Britse marine-ambtenaar spioneerde voor Russen Nederland geeft stoot oprichting VN-instituut V rij lating elfhonderd Cubanen geregeld ZES JAAR GEEÏST WEGENS ROOF MET DODELIJK GEWELD Nog geen vervolging in de Planta-affaire Jemeiiitisclie rebellen beheersen niet meer dan een drietal steden Goeddeels onder de druk van chantage (na uitbundig feest) I blgetis blad in Miami: In ruil voor medicamenten en voedsel Mr. Schürmann in Alg. Vergadering NAVO werd veel sterker Troonpretendent Prins Hassan zegt: (§«d teuws Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 10 OKTOBER 1962 No. 30777 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E van Disnoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1. Leiden - Giro oo. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Londen) Een ambtenaar bij de Britse Marine heeft jarenlang inlichtingen aan de Russen verstrekt, grotendeels onder druk van chantage. De schuldige, de 38-jarige William Vasall, is gisteren voor de Londense magistraat officieel in staat van beschuldiging gesteld. Hij zal terechtstaan in de Old Bailey, het centrale Londense gerechtshof voor grote strafzaken. De openbare aanklager onthul de, dat in Vassalls schrijfbureau thuis foto's zijn aangetroffen van geheime documenten van de Admiraliteit. Als deze documenten in Russische handen waren geraakt, zou de veiligheid van de staat ernstig in gevaar zijn gekomen. eveneens een bepaald telefoonnum mer in het district Kensington op bellen en naar „miss Mary" vragen, indien hij contact met de Russen wilde zoeken. De rechtbank werd meegedeeld, dat dit telefoonnummer van juni 1959 tot september 1960 door de Rus sische geheime dienst in Londen werd gebruikt. Vassall heeft slechts eenmaal getelefoneerd. De openbare aanklager zei. dat niet alle activiteiten van Vassall aan chantage mogen worden toegeschre ven Het was volgens Vassall nooit zyn bedoeling geweest iets tegen Engeland te ondernemen. De Russen hadden hem uitgelegd, dat hij slechts hielp hun land te beschermen. Vassall, die tussen 50 en 700 pond '500 en 7000 gulden) per jaar van de Russen ontving, zou een volledige be kentenis hebben afgelegd. Speciale camera om documenten te fotograferen Vassall wordt ervan beschuldigd zowel in Londen als in Moskou, waar hy enige jaren verbonden was aan de Britse ambassade, inlichtingen aan de Russen te hebben verschaft. Vassall beweert, dat hy in Moskou in contact was gekomen met een Pool. een zekere Mokoski. Deze no digde hem verscheidene malen uit voor diners- en zo was Vassall op zekere avond door een aantal vrien den van Mokoski naar een restau rant geloodst, waar hij dronken werd gevoerd. Daarna hadden zich, tydcns een uitbundig feest in gezelschap van vrouwen, compromitterende situaties voorgedaan, waarvan de Russen fo to's hadden gemaakt. De Russische geheime dienst heeft van die belastende foto's gebruik ge maakt Vassall te bedreigen met een internationaal incident tenzij deze de gewenste informaties zou geven. Dit had hij gedaan. In juni 1956 werd hij in Moskou in contact gebracht met een man, die Gregory heette. Later ontmoette hij deze Gregory in gezelschap van een andere man, Ni kolai geheten, op vex-schillende plaat sen in en buiten Londen Vassall overhandigde de Russische spionnen eerst documenten, maar hem werd later verzocht deze zelf te fotograferen. Men gaf hem daartoe een speciale camera en de afspraak was, dat Vassall, wanneer hij niet kon komen, met roze krijt een kringetje moest tekenen op een boom in een laan in Holland Park. Hij moest Volgens het Amerikaanse blad Miami Herald is de vrijlating geregeld van 1.113 Cubanen, die destijds bij de mislukte invasie in Cuba door de troepen van pre mier Fidel Castro gevangen werden genomen. De bekende Newyorkse advocaat James Do novan is enkele maanden ge leden naar Cuba gegaan om over een losprijs voor hen te onder handelen en schijnt nu tot een overeenkomst te zijn gekomen. Het ochtendblad De Telegraaf weet er aan toe te voegen, dat Cuba in ruil voor gevangenen Amerikaanse voed- seloverschotten en geneesmiddelen ter waarde van circa 238 milj. gulden zou ontvangen. Het is echter niet bekend, wie deze omvangrijke leve ranties zal financieren. Van officiële Amerikaanse zijde weigert men over deze kwestie een verklaring af te leggen en volstaat men met te zeggen, dat het hier gaat om „informele onderhandelin gen". Wel werd eraan toegevoegd, dat het State Department steeds een „welwillende houding" zou aannemen ten aanzien van dit overleg. Castro heeft gisteren in een telé- visie-uitzending gereageerd op de re de van de Cubaanse president Dorti- cos in de VN-Assemblee, waarin deze zei dat Cuba bereid was met de VS te onderhandelen. „Het antwoord hierop was", aldus Castro, „dat wij de banden met de Sowjet-Unie zou den dienen tev erbreken. Maar dat zullen wij nooit doen"! Vier grote Japanse scheepvaart maatschappijen hebben hun schepen verboden nog ladingen te lossen in Cubaanse havens. De Griekse bond van reders heeft zijn leden „krach tig aanbevolen" om zich volledig te onthouden van het vervoer van goe deren naar en van Cuba. De bondgenoten van Amerika zou den volgens diplomatieke zegslieden in Washington de verzekering heb ben gekregen dat hun schepen niet automatisch door de Amerikaanse re gering op de „zwarte lijst" geplaatst zullen worden als ontdekt zou wor den, dat een van hun schepen wa pens naar Cuba vervoert. Functiona rissen van het State Department hadden verslaggevers vorige week meegedeeld, dat als een schip, onder welk charter ook, wapens of strategi sche materialen naar Cuba zou ver voeren, dat alle schepen die onder dezelfde vlag voerden, geweerd zou den worden uit Amerikaanse havens. (Van onze Amerikaanse correspondent) De Nederlandse regering heeft in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties bekend gemaakt, dat zij bereid is haar bijdrage aan het speciale fonds met vijftig procent te vermeerderen (tot 4 miljoen). Voorts wil zij haar steun voor technische bijstand vergroten met twintig procent (tot 1.8 miljoen). Verder stelt Nederland anderhalf miljoen dollar beschikbaar voor het Wereldvoedselfonds. Tenslotte bood mr. Schürmann de secreta ris-generaal een miljoen dollar voor de oprichting van een inter nationaal onderzoekingsinstituut, dat zich zou moeten bezighouden met de sociale en economische ontwikkeling. WEERBERICHT OCHTENDMIST De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond in de nacht en ochtend op vele plaatsen mist, morgenmiddag op de meeste plaatsen zonnig. Weinig verandering in temperatuur. Over wegend zwakke wind. (opgemaakt te 11.15 uur) 11 oktober Zon op: 6.56 uur; onder: 17.57 uur. Maan op: 17.22 uur; onder: 3.36 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.05 en 13.34 uur, laagwater te 9.18 en 21.35 uur. °lt nuDimct bestaat uit 14 pagina'* Gisteren is het Nederlandse episcopaat, dat deelneemt aan het concilie te Rome, van Schip hol vertrokken. De groep gees telijken bij het vliegtuig. In het midden voor de trap kardinaal Alfrink. Deense Koningin bezoekt Soestuijk Koningin Ingrid van Denemarken en ha2r beide dochters, de prinses- s n Margrcthe (22) en Benedikte (18). brengen dit weekeinde een In totaal bood Nederland, behou dens de goedkeuring van het parle ment, de som van bijna 8Vi miljoen dollar aan. Duidelijker kon de Neder landse woordvoerder, ambassadeur mr. C. W. A. Schürmann wel niet aantonen, dat Nederland werkelijk ernst maakt met het tienjarenplan van de Verenigde Naties voor de ontwikkeling der behoeftige landen. Groter aantal Op het belang van dit ontwikke lingsplan legde Schürmann veel na druk. Daarnaast ging hij na wat de consequenties waren van het sterk vergrote ledental der wereldorganisa tie. Volgens Nederland zouden zowel de Veiligheidsraad als de Economische en Sociale Raad moeten worden uit gebreid. De arme behoeftige landen lijden er beslist onder, dat dit laatste lichaam niet is vergroot. Maar de Sowjet-Unie verzet zich hiertegen, naar zij zegt, omdat Rood China niet is toegelaten als lid der Verenigde Naties. Schürmann zag de logica daarvan niet in. Nederlands verte genwoordiger had trouwens meer kri tiek op de Sowjet-Unie. Tot dusver re droeg Zweden vijf miljoen dollar bij voor het speciale fonds, Neder land 2,6 miljoen, doch de Sowjet- Unie, aldus Schürmann, voelt niets Unie, aldus Schürmann, voelt niets voor multilaterale hulpverlening, doch wenst rechtstreeks contact met de behoeftige landen om op die ma nier met hun invloed de plaatselijke macht te kunnen penetreren. Permanent Het grote aantal leden maakt de procedure van de Alg. Vergadering steeds moeilijker en langduriger. De ze kwestie is als punt op de agenda geplaats. Mr. Schürmann toonde grote belangstelling voor de suggestie, om de Alg. Vergadering het gehele jaar in zitting te houden. Op die manier zou de activiteit van de comr missies kunnen worden verspreid. Men zou, zoals gebruikelijk, geduren- privé bezoek aan het Nederlandse de een paar weken een algemeen de- Is «ninklyke gezin in paleis Soest- bat kunnen houden, waarvoor de mi- dijk. 1 nisters van Buitenlandse Zaken kun nen overkomen. In de andere maan den echter zou bijvoorbeeld de finan ciële commissie kunnen vergaderen en gedurende die periode zouden de ministers van Financiën van de par ty kunnen zijn. Een Alg. Vergadering, die het hele jaar zou duren, zou meer werk be tekenen voor de permanente missies in New York, maar een voordeel zou zijn dat de landen hun specialisten zouden kunnen oversturen voor be trekkelijk korte perioden, terwijl zij thans minstens drie maanden in New York moeten zijn. De officier van Justitie bij de Rotterdamse rechtbank heeft gis teren tegen een jonge matroos op de Rijnvaart een gevangenisstraf van zes jaar met aftrek van voorarrest geëist wegens roof met dodelijk geweld. In de vroege morgenuren van 2 schoof de naar zijn mening bewuste- mei werd in de Spanjaardstraat in loze man, na eerst zijn zakken te Rotterdam een onbekende man dood aangetroffen. Aanvankelijk kon men hem niet. identificeren omdat hij van vrijwel al zijn bezittingen beroofd was. De politie dacht nog even aan een ongeluk, maar lijkschouwing bracht aan het licht, dat de man een 61-jarige vertegenwoordiger gewurgd was. Bij de reconstructie van de gebeurtenissen kwam de po litie aan de weet, dat de man de middag tevoren om vijf uur al op stap was gegaan, aanvankelijk in het centrum van Rotterdam. Tegen het begin van de avond had hij zich door een taxi 'een tweede chauffeur be stuurde zijn eigen auto) naar de om geving van de Spanjaardstraat had laten rijden. Daar had hij nog stevig de bloemetjes buiten gezet en tegen één uur in de morgen, (sluitingstijd) had hij tezamen met enkele Noorse zeelieden, een 19-jarige jongeman en een barmeisje een café verlaten. Via dat barmeisje slaagde de politie er nog dezelfde dag in een 19-jarige matroos op de rijnvaart te vinden. In zijn ouderlijke woning vond de poli tie een zilveren sigarettenkoker en een aansteker van het slachtoffer. Uitvoerig Wat zich in de vroege morgenuren van 2 mei had afgespeeld is gister middag uitvoerig uit de doeken ge daan voor de rechtbank. Het bleek, dat de matroos na eerst bij kennis sen naar de televisie te hebben ge keken, laat op de avond in het café was gekomen, waar de vertegen woordiger was. De matroos maakte een afspraakje met het barmeisje. Toen sluitingstijd gekomen was ver- I 'liet men gezamenlijk het café. De oudere man had stevig gedronken en gedroeg zich nog al lastig. Dat irri teerde de matroos bijzonder. Boven dien had het barmeisje verteld, dat zij in geldnood zat en dat de verte genwoordiger gepocht had over veel geld te beschikken. Het kwam ten slotte tot een vechtpartij tussen bei de mannen, waarbij de veel lichtere tengere matroos een arm om de hals van zyn rivaal sloeg en diens keel dicht kneep. De man was zo groot en sterk, dat ik niet meer dorst los te laten", zo vertelde hij gisteren de president van de rechtbank mr. R. J. Brunner. Na enige tijd zakte de oude man in elkaar en de matroos hebben leeggehaald onder een langs het trottoir geparkeerde auto. Samen met het barmeisje bezocht de ma troos daarna een nachtclub en ten slotte bracht hij haar naar huis, nog altijd in de overtuiging, dat zijn slachtoffer slechts buiten bewustzijn was geraakt. Toegenomen De officier van Justitie, mr. W. A. baron van der Feltz, kwam in zyn De Belgische ambassadeur in ons land. baron Van der Straten Waillet heeft in zijn residentie in Den Haag de staatssecretaris van Sociale Zaken B. Roolvink (rechts) de versierselen uitge reikt behorende bij het Groot kruis in de Orde van Leopold II requisitoir tot de conclusie, dat de ma troos zijn gevoelens voor agressie heeft uitgeleefd en gemeend heeft 't meisje een dienst te bewijzen. De rol van het meisje vond hij in deze zaak nogal dubieus al is tegen haar wei nig of niets te bewijzen. De officier noemde de agressie- criminaliteit in Nederland verontrus tend sterk toegenomen in de laatste jaren. Vandaar de zware eis. De verdediger, mr. D. A. Slager, kon het in vele opzichten met de officier eens zijn. Hij meende, dat het uiterst moeilijk was bij deze ver dachte deze daad te plaatsen en dacht dat de alcohol de matroos had in de loop van de avond vijf glazen bier en vijf glazen cognac gedronken wel een woordje had meegesproken. Hij verzocht de recht bank te overwegen verdachte te doen plaatsen in de jeugdgevangenis, zo mogelijk voor een niet lange periode. Op 23 oktober zal de rechtbank von nis wijzen. (Van onze Haagse correspondent) De officier van Justitie te Rotter dam is nog: steeds niet overgegaan tot het instellen van een vervolging tegen de directie van Van den Bergh en Jurgens N.V. in verband met de z.g. Planta-affaire. Het wachten is nog steeds op het deskundigen-rapport, dat medio no vember verwacht wordt. Dezer dagen zou op het, bureau van de officier van Prins Hassan van Jemen, de oom i sche en Jordaanse troepen waren uit- van de vermoorde vorst, heeft in gerust, vernietigd Generaal J. E. Moore, chef van de Navo-staf in Europa, heeft op een bijeenkomst te Washington van de „Vereniging van het Amerikaanse leger verklaard dat de Noordatlan- tische Verdragsorganisatie in het af gelopen jaar op talrijke gebieden „aanzienlijk sterker" is geworden. Hij zei ook dat de positie van het Navo- opperbevel, als gevolg van de Berlijn- se crisis „zeer aan kracht heeft ge wonnen". Generaal Moore gaf te kennen, dat de gevechtsparaatheid der NAVO- strijdkrachten in midden-Europa op 1 juni j.l. 25 procent was gestegen in vergelijking met een daar betrekke lijk kort achter gelegen periode. Omtrent de Bcrlijnse crisis ver klaarde generaal Moore: „Deze ge- heel door Sowjetrussische stryd- I krachten omgeven stad is voor de ge- j hele wereld het zinnebeeld geworden Justitie een bespreking worden ge houden over het rapport. „Als dat rapport eenmaal gereed is", zo zei ons de officier van Justitie, „gaat de zaak draaien". Deze mededeline lijkt zeer aanne melijk. Het is echter jammer, dat we haar zeker reeds viermaal uit de mond van de officier hebben verno men. Meer dan twee jaar voor een deskundigenrapport lijkt ook wel wat lane in een zaak. die zozeer in de publieke belangstelling heeft, gestaan. Nieuwe kunstmaan De Amerikaanse luchtmacht kon digde gisteren aan dat weer een ge heime satelliet was gelanceerd, die een Thor-Agena aandrijfraket ge bruikte. De korte bekendmaking van de lancering meldde alleen dat de lancering door de luchtmacht uitge voerd was. Soortgelijke raketsamenstellingen zijn vroeger gebruikt om de series Discoverer-satellieten te lanceren vóór de regering verdere ontwikke ling ervan beperkte. Hiervoor waren ongeveer 40 Discoverers gelanceerd, waaronder enkele die met succes capsules uitgeworpen hebben, die in de lucht boven of uit het water van de oceaan teruggehaald werden. Kennedy schreef een brief aan dr. Adenauer Adenauer heeft van president hoofd te bieden aan nieuwe commu nistische inbreuken op de rechten der vrfje volken, ongeacht in welk gebied ter wereld deze zich zouden voordoen". een boodschap aan Koning Hoessein van Jordanië verklaard, dat hij in geheel Jemen de macht in handen heeft behalve in enkele steden „waar de revolutionairen nog hun terreur uitoefenen". Koning Hoessein heeft Hassan medegedeeld, dat hij verzekerd kan zijn van de steun van Jordanië. Radio-Cairo meldde gisteravond, dat uit Saoedi-Arabië en Jordanië afkomstige eenheden de Jemenitische grens zijn overgestoken, doch dat zij, in gevechten met republikeinse Je menitische milita'ren, zware verlie zen hadden geleden. Volgens het Egyptische radio station hebben vliegtuigen der Je menitische opstandelingen „het grootste gedeelte van d» Britse thans door eenheden van Hassan belegerd. De val van het fort zou elk ogenblik kunnen worden verwacht, evenals die van het vliegveld van Maarab. Aan de bezetting van dit vliegveld werd een ultimatum tot overgave gesteld. De gisteren in Amman aangeko men minister van Buitenlandse Za ken der koninklijke Jemenitische re gering. Ahmed Sjami, heeft op een persconferentie in de Jordaanse wapens, waarmede de Saoedi-Arabi- hoofdstad verklaard: „Imam Mo- Radio-Amman (Jordanië) meldt intussen, dat leden van de Prins Hassan toegedane Ammar-stammen in noordoost-Jemen vier met wa- I pens en ammunitie geladen vracht- hammed el Badr leeft nog. Hij be- wagens der republikeinen hebben vindt zich in het berggebied van Je- buitgemaakt. men en hij is bezig zich met zyn Volgens de Jordaanse radio-om- oom, Prins Hassan, in verbinding te roep wordt het fort van Sannarah vangen waarin de goede Duits-Ame rikaanse samenwerking wordt onder streept, aldus een functionaris van het kabinet van de Bondskanselier, die zich niet nader over de inhoud De generaal merkte in dit verband wilde uitlaten, nog op, dat Duitsland niet het enige welingelichte kringen wordt „spanningsgebied" ter wereld vormt. echter gezegd, dat de president in „Langs het gehele ijzeren gordijn z,Jn brief n°£ eens op de noodzaak staan Amerikaanse tank- en andere «V®™.*001" de. femeenschappe- eenheden op dezelfde wijze en onder een overeenkomstige spanning tegen over communistische strijdkrachten, ook al valt hierop veel minder het licht der publiciteit", verklaarde hij. lyke Westelijke verdediging heeft ge wezen. stellen, om Jemen van de verraders te zuiveren". Hij vervolgde: „Alle stammen in noord-, oost- en zuid-Jemen staan achter Prins Hassan. De opstande lingen beheersen slechts de steden Sana'a, Taiz en Hodeida. Het Jeme nitische volk is tegen de beweging onder Sallal gekant, daar deze in strijd met de Islam handelt. De op standelingen weten zich alleen door bloedvergieten, terreur en het stelen van andermans bezittingen te hand haven' Uit het Leidsch Dagblad van 10 Oct. 1862: j Promotie aan tie Lêtdsche Hoogeschool. In de heelkunde de heer T. Zaayer, doctor in f d geneeskunde, met theses. J Het gewas van onze in- f landsche tabak van 1862 is een maand later dan gewoon- t lijk van het veld gekomen door het koude en natte we- I der.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1