangeli satie-samenkomst: 3 u. (Gebouw Ha ven 50) evang. J. van den Berg uit Wassenaar (donderdagavond 8 uur ln gebouw Haven 50, evang. J. Zijlstra uit Gouda). (Maranatha - bijeenkomst: woensdag 8 uur ln het Nutsgebouw, van den Endelaan 50. evang. Th. Dlk kes uit Lelden). 10 u ds. J. H. de Vree Rem Gem.: Johannahuls)10.30 mevr. ds. C. W den Herder-Brugman te Den Haag. Soeflbew.: (Wald. Pyr- montl 6): 11 u Universele Eredienst. 10 u Herv. Evangelisatie: (Dorpshuls): 10 u 1 en 5 u ds. P. Bouw te Ede. Zieken huizen: Dorestad: 10 u. St.-Ursula- kliniek 11 u. ds. J. L. Schuurman te Voorburg. Woubrugge Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 u ds. G. F. Overgaauw. Geref. Kerk: 9.30 en 6 30 u ds. G. W. J. van Bleek. Ned. Prot. Bond: geen dienst. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 u ds. A. M. Knottnerus te Oude Wete ring en 7 u ds. Hol te Uithoorn Jeugd dienst. Geref. Kerk: 9.30 en 7 uur ds L. Tleslnga te Amsterdam-Zuid. Zoetenvnurle Herv. Gem.: 10 uur ds. R. Hengstmangers. Zwammerdam Herv. Gem.: 10 en Sassenhelm Herv Gem 9 en 10.30 6.30 u ds. C. L. v. d. Broeck Geref. u. ds. W. H. Walvaart (H.A.) en 5 uur Kerk: 10 en 6.30 u ds. J. Wagenaar. ds. W. H. Walvaart (dankzegging). Rem. Geref. Gem.: geen dienst. Kornet (H.A. dankzegging). Rem. Geref. Gem.: u ds. J. W. Wery te Haarlem. R(jnsatenvoude Herv. Gem ds. C. J. Baart en 7 u ds. W. H. de Jong te Nieuwkoop. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 2.30 u Dienst des Woords Rijnsburg Herv. Gem.: (Grote Kerk): 10 u ds. M. C. Groenewoud en 5 u ds. H. v. Gosllga (HA). (Bethel Kerk): 10 u ds. H. v. Gosllga (HA.) en 5 u G. Nieuwenhuysen (Jeugdd.) Geref. Kerk: (Petrakerk): 9.30 u ds Bijleveld en 5 u ds. v. d. Linde. (Ra- penburgkerk)9.30 u ds. V. d. Linde en 5 uur ds Post. (Maranathakerk): 9.30 u. ds. Post en 5 u. ds. B. Bouma te Noordwijk aan Zee. Geref. Kerk (vrygem.): 10 en 5 u. ds. J. Douma. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 u ds. Kamp man. Dertienhonderd zelfstandige krui- deniers in Nederland beginnen vol- ten kunnen worden geleverd voor minder dan de helft van de winkel waarde. Het zijn de kruideniers, die aangesloten zijn by een coöperatieve inkoopvereniging. De kruideniers verstrekken tegen vijf volgeplakte zegelboekjes de klan ten een bestelkaart, waarmee zij by de inporteur van de Zwitserse hor loges een klokje kunnen bestellen. Hierbij kan worden gekozen uit een waterdicht jongenshorloge, dat f23.40 kost. een double dameshorloge voor f 33,40 of een herenhorloge, waarvoor dan f37,65 moet worden betaald. De winkelwaarde van deze klokjes be- 3draagt respectievelijk ongeveer f 60, f80 en f85. Evenals by de vakhandel wordt twee jaar schriftelijke garantie op het uurwerk verleend en is het klok je twee jaar all-risk verzekerd. De coöperatieve inkoopvereniging zal zodoende slechts bemiddeling ver lenen en niet zelf het branche vreemde artikel leveren. De zelfstan dige kruideniers sluiten zich in dit op zicht bij de inkoopvereniging aan. De te verstrekken zegels kunnen niet worden gekocht, terwiil er niet di rect voor betaald hoeft te worden. In Sixtijnse kapel „Eens moeten wij aan de hoogste Rechter verantwoording afleggen Paus Johannes heeft gisteren in de Sixtijnse kapel van het Va- ticaan de speciale officiële afvaardigingen van 85 landen en van de organisaties, alsmede de diplomaten die donderdag bij de ope ning van het algemene concilie aanwezig waren, in audiëntie ont vangen. De Sixtijnse kapel is bijna 500 jaar geleden door Paus Sixtus gebouwd. Het is voor het eerst sinds meer dan 200 jaar, dat er een audiëntie in wordt gehouden. De kapel wordt gewoonlijk voor grote plechtigheden gebruikt en voor het houden van de conclaven, waarin de kardinalen een nieuwe Paus kiezen. In een toespraak dankte de Paus de regeringsafgevaardigden voor huji aanwezigheid, die aan de grootsheid van de opening heeft hijgedragen. Paus Johan nes zei, dat hij tegenover deze buitengewone daad een andere heeft willen stellen door deze audiëntie in de Sixtijnse kapel te houden. Na een inleiding over de taak van het concilie, die om. bestaat uit het bereiden van de weg tct terugkeer naar christelijke eenheid, wees de Paus op de verantwoordelijkheden van de staatslieden. „In deze Sixtijns kapel toont zich aan ons oog het meesterwerk van Michel Angelo „het Oorlog, gesel der mensheid Het concilie zal ongetwijfeld bij dragen aan het scheppen van een nieuw klimaat en aan het opheffen van de twisten, vooral van de oorlog, „deze gesel der mensheid, die van daag de vernietiging van het gehele mensdom zou betekenen". „Laten zij elkaar blyven ontmoe ten, besprekingen voeren en tot op rechte. edelmoedige en rechtvaardige overeenkomsten komen. Laten zij bereid zijn de nodige offers te bren gen tot het behoud van de wereldvre de. Dan kunnen de mensen in een heldere atmosfeer werken en zullen laatste oordeel", waarvan de ernst aIle wetenschappelijke ontdekkingen wennig voelen. Kerk bulten de grenzen (orthodoxen in ballingschap), de Egyptische Kop- tische Kerk, de Ethiopische Kopti- sche Kerk, de Syrisch-Jacobitische Kerk en de Armeense Kerk, en ver der de volgende protestantse ge meenschappen; Anglicaanse commu nie. Lutherse Wereld verbond, Pres byteriaanse Werelalliantie, Duitse Evangelische Kerk. Wereldconventie van de kerk van Christus, de Qua kers. Internationale Congregationa- listische Raad, Methodistische We reldraad, de Wereldraad van Kerken, Oud-Katholieke Kerk en de Inter nationale vereniging voor de ehris- telijke-godsdienstvrijheid. Ned. bisschoppen in Rome Volgende week komen ln Rome al- le Nederlandse bisschoppen uit ons land en uit de missie bij elkaar. Het zullen er ongeveer 70 zijn. Mgr, Van Valenberg OFM, vroeger apos tolisch vicaris van Pontianak in In donesië en thans consultor van de congregatie voor de missie in Rome, heeft deze byeenkomst georgani seerd, omdat zoals hij zegt zo veel Nederlanders zich in Rome on- aan de vooruitgang dienstbaar ge- maakt worden en eraan meehelpen i dat het leven op deze aarde, dat al met zoveel onvermijdelijk lijden ge paard gaat. aangenamer te maken", aldus de Paus. De Paus sprak in het Frans, geze ten op zijn troon temidden van de tot nadenken en overpeinzing stemt. Dat iedereen die verantwoordelijk heid voor het lot der mensen draagt eraan denke. dat hij eens aan de Schepper, die tevens zijn hoogste Rechter zal zijn, verantwoording van zijn daden zal moeten afleggen. Dat zij naar de angstkreet luisteren die prelaten van het Vaticaanse huis en uit all? delen van de wereld ten verscheidene kardinalen. Onder de hemel opstijgt uit de monden van aanwezigen waren verscheidene Afri- onschuldige kinderen tot die van de kaanse en Oosterse personen ln schil- grijsaards: „vrede, vrede". Dat zij bij derachtige nationale klederdracht, de gedachte aan hun oordeel niets Na zijn toespraak gaf Paus Johan- nalaten om dit goed te bereiken, dat nes de pauselijke zegen, waarbij bij voor het menselijke gezin het hoogste na alle aanwezigen neerknielden, goed is. Aan deze bijeenkomst nemen ook de bisschoppen deel uit Indonesië, voor zover zy nog Nederlander of van Nederlandse afkomst zyn. VOOR CHEMISCH REINIGEN VERVEN Waarnemers bij Concilie Iloogmade (ha). Katwijk aan Zee Herv. Gem.: (Nieuwe Kerk)10 u ds. Bouman en 6 u ds. Moerenhout. (Oude Kerk): 10 u ds. de Vos, 6 u (Jeugddienst) ds. Offerlnga. (Kapel): 10 u ds. Offerlnga en 5 u ds. Bouman; (Groen van Pr. school): 10 u ds. Hagen. (Aula Over- duin): 10 u ds. Tukker. Geref. Kerk: 9 en 10.30 uur ds Pijlman. (In de Oude Kerk): 3.30 u bevestiging door ds. P. van der Spek van IJsselmonde en In trede van ds. R. de Vries. Zeehospitium 6 45 u ds. Pyiman. Chr. Geref. Kerk: 10 u. Dienst des Woords. Geref. Kerk (vrljgem.): 8.30 en 3 u ds. W. G. de Vries te Lelden. Geref. Gem.: 10 en 5 u leesdlenst; Geref. Gem. in Ned.: 10 en 5 u leesdlenst. Katwijk aan den Rijn Herv. Gem.: (Dorpskerk): 9 30 u ds. P. Moeren hout te Katwijk aan Zee (H.A.)6 uur ds. d. Lekkerkerker te Valkenburg Z.-K.. (Kapel Nieuwe Duinweg): 9.30 11 ds. J. F. Rooth te Ruurlo. (Gym nastieklokaal school Narcisstraat) 10.30 u de heer J. Vink te Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: 9.30 u. ds. H. de Valk en 5 u ds. A. Langeler te Val kenburg. Koudekerk Herv. Gem. 10 en 7 u ds. G. Koerselman. Geref. Kerk: 10 u ds Boukema te Den Haag en 7 u dr. H. J. Westerink te Lelden. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur de h «r J. van den Hoek en 6.30 uur ds. j. p Honnef. (Kerkzaal zyikwar- tler)6.30 u de heer J. van der Hoek. Geref. Kerk: 10 u ds J. Banga en 6.30 ds. F. Mlnnema (Kerkzaal. Zylkwar- tler)9 u. ds Mlnnema 'ti 5 u ds. Banga Vrijz. Herv. (Gebouw Linde- Men wacht af (Van onze financiële medewerker) Een record is meestal een grootse prestatie, die alle vroegere achter zich laat. Als de Newyorkse beurs deze week een record heeft behaald, dan is dat echter negatief, namelyk een omzet van minder dan 2 miljoen shares op één dag als scherp getekende illustratie van een lusteloze marktstemming zoals men die in lange tijd niet heeft gekend. Dat ze gepaard gaat met merendeel gunstige berichten uit het bedrijfsleven kan, behalve in de politieke fricties, waarmee de Amerikaanse regering te kampen heeft, alleen worden gezocht in de teleurstelling over het vertraagde tempo waarin het bedrijfsleven zich ontwikkelt. Want wel is de industriële activiteit groter dan een jaar geleden, maar ze blijft beneden de produktlecapaciteit, die de laatste jaren een aanmerkelijke vergroting heeft ondergaan. Dat er altyd nog 5'A% van de in totaal beschikbare arbeidskrachten werkloos zyn, is van deze vertraagde vooruitgang het gevolg. Aardgasperspectief In dit verband mag bet verwonde ring wekken dat de Amsterdamse beurs onaandoenlijk is gebleven voor de perspectieven, welke minister De Pous van de aardgasexploitatie in Groningerland heeft geopend. Deze zal immers niet alleen de energie voorziening in ons land min of meer onafhankelijk maken van het bui tenland. ons exportpakket vergroten en de betalingsbalans verstevigen, maar ook een industriële activiteit meebrengen, die aan vele bedrijven ten goede zal komen. Zo heeft de Billiton ln samenwerking met de Hoogovens en een Zwitserse onder neming reeds een plan ontworpen voor de vestiging van een alumi- niumbedrijf in Delfzijl, waarmee rond f 200 miljoen zal gemoeid zijn en dat aan honderden arbeiders werk en brood kan geven. Nog afgezien van de vraag of de energievoorzie ning in ons land door de exploitatie van het aardgas goedkoper zal wor den. betekent zij in breder verband een verruiming van de afzetmogelijk heden voor tal van toerustingsbe- dryven, waarop bijv. in het laatste verslag van Duiker reeds werd ge zinspeeld en tengevolge waarvan de aandelen sindsdien belangrijk in koers zijn gestegen. De samenhang tussen de verschillende bedrijven ln ons land is zodanig dat de ontgin ning van de aardgasgebieden in het noorden des lands op de gehele Ne derlandse economie van invloed zal zyn kleiner, de tussentijdse berichtgeving, waartoe gelukkig steeds meer onder nemingen overgaan, heeft meren deels blijk van nog bevredigende uit komsten over het eerste halfjaar Udenhout, Enkes. DRU, Bührmann, Tecli. Bureau Marynen ook al blijf1 de aandacht steeds op de hoge re bedrijfskosten gevestigd, waar tegen de vergroting van produktie en produktiviteit niet altijd zijn opge wassen (Tetterode. Gebr. Naeff e.a.). Aangezien ook de meeste andere Europesebeurzen doorgaans een on- geanimeerd verloop hebben en zich blijkbaar aan de Newyorkse zuster instelling nauw verwant voelen, gaat er van die kant ook niet de minste invloed ten goede op de aandelen markt in Amsterdam uit. De erva ring heeft geleerd dat dit ook maar zo kan veranderen, maar er zal dan vermoedelijk eerst wat meer tekening in de wereldsituatie moeten komen. Met de aangekondigde afgezanten van de Russische Orthodoxe Kerk meegeteld bedraagt het aantal niet- I katholieke waarnemers bij het al- gemeen concilie thans twee-en der tig. De gemeenschappen, die zij ver- I tegenwoordigen. zyn zes Oosterse Orthodoxe Kerken namelijk het pa triarchaat van Moskou, de Russische Advertentie CHEMISCHE WASSERIJ In Kenia zijn twaalf Afrikanen tot gevangenisstraffen van 18 maan den tot vier Jaar veroordeeld wegens lidmaatschap van een organisatie, ge lijkend op de vroegere terroristische beweging der Mau Mau. Dezer dagen zijn reeds enkele Afrikanen om de zelfde reden tot gevangenisstraffen veroordeeld, onder wie een der be- langryke leiders. Gevangene ontsnapt Een 28-jarige inbreker, die ter be schikking van de regering was ge steld, is gisteravond in Zwolle ont snapt. Een bewaker zou de man naar Groningen brengen, maar kort na het vertrek uit Zwolle, sprong de in breker uit de rijdende trein. De bewaker durfde de sprong niet na te doen en er zat voor hem niets ander;- op. dan tot Meppel te blyven zitten. Daar waarschuwde hy de po litie, maar tot heden is de man nog voortvluchtig. Geslaagde proef niet TITAN-2 Een raket van het type „Titan-2M, I die gisteren van de basis Cape Ca naveral werd afgeschoten, heeft een geslaagde reis van 8.000 km boven de Atlantische Oceaan gemaakt en is j in het doelgebied terecht gekomen. Het i~. het vierde succes op zes lan- ceringen van de Titan-2, die onder meer een cabine met twee ruimte- I vaarders in de lucht zal moeten bren gen Advertentie OLDE VEST 189 TEL. 24214 HAARL.STR. 42A TEL. 21797 advertentie Rond de Veemarkt Men wacht nu blijkbaar af of de maatregelen, die worden genomen om de Amerikaanse economie nieuwe veerkracht te geven, effect zullen hebben President Kennedy, die nu gemachtigd is de Amerikaanse in voerrechten te verlagen doet zijn best om met de expansie van het Europese bedrijfsleven in de pas te- komen. De vooruitzichten daarvan zijn zeker niet ongunstig, maar het zal zyn tijd moeten hebben en op de beurs kijkt men daarom de kat uit de boom. Gevolg hiervan is dat de Ameri kaanse belegger zyn geld voorlopig maar in obligaties steekt, wat hier uit blykt dat het indexcijfer voor de obligatiekoersen dit jaar enige pro centen is opgelopen en het rende ment van staatsfondsen tot om streeks 4 is gedaald. Hetzelfde verschijnsel is trouwens in Engeland, België en ons land te constateren. De tweede tranche van de4lening Bank voor Nederland- sche Gemeenten is weer een groot succes geweest, zij het niet zo groot als dat van de eerste, die de vorige maand een lager <99 Va werd uitgegeven en tot een kleiner bedrag (f50 miljoen, nu f 100 miljoen). De omzet in obligaties moge dan gedu rende de eerste 9 maanden op de Amsterdamse beurs wat kleiner zyn geweest dan het vorig jaai. hier staat tegenover dat de hypotheek banken een veel groter bedrag pandbrieven hebben kunnen plaatsen, nl. f 120.6 miljoen in 8 maanden tegen f 69.1 miljoen in die periode van 1961. Dit wyst, met de geringe omzetten op dc aandelenmarkt, ook voor ons land op zeer gematigde verwachtin gen ten aanzien van de economische ontwikkeling, hoewel de president- commissaris van een bekend beleg gingsdepot, het Vcrcenigd Bezit 1894 deze week als zfjn mening heeft uit gesproken dat aandelen de voorkeur verdienen boven obligaties. Hij grondt dit oordeel blykbaar op de verwachting dat op langere termijn de koopkracht van het geld zal ver minderen. niet als gevolg van een inflatoir financieel overheidsbeleid, maar als noodzakelijk uitvloeLsel van stijgende lonen en prijzen in het raam van de Euromarkt. Dc voortgaande expansie van deze gemeenschap en de pogingen, die Investeringen Hoewel de beurs doorgaans de nei ging heeft op de toekomst vooruit te lopen, is dit tot dusver allerminst het geval. Ook het verrassend cyfer van de bedrijfsinvesteringen gedurende 't tweede kwartaal is voor kennisgeving aangenomen. De verwachting be stond dat in verband met de dalende winstmarges en de door de overheid opgelegde beperkingen de investerin gen in ons land zouden dalen, de werkelykheid is dat de bedryfsinves- teringen in het tweede kwartaal gro ter zijn geweest dan in die periode van 1961, nl. f2539 miljoen tegen f2417 miljoen, evenals zulks zy het in minder mate in het eerste trimes- worden aangewend om de landen ter het geval was. Mogeiyk dat het van de EEG en de EFTA economisch J derde kwartaal wat zal tegenvallen, aaneen te smeden, zullen ongetwy- men zal het Nederlandse bedryfsle- feld in de naaste toekomst ook wat I ven echter een zeker optimisme ten ons land betreft bepalend zijn voor aanzien van de afzetmogelykheden de ontwikkeling van zijn buitenland- in de naaste toekomst niet mo- se handel, de betalingsbalans en de gen ontzeggen. Weliswaar Is het or- laan i2airi7 u ds P J Ouwerkerk té grotendeels daarop gebaseerde positie derbestand per 30 juni in vergeiy- i2a)- 7 u ds- F' J' uu*erKer* l^an de Nederlandse valuta. Ikinc met drie maanden tevoren iets Brlelle. king met drie maanden tevoren iets Lagere prijzen dienen liet publiek ten goede te komen (Van een deskundige medewerker) afzet geforceerd. Het publiek is dan geneigd om het consumptiepeil te handhaven ook wanneer dit een gro ter deel opeist in het budget. Rea geert de producent daarentegen met een sterke inkrimping van zyn pro duktie. dan zal het gevolg zijn, dat de pry zen sterk oplopen. Deze zullen op hun beurt wéér tot een grotere pro duktie leiden, en het spel van lage pryzen. grotere consumptie enz. zal zich blyven herhalen. We hebben dan het bekende cyclische verschyn- Sinds we enige tfjd geleden schreven, dat het scheen alsof de dalende tendens in het verloop van de pryzen voor slachtvee tot staan was gekomen, is de werkelijkheid een andere geweest. De slachtveemarkt is overvoerd ge bleven en al is het dat het bestuur van het Produktschap voor Vee en Vlees enkele maatregelen nam. waardoor er sedert begin september geen Invoer. sel. Dit te doorbreken is de opgaaf meer is geweest van buitenlandse slachtrunderen, het pryspeil bleef gedrukt. J~ J Ook het nadien genomen besluit van het bestuur van genoemd produktschap om de markt te trachten te ontlasten door het verlenen van een toeslag op het invriezen voor de duur van 3 maanden van geslachte runderen, waardoor het aanbod van nu ten dele zou worden verlegd naar de periode jan.-maart 1963 bleek in eerste instantie geen succes op te leveren. De regeling beoogde zo mogelijk 5 min kg vlees in de vrieshuizen te brengen, maar de eerste 10 dagen dat de regeling van kracht was kwam er niet meer dan 75.000 kg in. In de 13 weken van het kwartaal waarvoor de regeling geldend is, zou er dus bij een gemiddelde invries in dit tempo slechts ongeveer 1 min kg ln de vries huizen kunnen komen. Om de rege ling dan ook attractiever te maken besloot het bestuur deze week de toe slag met 10 ct per kg te verhogen, terwyi als aanvullende maatregel de invoerheffing op Argentyns bevroren vlees ln plaats van tot 31 dec. a.s. tot 1 maart 1963 van kracht is geworden. Argentyns vlees zal hierdoor ook ge durende de beide eerste maanden van 1963 duurder zyn en dit zal de lief hebbers om Hollands vlees in te vrie zen de zekerheid geven, dat zy straks by uitslag van dit vlees niet gecon curreerd zullen worden door goed koop Argentyns vlees. De komende weken zullen het bewys moeten le veren, dat het produktschapsbestuur de zaak in goede banen heeft weten te leiden. Terwyi de veehouders dus reeds geruime tyd genoegen moeten ne men met lage om lonend te zyn te lage pryzen voor hun op de markt gebracht slachtvee, wordt de klacht geuit, dat de slagers van de si tuatie zouden profiteren. De pryzen, welke zy het publiek in rekening bren gen zouden niet evenredig aan de ge daalde slachtveepryzen zijn verlaagd. Op hierover in de Tweede Kamer gestelde vragen heeft zowel de mi nister van Landbouw als de minis ter van Economische Zaken geant woord en uit dit antwoord mag men concluderen, dat de bewindslieden de ontwikkeling op dit gebied nog willen afwachten alvorens tot een eventueel ingrypen over te gaan. Het verschynsel is overigens be kend. dat lagere „grondstoffen"-pnj- zen vertraagd in de pryzen voor be werkte of verwerkte produkten wor den doorgegeven, terwyi ook omge keerd hogere prijzen vertraagd hun neerslag vinden, al kan het tempo van beide vertragingen natuurlijk wel verschillen! Niet alleen in de Tweede Kamer, maar ook in de openbare vergade ring van het bestuur van het Pro duktschap voor Vee en Vlees is de kwestie van de vleespryzen ter spra ke gekomen. Van boerenzijde in het bestuur is gesteld, dat de slagers „een koe aan een koe verdienen", maar de voor zitter heeft aan de hand van cou ranten-advertenties duidelijk ge maakt dat er wel degelijk vlees te- gen lage pryzen wordt aangeboden, j De huisvrouw, die geen verlaging in de prijzen by haar slager ziet, moet aldus de voorzitter van het Pro- I duktschap de straat op gaan en zy moet haar slager in de steek laten. Er I is, met name in de grote bevolkings- J centra en mede door de verkoop van vlees in de grootwinkelbedrijven, vol- doende concurrentie om te zorgen dat lagere prijzen ten goede komen aan het publiek, aldus de voorzitter van het Produktschap voor vee en vlees. Wel dient men met kwaliteits verschillen rekening te houden. Wij kunnen het met deze ziens wijze eens zyn en we zijn ervan overtuigd, dat de cyfers over het huidige vleesgebruik, wanneer deze over enige tijd zullen zyn byeenge- bracht, zullen aantonen dat er in Nederland momenteel meer vlees wordt geconsumeerd dan voorheen. De onmatige vergroting van de pro duktie. zowel van rund- als kalfs vlees. welke het laatste jaar heeft plaats gevonden gevoegd bij een moeilijker geworden uitvoer naar an dere Europese landen doordat ook daar de produktie sterk is uitgebreid moest echter wel tot spanningen leiden met de koopkrachtige vraag. En het resultaat is dat de producent thans genoegen moet nemen met la ge opbrengstpryzen. Een dergelyke situatie leidt echter ook tot een ver groting van de consumptie. Blyft het aanbod dan groot dan zal op de duur het pryspeil toch optrekken en de producent heeft dan een grotere van de producent. Het devies is: dóórgaan. Maar daarbij zal hy. wan neer de verliezen zo groot zyn dat zo ondraaglijk worden, een beroep moeten doen op de steun van de overheid. Al is het maar ln de vorm van de globale maatregelen waarme de het Produktschap voor Vee en Vlees thans tracht de slachtveemarkt weer in voor de producent redeiyke banen te leiden. Met een speciaal gecharterd vlieg tuig is gisteren een groep van 45 Phiiipino's naar Hollandia vertrok ken. De Philippino's zullen de „Untea" bystaan in hetb estuur van Nieuw- Guinea. Zoals gemeld had de „Un- tea" de Phllippijnen verzocht zo spoedig mogelijk een aantal be stuursambtenaren te zenden. Russische lerares hij Nat. Ballet Het Nationale Ballet beeft bericht ontvangen dat de balletmeesteres bfj het Bolshoitheater en lerares aan de Bolshoischool te Moskou. Natalia Orlovska, volgende week in Neder land zal arriveren. Zy zal bij het Nationale Ballet les gaan geven. In het bijzonder zal de Russische ballet meesteres het romantische reper toire met de leden repeteren. By het treinongeluk dat zich aeze week ln Polen neelt voorgedaan zijn volgen* de offlclël. definitie,-» cyfers 41 mensen omgekomen en 61 gewond. Advertentie teXcAt SERVICE AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. Koningin Juliana leidt Deense gasten door Amsterdam Koningin Juliana heeft haar vorstelüke gasten uit Denemarken, Koningin Ingrid en de Prinsessen Margaretha en Benedikta, gister middag in Amsterdam rondgeleid. Na een bezoek aan het Ryksmu- seum voer het hoge gezelschap met een rondvaartboot naar de Amstel. vanwaar de tocht per auto werd voortgezet naar de naby gelegen diamantslypery van de N.V. As- scher's Diamant Maatschappy. Daar vertoefde het vorsteiyke gezelschap ruim anderhalf uur. De koninkiyke stott vertrok om ongeveer kwart voor zes naar Palels Soestdyk. Royale Russische hulp aan Cuha De SowjetrussLsche militaire bij stand aan Cuba beloopt op het ogen blik tweehonderd miljoen dollar per jaar. zo heeft een hoge functionaris van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren mede gedeeld Amerika heeft Engeland de verze kering gegeven, dat de acties van Cubaanse ballingen tegen schepen van Engeland en van andere landen die op Cuba varen, niet de sanctie van de Amerikaanse regering heb ben Het State Department (ministerie van Buitenlandse Zaken) zegt geen verantwoordeiykheid te kunnen ne men voor daden van Cubaanse bal lingen buiten het Amerikaanse rechtsgebied.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9