Feestelijke ontvangst „Jeugdorkest Zurich" Voor een voetgangerslicht bij de De Gijselaarsbank ruim 11.525 AFBRAAK VOORMALIG CAFE „DE VALK'' KOST 10.000 PULLOVERS Dirigent Scherrer bood geschenk aan VOORSTELLEN AAN LEIDSE RAAI) Drukknopbediening bij de Maarsmanssteeg IN DE BURGERZAAL longcnsmarkt Peek&Cloppenburg WITTE KRUIS Conlactavond Meisjes-li.b.s. Ouders van „nieuwelingen" in de kring opgenomen Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 9 oktober 1962 Tweede blad no. 30776 De verkeerslichteninstallaties bij de De Gijselaarsbank en de Hogewoerdsbrug zijn alleen voorzien van verkeerslichten voor het rijverkeer. Het is daarom voor de voetgangers dikwijls moeilijk te bepalen wanneer zij op de zebrapaden nabij deze kruispunten veilig kunnen oversteken. Hieraan wordt wel tegemoetgekomen door na afwikkeling van de gebruikelijke lichtencyclus, alle lich ten op rood te zetten, doch in de praktijk blijkt, dat de voetgan gers hier niet vlot genoeg op reageren. Een bevredigende oplossing kan daarom, volgens het College van B. en W. alleen worden gevonden door de installaties met voetgangerslichten uit te breiden. Aangezien er plannen in voorberei ding zijn tot vervanging van de ver keerslichteninstallatie op de Hoge woerdsbrug door een automatische installatie, achten B. en W. het niet raadzaam de huidige apparatuur nog van voetgangerslichten te voorzien Zij zouden dan ook op het ogenblik willen volstaan met het aanbrengen van dergelijke lichten bij de Gijse laarsbank. De kosten hiervan worden geraamd op f 11.525,-, welk bedrag in vijf jaren kan worden afgeschreven. Maarsmanssteeg Een ander punt, waar het overste ken van voetgangers moeilijkheden oplevert, is de oversteekplaats op de Breestraat naby de Maarsmanssteeg. Van deze oversteekplaats wordt een druk gebruik gemaakt, zodat het rij verkeer hier herhaaldelijk moet stop pen. Hierbij doen zich regelmatig ge vaarlijke situaties voor, welke vooral moeten worden toegeschreven aan het feit, dat de bestuurders van voer tuigen door het zeer intensieve ver keer in de Breestraat, dikwijls niet voldoende uitzicht op de oversteek plaats hebben. Naar de mening van B. en W. is het dan ook dringend gewenst hierin verbetering te bren gen, hetgeen kan worden bereikt door bij het zebrapad voetgangerslichten met drukknopbediening aan te bren gen. Een dergelijke door de voetgangers zelf te bedienen installatie is van de gebruikelijke verkeerslichten voorzien en heeft een zodanige constructie, dat de lichten met bepaalde tussenpozen in werking kunnen worden gesteld, waardoor zowel aan de voetgangers als aan het rijverkeer voldoende ge legenheid wordt geboden hun weg te vervolgen. Door de installatie alleen op drukke uren te laten functioneren, kan worden voorkomen, dat voetgan gers het rijdend verkeer op onver antwoorde wijze hinderen. De aan schaf van de apparatuur zal met de bijkomende kosten een uitgave ver gen van f 5.350. Prinsessekade B. en W. merken hierbij nog op, dat de hierboven omschreven moei lijkheden bij de oversteekplaats op de Breestraat nabij de Maarsmanssteeg, zich ook voordoen bij de oversteek plaats op de Prinsessekade. Ten be slissing over het eventueel aanbren gen van voetgangerslichten op dit punt, kan naar de mening van het college echter beter worden aange houden, totdat voldoende ervaring is opgedaan met de ontwikkeling van de verkeerssituatie op de hoek Prin- sessekade/Haarlemmerstraat na de invoering van de nieuwe verkeersre geling voor de Haarlemmerstraat. Benoeming wethouder In de a.s. maandagmiddag te hou den raadszitting zal ook de zcnoeming van een wethouder, dit in verband met het overlijden van de heer S. M. Stolp, aan de orde worden gesteld. Zoals bekend zal de heer P. S. Harm- sen door de Prot, Chr. raadsfractie kandidaat worden gesteld. Vooraf zal mevr. mr. I. Geelkerken- Brusse tot raadslid worden geïnstal leerd. Voorts stellen B. en W. voor om te benoemen aan het Gymnasium: a. mevr. drs. E. H. van DijkDe Meijer tot tijdelijk lerares in de klassieke talen; b. de heer J. Schipper tot tij delijk leraar in de geschiedenis: c. mej. J. C. Visser 't Hooft, tot tijdelijk leares in de Nederlandse taal en let terkunde drs. A. C. Visser, tot tijde lijk leraar in de aardrijkskunde; drs. H. P. Nooteboom, tot leraar in niet- volledige betrekking in de biologie aan het Rembrandt-lyceum; idem de heer L. Korrelboom, leraar in de En gelse taal en letterkunde aan het Rembrandt-lyceum, alsnog met in gang van 1 september 1962, tot we- deropzeggens, aan te wijzen tot tweede conrector van dit lyceum. Burgerijfonds sluit, d.d. 19 februari 1962, dat voor ziet in de onteigening van gronden nabij de Ter Haarkade, het aangaan van een overeenkomst van ruiling van grond met de Staat der Nederlanden t.a.v. de aansluiting van de Ter Haar kade aan de Haagweg, het verstrek ken van aanvullende voorschotten op de exploitatievergoeding bijzonder g.l.o. en u.l.o. voor 1962; het brengen van een wijziging van de gemeente begroting en van de bednjfsbegrotin- gen voor het dienstjaar 1961; te be palen, dat een herziening c.q. vast stelling van een plan van uitbreiding wordt voorbereid met betrekking tot het gebied, gelegen ten zuiden van het voormalige Pesthuis en ten noordwesten van de spoorbaan Am- sterdam-Rotterdam; treffen van voorzieningen t.a.v. het onteige ningsplan „Fortuinwijk". Paard veroorzaakt verkeersongeluk De 53-jarige mevrouw L. A. H. H. Schoenmakers-Petit uit Druten is gisternacht op de Graafseweg in Nijmegen om het leven gekomen bij een verkeersongeluk, dat veroor zaak: werd door een paard. Het ge beurde in het holst van de nacht: omstreeks half drie. Mevrouw Schoenmakers zat naast haar echt genoot in een personenauto, die naar Nijmegen reed. Ter hoogte van de Eersdijk stak plotseling een paard de weg over. Het gelukte de bestuurder van de auto niet een aanrijding te voorkomen. Het paard belandde op het dak van de auto. De wagen draaide een halve slag en kwam in de bermsloot terecht. Me vrouw Schoenmakers werd bij de botsing zo ernstig gewond, dat zij enkele ogenblikken later overleed. Het paard werd bij de botsing ge dood. Enige ogenblikken later botste een combinatie-auto ook op het ka daver van het paard. Deze wagen sloeg verscheidene malen over de kop en werd evenals de andere auto, ernstig beschadigd. Beide bestuur ders zijn door de GGD naar het Smt-Canisiusziekenhuis overge- SS'er staat terecht wegens moord op joden en kinderen In Bonn is gisteren het proces begonnen tegen de 45-jarige oud- SS-officier Wilhelm Döring. Hij zou betrokken zijn geweest bij het doodschieten van 683 joden in de Sowjel-Unie, in de winter van 1941 op '42. Tot zijn aanhouding, vorig jaar, bekleedde Döring een hoge functie bij de politie in Siegburg. Beklaagde zou in de oorlog ook op- drachi hebben gegeven zestien geestelijk onvolwaardige Russische kinderen uit de weg te ruimen. Vol gens de akte van beschuldiging heb bel. SS-ers de kinderen in een kuil geduwd, waarna men net zo lang schoot tot er niets meer bewoog. Dö ring en drie anderen zouden een 14- jarige jongen hebben afgemaakt, die zich had verstopt in de vrachtauto waarmee de zestien kinderen werden vervoerd. Men wilde geen getuige. Het proces zal vermoedelijk twee weken duren. bracht, Z(j konden in de loop van gistermorgen naar huis worden ge bracht. Terwijl door het College van B. en W. reeds de wethouders S. Menken en C. J. Piena zijn aangewezen om zitting te nemen in het bestuur van de Stichting Burgerijfonds, zal de raad a.s. maandag drie leden uit zijn midden voor een benoeming moeten voordragen. Bovendien stelt het Col lege voor om de vier aftredende be stuursleden, t w. de heren P. J. van Hoeken, W. A. Kasteleyn, J. H. van der Kloot en A. J. v. d. Pompe, die aftredend zijn, wederom te benoemen. Aanvullend krediet Reuvens Voorts komen in deze zitting de volgende voorstellen aan de orde: het verstrekken van een aanvullend kre diet van f 6.898 over het jaar 1961 aan de Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Reuvens", het intrekken van een be- - apfPÜ elke woensdag in stoere Noorse dessins Zware kwaliteit zuiver wol. Royaalgebreid (daar zijn alle jongens dol op), met dubbele boord en manchetten. Vele prachtige kleuren. Speciaal verlaagde J. M. prijs leeftijd 5 j»af met kleine stijging per maat b.v. 10 jaar 19.75 Zoekt U een schoorsteenklok, wandklok of wekker, v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. De beste merken. Jung hans Kienzle - Mauthe. DE eChte, PIJNSTILLER Schouderpijn... maar ook an dere plagende pijnen raakt u prompt kwijt met WITTE KRUIS, (poeders, tabletten of cachets!) De Salicyl-vrije pijn stiller, die géén maag- klachten veroorzaaktl VOORZIENINGEN BURCHTZAAL Kosten begroot op f 16.000 Voor de vele verenigingen en personen die regelmatig in de grote zaal van „Den Burcht" vergaderen, moet het een verblijdend bericht zijn, dat B. en W. de raad voorstel len om in de verouderde grote zaai van het Burchtcomplex enige voor zieningen te treffen, welke o.a. be staan uit het verlagen van het pla fond, het verrichten van schilderwerk en het verbeteren van de verlichting. De hieraan verbonden kosten wor den begroot op f 16.000, Voorts verkeert de centrale-ver warmingsinstallatie in het Burcht complex in zodanig slechte toestand o.a. zijn de beide ketels onherstel baar lek dat tot algehele ver nieuwing zou moeten worden overge gaan. In afwachting van de aan dit com plex in de toekomst te geven bestem ming kan echter, zolang „Den Burcht" nog is verpacht, voorlopig worden volstaan met het vernieuwen van één der twee verwarmingsketels, hetgeen voor de aanvang van het stookseizoen 1962/1963 moet geschie den. Deze nieuwe ketel zal zowel voor de bestaande lage-drukstoom- verwarming, als voor een later, bij de eventuele algehele restauratie van het Burchtcomplex, aan te bren gen nieuwe centrale verwarmings installatie met water, geschikt zijn. De kosten van het vernieuwen van de ketel bedragen naar raming f 12.000,— Ds. J. Jongerden beroepen In de vacature van ds. M. Otte- vanger is een beroep uitgebracht op ds. J. Jongerden, hervormd predi kant te Bruchem en Kerkwijk (Geld.) Ds. Jongerden, die in 1928 werd geboren, aanvaardde op 4 mei 1958 zijn ambt in zijn tegenwoordige ge meente. Studentenraad over eettafelsubsidie Het schrijven van de minister van O.K. en W. van 14 augustus inzake de eettafelsubsidie is voor de Neder landse studentenraad aanleiding ge weest een memorandum uit te geven. Daarin uit de raad zijn verontrus ting over het. voornemen van de mi nister de eettafelsubsidie af te schaffen. Tevens zegt de NSR daarin van mening te zijn, dat de discri minatie ten aanzien van de investe ringssubsidie van 100 pet en 50 pet voor respectievelijk de algemene mensae en de verenigings-eettafels elke redelijke erond mist. De NSR besluit het memorandum met een motie, waarin hij van zijn verontrusting blijk geeft en de voor gestelde regeling onaanvaardbaar r.oemt. De raad beoogt met het uit geven van het memorandum dit standpunt bekend te doen worden vooral bij de Kamerfracties, alvo rens de zaak in behandeling komt. Zilveren feest bij de N.E.M. De heer H. Franke vierde gisteren zijn zilveren jubileum als lasser bij de Nederlandsche Electrolaschmaat- schappij. In het gebouw van de NEM te Cude Wetering, waar de heer Franke gedurende de laatste jaren werkzaam is geweest, werd hij toe gesproken door de directeur van de NEM de heer Stokman, die de jubi laris een enveloppe met inhoud aan bood. De heer Derogee overhandigde de heer Franke namens de jubi leumcommissie een klok. „De Stalen Band" was vertegenwoordigd door de heer De Graaf, die zijn gelukwen sen vergezeld liet gaan van een doos sigaren. Na de huldiging begaf het gezelschap zich naar hotel „De Braas- sem" waar de jubilaris en zijn echt genote een diner werd aangeboden. HET Jugendorchester Zurich", dat hier reeds in oktober 1959 een verrassend voortreffelijk concert gaf. is weer enige tijd in onze stad te gast. Een uit 50 jongeren van beiderlei kunne bestaand ensemble, dat pnder directie van Georges Scherrer zowel in Zwitserland als andere landen reeds herhaaldelijk de aandacht op zich wist te vestigen. De jeugdige Zwitsers zijn opgetogen over hun verblijf in ons land. dat zij. ook door middel van verschillende uitstapjes, in deze dagen terdege leren kennen. Vriendschap Gistermiddag werden de dirigent en de leden officieel in de Burger zaal van het Stadhuis door de wet houders S. Menken, ir. J. J. G. van Hoek, S. Sannes, C. J. Pina en de gemeente-secretaris mr. J. Bool, feestelijk ontvangen. Wethouder Menken sprak in zijn kwaliteit van loco-burgemeester, een hartelijk welkomstwoord, waarin hij ervan gewaagde dat muziek verbroe dert en zich verheugd betoonde over de komst der jeugdige Zwitsers, voor wie een strandwandeling stellig een nieuwe ervaring zal betekenen. ..Jaarlijks trekken duizenden Zwit sers naar ons land, duizenden Neder- landers trekken ieder jaar naar Zwit serland". Spr. was verheugd, dat het orkest hier weer een concert zal ge ven, v.aarvan wij hopelijk opnieuw een goede indruk zullen bewaren, al dus spreker. Nadat een trio een F-dur sonate voor fluit, hobo en fagot van Joh Fr. Fasch had uitgevoerd de zenuwen speelden de musici aanvan kelijk nog wat partenl.i, voerde d*. J. Th. Mackenzie in zijn functie van voorzitter van de Leidse Com missie voor internationale samenwer king het woord. Deze wees op de be voorrechte positie, waarin de Zwitsers verkeren en herinnerde eraan, dat de componist Haydn iedere dag God bad, da^ het hem zou mogen „gelukken". Spr hoopte, dat allen in het musi ceren levensvreugde zullen vinden en voldoen zullen aan de opdracht er ook andere mensen gelukkig mee te maken, opdat een ware gemeenschap tussen de volkeren tot stand kome. Dirigent Scherrer had niet gedacht dat het orkest zo gauw weer in Lei den zou terugkomen. „We komen oude vriendschapsbanden hernieu wen, de vriendschap, die reeds ge maakt is, is diep. Jonge Neder landers hebben ook Zürich be zocht en we zfjn vrienden gewor den", aldus spreker. „Onze arbeid heeft haar betekenis. De jeugd is niet zo slecht, er valt met haar altijd iets te beginnen, mits het goede voor beeld gegeven wordt. Dan kunnen wy een betere wereld opbouwen". Hierop bood de heer Scherrer het gemeentebestuur een fraai Züricher leeuwtje aan, vergezeld van enige tekeningen van de beroemde cellist Pablo Casals, uitzonderlijk goed ver vaardigd door zyn zoon Jörg Scher rer. Een geschenk, dat in bijzonder goede aarde viel! Succes vernacht! Nog lang bTeef men gezellig ver eend onder het genot van een goed glas en versnaperingen. Tjjdens een kort onderhoud, dat wy nog mochten hebben met de di rigent bleek ons, dat deze van beroep „Mechaniker" is, reden waarom wij nog groter bewondering hebben voor de dooi hem bereikte muzikale resul taten, waarvan wij tijdens het vorige concert overvloedige bewijzen ont vingen. Het orkest is ln 1950 opgericht en geniet sinds 1954 de bijzondere belangstelling van Pablo Casals sinds hjj het in Brades in Zuid- Frankrijk voor het eerst hoorde. Het orkest trad al in 1952 op in Frank furt en maakte o.a. ook een tournee naar Oostenrijk, waar het zich o.m. in Salzburg en Wenen met groot succes presenteerde. Slechts tien van de vijftig orkest leden maakten de vorige tournee naar ons land mee. Wij kunnen slechts hopen, dat de veertig „nieu welingen" even perfect geinstrueerd zijn als hun voorgangers. Daaraan twijfelen wij niet, gezien de capaci teiten van de dirigent, die op het concert in de Stadsgehoorzaal op 16 oktober a.s. o.a. een nieuwe, speciaal voor het orkest door de 60-jarige Zwitserse componist Mattes geschre ven compositie, een „kleine Symfo nie" zal voordragen. Het is en fris, vrolijk en melodieus werkje, ritmisch gecompliceerd, voor een jeugdorkest geen gemakkelijke opgave. Ieder in strument komt hierin aan de beurt, de dirigent stelt zich van de uitvoe ring veel voor. Wij hopen dat de Zwitsers op het komende concert eenzelfde groot suc ces mogen oogsten als de zo uiter mate geslaagde vorige maal. Wij twijfelen er nauwelijks aan! Het orkest is gisteravond reeds in besloten kring in het Academisch Ziekenhuis opgetreden en gaf van- Dirigent Scherrer biedt het gemeentebestuur als dank een fraai cadeau aan. (Foto LD/Holvast) morgen, eveneens in besloten kring, twee concerten in het „Cultureel Centrum" te Voorschoten voor de leerlingen van diverse scholen. In de Meisjes-hbs, nóg in het oude gebouw aan de Garenmarkt was een contact-avond be legd voor de ouders van de .nieuwe" leerlingen. De direc trice, mevr. H. A. M. Nijweide- Vintges. noemde de toetreding tot het middelbaar onderwijs een ingrijpende gebeurtenis, die als een voorrecht moet worden be schouwd. Immers van de anderhalf miljoen jonge mensen die zich thans in ons land in de leeftijd van 12 tot 18 be vinden, volgen er slechts 185.000 middelbaar onderwijs. De resultaten zijn bepalend voorde levensloop. De 18-jarige leeftijd kent problemen en spanningen, die niet vallen te onderschatten. Ook de ouders hebben hun aandeel in een en ander om van hun kinderen even wichtige mensen te maken. De direc trice zag tussen school en gezin nog altijd een soort niemandsland en in een niemandsland vallen slachtoffers. De inleidster wees ook op het ge meenschapskarakter in het begrip „school" en in déze school op de ty pisch vrouwelijke sfeer, waardoor juist accenten naa^ voren kunnen komen, die op de gemengde school hun kans niet krijgen. Sprekend over het klimaat van hartelijkheid en ver trouwelijkheid, werd sentimentaliteit daarnaast afgewezen. Aan goede ma nieren wordt zeer sterk gehecht. Moge het onderwijs primair blijven, aan beuaalde buiten-schoolactiviteiten wordt veel waarde gehecht: clubs, het Meisjes HBS-bal, de schoolkrant (Gazette», het schoolkoor, excursies, sport- en culturele wedstrijden. Ver der deelneming aan wat K. en O., W.I.K.O.R. en Toonkunst voor de leerlingen verzorgen. Dit maakt alle maal deel uit van de vorming. Na nog eens op het wederzijds be grijpen gewezen te hebben, gaf mevr. Nijweide het woord aan mevrouw A. Fockema Andreae-de Monchy, om te spreken namens de oudervereniging. Mevr. Fockema herinnerde eraan, dafc deze vereniging er is om tussen do centen en ouders de contacten te vergemakkelijken en om er de pro blemen uit te spreken. Thans zijn 218 ouderparen lid. De vereniging zal aan de prijzen, die zij uitlooft, één toe voegen voor een kunsttzinnige uit blinker onder de kinderen. Muziek en dans completeerden deze ouderavond. Marleen Dankmever mocht met de muziekleraar Huub Buurman aan de piano een fluitso- nate vertolken van Telemann en. Marjan Vermey (solo) de 2de Wals van Chopin. In de gymnastiekzaal presenteerde een groep een volks dans en na de pauze trad het school koor op onder leiding van Huub Buurman met een serie liederen. Die liederen (fris, zuiver en met een vlotte zanglijn gezongen) lagen op het gebied van de volkszang. Tot die keuze had Buurman besloten, om dat de Ned. Ver. voor Volkszang pro beert het Nederlandse volkslied weer in gebruik te krijgen. Bovendien staat er een grammofoonplaat op stapel met volksliedjes, gezongen door het koor van de Meisjes-HBS. Over het hoofd gezien In een woning aan de Musschen- broekstraat werd zondag tegen acht uur in de morgen ingebroken tijdens afwezigheid van de bewoners. Ver moedelijk werd de voordeur geopend met een valse sleutel. De indringer haalde kasten en la den overhoop en vond twee porte monnees. Uit de ene haalde hij ze ventien gulden, uit de andere vijfen tachtig. Hij zag over het hoofd, dat in een zijvakje van een der porte monnees zes briefjes van honderd gulden zaten Zoals bekend, heeft de gemeente enige tijd geleden ten behoeve van de toekomstige verbre ding van de Morssingel aangekocht het perceel Morssingel 1Dit perceel, waarin tot voor kort Café ..De Valk" was ondergebracht, is ont ruimd. In afwachting van verdere verruiming ter plaatse achten B. en W. het wenselijk tot af braak van het pand over te gaan. waardoor het verkeer op de hoek van de Stationsweg en de Morssingel behoorlijk uitzicht zal verkrijgen. Het ligt in de bedoeling om. in afwachting van de uitvoering van het Wederopbouwplan Stationsplein en omgeving" ter plaatsehet door de afbraak vrijkomende terrein van een tegelverharding te voorzien. De aan het slopen van het pand verbonden kosten worden geraamd op f 10.000.-. waarin begrepen de kosten van voorzieningen aan het aangrenzende pand aan de Morssingel. Het be tegelen van de grond wordt begroot op f 3.500.- zodat in totaal een bedrag van f 13.500.— nodig is. B. en W. stellen de raad. die a.s. maandag middag bijeenkomt, voor in deze geest een be slissing te nemen. Het linkergedeelte van het pand (met 2 ramen in gevel eerste verdieping) blijft voor lopig nog staan

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3