Hoe hebben wij deze grote gebeurtenis te zien? Rechtszaal Rotterdam kijkt op wapenarsenaal GRIJS O HAARTJE! THUIS ZELF DOEN Alden Hatch met biografie over Prins Bernhard naar Soestdijk DAAN LADAN Nu het concilie begonnen is Ontwikkeling der kerk gaat „VER. NATIES VERZWIJGEN WAARHEID" niet niet sprongen Een preek met interrupties „Geen 0,A.S., toch ernstig ALLES OP VERFGEBIED KLEURSPOELING POLY-COLOR V ergist Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 12 oktober 1962 Vierde blad no. 30779 (Van onze Romeinse correspondent) Het concilie wij schreven daar reeds uitvoerig over. is i gisteren met veel pracht en praal geopend. De wereld richt de ogen op Rome. Hoewel dit ongetwijfeld een grote gebeurtenis is. vrezen wij. dat men er te veel van verwacht. Er had zich een soort mythe gevormd nog voor het concilie begonnen was. De oorzaak daarvan was natuurlijk, dat het bijna honderd jaar geleden is, dat voor het laatst een concilie werd gehouden en dat wij in een tijd leven, waarin pers. radio en t.v. aan elke gebeurte nis en zeker aan een zo ongewone, een ruchtbaarheid geven, waardoor de mensen overspannen verwachtingen gaan koesteren. Dat valt te betreuren. De gezagvoerder van het Dakota - toestel der V.N., dat op 20 september i boven Noord-Katanga werd neerge schoten, Anders Lundqvist. heeft in een vraaggesprek met het Stoekholm- se blad „Stockholms-Tidningen" ver klaard. dat zijn toestel door troepen I van dé centrale Kongolese regering werd neergeschoten. ..Het is onbegrij- Tocn waarnemers pelyk. dat de V.N de waarheid niet willen vertellen", aldus Lundqvist. ven en aanpassing van de geloofs verkondiging en beleving aan de eisen, die bijzonder deze tijd stelt. Wanneer in oorlogstijd de'generale staf toelaatdat er berichten wor den verspreid over overwinningen, die in werkelijkheid niet werden behaald, dan schept zij aanleiding tot wantrouwen en ontmoediging. Hetzelfde geldt voor de bericht geving omtrent het concilie. Er zijn op tal van punten te hoge verwach- tmgen gewekt. Dat niet-katholieke waarnemers in de vergaderzaal aanwezig zijn (na tuurlijk zonder deel te nemen aan de discussie» is reeds een zeer bijzon dere gebeurtenis. Het is iets, dat in vroeger eeuwen, neen dat tien jaren geleden, eenvoudig ondenkbaar zou zijn geweest. Maar 't zou van weinig inzicht getuigen te verwachten, dat kerkgenootschappen van enige bete kenis nu zonder meer zouden opgaan in de Katholieke (dat is. alomvatten- de) Kerk. Misschien dat een enkele der kleinere orthodoxe kerken zich bij Rome zal aansluiten, misschien Maar men moet nooit uit het oog verliezen, dat voor de R.-K. Kerk. ieder, die niet al haar dogma's aan vaardt en ieder die niet in de Paus de onfeilbare stedehouder Gods op aarde ziet, dwaalt. Wat ons binclt nog zal men dat niet onmiddellijk merken. De ontwikkeling der kerk gaat niet met sprongen. En of de bisschop, na tuurlijk steeds in gehoorzaamheid aan de Paus. wat meer of minder zeggenschap heeft in de zaken van zijn diocees en wat meer of minder rekening moet houden met wat con- gregraties en curie van zijn hande lingen denken, maakt betrekkelijk weinig verschil uit voor de eenvou dige gelovigen, die meer. dan met de bisschop, te maken hebben met hun pastoor. En er zullen wel altijd pas toors zijn met een verziende blik en anderen wier inzicht bekrompen is. Men hoede er zich dus voor van bet concilie te veel te verwachten. Maar tegelyk dient men or wel dege lijk van doordrongen te zijn. dat dit een gebeurtenis is van de allereerste orde, tot zover onze Romeinse corres pondent. Overleg op wereldformaat Beraadslagingen van het Concilie De Russisch-Orthodoxe Kerk heeft gisteren de namen van de twee waarnemers bij het Vaticaanse con cilie bekendgemaakt. Het zijn de vertegenwoordiger van de Russisch- Orthodoxe Kerk in Genève. Vitali Borowoj, en de plaatsvervangende; missieleider van deze kerk in Jeru- twee bemanningsleden het zalern, Wladimir Kotljarow. Beiden j kostte, zijn deze overtuiging zijn gisteren in Rome aangekomen. J-,J" T—J!-i Hij zei er vast van overtuigd te zijn dat, dp wit-geschilderde Dakota, die een geheel Zweedse bemanning had. door troepen van de centrale regerin? was neergehaald. Ook de andere overlevenden van de ramp, die aan leven toege daan aldus Lundqvist. Lundqvists contract met de Ver- Vier kardinalen Nat®s,la s®05 dac,en afgelopen Hij voelde zich derhalve afwezig niet, langer verplicht over deze kwes- 1 tie te zwijgen. Morgen begint het gisteren plech tig geopende algemene concilie zyn Maar laten wfj op dit moment nu j eerste beraadslagingen, eens de punten, waarover wy het Iedere week volgen dan de alge- Termoedclijk toch nooit eens zullen I"cn® vergaderingen op maandag, worden ter zijde laten, waarbü ieder dinsdag, woensdag, vrijdag en za- Toor zich denken kan het bü 't rechte i terdag, totdat op het Mariafeest van eind te hebben, en dan zien, wat ons december de eerste fase afgeslo- bindt, wat we gemeen hebben. Laat *en wordt. ons nagaan of er een mogelijkheid is samen te werken, onze ervaringen uit te wisselen en op die wüze te trachten datgene te bereiken, wat het doel dient te zijn van elk kerkge nootschap, de mensen te maken tot betere mensen, tot mensen die dich ter bij God staan, zonder erover te kibbelen hoe wij ons God moeten voorstellen. Als het concilie Iets doet in die richting, dan zal het een mijlpaal in de geschiedenis kunnen worden. Veel zal er niet veranderen Wij zullen daar niet onmiddellijk iets van merken. Het concilie werd geopend, vergadert gedurende korter of langer tijd en gaat weer uiteen. Veel zal er niet veranderen en waarschijnlijk zal er in de eerste tijd vrijwel niets veranderen. Want zelfs, indien de bisschoppen van landen als Nederland, Duitsland, Oostenrijk enz. zouden bereiken wat zij wensen, na melijk internationalisatie van de Ro meinse curie, die te sterk een Ita liaanse aangelegenheid is en daar naast een grotere macht der bis schoppen. grotere onafhankelijkheid der bisschoppen van de Romeinse cu rie en van de congregaties aan wier hoofd de curie-kardinalen staan, dan (Advertentie) Tussen die algemene vergaderin gen door zijn er de commissiever gaderingen. waar het moeizame werk van het overleg op nog intensievere wijze gedaan wordt en waar de uit eindelijke redactie der besluiten tot stand komt. Het concilie biedt een overleg op wereldformaat. Nog nooit in de ge schiedenis der R.-K. Kerk is de ge hele wereld in zulk een groten ge tale en met zoveel bisschoppen ver tegenwoordigd geweest. Het aantal deelnemers aan het tweede Vati caanse concilie is al viermaal zo groot als dat van het eerste Vati caanse concilie in 1869/1870. Alle landen, naties en rassen zijn aanwezig. Het concilie is de representatie der wereldkerk. Het velt beslissingen, die onfeilbaar zijn en verplicht voor alle gelovigen. De problemen, waar voor dit best voorbereide concilie der historie staat, zijn onoverzienbaar. Maar naar de wil van Paus Jo hannes zal het concilie toch vooral drie doelstellingen nastreven: de ont wikkeling van het christelijke geloof, vernieuwing van het christelijk le- By de plechtige opening van het concilie zijn maar 4 van de 85 kardi nalen niet aanwezig geweest. De 70-Jarige primaat vin Honga rije, kardinaal Mindszenty, kon niet komen omdat hij het Amerikaanse gezantschap in Boedapest, waar hij naar toe is gevlucht tijdens de mis lukte Hongaarse opstand, niet kan verlaten. Afwezig waren voorts de 82- jarige aartsbisschop van Havanna, kardinaal Arteaga Betancourt. de 75- jarige aartsbisschop van Bordeaux, kardinaal Richaud en de 82-jarige vicaris-generaal van Rome. kardi naal Micara. wiens gezondheidstoe stand al enige tijd veel te wensen overlaat. Fakkeloptocht in Home Ongeveer tweehonderdduizend In woners van Rome en buitenlandse toeristen hebben gisteravond op het Sint Pietersplein en langs de daar heen leidende wegen een fakkelop tocht gadegeslagen, die door het ge meentebestuur van Rome was aange boden als bijdrage van de eeuwige stad aan het algemene concilie. De optocht werd gehouden ter ere van Paus Johannes en de Vaticaanse concilieraad. Mannen, vrouwen en kinderen droe gen 70.000 toortsen met zich. Zij hadden ook zelf vervaardigde aan plakborden bij zich, met leuzen als „Lang leve de Paus" en „Leve de concilievaders". De deelnemers aan de optocht zon gen. op het Sint Pietersplein aange komen. liederen, tot de Paus. die voor de verlichte vensters van zyn parti culiere vertrekken verscheen. plaus begroet De Paus sprak tot de menigte over het belang van het algemene concilie. Hij zei tot de aanwezige ouders dat zij, bjj thuiskomst, hun kinderen na mens hem moesten liefkozen. „Vertel ze, dat dit een liefkozing van de Paus was", aldus het hoofd der R.-K. Kerk Hij zei. dat zijn vliegtuig uit de richting van het doQr de Katangesen bezette gebied langs de spoorlijn naar het gebied vloog waar troepen van de centralp Kongolese regering stellin gen hadden betrokken. Nadat het toestel was neergeschoten hadden soldaten van het centrale leger ge tracht dp sporen van de beschieting uit, te wissen. Lundqvist zei het te betreuren, dat de V.N. geen duidelijke uitspraak wilden doen over de oorzaak van het ongeluk en wie er voor verantwoor delijk was. Deze enorme graafmachine is in gebruik genomen in het bruin- koolgebied can Rhenisch in Duitsland. Het gevaarte weegt ruim 7000 ton en heeft een stroomverbruik als dat van een kleine stad. De bouwkosten be droegen 32 miljoen mark. In een uur kan de machine tienduizend ton aarde verzetten! Het geval wordt bediend door zeven man in totaal. Advertentie HOOIGRACHT 54 LEIDEN PRINS BERNHARDSTR. 51 NOORDWIJK Voorburgse primeur Voorburg krijgt zondag een pri meur: een preek met interrupties, U1V,V - - -waarmee de eerste auladienst van Dit werd met een stormachtig ap- katholieken en hervormden van de j,ej nieuwe seizoen, uitgaande van de Lpuni,rnli>n .OpHpnrnflp S n Tl pil c.1 I.1. 1. Katholiek en hervormd in één kerk In de r.-k. kerk in Son van de ge meente Son en Breugel, de St.-Fe- trus Bandenkerk, zyn gisteravond Geldboete geeist Advertentie gemeenten St.-Oedenrode, Son Breugel bijeengekomen. Om acht uur. na een heilige mis van dc katholieken, kwamen de her vormden binnen onder luid applaus van de aanwezigen in de kerk. Daar na werd gezamenlijk gezongen „Wilt heren nu treden voor God de Heere". Er waren talrijke autoriteiten aan wezig. onder wie mgr. Rooyackers, vicaris van het bisdom 's-Hertogen- bosch en drs. N. K. van den Acker, preses van de Hervormde Provin ciale Kerkvergadering van Brabant en Limburg. Bouwpastoor Klessens uit St.-Oedenrode en dominee De Pa ter stonden samen op een spreekge stoelte. Namens de katholieken bood pastoor Klessens aan de dominee symbolisch de eerste steen aan door een vers voor te lezen dat op de eer ste steen van de hervormde „kerk van de eenheid in Christus" komt te staan. Deze kerk wordt in Son ge bouwd. Er werd tenslotte gezamenlijk* het „Onze Vader" gebeden. Er waren ruim 1500 kerkgangers van wie 500 hervormden. en gereformeerde kerk. begint in de aula van het Christelijk Lyceum aan Een van 's werelds grootste experts ln het schrijven van biografieën over beroemde personen, de 64-jarige invalide Amerikaanse schrijver Alden Hatch, is gisteravond met z(jn vrouw uit Rome op Schiphol aangekomen. Vanavond zal hy ln het paleis Soestdijk zRn nieuwste pennevrucht, een uitgebreid levensverhaal over Prins Bernhard aan de Prins persoonlijk aanbieden. Kortewegs dochter: Delfts 75.000 ste De gemeente Delft heeft sinds gis teren 75.000 inwoners. Simone, heet de zeven-pondsbaby, die daarvoor heeft gezorgd. Zij is de dochter van de heer en mevrouw Korteweg, ip de sportwereld beter bekend als Gerrit Kortweg (recordhouder op verschei dene zwemafstanden) en Gertorud Wieden (een in Duitsland bekende verschijning bij het schoonspringen). Gerrit Korteweg studeert aan de Technische Hogeschool bouwkunde. Het ging voor het gemeentebestuur allemaal erg plotseling. Men had wel zien aankomen, dat binnenkort de 75.000-ste genoteerd zou kunnen wor den, maar dat het teisteren al zoveir zou zijn had niemand gedacht. Er kwam natuurlijk op de afdeling bur gerlijke stand een klein feestje, bur gemeester De Loor hield een toe spraak en gaf de vader een spaar bankboekje met f. 200.— inleg voor de baby. Ook Den Bosch Ook 's-Hertogenbosch heeft zijn 75.000-ste inwoner verwelkomd in de persoon van Robertus Heesakkers, het zesde kind in het gezin Hees akkers-Van Dongen. m tegenwoordigheid van het col- loge van B. en W. de gemeenteraad, een deputatie uit de burgerij en alle kraam, en gezinsverzorgsters van s-Hertogenbosch had het passeren v&r, de geboorteacte gisteravond in de raadzaal van het stadhuis plaats, nadat de burgemeester, mr. A. Lam- booy via een versterkt mobiliofoon- gesprek de moeder geluk had gewenst «n naar haar welstand had geïnfor- meerd. Aan de heer Heesakkers werd i een spaarbankboekje met f. 250 aan- I geboden. Het boek, dat in het Nederlands is vertaald door J. F. Kliphuis, wordt zaterdag in de handel gebracht door een Amsterdamse uitgeverij. Alden Hatch, die al vanaf zijn prilste jeugd zijn benen vrijwel niet gebruiken kan en die zich daarom op krukken voortbeweegt, heeft in de zo mer van het vorig jaar in zes weken tijd in Paleis Soestdijk bijna twintig mapl een persoonlijk onderhoud met de Prins gehad. „Mijn boek is in hoofdzaak op die gesprekken met de Prins gebaseerd" vertelde hij op Schiphol. Hij nam de gesprekken op een bandrecorder op en hij noemde ze van historisch be lang Men kan uit de mond van de Prins o.a. beluisteren, welke ernstige meningsverschillen hij als opperbe velhebber van de Nederlandse strijd krachten in de oorlog had met veld maarschalk Montgomery, byvoor- beel over tactische manoeuvres in de slag bij Arnhem. Uiteraard kan men hierover ook alles ln het boek lezen. Al opgekocht Reeds voor zijn verschijning zijn de rechten tot publikatle van de blo- Verffabrlek en grossier NIEUWSTRAAT 11 - LEIDEN Tel. (01710) 23156. Na 18 uur: (01710) 31772 Official dealer PIETER SCHOEN VERFCHEMIE grafie in Nederland. Scandinavië en Zwitserland door diverse dag- en weekbladen opgekocht. Vertalingen van het boek zullen nog deze herfst in- Scandinavië op de markt ko men De originele Engelse tekst ver schijnt binnenkort in Amerika en Engeland en als pikant detail ont hulde Hatch op Schiphol, dat de Britse uitgever de naar zijn mening wat al te onprettige opmerkingen over Montgomery ietwat had verzacht Alden Hatch schrijft zijn boeken samer. met zyn vrouw, die hem bij de interviews terzijde staat. „Wij vor men samen een schrijversteam", zegt hij. Deze goede hulp is hem dan ook wel van pas gekomen, want hij heeft na de oorlog biografieën geschreven over Paus Pius XII, Roosevelt, Eisen hower, generaal Patton en De Gaulle. Deze werken zijn allemaal in tiental len landen verschenen. Hatch kan zelfs geen ruwe schatting geven van de totale oplage. „Ik ben een slecht administrateur", zegt hij. „Ik heb ver trouwen in mijn uitgevers". Van het boek over Paus Pius XII zijn alleen in dc VS al 100.000 exemplaren ver kocht. Dat is eigenlijk het enige cij fer, dat Hatch heeft onthouden. Nieuw werk Thans is hy aan een nieuw werk bezig en wel over de huidige Paus Johannes XXIII. die hij echter min- I der gemakkelijk te spreken krijgt dan Prins Bernhard. Hy is reeds tweemaal geruime tyd in Rome ge weest. werkt daar met zijn vrouw hard aan het boek. maar heeft met de Paus slechts eenmaal een gesprek kunnen voeren. Niettemin is het bock al bijna klaar. Hatch die zelf overigens pro testant is, wil het zo actueel moge lijk maken en hoopt daarom de laat ste twee hoofdstukken te vullen met materiaal over het zojuist begonnen concilie. Daartoe keert hij reeds maandag naar Rome terug. de Prinses Irenelaan. Voor zover bekend is een dergelijke preek nog nooit in ons land gehou den De predikant, ds. J. M. Vlijm, stelt zo nu en dan een vraag aan zyn gehoor, waarop desgewenst kan wor- der gereageerd. Ook is er de moge lijkheid, de voorganger te onderbre ken De auladiensten hebben tot doel, tot een gesprek te komen tussen hen die overtuigd zijn van de betekenis van het christelijk geloof en hen. die daarvan niet of nog niet overtuigd zijn De ervaringen die men vorig jaar met deze auladiensten had. zijn bijzonder goed. Iedere belangstellen de is zondagmorgen om kwart over ell van harte welkom. Muzikale medewerking wordt ver leend door Joke Scheurer, piano en drs J. B. Aten. orgel. Mozes door Rode Zee of niet? Mozes heeft zijn volk niet op mira culeuze wijze door de Rode Zee geleid toen hij het uit Egyptische slavernij jnaar het beloofde land voerde, maar |door een moerasachtig gebied bü het Suezkanaal. dat de „Zee van het Riet" wordt genoemd. Dit wordt gezegd in een nieuwe Joodse bijbelvertaling, waarin de eerste directe vertaling in modern Engels van de oude Hebreeuwse tekst van de „Torah", de vijf boeken van Mozes. is opgenomen. Mer. verwacht, dat het boek door de joodse publi- katiestichting in de Verenigde Staten op 28 januari van het volgend jaar zal worden uitgegeven. Advertentie Advertentie Rusland geen antisemitisme*' De ambassaderaad van de SowJet- Unie te Washington Georgi Kornien- I ko. heeft in een brief aan de Or ganisatie van joodse slachtoffers van het nazi-regime verklaard, dat er in I de Sowjet-Unie geen discriminatie van joden of enige andere minder- 1 heidsgroepering bestaat. In de brief staat, dat een van de belangrijkste gevolgen van de Rus sische revolutie de gelijkschakeling van de vele groeperingen op econo misch, sociaal, godsdienstig en ander terrein was. Kornienko deelt mee. dat 3.2 orocent van de studenten in de Sowjet-Unie tot de joodse bevol kingsgroep behoort, hoewel de j 2.268.000 joden slechts 1.1 van de bevolking vormen smakelijk gezond licht verteerbaar Vrouwenwerk en zemlingsdag In Tivoll te Utrecht Is gisteren de jaarlijkse Zendingsdag gehouden, ge organiseerd door de Commissie Vrou wenwerk van de Raad voor de Zen ding van de Nederlandse Hervormde Kerk. Ds. A. de Kuiper, tot voor kort do- |cent aan de Theologische School in Uw suède jasje (ongeacht de kleurt - T uaruaB j__i. Oost-Java, sprak over „De Indone- verven WIJ donkerbruin, isische christen in de branding". In Indonesië leeft de kerk van Christus, li A 7 H I K klein in getal, temidden van de so it U L U A L L L L L ciale depressie, het ongeremde natio- nalisme en spanningen van velerlei HAARLEMMERSTRAAT 4 aard, aldus ds. De Kuiper. Hier en TEL. 33186 LEIDEN daar zijn de tekenen te zien van de (kracht die van de christelijke ge- iat. De begeerte om komt tot uiting in de In Manilla (Philippijnen) is van daag een Fokker Friendship-vliegtuig by de landing verongelukt. De drie bemanningsleden zijn om het leven gekomen. Het toestel, dat in dienst procent was \an de luchtvaartmaatschappij Volgens Philippine Airlines, keerde terug van I hem maken de joden 15,7 procent een oefenvlucht. Fokker verongelukt "èT X ïiTkö, Raad van Kerken. Deze heeft enkele van alle Russische doktoren uit, 8.5 De Philippine Airlines heeft vijf procent van de schrijvers en journa- Fokkers Friendship in dienst. Het listen, 10.4 procent van de juris- verongelukte toestel had vermoedelijk ten en 7 procent van de kunstenaars. I een Philippijnse bemanning. maler zijn getuigenis aan de rege ring doen uitgaan o.a. tegen het bloedvergieten op Nieuw-Guinea en tegen het uitwijzen van zendelingen. Na deze toespraak was er een fo rumgesprek onder leiding van mevr W S F. van Doorn-Snijders, dat handelde over de toerusting van de gehuwde vrouw voor een verantwoor de samenleving. 'n Middags is 'n pinksterspel opge- voeid, geschreven door ds. Jan Wit. tegen 11 verdachten Rotterdam onderging eind april de emotie van een door de recherche ontdekte uitgebreide wapenhandel, waarbij de arrestaties elkaar in snel tempo opvolgden. De Maasstad werd geconfronteerd met een opzien barende zaak. die lange tijd hevig tot de verbeelding van de Rotterdam mers heeft gesproken, ook al omdat in die periode ongelukken zijn ge beurd met kinderen, die het slacht offer werden van dergelijk gevaar lijk speelgoed. De recherche ar resteerde 11 personen, onder wie en kelen zeer jeugdigen, op beschuldi ging van verboden wapenbezit. Gisteren moesten deze elf voor de rechtbank in Rotterdam verschijnen, bij welke gelegenheid de aanwezigen zich wellicht in een wapenarsenaal waanden. Een aanzienlijke hoeveel heid in beslag genomen wapens en munitie (pistool-mitrailleurs, sten- guns, karabijnen, revolvers, pistolen, handgranaten, steekwapens, banden en kisten vol munitie) lagen in de rechtszaal uitgestald. Bergplaats Als eerste verscheen voor het hekje een 25-jarige schilder. By zijn ar restatie, vyf maanden geleden, ont dekte de Rotterdamse politie bij deze verdachte in verschillende geheime bergplaatsen 'n uitgebreide voorraad wapens. Een gedeelte van deze wa pens had de schilder, zo verklaarde hij, van een 29-jarige chauffeur ge kregen. in ruil voor een motorfiets. Deze had het wapentuig op zijn beurt gekocht van een 31-jarige in strumentmaker uit Rotterdam. De laatste bekende verschillende wapens hoofdzakelijk karabijnen en munitie uit België en Zwitserland klandestien te hebben ingevoerd. De drie ver dachten verklaarden wapenverzame laars te zijn en nimmer te hebben begrepen, dat zij, ondanks het feit zware vuurwapens in hun bezit te hebben, de vuurwapenwet te hebben overtreden. Juist het bezit van de zware wapens bracht de elf verdach ten voor de rechter. „Een pistool-mi trailleur, een brengun of een stengun is niet te vergelijken met een een voudig wapen", aldus de getuige-des- kundige, brigadier W. Leeuwenstefjn. Domweg De officier van Justitie, mr. H. I van Buuren. zei in zyn eerste requi sitoir duidelijk te willen stellen, dat I de verdachten op geen enkele wijze als staatsgevaarlijk konden worden j aangemerkt, noch van revolutionaire gezindheid konden worden beticht. „Ook staat vast", aldus mr. Van Buuren. „dat de wapens nimmer zijn gebruikt voor het plegen van crimi nele feiten. Domweg wapenbezit en iets minder domweg wapenhandel", zo classificeerde het aandeel van de verdachten in deze affaire. „Ik wil in het geheel niet doen voorkomen, alsof ik de gehele OAS heb opgerold. De zaak is evenwel tot zijn normale proporties teruggebracht", aldus mr. Van Buuren. „Het is noodzakelijk de zaak te ontdoen van alle romantiek en zich de ernst ervan te realiseren. Het kwalijke is. dat door deze wapen handel zeer jeugdige elementen in het bezit van wapens zijn gekomen, zonder bewust te zijn van de moge lijke ernstige gevolgen". Bij het be palen van de eis zeide de officier na lang aarzelen tot de conclusie te zyn gekomen, dat een vrijheidsstraf hier niet op zijn plaats is (de rif verdachten hadden reeds terzake van het misdrijf een voorlopige hechtenis van drie tot vyf weken ondergaan). Zware boetes Maar de ernst van het feit bracht de officier wel tot het vorderen van zware geldboetes tegen de verdachten Tegen de schilder en de chauffeur eiste hij 'n geldboete van f500 subs 2 maanden hechtenis en een gevan genisstraf van drie maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. Tegen de instrumentmaker wiens aandeel de officier van ernsti ger aard vond. vorderde hij een geld boete van f750 subsidiair 3 maanden hechtenis en een gevangenisstraf van drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Tegen de overige acht verdachten, onder wie drie minderjarige scholieren, van wie reeds tijdens het politie-onder- zoek is gebleken, dat zij een weinig opzienbarende rol hebben gespeeld in deze zaak, requireerde mr. Van Buuren geldboetes van 1100 tot f500 en voorwaardelijke gevangenisstraf fen tot drie maanden met drie jaar proeftijd. In de verschillende pleidooien tra den de verdedigers in discussie met de getuige deskundige of de wet al of nlët van toepassing is op de in deze zaak voorkomende kaliber wapens. Sommige raadslieden gingen uitvoe rig in op de uitwerking van verschil lende wapens, waarbij feitenmate riaal uit vele leger-handboeken ter tafel kwam. De rechtbank zal over veertien da gen uitspraak doen. TUBE 1.95 Een 13-Jarig meisje aan de i Parmenidesstraat ln Amsterdam is gisternacht gewekt door ru- moerig praten. Tot haar grote a schrik trof zij in de huiskamer twee vreemde mannen aan, die enigszins onder invloed van 1 sterke drank verkeerden. Naar i de politie later bleek had de een i de ander „naar huis gebracht". Onderweg hadden zij druk ge- discussieerd over anti-alcohol- kuren. Nog niet tot een bevre digend slot gekomen werd be- 1 sloten het gesprek binnen voort 1 te zetten. De heren hadden niet 1 in de gaten, dat zü in een ka- i mer van een vreemd huis ver- i toefden. Toevallig paste een i, sleutel van een hunner op de deur. De vader van het meisje waar schuwde de politie, die de vreem- 1 de gasten spoedig kwam afhalen. Gisteren wisten beiden htm 1 eigen huls weer te vinden. Dertig gewonden bij botsingen in Griekse hoofdstad Voor het ministerie van Arbeid ln Athene hebben politie en stakend# metselaars gisteren schoten gewis seld. Een voorbUgangster werd doof een verdwaalde kogel ernstig ge wond Volgens de politie «ün bij het gevecht twaalf arbeiders en ze ventien politiemannen gewond, maar niemand door kogels. Van drie agen ten is de verwonding ernstig. Het treffen volgde op een massa bijeenkomst van duizend metselaars, die tot linksgeoriënteerde vakvereni gingen behoren. ZfJ hielden een sta king van een dag om hun eisen, waaronder een arbeidsdag van zeven uur. kracht bü te zetten. In een gisteravond door de Griekse regering uitgegeven bekendmaking werd meegedeeld, dat de ordever stoorders leden zfjn van zeven com munistische vakverenigingen van metselaars, die kortgeleden uit het algemene Griekse vakverbond zijn gestoten. Een politie-agent. die door een aantal stakers met stenen en stukken hout werd bekogeld, had twee schoten ln de lucht gelost, om zijn belagers van zich af te houden. Van politiezijde Is gezegd, dat er ge vuurd moest worden nadat tenmin ste twee stakers op de politie hadden gevuurd.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7