aan Teleur stellend gebrek zaken bij V.N. tennis van Lincoln verklaart slaven vrij Claeryn Scheepvaartmuseum (40 jaar) hoopt op ruimere huisvesting ALS't' "JONGE" MOET ZUN! HONDERD JAAR GELEDEN: ..DliNK )ndanks over gangs- ewind nog rustig r STILLER DAN OOTT IN HOLLANDIA Maar neger strijd Ameri ka a use voor gelijke rechten duurt nog steeds voort fVÖftÓL tandpasta Prima en niet duuK! Historie ligt opgeslagen in muffe kelders Opgericht 1 maart I860 Vrijdag 12 oktober 1962 Derde blad no. 30779 Rustig Intussen is het dus echter rustig ibleven op Nieuw-Guinea. Vrij wat tderlandse ambtenaren hebben zich wid verklaard hun werkzaamheden oort te zetten en die blijvers zijn uk niet de slechtsten. Ter opvulling »n de opengekomen plaatsen zijn reeds de eerste tientallen Indo- sièrs in Nieuw-Guinea aange komen. In hoofdzaak zijn het men- en ,die bestemd zijn voor de Dienst Hr, Financiën. Bij deze dienst is it beleid erop gericht zo vlug mo- ïlijlc bekwame Indonesiërs in te lakeien. Bij de Dienst van Econo- lische Zaken daarentegen probeert Ben het voorlopig nog zonder Indo- lesiërs te stellen. Toch verschilt het aantal Nederlanders .dat zich bü deze twee diensten tot doorwerken be reid verklaard heeft niet zoveel: bij elk van beide is het rond vijftig. Het blijft echter zo. dat elke dienst zijn eigen personeelsbeleid bepaalt. En bij de diensten, waar nog geen VN-directeur gearriveerd is wordt dat beleid dus uitgemaakt door de Nederlandse directeur (Van onze correspondent in Hollandia) De laatste Nederlandse militairen zullen begin volgende maand ollandia verlaten hebben. Alleen in Biak zullen er dan nog ederlandse militairen over zijn, want in die plaats zullen de ltsten geconcentreerd worden. Maar ook hun afvoer naar ederland zal dan niet lang meer duren. Hollandia zal na dat jrtrck van de militairen nog stiller achterblijven dan het nu eds is. let vertrek van enige duizenden Jerlandse burgers en het sluiten de verscheidene winkels, restau- ïts enz. heeft nu hei stadsbeeld ds merkbaar beinvloed. Nieuw- inea's hoofdstad mag dan nooit d allure bezeten hebben .het wordt nu stiller dan ooit. htussen zijn de nieuwe gezags- igers van de Verenigde Naties zich i het inwerken. Ze hebben kenne- nog heel wat moei'e met het j, dat ze van hun Nederlandse irgangers hebben moeten overne- a. Niet kan ontkend worden dat meesten van deze VN-mensen rd werken, maar hun gebrek aan anis van zaken ie overduidelijk, eendien speelt ook het talenpro- *m een rol: de VN-mensen be- men zich van het Engels, maar er vrijwel geen Papoea die die taal ügszins kent. Slungelachtig Weinig indrukwekkend is ook de K-strijdmacht, die hier is versche en De Pakistaanse militairen ma- eneen slungelachtige en weinig ont- ig inboezemende indruk Bovendien reekt slechts een enkeling onder n enig uiterst gebrekkig Engels., rwijl zc natuurlijk helemaal geen tderlands of Maleis kennen. Ook ijgt men de indruk, dat deze mili- ïren niet veel begrip hebben van de ak, die op hen rust. Als men daarbij bedenkt ,dat de ipoea-politie vrijwel verstoken is ,n kader, omdat praktisch alle in- ecteurs en' commissarissen naar ederland zijn vertrokken, dan mag it wel een groot geluk heten ,dat Ich op Nieuw-Guinea geen onge- geldheden hebben voorgedaan. Zou it wel het geval geweest zijn, dan w het zeer de vraag zijn geweest de machtsapparaten daartegen gewassen zouden zijn geweest. In fn geval zou het zeker niet denk- tldig zijn geweest, dat men Neder- ndse militairen te hulp had moeten epen en dat zou natuurlijk aanlei- ng zijn geworden tot politieke ver- Ikkelingen. Het optreden van de elgische troepen na de onlusten in bngo is daarvan een veelzeggend üorbeeld. Vriendelijk De Papoea's blijken de nieuw aan gekomen Indonesiërs vaak opvallend vriendelijk tegemoet te treden. De gasten in Hotel Noordwijk klagen, dat de Papoea's-bedienden Indone siërs veel beter bedienen dan Ne derlanders. En ook op veie andere plaatsen worden de Indonesiërs tege moetkomend bejegend. Opvallend is ook, dat de Indonesische vertegen woordiging onder leiding van de heer Soedjarwo Tjondronegoro, die inmid dels in Hollandia geopend is ,niet over gebrek aan belangstelling van Papoea-zijde te klagen heeft. De Pa poea's proberen zich zo goed moge lijk te oriënteren op de veranderde omstandigheden al valt hun dat ook nog niet altijd gemakkelijk. Intussen wordt er van Indonesische zijde dus echter alweer moeilijk ge daan. Indonesië toont bezwaar te heb ben tegen de Papoeavlag, die men nu meer dan ooit op bussen en prauwen door de Papoea's ziet voeren. Indo nesië heeft voorts bezwaar tegen de naam „West-Papoea", ook al is dat de naam. die de bij het akkoord er kende Nieuw-Guinearaad voor dit gebiedsdeel heeft gekozen. Waar schijnlijk wordt van Indonesische zijde de mogelijkheid onderschat dat men door dit tegengaan van de uiter lijke symbolen van het Papoea-na- tionalisme dit nationalisme juist in de hand zal werken. Er is hier onder de meer ontwikkelde Papoea's een sterke stroming, die wil blijven stre ven naar een onafhankelijk Nieuw- Guinea bij de zelfbeschikking van 1969. Stromingen Zo lopen er op Nieuw-Guinea al- lei stromingen door elkaar. Voor het ogenblik is het er rustig en ook in economisch opzicht doen zich nog geen moeilijkheden voor. Het lijkt ook wel waarschijnlijk dat het rustig zal blijven, maar dat zal dan eerder ondanks dan dankzij het huidige VN- bewind zijn, want erg imponerend is dit bewind vooralsnog niet. Dat nog steeds zoveel VN-functionarissen, die hierheen zouden komen, nog niet eens op Nieuw-Guinea gearriveerd zijn, dat ook de Pakistaanse troepen overtijd zijn en dat de hier reeds gearriveerde mensen vaak zo'n ernstig gebrek aan kennis van zaken tonen is wel teleurstellend. Er is geen re den de goodwill van dit VN-korps in twijlel te trekken, maar wel zou het prettiger aangedaan hebben als het zich wat meer op de taak in Nieuw-Guinea voorbereid getoond zou hebben. Nu moet er wel wat erg veel geïmproviseerd worden. Ontwikkeling en de landbouw Het is een vaststaand feit. dat het percentage personen dat werkzaam is in de agrarische sector daalt naar mate de ontwikkeling en welvaart in een bepaald land toenemen, al dus een zegsman uit Wageningen. Zo zijn in Nederland en Amerika nog slechts 10 rr van de totale be volking in de landbouw werkzaam en het laat zich aanzien dat dit per centage in de komende vijf a tien jaren nog zeker met een aantal pro centen zal dalen. Desalniettemin is dit kleine deel in de ontwikkelde lan den bij machte om belangrijk meer voedsel te produceren dan voor de voeding in eigen land nodig is. In de meer primitieve landen ibv. Zuid- Oost Azië en Latijns Amerika is de landbouw verreweg het belang rijkste. Niet minder dan 90 van de bevolking is hier werkzaam in de landbouw, en toch zón deze lan den dikwijls niet bij machte om vol doende voedsel voor de eigen bevol king te produceren. De opleiding van landbouwkundigen in die lan den dient met kracht ter hand te worden genomen. Konijnennfokkerij in Denemarken Met de slechte ontwikkeling op de eiermarkt en de toenemende con currentie op die van geslacht pluim vee is in Denemarken de laatste tijd de belangstelling voor konijnen merkbaar gestegen. In juni 1962 werden er door de coöperatieve pluimveeslachterijen in totaal 43 000 stuks geslacht of 67 meer dan in juni 1961.- De export van konijnevlees bedroeg in de eer ste vijf maanden van dit jaar 623 ton tegen 368 in dezelfde periode van 1961 De belangrijkste afnemers zijn Zwitserland, West-Duitsland, Frankrijk. Italië, Belgie en Engeland. Het aantal konijnenfokkers, dat voor de markt produceert, schat men op ca 5000. Voor het merendeel zijn dit kleine boeren. Verwacht wordt dat de Overheid een subsidie van 15.000 kr. zal geven voor de onkosten van de controle op de nakomelingen van fokdieren. Advertentie Jaag dia ondragelijke Rheumatische Pijnen er uit! Dat lukt U met Kruschen Inderdaad - een simpele bloedzuive- I rende kuur doet wonderen. Naar mate de bloedzuiverende organen krachtiger gaan werken, daartoe aangespoord door Kruschens zes minerale zouten, wordt het bloed allengs weer puur en zuiver als weleer. Alle onzuiverheid erin wordt losgemaakt en afgevoerd en kan zo geen schade meer doen aan Uw gestel. Pijnen nemen hand over hand af en U voelt U al gauw weer de oude. vief. fit en veerkrachtig Wacht er niet mee. Begin Uw Kruschen kuur liever vandaag dan morgen. Langer dan nodig in een inrichting? Het Tweede-Kamerlid Lamberts (P.v.a.A.) heeft de ministers van Ju- titie en van Sociale Zaken en Volks- «ondheid schriftelijk gevraagd of tt juist is, dat de arrondissements- (chtbank te Breda een reeds gedu- tnde 19 jaar in de rijkspsychiatri- che inrichting te Woensel verpleeg- delinquent toerekeningsvatbaar Keft verklaard. Het Kamerlid verzoekt de minis tro de gang van zaken uiteen te etten. eventueel onder overlegging >r. de terzake uitgesproken gerech- Hi.'ke vonnissen, die ertoe geleid Kelt dat betrokkene zo lang zyn Tijheid heeft moeten missen. De Ker Lamberts vraagt verder wie Bei' als schuldige gezien moet wor- Jen en of een en ander de bewinds- Men aanleiding geeft wetswijzigin- en/of andere maatregelen in iverweging te nemen. K.v.K. Nijmegen achter B. en W. Tijdens een vergadering, die woens dagavond werd belegd door de Kamer [an Koophandel en Fabrieken voor J'jmegen en omstreken, stelde drs. R Vroom, vertolker van de mening *an het dagelijks bestuur, een motie van de volgende inhoud: „De v»n de Kamer, kennis geno toen hebbende van de perspublikaties tozake de afwikkeling van ooiiogs- Knade door of vanwege Nijmeegse lemeentelijke instanties en van me- ®'ng zónde, dat de beoordeling van de In deze publikaties vermelde om- fandigheden personen en gebeurte- fcrasen overgelaten moet worden aan •ndere competente organen, spreken ®un bewondering uit voor het recon- •huctiebeleid. zoals dat in het alge meen üoor het stedelijk bestuur is poerd vanaf het e- de van de oor- {o? tot nu, daarbij in het bijzonder gevend van hun waardering voor de zorgvolle en voor Nijmegen wilzame leiding van de burgemees- «r, mr. Ch. Hustinx". De motie werd flwr de leden met algemene stemmen •B&gMoiren. (Van onze Amerikaanse correspondent) Voor de Verenigde Staten van Amerika was 22 september 1862 een heel belangrijke dag. President Lincoln vaardigde toen een voorlopige proclamatie uit, waarbij bepaald werd dat van 1 januari 1863 af alle slaven in de rebellerende delen van het zuiden vrij zouden zijn. Lincoln vermaande hen zich van geweld te onthouden, tenzij uit zelfver dediging. en hij gaf hun de raad trouw te werken voor redelijke lonen. Bovendien zouden zij. die daarvoor geschikt waren, wel kom zijn in dienst van het leger of de marine van het noorden. Lincoln, zo neeft men opgemerkt had niets te danken aan zijn ge boorte, alles aan zijn geestelijke groei. Hij heeft niet meer dan tien maanden lang formeel onderwijs ge noten. Maar de macht van het pre sidentschap steeg hem zeker niet naar het hoofd. Hij wist precies hoe ver zijn be voegdheden reikten. Vrijwel zijn ge hele leven had hij ingezien, dat sla vernij moreel verkeerd was en in strijd met Amerika's hoogste idealen, zoals die tot uitdrukking waren ge komen in de grondwet. Die grond wet erkende echter m het begin de noodzaak van slavernij in de gebie den waar zij bestond. Alles wat Lin coln aanvankelijk kon doen was er naar streven, dat de slavernij zich niet zou uitbreiden over de nieuw aangeworven gebieden. Verder kon hij slechts hopen en verwachten, dat tenslotte de slavernij overal zou ver dwijnen. Óp 22 september 1862 kon Lincoln nieuws binnen uit Georgia, daf daar Carl Edward Sanders in feite tot gouverneur is gekozen. «Hij werd de kandidaat der Democraten en een Republikeinse kandidaat zal er niet zijn). Sanders mag men zeker niet als liberaal kenschetsen, maar men moet hem heel wat liberaler noe men dan zijn tegenstander in de voorverkiezingenoud gouverneur Griffin. Sanders kon na zijn over winning verklaren: mijn zege be tekent het einde van een tijdperk, waarin ,ras" het hoofdthema was in de verkiezingen in Georgia. Sanders zou nooit gewonnen heb ben indien een federaal hof niet een eind had gemaakt aan het systeem waarbij het platteland onevenredig grote invloed had op de uitslag van verkiezingen. Eén stem op het land betekende vroeger soms evenveel als honderd stemmen in de stad. San ders heeft zijn overwinning behaald met de steun der steden, waar de kiezers thans vooj- het eerst behoor lijke invloed haaden gekregen. De likwidatie van ongelijkheid tus- tie te hebben verricht. in een ge- neesproces dat tenslotte en na meer actie van burgers en regering tot gezondheid kan leiden. echter bovengenoemde proclamatie derd jaar geleden de eerste opera uitvaardigen, die er zeer toe zou bij- 1 dragen, da' de slavernij ook offici eel zou worden afgeschaft. Dc grond wet veranderen kon Lincoln niet, maar als opperbevelhebber van le ger en vloot kon Lincoln een oor logsmaatregel nemen, die beoogde de vijand te verzwakken en de zaak van de unie te versterken. Het zou tot 18 december 1865 du ren voordat de afschaffing van de slavernij door het dertiende amen dement op de grondwet haar be slag had gekregen. Maar Lincoln beschouwde de emancipatie-procla matie van 1862 als de centrale daad van zijn regering en als de grote gebeurtenis van de negentiende eeuw. Die proclamatie was het begin van het einde van slavernij in Amerika. Het karakter van de burgeroorlog veranderde er onmiskenbaar door. Van dat moment af werd die oor log althans ten dele een kruis tocht voor humaniteit en ook het buitenland begon zich van dat ogen blik af veel meer voor de strijd te interesseren. Melk uit koolbladeren Het „Vegetarian Nutritional Research Centre" in Watford (Eng.) heeft een methode gevonden om rechtstreeks, dus zonder tussenkomst van de koe, uit groene bladeren e.d. melk te maken. Het procédé zou wel eens van grote waarde kunnen zijn voor die gebieden in de wereld, waar melk niet te krijgen of veel te duur is voor de gewone man. Er wordt met proeffabricage begonnen en als deze slaagt, denkt men in India een proeffabriek te gaan beginnen. Van een ton groene stof kan ongeveer 225 liter kunstmeid worden vervaardigd met een vetgehalte van 3,6 tot 4.5%. De kleur en samenstelling lijken wat op melk, maar de smaak lijkt nog sen de rassen blijft Amerika's "bë- wat te veel op groente. De produk- langrijkste binnenlandse taak. Zo- tiekosten zouden nog een gulden per lang die niet voltooid is. behoudt het jjjer bedragen wat overigens nog niet staatsbestel van Amerika ziektekie- i men. die gevaarlijk kunnen worden, concurrerend is. Aan Lincoln komt de eer toe hon Zoals onze nijvere huisvrou wen de was met knijpertjes aan de lijn hangen, zo doet dat John Beard in Engeland met zijn zelf- gemaakte violen. John Beard was violist in het B.B.C. Symphony Orchestra, waarover zijn broer tot nu toe de directie voerde. Tot nu toe was het maken van violen voor hem een hobby, maar tegenwoordig maakt hij er in navolging van de beroemde Amati en diens leerling Stradi varius een levenstaak van. die hem wel geen windeieren zal leggen. Of de instrumenten van de vioolbouwer Beard echter een zelfde roem zullen verkrijgen als die van zijn grote Italiaanse voorgangers, 'zal de toekomst moeten uitwijzen. VAN OOST-IN DIE KI 1R DER TOT TANKSCHIP Het Ned. Historisch Scheep vaartmuseum bestaat op 1 nov. veertig jaar. Het herbergt een voor de liefhebber uitgebreide verzameling. De stoot hiertoe werd gegeven in 1913. toen in onze hoofdstad de eerste Nederlandse tentoon stelling op scheepvaartgebied, de EN TOS, werd gehouden. De toen- maline Koningin, nu Prinses Wilhelmina. die de tentoonstel ling bezocht, slaakte toen de ver zuchting. dat het erg jammer zou zijn, dat de hele verzameling weer uit elkaar zou vallen en stelde voor het historische ge deelte blijvend te maken. Hiertoe werd een begin gemaakt in 1916. met de oprichting van een vereniging, die dit streven tot doel had. Zes jaar later werd het huidi ge gebouw bedoeld als tijdelijk voor het publiek opengesteld. De op- Een Britse fabriek van veilig- zet was later een groter onderkomen heidsgordels voor automobilisten j te bouwen. heeft een van haar produkten om Helaas, de gemeente veiligheidsredenen uit de markt ^eeft JarenlanB voor i genomen. Proeven hadden uitge wezen dat onder bepaalde oju- standigheden de gordel zou kun nen slippen en het hoofd van de I gebruiker zou kunnen afrukken. f<-«' tt 11 rtf- Amerika en de wereld gedenken deze honderdste verjaardag van de proclamatie met gemengde gevoe lens. Met voldoening over het histo rische feit, maar met onvoldaanheid omdat na honderd jaar de neger in Amerika nog altijd strijdt voor gelijke rechten met de andere Ame rikanen. Afschaffing van de slaver nij betekende namelijk nog niet de opheffing van ongelijkheid. Zolang gelijkheid niet is bereikt, blijft geheel Amerika belast met een are taak en bestaat er geen reden tot werkelijke tevredenheid. Maar ook al steken verdwaasde fanatici nog kerken in brand van negers, die gebruik willen maken van hun grondwettelijk stemrecht, er zijn vooral de laatste jaren grote vor deringen gemaakt in de richting van gelijkheid. En Robert Kennedy, de minister van Justitie, is stellig in deze een kracht ten goede. Juist op de dag waarop dit arti kel geschreven werd, kwam het Niet zo veilig soort ingang bouw voor het nieuwe ge- te bouwen. Amsterdam terrein hiervoor opengehouden. Het grootste deel van de beschikbare gelden was reeds verbruikt voor aankoop van de verzameling. Gedurende de oorlogsjaren heeft het museum weinig geleden. Door Er zijn op het ogenblik in 'siige- land naar schatting 250.000 van uitgde oSde doos die deze gordels in gebruik, en drie 0p een Werf was opgeslagen, is ver miljoen iti Europa, Australië en loren gegaan. Jammer, want men Nieuw-Zeeland. had deze willen gebruiken als een In kelders Het Scheepvaartmuseum worstelt al jaren met ontstellende ruimtepro blemen en heeft een schat van his torisch zeer waardevolle dingen op geborgen in haar muffe kelders en een door de marine beschikbaar ge stelde opslagruimte. Het publiek hoe jammer eigenlijk krijgt op deze wijze vele prachtige dingen nooit te zien Toch. ondanks dezé moeilijkheden en ook ondanks de zware financiële lasten het museum krijgt pas se dert enige jaren een regerings- en stedelijke subsidie en moet het ver der benodigde maar bij elkaar be delen. de inkomsten van leden niet meegerekend gaat de directie door met aankopen. De huidige directeur, de heer G. A Cox. is de mening toegedaan dat „de geschiedenis begint bij gisteren" en we gisteren niet mogen vergeten. Hij probeert op veilingen, uit bui tenlandse verzamelingen, particulie re nalatenschappen enz. waardevolle voorwerpen voor ons land te behou den. „Wanneer wij het niet kopen, is ons land het kwijt". Als een ras echte optimist hoopt hij, dat de re gering in de naaste toekomst toe stemming zal verlenen voor de ver huizing naar een groter gebouw. Hij vertelde ons. dat men zich als resultaat van talryke besprekin gen op het ministerie van O. K. en W. op hoog niveau inspant te ko men tot een Rijks Maritiem Museum een overneming door het Rijk dus, op het oog heeft men daarbij 's lands Zeemagazijn van de Marine, dat om streeks 1650 gebouwd is, ruim acht maal groter is dan het huidige ge bouw en uitermate geschikt voor mu seum. „Nee, te groot is het beslist niet. Ik wed, dat we dan nog moe ten woekeren met ruimte", aldus de heer Cox. „Alleen, de marine moet dan elders worden onde. gebracht". Wat het bezoek betreft blijkt hy ontevreden te zijn: „Er moesten veel meer scholen komen. De leerlingen kunnen hier zien wat ze elders le ren". aldus zijn mening. Gemiddeld komen er zo'n 15.000 bezoekers per jaar, onder wie dikwijls militairen zijn van het M.O.K. (Marine Oplei- dings Kamp) in Hilversum, gezel schappen en zeer veel buitenlanders Eigenlijk een veel te laag getal, als men bedenkt wat een schatten hier liggen opgeslagen. „Dan de lucht in" Gan wjj een kijkje nemen In het museum, dan valt ons in de eerste plaats de reusachtige hoeveelheid oude zeekaarten op. „Een der groot ste verzamelingen van Europa", zegt ons de heer Cox. Hij vertelt terloops, dat het museum jaarlijks voor ge middeld f 30.000,- aankopen doet. Alleen al de bibliotheek is indruk wekkend: ruim 25 000 boeken, waar in iedereen naar hartelust kan gras duinen in de speciaal daarvoor inge richte leeszaal. Men heeft afdelingen schilderijen «vaak van bekende meesters, carto grafie kaartenglobes (vorig jaar is nog een aard- en hemelglobe ge kocht uit het Jaar 1613 vissertf (men ziet hier hoe onze voorouders ter walvisvangst gingen», natuurkun de. koopvaardij «met de prachtigste modellen tot in het kleinste nage maakt. honderden jaren oud». Nee, wanneer men hiervoor een paar uur heeft uitgetrokken, «wat eigenlijk nog te kort is» waant men zic.i zelf op zo'n schip, koerszettend naar verre einders Wat denkt u b.v. van de jas van luit. ter zee Van Speyk (u weet wel, de man die in Antwerpen op zijn schip inplaats van zich over te ge ven aan de Belgen zei: „Dan liever de lucht in", en de daad bij het woord voegde i en oude journalen, waarin allo dagelijkse gebeurtenissen staan vermeld? Ook voor de marinemensen is het een dorado: krijgswetenschappen zijn niet vergeten. We signaleerden verder nog handelsrecht, reddingswe zen. documentatie beroemde hand schriften. voor handtekeningenjagers om jaloers te worden!, zeilsport tot ja u leest het goed een lichte kruiser toe. We zagen namelijk hr. mr. „Tromp", het schip dat zich tij dens de laatste wereldoorlog zo dapper weerde en als door een won der voor de ondergang gespaard bleef, tot in finesses uitgestald, staan. We zaten heerlijk knus in een echte trekschuit en zagen hoe de kinderen van deze schippers al wis ten om te gaan met een radarboot. Zouden we volledig zijn met dit overzicht, zonder de naam te noe men van de eerste directeur van het museum, de heer W. Voorbeytel Can- nenburg, die ruim 8 jaar! nodig heeft gehad de bezittingen in een catalogus onder te brengen? Ach er is. teveel om op te noe men. Als u zichzelf aan een kijkje waagt, vergeet u dan niet de eerste tijdmeter van Huygens te gaan zien. die zeelui hard nodig hadden omdat de bepaling van de lengte op zee staat en valt met een nauwkeurige kennis van de tyd. de breedte kon men ook vroeger reeds vrij eenvoudig door hoogtemeting van zon en ster ren bepalen. (Vandaar dat op oude landkaarten de verhouding vaak niet goed klopt Oude kompassen, sectanten. kus sens. waar de admiraliteit op was gezeten, een „hoekmonbeeld wat zich op de achterspiegel van een schip bevond», zeeatlassen en ook het eerste zeeboekje. De beginnende stuurman «maar toch ook de meer ervarene» gebruikte, dat met veel af beeldingen van kunsten verrijkte boekje als vergelijking met de wer kelijkheid via het huisje-boompje- beestje-systeem! Het Nederlandsch Historisch Scheepvaartmuseum doet een werke lijk prachtig werk om deze boeiende historie voor het nageslacht levend te houden.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5