BIJ HET KUNSTENAARSPAAR HANNAH EN ABRAHAM YAKIN Eenheidsfront van de oppositie in Frankrijk Verkoop van bloemen buitenland verouderd Gesprek politieke unie wordt niet voortgezet Nederland moet opvoedend werken Verrassing in Jeruzalem woning is een centrum van brede kunstopvoeding MAX TAILLEUR ih LEXf-TIME Partijleiders gaven samen persconferentie in Parijs Sint zoekt zwarte pieten! Er is een groter afzetgebied Wachten op toetreding van Engeland Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 12 oktober 1962 Zesde blad no. 30779 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii n n jf' ül/fl (Van onze Israëlischce correspondent) EEN nauw straatje in, een klein hofje over, een stenen trap op, en ik sta voor de huisdeur van Hannah en Abraham Yatcin (spreek uit Jachten, met de klemtoon op de laatste lettergreep), het. Jeruzalemse kunstenaarspaar, welks werk binnenkort te zien zal zijn op tentoonstel lingen in Nederland en misschien ook elders in West-Europa. Hier, in de schilderachtige, typische Jeruzalemse volksbuurt Machaneh Yehudah, zag Abraham 88 jaar geleden het levenslicht, in dezelfde ouderwets-grote kamer, die nu dienst doet als atelier en leslokaal. Want hij en Hannah, zijn Nederlandse vrouw, die in 1956 naar Israël kivam ,,hier is wat te doen") houden zich niet alleen bezig met tekenen, schilderen en het maken van houtsneden, maar geven ook les aan kinderen en volwassenen, onder wie verscheidene studenten van de kunstacademie Bezalel. Hannah maakt daarbij nog artistieke poppen („ze vliegen weg!") en Abraham schept beeldhouwwerk. ABRAHAM YAKIN ,,Dorp in de bergen van Judaea tekenen, waaraan telkens andere kunstenaars deelnemen. Zo is deze oude, verweerde woning een oentrum van kunstopvoeding geworden in deze duizenden jaren tellende stad, die zo veel artiesten inspireerde en die de grote liefde heeft van de Yakins. Van Abraham, omdat hij er geboren en getogen is, en van Hannah, „omdat alles hier spreekt van heiligheid". Advertentie Begin van destalinisatie in Oost-Duitsland In een rapport dat het Centrale Comité van de Oostduitse communis tische partij heeft opgesteld voor het partijcongres in januari, wordt ge zegd dat de partijleden niet genoeg doen tegen „dogmatisme, zielloos bu reaucratisch gedoe en dictatoriale methoden" binnen de partij. Het verslag is gisteren gepubli ceerd in het partijblad Neus Deutschland. In de lijst van landen waarmee „broederlijke betrekkingen worden onderhouden, komt Albanië niet voor, maar China wel. Speciaal wordt melding gemaakt van een „po sitieve ontwikkeling" van de betrek kingen met Joego-Slavië. Advertentie elke zaterdagavond 18.t5: op Radio Veronica Dat alles gebeurt merendeels *s avonds. Niei alleen, omdat dan hun drie hummels hun oudste is nog geen zes van de vloer zijn, maar ook, omdat Abraham overdag werkt op de geologi sche afdeling van de Hebreeuw se Universiteit. ,,Ik houd er niet van om afhankelijk te zijn van wat ik met schilderen of beeld houwen verdien", zegt hij. „Vandaar die baan. Trouwens ook daar doe ik grafisch werk". Abraham Yakin is een rasechte Jeruzalemmer, zoals zijn vader en grootvader dat ook waren. Een jaar geleden kreeg hij in Parijs de prix d'art Adolphe Neuman. Hij is ne gen jaar ouder dan zijn vrouw, die eerst aan de Utrechtse tekenacade mie „Artibus" en daarna in Parijs bij Paul Colin studeerde. Toen zij trouwden gaf Hannah tekenles in een krankzinnigengesticht in Jeru zalem. Ze moest er mee ophouden, toen hun eerste kind kwam. Niet in de eerste plaats om de baby. „Ik hield te veel van de mensen daar. Ik verdiepte me te veel in hen. Dat werkt op je. Ik heb veel tekeningen van hen gemaakt. En met sommi gen houden we nog altijd contact". En ze laat mij een houtsnede zien van een der patiënten: een Jemeniet, tenger, met lange pijpekrullen. Uit een map op de plavuizen vloer haalt ze een andere houtsnede, een vouw, die het leven geeft aan een kind. „Ik houd van het mysterie van het gebaren wonder" zegt Hannah. „Dat is wat mij altRd in zijn ban houdt". Hannah is hier op haar best. Het Is geen toeval, dat zo veel van haar werk het moederschap tot onderwerp heeft. Haar liefde voor het moeder schap beheerst haar leven. Haar werk krijgt reliëf, inhoud door de idee, die er achter schuilt. Mense lijkheid is er de quintessens Van. En een diepe bewogenheid. Het werk van haar man is van een ander soort. Bjj hem treft al lereerst de zin voor het detail. Hij zelf geeft zich naar mijn mening het best in zijn aquarellen, waarin het lyrische element domineert. Licht en fleur zijn hun kenmerken. En bo vendien: gevoel voor de essentie van zijn onderwerp. Zes maanden voor helpen opmaken van gestolen geld (Van onze Haarlemse correspondent) Een 20-Jarlge volontair uit Heem stede is gisteren door de Haar lemse rechtbank conform de eis van de officier van Justitie veroordeeld tot een gevangenisstraf van 6 maan den met aftrek van voorarrest. De jongeman reisde in juni in ge zelschap van een eveneens uit Heem stede afkomstige vriend naar Rotter dam en vandaar naar Zeeland. De jongens log^rden in hotels en koch ten twee si-.apen. Het geld, dat zij hiervoor gebruikten <f 10.000) had de Heemsteedse vriend uit de kluis van zijn vader weggenomen. Op de zitting had de verdachte verklaard, dat hij wel begreep dat het geld van diefstal afkomstig was. Hij wilde zich niet onder toezicht van de reclassering stellen Aangezien de vader van zijn vriend geen aangifte heeft gedaan van dief stal, zal zijn zoon niet vervolgd wor den Beiden zijn nog jong en beiden kunnen nog leren. Ook zij zelf zijn daarvan overtuigd. Hun werk is nog niet volmaakt. Maar het toont een gestadige opgang. Dr. H. L. C. Jaffé, de vroegere onder directeur van de Amsterdamse mu sea en sinds kort directeur van het Joods Historisch Museum in Amster dam („De Waag"), zag het en toon de er veel belangstelling voor. Dat moedigde hen aan. Een reeks ten toonstellingen wacht hen. In het buitenland. Hier in Israël hadden zij zojuist een geslaagde expositie in het Chagall-huis in Haifa. Daarvoor was hun werk geëxposeerd in het Artists House in Jeruzalem en op een paar kleinere shows. Van 17 no vember tot 9 december zullen hun prestaties in Utrecht te zien zijn (in de „Utrechtse Kring"), en voor de eerste helft van het volgend jaar staan nog drie andere tentoonstel lingen in Nederland op het pro gramma: in „Het Venster" in Rot terdam, het Goois Museum in Hil versum en bij Magdalena Sothmann in Amsterdam. „En misschien", ver trouwen zij ons toe, „ook in Brussel, Londen en Amerika". Maar daar over zijn wij nog in onderhande ling". Er komen een paar kinderen bin nen. Leerlingen van hun cur sus in tekenen, schilderen en boetseren. Ze geven de lessen samen. Abraham leidt bovendien een cursus voor volwassenen en Hannah geeft („dat is mijn specialiteit") anatomic-les. En dan is er in den huize l'akin nog periodiek model- De enige, echte Sinterklaas vraagt of U hem wilt helpen. Ook üw kinderen rekenen op hem. Lees daarom in MARGRIET hoe U onder leiding van Sints beste PIET MARÉE alle kinderdromen waar kunt maken. Nu en in de komende weken biedt MARGRIET een rijke keus aan speelgoed en cadeaus, die U gemakkelijk zélf kunt maken. De duidelijke werktekeningen maken van iedere beginner een hele Piet l1 voor Prinses Beatrix Binnenkort gaat prinses Beatrix op zich zelf wonen. In een kasteeltje - dicht bij het ouderlijk huis, maar toch helemaal vrij! MARGRIET heeft alvast een kijkje genomen in het vernieuwde „Drakestein", dat prinses Beatrix geheel naar eigen smaak gezellig heeft ingericht. Kijkt U maar in MARGRIET 1 Ja, kijk in MARGRIET! U zult er nog véél meer in vinden dat U boeit! Abonneer U NU bij de bezorger in uw wijk of bij MARGRIET, Stadhouderskade 85. Amsterdam. U wéét het immers... Dr. A. J. Verhage. voorzitter van het hoogste orgaan op het gebied van de Nederlandse siergewassensector, wordt wel eens uitgenodigd om in het buitenland voor bloemistenhoveniers en handelaren te spreken over de mogelijkheden van verbetering van de afzet van bloemen. Hij ontmoet dan altijd opperste verbazing bij zijn toehoorders, die maar niet kunnen begrijpen, dat de straat handel in bloemen de verkoop in bloemenwinkels bevordert. Nederland is daarvan een duidelijk voorbeeld. Men mag wel aannemen, dat de pogingen van het Produktschap voor Sierge wassen om de verkoopmogelijkheden van bloemen, bollen en bomen in warenhuizen, supermarkets en filiaalbedrijven te onder zoeken ook kwaad bloed zetten. En toch gaat Nederland op deze wijze door, want er kunnen in Europa nog enorme hoeveelheden bloemen worden verkocht. Ze moeten alleen veel meer bij de mensen worden gebracht. Eendracht tegen de president (Van onze Par ij se correspondent) De zes partijen, die vorige week in het parlement de regering van j Georges Pompidou ten val brachten of tenminste bedoelden te bren- I gen hebben woensdag in de personen van hui, voornaamste lei ders in Parijs een gezamenlijke pers conferentie gehouden met het doel een gemeenschappelijke strategie be kend te maken met het oog op het komende referendum over de grond wetswijziging. In de zaal van de de Cercle Republicain, waar de bij eenkomst belegd was, heerste, onder die partijleiders, die elkaar in het verleden in de Kamer herhaaldelijk te vuur en. te zwaard bestreden had den, een opgewekte stemming van optimisme en van eensgezindheid en de „mon ami's" waren dan ook niet van de lucht! De 83-jarige conservatief Paul Reynaud stelde de socialistische oud premier Guy Mollet als zijn beste vriend aan de ongeveer 200 journa listen voor. Mollet kaatste die bal HANNAH YAKIN: „Zwangere vrouwen' houtsnede even latei wec.v beminnelijk terug door een toespeling te maken op de hoge leeftijd van de ex-premier Paul Reynaud, die door de gaullistische propaganda de laatste dagen als een aftandse grijsaard wordt voorgesteld, die geen oog meer hebben zou voor de eisen van de nieuwe tijd. Wan neer men zijn jeugd moet bewijzen, aldus Mollet, door het tweede keizer rijk te restaureren, dan plaats ook ik me toch maar liever onder de vanen van de oude garde. Die oude garde verdedigt vandaag in werke lijkheid de rechten der republiek. Na Mollet en Reynoud hoorde men uit de mond van de jonge voorzitter der radicale partij, Maurice Faure, nog maals de verschillende argumenten tegen de „directe democratie", die hij bij de debatten in de Kamer vo rige week al uitvoeriger had ont vouwd. Een verrassing was daaren tegen dat de katholieke voormannen van de Volksrepublikeinse M.R.P. 'n iets voortvarender standpunt ver dedigden dan hun de laatste dagen over het algemeen in politieke krin gen werd toegedacht. Ook zij rie pen in elk geval hun aanhangers op om op 28 oktober bij het referen dum „neen" tegen De Gaulle te zeg gen. De zes oppositiepartijen zullen voor het referendum ook een ge meenschappelijke affiche uitgeven waarvan het ontwerp gisteren nog niet kon worden getoond. Propaganda Ofschoon de communisten en de linkse socialisten evenmin na tuurlijk als neo-fascisten niet in het kartel der nee-stemmers zijn op genomen, zal ook van hun kant een energieke propaganda tegen De Gaul le worden gevoerd. Ook de commu nistische vakcentrale, de C.G.T. zal haar medewerking aan de campagne verlenen, terwijl de socialistische en christelijke vakbonden zich tenmin ste officieel afzijdig willen houden. Het is de bedoeling dat dit republi keinse eenheidsfront ook na het re ferendum in stand zal blijven om daarna op 18 en 25 november even eens bij de Kamerverkiezingen een dam van eendracht tegen de gaul listen op te kunnen werpen. Ook het andere kamp zal zich in tussen de komende weken niet on betuigd laten. Voor vandaag of mor gen is al een „praatje bij de haard" voor radio en televisie van de de missionaire premier Pompidou aan gekondigd en verscheidene andere ministers gaan de boer op. Doch het hoogste effect op het kiezerscorps, verwacht de generaal, en waarschijn lijk niet ten onrechte, nog wel van zijn eigen spreekbeurten en daarom zal hij bij het begin en bij het ein de van de campagne op 15 en op 27 oktober, zelf weer voor microfoons en camera's verschijnen om het Franse volk persoonlijk om zijn mas sale ja-woord te vragen. Monument voor (Is. K. S. Talma Binnenkort werdt in Friesland ge start met de inzameling van gelden, waarmee een reeds lang in anti-re- volutionairekring bestaand plan zal worden verwezenlijkt om ter nage dachtenis van dominee K. S. Talma een monument op te richten. Dit standbeeld zal worden geplaatst in Bergum, de hoofdplaats van het Ka merdistrict waar dommee Talma in 1901 dc strijd voor een zetel in de Kamer op zijn socialistische tegen stander P. J. Troelstra won. In Nederland Is precies hetzelfde gebeurd als nu in het buitenland. In 1872 is in Amsterdam de eerste bloemenwinkel van Nederland ge opend. Er zijn in de grote steden na volgers geweest, die bjj hun hove niers- en bloemisterijbedrijf de ver koop via een winkel gingen proberen. Zoals alles is ook dit eenvoudig begonnen. Maar toen het publiek ging bemerken, dat in dergelijke win kels ook bloemstukken konden wor den besteld ontstond de specialisatie De verdubbeling van het aantal bloemenwinkels zou echter waar schijnlijk nooit tot stand zijn geko men als de werkloze diamantbewer kers niet de bloemen huis aan huis hadden gebracht. Er staan in het boek „De bloemisterij in Nederland" dal te? gelegenheid van het vijftig jarig bestaan van de Nederlandse Bloemisterij is uitgegeven, zeer in teressante gegevens over de geschie denis van de bloemisterij in ons land. Buitenlanders Wij in Nederland vinden het nood zakelijk bloemen in huis te hebben. Een huis zonder bloemen of bloeien de planten is naar onze mening doods En de buitenlanders vinden het fantastisch. Al die ramen met bloemen. Het maakt ook een rijke indruk op hen, want zij weten niet, dat de meeste bloemen voor de ra men door de huisvrouwen zijn ge kocht van de man aan de deur of het stalletje ergens op straat. Tegen eer. zeer redelijke prijs, want die stal- letjes verkopen slechts die bloemen, die in grote hoeveelheden worden aangevoerd en dus laag in prijs zijn. In 1952 is een onderzoek ingesteld naar de koopgewoonten en daaruit bleek, dat in Amsterdam en Utrecht 85 van de bloemen in huis werden gekocht door de huisvrouwen. Maar als hef echtpaar bloemen schenkt „Het is zo gemakkelijk en ze vallei altijd in de smaak"! dan koopt het een bloemstukje. Meestal gaat een van beiden even bij de winkel langs, noemt de te besteden prijs en verder weet de winkelier het wel. De telefoon staat soms ook niet stil bij zo'n winkelier. Van 1930 tot 1950 is het aantal bloemenwinkels verdub beld. Heel eigenaardig is, dat deze verdubbeling niet in de steden boven de 20.000 inwoners heeft plaats gehad, maar veroorzaakt is door vestigingen var. zaken in kleinere plaatsen! Er heeft dus een grotere spreiding van de afzet plaats gehad. En dat is ook belangrijk bij de bevordering van de verkoop. „Blomme" De Amsterdamse politie is de stu wende kracht geweest bij 't ontstaan van de stalletjes. Omstreeks de eeuw wisseling begon de straatventer^ moeilijkheden op te leveren bij de regeling van het verkeer. Ook toen al. De Amsterdamse politie wees toen bepaalde plaatsen aan waar de ven ters konden verkopen. Zo groeiden de stalletjes. Zoals gezegd groeide de straatventerij in de crisisjaren zeer snel De echte „scharrelaars" koch ten goedkope bloemen en verkoch ten ze ergens, waar ze een markt dachten te vinden. Zij hebben nieu we afzetterreinen gezocht en de bloe men overal „gepopulairiseerd". Dit kon ook weer door het Neder landse systeem om de waren thuis te bezorgen. Men was het gewend alles en iedereen aan de deur te hebben. Dit is in het buitenland nooit zo al gemeen geworden. Men koop daar in de winkel of op de markt, waar de kwekers van groenten en fruit uit de omtrek een dag gaan staan om hun waren te verkopen. Dikwijls hebben ze ook wat bloemen bij zich. Daaruit is ook te verklaren, dat er geen bloemenventers konden komen, want een venter koopt of laat kopen op een centraal punt, een veiling. In Duitsland bijvoorbeeld kent men dit systeem van verkoop via veilin gen hoegenaamd niet. Het zou voor een venter te veel tijd kosten om de bloemen te vergaren. Door al die factoren is Nederland bloemenland geworden en is het bui tenland in dat opzicht oen stuk ach ter geraakt bij ons land. Nu worden dus pogingen gedaan om bloemen in de zelfbedieningszakcn te verko pen. Er zijn in Duitsland meer zelf bedieningszaken dan in Nederland. Dc getallen zijn op elke achttien honderd inwoners een zelfbediening tegenover een op vierduizend in Ne derland. Nederlanders zijn nu bezig om in dergelijke zaken bloemen te brengen. De warenhuizen, „supermarkets" en zgn vrijwillige filiaalbedrijven, die ever geheel Duitsland zijn verspreid kunr.én dus de plaats innemen van onze straatventers en stalletjes, na melijk het veroorzaken van „impuls inkopen". Er is ruimte genoeg, want uit een diepgaand onderzoek is gebleken, dat slechts vijftien tot twintig procent van de volwassen Duitse bevolking re gelmatig bloemen koopt, 33 koopt nooit bloemen. Bollen Wie op vakantie is in het buiten land en vooral Duitsland kan prach tige bloemenwinkels zien. Er staan kapitalen aan bloemstukken voor de etalages, maar er staan ook machtige prijzen onder. Orchideeën beginnen, volgens dr. Verhage, daar nu de ge- schenkbloemen te worden. Je kunt al niet minder meer tegenwoordig. Dit is overigens een gevaar voor de af zet van „normale" bloemen. Je loopt daar niet zo eventjes binnen voor eer. bloemetje in huis en je gaat er ook geen bloembollen kopen, gesteld dat je er aan denkt. Als die bloemen en bloembollen en de boomkwekerijgewassen echter in de winkel staan waar je de groenten en levensmiddelen koopt, wel dan is de kans veel groter dat „dat er ook maar bij moet". Die kans wordt overigens steeds grotei, want vele nieuwe huizen tot ver in Duitsland pronken nu met die zelfde grote brede vensters als onze huizen. Die open ruimte, die ook niet meer worden bedekt door meters gor dijn, zullen gevuld moeten worden. Misschien met bloemen uit de' zelf bediening. Voordat de bloemenwin- kcliers dat echter zullen kunnen be grijpen. zullen ze nog vele boze woor den aan het adres van dr. Verhage richten. Ze moeten echt worden op gevoed. ()j> verzoek van West-Duitsland: (Van onze correspondent in Bonn) De besprekingen over een Europe se politieke unie zullen op verzoek van West-Duitsland voorlopig niet worden voortgezet, aldus de West- Duise perschef Von Hase in navol- I ging van de woorden die Adenauer dinsdag in zijn regeringsverklaring aan deze kwestie wijdde. Von Hase zei dat geen Westdultse initiatieven in de richting van een politieke unie genomen zullen wor den, zolang Engeland nog niet is toe getreden tot de Europese Economi sche Gemeenschap, van welke toe treding de Westduitse regering een nieuwe impuls voor de zaak der po litieke unie verwacht. Hiermee heeft Adenauer zijn oude standpunt, zoveel mogelijk haast te maken met de politieke eenwording verlaten. Met het opbergen in de ijs kast van de kwestie is hij gezwenkt naar het standpunt van Nederland en België en ook naar dat van zijn eigen minister van Buitenlandse Za ken. Gerhard Schroder. Adenauers regeringsverklaring wordt vandaag en morgen in de Bondsdag besproken. Behalve van de socialistische oppositie is er ook nog Poolse tanks „modernste ter wereld" De stafchef van het Poolse leger, generaal Bordzilowski, heeft gisteren in een vraaggesprek meth et commu nistische partijblad Trybuna Ludu verklaard, dat Polen nu zijn eigen straalvliegtuigen, tanks en andere ge specialiseerde wapens produceert. Volgens hem z(jn de Poolse tanks de modernste ter wereld. Zij zouden zelfs doeltreffende bescherming bie den tegen de eevolgen van een kern ontploffing. Een derde van de Poolse strijd krachten bestaat uit luchtmacht- en luchtverdedigingseenheden. Deze laatste troepen zijn uitgerust met luchtdoelraketten. De Poolse super sonische straaljagers zijn ook gewa pend met raketten. Het leger is ge heel gemotoriseerd en in staat tot „snelle operaties over grote afstan den", aldus generaal Bordzilowski. al wat kritiek op de verklaring te verwachten van de liberalen en christen-democraten, die verre van gelukkig zijn met de tekst. Vooral is men ontevreden over de vaagheid van de aangekondigde maatregelen ter stabilisering van de economische toestand en over het uitblijven van elk origineel idee in de passages over het buitenlands be leid. Vooral tegenover de Verenigde Staten had de regering eigen denk beelden moeten uiten, zo meent men. Onthutst is men voorts over de onzuiverheid van formuleren in Ade nauers rede. Zo sprak de kanselier over het „sociale pakket" waar hij het „sociale produkt" bedoelde en hij praatte over een dalende uitvoer, ter wijl uit zijn eigen cijfers later in de rede bleek, dat de uitvoer nog steeds stijgt, alleen minder sterk dan vorig jaar. De socialisten zeiden gisteren in dit verband: de rede was beschamend niet zozeer voor Adenauer, die een oude man is, maar veel meer voor diegenen, die hem nog steeds steu nen. Advertentie Mr. Stikker maakt liet goed De gezondheidstoestand van mr. D. U. Stikker, de secretaris-generaal van de NAVO is „zo goed als kan *°rd*n, verwacht", zo is gisteren in NAVO-kringen in Parijs vernomen. Zoals bekend werd mr. Stikker enke le dagen geleden in het Walter Reed hospitaal in Washington geopereerd waarbij een gezwel aan de dikke darm werd weggenomen. Volgens genoemde kringen zyn de artsen over het algemeen zeer opti mistisch.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 17