PeekgCloppenburg Mr. A. F. Visser van IJzendoorn «nam afscheid van Universiteit PANORAMA BIEDT zm EXCUUS AAN... is Juniormode! Hoogheemraadschap kampt met afwateringsprobleem K.V.K. BEZOEKT INDUSTRIE IN BOLLENDOKP SASSENHEIM Prijzen voor uitzending van bloemen en vruehten PANORAMA JAARVERSLAG RIJNLAND WERKBEZOEK Bestuur niet ontevreden Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 12 oktober 1962 Tweede blad no. 30779 Roeiwedstrijden om LD-wisselbeker Zondag organiseert Die Leithe haar jaarlijkse onderlinge roeiwedstrijden. Een van de hoogtepunten van het programma is de race in de over- naadse vieren van schoolploegen .De inzet hiervoor is de Leidsch Dagblad- wisselbeker. De finale vindt om half vier plaats. De volgende scholen ne men deel: Rembrandt Lyceum, Rijn lands Lyceum, Chr. Lyceum, Gymna sium. UTS. Advertentie A Treslong - Hillegom DagDiner-, Soirée Dansante. Ork. v. d. Heeft. O.N'BEi ÊRKT KIP ETEN f6.-. Spijskaart m. 60 specialiteiten en Quick Lunches. Zalen voor partijen. Maandag geen muziek. Res. 0 25205347 Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd: voor kand.ex. Engelse taai en letterkunde mej. C. Krom te Lei den. Aan de Leidse Universiteit is ge promoveerd tot doctor in de rechts geleerdheid op proefschrift getiteld De beroepsmobiliteit in Nederland van 1919 tot 1954" iEen sociaal sta tistische studie), de heer J. J. M. van Tulder, geboren te Amsterdam en thans wonende te 's-Gravenhage. Promotor was prof. dr. F. van Heek. Politie verzoekt opsporing van vermiste vrouw De commissaris van politie te Lei den verzoekt namens de familie te worden bekendgemaakt met de ver blijfplaats van Hendrika van Brit- sum. oud 40 jaar. wonende te Leiden. Zij heeft op 31 juli de ouderlijke wo ning verlaten met het voornemen naar de gemeente Ermelo te gaan. Zij Ls daar niet aangekomen. Zij ver keerde in zwaarmoedige toestand, zo dat een ongeluk wordt gevreesd. Signalement mager postuur, eroe- ne ogen. donkerblond krullend haar. ovaal gelaat, kleine mond, kleine neus. Zij was gekleed in een witte Jurk met. oranje bloemen, donker groene popeline regenjas, bruine lage schoenen met. kleine hakjes. Een ieder die inlichtingen kan ee- ven. wordt verzocht, zich in verbin ding te stellen met het bureau van politie, of met d? politie in zijn haar woon- of verblijfplaats. Veertig jaar bij laboratorium In het Farmaceutisch Laboratorium in de Hugo de Grootstraat werd van middag de heer H. W. Oudshoorn ge huldigd in verband met het feit, dat hij 40 jaar in dienst van laboratorium is De heer Oudshoorn recipieert ter gelegenheid van dit heuglijke feit morgen van 68 uur te zijne huize. Hugo de Grootstraat 30. Receptie in Academiegebouw De laatste van het „curatoren- driemanschap" mr. A. F. Visser van IJzendoorn heeft gisteren afscheid genomen van de Leidse Universiteit. Zeer velen kwamen gisteren naar de receptiezaal van de Academie om hem en zijn echtgenote de hand te drukken, dank te brengen voor het vele. wat hij voor de Leidse Uni versiteit heeft gedaan en te getui gen van de vele banden van vriend schap. die in de loop der laatste ze ventien jaren zijn ontstaan. Mr. Visser van IJzendoorn werd reeds in mei 1945, tezamen met dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk en dr. F. Kleyn door het toenmalige Militair Gezag belast met de taak, de leiding te nemen bij het herstel van de Universiteit. In april 1946 werd dit college van herstel ge wijzigd in het college van curatoren. Dr. Kleyn heeft enige tijd geleden zjjn functie neergelegd, en in het be gin van dit jaar trad baron de Vos van Steenwjjk af als president-cura tor. He$ afscheid van mr. Visser van IJzendoorn in het college van cu- ratoren vond reeds eerder in beslo- SAMEN ADVENT VIEREN Ontmoeting tussen r.-k. en protestanten In nauwe samenwerking met het dekenaat der R.K. Kerk en het co mité „Advent en Kerstmis" is de Oecumenische Raad Leiden er in geslaagd om in de adventtijd een ontmoeting van christenen uit diver se kerken te organiseren. Tijdens de ze samenkomst, welke zondagavond 23 december in de Stadsgehoorzaal wordt gehouden, zal met bijbelle zing. gebed en zang de aandacht gericht worden op het grote gebeu ren waarvan Kerstmis spreekt: de komst van de Heiland in deze we reld. Voorts ligt het in de bedoeling om ook dit jaar aan de vooravond van kerstmis weer samen te zingen op het Stadhuisplein. De activiteiten van de Oecume nische Raad strekken zich verder uit tot de voorbereiding van de viering van een oecumenische zondag en het organiseren van drie studiekrin gen, elk van vijf of zes samenkom sten. De eerste kring, welke zich wil oriënteren in de kerken, die in Lei den deel uitmaken van de Oecume nische Raad, is gisteravond begon nen met een bijeenkomst in de Lu therse kerk. Ds. H. A. J. Haan heeft de leiding van deze kring. De twee de kring, welke onder leiding staat van pastoor A. J. Glazemaker van de Oud Kath. Kerk, gaat de uitkom sten van de assemblee van de We reldraad van Kerken te New Delhi bespreken, terwijl ook aandacht zal worden geschonken aan het gisteren geopende concilie. De bijeenkomsten van deze kring beginnen op 17 ok tober. Dr. K. Dronkert leidt de der de bijbelstudiekring, die op 25 okto ber aanvangt. Voor al deze kringen kan men zich opgeven bij de tweede secretaris van de Oecumenische Raad, de heer Van Sluys, Lammen- schansweg 120. Advertentie Zoekt U moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen v. d. WATER, Haarl.straat 207, heeft het. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Anna Maria, d. v. H. C. Brouwer en A. Colpa: Wllma Huberta. d. v. W. T. v. d. Hol6t en A. J. Fasel; Erick Jan. z v. H. Lepelaar en T. J. Huschka: Ani ta. d. v. W. Kroesemeijer en M. Over- duin; Marcel Charles Cornells, z. v. C. P. de Reus en C. A. U. Hug; Theo dora Fiona Petra, d. v. T. L. M. van Schle en B. v. d. Horst; Sylvia Elisa beth Clara, d. v. L. A. Zonneveld en C. M. Sosef. GETROUWD J. Bavelaar en A. C. J. Slewe; B. J. Kluts en P H. Kromhout; P. F. T. Stoeken en N. H. Benschop; J. Boom en J E. C. Oudshoorn; C. A. Disseveld en J. A. G. Heinsbergen; J. F. A. M. Ammerlaan en A. J. eras; A. H. Huis man en M. E. Noppe. OVERLEDEN P Boot, 69 J. man; A. Bavelaar, 70 man; C. C. de Groot. 35 J echtgen. V. A, j. Rodenburg; M. M. Schouten, "8 j., echtgen. v. J. N. Braggaar. ten kring plaats. Gisteren waren de andere leden van het ..drieman schap" dan ook niet aanwezig tijdens de receptie in de Academie, waar al leen het woord werd gevoerd dooi de huidige rector magnificus prof. dr S. Dresden en door de scheidende curator. Prof. Dresden noemde de verdien sten van mr. Visser van IJzendoorn te talrijk en veelzijdig, om daarvan een opsomming te kunnen geven. Er zijn tijden geweest, dat de verhou ding tussen senaat en curatoren niet ideaal was, maar geleidelijk is er een uitstekende verstandhouding ge groeid, mede dank zij het beleid van de thans scheidende curator. Curatorium en senaat zijn thans zo nauw verstrengeld, dat de rector het zelf aandurfde zonder vooraf gaande machtiging zijn dankwoord ook namens curatoren uit te spre ken. De gehele Universitaire gemeen schap hoopt, dat mr. Visser van Prof. Dresden neemt afscheid van mr. Visser van IJzendoorn en diens echtgenote. Foto L.D./Holvast) IJzendoorn en zijn echtgenote een periode van rust zullen vinden, die zij zozeer hebben verdiend, doch dat dit niet een verbreken van de ban den van vriendschap tussen hem en Leiden zou betekenen. Mr. Visser van IJzendoorn gaf in zijn antwoord enkele zeer persoon lijke herinneringen naast de verze kering. dat Leiden zijn warme liefde en belangstelling zou behouden. Onder de aanwezigen ter receptie waren vele leden van de senaat, cu ratoren, leden van de wetenschap pelijke staf, vertegenwoordigers van het gemeentebestuur en studenten organisaties en het personeel van i het Universitaire bureau. Advertentie In ons vorige nummer stond één absoluut waardeloos artikel. Alstublieft, scheur het eruit. Beter nog: koop het perfecte nummer van deze week! NASSAULAAN 51 HAARLEM Verwachtingen overtroffen De Leidse Tuiniers- en Bloe mistenvereniging ..Door Een-1 dracht Verbonden" opende gis teravond in de R.-K. Vereni gingszaal (Maria Gijzensteeg) het winterseizoen met een leden vergadering. die ditmaal ge paard ging met de jaarlijkse DEV-dahlia- en fruitexpositie. Niet minder dan 50 inzenders hadden de op hun volkstuinen gekweekte produkten op vak kundige en smaakvolle wijze tentoongesteld. De jury's bestaande uit de heren J. J. v. d. Zwart, H. de Pree en Veldhuyzen t.a.v. de bloemenkeuring en H. Broeksema, J. H. Lepelaar en A. Cats, die de fruitkeuring verricht ten. hadden de niet gemakkelijke taak de prijzen toe te kennen. In zijn welkomstwoord sprak de voorzitter de heer J. H. Smit er zijn grote vol doening over uit, dat de belangstel ling voor deze eerste bijeenkomst in het nieuwe seizoen weer bijzonder groot was en dat het aantal inzen dingen, waaronder enkele zeer fraaie bloemstukjes en fruitmanden, on danks de slechte weersomstandig heden van de afgelopen maanden, de verwachtingen ver hadden overtrof fen. Een bijzonder woord van wel kom richtte spreker tot de altijd weer actieve juryleden. Vervolgens kon de voorzitter tot zijn genoegen weer een aantal nieuwe leden installeren, met welk heuglijk feit het ledental van DEV de 500 thans ruim heeft over schreden. Op voorstel van het be stuur zal de jaarlijkse bollenweek- wedstrijd, die omstreeks Kerstmis wordt gehouden, ditmaal gewijd zijn aan de trosnarcissenkweek met een maximum van 6 stuks per inzending. Voor de rubriek: Wie weet hoe ik heet" waren weer enige fraaie plan ten ingezonden. Hierna was achtereenvolgens het woord aan de heren H. de Pree en H. Broeksema voorzitters van de Jury's, die beiden een korte beschou wing gaven van de algemene indruk die de jury's over de inzendingen hadden opgedaan. De uitslagen wa ren als volgt; Dahlia's in vaas (6 stuks van één variéteit, minumum vereiste 25 punten)H. Dongelmans, 27 ptn wisselplaquetteiDahlia- kweekwedstrijd1. D. Ernst. 22 ptn 'wisselbeker» 2. J. H. Goossens. 21 ptn; 3. A Hofman. 20 ptn; 4. M. La- geveen, 20 ptn: deze winnaars ont- singen allen als prijs een bollenpak- ket; Bloemwerk van dahlia's mi numum 25 punten vereist) 2de prijs bollenpakketA. Hofman 24 ptn; wisselplaquette niet toegekend; afde ling fruit: assortiment appels en pe- ren: H. F. Nederberger •wisselpla quette». 65 ptn: 6 peren van eén soort in schaal: H. F. Nederberger wisselplaquette). 39 ptn: 6 appels idem: P. C. de Haas (wisselplaquet- te). 39 ptn. Hierna werd op voorstel van de voorzitter de nodige aandacht be steed aan de komende herdenking van het 75-jarig bestaan der ver eniging. „Radio Antwerpen" begint zondag a.s. (Van onze Brusselse correspondent) De „Uilenspiegel", met aan boord de Belgische reclamezender „Radio Antwerpen", heeft vanmorgen de haven van Antwerpen verlaten om koers te zetten naar de Noordzee. Zondagmorgen a.s. om zeven uur zal het eerste programma van de Belgische „Veronica" de ether in gaan. Colbert costuums Twenty style najaar 1962! In prachtig» kampret». Kte» uit moderne multicolours met briljant kleureffect. In de modekleuren blauw en bruin. ry <->73 IS jaar O. Regenjassen Sportief kort juniormodel In prtma, waterafstotende hawiflex. Voor dit najaar met een speciale streep- voerlng. Multicolours In blauw en bruin. g- a 73 kleine stijging ptr maat O X. Moeilijkheden door streekplan Het gemeentebestuur van Sas- senheim maakt zich enige zor gen over de toekomst van het dorp, in het bijzonder wat betreft het aantrekken van industrieën. De leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland hoorden gistermiddag van burgemeester J. baron van Knobelsdorf hoe er moeilijk heden voor Sassenheim ontston- JAARVERGADERING VAN K2T „TOONKUNSTKOOR" Het Toonkunstkoor hield zijn jaar- vergaderine in de Muziekschool van het Rapenbure 22. De jaarverslagen van de penningmeester en secretaris werden onveranderd goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, t.w. de heer A. F. de Jong, voorzitter en mevrouw F. Verburg—de Best. 2e penningmeesteresse werden bij accla matie herkozen. De datum van de uitvoering van „Jeanne d'Arc au Bücher" („Jeanne d'Arc op de brandstapel") van Ho- negger is bepaald op 27 februari 1963 in de Stadsgehoorzaal. Naar aanlei ding van het veelvuldige verzoek zal de dirigent, de heer Aribo, in januari 1963 in de Zuiderkerk met medewer- kine van het koor over dit concert een lezing houden en zullen er ver schillende fragmenten uit dit, werk ten gehore worden gebracht. den in verband met het provin ciale uitbreidingsplan. De Kamer van Koophandel en Fabrieken bracht een werkbezoek aan Sassenheim. De leden van de Kamer werden ontvangen door de burgemeester en door wethouder A. Vogelaar in de raadzaal van het gemeentehuis. Voordat de bezoekers twee fabrieken in Sassenheim gingen bezichtigen, verstrekte de burgemees ter hun een aantal globale gegevens over zijn gemeente. Sassenheims eer ste burger zei trots te zjjn op de spe ciale plaats die Sassenheim in de bloembollencultuur inneemt. Toch begint ook in dit bollendorp de in dustrie een steeds belangrijker plaats in te nemen. Sassenheim is voor de industrieën die zich er eventueel zul len vestigen zeer aantrekkelijk. Im mers, het ligt tegen enkele belang rijke afvoerwegen. Bovendien is de gemeente zeer dicht bevolkt, zodat men van een bijna onmiddellijke af zet van de produkten is verzekerd. Toch is alles niet. zoals het col lege van B. en W. en de raad zich dat voorgesteld hadden. Want het streekplan, dat ook op Sassenheim van toepassing is, beperkt de ge meente aanzienlijk in het aantrek ken van industrieën. De burgerva der vroeg zich af, waarom het streekplan wat dit betreft zoveel meer kansen biedt aan een dorp als Lisse. Hoewel het gemeentebestuur van Sassenheim er niet naar streeft van degemeente een industrie-kern te maken, aldus de burgemeester, zal het afremmen van industrievestiging in deze streek voor Sassenheim na delig zijn. Op deze manier zou na melijk de werkgelegenheid worden bevroren. Het woningtekort is ook in Sas senheim nog steeds een voortdurend dreigend spook. Daarom is men eni ge tijd geleden begonnen met de bouw van etagewoningen. Het col lege van B. en W. tracht de niet- inwoners, die ook economisch niet aan Sassenheim zijn gebonden, zo veel mogelijk te weren, omdat nog teveel werknemers in de plaatselijke industrie buiten Sassenheim woon achtig zijn. Na de ontvangst in het gemeente huis vertrok het gezelschap naar de kinder-confectiekledingfabriek Hygia Ter Meer en Zonen NV en vervolgens naar de gereedschappen- fabriek J. H. Rohn N.V.. welke be drijven uitvoerig bezichtigd werden en waarin de leden van de Kamer een indruk konden krijgen van de aard en het belang van de indu strie in Sassenheim. Het werkbezoek werd besloten met een bijeenkomst in rest. „Konings hof", waar de voorzitter van de Ka mer, ir. J. J. G. van Hoek eindelijk de gelegenheid kreeg de gastheren zijn dankbaarheid te tonen voor de uitnodiging en voor het zeer leer zame bezoek, dat hij met de leden van de Kv.K. aan Sassenheim heeft mogen brengen. In het vandaag verschenen verslag omtrent het bestuur en de waterstaat van het Hoog heemraadschap van Rijnland over het jaar 1961 wordt uitvoe rig ingegaan op de uitgebreide werkzaamheden, o.a. op de con trole op de boezemwateren, van dit Hoogheemraadschap. Aan de hand van vele staten wordt dit jaarverslag nog toegelicht. Over het eeldelijk beheer wordt op- gemerkt, dat de omslag voor 1961 on gewijzigd bleef, namelijk voor het on gebouwd eigendom f. 12,— per ha. en voor het gebouwd eigendom f. 1,40 per f 100,belastbare opbrengst. In de g-ewone dienst beliep het to taal der ontvangsten f- 2.340.721,61 Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK en te Hoogeveen (vac. dr. A. van den End) J. Jongerden te Bruchem en Kerkwijk Aangenomen naar Bergambacht W. Vroegindewey te Bleiswijk. Bedankt voor Nijehaske-Haskerdljken J. Juckema te Holwierde (Gron.). Aangenomen de benoeming tot bij stand in het pastoraat te Angeren (Geld.) J. Eygendaal te Zuldzande (Z-Vl.). GEREF. KERKEN Beroepen te Steenwijk (2de pred. pl.) H Altlng te Ulthuizermeeden te Leimulden K. Bisschop te Warns (Fr.) Bedankt voor Assen (4de pred. pl.) G. Veeneman te Amersfoort. GEREF. KERKEN (vrljgem.) Aangenomen naar IJsselmulden- Grafhorst W. Vis te Buitenpost, die bedankte voor Barrhead en Neerlandia (Alta, Canada) (Can. Ref. Churches). CHR. GEREF. KERKEN GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Rhenen P. Blok te Dirks- land en L. Vogelaar, kand. te Zoeter- meer, van wie laatstgenoemde is be roepen. Beroepen te Nleuw-Beljerland L. Vogelaar, kand. te Zoetermëer. Bedankt voor Barneveld P. Blok te Dlrksland. (waaronder f. 1.969.702.49 omslag) en dar der uitgaven f 2.373.908.60; een nadelig slot derhalve van f. 33.186.99. Dit nadelig saldo is ontstaan, doordat om administratieve redenen geen ge bruik is gemaakt van de in de be groting 1961 geraamde bijdrage ad f. 420.000.— van de algemene reserve. Indien deze bijdrage wel was ver strekt. zou de gewonp dienst een batig saldo van f 386.813.01 hebben opgele verd. Het komt. er met andere woor den op neer. dat het resultaat van de gewone dienst f. 386.813,01 gunstiger is uitgevallen dan oorspronkelijk was voorzien. Ook in 1961 kon met de voorgeno men verbouwing en inrichting van het pand Breestraat 55 geen aan vang worden gemaakt als gevolg van het uitblijven van Rijksgoedkeuring. Ook het vernieuwen van de onder grondse leidingen van de centrale verwarming en het, omschakelen van de lichtinstallatie op 220 volt, werden in verband daarmee niet uitgevoerd. Het, overleg over de inrichting van het nieuwe laboratorium werd voort gezet. Met, het oog op deze toekom stige uitbreidingen werd in het Ge- meenlandshuis te Leiden met het ee- wone onderhoud volstaan en werden geen ingrijpende wijzigingen aange bracht. Gespreide lasten Met een steeds groeiend aantal polderbesturen werd overleg gepleegd over de noodzakelijke verbeteringen van boezemwaterkerende kaden. Vaak werden daarbij ook mogelijkheden be sproken om door veranderingen in het systeem van omslagheffing de be treffende lasten meer gespreid te kunnen opvangen. Rijnlands sterke, niet aflatende aandrang om de boe zemkaden In orde te brengen en te houden vond steeds breder begrip. Met. verscheidene gemeenten had intensief overleg plaats over het af val waterzuiveringsprobleem. Er kwam geleidelijk aan meer schot in de door Rijnland bij voortduring met kracht voorgestane bouw van zuive ringsinstallaties: met name in de kleinere gemeenten Zo kwamen dit jaar installaties te Leiderdorp en Zwammerdam gereed. nog niet gevallen is, konden de plan- nen voor de verbetering van de Zee- of Buitensluis en van de Uitwatering nog niet worden uitgewerkt. Als gevolg van de overvloedige re genval in de tweede helft van 1960 en in januari 1961 was het chloride gehalte van het boezemwater aan het Begin van het verslagjaar overal laag. In de loop van het jaar stegen de chloridegehalten van de boezemwa- j teren in noord- en west-Rijnland in geringe mate onder de invloed van het brakke Noordzeekanaal en een aantal lozingen van verzilt polder- of grondwater. Hoewel de kwaliteit van het door Rijnland te Gouda ingelaten water in het verslagjaar wederom te wen sen overlaat, was de hoedanigheid er van over het algemeen beter dan in het voorgaande jaar, ondanks de toe nemende hoeveelheden afvalwater dia in de rivier worden geloosd. De anor ganische chemische samenstelling van het water op dit punt was in 1961 niet ongunstig. Rioolwater is uit den boze Het water van de Oude Rjjn te Al phen, Koudekerk en Leiderdorp bleek volgens de uitkomsten van het maandelijks volledig onderzoek, ge durende een gedeelte van het jaar weer veel te wensen over te laten. Uit de ter beschikking gekomen ge gevens over het water van de Ouda Rijn kan de gevolgtrekking worden gemaakt, dat elke nieuwe belasting van dit water met rioolwater moet worden voorkomen. In de Kagerplassen bjj Sassenheim was de hoedanigheid van het water het gehele jaar uitstekend. Ver ontreiniging Het probleem van de verontreini ging van de Leidse stadsgrachten vormde het onderwerp van het ge sprek dat het dagelijks bestuur van het Hoogheemraadschap had met burgemeester en wethouders van Leiden. Omdat de beslissing over het plan van een nieuwe haven voor Katwjjk Groot offensief in Zuid-Vietnam Kort na het aanbreken van de dag zjjn gisteren duizenden soldaten van de Zuidvietnamese regering de rijst velden en moerassen in de buurt van Saigon binnengetrokken op zoek naar communistischegezinde guerrilla strijders. Het is de grootste operatie van deze aard sinds 1959. De man schappen worden door vliegtuigen gesteund. Het offensief, Morgenster genaamd, zal verscheidene dagen du ren.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3