Prof. De Groot li, Leids juridisch hoogleraar, maandag 70 jaar VVD is vrij gelukkig met regeringsbeleid RIFIFI in Amsterdam": goede sfeer, uiterst zwakke dialoog Films van deze ux>ek in Moeiden de ras-sigaret puur voor uw genoegen Sinds 1947 in de Sleutelstad Sidney van den Bergh in Leiden STENCILWERK P. C. Beugelsdijk Misdaadfilm van allure Gero-cassetfe Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 6 oktober 1962 Tweede blad no. 30774 Lid van driemanschapvoor 11. If Maandag zal prof. mr. G. de Grooth. buitengewoon Leids hoog leraar in het Engels privaatrecht, zijn zeventigste verjaardag j vieren. Dit betekent dat hij uiterlijk aan het einde van het lopende academische jaar zal moeten aftreden als hoogleraar. Prof. de Grooth is van 1947 af Leids hoogleraar geweest, eerst gewoon en later buitengewoon. Hij was voorts een van de drie juristen, die het .driemanschap" vormden voor het ontwerp van het nieuwe Burger lijk Wetboek, welke taak aanvankelijk door prof. Meijers was uit gevoerd doch door diens dood niet voltooid. ir herziening: van het meer dan een eeuw oude Burgerlijk Wetboek ter hand was genomen, omdat dit de verwachting rechtvaardigde dat langs de juiste weg de spanningen zouden kunnen worden opgeheven die geleidelijk tussen recht en wet waren ontstaan. Twaalf jaar later zou hij geroepen worden om deze herziening voort te zetten. In oktober 1955 werd prof. De Grooth benoemd tot plaatsvervan gend lid van het College van Beroep voor het Bedrijfsleven. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris W. S. Jongsma te Leiden: herenhuis met erf en tuin Gerecht 12 in bod: I f 39.500— koper: «Jhr. mr. Chr. F. J J. M. van Nispen tot Sevenaer te Leiden, q.q. voor: f 45.500.—. Woonhuis Prins Hendrikstraat 4 in bod: f. 5 100; koper; J. F. Lefeber te Leiderdorp, q.q. voor f 5.100. Woonhuis Nieuwe Rijn 104 in bod f. 11.200 is uit de hand verkocht. Notaris M P. Kaptein te Leiden: Winkel met, bovenwoning Hooigracht 47/47a in bod- f. 15.000: koper: H. D. van Weizen te Oegstgeest, q.q. voor f. 15.600,—. Driemanschap Tezamen met prof. mr. J. Drion uit Leiden en mr. F. de Jong. lid van de Hoge Raad. werd hij in 1959 be- I noemd in het driemanschap, dat het werk van prof. Meijers voor de her ziening van het Burgerlijk Wetboek zou voortzetten. In 196i werd dit j driemanschap ontbonden. Prof. De Grooth had bij de aanvaarding van I het. lidmaatschap van deze commissie zijn zetel in de Eerste Kamer ter beschikking gesteld. Hij hield wel zijn buitengewoon Leids hoogleraar schap aan. In 1960 is prof. De Grooth voor zitter geweest van de Nederlandse Juristen Vereniging. Publikaties Van zijn hand zijn verschillende publikaties verschenen, waarvan wij noemen ..Koop en verkoop op afbe taling", „Het pachtrecht", „De reke ning-courant en de compensatie", een pre-advies voor de Ned. Juris ten Vereniging over de commandi taire vennootschap, later een tweede pre-advies voor deze vereniging en voorts verschillende tijdschriftartike len Over het algemeen is men in de kringen van de VVD op enkele uitzonderingen na vrij gelukkig met het door de regering gevoerde beleid. Een van die uitzonderingen is de zaak Van der Putten, zoals de heer Sidney J. van den Bergh gisteravond tijdens een VVD-bijeenkomst in De Doelen verklaarde. Deze onverkwik kelijke zaak aan de vooravond van de verkiezingen zag de ex- minister als een van de hoofdoorzaken van het zetelverlies, dat de partij Voor Vrijheid en Democratie leed. Geert de Grooth werd op 8 okto ber 1892 in Winschoten geboren, waar hij enkele jaren het gymna sium bezocht om deze opleiding daarna voort te zetten aan het Gym nasium Erasmianum te Rotterdam. In 1912 ving hij zijn rechtenstudie in Leiden aan. Hij legde in 1915 het doctoraal examen af en promoveer de cum laude op 24 mei 1918 tot doc tor in de rechtswetenschappen. Pro motor was prof. mr. E. M. Meijers. Zijn dissertatie handelde over „De schuldbekentenis". Onmiddellijk daarna vestigde hij Eich als advocaat en procureur te Henia vierde feest Wanneer personeelsleden van het Leidse filiaal van de Hema jubileren weet men daar een groots feest van te maken. De gehele avond z(jn zfj het middelpunt van de feestviering. Zo ook gisteravond in het Ant. Clubhuis. Ditmaal waren het mej. Z. Hensing, chefin en de heer H. Hen- zen, magazijnchef, die beiden het feit herachten, dat zfj voor 25 jaar hun hitrede deden In dit Leidse filiaal. Voor dat de grote Hema-schaar zich overgaf aan een vrolijke feest viering werden er vele waarderende woorden gesproken. De heer J. W. de Roo, algemeen verkoopleider, huldig de het tweetal namens de hoofd directie. Hij herinnerde aan de tijd, dat mej. Hensing en de heer Henzen bij de Hema in dienst traden. Toen waren er in ons land slechts 23 vesti gingen en nu 54, waarbij zich de vol gende week het 55ste filiaal in de Residentie zal voegen. De heer De Roo, die grote waardering had voor de capaciteiten van beide jubilaris sen, bood zowel mej. Hensing als de heer Henzen de gouden Hema-speld, een enveloppe met inhoud (namens de directie) en de oorkonde van de Ned. Maatschappij van Nijverheid en Handel aan. Ook de groepenchef, de heer J. van Buuren, deed in zijn waardering niet onder voor die van de heer De Roo. De bedrijfsleider, de heer A. van Ravenzwaaij, die van zelfsprekend ook veel waardering had voor de plichtsopvatting van zijn ju bilerende medewerker (ster), legde speciaal de nadruk op het feit, dat beide jubilarissen ook in het persoon lijke vlak veel voor velen hebben be tekend. Beiden beseften, dat men in Hema-verband niet alleen naast el kaar stond, maar vooral met en voor elkaar werkte. In de loop van de avond werd een stroom van geschen ken aangeboden, w.o. 2 van het dubbeltjesfonds een gouden arm band en polshorloge. De heer Hen zen, die mede namens zijn collega- zilverlinge, hiervoor hartelijk dankte, richtte zich speciaal tot de bedrijfs leider van het Leidse filiaal, die zo juist het menselijke met het zakelijke wist te combineren. In zijn dank woord verwerkte de heer Henzen, af geleid van de H.E.M.A. ook nog een toespeling op deze letters, t.w. „Hebt Ernst Met Alles". Aan deze avond, welke, een zij het een wat verlate doch zeker enthou siaste drie oktoberstemming te zien gaf, werkte mede een Tirolergezel- schap uit Haarlem. Daarnaast mag niet onvermeld blijven het optreden van zes charmante boerinnetjes, die, tegen een Holands Molendecor, waar voor de chef-etaleur, de heer H. van Os verantwoordelijk was, vrolijk dansten en zongen. Advertentie Voor AL uw (ook elektronische stencils) Kopiëerinrichting Telefoon 0 1710) 34419 Middelstegr. 1 (hk. Nwe Rijn) Leiden. Rotterdam, waar hij bijna dertig jaar deel heeft uitgemaakt van het advocatenkantoor Mrs. De Grooth. Schuur en Jansen. Van 1940 tot 1948 was hij daarnaast eerst lid en later secretaris van de Raad van Toezicht en discipline. In zijn Rotterdamse tijd zijn enige belangrijke weten schappelijke publikaties van zijn hand verschenen. Als andere oorzaken van de terug gang noemde de heer S. J. van den Bergh de Nieuw-Guinea-poIitiek, de groep „van altijd ontevredenen", die in 1959 de oppositie (dus de VVD) eens een kans wilde geven en de ka tholieken, die nu de KVP niet lan ger met de socialisten samenwerkt weer op „hun" partij stemden. Dit aldus de heer Van den Bergh, waren de voornaamste factoren, die bijdroegen tot enige teruggang in de VVD. Op 16 september 1947 werd hij be noemd tot gewoon hoogleraar aan de Leidse Universiteit voor het burger lijk recht en het internationaal pri vaatrecht. Deze functie heeft hij tot 1955 uitgeoefend, toen zij op zijn ver zoek in vervang met zijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer voor de VVD werd omgezet in een buitenge woon hoogleraarschap in het Engel se privaatrecht. Hü aanvaardde zijn leerstoel op 21 november 1947 met een oratie onder de titel „Enige beschouwingen over de conflicten tussen rechtszekerheid en levend recht". Hij sprak er in die oratie zijn vreugde over uit, dat de Over de kwestie Nieuw-Guinea was de oud-minister van Defensie kort, en hield vast aan de uitspraak Ij van de regering, dat Nederland on- rlOOgieraar der dwang van buitenaf en met be- z.waaro hart het akkoord had onder tekend. „Er is een bladzij in het ge schiedenisboek omgeslagen, waarover wij ons niet behoeven te schamen", aldus de heer Van den Bergh. De woningbouw zou volgens de heei Van den Bergh het beste kun nen worden opgelost door meer in de vrije sector te bouwen. Een ge zonde concurrentie tussen de ver schillende bouwers zou er wel voor zorgen, dat de prijzen niet opge schroefd konden worden. De in de ogen van het Wassenaarse raads lid vaak verspilde subsidies in de woningbouwsector zouden dan kun nen worden aangewend om de ver keersveiligheid te vergroten en het wegenplan uit te breiden. Als Neder land, dat binnen afzienbare tijd een schakel in het machtige Europa zal worden, wil blijven kunnen concur reren tegen de buitenlandse markt, dan is een vrij en onbelemmerd ver keer een noodzaak, aldus spreker. Vanzelfsprekend kwam het twee de, commerciële t.v.-net, waarvan de VVD zo'n groot voorstander is, ter sprake. Ook nu verdedigde de heer Van den Bergh de opvatting, dat de kijker het recht moet hebben een keuze tussen verschillende t.v.-sta tions te kunnen maken. De gelden, die voor 't tweede station nodig zijn, wilde hij betrekken uit de inkomsten van de „t.v.-advertentiesDe kwali teit van de programma's leek hem door de concurrentie met het „zui len-station" en de toezichthoudende autoriteiten voldoende gewaarborgd. Bijzonder verheugd toonde de heer Van den Bergh zich over het feit, dat de regering erin was geslaagd het economisch evenwicht te hand haven, zodat ondanks de geste gen koopkracht er geen sprake van een bestedingsbeperking behoef de te zijn. Voordat de heer Van den Bergh ziin lezing begon, bracht de voorzit ter van de afdeling Leiden, oud- wet) (ouder Hagens zijn onlangs af getreden voorganger prof. Jonkers dank voor hetgeen hij voor de VVD- afdeling had gedaan. Tot slot volgde vooral dank zij de jongeren een nogal geëmotioneerde rondvraag. FINE USA Leidsche Spaarbank In de maand september werd er bij de Leidsche Spaarbank ingelegd f 2 110.049,76 en terugbet, f 1.909 133.60 Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 391 en het aantal afbetaalde boekjes 266. Op 6.205 rekeningen van deel nemers aan de Afhaaldienst werd f 162.391,50 bijgeschreven. Er werden 109 spaarbusjes ter le diging aanboden met een gezamen lijke inhoud van f32.709,50 Het tegoed der 51.820 inleggers be droeg aan het einde der maand f49.581.633,72. Alle mogelijkheden niet benut LIDO De nieuwste film van de Nederlandse Filmproduktie Maat schappij n.v. „Kififi in Amsterdam" is in Leiden, evenals in vele andere steden in ons land, in première ge gaan. Het stuk is in feite een ver filming van het boek „Schatgravers aan de Amstel" van de enige jaren geleden overleden schrijver W. H. van Eemlandt. Het verhaal gaf John Korporaal, die scenario, draaiboek en regie voor zijn rekening nam, grote mogelijkheden. Het moet gezegd worden dat die lang niet alle zijn benut. Hoofdpersoon is Bert Oliemans, die vier jaar gevangenisstraf heeft uit gezeten wegens diefstal van een col lectie juwelen van een oud-SS-er, die deze tijdens de oorlog heeft we- Maxim Hamel. Els Hillenius en Willy Alberti in een scène van de nieuwe Nederlandse film ..Rififi In Amsterdam" „Schatgravers aan de Amstel" is een spannend verhaal en het had ook een spannende film kunnen worden. John Korporaal heeft echter veel te langdradige scènes toege staan en zijn dialogen zijn zonder meer zwak. Was er nu bijv. echt niet meer te maken geweest van de ge sprekken tussen de commissaris en zijn inspecteur? Wat er nu wordt ge zegd, is bij het dilettanterige af. en waarom die telkens terugkerende minutenlange kruippartijen door de ruïnes en sloppen? Het haalde de spanning er soms volkomen uit. Het sterkst is de film in de scenes waarin de Bijenkorf. Louwe Freek en Manke Karei (Rijk de Gooyer, Jan Blaaser en Ton van Duinhoven) tezamen zijn. Zij waren althans in de gelegenheid de zwakke teksten te overspelen. Al werd hier en daar wel gebruik gemaakt van goedkope effectjes t Benne krengen van dinge"). De sfeer in de kroeg met Willy Alberti en Els Hillevius was eveneens uitstekend getroffen. Laat men het lage tempo en de zwakke dialoog even buiten beschou wing dan mag men concluderen dat „Schatgravers aan de Amstel" een prettige „policier" is met af en toe humor van vrjj behoorlijke kwaliteit. Blauwbaard en de politie ziet zich zelfs genoodzaakt Oliemans tegen de concurrerende bende te beschermen. De afloop van de geschiedenis zullen wij niet verklappen. Johan Kaart is de commissaris in deze „Rififi". We weten dat zijn voorkeur naar recherche-rollen uit gaat en juist daarom stelde hij ons een tikje teleur. Hij zette commis saris Van Houthem toch wel heel stijfjes neer. Maxim Hamel, de „jeune premier" van ons toneel, toonde zich als Oliemans zeer op zijn gemak. De rolbezetting is trou- 11 wens heel goed. Fientje Berghegge als moeder Oliemans. Els Hillenius ten te bemachtigen. De buit is ech- als het kroegzangeresje. dat voor de I ter zoek gebleven en commissaris bende van Blauwbaard (Steye van Van Houthem van de Amsterdamse Brandenburg) werkt en de zware recherche heeft uiteraard interesse jongens Rijk de Gooyer, Jan Blaaser, voor Oliemans die de juwelen wel I Ton Vos, Wim Ponca en Sjef van eens ver topt zou kunnen hebben. Leeuwen. Anton Geesink als in- Maar er zijn meer kapers op de kust specteur laat zien dat hij heel wat in de vorm van de bende van beter in judo dan in acteren is. Marco polo' Romantisch verhaal LUXOR „Marco Polo" is het „romantische" verhaal van de be roemde Venetiaanse avonturier die zeven eeuwen geleden naar China reisde om er zijn geluk te beproeven. Wanneer de feiten zoals die in dit machtige filmwerk worden weergege ven althans voor een deel op waar heid berusten dan moet deze grote historische figuur de vriend van vele vrouwen zijn geweest. Bovendien was hij een vurige vechtjas, die nergens voor terugdeinsde. Zelfs niet voor de martelingen van de Mongolen. Hij heeft, niet alleen kans gezien om het hoofd van een Chinese prinses op hol te brengen maar hij presteerde het ook om voor haar een bloedige pa- Sergeant X leisrevolutie op het allerlaatste ogen blik het is een spannende film! tot een goed einde te brengen. De avonturen, die deze man meemaakte zijn dank zij een Frans-Italiaanse samenwerking kleurrijk verfilmd. Op breed doek geprojecteerd is het een gigantisch schouwspel. Behalve een aantal tedere liefdesscenes (in de pa leistuin en in de slaapkamer*van de prinses» zijn het toch voorname lijk afgrijselijk wrede taferelen (op de bergvlakten en in de martelkamers) die het filmbeeld beheersen. Roman tiek naast doodslag. Men zou by het zien van deze film. waarin Rory Cal houn en Ydko Tani de hoofdrollen spelen bijna denken, dat het in de dertiende eeuw even vreemd toeging als in de twintigste. CASINO „De misdaad was bijna volmaakt" is nog niet zo lang geleden in een ander Leids theater vertoond onder de titel Vrijdag 13 uur". Er is alle reden voor deze herhaling, want deze door Alvin Rakoff geregisseerde misdaadfilm is er een die ver uit steekt boven de middelmaat. Lief hebbers van een keiharde thriller die Vrijdag 13 uur" niet hebben gezien, mogen „De misdaad was bijna volmaakt" dan ook beslist niet verzuimen. De misdaad waar het hier om gaat, is het beroven van een gepantserde bank-auto, die zo onneembaar wordt geacht dat hij niet wordt geëscor teerd. Nadja Tiller speelt de rol van de harde, slimme juffrouw die een ingenieus plan heeft bedacht om het geld toch uit deze rijdende brand kast te krijgen, de twee bewakers, de automatische alarminstallatie en an dere voorzieningen ten spijt. Zij roept daarvoor de hulp in van vier Franse gangsters. De overval verloopt niet helemaal volgens het plan en dat noodzaakt de bandieten l'improviste te handelen. Dan blijkt wie werkelijk (misdadi gers) karakter heeft en wie niet. Op de hielen gezeten door een waar leger van politieagenten. Ameriaanse MP's en rechercheurs raken zij in tijdnood, want bet openen van de veroverde „brandkast" blijkt heel wat moeilijker dan zij hadden gedacht. Bovendien maakt een akelig nieuwsgierig en slim jongetje hen het leven zuur. De titel van de film duidt er op, dat de bandieten uiteindelijk net niet in hun opzet slagen. Het slot is al even verrassend en keihard als de rest van de film. Het bijzonder vernuftig gevonden verhaal is in sobere, sfeervolle beel den weergeven. Sentimentele trekjes en zouteloze grapjes die dit genre films vaak ontsieren, zijn vermeden, wat de spanning en vaart zeer ten goede komt. Zowel de hoofd- als de bijrollen zijn knap vertolkt, in het bijzonder denken wij hierbij aan las tige jongetje. In de hoofdrollen naast Nadja Tiller Peter van Eyck, Rod Steiger en Jean Servais zeer op hun plaats. Madame Sans-Gene meer prentenboek dan een film TRIANON „Madame Sans-Ge ne" ls meer prentenboek dan film. In een groot aantal kleurige en fleurige beelden wordt de ongecompliceerde geschiedenis verteld van een pittig wasmeisje, dat in het begin van de Napoleontische tijd met een revolu tionair trouwde. Dank zij de revolu tie kan deze via alle militaire ran gen opklimmen tot maarschalk, her tog, ja zelfs bijna tot koning van Westfalen. Maar hoe hoog het paar ook op de ladder stijgt, zij blijft in v/ezen het straatkind van weleer, dat het hart op de tong draagt en de kale waarheid onverbloemd blijft zeggen. Waarbij haar taal niet altijd in overeenstemming is met de strak ke hofetiquette. Eerst de revolutie, waarin al thans in deze film zelfs het wan hopige opstandige volk nog een schil derachtige aanblik bood, en later de pracht en praal van Napoleons hof boden regisseur Christian Jaque heel v/at stof voor aantrekkelijke plaatjes. En daarbij had hij nog de beschik king over de fotogenieke Sophia Lo- ren Deze uiterlijke mogelijkheden heb ben hem zo bezig gehouden, dat hij er heel wat meer aandacht aan heeft besteed dan aan de filmische vorm geving. Christian Jaque heeft zich nauwelijks bekommerd over het wie en waarom van zijn hoofdpersonen en hun handelingen. Maar de bele venissen rond wasmeisje Sophia (overigens een wel opvallend geculti veerd volkskind) zijn op zichzelf le vendig en vrolijk genoeg, zodat men zich beslist niet behoeft te vervelen bij het kleurige filmprodukt, waarin ook Robert Hossein en Julien Ber- theau een stevig partijtje meeblazen. illiiiiliiiiiilllilüillllliniliiliiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniunmiiiiiiuiiiimimuMii Langademig REX „Sergeant X ran het Vreem- delingen legioen" is de wat mislei dende titel van een film, waarbij het Franse Sahara-leger maar zeer ter loops wordt betrokken. Wie dus denkt geconfronteerd te worden met een hete woestijn waarin zich zo mogelijk nog betere gevechten afspelen, komt bedrogen uit. Het is een traas- ver haal over een Franse parachutist, die door een noodlottig misverstand zijn geliefde met een ander ziet trouwen. Hij neemt dienst in het Vreemdelin genlegioen en maakt, snel promotie. Na dit langademige en breed uitge sponnen begin, dat driekwart van de film in beslae neemt, volgt de climax De parachutist ontmoet zijn geliefde, die met. haar echtgenote werkzaam is bij de olieboringen in de Sahara. Zij blijken wederzijds nog steeds dezelfde Zoekt U een van f 40.— of f 400.—. v. d. WATER, HaarLstraat 207 heeft het De Gero.specialist. „De smaak van honing" Tweede week STUDIO „De smaak van ho ning" gaat in Leiden zijn tweede week in. Het stuk. waarover wij vo rige week reeds uitvoerig hebben ge schreven, is met grote zorg en toe wijding door regisseur Richardson verfilmd. Het speelt zich af in de sloppenwijk van het Engelse Man- chestei, waar een moeder met haar dochter van huis naar huis trekken, omdat zij telkens de huur niet kun nen voldoen. De sfeer tussen beiden is zonder enige innigheid, tegen het - - swvuo uncuue [Vijandige aan. De moeder, een lie' t- gevoelens voor elkaar te koesteren I zinnige vrouw verlaat haar dochter en besluiten er samen tussenuit te om haar nieuwe „amant" te voleen gaan Op dat moment vliegt een olie- Het meisje komt daarna in contact »J?£i.<n e .?ranfe op zeer spec" met 'n homo-seksuele jongen die od ^^ire.,w^ze do°r de para wordt zyn eigen manier voor haar zorgt? als blijkt dat haar vroegere omgang mPt ppn Tflom^n .1 geblust. Als deze na de moedige daad tot bezinnine komt, begrijpt hij dat hij het huwelijk dat nu eenmaal toch gesloten is niet mag opoffe ren aan zijn egoïsme en sloft in de legioenpas de poort uit. met een zeeman niet zonder gevol gen is gebleven. Zelfs dit laatste thema, dat alle kans tot „uitglijden" bood. is zeer aanvaardbaar en delicaat uitgewerkt.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3