Orkestenverbond contra het rapport Commissie Witteinan kunst kaleiöoscoqp Krebbers, Olof, Flipse in subliem samengaan Verkoud heid ASPRO 221 Salarisvoorstellen zijn beschamend KINDERJASJES Ontslag van rechtsvervolging geeist voor moord op ouders Schot in de roos! GEZOND MUZIEKLEVEN IS NOODZAAK yaii ommekeer is geen sprake Peek&Cloppenburg ONZEKERHEID BIJ MARINE DOOR KEUZEBEVORDERING EERSTE KUNSTKRING-CONCERT IN HOGER BEROEP Oegstgeester kantoorbediende zou in gesticht thuis horen Voor Hof drie jaar geëist voor steekpartij iu Leidsestraat Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 9 oktober 1962 Derde blad no. 30776 De nota onderschrijft de conclusie Fan de commissie dat de subsidiering liet alleen betrekking dient te heb- ien op de salarissen en sociale las- en van de musici, maar ook op de lensioenkosten en salarissen van di- igent, zakelijk leider en administra- ief personeel. Het ware te wensen iat de Staatssecretaris gehoor gaf tan de verlangens die de commissie n haar eerder verschenen rappor- en op dit punt heeft geuit. HET Verbond van verenigingen vaft leden der Nederlandse Symfonie-Orkesten heeft een nota doen verschijnen waarin het zijn mening heeft neergelegd over het derde rapport van de commissie-Witteman tot advies aan de Staatssecretaris van O. K. en W., terzake van de positie der Nederlandse orkesten en hun leden. In deie nota wordt vooreerst de vraag gesteld: „Waarom be staat de commissie-Witteman? De Raad voor de Kunst is compe tent om adviezen te geven, ook over het orkestwezen. Bovendien herinnert de nota eraan dat het Orkestenverbond meermalen be zwaar heeft gemaakt tegen de samenstelling van de commissie, waarin belanghebbenden en deskundigen uit de orkestwereld zijn geweerd. ,,De resultaten zijn dienovereenkomstig: het rapport geeft op een aantal punten bepaald niet blijk van grote bekend heid met de situatie in de orkesten zelf". Classificatie Over de classificatie zegt de nota iel verheugend te achten dat het lantal klassen tot drie is terugge dacht en dat het salarispeil van de „overige orkesten" daardoor rordt opgetrokken. Merkwaardig is llleen. zo zegt de nota, dat deze naatregel niet gepaard is gegaan net een algehele optrekking van het salarisniveau tot een peil dat het Verbond reeds vele jaren heeft be pleit. De commissie vindt dat de positie Fan het Orkestgebouworkest voldoen- le wordt gegarandeerd door een sa- srlsverhouding van 20 boven dat n de orkesten in klasse III. Dit ilandpunt geeft het Orkest en ver- lonö ernstig te denken „zeker wan neer men in aanmerking neemt dat vele leden van dit orkest lager ge salarieerd zullen worden bij hand having van de voorstellen". Het Ver bond meent dat het salaris van de leden van het Concertgebouworkest in een bepaalde verhouding moet itaan tot dat van de volgende groep, saarbij inbegrepen alle orkesten van iet Nederlandse Orkestwezen. Een op het wereldpodium zo re- resentatief en voor de culturele aam van Nederland zo onschatbaar irkest als het Concertgebouworkest dient geheel anders te worden ge- lonoreerd. In ieder geval zou het alarispeil van dit orkest ten opzich te van dat der overige orkesten zo- danig moeten liggen dat het daar mee in staat wordt gesteld die krach ten aan te trekken die het ter hand having van zijn internationaal ni veau nodig heeft". De instelling van een z.g. tussen- roep acht het Verbond onaanvaard- zeker wanneer wel de tutti- trijkers maar. om onnaspeurbare re- lenen de contrabassisten en de twee de blazers niet daarvan worden uit gesleten. Onbevredigde Witteman beschamend". „Jarenlang", zo vervolgt de nota, hebben belang hebbenden er bovendien voor gestre den het aantal dienstjaren gezien het bescheiden salarisniveau terug te brengen van 20 op 14. De commissie heeft met een slag het aantal jaren weer op 18 gebracht. Dat de commissie voorstelt de or- kestbesturen in de gelegenheid te stellen de salarissen „indien zij de middelen weet te vinden in vrijheid van handelen te verhogen met ma ximum 5 hetzij collectief, hetzij individueel" geeft, aldus het Verbond blijk van onvoldoende inzicht in de werking van een salarisregeling als de commissie heeft opgesteld. Dat het ene orkestbestuur de middelen daarvoor wel weet te vinden en een ander niet of slechts ten dele, maakt aie classificatie tot een farce. Nog kwalijker zaak vindt het Verbond het dat men individueel 5 extra zou mogen krijgen. Dit zou willekeur jaloezie en dergelijke verschijnselen in de orkesten tot gevolg hebben. Achterstand inhalen De uitbreiding van de orkesten, waai over de commissie de Staatsse cretaris hoewel ongevraagd van ad vies dient, zou volgens het Verbond met eerder aan de orde mogen ko men. dan nadat over de salarissen een bevredigende overeenkomst is be reikt. Dit nog afgezien van het feit, dat vele provincieplaatsen gebrek hebben aan een zaal waar een zo groet, orkest als de commissie voor stelt zou kunnen optreden. De Commissie adviseert de toe komstige ontwikkeling over enige ja ren weer in studie te nemen. Het is echter naar de mening van het Verbond ten enenmale onjuist met deze nieuwe studie enige jaren te wachten. „Men drage deze studie on middellijk op aan het lichaam dat aaarvoor is geschapen namelijk de Raad voor de Kunst. Wacht men enige jaren, dan zal blijken dat de situatie zich steeds verder in ongun stige zin ontwikkelt. Het Verbond heeft daarvoor al Jaren gewaar schuwd en de feiten stellen het in het geluk". De nota besluit: „Hoewel door de voorstellen van de Commissie Witte man en de gedeeltelijke aanvaarding daar\an door de staatssecretaris een bescheiden begin is gemaakt met de verbetering van de positie van een aanta! orkestleden is van een totale ommekeer nog geen sprake. Het Or- kestverbond zal dan ook in de ko mende periode al zijn aandacht wij den aan de noodzaak om in Neder land de bestaande achterstand in te halen en een gezond muziekleven, waarover ook de overheid zo dikwijls spreekt, werkelijk te realiseren. Dit is alleen mogelijk wanneer men de maatschappelijke herwaardering van het beroep van orkestmusicus als een principieel gegeven aanvaardt. Te Cannes gestolen beelden terecht Drie kostbare beelden die in augus tus uit een villa aan de Rivièra wer den gestolen, zijn terecht, zo heeft de politie van Cannes bekend ge maakt. Het betreft twee werken van de Spaanse kunstenaar Joan Miro, ter waarde van ongeveer 400.000 franken en een beeldhouwwerk van de Frans man Georges Bracque dat een 30.000 franken waard is. De werken die gestolen werden uit een villa te St.-Paul de Vence, wer den in een gat in de grond, onder een hooiberg bij vallauris gevonden. De politie was over de bergplaats inge licht. Van de daders ontbreekt ieder spoor. Romanprijs 1961 voor H. van Maanen B. en W. van Amsterdam hebben op advies van de jury voor de roman- prys-1961, bestaande uit mevrouw Marie Schmitz, mevrouw Hella S. Haasse en de heer C. J. E. Dinaux, besloten deze prys, groot f. 3000 toe te kennen aan de heer Willem G. van Maanen voor zijn roman „De dieren hater". VAN GOGH-EXPOSITIE IN WARSCHAU Gisteren is in het Nationale Mu seum van Warschau een tentoonstel ling van 100 schilderijen en tekenin gen van Vincent van Gogh geopend. De werken zijn afkomstig van ver scheidene Nederlandse musea en par ticuliere collecties Advertentie - 1 -L elke woensdag Jongensmarkt Zware kwaliteltwol, met mohair effekt. Heerlijk- warm gevoerd met wat- tine of peau de pêche. De vaste capuchon sluit winddlcht af. In mooie effen tinten en vrolijke fantasie dessins. 5p.e ej' vertaalde J. M. prijs leeftijd 2 j»»r 75 wet kiene stijging per meat V' conclusies .,De salariëring van de orkestle den" noemt de nota het kernpunt. De conclusies waartoe de commissie lomt acht het Verbond zeer onbevre- ligend. „Sinds jaar en dag is door on« betoogd dat het beroep van or- (estmusicus moet worden gewaar deerd op een salarispeil dat met dat ïan het middelbaar onderwijs over eenkomt. Zo lang dit niet het geval is zullen alle problemen blijven be slaan". Het aanvangsalaris dat de commissie voorstelt voor de laagst bezoldigde musici is onaanvaardbaar, jbe commissie heeft de orkestmusicus aldus de nota, vergeleken met een ongeschoolde aankomende schilder, die f. 5.028 verdient, met een réini- gingsambtenaar, die een aanvangs salaris van f. 5.228 ontvangt, en met een politie- of brandweeremployé Wiens aanvangsalaris f. 5.822 be draagt. (Beide laatsten ontvangen bovendien vergoeding voor werkkle ding enz). |>iln dit licht beschouwd zijn" de sa- jlarisvoorstellen van de Commissie- it i (Van onze Haagse correspondent) De rechtszekerheid bij promoties van marine-onderofficieren en d< onzekerheid, die kan voortkomen uit Keuzebevordering zijn gisteren door het Ambtenarengerecht in Den Haag aan een diepgaande beschouwing on derworpen. Ëen sergeant-vliegtuig- makermotormqnteur (gemiddeld be- oordelingscijfer over de afgelopen vijf jaar 7.9» is namelijk tenminste viermaal gepasseerd door jongere en (nog» betere krachten bij bevor dering. De sergeant komt daar te genop. Gesteund door de Vereniging voor Beroepsschepelingen Zeemacht kon hij gisteren zijn raadsman J. Kreuk niet laten zeggen: „De onzekerheid ondanks een goede conduitestaat al of niet Ie promoveren is martelend. De verschillende waarderingen in de verschillende dienstvlakken door ver schillende commandanten, het be staan van drie aparte ranglijsten, de geheimhouding over beoordelingen maken een regelen naar willekeur bij bevorderingen zeer goed moge lijk. De angst tot het schrikbarend grote marinekorps der niet-bevorder- den te gaan horen doet de rest. Klager was bijvoorbeeld gepasseerd door een collega, die achter hem op de ranglijst staande, 0.8 punt beter in zijn gemiddelde stond. Defensies tegenpleiter H. van Veen kon daar Russische kernproef Het seismologisch instituut in de Zweedse plaats Uppsala heeft zon dagmiddag een nieuwe Russische I kernproef in de dampkring gere- j gistreerd, de vijftiende in de huidi ge serie in het gebied van Nova Zembla. De explosie had een kracht van ongeveer drie megaton. weinig anders tegenoverstellen dan een herhaald wijzen op de letter van bestaande verordeningen, regels en besluiten. Hij zei. dat er alleen bevorderd wordt in de eigen rang lijst en dat aan de besten de voor keur wordt gegeven, mits zij wat leeftijd betreft niet te veel voor ra ken op collega's van de andere lijs ten. Het departement van Defensie heeft echter in een brief aan de be- roepsschepelingenorganisatie verze kerd dat er maar een ranglijst be staat De uitspraak is bepaald over drie weken. Advertentie Voorkom VS-diplomaat heeft Rusland verlaten De assistent marine-attaché van de Amerikaanse ambassade in Moskou, kapitein-luitenant-ter-zee Raymond Smith, die verleden week door de Russen beschuldigd is van spionage, is gisteren met zijn gezin per vlieg tuig uit Moskou vertrokken. In een Sowjetrussische protestnota werd vrijdag j.l. gezegd dat Smith op 2 oktober in Leningrad was gearres teerd terwijl hij militaire objecten be studeerde. Smith weigerde gisteren bij zijn vertrek iets over deze affaire te zeggen. Volmachten voor Soevanna Plioema Het Laotiaanse parlement heeft gisteren met algemene stemmen prins Soevanna Phoema, de premier van het coalitiekabinet, volmachten gegeven gedurende een jaar het land te regeren. Dit betekent dat het par lement pas over een jaar weer bij een zal komen. Rillerig? Onprettig? Vlug: In Washington Mr. Stikker geopereerd De 65-jarige mr. D. U. Stikker, secretaris-generaal van de NAVO, is gisteren in het Walter Reed hospitaal in Washington geopereerd. Volgens een NAVO-woordvoerder in Parijs zijn een deel van de dikke darm we gens een gezwel en de galblaas we gens een ontsteking verwijderd. Er waren geen tekenen dat het gezwel zich verder verspreid had. Mr. Stikker heeft de operatie „uiterst goed" doorstaan. Activiteiten van het „Institut Neerlandais" In het komende seizoen zal het ..Institut Neerlandais" aan de Rue de Lillf in Parijs, weer verschillen de exposities, voordrachten en con certen organiseren. Zo wordt van 15 november tot 23 'december een tentoonstelling gehou den van Nederlands zilverwerk uit de 17de en 18de eeuw, van 28 fe bruari tot 31 maart een expositie van Nederlandse aquarelleerkunst uit de vorige eeuw en van 27 mei tot 16 juni een tentoonstelling van fo lio's, die Nederlandse fotografen in frankrijk hebben gemaakt. Daar naast zullen exposities plaats vinden van het oeuvre van in Parijs werken de Nederlandse schilders, namelijk van Frans Boers, Bessel Kok, Hans Zandvoort, Jan Duyvendak, Jan Rae- decker, Jan van der Ven en' Rie Pluim Muziekavonden zullen worden ver zorgd door het Collegium Musicum Amstelodamense onder leiding van Toon Vrancken, door de violist Theo O'of, de sopraan Erna Spoorenberg, net duo Nap de Klijn viool) en Züsabeth Honsbeek (piano), het kwartet Sonata da Camera (Willem Roske, Piet Nijland, Carel van leeuwen Boomkamp en Hans ONZE twee „grootmeesters" der violistiek, ondanks de in getreden gescheidenheid, weer eens tezamen te horen, werd voor de talrijke bezoekers van het eerste Kunstkringconcert tot een ware verrukking! Muzikaal Nederland mag trots zijn op zulk een uitzonderlijk duo. Het was onmiddellijk een schot in de roos, ook door het perfecte samengaan met Marinus Flipse aan de vleugel: met hen volkomen verbonden. Drie ervarenen op het podium! Het heeft geen zin voor de zoveelste keer de velerlei superieure kwaliteiten dezer twee vermaarde Oscar Backleerlingen, die op hun beurt zelf een nieuwe violistengeneratie kweken, op te sommen. Men kent ze door en door. v Verbazingwekkend is daarbij de vetgroeidheid van verfijnde toon en kleur, in de grond solistisch uiteenlopend, maar in combi natie zó subliem en zó bewust en schijnbaar zó moeiteloos tot in elk détail zuiver op elkaar afgestemd, dat ge slechts nog van een ab solute twee-eenheid kunt getuigen. De Franse violist Jean Marie Leclair (16971764», componist van één deel sonates voor soloviool en één voor twee violen, volgde met zijn harmonisch bijzonder interessante vierde sonate, Boccherini's wat lang dradig duo in F gr. t. voor twee vio len is dat veel minder. Naar ons gevoel een lichtelijk zwakke plek in het overigens met zoveel smaak sa mengestelde programma. 'wisseling Dit in een weloverwogen afwisse ling gekozen programma, een prachtige en doeltreffende keu ze uit de voor twee violen toch wel beperkte literatuur voor twee violen, waarvoor op zichzelf reeds erkente lijkheid past. Als inzet de Handelsonate no. 1 in g kl. t. met haar verwonderlijk schoon Arioso, in volstrekte rust voor gedragen en waarin het geacheveer de samenspel al direct van de aller hoogste orde was. Schouwman'» en de pianist Theo Bruins. De componist Alphonse Stal- laert zal voordrachten houden over moderne Nederlandse muziek. De „Revue musicale" zal in de instituut Neerlandais ter herdenking van Claude Debussy een achttal concer ten geven. errassingen Na de pauze Milhauds sfeervolle sonate voor twee violen en pia no, niet diepgaand, maar ver vuld van spirituele verrassingen en met een „Modéré", waarin de violen gouden draden spinnen. Een aangename verrassing waren de aan Krebbers en Olof opgedragen Herman Krebbers. Marinus Flipse en Theo Olof tijdens het gisteravond in de Stadsgehoor zaal gehouden eerste ..Kunst kring"-concert. (Foto LD-Holvast) tien duo's voor twee violen van Géza Fnd: contrastvolle, pakkend en knap geschreven impressies, ditmaal zon der enig geforceerd modernisme. Mahleriaans betint is de inzet, de Intrada. Er volgen ook wel goedkope, op effect berekende grapjes, zoals „Dilettanten", die intussen met in stemming begroet werden. Een stuwend hoogtepunt was de in neo-klassieke stijl gehouden mar kante sonate voor twee violen en pia no van de Tsjech Bohuslaw Marünu, een belangwekkende partituur, Voe rend naar een magistrale climax, al even magistraal vertolkt. Daarin kon speciaal ook Marinus Flipse getuigen van zijn pianistisch meesterschap. Geesldri ft Na al deze onbevangen musiceer- vreugde, waarin men slechts de genade van de „musische ontspanning" en van de glanzende verrukkingen der feilloos geprodu ceerde toon kon ondergaan, ontlaad de zich de geestdriftv an het opge togen auditorium. Het pure klankenfeest, onder steund door het doorwrochte en voor name muzikale inzicht der drie con certgevers kon vanzelfsprekend zon der toegift niet eindigen: het laatste deel van het Bachs Dubbelconcert, een briljante slotapotheose tot in alle geledingen. Men kent van vorige uitvoeringen en van de grammofoonplaat hun grandioze weergave, een groots prestatie van grootse muziek. De bijval was ovationeel! Een concert als dit verdient de al lerhoogste notering, waarbij kritiek overbodig is. H. Voor het Gerechtshof in 's-Hertogenbosch heeft gisteren de 24- jarige kantoorbediende uit Oegstgeest terechtgestaan, die op 17 mei 1961 te Maastricht zijn vader en moeder met messteken van het leven heeft beroofd. De Maastrichtse rechtbank had hem ver oordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ter beschikkingstelling van de regering. Naar Maastricht Verdachte had tegen dit vonnis hoger beroep aangetekend De feiten waren voldoende duidelijk in het dos- l vangenisstraf in ieder eeval funest omdat verdachte dan niet. de behan deling zou krijgen die hu liefst op korte termijn nodig had. Geestelijk ziek In zijn requisitoir achtte de advo caat-generaal weliswaar de opzet tot moord bewezen doch na een over zicht te hebben gegeven van de om standigheden en de ontwikkeling die bij verdachte tot zijn daad hebben ge leid, noemde hij hem geestelijk ziek en strafrechtelijk niet voor zijn daden verantwoordelijk. Hij eiste ontslag van rechtsvervolging, opname in een een toppunt eestegen. Prof. Kloek krankzinnigengesticht en ter be- achtte hem niet toerekenbaar voor schikkingstelling van de regering. De wat hij gedaan heeft en noemde hem verdediger, nir. J. Wijnen, achtte op- op een vraag van de advocaat-gene- zet in kalm beraad in de toestand W& raai die dagen krankzinnig, zij het na waarin zijn client verkeerde onmoge- sier te vinden. Verdachte heeft, op enige aarzeling omdat dit woord in lijk en bepleitte vrijspraak. Hij legde bovengenoemde datum in Den Haag de volksmond doorgaans een geheel zich ook bij voorbaat neer bij het een stiletto gekocht en is daarmee I foutieve betekenis heeft, gekregen. De oordeel van het hof, dat arrest zal naar Maastricht, gereisd. Hij is psychiater achtte een langdurige £e- I wijzen op 22 oktober a.s. 's avonds rond tien uur naar de ouderlijke woning gegaan, heeft daar in de woonkamer zün moeder met 16 messteken vermoord, op het pc kwam hij zijn vader tegen die 1 een gevecht met tien messteken heeft toegebracht, die eveneens dodelijk waren. Verdachte, vit wie slechts met moeite enkele woorden waren los te krijgen, weet zich van de manier waarop hij die dagen heeft doorge bracht weinig of niets meeT td her inneren. n heeft De procureur-generaal bü het Ge rechtshof te Amsterdam mr. W. B. J. Aberson, heeft gistermiddag een ge- vangenisstraf van drie jaar met af- Rapport I teek geëist tegen een 24-jarige Ita- liaanse in Amsterdam werkende 6, U€M> aul Hij ontkende alleen dat. hij het. metaalbewerker, wegens het toebren- bedreigd had gevoeld door de beide mes had gekocht, met de recht- gen van zwaar lichamelijk letsel de Nederlanders, toen hij met een meis- streekse bedoeling zijn ouders te dood ten gevolge hebbende aan de ie stond te praten Hij had toen een doden. Uit, zijn verklaring en uit die j 27-jarige Amsterdamse chauffeur R. van prof. Kloek uit Utrecht, die een I de Cocq van Delwijnen in de nacht psychiatrisch rapport heeft uitge- I van 20 op 21 april jl. in de Leidse- bracht, ging het drama van deze straat in Amsterdam. evenals de officier destijds het opzet telijk doden, niet bewezen, echter wel het subsidiair ten laste gelegde. De uit Turijn afkomstige verdachte bleef bij zjjn verklaring, dat hij zich hprlrpioH hprl jj geesteszieke, die tenslotte een dub bele moord pleegde nog eens na. On der invloed van het milieu en van zijn eigen karakter ontstond bij hem op zijn 7e jaar reeds het verlangen om zich van zijn ouders te ontdoen. Op 17-jarige leeftijd was dat verlan gen zo sterk geworden en achtte hij er zich ook zodanig toe in staat, dat hij zich snei bij de politie meldde met het verzoek hem die nacht vast te houden. Daarna is hü ook in een in richting opgenomen geweest onder meer omdat hij uit angst voor wat er 1 kon gebeuren een poging tot zelf- moord had gedaan. Die spanningen j officier appèl aantekende waren in de dagen voor de moord tot I De procureur-generaal Tijdens een twist om een meisje tussen drie Italianen en het slacht offer en diens neef. werd De Cocq van Delwijnta plotseling dodelijk ge- troff door de stiletto van de ver dachte. Een van de beide inmiddels uitgeleide Italianen zou echter ook de stiletto hebben gehanteerd. Bij de behandeling van de zaak voor de rechtbank had de officier van Justitie een gevangenisstraf van vier jaar .net aftrek geëist. De recht- stiletto getrokken om de mannen angst aan te jagen. Hij had het slachtoffer wel geraakt, echter in de zin van „aangeraakt". Daarna zou een van de andere Italianen het mes van hem hebben overgenomen. De raadsman, mr. N. J. Geleynse was van mening, dat zijn cliënt* het slachtoffer dreigt te worden van een minder juist justitieel vervolgingsbe leid, omdat de beide andere Italianen eerst onder ede werden gehoord na dat hen bekend was dat zij spoedig over de grens zouden worden gezet. „Zij pasten er dus wel voor op iets ten nadele van zichzelf te verklaren. De fout is, dat men bij het onder- bank veroordeelde de verdachte tot zoek uitging van de schuld van ver. I2.m«nden met aftrek. Waarop de dachte aldus de raadsman, die rich aansloot bij het vonnis van de recht- achtte. I bank. Uitspraak over 14 rtnppn

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5