oderne apparatuur helpt jle huisvrouw een handje SM.M.M kGQËSSI Zwart maar anders dan gewoon flARIAN KAN GEEN KEUS MEER MAKEN UIT en I THUIS en vergelijken op de Idee 62" <~}Yloeclerlijk& overpeinzing ONS MENU ^erdag 13 oktober 1962 Pagir „Idee 62" heet de tentoonstelling, die donderdag in het Am- ferdamse Rai-gebouw is geopend. Qua opzet doet deze bijzon expositie denken aan de befaamde Londense "Ideal Home ihibition". [De Bond van Nederlandse architecten, het Bouwcentrum en fabrikanten en importeurs van kwaliteitsartikelen laten hier hoe de moderne apparatuur het wooncomfort kan verhogen ihoe een woning meer leefbaar kan worden gemaakt. het maar meteen te zeggen: „Idee 62" is geen gewone huis- dtentoonstelling en nog minder i beurs. Men kan er niet kopen [niet bestellen. Men kan er alleen en vergelijken, leren en opdoen. voorlichtingsmanifestatie dat. ds u het Raigebouw binnen- nt zult u niet verdwalen in een warrende veelheid van merken modellen, die aan de markt wor- gebracht. Integendeel, u zult als ware bij de hand worden geno- i en uitvoerig op de hoogte wor- gesteld van de apparatuur, die leven in huis kan veraange- nen. En dan gaat u naar huis het allemaal rustig te overden- ja, natuurlijk komt de com- rcie er wel aan te pas, maar de rlkanten hebben begrepen, dat zij inplaats van elkaar te over schreeuwen in grote reclame-cam pagnes meer resultaat zullen heb ben door hun artikel te plaatsen tussen die van de concurrenten en het publiek de gelegenheid te geven te wikken en te wegen. Op de „Idee 62" staan vele mer ken stofzuigers naast elkaar en een deskundige voorlichting zal u ver tellen, waarom het ene type in een bepaald geval (de eisen, die u stelt, de grootte van het budget, de om vang van de woning) de voor keur verdient boven het andere. Die objectieve voorlichting is het, die de „Idee 62" tot een unieke ten toonstelling maakt. Loopbrug Bij de opzet van de expositie is men er van uitgegaan, dat het voor de huisvrouw steeds moeilijker wordt de snelle, bijna revolutionaire ontwikkeling op het gebied van de elektrische apparatuur en de keu keninrichting bij te houden. Maar daarnaast heeft men aan dacht willen besteden aan een doel matige plaatsing van al die nieuwe apparaten in de hulzen, in de oude woning, al dan niet gemo derniseerd en in de nieuwbouw woning. Daarom heeft men de Bond van Nederlandse Architecten en het Bouwcentrum in de arm genomen. Vanaf een loopbrug kunt U in een aantal compleet ingerichte woningen kijken. Oude en nieuwe huizen van het Rotter damse, Amsterdamse en Haagse type en een boerderij in de oude en nieuwe situatie. In deze woningen ontbreken de plafonds, zodat U er van bo venaf in kunt kijken en in elk huis is een explicatrice, die U op de bijzonderheden zal wijzen. U kunt ook kennis maken met de modelwoning „Ieders huis straks", die door een aantal jonge architecten in opdracht van het Bouwcentrum is ont worpen. Een ideaal huis dat ge zien de afmetingen (10 bij 10 ifdert enige tijd heb ik géén Mei kinderen in huis. Want zelfs Ma- d, de jongste, heeft eindelijk de rière van „eersteklasser" achter i gelaten en behoort nu gewoon de schoolgaande jeugd, zonder predicaat „kleintje", ïeerlijk is dat. Het dochtertje is 1 vokome» bewust van die waar heid. Sedert zij de tweede klas be- d heeft haar houding aan zelf- trouwen gewonnen. Zy loopt met neus in de wind. wil niet meer elpen worden bij het oversteken, it rond met een air van „wie t me wat" en zij verlooft zich t meer elke week met 'n ander jfetje. lat doen alleen de kleintjes, zegt minachtend. Ik weet nog niet I wie ik ga trouwen. Er zyn zo- 1 Jongetjes. zy weet ook niet meer, welk troep zij zal kiezen. Twee jaar mg wist zij het wel: onderwy- teres. Maar nu twijfelt ze, want r zjjn zoveel beroepen en alleen ie kleintjes kiezen het eerste het «ste, wat tot hun verbeelding preekt. n de eerste klas had zy nooit i dan één vriendin, maar nu er zeker zes. Want er zyn zo- tl meisjes op school en allen iben wel iets aantrekkelijks: een »le strik in het haar, of een heel re moeder met een onuitputtelijke •eptrommel, of een prachtige, looltas of goeie rapporten; het Q écht wel meisjes, waarmee je :r de dag kunt komen en op wier iendschap je trots kuni zyn als je «n jaren telt. Ik sla die veranderingen in jongste met vreugde en bezorgdheid gade. Juist twijfels bewijzen, dat zij is groot te worden. Itij verliest haar simpele en kijk op het levenze hoe vol en wijd en won- Wbaarlijk de wereld is, hoe Rjfc de mogelijkheden zijn. Eer» verloofde? Ja, hoor eens, er |a veel te veel jongetjes, kiezen is pralsnog 'n onmogelijk ding. Een [Jendin? Gunst, met zoveel meisjes b je heen kun je je niet tot één pendschap bepalen. Een toekomstbeeld? Er zijn dui- beroepen en allemaal even in- Marian schuift de keuze zich af, heeft besloten voorlopig wen maar jong en ontvankelijk te en dat is per slot het beste zij kan doen. is het jammer. Want hoe was 't leven voor Marian, zij nog tot de „kleintjes" be en er zulke absolute denk- op na hield. Advertentie Uw modehuis Hoe weinig werd zij toen ver scheurd door twijfels. Nu stormt het leven in al zijn volheid op haar af, nu ontdekt zij geleidelijk aan, dat het om de dooie dood niet gemak kelijk is, een beslissing te nemen, zelfs als het gaat om zoiets van on dergeschikt belang als een verloof de, een vriendschap, een beroep. Daarom duwt zij dét soort be sluiten van zich af naar een later tijdstip. Er zyn nu te veel dingen, die haar meer in beslag nemen: de keuze van een nieuwe jurk, het schoolrapport haar speciale eer zucht) een kinderfeestje. Dat zijn van die geweldige ge beurtenissen, die al je aandacht en concentratie eisen, want van slagen of niet slagen hangt je ge luk af als je zeven bent. Maar ook hier kan zij niet langer met absolute maatstaven rekenen. Een nieuwe jurk kopen, dat was vroeger helemaal niet moeilijk. Nu kan zy pas in de vierde of vijfde winkel haar keuze maken, want er zijn zoveel jurken. Een goed rapport is natuurlijk prachtig, maar het vereist inspan ning om het zover te brengen en de school biedt nog vele óndere moge lijkheden, die afleiding, vrolijkheid en pret beloven, al komen ze je cy- fers niet ten goede. Een kinderfeest is ook niet alles meer: vroeger ging je gewoon uit en je amuseerde je 't was feest en dus had je pret. Maar met het klimmen der jaren leer je on derscheid maken, zie je in dat er al tijd kinderen zijn die nóg grotere pryzen winnen die een dikker stuk koek krijgen en Jaloezie sluipt je hart binnen, vergalt de vreug de Zo gaat dat, naarmate je ouder wordt. Je leert langza merhand de betrekkelijkheid van het geluk kennen, maar ook de overstelpende volheid van het leven. Je blik verliest iets van zijn onbevangenheid, zijn onbe grensde vertrouwen. Marian wordt groot, maar het kostelijke vermogen om onbe kommerd gelukkig te zijn, van dag tot dag, vermindert ziender ogen. Wanneer ik zo de noodzakelijke evolutie gadesla, die zich in het dochtertje voltrekt, begrijp ik iets meer van de radeloze gemoedstoe stand van de beide grote broers, die het zusje zo'n zes, zeven Jaar voor uit zijn. Het proces dat by Marian sedert kort heeft ingezet, werkt by hen al vele jaren door en heeft geleid tot een totale vertwij feling. een helemaal niet meer we ten, waar ze 't zoeken moeten, tot opstandigheid, driftbuien en ont reddering. Puberteit, noemde de geleerden her Wanhoop aan een kokende we reld en een barstensvol leven zou ik 't willen noemen. THEA BECKMAN meter) nog wel eenv ideaal zal blijven. Misschien denkt u. dat u al com fortabel leeft en woont. By een bezoek aan de „Idee 62" zult u mer ken, dat het leven van een huis vrouw nog op veel punten kan wor den veraangenaamd. Misschien bent u een van de twee miljoen vrouwen, die een was machine hebben of behoort uw ge zin tot de 600.000, die al een koel kast in de keuken hebben. Maar de industrie brengt steeds nieuwe produkten op de markt, zoals de volautomatische wasmachine of de wasdroger of de consumptie-ysma- chine of het stoomstrykyzer. Geen plaats U krygt een idee van de midde len. die ons in deze tyd ter beschik king staan om het wooncomfort te verhogen. Maar, zult u zeggen: ik heb geen plaats voor al die mo derne apparaten. Ook de woondes- kundlgen, die meewerken aan „Idee 62" zyn tot de conclusie gekomen, dat de woningbouw in Nederland achter de industriële ontwikkeling aan loopt. Er wordt gesproken over een kwaliteitsvermindering van nieuw bouwwoningen. De huizen kunnen niet behoorlijk worden verwarmd en bieden geen ruimte voor stude rende kinderen, flatgebouwen zyn veel te gehorig en in de keukens is nauwelijks plaats voor een for nuis, laat staan voor andere appa ratuur. Men moet zich zelfs afvragen, of er in onze moderne huizen nog wel kan worden geleefd. De heer R. Fledderus, architect en een der adviseurs van de „Idee 62", zegt: „Wy hebben in Neder land op dit ogenblik te weinig mo gelijkheden om van de woning een tehuis te maken, waarin het goed leven Is. Het gehele Nederlandse volk heeft daar schuld aan. W|j hebben onszelf bewust aan banden gelegd door een bestedingspatroon te aanvaarden, waarin de huren kunstmatig laag worden gehouden. Nederland rydt voldaan rond in 700.000 auto's en op een miljoen brommers, het kykt tevreden naar 1,2 miljoen beeldbuizen en het toont zich weinig ongerust over het tries te feit dat er nog altyd 100.000 landgenoten wachten op een huis en dat een miljoen mensen wonen in te kleine, te oude of te bouw vallige woningen". Meer vrijheid De Nederlander heeft over het algemeen te weinig over voor een goede woning. De Unesco becyferde dat de Nederlander in 1960 van zyn privé-uitgaven 7,7 aan huls- huur besteedde. In Amerika is dat percentage 13,1, in België 12,8, in Zweden 9,9 en in Engeland 9,3. Architect Fledderus zegt: „Het overgrote deel van de Nederlanders leeft niet bewust. Maar er is meer. Er zou een grotere* vrijheid in de bestaande woningtypes moeten zyn. Tal van architecten willen de be woners de kans geven op ontdek king uit te gaan in eigen huis. Zy willen hun toevlucht nemen tot verplaatsbare kasten, uitneembare wanden, glazen tussenschotten en andere middelen, die zelfs by mas- sabouw de woning aan de bewoners kan aanpassen. In het algemeen kan worden vastgesteld dat er in onze tegen woordige woningen onvoldoende ruimte aanwezig is om de middelen tot wooncomfort te huisvesten. Boven: een drooginstallatie, waarover we u volgende week meer zullen vertellen. Links: een keuken, waarin voldoende ruimte is voor elektrische apparaten. Lange werkweek De indeling van de modelioo- ningen op de „Idee 62" en voor al de daarin opgestelde appara tuur, die het leven en wonen comfortabel maken, zullen de huisvrouw in hoge mate interes seren. Zij immers is in deze tijd, waarin haast iedereen de vijf daagse werkweek heeft gekregen en er nog steeds roordt gestreefd naar een verder terugbrengen van de arbeidsduur, ver ten achter gebleven. Uit een onderzoek, dat de Ne derlandse Huishoudraad enkele jaren geleden onder 633 huis vrouwen heeft ingesteld, is ge bleken, dat de gemiddelde huis moeder met jonge kinderen be langrijk langer werkte dan haar man in zyn beroep. Haar werk week duurde namelijk 62 uur. Men heeft de huisvrouwen o.a. gevraagd welke karweitjes zy het prettigst vinden. Van de byna 200 dagelijks in de huishouding voorko mende bezigheden zyn er tien ge rangschikt. Te beginnen bij de prettigste zag het lijstje er zo uit: 1. kinderen verzorgen, 2. nieuw naaien, 3. koken en bakken, 4. kamers doen, 5. kleren wassen, 6. boodschappen doen, 7. verstellen en stoppen, 8. stryken, 9. afwassen, 10. dweilen en schrobben. Vrije tijd De moderne huisvrouw, die klaagt over het tekort aan werk sters, dient te bedenken, dat de techniek haar de beschikking geeft over heel wat extra energie. Toch is die moderne huisvrouw niet gelukkig. Medische statistieken laten zien, dat 40 procent van alle vrouwen doorlopend zenuwachtig zyn (by mannen is dit cijfer 25 procent) en 70 procent heeft licha melijke en geestelyke klachten. Ruim 40 procent van de vrouwen heeft hart- en bloedsomloopklach ten. Dit laatste zou erop kunnen wijzen, dat de „managerziekte" by vrouwen vaker voorkomt dan by mannen. Het Centraal Bureau voor de statistiek, dat deze cyfers heeft vergaard, concludeert: „Er moet meer aandacht worden besteed aan bepaalde mogelijkheden om de werkelyke vrye tyd van de vrouw uit te breiden. Hiertoe zal in de eerste plaats haar taak als huls vrouw moeten worden verlicht". De volgende week zullen we nog wat huishoudelyke nieuwtjes be spreken, die op de tentoonstelling zyn te zien. VAN DE WEEK ZONDAG: gegratineerde bloemkool met to matensaus, varkenslapje, aard appelen. abrikozenyoghurt. MAANDAG: bloemkoolsoep met kaas, boeren omelet, witlofsla, gebakken aard appelen, fruit. DINSDAG: jachtschotel, rode kool, aardap pelen, kwark of bulgaarse yog hurt met vruchtjes en noten. WOENSDAG: gemengde sla, harde eieren met botersaus, aardappelpuree, gem ber met dunne room. DONDERDAG: ratatouille (stoofpot van kool, aardappelen, komkommer, toma ten en kaas), gevulde beschuit- bollen. VRIJDAG: paprika, tomatenragoüt met ge haktballetjes en ryst of gestoofde kabeljauw, bieten, aardappelen, 2-kleurenvla. ZATERDAG: gebakken bloemkool, champig- nonragoüt, aardappelen en kar- nemelksepap met gort. Bloemkool op z'n Poolt Maak de bloemkool schoon en snyd ze in grote roosjes. Daarna gaar koken, laten uitlekken en op een verwarmde schotel schikken. Kruimel twee sneetjes oud witte brood en bak deze goudgeel in een lepel boter. Bedek de bloemkool hiermee en bestrooi ze daarna met een mengsel van één hardgekookt, door de zeef gewreven ei, één eet lepel gehakte peterselie en een eet lepel oude geraspte kaas. Zwart is altijd goed. altijd mooi. altijd keurig en netjes. Op een feest en op straat, 's avonds en in de morgenuren. Er is nauwelijks een kleur die zo algemeen bruikbaar is. Het is dus heel goed mogelijk dat n deze winter de lust bekruipt een zwart toiletje aan uw uit zet toe te voegen. En waar schijnlijk zal dan het model meer dan de stof, u hoofd brekens kosten, wanneer u niet kant-en-klaar koopt. U wilt misschien wat anders dan ge woon? We hebben een paar modellen opgezocht die zeker aan die wens (en misschien ook aan uw smaak!) voldoen. Model 1 is een eenvoudige, aparte blouse van zwarte satyn (duchesse, geen crepe satin). Het is een mouw loos, amper getailleerd model met ronde hals en geen andere garne ring dan een diep geplooide strook langs de zoom. Heel geschikt voor de slanken onder de vyfendertig. Het kan worden gedragen op een karmynrode rechte rok, of een pauwblauwe, van wol of zyde of fluweel de keus is vrywel onge limiteerd wat kleur en stof betreft. Schets 2: Comfortabel, apart en praktisch is dit jasje, gehaakt van dikke, zwarte vierdraadswol (en haken met die wol gaat ver bazend snel!). Het wordt gedragen by een zwart toiletje. Al naar gelang de gelegenhe den waarvoor u een dergelyk en semble bestemt zal het jasje met wollen tres of satynen bies wor den geboord en van klassieke „hoornen" knopen of satynen knopen worden voorzien. Het toi let waarbij het jasje wordt ge dragen kan op zUn eenvoudigst bestaan uit een zwarte wollen rok en een aardige middagblouse, maar evengoed uit een nette mid dagjapon of een cocktailjurkje; wol, zyde en fluweel doen het al le goed onder het gehaakte jasje. Het haakwerk dient geheel op (nylon) tule te worden gehecht voordat het op de hand in elkaar „gestikt" wordt, waarna boordsel en voering worden aangebracht. Het aparte van model 3 zal in een nieuw toilet net zoveel succec- hebben als wanneer het als opknappertje voor een overjarig pakje wordt gebruikt. Het is een grote, behagelijke kraag die van dikke vierdraads wol is gebreid en losse accessoiri is bij een zwart (of mogelijk gc kleurd) pakje. Een lussensteek of een tweed-achtige fantasie steek is geschikt voor dit brei werk, dat geheel op linnen wordt gehecht en met zijde wordt ge voerd. Heeft u zware wollen Jersey ge kocht en wilt u er iets van maken dat noch afgezaagd noch vervelend is, dan is figuur 4 een oplossing. Zwarte zyden tresfranje is hier als garnering op het jasje van een deux-pieces gebruikt en het glan zende van die tres vormt een leven dig en gedistirgeerd contrast met het doffe, wat levenloze aspect van de jersey. Model 5 is een comfortabel jakje van haast sportieve allure, dat het echter uitermate goed doet op een gekleed jurkje (byvoorbeeld dat van figuur 6». De grote kraag, de overslag met blinde sluiting en de ne;: ïn-tiende mouwen zyn met zwart grosgrainlint geboord. Een byoux op een platte strik garneert de zoom. Als grondstof voor het jasje heeft u de keus uit mooie, soepele zwarte tweed, mohair, f'u- weel of haak- of breiwerk. Het jurkje van figuur 6 toont een decolleté naar de allerlaatste mode: heel hoog, tot vrywel aan de halskuil, horizontaal en met korte schouderbandjes die op de rug naar wens een diep of ondiep decolleté mogelijk maken. Het jurkje is dóódsimpel van iyn en detail en zwarte wollen crêpe is er even geschikt voor als een minder droge, soepele wollen stof, terwyl ook zijden crêpe en zelfs gevoerde mousseline ervoor in aanmerking komen. J.V. Drukwerken dalen bij dozijnen in onze brievenbussen en even eens dozijnen vinden regelrecht hun weg naar de prullenmand. Ongetwijfeld is er veel bij, waar aan we niets missen, maar er zal vast wel eens iets aan onze aandacht ontsnappen, dgt de moeite van het lezen wél waard is. 't Is maar de kunst om het er uit te pikken en 't is de kunst van de uitgevers en drukkers, om op een of andere manier onze aandacht te trekken. Zo zat ik van de week ineens, voor ik er erg in had, een blaad je te lezen, omdat het merkte ik eigenlijk al lezende pas zo verrassend in elkaar zat. 't Was een dun boekje, van normaal formaat, maar: overdwars be drukt in kolommen. Je sloeg dus de bladzijden om zoals bij een kalender of een blocnote. Merk waardig, dat zo'n typografisch grapje je meteen tot lezen noopt. En het was inderdaad interes sant; 't ging over: Vormings werk met huisvrouwen. Zoals dat vlak na de oorlog door het Instituut „Kerk en Wereld" te Driebergen op touw is gezet. Er waren toen talloze vrouwen aan 't eind van hun krachten. Licha melijk en geestelijk hadden ze vijf jaar lang zoveel te verduren gehad dat een tijdje rust en goede verzorging broodnodig was. Die huisvrouwenweken hebben dan ook heel wat steen tjes bijgedragen aan het herstel van het Nederlandse volk. Die tijd is natuurlijk nu voor bij; maar de huisvrouwenweken zijn blijven bestaan. Niet omdat de velen die er in de loop der jaren aan deelnamen, allemaal nog letterlijk „in nood" waren, maar omdat ze toch wel dege lijk iets nódig hadden: een rug gesteun om wat steviger te staan in de zó snel veranderende we reld, waarvan ook het gezinsle ven de invloed ondergaat. „Vroeger leed men onder de gevolgen van de armoede. Nu kan men de (betrekkelijke) welvaart niet aan: reclame papieren, krant, televisie, de veranderende moraal van de kinderen, de ver seksualisering van het leven. Zonder het zich bewust te zijn is ook de huis vrouw in de greep van allerlei machten". Ja - die reclameAlleen al de advertenties, waarop beeldscho ne, slanke, uiterst gesoigneerde vrouwen ons stralend toelachen, vanuit een rimpelloos bestaan, waarin we uren besteden aan een volmaakte make up en, al vast in cocktaildress gehuld, want we staan op t punt naar een fuif te gaan, op 't knopje van onze volautomatische was machine drukken. En ja - die veranderende ma- raal van de kinderen! Misschien hebben we wel veel te weinig in de gaten, dat het niet altijd al léén maar een ,#eur toch niet zo met je ouderwetse ideeën"- periode is, maar werkelijk een serieus te nemen verandering in opvattingen; over omgang tus sen jongens en meisjes, over 't huwelijk en de gezinsvorming over de kerk, en over nog zoveel meer. Daarvoor dienen die huis vrouwenweken, om ons in al der gelijke dingen wat wegwijs te maken. Van een heerlijk uitrus ten is het meer en meer gewor den: toerusten. Het is, om het met een ouderwets woord aan te duiden: léérzaam, maar na tuurlijk ook gezellig, en plezie rig, je leert er mensen kennen en er ontstaan vriendschappen, er is veel afwisseling en ontspan ning. Trouwens, als je 't gevoel hebt iets beter toegerust in 't leven te staan, dan ben je met een ook uitgerust. „Eenvoudige huisvrouwen wor den weerbaarder en bewuster staat er ook nog in dat boekje. Nu weet ik met dat begrip „een voudige huisvrouw" eigenlijk geen raad. Ik weet niet wat voor een wezen ik me daarbij moet voorstellen. Iemand die alléén maar kan stoffen en dweilen, wassen en strijken, naaien en verstellen, koken en bakken, vi site ontvangen, financieren, kin deren opvoedenNou medunkt, wat je maar eenvoudig noemt, 't Lijstje is nog lang niet volledig ook en bovendien is eenvoud nog altijd 't kenmerk van het ware. Ik weet wél, dat iedere huis vrouw, of ze nu eind-examen lagere school of doctoraal exa men gedaan heeft, in de prak tijk van het gezinsleven, komt te staan tegenover machten en krachten, dieze niet kent, pro blemen, die ze niet aan kan, in vloeden waaraan ze onbewust bloot staat. Ik weet ook, dat ik doodeen voudig, graag eens zo'n huis- vrouwenweek zou meemaken. Volledigheidshalve: 't boekje dat ik las heet ,Jfu en Dan" en is een uitgave van de Federatie van Vormingscentra. Hermine O.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 19