^Kennedy in actie voor de tussentijdse verkiezingen Jemen is in oorlog met Saoedi-Arabie 6ÏÏO p A Ruil gevangenen voor geld bijna beklonken \Bijna onbereikbaar doel: meer zetels voor de Democraten u <§«cf Treinramp in Polen eist 34 levens Hassans troepen hebben Hodeida bereikt „Mariner" op grotere afstand Venus dan was langs beoogd WEERBERICHT Castro eist losgeld van 220 miljoen Kroonprinses ook naar V.S. Canada en Verf met voldoening Gulbransseii 68 overleden leuws ;a Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 11 OKTOBER 1962 No. 30778 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck floofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 8.25 per kwartaal, 12.80 per maand, t 0.65 per week. Witte Singel 1. Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Washington) 9 President Kennedy probeert wat bijna niet mogelijk is: zetels winnen in het Huis van Afgevaardigden in een tussentijdse ver kiezing. Bijna elk weekeinde stapt de president in een straalvlieg tuig om deel te nemen aan de verkiezingsstrijd. Zijn doel: vergroting van het aantal Democraten in het Congres. Zijn vrees: gleen Huis van Afgevaardigden, waarin zijn Republikeinse tegen standers de meerderheid zouden krijgen en een bezetting van ^gouverneursposten (in Californië bijv.) door Republikeinse kandidaten. In november moeten alle 435 zetels in het Huis van Afgevaardigden opnieuw worden bezet en 39 zetels in de Senaat (ongeveer een derde deel dus). Verder komen 35 van de 50 gouverneursposten opnieuw in het geding en daarbij zijn bclang- rijke staten als New York, Californië, Pennsylvania, Ohio cn Michigan. Zou het Huis inderdaad een Repu blikeinse meerderheid krijgen, dan iou er van Kennedy's wetsvoorstellen niet veel terecht komen. (Het was al moeilijk in een Huis met een Demo cratische meerderheid-). En wanneer dar. bovendien de belangrijke gouver neursposten nog in Republikeinse banden zouden komen, dan zouden Kennedy's tegenstanders het hem heel moeilijk kunnen maken in 1964, nanneer hij ernaar zal streven op nieuw tot president te worden ge kozen. Een groot verkiezingsjaar heeft men in Amerika eens om de vier ja ren. wanneer ook de president en de v.ce-president worden gekozen, maar een tussentijdse verkiezing kan toch ock belangrijk zijn. Kennedy zet in rekere zin zijn prestige op het spel. nu hij zo intensief meedoet aan de Advertentie Wonderen van technisch vernuft in riante villa Aan de Hoge Rijndijk 25 in Leiden kunt U een belangrijke ontdekking doen. N.V. Imenexco (importeur van o.a. de fameuze Ico-Küppersbusch fornuizen) houdt daar permanent een fascinerende expositie die voor iedereen toegankelijk is. U kunt dan op uw gemak de vele ovens, koel kasten en fornuizen bewonderen, die in vijf modern ingerichte toonzalen staan opgesteld. Kom eens langs. Laat uw gedachten en blikken 'ns gaan over al die wonderen van technisch vernuft, die het leven van u. moderne huisvrouw, zo comfor tabel maken: Ideaal-keukens, was machines, centrifuges en noem maar op. Elke werkdag (beh. 's zaterdags) van 8.30 tot 17.30 uur kunt U er binnen lopen. Vrijblijvend rondneuzen en ideeën opdoen. Wanneer komt U campagne. Meestal doet een president dat niet in het midden van zijn termijn. Het is namelijk bijna een natuurwet, dat de partij van de pre sident zetels verliest wanneer het staatshoofd de halte halfweg heeft bereikt. Slechts één keer in deze eeuw in 1934 toen Roosevelt pas aan het bewind was ging die natuurwet niet op. Men geeft president Kennedy in het algemeen niet veel kans op ver groting van zijn aanhang in het Con gres. maar de president heeft zozeer behoefte aan steun van vooruitstre vende Democraten, dat hij het risico heeft aanvaard en vecht zo hard hij kar om zijn basis steviger te maken. Alleen wanneer hij op indrukwek- kence resultaten kan wijzen, zal hy zich in 1964 zeker kunnen voelen. Eén flink succes Thans, nu de president halverwege is, is het nog niet erg indrukwekkend wat hij er bij het Congres heeft doorgekregen. Het Congres gaat by- na naar huis en het is thans wel mogelijk ruwweg de balans op te ma ken Eigenlijk heeft de president in zijn wetgeving slechts één flink suc ces behaald:-de wet tot handelsuit- brciding. Daarin kreeg Kennedy de volmacht om invoerrechten drastisch te beperken. Dc wet is van groot be lang voor Amerika. Alleen op die manier kunnen de Amerikanen ho pen goede handelsbetrekkingen te scheppen met de EEG. Die handelswet is natuurlijk niet het enige, wat de regering erdoor heefi gekregen, maar vele andere wetter zijn dusdanig door het Con gres gekortwiekt, dat Kennedy maar ee/\ bescheiden deel heeft gekregen van v;at hij nodig achtte. De hulp aan het buitenland werd bijv. be snoeid van 4 7 miljard dollar tot 3.9. de hervorming van het belas tingsysteem was lang niet zo effectief als Kennedy had gewild en ook in het landbouwprogramma bereikte de pre sident minder dan hij had gewenst. Zonoer meer verworpen werden Kennedy's voorstellen inzake hulp aan de universiteiten, de medische zorg voor de ouden van dagen en de instelling van een ministerie voor stedelijke aangelegenheden. Situatie in het Congres was meest al zo. dat de Republikeinen, samen met de conservatieve Democraten, het, de president moeilijk maakten. Kennedy streeft er thans naar om het aantal Democraten te vergroten, erop rekenend, dat althans een deel tan dt winst vooruitstrevend zal zijn. Slaagt Kennedy niet in deze vrij hachelijke actie, dan zal dat zijn prestige enig kwaad kunnen doen en bovendien zal hij dan in 1964 mis schien niet op genoeg resultaten kun nen wijzen. Er staat dus heel wat op het spel. Slot pag. 2 Er zjjn 28 mensen om het leven ge komen toen de exprestrein. die van Warschau op weg was naar Gliwice. dinsdagavond te Pjotrkow ten zuid westen van Warschau met volle vaart inreed op een aantal uit de rails ge lopen spoorrijtuigen. Vijftig mensen zouden gewond zijn. Volgens het Poolse persbureau is bij het eerste onderzoek gebleken, dat er in het gebied, waar het ongeluk is gebeurd, op diverse plaatsen scheuren in de rails zaten. Hulpploegen moesten acetyleen branders gebruiken om de slacht offers te bevrijden uit de hopen ver wringen ijzer en staal. Het blad van de Poolse communis tische partij „Tribuna Ludu" zegt dat de drie ontspoorde rijtuigen los geraakt waren van een andere ex prestrein, die van Gliwice op weg was n«ar Warschau. In de exprestrein zaten soldaten, die deelgenomen hadden a°n ma noeuvres van do landen, die lid ziin van de verdragsorganlsatte van Warschau. Deze soldaten waren met verlof op weg naar huis of keerden naar hun onderdelen terug. Bij het ongeluk ziin verscheidene militairen I om het leven gekomen. De republikeinse regering van Jemen heeft verklaard zich in oorlog te beschouwen met Saoedi-Arabië. de grote nabuur van het vroegere rijk der imams. Dr. Baidani. opperbevelhebber van het Jemenitische republikeinse leger en vice-premier, heeft te Sana'a tegenover de correspondent van het Persbureau voor het Midden- Oosten verklaard: ..De Saoedi-Arabische regering heeft troepen aan de grens van Jemen samengetrokken. Zij heeft voorts wapens in Jemen binnengesmokkeld. Wij beschouwen dit als een aanvals- daad". Dr. Baidani verklaarde voorts, dat zijn regering „bepaalde afweermaat- regelen heeft genomen, waarvan de aard op het juiste tijdstip bekend zal worden gemaakt." Toch doeltreffende waarnemingen mogelijk Het Amerikaanse ruimtevaar tuig Mariner-II. dat óp 27 aug. van de basis Cape Canaveral werd gelanceerd voor een reis naar de omgeving van Venus, zal de planeet op een afstand ongeveer 33.600 km passeren in plaats van de eerder berekende 14.400 km. in een mededeling van de Nasa, het bureau voor lucht- en ruimte vaart. wordt gezegd, dat de Mariner toch nog voldoende dicht bij Venus zal komen voor doeltreffende weten schappelijke waarnemingen van de samenstelling van de planeet en haar atmosfeer. De uiterste grens voor goede resultaten is een afstand van 64.000 km. 1 Het ruimtevaartuig, dat 14 decem ber Venus moet passeren en intussen studies maakt van de interplanetaire ruimte, was gisteren ruim elf miljoen km van de aarde en bijna vijftig mil joen km van Venus verwijderd. -tS+- sin UB TBi' II IS iii :it ii: II1:1' ill li li! :ii :i: i' Imenexco. Hoge Rijndijk 25, Leiden I Elf «loden bij vliegtuigongeluk vlakbij Bruo Een vliegtuig van de Tsjechoslo- waakse luchtvaartmaatschappij op 8e route KosicePraag is gisteren |>'j de voorbereiding voor dc landing In Brno neergestort. Elf mensen kwamen om het leven, onder wie drie bemanningsleden. Verder werden 31 passagiers zwaar gewond. Dit is het derde ongeluk met een Tsjechoslowaaks vliegtuig in de af gelopen twee jaar. In maart 1961 kwamen 52 mensen nabij Neuren berg en in juli van dat jaar 72 nabij Casablanca om het leven. VEEL BEWOLKING De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Droog weer met veel bewolking en in de nacht en ochtend op slechts enkele plaatsen mist. Over het alge meen weinig verandering in tempe ratuur. Zwakke tot matige wind tus sen noord en oost. (Opgemaakt te 11.15 uur) 12 oktober Zon op: 6.58 uur: onder: 17 54 uur. Maan op: 17.58 uur; onder: 5 00 uur-, «oogwater te Katwijk te 1 55 en 14.19 uur, laagwater te 10.07 en 22.26 uur i ummer bestaat uit 16 pagina's De Centrale Raad van Beroep I van de heer Van der Putten, mr. in Utrecht is gisteren begonnen N. J. Geleynse uit Amsterdam, met de behandeling van de zaak- j arriveert bij het gebouw van de Van der Putten. De verdediger raad. Zoals bekend steunt zowel Saoedi- Arabië als Jordanië prins Hassan, die zich als opvolger van de gedode imam Mohammed beschouwt. Egypte daar entegen steunt de republikeinen, hoewel Nasser zijn nieuwe vrienden nog niet met wapens te hulp is ge sneld. In Amman, de hoofdstad van Jor danië, blüft men optimistische be richten doorgeven over de opmars van de troepen van prins Hassan. Het koninklijk leger zou de Jemeni tische Rode-Zeehaven Hodeida heb ben bereikt. Bij gevangen genomen republikeinen zouden zich drie Rus- rische officieren bevinden. Zij zouden zfin gepakt, toen krijgslieden van Hassan de grensversterking Bin Maarab in bezit namen. De val van dit fort werd later echter door Ab- doella Sallal. de leider van de repu blikeinen, ontkend. Radio-Amman meldde voorts, dat Hassans troepen in twee colonnes oprukken. De ene is reeds in de bui tenwijken van Hodeida aangekomen, de voorhoede van de andere colonne zou begonnen zijn met het afzetten van wegen en bergpassen, van waar uit het mogelijk is Sana'a te berei ken. Volgens het (Egyptische) Pers bureau voor het Midden-Oosten heeft het nieuwe bewind in Jemen gister avond in Sana'a een vergadering ge houden. waarop 160 stamhoofden be sloten een leger van tienduizend man en een bataljon van de nationale Proces in Wilna tegen ex-nazis O Te Vilnius (Wilna) in Litauwen is gisteren een proces begonnen tegen tien „ex-leden van een nazi-strafba- taljon" die beschuldigd worden van moord op 50.000 mensen, gepleegd tiidens de laatste wereldoorlog. Negen verdachten waren aanwezig: de tiende, een zekere Antanas Im- poeljavitejoes. die de bevelhebber van het bataljon zou zijn geweest, be vindt zich in de V.S. De negen in de beklaagdenbank zouden na de bezet ting van Litauwen door de Duitsers tot het bataljon zün toegetreden. In de akte van beschuldiging wordt gezegd, dat leden van deze eroep van tien deelgenomen hebben aan ten minste 15 massamoorden in Minsk en omgeving en wel tussen oktober en november 1941. Hierbij zouden rond 46.000 Russen en Pole,, om het leven zijn gekomen. Twee verdachten, Kemzoera cn Juosas Oesjalis. zouden de leiding hebben gehad bij de mas samoord op rond 5000 joden in de straten van Sloetsk in Wit-Rusland. Groothertogin van Luxemburg naar V.S. Groothertogin Charlotte van Lu xemburg zal op 29 oktober a s. naar de Verenigde Staten vertrekken voor een officieel bezoek van een week op uitnodiging van president eKnnedy. Zij zal op deze reis worden verge zeld door haar echtgenoot Prins Felix, haar zoon en troonopvolger Prins Jan en diens echtgenote Prinses Jose phine Charlotte Tydens haar reis zal de grootherto gin bezoeken brengen aan New York. Philadelphia en Washington. Ook staat een bezichtiging van de raket basis Cape Canaveral op het pro gramma Op 4 november zal het ge zelschap naar Luxemburg terugkeren. garde naar het oosten van het land te zenden om de Bedoeïnen aldaar „die van nature al moeilijkheden ge ven. tot rust te brengen". Verder is besloten de Amerikaanse oliemaatschappijen te verbieden in Jemen nog langer naar olie te zoe ken. Het gaat hier om een vergel dingsmaatregel. De VS hebben name lijk het nieuwe bewind in Jemen niet erkend. Prinses Beatrix heeft gisteren sie in Normandië. De Prinses bij tn Den Haag de Nederlandse j haar aankomst in het theater in première bijgewoond van de fitm i gezelschap van burgemeester ..De langste dag" over de inva- Kolfschoten. De ruim elfhonderd Cubaanse op standelingen die gevangen werden genomen by de mislukte invasie op Cuba. is meegedeeld dat zü zich voor vertrek gereed moeten houden, zo is van betrouwbare zyde in Havanna vernomen. De onderhandelingen tus sen de Newyorkse advocaat Donovan en premier Castro over de vrijlating van de rebellen zijn in de laatste fase gekomen. „In beginsel" is al overeenstemming bereikt. Bij een Canadese bank zou reeds zeventien miljoen dollar in baar geld zjjn gestort, aan te wenden als een gedeelte van het door de Cubaanse autoriteiten geëiste losgeld van 62 miljoen dollar (ongeveer 220 mil joen gulden). Men verwacht, dat de rest van dit bedrag zal worden ver kregen door de levering van genees middelen en voedseloverschotten aan Cuba. Uit Washington wordt gemeld, dat de Amerikaanse regering bereid is levens- en geneesmiddelen ter waarde van ongeveer dertien miljoen dollar naar Cuba tè doen verschepen. Men meent, dat in dit geval het bedrag nog zou worden aangevuld door gelden die bijeen zijn gebracht door familieleden van de gevangen genomen opstandelingen. „Alpha 66", een te Miami in de Amerikaanse staat Florida gevestigde organisatie van Cubaanse ballingen. heeft gisteren in een „oorlogscom muniqué" meegedeeld dat een 15 tot 25 man sterke groep Cubanen maan dag jl. de Cubaanse haven Isabela de Sagua heeft aangevallen, „waar bij twintig vijanden, onder wie Rus sen. werden gedood". De Cubaanse opstandelingen wisten, met buit ge maakte wapens. Miami weer te be reiken. Enkele van hen werden ge wond. doch geen gedood. In de bekendmaking van „Alpha 66" wordt nog gezegd dat Isabela de Sagua werd verdedigd door Cubaan se militie en Russen. Het voornaam ste doelwit van de aanval werd ge vormd door een kamp. waarin zich leden van de communistische militie en Russische militairen bevonden. Voor het kampkantoor was een reus achtige foto van Lenin aangebracht. De bekendmaking was ondertekend: „Alpha 66. liever dood dan slaaf". De Amerikaanse Republikeinse se nator Kenneth Keating heeft giste ren in de Senaat verklaard, dat in Cuba zes installaties voor het lan ceren van raketten met middelma tige reikwijdte worden gebouwd. Deze raketten zouden het Panama-kanaal of het „Amerikaanse Hartland" kun nen bereiken. Senator Keating ver klaarde zijn inlichtingen te hebben gekregen uit bronnen „die vroeger honderd procent betrouwbaar zyn gebleken". (Van onze Haagse correspondent) Prinses Beatrix zal als zij haar reis door zeven Aziatische landen heeft beëindigd tenslotte ook nog een on officieel bezoek aan Amerika bren gen De Prinses zal van Japan via Ho- noloeloe naar de Verenigde Staten vliegen Mogelijk zal zij dan ook nog naar Canada gaan. waar zij een be zoek brengt aan haar vriendin René Róell die sedert haar huwelijk me vrouw Bradbrook Smith heet. Prinses Beatrix vertrekt volgende week naar Azië. Zij zal nog voor Kerstmis in Nederland terugkomen. Naar haar terugkomst zal de Prinses een persconferentie houden, waar zij een overzicht zal geven van haar belevenissen op deze wereldreis. Een ptodukt van de Sikkens Groef* Advertentie Auteur vau bekende trilogie C i.. bekende Noorse schrijver Tryg- I ve Emanuel Gulbranssen is vannacht j onverwachts in zijn woning te Ho- 1 boel bij Eidskog in Oost-Noorwegen i overleden. Hy was 68 jaar. Gulbranssen heeft vooral bekend heid gekregen door de romantische i. .lOgie „En eeuwig zingen de bos sen", „Winden waaien om de rotsen", en „De weg tot elkander". Deze ro mans over het leven op het Noorse platteland in de 19 eeuw versche- npr> in de jaren 1933-1935. Het eerstt. deel werd in 30 talen vertaald. Er werden zeven miljoen exemplaren van verkocht. F Alleen finnbrod is finnbrod Altijd kersvers Koop brood in huis! w>'n Pak' w albranssen werd op 15 juni 1894 in Oslo geboren als zoon van een ambachtsman. Na een handelsoplei ding werd hi) boekhouder, vervolgens afdelingshoofd bij een tabaksfirma en tenslotte groothandelaar in tabak totdat hij ging schrijven. Eerst maakte hu in Noorwegen naam als sportjournalist, waarbij hij veel deed voor de sportbeoefening op de scholen. By de Olympische Spelen in Antwerpen in 1920 maakte hij deel uit van een jury. Na zyn grote suc cessen als romanschrijver kocht hij het landgoed in Hoboel. Staking in Engelse staalindustrie opgeheven (Van onze Londense correspondent) De zich snel uitbreidende staking in de Engelse staalindustrie in Zuid- Wales, de Midlands en Schotland, welke de werkgelegenheid van dui zenden bedreigde, is dankzij ingrypen van de TUC het Britse verbond van vakverenigingen, opgeheven. Er werd voorlopig overeenstemming bereikt tussen de twee tegenover el kaar staande bonden. De staalarbei- ders zullen doorgaan met de plaat sing de nieuwe steenblokken in de hoogovens van Abbw Vale, maar dit werk zal in enkele andere plaatsen worden verricht door de metselaars, die staakten omdat zij van mening waren dat de bekleding van de hoogovens hun taak was Beide bon den zullen de oeslissende arbitrage over wie uiteindelijk dit werk be hoort te doen. aanvaarden. De nationale unie van spoorweg mannen heeft met een nieuwe, vol gende week te houden staking ge dreigd, wanneer de transportcommis- 85 et sie haar houding niet wijzigt ten op zichte van de sluiting van een aantal spoorwegwerkplaatsen, zonder voor afgaand overleg met de vakbond over de hieruit voortvloeiende on'slagen. Er wordt thans gesproken over een spoorwegstaking, welke inplaats van 24 uur 48 uur of misschien zelfs een volle week zal duren. De mogelijk heid bestaat eveneens, dat de bond van spoorwegpersoneel de hulp zal inroepen van busbestuurders en an dere transportarbeiders. Uit het Leidsch Dagblad van 11 Oct. 1962: Bij de aanbesteding van de levering van levensbehoeften voor de militaire hospitalen, de aanneming van het bier gegund aan M Japikse alhier, voor 5 1/10 ets. de Ned. kan Men meldt uit Hoorn, dat de visch als van de kust ver dwenen is tot groot nadeel van de arme visscherlieden.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1