Geslaagde proefvaart motorkotter „ANTJE' We worden weer ouder Max Kaufmann is teruggegaan Gerestaureerde molen in werking gesteld BON België's taalgrens nu toch vastgelegd Teleurstelling aan boord maar toch NEGER IN SENAAT GEORGIA GEEN LAGERE INKOMSTEN VOOR „SIKKENSCHOUDERS Fusie wordt nuttig geacht Naar Köppern WILT U MEER WETEN OVER BOCAL HAARDEN Zelden van Passé Ontvangst in Zoeterwoude Commissaris moet toezien, dat de wet wordt nageleefd voor behandeling door de volksver- Vvêns®«n Bijna de verkeerde LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 10 OKTOBER 1963 In de Amerikaanse staat Georgia heeft zich een neger, de jurist Leroy Johnson, kandidaat gesteld voor een Democratische zetel in de Senaat van Georgia. De Democraten zullen op 16 oktober hun kandidaat voor het district Fulton kiezen. Johnson heeft twee mededingers, beiden blanken. Hij is de eerste neger is Georgia die een dergelijke functie probeert te gaan bekleden. Volgens een bekendmaking van het Amerikaanse ministerie van Defensie worden 5900 man federale troepen, die in verband met de rassenrelletjes in Oxford naar de staat Mississippi waren gestuurd, teruggetrokken. Voorts zal een gedeelte van de na tionale garde, die in federale dienst waren geroepen, worden gedemo biliseerd. Er blijven nog ongeveer 10.000 man federale troepen in de universiteitsstad. Bijzondere bloembol aangeboden .Nodig niet. nuttig wel" zo karakteriseerde drs. A. M. Mees. directeur van Sikkens te Sassenheim het bod van de Kon. Zout/ Ketjen op de aandelen in de buitengewone vergadering van de Sikkens Groep N.V. Deze vergadering was bijeengeroepen ter nadere voorlichting va nandeelhouders. Naar voren kwam, dat aandeelhouders niet bevreesd behoeven te zijn, dat hun financiële inkomsten, op basis van aandeelhouders. Naar voren kwam, dat aandeelhouders niet Ketjen voor f 1.000 aandelen Sikkens, minder zou worden. Daarbij wees de voorzitter, mr. J. Wilkens, op het feit dat Sikkens waarschijnlijk 17% in contanten over 1962 zou uitkeren, terwijl de K.Z.K. 15% in contanten over 1961 heeft uit gekeerd, benevens 5% in aandelen uit de agioreserve. Bij Sikkens is deze Overdracht op de Nieuwe Waterweg De procuratiehouder van de Scheepsbouwwerf „De Industrie" te Alphen, de heer P. J. C. Boot, heeft gistermiddag op de Nieuwe Waterweg de motorkotter „Antje" KW 200 officieel overgedragen aan een van de directieleden van de Katwijkse rederij Schaap N.V.. de heer A. van der Plas. Met het schip was reeds des morgens een technische proefvaart gemaakt, waarbij gebleken is, dat de „Antje" aan alle te stellen verwachtingen zal voldoen. Het bijzonder fraaie weer had een groot aantal fami lieleden van de reder en de be manning naar de Vlaardingse Wilhelminahaven gelokt met een zeereisje naar de thuishaven IJmuiden in het verschiet. Groot was de teleurstellingtoen mee gedeeld werd, dat de Scheepvaart inspectie een zeereis met een der gelijk groot gezelschap aan boord en zonder voldoende reddings middelen niet verantwoord achtte. Besloten werd een tocht te maken over de Nieuwe Waterweg tot Hoek van Holland, waar de over dracht plaats vond. De heer Boot dankte in een korte toespraak de directie van de redrij voor het in de scheepsbouwers ge stelde vertrouwen. De heer Van der Plas, die namens de rederij de KINDERWAGEN BEROOFD Een kastelein uit een Lon- dense voorstad meende iets gevonden te hebben op het probleem om zijn geld vei lig naar de bank te brengen. Al een jaar lang reed hij het geld regelmatig in de kinderwagen van zijn zoon tje naar het bankgebouw, maar ook dit bleek niet af doende te zijn. Hoewel hij steeds een andere weg volg de en op andere tijden ging, kwam een bandiet hem op het spoor.t Maandag ver sperde deze de kastelein de weg sloeg hem neer, tilde het kind van negentien maanden op en maakte zich met een bedrag van onge veer vierduizend gulden, dat onder het kussen had gele gen, uit de voeten. Verkeerslichten op drukste plein van Nederlandde DAM Het drukke gemotoriseerde tram- en voetgangersverkeer op de Dam in Amsterdag zal van half november af door verkeerslichten worden geregeld. Er komen er in totaal 49, t.w. 23 voor de vier kruispunten, 21 voetgangers lichten en vijf oproepseinen voor de tram. Op de spitstijden zullen de ver- keerslichten met de hand worden be diend uit een glazen hiuisje op het Dam terrein. scheepspapieren in ontvangst nam, sprak zijn grote tevredenheid uit over het schip. Hij hoopte dat schipper Hans Kuit met zijn bemanning een behouden vaart zal hebben. Vervolgens werd een dronk uitge bracht op het nieuw eschip. In het gekoelde visruim van de „Antje" is plaats voor 800 kisten vis. De snelheid bedraagt 10 mijl per uur, die wordt bereikt dank zij een zeven cilinder Industriemotor van 400 P.K. Er is een accommodatie aan boord De heer P. J. C. Boot (links) overhandigt aan de heer A. van der Plas de papieren van het schip, waarmee de overdracht officieel een feit is. (Foto Leidsch Dagblad) voor negen bemanningsleden. Voorts is de K.W. 200 uitgerust met een Decca navigator, de lengte is 28,80 me ter, breedte 6,50 en holte 3,50 meter. De Nederlanders worden alweer ouder. Dat blijkt uit de sterftetafels 1956-1960, die door het C.B.S. zijn gepubliceerd. Volgens de daarin genoemde cijfers bedraagt de gemiddelde levensduur bij de geboorte voor jongens 71,4 en voor meisjes 74.9 jaar. reserve praktisch uitgekeerd, terwijl deze bij de KZK na de fusie meer dan 25% beloopt. Hij was daarom „overtuigd" dat met een verbetering van de inkomstenpositie rekening mag worden gehouden. Raakvlakken De raakvlakken van de produktie van Sikkens en de KZK liggen o.a. op het gebied van verf, drukinkt en lijm, waar men zich in wezen feite lijk tot dezelfde verbruikers richt. Sikkens zal overigens onafhankelijk blijven. Beide vennootschappen be schikken over gelijksoortige fabri- cage- en distributiemethoden. De re- I search op verfgebied enz., zal voor- i namelijk in Sassenheim blijven ge schieden. In dit „kunstharstijdperk" is een samenwerking op researchge- bied „dringend nodig". „Een kabel ls veel sterker dan de afzonderlijke touwen", meende dr. Mees, doelende op het gezamenlijk „verder gaan". Blijkens een ter ver gadering getoonde grafiek beliep de winst per aandeel in 1961 bij de KZK f371 tegen f396 bij Sikkens. Na de fusie zou dit f 366 belopen. Het ka pitaal van de KZK zou na de fusie f74.233.000 kunnen belopen. Meer1 mogelijkheden Het bestuur van Sikkes is „bezwe ken" voor argumenten in verband met de toekomstverwachtingen, aan gezien de geweldige groei van Sik kens er de laatste tjjd uit was en het de toekomstmogelijkheden van de KZK groter voorkwamen. Deze laatste heeft namelijk steeds „zo geweldig afgeschreven en gere serveerd, dat er wel eens iets meer uit de bus zou kunnen komen". Het bestuur is tot de conclusie ge komen, dat algehele samenbundeling de beste vorm is. Ook het feit dat drs. Mees, bij aan vaarding van het bod, als gedelegeerd commissaris namens Sikkens voorge dragen zal worden, naast een van Ketjen en een van de Zout werd een geruststellende factor gevonden. Na de vergadering werd de aan wezigen een attentie aangeboden in de vorm van een bijzondere bloem bol, waarbij de voorzitter de hoop uit sprak, dat deze zo zou mogen bloeien als hij hoopte van Sikkens in het nieuwe concernverband, aangezien dit waarschijnlijk de laatste keer was, dat Sikkens een „openbare" aandeel houdersvergadering zou houden. Dat betekent dan, dat de gemid delde levensduur bij de geboorte ten opzichte van de vorige sterftetafel(s) weer is toegenomen. We worden zelfs dubbel zo oud als ruim een eeuw ge leden. En de vrouwen worden nog steeds ouder dan de mannen. De ononderbroken stijging van de gemiddelde levensduren bij de ge boorte wijst er voorts op, dat in de achterligigemde jaren een onon derbroken daling van de sterftekan sen heeft plaatsgevonden. Deze da ling is voor vrouwen van alle leeftij den tot aan het huidige tijdstip evi dent. i Voor mannen is echter in de perio de na de tweede wereldoorlog een duidelijke afzwakking van de ten dens merkbaar en voor sommige leef tijden is zelfs van een geringe stij ging van de sterfte sprake. Dit geldt met name voor de leeftijden van 55 tot 65 jaar gedurende de periode 1956 tot 1960. Nader onderzoek heeft aangetoond, dat deze stijging voor de mannen wordt veroorzaakt door een toene ming van de sterfte aan hart- en vaatziekten en aan (kwaadaardige) nieuwvormingen, voor welke oorza ken de toeneming groter is dan de daling van de sterfte op die leeftij den tengevolge van andere doodsoor zaken. Max Kaufmann de volgens zijn beweringen wegens anti-joodse res sentimenten uit het Westduitse plaatsje Köppern weggeplaagde expe diteur die in 1960 een gastvrij on derkomen in ons land vond, heeft zijn verzoek om een verblijfsvergun ning in Nederland ingetrokken. Hij heeft dit gedaan in overleg met het weekblad „De Spiegel" dat over prijzen, typen, capaciteiten en uit voeringen? Vraag dan door middel van de antwoordkaart onze gratis kleuren- folder aan. AAN BECKING BONGERS N.V. TE ULFT Zend mij geheel vrijblijvend uw kleurenfolder over Bocal haarden. 25 Adres Woonplaats: Verzenden In open enveloppe, gefrankeerd met 4 cent. HAARDEN VAN BECKING S BONGERS N.V. ULFT Als de verkeerslichten gaan wer- 1 ken, komt een einde aan het werk van de verkeersagent op Nederlands I drukste plein. Op 3 december 1912 deed de verkeersagent daar zijn in- trede. Hij had het lane niet zo druk als zijn tegenwoordige collega, want I het eing in die tijd nog slechts om 1 aanwijzingen a .n de individuele weg gebruikers. Hoe druk het op de Dam kan zijn blijkt uit de cijfers. Tussen 8 en 18 uur passeren er 24.000 auto's. In het avondspitsuur zijn het er maar liefst 650 auto's en 3500 fietsers per kwar tier. Tussen 17 en 18 uur rijden bo vendien nog eens 130 trams over de Dam. Velen verzamelden zich gistermid dag in het gemeentehuis van Zoeter woude. Dit hield verband met de of ficiële ingebruikstelling van de ge restaureerde molen „Zelden van Passe" van de Grote Westsindse Polder. Naast het voltallige College van Burgemeester en wethouders en de gemeente-secretaris merkten we op: mi-. T. Menten, voorzitter van de Rijnlandse Molenstichting, de heer Bicker Caarten, die de heer Men ten als voorzitter van genoemde molenstichting zal opvolgen, de heer van der Linden, secretaris van het Hoogheemraadschap Rijnland, mr. F. P. Th. Röhling van het ministerie van O. K. en W., de heer van Loon, als vertegenwoordiger van het lid van Ged. Staten, de heer D. van der Kwaak, het gehele bestuur van de Westeinder Polder, de heer Hagenou, die de molen als weekendhuis heeft gehuurd en de molenaar W. Borst, zijn dochter en enige zoons, eveneens watermolennars, De burgemeester heette alle aan wezigen namens het gemeentebe stuur, van harte welkom. Hij noemde de molen het visitekaartje van de gemeente. Hij memoreerde de sub sidies van rijk, provincie en gemeen te, waardoor de restauratie mogelijk werd. Tenslotte wenste spreker de Rijnlandse Molenstichting geluk met de bereikte resultaten. De heer Menten bracht dank aan allen, die op enigerlei wijze hadden medegewerkt om de restauratie mo gelijk te maken. Namens het Hoogheemraadschap van Rijnland bood de heer van Dijk de gelukwensen aan en de heer van Loon namens het College van Ged. Staten. Tenslotte werd nog het woord gevoerd door de heer Droogh, voor zitter van het polderbestuur. Hierna vertoonde de heer de Kramer enkele dia's. Uit zijn toelichting hierop bleek, dat de huidige Westeindse pol der vroeger bestond uit verschillende kleine particuliere poldertjes, die la ter werden samengevoegd en toen de naam kreeg van de Grote Westeinder Polder. De molen werd gebouwd in de jaren 1645-1646. De bouwkosten bedroegen f 8000. In 1952 schakelde het polderbestuur over op een elek- I trische bemaling, waardoor de mo lenaar de heer W. Borst dus machi nist werd. Op die dia's kon men goed zien hoe de molen er heeft uitgezien voor hij in verval geraakte, hoe hij er uitzag t in zijn desolate toestand (men kon er dwars door heen kijken) en na de restauratie. Hierna werd het gezelschap per motorboot naar de molen gebracht, waar mr. Röhling de molen officieel in werking stelde door aan het vang- touw te trekken. Velen hebben toen gebruik gemaakt van de gelegenheid om de molen ook van binnen eens te bekijken. „Veilig Verkeer" vestigt aandacht op wintergevaren Het Verbond voor Veilig Ver keer waarschuwt de weggebruikers in de komende weken en maanden voor de herfst- en wintergevaren in het verkeer. Het Verbond gaat in het bijzonder de aandacht vragen voor slipgevaar, de noodzaak voor voetgangers om gezien te worden en Mr. Röhling stelt de gerestau reerde molen in werking. (Foto LD/Holvast) voor de verlichting van alle voertui gen. Het gebeurt vaak, dat voetgangers bij duisternis moeilijk zijn te zien voor automobilisten. Om beter gezien te worden stelt het verbond voor Vei lig Verkeer voor voetgangers een zo genaamde reflektorklem beschikbaar. Het apparaat bestaat uit een opval lende gele reflector, gemonteerd ln een verende klem. Deze kan men aan jaspand of broekspijp klemmen, zon der dat de kleren worden beschadigd. Het verbond beveelt de klem onder meer aan met het oog op nog on voldoende verlichte zebrapaden. Ook voor fietsers acht men de klem nut tig. Afbakening is in medio '63 volledig (Van onze Brusselse correspondent) Met een redelijk ruime meerder heid van 91 tegen 56 stemmen bij 14 onthoudingen heeft de Belgische Se naat gisteren het ontwerp voor het vaststellen van de taalgrens goedge- j keurd in de vorm, die ook reeds de Kamer was gepasseerd. Moeskroen en Komen, van origine Waals- en Franssprekende gebieden, in de provincie West-Vlaanderen, on geveer 70.000 inwoners tellend, wor den overgeheveld naar de provincie Henegouwen. En de Voerstreek, zes Vlaamse dor pen in de provincie Luik (samen on geveer 6.000 inwoners) zal thans bij de provincie Limburg komen. In bei de streken zal een arrondissements commissaris komen, die moet toezien dat de wet stipt zal worden nageleefd. Thans zal de Kamer nogmaals het wetsontwerp moeten goedkeuren en dan kan het ten uitvoer worden ge bracht. Het ligt in de bedoeling, dat medio 1963 de taalgrens volledig zal zijn afgebakend. Voor de regering LefèvreSpaak is de gang van za ken zeker een hele geruststelling. Er zijn de laatste dagen veel besprekin gen gehouden tussen de Belgische so cialistische partij en de Christelijke volkspartij over het uitvoeren van hetgeen men noemt: het regerings pact. De twee belangrijkste punten daarvan zijn wel de afbakening van de taalgrens en de belastinghervor ming. Aan deze laatste zal de rege ring de vertrouwenskwestie verbin den. De moeilijkheden op lange ter mijn zijn overigens nog niet uit het zicht. De afbakening van de taal grens ls namelijk één ontwerp van wetsontwerp de wind uit de zeilen zou nemen van het actiecomité „Brussel en Taalgrens", dat voor 14 oktober a.s. evenals een jaar gele den, weer een zogenaamde „mars op Brussel" heeft aangekondigd. Dat zou echter een ontkennen zyn van de bijkans spreekwoordelijke Vlaamse lust tot betogen en marcheren. Het comité heeft tenminste reeds laten weten dat de leuzen over de Voer streek wel worden gewijzigd, maar dat de eis tot onmiddellijke afbake- ning en ten uitvoerlegging van de taalgrens nu nog meer op de voor grond zal komen. Voor de betoging van aanstaande zondag worden on geveer 200.000 Vlamingen te Brussel verwacht. in 1960 een inzamelingsactie voor de expediteur heeft gevoerd, en de Am sterdamse advocaat mr. dr. Benno Stokvis, die lange tijd voor het ver krijgen van deze verblijfsvergunning heeft geijverd. Weer baan Gebleken is, dat Max Kaufmann en zijn gezin, dat de beschikking kreeg over een salonwagen in Oos terbeek (gekocht van gelden, bijeen gebracht door de weekbladlezers) omstreeks Pasen van dit jaar naar Köppern is teruggekeerd. Hij werkt» daar thans in loondienst. Ook zijn beide zoons hebben er een baan ge vonden. De salonwagen heeft Kauf mann meegenomen. Daarna ls aan Kaufmann duide lijk gemaakt, dat een verblijfsvergun ning voor Nederland moeilijk kan worden verleend wanneer zijn gezin in Duitsland verblijft. De heer Kauf mann gaf als reden voor zijn ver trek uit Nederland te kennen, dat hl) de garage van zijn verlaten be drijf tot woonruimte wilde verbou wen. Terug halen Het weekblad heeft daarop laten weten, dat het gezin Kaufmann nog enige tijd de beschikking kan hou den over de salonwagen, maar dat deze daarna naar Nederland zal wor den teruggehaald. De directie van het weekblad stelt zich op het stand punt, dat de lezers het geld voor de salonwagen bijeen hebben gebracht om het gezin Kaufmann in de ge legenheid te stellen daarin ln Ne derland te verblijven. Het is vooralsnog een raalsel, waarom het gezin Kaufmann, dat bezig was zich in ons land een re delijk bestaan op te bouwen, plotse ling naar dezelfde plaats is terugge keerd, die het twee jaar tevoren met een gevoel van wrok verliet. De heer Kaufmann werkte in ons land als chauffeur bij een goederenexpediteur (ArnhemScandinavië). Zijn oudste zoon was ook chauffeur. Zijn jong ste zoon leerde voor monteur. Zijn vrouw werkte in een hotel. Mr. Stokvis, die aanvankelijk dacht dat Köppern een broeinest van oplevende antijoodse gevoelens was, heeft bij een persoonlijk onderzoek ter plaatse ervaren, dat daarvan geen sprake is. Döring geeft toe executie van joden te hebben geleid De 45-jarige geschorste hoofdcom missaris voor criminele zaken ln Siegburg, nabij Bonn, Döring, heeft gisteren op het tegen hem in Bonn gevoerde proces toegegeven in novem ber 1941 en januari 1942 in de Sow- jet-Unie de leiding te hebben gehad van het doodschieten van ongeveer 150 Russische joden. HU bestreed, persoonlijk aan de executies te heb ber. deelgenomen. Zonder blyk van emotie schilder de de oud-Gestapo-officier. die ervan wordt beschuldigd betrokken te zyn geweest bij de moord op 683 joden, de toedracht van de terechtstellingen. Hij verklaarde van zyn chef op- aracht te hebben gekregen het ge bied van Roslaw en Borissow van joder. te „zuiveren". Deze beriep zich grens is naineiyK. een ontwerp van j D b d pQUr-j. fk ffP. een trits, waarvan de beide andere raiiS dal Z in I regelingen zullen treffen met betrek- u,ptpnt:rnnf,w vonf llr king tot Brussel en de centrale be sturen en met betrekking tot het ge wetensconflict want ik wist dat wat ik deed onrecht was. Maar een be vel van de Führer was voor mU vol- bruik van de talen in het onderwU-v JtrelctbindendHad ik het bevM re Deze laatste zt|n echter nog niet rttp dan was 5 doodgeschoten" tegenwoordiging. De regering had ook gehoopt, dat het aannemen van het taalgrens tot het neerschieten van zestien gees telijk onvolwaardige Russische kin deren ten laste wordt gelegd. Grote consternatie ont stond gisterochtend bij een familie aan de Terbregseweg in Rotterdam, toen zonder meer het huis rondom dreigde te worden gesloopt. Gemeentewerkers, voorzien van zware mokerhamers, breekijzers en andere sloop- werktuigen, gingen in de vroege morgenuren het huis van de familie Van Berkel, Terbregseweg 280, slopen. De familie hechtte zich in vaste en vastberaden slagorde aan een tot een verzet tot het uiterste, maar het volijverige gemeente-personeel trok zich daarvan hoegenaamd niets aan. Terwijl de familie de ont bijttafel nog gedekt had staan en de slaap nauwelijks uit de verschrikte ogen was gewreven, hieven de actieve slopers de mokers en lieten die onzacht tegen de gevel van het huis neerkomen. (Tussen twee haakjes: het huis dateerde uit 1915). Van Berkel rende naar de telefoon en alarmeerde het stadstimmerhuis, terwijl de eerste brokken reeds van zijn voorgevel naar omlaag rolden. Ten stadstimmerhuize zag men de vergissing met be kwame snelheid in. Gezegd moet wordene dat de over- naarstige slopers slechts node tot de aftocht waren te be wegen. De schade aan het pand toegebracht werd her steld. Uiteraard op kosten van de gemeente Rotterdam. (Cobouw).

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9