Positieve resultaten in het met W.-Duitsland ve rdrag JEUKZIEKTE LIJKT OP PLANTAZIEKTE „Snelle uitkering aan (le nazislachtoïfers" In A.R.P. geen sprake van organisatiecrisis ,WraakmaatregeF van Russen tegen Midthun wegens „spioneren Groningse ovaties voor WILLY BRANDT Geen inwilliging ALLE wensen Regering beantwoordt scherpe kritiek Regering aanvaardt advies van de commissie W. Drees Dr. R( irghuis op partijconvent I Opgericht 1 maart 1860 oktober 1962 Vierde blad no. 30780 istantie gebaseerd op het feit, dat Niet minder dan negen ministers en twee staatssecretarissen Ide landen (waarbij b.v. de Sowjet- geen grens in de_®emsmon(Ung - - - lUnie en Polen nog ontbraken) onge- veei het dertigvoudige van de Ne derlandse vorderingen bedroegen. Men zal daarom zijn verwachtingen terzake niet te hoog moeten stellen. hebben hun handtekening gezet onder het regeringsantwoord op de felle kritiek, welke werd geleverd in het voorlopig verslag van de bijzondere commissie uit de Tweede Kamer op het wetsontwerp dat het algemeen verdrag tussen Nederland en West-Duitsland en de daarbij behorende overeenkomsten bevat. Dat voorlopig verslag toas geen mals stuk. Ver ontwaar diging en ergernis klonken er herhaaldelijk in door. Die verontwaardiging van de Tiveede Kamer blijkt de regering niet, zeker niet in gelijke mate. te delen. De regering kan zich niet aan de indruk onttrekken, dat jeen herinnering aan hetgeen het Derde Rijk in de oorlog aan 'iiederland heeft misdaan een aantal leden de ogen heeft doen slui ten voor onmiskenbare positieve resultaten van de Nederlands-Duit se onderhandelingen". De regering is er zich van de aan- vane af" bewust geweest, dat de on derhandelingen met Duitsland geen Inwilliging van alle of de meeste be staande wensen konden brengen. Zij heeft de onderhandelingen echter ge voerd en tot een einde gebracht ge- s.en de noodzaak om tot een oplos sing te geraken. Dit gezien in het licht van het Europese en Atlanti- En indien men dan het door Ne derland bereikte resultaat vergelijkt met wat andere geallieerde landen ten behoeve van hun nazi slachtof fers hebben ontvangen, dan neemt Nederland in deze ry bepaald geen ongunstige plaats in. Zo heeft de bondsregering achtereenvolgens overeenkomsten gesloten met Lu- xemburg (18 miljoen mark), Noor- icbe verband." \^^lntegratiê~kan I «wn (60 miljoen)Denemarken (16 slechts worden verwezenlijkt indien biljoen)Griekenland (115 miljoen), tussen de betrokken landen ten f™nkrj|k (400 miljoen) en ISelnr nauwste wordt samengewerkt. Het laten bestaan van geschillen zou daaraan op den duur afbreuk kun nen doen. In jarnelange onderhan delingen heeft ae Nederlandse dele gatie hardnekkig gestreefd naar een zo goed mogelijk eindresultaat. De regering heeft derhalve gemeend, dat afwijzing van het verdrag strijdig zou zijn met het Nederlands belang. Die mening is zy nu nog toegedaan, zoals blijkt uit het 76 bladzijden tel lende antwoord op het voorlopig ver slag. G renscorrecties „Voor een verantwoorde beoorde ling van de in het grensverdrag neer gelegde regeling met betrekking tot de teruggave van een deel van de gienscorrectiegebieden", zo zeggen de bewindslieden: „verdient het aanbe veling niet uit het oog te verliezen, dat in 1949 tot de grenscorrecties is besloten op grond van verkeers- en douane-technische en andere zake lijke overwegingen". Jn de eerste plaats gaat het er dus om uit te ma ken of teruggave ernstig inbreuk maakt op hetgeen de grenscorrecties destijds hebben bijgedragen tot op lossing van die problemen. Boven dien blijven er negen grenscorrecties in hun geheel gehandhaafd. Voor elf grenscorrecties bevat de voorgestelde regeling oplossingen, waarbij de de finitieve grens, zowel van de voor oorlogse grens als die van 1949 zal afwijken. Een twintigtal grenscor- ties, die wenselijk zijn in verband o.a. j met wegenaanleg en regularisatie van grensriviertjes, houdt in het ge heel geen verband met de in 1949 uit gevoerde grenscorrecties. Enkele leden, die zich indertijd hebben verzet tegen uitvoering van grenscorrecties met Duitsland, zijn thans van mening, dat tegemoetko ming aan de Duitse verlangens met betrekking tot de grenscorrecties de agressiezucht van bepaalde Duitse kringen in de hand werkt. De mi nisters kuftnen deze mening niet de len, te minder, daar het beleid van de bondsregering niet wordt gekenmerkt door het verlangen van agressieve daden. De Nederlandse regering Is zich bovendien blijven verzetten tegen de Duitse wens tot algehele teruggave van alle grenscorrectiege- bieden. Dit verzet is niet zonder re sultaat gebleven. Het treft de onder tekenaars van het antwoord, dat hiervan in het voorlopige verslag zo weinig doorklinkt. (80 miljoen)In al deze landen zijn de betrokken overeenkomsten inmid dels door de parlementen aanvaarden en worden de toegezegde gelden reeds aan belanghebbenden uitgekeerd. ers tel het al i ng Betalingen om nog meer te doen om hei aan ons land berokkende na deel enigermate te herstellen, kunnen worden geregeld bij een met geheel Duitsland te sluiten vredesverdrag of herstelbetalingsovereenkomst. Het is niet te zeggen, wanneer dat mogelijk zal zijn. Wie zal zeggen, wanneer Oost- en West-Duitsland weer een eenheid zijn? Maar zelfs bij zo'n herinnering is Eems - Dollard Tot de punten, die naar veler oor deel onbevredigend zijn geregeld, be hoort ook de Eems-Dollardkwestie. Verschillende leden verklaarden vooralsnog van oordeel te zijn, dat de Nederlandse belangen bij dit vraag stuk op weinig bevredigende wijze I zijn behartigd, terwijl vele leden zelfs zo ver gaan te stellen, dat deze kwes- I tie geen stap verder is gekomen. Deze bezwaren zijn blijkbaar in eerste in- is vastgesteld, hetgeen verscheidene le der. als een van de ernstige bezwa ren tegen het gehele complex van verdragen beschouwen. De rege ring deelt deze opvattingen niet. Een in te stellen permanente Eemscom- missie zal een einde kunnen maken aan het grensgeschil betreffende de Eemsmondig. Zo nodig kunnen de re geringen het overleg overnemen en tenslotte kunnen de regeringen een beroep doen op het Scheidsgerecht, waarin in het verdrag is voorzien. De positie van de havens Delfzijl en Emden is rechtens gelijk. Advertentie MOEILIJKHEDEN NAAIMACHINE Een oude rware elektrische op te tillen en op de tafel te plaatsen. Schaf dan een klein model ELEKTRO-MEUBEL (afmeting 59 x 43.5 cm.) aan, waarin wj) uw elektr. naaimachine inbouwen. In vele prachtige houtsoorten Prys slechts f 125.-, f 135.-, f 145.-, enz. MEERPOEL maakt 't U makkelijk, Breestr. 171 - Leiden De geneeskundige hoofdinspectie stelt een onderzoek in naar de aard van de huidinfectie, die in enkele de het nog een vraag of er dan een len van ons land o.a. in Utrecht redelijk kans bestaat, dat de Neder- |en Amsterdam de aandacht heeft landse herstelbetalingsvorderingen I getrokken. In de dermatologische zal worden gehonoreerd. Men beden ke daarbij, dat alleen reeds de vor deringen van de by het opmaken van de balans in Parijs vertegenwoordig- kliniel van het Academisch Zieken huis in Utrecht liggen op het ogen blik twee patiënten, wier ziektebeeld zich in niets onderscheidt van de R ij ii vaart Een commissie onder leiding van oud-minister-president dr. W. Drees heeft advies uitgebracht over de wijze, waarop de 125 miljoen mark, die van West-Duitsland worden ontvangen, ver deeld dienen te worden onder de slachtoffers van de nazi's. Blijkens de vandaag gepubliceerde memorie van antwoord heeft de regering zich met dit advies, dat reeds in april werd uitgebracht, verenigd. De regering deelt de teleurstelling van de leden der Tweede Kamer, dat de Rijnvaartkwestie niet volledig kon - - - worden opgelost. Maar er zijn zoveel schouwing. Daartoe behoren ook de JU D.urc «II ckii>hlnff«rs van renre- De afwikkeling moet „snel en niet perfectionistisch" geschieden, zegt de commissie. Er is spoed geboden, omdat de leeftijd van de vervolgden sinds 1945 niet onaanzienlijk is geste gen. De uitkeringen dienen te wor den gereserveerd voor de werkelijke ernstige gevallen van vervolging. De commissie rekent ai degenen, die te lyden hebben gehad van na- t Innaai-socialistische vervolgings- maatregelen wegens de bezetter niet welgevallige handelingen, feiten of gezinsheid tot de vervolgden om re den van ras, geloof of wereldbe internationale aspecten aan deze zaak. dat dit niet in een gesprek tus sen de twee landen bereikt kon wor den. Daarom acht de regering het toch van betekenis, dat de vraag van de erkenning van de rechtsmacht van het Internationaal Gerechtshof kon worden geregeld. Er zouden zich bij de behandeling van de overgebleven geschilpunten omstandigheden kunnen voordoen. gijzelaars en slachtoffers van repre seaillcmaatregelen, zoals te putten, j Na overlijden De commissie beveelt aan voor de uitkeringen wegens overlijden de di recte nabestaanden van de overle dene in aanmerking te laten komen. Dit zyn dan de echtgenoot en zo er geen echtgenoot is, de kinderen voor zover dezen op 1 mei 1945 nog min derjarig waren, en, indien de vervolg de ongehuwd overleed zonder kinde ren na te laten, de nog in leven zijnde ouders. Een hertrouwde echt genoot zou geen aanspraak moeten kunnen doen gelden. Voor de indiening van een aan vrage voor een uitkering wegens sterilisatie dient het een vereiste te Voor oorlogsslachtoffers in ruime- zin, zoals krijgsgevangenen en gesnculden, bij razzia's gevorderde Nederlanders, gedwongen in Duits land te werk gestelden, kan de re gering geen voorzieningen treffen, hoe schrijnend deze gevallen op zich zelf ook mogen zijn. Degenen, tegen wie de bezetter optrad, omdat zij JU waarin alleen nog een beroep op de zich hadden schuldig ^gemaakt jian bezettingstijd zich daartegen verzet. Internationale rechters open zou - zijn, dat de vervolgde nog in leven is. De uitkeringen kunnen worden toegekend aan de in concentratie kampen gesteriliseerden en aan hen die zich buiten de kampen „vrijwil lig" hebben laten steriliseren om aan vervolging te ontkomen. De commissie zegt voorts in haar verslag dat degenen wier gedrag in staan als middel ter verdediging van de Nederlandse positie. De veelzijdige belangen van ons land op dit gebied nopen er echter toe in de eerste plaats te trachten langs de weg van onderhandelingen tot een bevre digende oplossing te geraken. De mo gelijkheid van een gerechtelijke pro cedure staat als laatste middel dftarby steeds open, wanneer althans dit verdrag wordt atmvaard. Genoegdoening Welke geldsom de Bondsrepubliek ook beschikbaar zou stellen, deze zou nooit zuiver materieel gezien het ontuitsprekelijke leed kunnen vergoeden, dat geleden is en nog door velen geleden wordt. Men moet in dit verband echter niet vergeten, dat wat de uitkerin gen aan nazislachtoffers betreft reecs bedragen uit de Bondsrepu bliek zijn ontvangen, die in totaal het bedrag van 125 miljoen Mark verre overtreffen. Volgens schattin gen zal het bedrag, dat de slacht offers van verschillende zijden reeds ontvengen de 100 miljoen Mar": aan zienlijk te boven gaan. Voorts is reeds een bedrag betaald van bijna 200 miljoen mark als vergoeding voor in Nederland toegebracht materiële schade. En dan nog een bedrag van ongeveer anderhalf miljoen gulden aan joodse instellingen in Nederland Terwillc van een objectieve beoorde ling dient men dan ook het bedrag van 125 miljoen mark. dat thans ter beschikking van de Nederlandse na zislachtoffers zou komen, bij de ge noemde bedragen te tellen. economische delicten of gewone mis- i dienen te worden uitgesloten van uit drijven, vallen evenmin onder de kering. zogenaamde „Planta-zlekte" die in de zomer van 1960 heerste. De hoogleraar-directeur van de kliniek, prof. dr. L. J. Jansen, is er echter een felle tegenstander van, in dit verband het woord „Planta" te laten vallen. Ook na het intensieve onderzoek dat destijds werd inge steld, twijfelen nog steeds grote groe pen wetenschapsmensen aan het verband tussen de margarine en de ziekte en tot nu toe is er, volgens irof. Jansen, ook nog helemaal niets iewezen. Men weet zelfs nog niet eens, of de huidziekte wordt veroor zaak door een virusinfectie of een vergiftiging. Van de zijde van het Unilivercon- cerr. deelde men ons mede, dat de emulgator die destijds in de planta werd verwerkt, sinds september 1960 in geen enkel Unileverprodukt meer voorkomt. Het aantal mensen dat aan de huidziekte lijdt, is moeilijk te schat ten Gedacht wordt aan enkele tien tallen. maar de ziekte is niet ern stig en vele patiënten blijven er dan ook gewoon mee doorlopen. Een groep huisartsen uit verschillende delên van het land, die gisteren in Utrecht vergaderde, kwam tot een totaal van ongeveer dertig patiënten in Utrecht en omgeving. In Amster dam-noord hebben, naar ruwe schat ting ongeveer 60 kinderen een huid infectie Een goed beeld zou men echter pas krijgen, als ook de huis artsen hun gegevens verzamelden. Prof Jansen noemde het wel merk waardig, dat de ziekte ook nu evenals in de zomer van 1960 over wegend bfj vrouwen voorkomt. Het aantal patiënten neemt momenteel nog r.iet sterk toe of af. Het weer type van de afgelopen weken kwam overeen met dat in augustus twee jaar geleden. Prof Jansen kon ech ter niet zeggen of het weer van in vloed is op het voorkomen van de ziekte. Hij wil de oorzaak in ieder geval niet in de voeding zoeken. (Van onze parlementaire redacteur) [ging. In de eerste na-oorlogse pe- riode hebben wjj blootgestaan aan Wanneer het eerste na-oorlogse be- gevaar met onze beginselen te wind zonder socialisten reeds na vier verstarren in een veranderde wereld. ja,ar zou eindigen, zou dit In we/en 1 Volgens dr. Berghuis is de partij nu wijzen op een politike mislukking 10ver dat gevaar heen. van het regeren zonder socialisten en op een wellicht onevenredige ver- ls tnwis oezig de bocht te ne- sterking van de positie van de Par- men, Paar de l"d waarin wij zeer tüd van de Arbeid. Dit zei vanoch- [eeel loven en waarin de Antirevo- tend dr. W. P. Berghuis, voorzitter lutionairen met dezelfde geestelijke van de Anti-Revolutionaire Partij, opdracht als vroeger zich naar de in zijn openingstoespraak op het toekomst richten. Dr. Berhuis ont- convent van de ARP te Utrecht. kende met. cat <Kt ln eigen kring Overigens wilde dr. Berghuis niet met spanningen gepaard gaat en meedoen aan speculaties over de vraag of de P.v.d.A. in 1963 na de verkiezingen weer van de regering deel zal uitmaken. De voorzitter van de ARP noem- de verder een blijvend samengaan j met de christelijke partijen (KVP, ARP en CHU» van grote betekenis in het totaalbeeld van de Neder landse politiek als richtsnoer op lan ge termijn, uiteraard voorzover dat voor ieder van deze partijen moge lijk is. Dr. Berghuis zei. dat er de laatste jaren iets is gegroeid dat niet gemakkelijk en ongestraft meer on gedaan kan worden gemaakt. De con fessionele partijen zullen in sterke mate rekening met elkaar moeten houden. Over het samengaan met de VVD sinds 1959 zei de heer Berghuis, dat er veel waardering bestaat voor het geen liberale bewindslieden hebben gedaan (hij noemde de zorg van mi nister Korthals voor de relaties met „de West"), maar dat men ander zijds niet steeds goed heeft geweten, waar men met de liberalen als rege ringspartner in politiek opzicht aan toe was. Wat het kabinetDe Quay be treft meende dr. Berghuis dat het de hoofdlijnen van zijn beleid in re delijke mate heeft kunnen waar maken. Een aantal politieke knel punten die aanvankelijk vreesaanja gend waren <toto, kinderbijslag, mammoet en Nieuw-Guinea) heeft men kunnen afdoen en overleven. Dit plaatje, gemaakt bij Worms aan de Rijn. laat duidelijk zien hoe laag de waterstand op de grote rivieren is geworden. Nor maal staat het water tot aan de kademuur, waarbij de schuine steenglooiing een flink stuk on der de waterspiegel ligt. dat het gevaar bestaat uit de bocht te vliegen. Maar wel meende hij, dat de antirevolutionairen ln het varen van een christelijke politieke koers bezig zijn opnieuw uit de verf te ko men. Er komt weer vaart in de chris telijke politiek. Dr. Berghuis kondigde nog aan dat de ARP by de verkiezingen met verschillende lUstaanvoerders, afge stemd op verschillende landstreken, zal uitkomen. Nu prof. Zyistra niet meer beschikbaar zal zyn. Wy moe ten niet dramatisch gaan doen over het feit. dat wy thans niet aan één bepaalde man kunnen gaan hangen. Sponningen Wat de eigen partij betreft zei de voorzitter van de ARP niet pessimis tisch te zijn over de toekomst. Er is geen sprake van een organisatiecri sis, zoals men soms hoort zeggen. Een crisis kan nodig zyn om tot hernieuwde kracht te komen. Wy staan niet stil, maar zyn in bewe- Het Sowjetrussische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Ameri kaanse ambassade in Moskou ver zocht maatregelen te treffen voor het onmiddellyke vertrek uit Rus land van de eerste secretaris van deze ambassade, K. M. Midthun. Midthun zou een poging hebben ge daan om een Russische ambtenaar over te halen hem geheime gegevens te verstrekken. Met het oog hierop acht het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken het ongewenst dat Midthum nog langer in de Sow- jet-Unie biyft. Dit is de tweede maal binnen een week, dat een Amerikaanse diplo maat Rusland moet verlaten. Op de Amerikaanse ambassade brengt men deze gevallen in verband met de re cente uitwyzing uit de V.S. van twee Russische diplomaten, die geheime gegevens gezocht zouden hebben van een Amerikaanse matroos. Midthun is getrouwd en heeft twee dochters. Hy zou niet weten waarop de Russische beschuldiging eigenlijk gegrond is. Hy is ook niet gearres teerd en. voorzover bekend, even min geschaduwd. Advertentie voor een goeda CQlS 10. INLICHTINGEN Bii ONS KANTOOR BREESTRAAT 36. LEIDEN, TELEFOON (017101 3034S. Jodenster regeling. ook dient geen uitkering te worden toegekend aan iemand die wegens hetzelfde onrecht een uitkering heeft kunnen ontvangen op grond van de Westduitse wet op de schadeloos stelling of anderszins. De commissie stelt voor te voor komen dat er teveel uitkeringen op grond van verschillende aanspraken in één hand komen. Daartoe wenst het een bepaald maximum aandeel in de te verdelen som vast te stellen. Berekening Voor de berekening van de verde ling van de tegenwaarde van de 125 miljoen mark wordt een stelsel voor gesteld, waarby voor elke aanvrager een getal kan worden vastgesteld, dat zyn verhouding in het geheel van het uit te keren bedrag aangeeft. Indien aan een aanvrager het ver houdingsgetal 75 wordt toegekend en bedraagt de som van alle verhou dingsgetallen 5.000.000 dan ontvangt dc aanvrager 75/5.00.000*1,; deel van De commissie heeft, b'.ykens haar j de tegenwaarde. De commissie schat rappor*, na ampel beraad ook ge-dat het totaal van de verhoudings- me-nd ervan te moeten afzien de uit- j getallen ongeveer 4.2 miljoen zal be keringen in verhouding te brengen dragen Per eenheid zou dat neer tot het geestetyk of lichamelyk letsel komen op ongeveer 27 gulden. De dat door de vervolging veroorzaakt commissie adviseert de uitkering we- is. gens overly Jen te berekenen naar Aanbevolen wordt geen uitkering het verhoudingsgetal 100 per overlij- tp verstrekken wegens gevangenschap densgeval, wegens sterilisatie naar die korter dan drie maanden heeft het getal 50 en wegens \ryheidsbe- geduurd. roving naar een getal, d~t gelijk is Dezr uitkeringen zullen alleen die- i aan het aantal volle weke in gevan- nen te worden verstrekt aan vervolg- genschap. Voor het maxin urn. dat in den die bij het indienen van de aan- jéér: hand kan komen, stelt de com- De uitkeringen aan nog levende vervolgden dienen volgens de com missie berekend te worden in over eenstemming met de duur van onder gane vryheidsberoving. Zy stelt extra-uitkeringen voor voor gevallen van sterilisatie of het opleggen van de verplichting tot het dragen van de zogenaamde jodenster. De commissie raadt af onderscheid te maken naar gelang van de plaats van de gevangenschap of rekening te houden met de financiële conse quenties ervan voor de individuele vervolgden. De commissie acht het niet doen- iyk de aard van het regime in de gevangenis of het kamp als maat staf te doen gelden voor de beoorde ling of in bepaalde gevallen sprake is van vryheidsberoving of vrijheids beperking. vrage zelf nog in leven zyn. Willy Brandt, de burgemeester van West-Berlyn, is gistermiddag in Gro ningen aangekomen. Burgemeester J. Tuin van Groningen stend hem in Eelde op te wachten. Hy dankte de heer Brandt by voorbaat voor zyn bereidwilligheid om door zyn aan wezigheid de kroon op de Beriyn- eek in Groningen te zetten. Na de lunch ten huize van de com missaris der Koningin in de provin cie Groningen, mr. C. L. W. de Fock sprak Willy Brandt in een eivolle Groningse stadsschouwburg. Hy toonde zich erkentelyk voor de ont vangst, die hem was bereid. „In deze dagen is Berlyn in Groningen te gast els een vriend in-het huis van vrien den". Maar volgens hem waren de verbintenissen, die Nederland met West-Duitsland en West-Berlyn on derhoudt, beslist niet vanzelfspre kend „Wy Duitsers hebben hier in Nederland nog maar kort geleden bitter onrecht gedaan. Dit mogen en willen wy niet vergeten" „Wy hebben echter uit het verle den geleerd", aldus burgemeester Brandt, die het bewys hiervan ook meende te kunnen vinden in West- Berlyn: „Nooit meer zullen wy onze nekken buigen voor een dictatoriale overheersing. Wij willen samengaan met de vrye volken van het Westen in de bewaking van de rechten van de vryheid. Echter, deze alliantie mag niet slechts een afweerfront 'missie het verhoudingsgetal 200 voorvormen. Zij moet een alliantie zi— van vrye volken, die gezamenlyk werken aan de oplossing van grote wereldproblemen, zoals de enorme el- vaartsverschillen. die er nog bestaan". „In Oost-Duitsland bestaat het na ziregime achter een communistisch masker voort. Het bestaat voort in T regime Ulbricht, dat niet meer is dan een rode verkleding van de bruine pest, die Duitsland ten tilde van het Derde Ryk teisterde", aldus ongeveer Willy Brandt in zijn toespraak, waarin hU uitvoerig inging op de toe stand rond Berlyn. Hij werd door de aanwezigen in de zaal staande met een ovationeel applaus gehuldigd. Ter afsluiting van zyn bezoek aan Gro ningen volgden een receptie en een persconferentie. „Hoe lang denkt West-Berlyn met de bestaande voor raden en eventueel na een Russisch- Oostduits vredesverdrag door het re gime Ulbricht in te stellen blokkade te kunnen doorstaan"?, luidde een van de vragen. Zoals op zovele an dere kwam er geen rechtstreeks ant woord: „In elk geval langer dan de anderen denken", formuleerde hy de omzeiling. In aanwezigheid van ongeveer 200 uitgevers, schrijvers, dichters il lustrators en boekhandelaren heeft de commissaris der Koningin ln Fries land. mr H. P. LinthorstHoman. gisteravond de 20ste Friese boeken week gr.bl. 3555. idem tros MARKTBERICHTEN AALSMEER. 12 oktober. C.V. Cen trale Aalsmeerse Veiling GA. Chry- ld per Rozen per stuk: Roselandla Parel van Aalsmeer 414. Geh Duls- berg 312. Pech told 312. Towny Gold 415. Mad. Ofman 619. Bacca rat 2549. Montezuma 820. Flor lade 8—20, New-YoYrker 8—21. Carol 5-13, Pink Sensation 15—32, Nimf 15—32. BOSKOOP. 12 oktober. Coöp. Ver. „De Boskoopse Velling" GA. Pech told 300—190, Vierlanden 460—360—220. Mardy Grasz 160ÏOO, Offmann 170 100. Better Times 280—200. White Butterfly 320. Butterfly 260—160— 300 .Duisburg 220—340, New-Yorker 540—360—170. Pink Sensation 280. Nimf 250—210. Aria 7060. Fire King 140, Sweetheart 130150. Anne Wheat- croft 110—50, High Light 180—60. White Jewel 80. Juweeltje 10052, Carol 150—85. Marlon 130—70, Valeta 6528. Goudbonte llgustrum 40. Vi burnum Lantana 150, Callcarpa per tak 906541, Pernettia gemengd 270 per bos, idem plant 200 p. talc. Idem rood 220250 roze 230—130, Physalls Francettl 3830. asters 27— 31. Generlumplulmen 190. Cydonla met vrucht 180 p. bos. Clematis Le Coultre 400340. Idem Prins Hendrik 360240. Idem Durandli 11080, ge plozen chrysanten roee 130110, geel 55120. rood 110, 111a 130, brons 120, troschxysanten roze 4851, geel 37 47. lila 29—41. rood 38—54. twona 40 51,. wit 5440. crème 4240. ln pot Begonia 95—75, Gesnerla 1415. Tra des 17. KATWIJK AAN DEN RIJN. 12 okto ber. Groenteveiling. Waspeen (per kist): A-extra 3 403.80, Al 3.104.30, A2 220—5.20, B-extTa 4.304.90, BI 3.004.80. BI (grof) 1.80—2.20. breek- peen (per kist) 1.902.90, bospeen (per 100 bos) 27.0032.00, bloemkool (peT 100 st A-extra 54.00, Al 33 00—51.00, A2 14.00—34.00, BI 20.00—31.00, B2 12 00—17 00. Cl 12.00--15.00. andijvie 16 0025.00. sla (per 110 St.) 5.C0 7.00. spinazie 15.0024.00, prinsessen- bonen 91,00111.00 .snljbcnen 94.00 98.00. pronkbonen 51.0062.00, rode kool 12 0013.00 .groene kool 12 00 14 00. uien (per kist) 1.603.80. kro ten (per kist) 1.80. tomaten 2500— 27.50 .komkommers (per 100 st.) 21 C- 38.00. selderie (per 100 bos) 5 00 11.00. peterselie (per 100 bos) 1100 Aanvoeren waspeen 53.000 kg. waarvan 13.000 kg. voor export en 17 000 kg. voor d« industrie werd ver kocht; bloemkool 4 000 stuks, waar van 1.000 stuks voor export werden verkocht. LISSE. 11 oktober. Plantgoedvel- llng. De handel ln plantgoed blijft nog steeds vlot. Voor verschillende soorten worden hoge prijzen besteed Tulpen per hl.; Invasion 210, De- meter 245, Pink Attraction 190, Pax Praag klaagt aan In Praag ls officieel medegedeeld dat de uit Washington afkomstige Amerikaan Robert Roy Budway in Praag Ls gearresteerd, op beschuldi ging van spionage tegen Tsjecho- Slowakye. Volgens het communiqué zou Bud way, die 4 Jaar oud ls, lnllchtin- gei. hebben verzameld over de Tsje chische defensie, zich monsters ura niumerts hebben verschaft, staats- vyandige pamfletten in Tsjecho- Slowakye hebben ingevoerd en ver- spreic en Tsjechische staatsburger» als agenten voor de Amerikaanse in lichtingendiensten hebben aangewor ven. By dit laatste zou hy hebben gebruik gemaakt van op een band opgenomen compromitterende ver klaringen van mensen, die hy daar door dwong met hem samen te wer ken De moeder van Budway waa Tsjechische van geboorte, zy was in 1932, na de dood van haar man, naar Tsjecho-Slowakye teruggeko men. Haar zoon, die de Amerikaan se nationaliteit had behouden, werd in 1948 voor de vervulling van zyn dienstplicht in We6t-Duitsland opge roepen, waar hy, aldus het commu niqué „zyn splonnenopleidlng ont ving". Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken maakte later be kend, dat Budway op 31 Juli was ge arresteerd. Op 10 september was nog een nota aan de Tsjechische rege ring gezonden waarin om inlichtin gen over Budway werd gezocht. Daarop was echter geen antwoord ontvangen. Budway was leraar aan een middelbare school in Washing ton en bracht deze zomer een be zoek aan familieleden in Tsjecho- Slowakye, aldus een woordvoerder. 160. Prominence 265. Blue Parrot 100, Peach Blossom 110. Prominence (zaad) 250. Palestrlna 270. Zw&neburg 85. Rijnland 120. Brlllant Star 150, Mr. van der Hoeff, fijn 120, Dan te 210. Charles 350, Aristocrat 180, Lustige Wit we 210, Korneforos 130, Wlnter- gold (fyn) 130. Edith Eddy 125. Czardas 90. Schoonoord 130, Paul Richter 200, Prins Carnaval 190, Rose Korneforos 150, Preludium 180, Apel doorn. zaad 80. Roland 175, China Pink 85. Trance 196. Topecore (onge- raapt) iöO. Van der Eerden 165. Bel- lona 220. Oxford 260, Grand Due 230. TER AAR. 12 oktober. Groentevei ling. Kassnybonen 1.081.30 .Idem B 0.95, Idem stek 0 560.70. snijbonen 0.300.80, stokprlnsessenbonen kas 1051.48. Idem stek 0.46—0.51, stam- prlnsessenbonen kas 1.32, Idem stek 0.56, witte pronkers 0.31—0.52, Idem B 0.280.33, idem stek 0,17 alles per kg tomaten A 2.20—2 50. Idem B 2 35— 2.80, Idem O 1.80, Idem CC 1.65. idem BB 1.60. Idem AX 1.65, Idem BX 1.80. Idem CX 1.66, alles per bakje van 6 kg., spruiten A 0.65, Idem B 0.68, ld. C 035 .Idem C2 0.15, Idem klein 0.42, andijvie 0.07—0.16, witlof 1.37. win terpeen 0.07, aardappelen 0.0(0.06, "16, uien EO! en isteleln 0.10—6.1 Jlen 0.11, aueur- 0.130.50, spinazie 0.140.2S. komkommers stek 0.110.17. rode kool 0.120.18 .groene kool 0.090.14. gele sav.kool 0.11—0.13. spitskool 0.05. waspeen O.IO—0.11. kroten 0.07, witte kool 0.04. Spaanse pepers 121. Idem groen 0.43 alles per kg., sla 0 04 0 19. bloemkool A 0310.59. Idem B 0.19—0.27. Idem C 0 11—0,18. komkom mers AA 0 41. Idem A 0 44. Idem B 0 36ë. Idem C 0 29. idem D 0.11, Idem AX 035. Idem DX 0.10 alles per stuk. radijs 0 06. bospeen 0.15—O.lo, pieter selie 0 030 06 .selderie 0.02—0.04 alles per bos Peren Maagdenperen 0 06 ÖJ4- Brederode 0.21—0 22. Conference 0 27—0.36 Leglpont 0.23—0.38. stoof- •ut«n_ 0.23. Appelen: d. Eisen Leglpon eren 0.25. IJsboul Hulsman's zoet 0 24. Pater v. tf."Eisen 0 30 Zigeunerinnen 0 26. Early Victo ria 0.30, Goudrelnetten 0 29. zoete Bloemee 0.13 alles per kg. Bloemen: Chrysanten 0.08—0.55, Ornlthogalxun 0.12 alles per bos.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7