Het Israëlisch muziekfestival was „groter, breder, beter" PATRICK McGOOHAN j trekt ijzeren gordijn om zich heen GROENTEN UIT EIGEN TUIN Nog geen vergelijk met Salzburg INTERESSANTE PRESTATIES Bittere humor uit Hongarije Zaterdag 13 oktober 1962 Pagina 2 Oratoria Op koraal-gebied kregen wy allereerst twee oratoria (op één avond) te horen: Lulgi Dallapiccola's „Jop" en Paul Ben- Chaims „De visie van Ezechiël" voor tenor, koor en orkest. De Is raëlische pianist Josef Tal speelde bovendien zijn Concerto no. 4 voor piano met elektronische begelei ding. Dat onbekende of nieuwe werken als deze op dit Festival wer den gebracht, is te verdedigen, maai het is óók begrijpelijk, dat velen er de voorkeur aan gaven thuis te blijven. Gary Bertlni, het Israëlisch Philharmonisch Orkest, een aantal uitstekende solisten uit binnen- en buitenland en het Ri- nat-koor uit Tel-Aviv, het koor van de Israëlische Radio-Omroep en het kamerkoor uit Haifa maakten er een uitvoering van, die op hoog peil stond. Het festival werd be sloten met Handels „Judas Macca- baèus" met Murray Dickie, Rap- phaël Arie en Adèle Addison als solisten. Veel schoons! lies by elkaar genomen mag A men dit tweede Festival ar- tistlek geslaagd noemen. Het spreekt vanzelf, dat er nog veel wa ter door de Jordaan zal moeten vloeien, voordat het met Salzburg, Edinburgh of het Holland Festival vergeiykbaar zal zUn. Maar er viel viel veel schoons te genieten. En het had een eervolle plaats inge ruimd voor interessante prestaties van toonkunstenaars uit eigen land. (Van onze correspondent in Wenen) Kortgeleden stond het volgende verhaal in een Hongaars economisch tijdschrift te lezen: „Het is een volkomen onbe langrijke vraag of er in Frankrijk watermeloenen zijn of niet, of de Hongaarse watermeloenen beter zijn dan de Franse en of een naar Frankrijk verdwaalde landgenoot alleen uit heimwee een Hongaar se watermeloen zou willen eten. Feit is dat wij een brief hebben gekregen van een familielid uit Frankrijk met het volgende ver zoek: stuur ons een watermeloen. Ik dachtwanneer je geen an dere wensen hebt, kan ik gemak kelijk aan dit verlangen voldoen. Om echter te voorkomen dat ook anderen het slachtoffer worden van deze vergissing, wil ik hier optellen, wat men allemaal nodig heeft om een watermeloen naar Frankrijk te sturen. In de eerste plaats een certificaat van oor sprong. Dan een verklaring van de stedelijke gezondheidsdienst dat de goede meloen geen be smettelijke zieke heeft. Tenslotte de gebruikelijke vergunning van de nationale bank. Wanneer men dat alles bij el kaar heeft, kan men de bedorven meloen tenslotte in de vuilnis emmer deponeren. Daarvoor heb je geen vergunning nodig". Aldus lazen we in het economises politieke weekblad „Figjeloe". Het is wel het duidelijkste bewijs dat de communistische wereld niet half op weg is naar een economische integratie en men begrijpt nu ook veel beter waarom men daar zo ge kant is tegen de EEG. gepraat en geschrei en wordt", merkt hij nuchter, bijna bruusk op Zaken en privé houdt hy strikt gescheiden. Zyn kinderen kyken zelden naar films of televisie. En daardoor be- grypen ze het nauweiyks, waarom er kinderen op school zyn, die by hen bedelen om een handtekening van hun vader. Patrick McGoohan trekt als het ware een ijzeren gordyn om zich heen. Hy isoleert zich op een wat wonderlyke wyze. Op de filmset bemoeit hy zich weinig met zyn collega's. Meestal staat of zit hy al- verspil Je veel energie, die Je beter had kunnen gebruiken voor het doen van iets". Maar McGoohans ambities zyn byna onbegrensd. Hy wil schryven, regisseren, produceren en nog meer acteren. Als een atleet in training houdt hy zichzelf in vorm tot het startschot valt. Als acteur is Patrick uitermate zeker, correct en punctueel. Rustig volgt hy de aanwyzingen van de regisseur op. Hy kent zyn teksten zonder mankeren. En hy weet het altyd wel zo te plooien, dat zyn vertolkingen ondanks hun kracht efi indringendheid schynbaar moei teloos gebracht worden. leen ergens rustig in een hoekje. Toch is hy nooit bits afstotend. In tegendeel. Hy is altyd sympathiek, scherpzinnig en erg gevat, zyn ma nieren zyn onberispeiyk. Maar achter die uiteriyke vriendeiykheid voelt men steeds de barrière, die hy willens en wetens opwerpt. Hy geeft zich nooit bloot. Uitgedaagd Journalisten probeert hy te pare ren met hun eigen wapens. In een Londense gelegenheid daagde hy eens zyn ondervrager uit voor een vinger-worstel-duel. De afstand, die daardoor tussen hen ontstond ge bruikte hy om ook afstand te ne men van het gesprek. De vragen steller werd met nietszeggende op merkingen het bos in gejaagd. Een andere keer draaide hy een voudig de rollen om. Hy nam steeds meer het initiatief in het gesprek en tenslotte stelde hy de vragen, ter- wyi hy de antwoorden nauwgezet in zijn chequeboek noteerde. Zelfs over zyn plannen voor de toekomst laat Patrick McGoohan iedereen in het ongewisse. „Ik geloof niet, dat het Juist is daar veel over te praten. Daarmee Drie films Na zyn laatste televisieserie maakte hy drie films. Eerst „All night long", daarna „The square fellow" en nu „Life for Ruth", waarin hy een arts speelt. Een aan zyn vak diep toegewyde dokter, die vergeefs vecht voor het leven van een jong patiëntje, omdat haar va der op religieuze gronden weigert toestemming tot bloedtransfusie te geven, het enige middel, dat het jonge leven redden kan. Na de dood van het kind klaagt de art-s de va der aan. „Terecht", meent de acteur Pa trick McGoohan. „Ik geloof, dat het hier om een situatie gaat, waar in de wet een mens het recht heeft gegeven te beslissen over iets, waar over een beslissing niet tot zyn ver- antwoordelykheid dient te behoren. In dit geval ging het om leven of dood voor het meisje". „Maar ik speelde deze rol niet daarom. Ik accepteerde hem, omdat men hem my aanbood, omdat het een goede rol was en omdat ik het prettig vond met regisseur Basil Dearden te werken". Het Israëlisch Philharmonisch Orkest, dat een groot aandeel had in het succes van Israels tweede muziekfestival. (Van onze Israëlische correspondent) GROTER, breder, beter" was het parool van de organisa- toren van het tweede Israëlische Festival voor muziek. Hun leus is bewaarheid. Want een vergelijking met het eerste Festival, dat verleden jaar plaats vond. valt gunstig uit. Het was groterin die zin. dat er meer concerten en opvoeringen werden gegeven. Het was breder, want behalve muziek omvatte het dit maal ook toneel. En het was beter èn in kunstzinnig èn in orga nisatorisch opzicht. Prachtige kamermuziek HET begin was een teleur stelling. De openingsavond, bedoeld als een manifestatie van Israë lische folklore, was een matige vertoning. Gelukkig bleef het bij die ene mislukking. Al het volgende was, het ene meer, het andere minder, een succes. Een volledig overzicht te geven van wat Festival bracht, zou te veel plaatsruimte vergen. Maar enkele hoogtepunten moeten worden genoemd. „En dan denk lk, my voorlopig beperkend tot de muzikale evene menten, in de eerste plaats aan de kamermuziekconcerten van „I. „Musici" uit Rome en het .^ma- deus Strykkwartet" uil Londen. Het Italiaanse ensemble, waarover al zo veel is geschreven, gaf een Interpretatie, die m.i. niet te over treffen is. En als de „Jerusalem Post" schryft, dat deze musici „een mysterieuze formule" hebben ge vonden, die hun prestaties tot „een artistieke openbaring" maakt, dan is daaraan geen woord te veel ge zegd. Vrywel dezelfde indruk liet het optreden achter van het Engel se kwartet, dat Pergolesi, Vivaldi, Mozart, Corelll en Giordani bracht met een verwonderiyke eenheid van instrumentale kleur, een vol strekte precisie, een fenomenale evenwichtigheid en een intense schoonheid van toon. winsky's scheppingen een zo voor tref i'eiyke vertolking had gegeven. Het tweede onderdeel van het symfonische programma, een con cert van het Philharmonisch Or kest onder Georg Singer met Van Cliburn als solist, stond op een veel lager peil. En dat maar voor een klein deel, omdat Strawinsky nu eenmaal een begrip op zichzelf is. Dc avond was voor een deel ge- wyd aan werken van Darius Mil- haud en de Israëlische componist Menachem Avidom („Suite Proven- cale" en „Vierde Symfonie"), die eigeniyk op een Festival als dit niet thuis horen, ook al kan men hen muzikale kwaliteiten moeilijk ontzeggen. Daarby kwam, dat Van Cliburn teleurstelde. Aangetrokken door zyn opmerkeiyke prestaties op het concours in Moskou en misschien ook door zijn jeugd waren velen naar hem komen luisteren. Zy keerden huiswaarts met een gevoel van onbevredigdheid. Van Cliburn is zonder tw-yfel een pianist van fenomenale instrumentale kracht, die in dit opzicht zyn leeftyd ver vooruit is. Zyn vertolking van Rachmaninows zelden gehoorde derde pianoconcert bewees echter weinig meer dan zijn enorme vir tuositeit en zun ryk lyrisch uit drukkingsvermogen. Intellectuele rijpheid schynt hy nog niet te heb ben bereikt. Sophocles en Shakespeare Moge er over het muzikale ge deelte van dit Festival al enig verschil van mening heersen, allen zyn het erover eens, dat het dramatische deel de erepalm verdiende. Het Griekse Piraikon Theater, dat uit 32 leden bestaat, gaf boeiende opvoeringen van Sophocles' „Electra". Het was even begrypeiyk als Jammer, dat het stul: in het moderne Grieks lnplaats van in het klassieke werd gebracht, maar desondanks bleef er voldoen de van over om te genieten van dit meesterwerk van oude dramatische kunst. In het byzonder was dit het gevai tydens de opvoering voor ge nodigden in het Romeinse Amfi theater in Caesarea. Een passender omgeving kan men zich moeiiyk voorstellen. Het pièce de resistance was sir John Gielguds voorlezing uit Shakespeare. Hier was een virtuoos by de gratie Gods aan het woord, die er in slaagde zyn publiek een ganse lange avond in zyn ban te houden. En toen men tenslotte naar huir ging had men het gevoel iets beleefd te hebben van een schoon heid, die nauweiyks te overtreffen valt. Velen kennen het gezicht, slechts weinigen de man Dit kan men wel zeggen van de Britse filmacteur Patrick McGoohan, wiens gezicht door miljoenen op het witte doek is gezien, maar die als een oester in zijn schelp kruipt, zodra iemand een al is het nog zo vriendelijke aanval op zijn privéleven doet. Zijn vrouw was voor haar hu welijk actrice. Van zijn drie dochters is de oudste donker, de anderen zijn blond. En daarmede is eigenlijk alles gezegd, wat van achter zijn ar tistieke fagade bekend is gewor den. Want Patrick McGoohan weigert publiek eigendom te werden. Hij houdt niet van veel kabaal omwille van de publici teit. „Als ze niet willen komen kij ken naar wat ik als acteur te bieden heb, dan blijven ze maar weg. Ik wil niet hebben, dat ze komen omdat er zoveel over mij In feite is er niet veel meer te zaaien of te poten. Alleen overjarige groenten of kruiden zouden nog wel gepoot kunnen worden en het is nu zelfs de goede tyd om dat te doen. Ra- barberpollen moet men nu be stellen; direct na ontvangst kunnen ze dan op de voor hen bestemde plaats gepoot worden. Rabarber kan men in meerdere soorten bestellen, doch de Para gon is zeer aan te bevelen; hier voor heeft men ook niet te veel suiker nodig, want het is de sui ker, die de rabarber goed en duur maakt. Zorg er voor dat de planten voldoende ruimte krygen; een onderlinge afstand van zeventig centimeter kunnen flinke pollen best hebben. Ze verlangen een voedzame en vooral vochtopgevende grond soort en men moet dus voor vol doende voedsel zorgen. Men kan het best oude mest door de grond spitten; verse mest kan men beter niet gebruiken. In dien de grond voldoende humus- ryk is, kan men ook heel goede resultaten bereiken met de be kende tuin- en gazonkorrelmest- soorten; per vierkante meter heeft men ongeveer dertig gram nodig. In het volgende voorjaar moet men dan enkele malen een lichte overbemesting geven. Zu- ringplanten kan men nu ook poten, by voorkeur op een zeer zonnig plekje. Ze groeien ook wel in de schaduw, doch het zuurgehalte is er veel te laag en dan kost het ook extra suiker. De late bloemkool is nu bezig met het vormen van kooltjes en dan moet men de hartbladeren omknikken; ze kunnen het dag licht niet verdragen. Afdekken is beslist nodig om een mooie witte en gesloten kool te kry gen. Late tomaten kan men nu meer op kleur brengen als men de bladeren, die voor de vrucht- trossen hangen, wegneemt; ze moeten namely k volop zon heb ben. Eventueel kan men het blad ook halveren; dat is dik- wyis voldoende. Zomerkrootjes kunnen volop geoogst worden; de dikste kan men er tussenuit trekken; de andere kunnen biy- ven staan en nog doorgroeien. Zomerworteltjes kan men nu wecken; vooral alleen zuivere worteltjes uitzoeken; dus geen aangestoken exemplaren gebrui ken. Ze zullen anders de in maak doen mislukken. G. KROMDIJK. Strawinsky en Van Cliburn De symfonische muziek stond niet op geiyke hoogte. Hèt grote succes was hier na- tuuriyk Igor Strawinsky met 't Is raëlisch Philharmonisch Orkest. Hy zelf dirigeerde zyn tere en bewogen „Ode" en zyn „Vuurvogel-suite". Robert Craft leidde de rest van het programma, dat eveneens uit com posities van Strawinsky bestond: zyn „Symfonie in drie delen" en zyn vioolconcert in D, met de Is raëlischs violist Zwi Zeitlin als so ils Robert Craft bleek een diri gent van uitzonderiyke gaven en toen, op de eerste avond (en daar na was het niet anders) de byna 3000 toehoorders als één man op stonden en de 80-jarige maestro een ovatie brachten, zoals men in Israël ruiden of nooit had meege maakt, was dit ook -en hulde be tuiging aan de man, die van Stra- V Foto Turkenburg. 5

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 16