AS TIRANA-PEKING STAAT OP BREKEN De Internationale Kunststoffen Industrie N.l FLINKE MANNELIJKE KRACHJE FLINKE MANNELIJKE KRACHTE Chinezen stelden Albanezen teleur ROBOTS leren van eikaars ervaringen Amerikaanse spoorwegen geven geladen vrachtauto's „lift" TELETYPISTE Machinefabriek aank. TEKENAAR-CONSTRUCTEUR kr' Net als mensen Systeem kan in geïntregeerd Europa belangrijk worden Velen huldigden jubilerende Amanuensis van „Farmacie" n.v. 12 lesuren voor 49 GEZINSKREDIET LEIDSCH DAGBLAD OKTOBER 1962 Er komen barsten in de as Tirana-Peking, die zonderlinge al liantie tussen de 1,7 miljoen Albanezen, wonend aan de kusten van de Adriatische Zee, en de 600 miljoen Chinezen ,,aan het andere eind" van de aarde. Waarnemers in de geïsoleerde hoofdstad van Albanië zijn ervan overtuigd, dat de Albanezen teleurgesteld zijn in hun Chinese bondgenoten en dat de Chinezen op hun beurt beginnen te twijfe len aan de waarde van hun eerste „avontuur" op het Europese politieke toneel. Toen de Russisch* premier Nikita Chroesjtsjow in het midden van 1961 alle bestand aan het Albane se regime van generaal Enver Hod- ja stopzette, stroomden Chinese ..deskundigen" op allerlei gebied het land binnen om de Russen, Tsje chen, Polen en Oostduitsers te ver vangen. Het aantal Chinezen liep in de duizenden, maar de laatste maanden is het geleidelijk afgeno men. Het totaal aantal Chinezen dat zich thans in Albanië bevindt wordt geschat op niet meer dan 250. In een van de beste hotels ln Ti rana verblijven 30 tot 10 Chinezen; wat zij precies doen is niet duide lijk. Enkelen werken bij de Alba- nees-Chinese scheepvaartmaatschap pij ln de haven van Durres. Andere groepen Chinezen werken vermoede lijk verspreid over het land. De Chinezen blijken Jongemannen te zijn die niet over de bekwaam heden en ervaring schijnen te be schikken, nodig om de Albanese eco nomie op de been te helpen. Een van de weinige Oosteuropese technici die nog in het land zijn achtergebleven, zei dat hij nog nooit een Chinese technicus had ge zien „Noch heb ik iets gezien dat door een Chinees is opgebouwd", voegde hij eraan toe, „zij missen de bekwaamheden en de middelen om het soort werk dat wij hier gedaan hebben, te verrichten. Alles wat zij kunnen, is iemand anders te betalen om het voor hen te doen. Maar of zij dat zullen doen is de vraag". Hij was ervan overtuigd, dat de Chinezen spoedig even gedesillusio neerd zouden zijn als de Albane zen. Hij was er ook zeker van dat het geschil tussen Virana en Mos kou zou worden bUgelegd en Alba nië weer een van Ruslands satellie ten zou worden. Wat ook moge gebeuren, het staat vast dat Albanië nog lang geen sa telliet van communistisch-China is geworden.Pekings „bruggehoofd" in Europa heeft beslist nog geen vaste grondvesten. Voedselgebrek Indien er niet grote hoeveelheden graan uit het buitenland worden ge ïmporteerd zullen de Albanezen de komende winter met een ernstig voedseltekort te kampen hebben. Maandenlang is er geen druppel re gen gevallen als gevolg waarvan de graanoogst verloren is gegaan en het land uitgedroogd. wy reden van SJkoder ln het noor den dwars door de kustvlakte, welke Albanië's korenschuur is. We zagen met ontzetting de nauwelijks ge groeide korenaren en het magere vee dat voedsel zocht op de bijkans ver schroeide gronden. De Albanezen zijn wel gewend aan perioden van langdurige droogten. De regen valt ln een enkele periode, waarbij vaak overstromingen ont staan. De zomers zijn droog. Soms komt de regen op tijd om de oogst te redden, maar dit jaar is er bijna geen regen gevallen. De irrigatie- werken zijn niet voldoende om de droogte te compenseren. Het tekort aan graan doet zich reeds voelen. Op het ogenblik is er geen wit brood in Albanië te ver krijgen en brood vormt het hoofd- voedsel van de bevolking. Honger was het wapen dat pre mier Chroesjtsjow placht te gebrul- fen om de Albanezen er onder te krijgen. In 1959 liet hij de graan- leveranties stopzetten en eiste goud als betaling. De Albanese leider En- ver Hod ja zei destijds: „De Russi sche ratten kunnen eten, maar het Albanese volk hongert". En ln 1959 heerste inderdaad een hongersnood. 1960 bracht overstro mingen en droogte. In 1961 zonden de Chinese communisten ongeveer 60 000 ton graan naar Albanië waar voor zij met geld uit hun eigen ma gere deviezenvoorraad hadden be- I taald. Maar dat was op het hoogte punt van de ruzie tussen Moskou en Peking. Waarnemers in Virana vragen zich thans af, of Peking, nu er blijkbaar een „wapenstilstand" tussen de Rus sen en Chinezen bestaat, nog bereid is zijn kleine bondgenoot in Europa aan voedsel te helpen. Waarbij men moet bedenken, dat de Chinezen zelf tc kampen hebben met interne economische moeilijkheden. Op het ogenblik is er nog vol doende voedsel in de winkel en markten te verkrijgen, hoewel de prijzen hoog zijn. Er is een overvloed aan druiven, tomaten, appels en wa termeloenen. Vlees en zuivelproduk- ten zijn echter schaars. Maar het is nu herfst, het rijke seizoen. Het is de komende winter waarover de Alba nezen zich zorgen maken. Absoluut heerser Generaal Enver Hodja. de 54-ja- rige eerst* secretaris van de Alba nese communistische party, Is van daag de dag Europa's strengste dic tator. En er zyn geen aanwijzingen dat Hodja de teugels van zyn com munistische bewind dat hij aan de 1.7 miljoen Albanezen heeft opge drongen, zal gaan vieren. Mocht er al sprake zijn van eni ge actieve oppositie tegen het be wind van Hodja, dan is dit voor de buitenlandse bezoeker niet merk baar. Volgens communistische di plomaten in Tirana hebben enkele leraren en professoren eerder dit Jaar getracht een socialistische op positie te voeren. De leiders zouden in Juli in het geheim zijn berecht en velen zouden zjjn geëxecuteerd. Hetzelfde lot wacht een ieder die ook maar de minste bedreiging vormt voor Hodja's bewind. In 1961 De Britse journalist David f Flovd heeft van de autoriteiten j) in Tirana toestemming gekregen een reis te mogen maken door f Albanië, dat zich van Moskou f heeft afgekeerd om zich by Pe- t king aan te sluiten. In neven- j staand artikel geeft hy zyn reis- jt indrukken weer. j) werd de opperbevelhebber van de Albanese zeemacht, admiraal Sejko, berecht en terechtgesteld met nog enkele anderen, vermoedelijk omdat hy zyn medewerking bad verleend aan een Russisch plan om Hodja af te zetten. De geschiedenis van de 21 Jaar oude communistische partij in Al banië is er een van zuivering op zuivering. Het gevolg is dat Hodja nu een absoluut heerster is die zich omringd weet door een kleine maar loyale groep van adviseurs. Het regime-Hodja is een mengsel van het stalinisme in zyn ergste vorm en de bestuursvormen die de balkan altyd hebben gekenmerkt. Albanië is een land waar bloedve- ten nog aan de orde van de dag zyn Het bleek een ideale voedings bodem te zyn voor het stalinisme dat in de Sowjet-Unie werd afge schaft. Hodja neemt geen enkel risico, hy woont in een scherp bewaakte wijk van Tirana waar soldaten ge wapend met machinepistolen de be- zoekei by elke hoek wantrouwend bekyken. Ir. de afgelopen weken werden daar alle bomen omgehakt, klaarblijke- tijk om de bewaking nog te verge- makkeiyken. Ondanks al zyn gestrengheid schynt Hodja er nog in geslaagd te zyn zich onder de bevolking popu lair te maken. Vaak verlaat h(j zyn residentie om het volk op te zoeken en het land door te reizen. Hodja zorgt er zorgvuldig voor, dat alle verbeteringen van de levens omstandigheden in het Albanië van na de oorlog aan hem worden toe geschreven. Maar al mag hy dan beschouwd worden als de onbetwis te leider, er is geen twyfel aan dat de „grote man achter de schermen" de premier generaal Mehmed Sjehoe, is. Hy is de „eminence grise" van het regime. Hy is sterk anti-Rus sisch en anti-Zuidslavisch en heeft meer dan eens bewezen dat hy nog harder kan zijn dan Hodja. Zolang deze mannen bondgenoten blyven, .zolang heeft premier Chroesjtsjow weinig kans om het huidige bewind ln Albanië omver te werper.. De mens weieens verkondigd staat onder meer boven de dieren, omdat mensen kunnen leren van eikaars ervaring en inatuuriyk ook van eigen erva ring). Dieren kunnen, en dan nog in be perkte mate, alleen van eigen erva ringen leren. Maai robots kunnen de mens eve naren. Die kunnen leren van eigen bevindingen en zich daaraan aanpas sen, wat zelfs de mens vaak maar gebrekkig kan en die kunnen leren van eikaars ervaringen. Men hoeft het slechts op de ponsband te zet ten Deze verklaring werd onlangs in Chicago afgelegd door professor John. E. Gibson, die verbonden is aan de Purdue-universiteit. Gibson zei, dat vast staat, dat elektronische breinen, die zyn uit gerust met een geheugen zowel als een deducerend gedeelte, een deel dus dat onthoudt en een deel dat na denkt. in staat zyn hun capaciteiten met 24 procent op te voeren, na in het denken en het daaruit voortvloeien de commanderen enige ervaring te (Van onze Amerikaanse correspondent) In Nederland, met zijn kleine afstanden, zal het zelden zin hebben om vrachtauto's op treinen te vervoeren. Maar in Amerika ziet men dat meer en meer. Deze ontwikkeling is van het grootste belang voor de spoorwegen, die het economisch in het algemeen slecht maken. Bovendien wordt het verkeer op de wegen op die manier wat ontlast. Voor het toenemend handelsverkeer in Europa kan dit systeem eveneens van belang zijn. De spoorwegen in Amerika hebben enorm veel vracht verloren aan het vrachtautovervoer. Thans proberen zy een deel van die vracht terug te winnen en het ziet er naar uit dat zy daar succes mee zullen hebben. Zij moedigen het aan, dat firma's, die veel goederen te verzenden hebben en die over eigen vrachtauto's be schikken, hun grote aanhangwagens of opleggers laten meer y den op platte spoorwegwagons. Opéén wa gon is plaats voor twee opleggers en de spoorwegen berekenen een vast bedrag per m(jl voor twee van die opleggers, die een „lift" willen heb ben. Ook gaan de spoorwegen erme akkoord, dat zulke grote firma's zelf spoorwegwagons aanschaffen. De goederentreinen ayn dan bereid, die wagons, met opleggers er bovenop, mee te trekken. Revolutie Het betekende voor de spoorwegen een hele revolutie om zulk een sys teem te aanvaarden. Tot dusverre kende men het zogenaamde „class and commodity system", dat wil zeggen: de vrachtprys werd. bere kend naar de service die men ver langde (snel of langzaam) en naar de waarde van de goederen die men voor vervoer aanbood. Concurrentie heeft de spoorwegen ertoe genoopt dat ingewikkelde systeem desgewenst te laten varen of te vereenvoudigen. Het zou te veel in details voeren om allerlei soorten van transport van vrachtauto's op treinen te bespreken. Maar voor een goed begrip van de zaak moet er op gewezen worden, dat de spoorwegen er niet veel voor voe len om hun concurrenten en dat zyn de „truckers" die hun zoveel zo hebben filosofen hebber, gekregen, of via ander com puters te hebben geleerd welke prak tische problemen zich daarby voor doen. Er zyn altyd van die kleine din gen dat al deze kleine aanpassingen Een elektronisch brein-met-geheu gen dat al deez kleine aanpassingen heeft moeten doormaken, onthoudt ze. kan ze meedelen aan andere com puters. die ze ook onthouden. De situatie komt overeen met die van de vader, die zyn zoontje ver telt nooit zyn vingertjes in het stop contact te steken, want dat doet o zo'n pyn. Zoonlief, mits voldoende onder de indruk van de afschilde ring. zal nooit de fout maken die vader in zyn jeugd beging. Elektronische breinen kunnen vol gens Gibson op deze wijze een „vak- opleiding-in-het-bedryf" krygen. Zij kunnen het zover brengen, dat zy aangezien zy ook in staat zyn de resultaten van een bepaalde han deling te verifiëren zichzelf corri geren en die correctie onthouden voor eventuele toekomstige identieke gevallen, zodat later niet opnieuw zuiver theoretisch moet worden ge werkt. Het zal zover komen, aldus Gibson, dat elektronische breinen fabrieken zullen kunnen leiden, raketten zul len kunnen afvuren en andere han delingen van grote gecompliceerdheid verrichten, zonder steeds in de fout van dode logica te vervallen. Sterker nog. zy zullen met dodeiyke zeker heid hun aanpassingen en pre-cor- recties aanbrengen, waar de mens die nog wel eens vergeten zou. Zy zullen dan steeds sneller en doelmatiger beslissingen kunnen ne mer van steeds groter nauwkeurig heid want zy hebben met kille ze kerheid met alles rekening gehouden zelfs met de menselyke feilbaarheid. vracht afhandig hebben gemaakt een lift aan te bieden, wanneer hun dat goed uitkomt. Het zou by voorbeeld denkbaar zyn, dat vrachtauto diensten. ln perioden van sneeuw en yzel, graag over een bepaald tra ject hun vrachtauto's op de trein zouden zetten. Maar dat zou een noodmaatregel zyn, waarmee de spoorwegen hun concurrenten in een moeiiyke periode zouden bystaan en zo filantropisch zyn ze niet. Mogelijkheden Maar zijn er genoeg grote firma's, die lading hebben in twee richtingen? Dat is wel een moeiiykheid. Maar ook daarvoor is wel weer een oplos sing. De firma kan zulke auto's ook huren en een andere firma kan die zelfde trekstellen en opleggers weer huren voor verkeer in de andere richting. Ook bestaat de mogeiykheid, dat de spoorwegen zelf trekkers en opleggers aanschaffen en daarmee als met een soort nevenbedryf het vervoer van klant naar station verzorgen. Op het station wordt dan echter niet overgeladen, maar de op leggers worden op treinwagons gere den en over de lange afstand per trein vervoerd. Kortom er doen zich allerlei mo- gelykheden voor. De vrachtauto diensten, die beducht zyn geworden dat de spoorwegen lading van hen af zouden kunnen nemen, proberen, via de handelscommissie voor het vervoer tussen de deelstaten, die nieuwe vorm van transport tegen te gaan. Tot dusverre zeker niet met veel succes. In Europa zullen de omstandighe- In het kader van de Berlijn- week. welke in Groningen wordt gehouden, heeft burgemeester Willy Brandt van Berlijn een bezoek gebracht aan de stad. Deze foto werd gemaakt tij dens een persconferentie in het stadhuis. Rechts burgemeester J. Tuin. Het aftreden van de voorzitster staat niet ln verband met de gebeur tenissen. die zich de laatste tijd rond de vergelijkende warenonderzoeklngen van de Consumentenbond hebben af gespeeld. I Gezellig feest van Leidsche Ziekenka Een gezellige revue van Berry I vits en Gerard Walden in de St*4 gehoorzaal vormde voor de leden n de vereniging Leidsche Ziekenkas j, hoogtepunt van de viering van h 1 veertigjarig bestaan. Evenals by receptie enige weken geleden toon de Leidsche Ziekenkas, ondanks wat onheilspellende naam. een zond verenigingsleven. De grote n was byna geheel gevuld met vroty mensen, die echt van plan waren een genoeglijke avond van te m&kj En met het programma, dat het i stuur de leden aanbood kon dat o< Oude routineirs als Gerard Berry wisten de juiste toon te va den om het publiek „los" te mafc En al waren alle nummers niet et> glad en gaaf, er bleven voldoea pluspunten over. „De Salbert! brachten enkele lekker in het gehc liggende liedjes uit operette musicalwereld. De Jeugdige en schaafde Willy Ré knoopte met hi accordeon op knusse wyze de n schillende programma-onderdtj aan elkaar. Joop v. d. Marei b« zichzelf op de gitaar begeleidend e kele vrolyke liedjes en Nol Kier, en Chris to Ruscello zorgden st een vroiyk acrobatisch nummer, i meeste hilariteit echter bracht twee bestuursleden teweeg, toen op uitnodiging van Berry Kievit* leden toonden behalve over bestu; lyke ook over artistieke kwalitet te beschikken, en een rolletje in programma meespeelden. Voordat de revue begon richtte heer Jac. Ginjaar in de functie i voorzitter van de Jubileumcommis enkele woorden tot het bestuur overhandigde namens de leden voorzitter van de Leidsche Ziekt kas de heer J. v. Rosse een envelop met inhoud. De inhoud, zo beloo! de heer Rosse, zou een passende stemming krygen. De feestavond werd besloten n een bal op muziek van Cor Vincoia dansorkest en o.l.v. de heer Alph BOSKOOP Jazz, operette en teenagermuziek De actieve buurtvereniging „Het Zuiden" organiseert dit jaar weder om een amateur-muziekwedstrijd in de grote beurshal van Florida. Even als vorig jaar, toen de eerste wed strijd op dit gebied als proefneming werd georganiseerd, zal de netto-op brengst zijn voor de Stichting „Ons Jeugdhuis" te Boskoop: het jeugd werk in het „gebied" van de buurt vereniging. De muziekwedstryd zal dit jaar bestaan uit een voorronde op 27 ok tober a.s. en een finale op 24 no vember a.s. Het grote aantal deel nemers maakt deze splitsing nood zakelijk. Byde finale zullen de 5 tot 6 hoogst geklasseerden van de wed- stryd 1961 deelnemen, samen met de beste deelnemers aan de voorron de. Verder worden by de voorronde den weer anders zyn, maar het voor beeld van Amerika toont aan. dat de spoorwegen het niet per sé behoeven af te leggen tegen de grommende ge vaarten, die de autowegen steeds vol- Bronzen eremedaille van Oranje Nassau Anderhalf uur lang is de heer H. W. Oudshoorn, die zyn veertigjarig jubileum vierde by het Farmaceu tisch Laboratorium aan de Hugo de Grootstraat te Leiden, gistermiddag door een lange ry van sprekers ge huldigd. Prof. dr. E. H. Vogelenzang opende deze ry. Hy releveerde, dat de heer Oudshoorn, die als jongste be diende begon en thans amanuensis en concierge is, in de afgelopen 40 jaar acht hoogleraren heeft meege maakt. Hy heeft zich doen kennen als een plezierig, rustig en evenwich tig mens. Namens het gemeentebe- Op verzoek van de leden van het dagelijks bestuur van de Nederlandse Consumentenbond heeft de voorzit ster van de bond. mevrouw E A. SchadeeHartree uit Den Haag, haar functie neergelegd. ingedeeld de inschrijvers, die vorig Jaar niet meer aan bod konden ko men, wegens de grote belangstelling. Een enquete onder de deelnemers heeft uitgewezen, dat men eeng e- mengd programma van serieuze en lichte muziek voorstaat, mits de be oordeling in deze twee categorieën wordt gesplitst. Omdat het aantal inschryvingen voor de serieuze groep gering is, heeft het bestucr besloten alleen in het lichte genre de deel neming open te stellen. Het programma omvat jazz, ope rette, teenagermuziek, accordeonmu- ziek en liedjes by gitaar e.d. Wethouder Menken speldt jubilaris de verleende ondtt scheiding op. stuur sprak wethouder 8. Menks die zyn waardering uitte voor de Ik de en trouw, die de jubilaris voor zj werk en het laboratorium aan d< dag heeft gelegd. Namens de Kom: gin kon wethouder Menken jubilaris de bronzen medaille, re bonden aan de Orde van Oranji Nassau op de revers spelden. De heer Verver, die namens b bureau van curatoren sprak, noem de heer Oudshoorn een hulpvaan! man; hy liet zyn woorden verges gaan van een enveloppe met inhoÉ Mej. prof. dr. A. J. Steenhauer h» de als enige, die de heer Oudshoon al die veertig jaren heeft mee* maakt, talloze herinneringen q waarna zy namens de wetenschapj* lyke staf een enveloppe aanbood, bt stemd voor een buitenlandse reis. Verder werd o.m. nog gesproks namens de voor-oorlogse afgests deerden, de na-oorlogse afgestudee den, het technisch personeel en c studentenvereniging „Aesculapius" Er werden vple geschenken aanp boden, waaronder een werphena met toebehoren een draagbare raè en de bij de onderscheiding behor» de draagmedaille. Verrast door zovtÉ huldebetoon sprak de heer Oufr hoorn een geestig dankwoord. Na tl loop werd een receptie gehouden. Voor andere belangstellenden is vanavond tussen 6 en 8 uur een ff ceptie in de woning van de jubilari Hugo de Grootstraat 30. Op do teletype-afdeling van de N.V. LEIDSCH DAGBLAD is plaats voor oen typiste, die na oen grondige opleiding als zal worden ingeschakeld bij de vervaardiging van het Leidsch Dagblad. VEREISTEN: leeftijd boven 20 jaar. Schoolopleiding: u.l.o. of gelijkwaardige opleiding. Het bezit van het type-diploma, mits het systeem 10 vingers blind tikken volkomen wordt beheerst, strekt tot aanbeveling. Zij, die reeds werkzaam zijn geweest als TELEXISTE genieten de voorkeur. Beloning volgens Grafisch C.A.O. Schriftelijke sollicitaties te richten aan de directie Leidsch Dagblad N.V., Witte Singel 1, Leiden. (Postbus 54). Rooseveltstraat 12 te Leiden ▼raagt voor de TEKENKAMER een Opleiding: h.t.s. of geiykwaardige opleiding. Solliciteren: schrifteiyk POSTBUS 87. mondeling: Rooseveltstraat 12 van 8.30 tot 17 uur. Modem lesmateriaal gediplomeerde instructeurs. Halen en brengen gratis. Theorie-avonden met lichtbeelden. Erkende Bondsautorijschool „DE CENTRALE", Veerstraat 31 - Leiden - Telefoon 24600 (na 19 uur). GELDLENINGEN ZONDER BORO vanaf f 100.- tot f 2000.- naar draagkracht direct beschikbaar voor I ambtenaren en werknemers ln vaste dienst. Wettelijk geregelde voorw.. geen looncessle. RESTANTSCHULD VER VALT BIJ OVERLIJDEN. Lichte af lossing. Vlug, zakelijk, diskreet, des gewenst geheel schriftelijk. OPGERICHT 1926 NATIONALE VOLKSBANK DEN HAAG RIVIER VIS MAR KT 4 - TELEFOON RUM pias tl cs Voorschoten te Voorschoten vraagt: a. voor haar bedrijf te Voorschoten voor het verrichten van fabriekswerkzaamheden ploegendienst; b. voor haar bedrijf te Leiden voor het verrichten van diverse fabriekswerkzaamheè GUNSTIGE ARBEIDSVOORWAARDEN. Voor personen woonachtig respectievelijk buiten Voorschoten of buiten Leiden! reisgeld worden vergoed. Sollicitaties dagelijks van 9 uur v.m. tot 5.30 uur n.m., Rouwkooplaan 2 te Vc schoten en Herengracht 3638 te Leiden.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 6