EEN VOORDELIGE KENNISMAKING! 98 TRIANON Stoffelijke militairen resten omgekomen thans in ons land SLAGER BETAALT ZELF VOOR LES DIE HIJ GAF Engeland en de „Zes" stelden programma op Studenten spelen niet groenen „Dacliau-tje" ,Vrees voor een tweede Kongo in Jemen Bestrijding van pijn beter en veiliger! Chefarine A Kerkelijk Leven In de berm gedrukt Nog drie vergaderingen in de komende maanden voor 1963) Gratis advies voor alle bezitters van honden in Leiden e.o. VLIELAND voor dier en tuin Nieuwe Rijn 50 Patiënt" lokt meisje mee Onderzoek in Amsterdam VAN DALEN SCHOENEN N.V. EEN VERKOOPSTER S EEN AIDE DE FOURNEAU EEN BUFFETBEDIENDE Madame Saus Gene OPENBARE AANBESTEDING LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 9 OKTOBER 1962 Achttien in Nieuw-Guinea gesneuvelde en verongelukte mi litairen zijn gisteren op vader landse bodem teruggekeerd. Zij zullen in hun eigen woonplaats met militaire eer worden begra ven. Toen de DC 7 van de KLM op de militaire vliegbasis Soesterberg land de stonden mannen van het lucht- machtbewaklngssquadron strak In de houding. Een voor een werden de kisten met de stoffelijke overschotten in een auto naa de hangar 5 gebracht. Twee bewapende erewachten begeleidden deze transporten. Achttien maal reed een wagen de grote hangar binnen. Achttien maal ook presenteerden de begeleidende militairen het geweer, daarmee de slachtoffers de eerste militaire eer op vaderlandse bodem betonend. Sober De grote hangar werd tot chapelle ardente ingericht. Sober, maar niette min stijlvol was de aankleding. Langs de hangarwand was een camouflage- net gedrapeerd, terwijl achter de kis ten palmen van het paleis Soest- dijk voor een eenvoudige versiering zorgden. De kransen van de minister van Defensie, geschikt uit witte chry santen en anjers, lagen aan de voet van elke kist, die werd gedekt door het nationale dundoek. 's Middags werd de chapelle arden- te voor de familieleden opengesteld. Om precies één uur verstomde het lawaai op Soesterberg. Vliegtuigen hadden opdracht voor één uur bin nen te zijn of uit te wijken naar andere militaire bases. Op dat mo ment brachten twee vertegenwoor digers van de inspecteur-generaal der strijdkrachten, Prins Bernhard, een laatste eer aan de gevallenen. Halt en front Voor elke baar werd halt en front gemaakt. De kisten werden geflan keerd door vertegenwoordigers van de drie krügsmachtonderdelen, waarbij een erewacht van het Korps Mari niers de marine vertegenwoordigde. Een aangrijpend moment was het afscheid, dat een Utrechtse familie in de hangar van hun zoon nam. Een boeket witte anjers werd op de baar gelegd van de jongen, die dui zenden kilometers ver in een vreemd land stierf. Er waren overigens slechts weinig familieleden, die op de vliegbasis de korte plechtigheid bij woonden. Van de zijde van het mi- Advertentie In Jeminitische revolutionaire kringen in Cairo vreest men, dat Je men, een tweede Kongo zal worden. Men merkt op, dat de Zaidi-stam- men in het noorden van Jemen de imam nog als een soort godheid be schouwen en primitieve ideeën heb ben over „het geheiligde karakter van de wraak". Intussen heeft de monarchistisch gezinde radio van Moetawakkilite een beroep op het volk van Jemen gedaan om het nieuw regime in Sa na'a omver te werpen. Volgens het persbureau voor het Midden-Oosten vertoeft prins Hassan, die aanspra ken maakt op de troon van Jemen, op het ogenblik in Aden. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de berichten van Radio Sana a, dat Engeland zware wapens naar de imam getrouwe troepen In Jemen zou hebben gestuurd, „absoluut on juist" genoemd. Ook ontkende hij dat er Britse troepenversterkingen naar de grens van Aden met Jemen zijn gestuurd. Groot-Brittannië is ook nog steeds niet van plan het nieuwe be wind in Jemen te erkennen. De nieuwe premier van Jemen, Ab- doellah Assallal, heeft op een „over winningsbijeenkomst" in Sana'a meegedeeld dat hij en de andere mi- litiare revolutionairen hun unifor men zullen afleggen om als burgers „het volk te dienen". Radio Sana'a, die in Cairo werd opgevangen, zei dat Assallal op de gisteren gehouden bij eenkomst hen dankte „wier hulp en militaire bijstand" de coup mede hadden mogelijk gemaakt. Hij noem de in dit verband president Nasser van de VAR bij name. De Jemenitische regering heeft Egypte gevraagd, 52 deskundigen te zenden die op de verschillende mi nisteries te werk zullen worden ge steld. Vier middelen In één labiel werken krachtiger zonder de maag van streek te maken I De vier middelen van Chefarine „4" werken niet alleen beter bij de be strijding van pijn en griep, maar bovendien veiligerwant één ervan zorgt dat ook een gevoelige maag niet van streek raakt. Glazen buitje 20 tabletten f 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.60 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.60 NED. HERV. KERK Beroepen te Ooesterbeek (vac. dr. G. J. Paul) H. A. Winkel te Morra (Fr.) i te Oosterbeek (vac. Joh. Poort) J. I Overduln te Balk te Berlikum (Fr B. J. Lietaert Peerbolte te Voorburg. Aangenomen naar Vaals-Gulpen (toez.) W. van Waasbergen, kand te Utrecht naar Heerewaarden (toez.) G. Oldeman te Nleuwenhoorn. GEREF KERKEN Aangenomen naar "t Harde P. S. Veldhuizen te Wormer. I Beroepen te Hoogvliet (3de pred.pl.) A. ter Hoeve te Heerlen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te "s-Gravenhage-Rljswijk i W. Steenbergen te Meppel. Tweetal te Papendreeht H. P Brand- sma te Rozenburg en K. J. Velema te I Hoogeveen. Bedankt voor Rotterdam-Charlols T. Harder te Kornhorn (Gron.). GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rijssen (2de pred.pl.) I P Blok te Dirksland EVANG. LUTH. KERK Benoemd tot hulppredikster te 's-Gravenhage mej. B. L. Poppezijn. proponente aldaar. Voor de Leidse kantonrechter Hoewel ook gisteren weer vele verkeerszondaars terecht ston den bleef het aantal „ernstige gevallen" tot een minimum be perkt en kwam de hoogste boete ditmaal dan ook niet boven de f 50 uit. Onder de verdachten die deze boete tegen zich hoor den eisen, bevond zich een 20- jarige slager uit Leiden die op 17 juli met een auto op de Zijl- dijk te Leiderdorp aan een jeug dige bromfietser „een verkeers- lesje' had willen geven. Daar de bromfietser die in verband met herstelwerkzaamheden aan het wegdek niet geheel rechts van de weg kon rijden niet uit week toen verdachte hem, luid sig nalen gevende, wilde inhalen, wrong deze zijn auto als het ware tussen de linkerwegberm en de bromfietser in waarna hij de bromfietser de rechterwegberm in dreef. Hoewel de bromfietser een flinke duikeling maakte kwam hij niet in het water terecht en bleven de gevolgen van verdachtes daad beperkt tot enkele kleerscheuren en een hatf vernielde bromfiets. „Hij bleef maar steeds midden op de weg rijden ondanks mijn signalen en ik kon toch moei lijk de hele dag achter hem blij ven rijden" vond verdachte. Hij kon niet ontkennen dat hij de bromfiet ser „eens een lesje" had willen ge ven, omdat deze naar zijn mening wel naar rechts had kunnen uitwij ken". De bromfietser bijgestaan door zijn vader, zette uiteen waarom hij niet méér naar rechts kon en dus niet anders verwachtte dan dat ver dachte met inhalen zou wachten. „Nadat hij mij de berm had inge reden keek hij nauwelijks naar mij om en reed weg zonder zich bekend te maken" aldus getuige. Gelukkig herkende een van de mede-getuigen verdachte direct. Hij was dus spoedig achterhaald. Advertentie nisterie van Defensie was namelijk medegedeeld, dat men uiteraard wel kom was, maar dat uit technische overwegingen het bezoek werd afge raden. Later op de middag werden de stoffelijke overschotten naar de woonplaatsen van de gevallenen ver voerd. Reeds vandaag had op „Zorg vliet" in Amsterdam de eerste her begrafenis plaats. Op het vliegveld Soesterberg zijn gisteren de stoffelijke resten aangekomen van achttien in Nieuw Guinea gesneuvelde Nederlandse militairen. In een van de hangars werd een cha pelle ardente ingericht. Wensen van het Gemenebest (Van onze Brusselse correspondent) De eerste bijeenkomst van de Zes en Engeland, gisteren in Brussel, heeft bevredigende re sultaten opgeleverd. Aldus mi nister De Pous. die voor ons land aan de besprekingen heeft deelgenomen. Zij werden geleid door dr. H. van Houten, de Nederlandse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, plaatsver vanger voor minister Luns, die in Menton van zijn vakantie ge niet. Nadat drs. J. Hoogwater, plaats vervangend leider van de Nederland se delegatie, een overzicht had ge geven van de punten die nog te be handelen blijven, werd een werkpro gramma opgesteld. In de eerstvol gende maanden zyn nog drie verga deringen voorzien. De eerste wordt van 25 t/m 27 oktober gehouden en zal zijn gewijd aan de vraagstukken van de Britse landbouw en tuinbouw, de zogenaamde nul-tarieven en de speciale problemen van de uitvoer van de produkten van de nog jonge textielindustrie van Pakistan, India en Ceylon. Daarna zal men opnieuw bijeen komen van 15 t/m 17 november en eventueel nog van 29 november t/m 1 december om de financiële kwesties te bespreken en de afzetmogelijk heden van de landbouwprodukten van het Gemenebest. Tenslotte zijn de data van 10 t/m 12 december vastgelegd ter bespreking van de as sociatieproblemen en alles wat er verder nog niet geregeld mocht zijn. Zonodig zal dan aan het einde van het jaar nog eén bijeenkomst van de Zeven plaatsvinden. Het ligt niet in de bedoeling zich star aan deze agenda te houden. Mochten de plaatsvervangers in de loop van de volgende maanden be paalde onderwerpen rijp hebben ge maakt voor behandeling door de mi nisters, dan zullen zij ter tafel ko men, ook al zijn zij theoretisch nog niet aan de beurt. In ieder geval be staat er bij de Zes het verlangen vóór 1 januari a.s. met de handelspolitieke problemen van de Engelse aanslui ting in het reine te komen. Minister Heath legde gisterochtend een verklaring af, waarin hij samen vatte wat Engeland nog te verzoeken heeft in verband met de wensen van het Gemenebest. Hij verklaarde daarbij uitdrukkelijk, dat Engeland geen heropening vraagt van onder handelingen over reeds afgesproken teksten. Voor India, Pakistan en Ceylon vroeg hij een verklaring van de Zes, dat zij met deze landen on derhandelingen zullen openen zodra Engeland lid van de Euromarkt is geworden, alsmede opschorting van het gemeenschappelijk buitentarief gedurende een „redelijke" periode. Voor Canada, Australië en Nieuw- Zeeland verzocht hij uiterste clemen tie ten aanzien van de nul-tarieven op industriële produkten, op ver werkte landbouwprodukten en op landbouwprodukten, die uit de zoge naamde gematigde klimaatszone ko men. Met betrekking tot India, en Pakistan heeft de Engelse onderhan delaar gezegd, dat het nodig was deze landen dispensatie te verlenen van het buitentarief omdat de valu ta-reserves van deze landen betrek kelijk gering zijn. Compromis Amerikaanse buitenlandse hulp De Amerikaanse senaat heeft gis teren een wetsontwerp goedgekeurd waarbij de hulp der Verenigde Sta ten aan het buitenland in het lopen de belastingjaar wordt vastgesteld op 3 928.900.000 dollar, of ruim één mil jard minder dan president Kennedy had gevraagd. Dit bedrag is een compromis tussen Senaat en Huis van Afgevaardigden. Dit laatste had het betrokken wetsontwerp zaterdag jongstleden met 171 tegen 108 stem men aangenomen. Het wetsontwerp is thans doorge zonden naar het Witte Huis. ter on dertekening door de president. Aardschok in Italië In het noordelijke deel van Mid- den-Italië heeft gisteren een aard beving verscheidene huizen bescha digd te Serrapetrona, een dorp nabij Macerata. Twee dagen geleden deden zich daar meer dan öertig aard schokken voor. Van slachtoffers is geen melding gemaakt. WOENSDAGMIDDAG 10 OKTOBER komt speciaal voor U een deskundige al uw vragen, betreffende voeding en vitamines voor Uw hond. beantwoorden. W|J hebben bovendien voor Uw hond een GRATIS SNOEPJE. Algerije VN-li<l De Algemene Vergadering der Verenigde Naties heeft gisteren met algemene stemmen besloten Alge rije als lid tot de volKerenorgani- satie toe te laten. Algerije is het 109ae lid der VN. Franse minister afgetreden De Franse minister van Onderwijs, de 43-jarige Pierre Sudreau, heeft gisteren meegedeeld dat hij uit pro test tegen de hervormingsplannen van president I)e Gaulle op 22 sep tember schriftelijk zijn ontslag had ingediend. Sudreau heeft maandag een af scheidsbezoek gebracht aan premier Pompidou. Hij zei dat de minister voor Algerijnse Zaken, Joxe, in af wachting van de nieuwe verkiezingen als minister van Onderwijs ad inte rim zal optreden. ïi (Van onze Venlose correspondent) Het heeft in het Brabantse dorpje Handel diepe verontwaardiging ge> De officier, mr. C. Sluijk, laakte de wijze waarop verdachte zich des tijds had gedragen scherp en eiste gezien de ernst van het feit f. 75 boete subs. 15 dagen. Verdachte toon de zich niet bepaald schuldbewust, „Ik had toch signalen gegeven", De kantonrechter mr. W. de Koning vonniste met f. 50 boete subs. 10 da gen alsmede de betaling van de toe gebrachte schade. Eigen rechter „Toen ik hem vroeg of dat na niet anders kon snauwde hjj mij toe dat ik mijn auto niet voor zjjn deur, maar aan de overzijde moest park?- ren" verklaarde een der getuigen in de zaak tegen een 39-jarige tech- nisch-ambtenaar uit Leiderdorp, die op 13 juni j.l. een proces-verbaal kreeg omdat hij met zfjn auto tegen een voor zfjn huis geparkeerde auto was aangereden. Verdachte zelf liet verstek gaan en had dus blijkbaar niets tot zijn verweer aan te voeren. Uit het getui genverhoor kwam naar voren, dat eerstgenoemde getuige juist op hei moment, dat zij half in haar auto was gestapt, plotseling een hevige schok voelde en daardoor als het ware haar auto intuimelde. Na te zijn uitgestapt kwam zij tot de ont dekking, dat buurman-verdachte met zijn auto tegen de hare was gereden en wel geheel opzettelijk. „De auto stond gelukkig op de handrem an ders waren de gevolgen voor de auto mobiliste mogelijk vrij ernstig ge weest" aldus verbalisant, die tevens kon verklaren, dat verdachte hel stukje straat voor zijn huis als zijn I privé-parkeerplaats beschouwde en al J eerder eigen rechtertje had gespeeld. I „Het komt gelukkig maar heel zel den voor dat iemand opzettelijk een aanrijding veroorzaakt, want zoiets ia toch bij het waanzinnige af" Tot deze conclusie kwam de officier, al vorens hij f. 50 boete subs. 10 da gen eiste. Het speet de kantonrech ter kennelijk, dat verdachte verstek liet gaan en hij hem dus niet per soonlijk kon vertellen hoe hij over zijn manier van optreden dacht. Zijn vonnis luidde conform. 9 Motor-pecli 99 Een 20-jarige bromfietser werd In juli j.l. op de C'hurchilllaan aange- De senaat van het Amsterdams Studenten Corps is gistermiddag als rechtbank bijeengekomen om te oor delen over het gedrag van enkele leden van de sociëteitscommissie tij dens de ontgroening. De voorzitter van de NIA, de sociëteit van het Amsterdams Studenten Corps, de heer Nino van Baar, was tijdens de onlangs afgesloten ontgroening op de gedachte gekomen om „Dachau- tje te gaan spelen". Vijf van de te ontgroehen studenten hadden familieleden in Dachau ver loren en weigerden aan dit „spel" mee te doen. Het gevolg was, dat een andere student door het studen tenblad Propria Cures „een ander kroegfiguur Blaisse" genoemd daarna de vijf jongens heeft uitge scholden voor „vuile rot-Jood". De rector van het A.S.C., de heer D. Salomons, deelde ons gistermid dag mee, dat de senaat van het A.S.C. deze feiten had onderzocht en juist had bevonden. Hierop is be sloten een rechtszitting te beleggen tegen de studenten, die zich zo heb ben misdragen. De heer Salomons deelde ons mee. dat het gedrag van de betrokkenen niet moest worden opgevat als een uiting van antisemitisme, dat bij het A.S.C. zou vigeren'. Hij zei, dat het gedrag moest worden gezien als een vorm van ongecontroleerde balda digheid. Hij legde uit, dat in zeer speciale gevallen de senaat van een corps als rechtbank kan optreden, wanneer namelijk is gebleken, dat een of meer corpsleden ziph. duidelijk niet hebben gedragen, zoals het een goed corps lid betaamt. De heer Salomons verwachtte, dat de rechtbank van het A.S.C. zich vele uren met de zaak zou bezighouden, zodat de officiële uitspraak pas in de loop van vandaag werd verwacht, aldus meldt het Algemeen Dagblad. wekt. dat een verpleegde uit „Huize I houden omdat hij niet op het r(j Padua" te Boekei in de bossen in de j wielpad, doch op de autoweg red buurt ontuchtelijke handelingen I en wel met een snelheid van ruim heeft kunnen plegen met een kind. i 45 km per uur. Dat kostte hem dus Men eist. dat deze als psychopaat twee processen-verbaal. Kort daarop bekend staande patiënt niet meer werd hij weer aangehouden, ditmaal vrijelijk in en rond het dorp kan j in Katwijk, omdat zijn bromfiets rondlopen. nogal wat lawaai maakte. Zaterdagmiddag kwam een 7-jarie meisje bij de ouders van haar even oude vriendinnetje huilend aanlopen met de mededeling, dat „Henriëtte met een lelijke man in het bos was gegaan". De vader van het kind sprong onmiddellijk in zijn auto om zijn dochtertje te gaan zoeken. Hij trof het kind en de man in het bos aan. De vader gaf de man een af rammeling, waarop deze zich snel uit de voeten maakte. Nadat de va der zijn dochtertje had thuis ge bracht. deed hij aangifte bij de po litie. De groepscommandant van de Rijkspolitie gaf ons gisteravond lie ver geen inlichtingen maar hij gaf toe, dat de zaak hem bekend was. Er had echter geen arrestatie plaats gehad omdat het een verpleegde be trof. „De man moet als een patiënt beschouwd worden", aldus de adju dant. "U moet het meer zien als een net mens. die eens een keer dronken wordt. Hij kan wel eens een aanval hebben gehad. Wij kunnen er toch niet over oordelen, want dat moet de dokter maar doen". Volgens de politie bevindt de man zich. Inge volge een gerechtelijke beslissing, al sedert 1955 in het gesticht en nog nooit heeft men enige last met hem ondervonden In Huize Padua, waar we telefonisch om inlichtingen vroe gen. werd ons medegedeeld, dat er eieenlijk niet veel was voorgevallen. Desalniettemin zal de man naar aan leiding van het voorgevallene, voor lopig binnenshuis moeten blijven, al dus het besluit na een onderhoud over deze aangelegenheid tussen de directeur van „Huize Padua" en de politie. Bij een nader onderzoek ontdekte de politie dat verdachte een „race carburator" op zijn bromfiets had gemonteerd en dus strafbaar was. Bovendien viel het voertuig daar door niet meer onder de voorwaar den, die de wegenverkeerswet aan bromfietsen stelt en was het gepro moveerd tot een „echt tweewielig motorvoertuig" waarvoor dus een rijbewijs wordt vereist. Dat kostte verdachte nog eens twee processen- verbaal, zodat de kantonrechter hera en passant voor de twee laatst ge noemde overtredingen ook ter ver antwoording riep. Verdachte had weinig of niets tot zijn verdediging aan te voeren. „Ik wist echt niet dat die carburator van mijn bromfiets een motorfiets maak te" was het enige excuus dat hij naar voren kon brengen. Nadat de officier verdachte aan de hand van de wegenverkeerswet had getracht duidelijk te maken, eiste hij voor de twee eerstgenoemde overredingen 2x f. 20 boete subs. 4 dagen en voor laatstgenoemde respectievelijk f. 7.50 subs. 1 dag en f. 35 subs. 7 dagen dus in totaal f. 80 subs. 16 dagen. Geen wonder dat de amateur-mon teur dit wel wat al te veel van het goede vond. Zo niet de kantonrech ter, die weliswaar door een kleine variatie inzake de onderlinge boete bedragen het strafbare accent hier en daar verlegde, doch in totaal toch op f. 75 boete subs. 15 dagen kwam. „U heeft deze boete volkomen ver diend en weet nu hopelijk waar u zich in het vervolg aan te houden heeft". vraagt voor haar filiaal Leiden Aanmelden: Donkersteeg 2). 'n Prachtige aanbieding. Andy, het nieuw ste schoonmaakmiddel, héél voordelig op proef bij Vim Extra, dat zuivert en desinfec teert. Ontdek nu hoe stralend het hout werk wordt, hoe fris de vloeren, hoe helder de ramen, schoongemaakt met Andy. U ziet het zelf: met Andy alles lekker goed schoon. proeffles SAMEN SLECHTS TWEE MODERNE SUNLIGHT-PRODUKTEN Voor het nieuw te openen bedrijf wordt ter aan vulling van de keuken-brigade gevraagd: Tevens is er nog plaats voor Sollicitaties aan de directie van N.V. 'T SCHUTTERS HOF, Steenstraat 2, Leiden. Nog 3 dagen vertonen wij: (HET WASMEISJE VAN NAPOLEON) met SOPHIA LOREN. Burgemeester en wethouders van LEIDERDORP zijn voor nemens op dinsdag 23 oktober 1962 des morgens om 11 uur in het Dorpshuis aan de Kerklaan aldaar in het openbaar aan te besteden: Het bouwen van 18 WONINGWETWONINGEN mei 18 schuurtjes en een werkplaats aan de Weth. Splin terlaan te LEIDERDORP. Bestek no. 613 met 3 tekeningen zijn van heden af verkrijg baar. zolang de voorraad strekt, bij de Lichtdrukkenj Van der Linden, Vliet 4a te Leiden, tegen betaling van f 25.per stel of worden franco per post toegezonden na ontvangst van een postwissel ten bedrage van f 25.60. Restitutie, direct na de aanbesteding, f15.— per stel. Architectenbureau TH. N. J. A. GEELS B.N.A. en G. KAMSTEEG, Koninginnelaan 2a, Oegstgeest, telefoon 01710—51953.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 11