Zomerkwelgeesten K FACSIMILE SCHRIJVER Kom er ACHT-er Spellen ..zaten slecht" in het Boga-toernooi OP ZOEK NAAR.. HET „BOEK" relatieve stukken Absolute eu waarde der s 4 H": JÉLJ JULI HOE WERKT HET! KIJKJES IN DE NATUUR Grote runderdaas is een echte bloedzuiger r? t -Aï door Sjouke van der Zee Kom er ACHT-er Onze schaakrnbriek a 5 t 4 i 6 Zaterdag 6 oktober 1962 Pagina 4 ONDER de levende wezens, die onze aarde bevolken, nemen de fnsekten een zeer belangrijke plaats in. Zij komen in zulke ongehoorde hoeveelheden voor. dat zij voor de gezondheid van mensen, dieren en planten van ontzaglijke betekenis zijn, zo zeer zelfs, dat zij een grote invloed uitoefenen op het leven op onze planeet. De mens is geneigd, die invloed gunstig of schadelijk te noemen al naar de wijze waarop het insekt in zijn mensen bestaan een actieve rol speelt. Dat is begrijpelijk, want onze welvaart is nauw verbonden met die insektenactiviteit. De voor beelden liggen voor het grijpen: zonder bijen, hommels en vele vlin dersoorten zou de bestuiving van de bloesems onzer vruchtbomen en het voortbestaan van ontelbare planten niet mogelijk zijn. zo'n klitskletsende staart zo lekker over zijn huid striemt. En ik heb medelijden met de paarden, die op de plaats, waar hun natuurlijke vliegerklapper moest zitten, een soort scheerkwast hebben staan, een machteloos ding, waar de bloed- drinkers maling aan hebben. groetten, waren ook een paar exem plaren, die opvielen door hun grootte en indrukwekkend zoemge- luid. Een hebben we voor de merk waardigheid gevangen en die heb ik hier voor u afgebeeld. Het is de grote runderdaas. ook wel paarde- vlieg genoemd maar dan de grootste der inheemse steekvliegen. Wat een kanjer «wel 23 mm!», maar ook bij nadere beschouwing onder een ver grootglas. wat een mooi dier. afge zien van die onaangename bloed- zuigerij. De kleur is donkerbruin met driehoekige lichte vlekjes op de achterlijfsringen. De donkergrijze vleugels zijn prachtig geaderd, de kop draagt als kolossale koplam pen de bolle ogen, die als bij alle ret lievenheersbeestje is een verdelger van plantenluizen verschillende loopkevers jaren op de grond op larven, die 't op onze voedingsgewassen voorzien hebben. Maar talrijker zijn de bedreigers van onze gezondheid, de vernielers van onze oogst, onze bossen, ons fruit. De strijd tegen de colorado kever is nog lang niet gestreden, de sprinkhanenplagen in tropische en subtropische streken blijven nog maar actueel en groot is het aan tal insekten. die ziekten versprei- den( de tsétsévlieg, die de slaap ziekte overbrengt, de vieze huis- vliegen, die in vele delen van de wereld menselijk lijden veroorzaken, vlooien en luizen, horzels en steek vliegen, malariamuggen, om maar enkele te noemen van 't enorme leger, waartegen de mens tot in lengte van dagen een nimmer ver zwakkende strijd zal hebben te voe ren. Nu is elk schadelijk insekt nog niet direct een onmiddellijk gevaar voor ons leven of voor het leven onzer huisdieren. Een houtkevertje, dat ons meubilair langzaam maar grondig sloopt, is 'n vervelend diertje, dat we allerlei lelijks toewensen, maar ons bestaan bedreigt het niet. En de steekvliegen uit boven staande opsomming, ze zijn ont zettend hinderlijk en we slaan ze krachtdadig van ons af. maar het blijft bij bloedzuigen. Al is dat al onaangenaam genoeg! Over die steekvliegen wilde ik het nu hebben, want de zomermaan den, die achter ons liggen, hebben ons ruimschoots gelegenheid gege ven, met deze diersoort kennis te maken. Ook op een warme septemberdag kunnen ze ons pad nog wel eens kruisen, vooral als dat pad langs een bosrand voert of langs een zonnig weiland met vee. Ik bedoel nu de grote grijze vliegen, die met een zoevend geluid uw hoofd passe ren. om dan met een snelle boog terug to keren, waarna ze geluid loos op arm of hals plakken en er hun venijnige steeksnuit in boren. Deze lieverds zijn de z.g. regen dazen. een soort steekvliegen, parasieten dus, die het voor zien hebben op het kostelijke bloed van mensen en grote zoogdieren. Zo als gemeen bekend maar ook ge vreesd zijn ze, dat ze een hele serie volksnamen dragen zoals dazen blindazen, bremsen. paardevliegen e.d. Wel een bewijs van hun be denkelijke populariteit. De naam horzel, die men ook wel hoort noe men, is echter beslist fout. want regendazen zijn heel wat anders dan horzels, die in 't geheel geen bloed aftappen van paard of rund. Aan die horzels zal ik nog wel eens een apart artikel wijden, want hun activiteit raakt het mensenbestaan wel degelijk, ztf het dan op geheel andere wijze dan de steekvliegen 't doen. Paarden en ook runderen hebben vaak erg veel last van de regen dazen. die de hollende hoefdieren met het grootste gemak bijhouden. Gelukkig hebben de geplaagde die ren allerlei middelen, om zich de kwelduivels van 't lijf te houden. Ze trillen plaatselijk met hun huid. ze stampen met hun hoeven, vegen met hun kop actherwaarts over rug en flanken of langs de inspan- bomen, maar een machtig wapen bezitten zij in hun staart. We kun nen veilig aannemen, dat zo'n ge spierde staart een pracht van 'n vliegenmepper is. Het doet me altijd goed als ik een paard zie, dat met Tijdens mijn jongste vakantie reis heb ik met het beruchte gilde der steekvliegen meer-' malen kennis gemaakt, want onze pleisterplaatsen lagen gewoonlijk in het open veld. vaak bij 'n weiland. Was er dan vee in de buurt, dan had je meteen de poppen aan 't dansen. Vermakelijk is het. hoe de mensen bij zo'n gelegenheid te keer kunnen gaan en bepaald leerzaam is het. op te maken, wat een schat van lelijke woorden zij voor de vlie gen in voorraad hebben. Zo'n koe, met een dot vliegen in elke ooghoek, staat er zwijgend bij, maakt geen spektakel, zwaait eens met haar ge hoornd hoofd en herkauwt, vliegen of geen vliegen. Tussen de gewone grijze steek vliegen, die ons bij iedere rust plaats uitbundig zwermend be- «est insekten samengesteld zijn. dwz. hun oppervlak is verdeeld in een massa kleine vlakjes, facetten, die het licht moeten opvangen om ge zamenlijk een lichtindruk te kun nen veroorzaken. Die bewuste vleu geladeren zijn holle buisjes. Zij moeten de vliezige vleugels span nen wat het vliegen bevordert en zij zijn volgepompt met lucht. Door krachtige vliegspieren worden die vleugels bewogen. Alles bij elkaar genomen valt er dus nog aardig wat aan zo'n paardevlieg op te merken. Evenals alle insekten leggen ook zij eieren «op lage planten» waaruit larven komen «pootloze larven of maden», die in de aarde hun verde re ontwikkeling doormaken, waarbij zij zich voeden met andere insek- tenlarven. Het leven van een steekvlieg is niet „gelukkig" zonder zonneschijn, zonder warmte. In de schaduw zijn ze niet actief, die dazen, en als het zonloos weer ls, krijgen we ze niet te zien. Daarvan hebben wij nog een heel merkwaardig voorbeeld gezien, dat ik U tot slot wil vertel len. Aan de rand van een weiland, dat in de felle zon lag. stond een groepje bomen, waaronder een gro te schaduwplek lag. Alle paarden van dat weiland, welgeteld 15 stuks, hadden zich binnen die schaduw- grens verzameld, waarbuiten de bloedbeluste vliegen ronddaasden. Omdat zij niet buiten de schaduw wilden komen, deden die paarden niet anders dan dichtaaneengeslo- ten om en tussen elkaar draaien als vissen in een aquarium, waarbij zij ervoor zorgden, dat hun paar- dehoofden telkens werden bezwiept door de staart van een makker. Het was een kluwen van paarden, die schuddebollend. stampvoetend, staart zwaaiend onafgebroken in beweging waren. Af en toe gooide een der dieren zich op de rug. rol de eens lekker in het stof en dan week de kring even uiteen, dat de spartelaar weer op de benen schoot om zich. grijsbestoven, opnieuw te voegen in de regelmaat van dit merkwaardige perpetuum mobile. Een boeiend gezicht, dit spel van beweging, lijnen en kleuren, maar ook merkwaardig dit instinctief front maken tegen de vijanden, die geen kans kregen, in de schaduw hun steekwapens te plaatsen in de schurende en schud dende paardelijven. Nog één opmerking tot troost voor de kampeerders-trekkers. Bij al dit stekend gedierte, ook bij de muggen, zijn het alleen de wijfjes die steken. En runder- of paardevliegen laten de mens in 't algemeen met rust. Maar de grijze plakker, de regen daas. pas daarvoor op! ANTWOORD AAN LEZERS: Dr. Van Wijngaarden te Leiden: Vriendelijk dank voor uw mede delingen over uw Leidse ijsvogel. De heer Silakus te Bussum: De door u gegeven beschrijving is die van de Turkse tortel. Deze overwin tert in ons land als „strandvogel LEI~DSCH~ DAGBLAD Bridge vraag dezer week: Noord gever, niemand kwets baar. Noord opent met 1 Sansatout (16—18 punten), oost past en zuid heeft: Sch. A B 10 6 3, Ha. 9 4, Ru. 8 6 2. KI. H B 7 Wat moet zuid bieden?? Antwoord elders op deze pagina. Op 30 september vond in Utrecht de grote jaarlijkse ver engingswedstrijd plaats, die voor de 16e maal door de Utrechtse Bridge Club werd georganiseerd en die de Boga- beker tot begeerde prijs had. Twaalf Nederlandse vereni gingen, elk met tien paren, namen aan de strijd deel die ruim zes uren in beslag nam en waarin WOC uit Amster dam (889^) met een neus lengte vóór de Bridgekring 1935 uit Rotterdam (887^) wist te winnen. In de bovenste helft eindigden verder ABC uit Amsterdam (no 3», UBC «4), IJsselstreek (5) en BOC- Haarlem (6). Beziet men de be langstelling en het enthousiasme waarmee de verenigingen aan deze en soortgelijke grote wedstrijden plegen deel te nemen, dan lijkt het erop dat de toekomst van het wed- strijdbridge ln Nederland gebaat zal zijn by uitbreiding van zulke eve nementen. Verschillende spellen bleken deze zondag wat men noemt „zeer slecht te zitten": hadden de deelnemers ze niet zelf geschud, ongetwijfeld zou men gezegd hebben dat ze wa ren „uitgezocht". Instructief was het volgende spel: Sch. 4 Ha. A H 7 2 Ru. V 10 4 KI. B 10 7 5 2 8ch. V 10 3 Sch. H 8 6 2 Ha. B 10 9 4 ...N Ha. 8 Ru. A 9 6 5 3 w„ Ru. B 8 7 2 KI. H Z KI. V 8 6 3 Sch. A B 9 7 5 Ha. V 6 5 3 Ru. H J.A94 Noord was gever, allen kwetsbaar. Het bieden van dit spel bleek voor velen al een zeer moeilijke opgave en ongetwijfeld is het niet een voudig. Kijkt men alleen naar de NZ-spelLn, dan lijkt 4-harten een redelijk manchecontract. doch werpt men daarna een blik op de spellen der tegenpartij, dan ziet 1. broek man aan rek zit hoger, 2. benen in raam zijn weg, 3. halter is veranderd, 4. voet linkerman is van matras af, 5. rechter ring is groter. 6. jaartallen zijn omgewisseld, 7. bokshandschoen is groter, 8. hemdje rechter man zit lager. men dat er véél beleid en enige hulp van de tegenstanders nodig is om tien slagen te maken. Eén paar bood vier harten en won dat contract, sommige andere paren bereikten vier harten óók, doch zagen geen kans de onzicht bare klippen der kaartverdeling te omzeilen. Eén paar kwam zelfs terecht in een contact van twee schoppen, hetgeen evenmin een succes werd en éénmaal werd het eindcon- tract drie harten, hetgeen als volgt tot stand kwam: OW pasten en NZ boden - noord pas - zuid 1 schop pen - noord 2 klaveren - zuid 2 harten -n oord 3 harten - zuid pas. De moeilijkheid is, wat zuid moet bieden na het 2-klaverbod van noord: de zuidhand lijkt een tik keltje te goed om al te passen en wellicht is drie klaveren de beste stap voorwaarts. Als noord daarop past. is zéker het goede eindbod ge vonden en als noord nog drie harten biedt (wat hij ongetwijfeld zal doen», kan zuid verhogen tot vier harten. Over en weer Tegen drie harten door zuid te spelen, kwam west uit met ruiten aas en speelde ruiten na. Het ma ken van 9 slagen is eenvoudig als men speelt op over-en-weer troe ven (slag 2 ruitenvrouw nemen, slag 3 schoppenaas, slag 4 schoppen troeven, slag 5 ruiten 10 troeven, enz.), doch bij die afwikkeling ver speelt men de kans op overslagen voor het geval het spel goed zou zitten. Toch moet men, als men slechts drie harten speelt, maar veilig af wikkelen zit het spel nl. goed, dan ligt men toch achter op de pa ren die vier harten boden en dat dan maakten. Zuid echter troefde de tweede ruiten (tien in noord» in de hand, ging met troef naar tafel en sneed in klaveren. West speelde troef na «zeer goed), noord won en weer volgde 'n klaversnit die west troef de om zijn laatste harten te spelen. Zuid aan slag en moest nu down hij probeerde schoppenboer, west nam de vrouw en toen hij het foutje maakte een kleine schoppen te vervolgen, won zuid het spel op de valreep toch nog H. W. FILARSKI. Nog a de Kuni U ae acht arwijkingen in de Deide oovenstaande tekeningen vinden? De juiste oplossing vindt U elders ln dit Bijvoegsel. og altijd zijn er, ondanks alles, boekenliefhebbers! Radio, televisie, uitgaan:" het mag er allemaal wel zijn. maar wie zal hen uit hun stille hoekje verdringen, waar ze zich opbergen met „het boek", dat hun geeft, wat de harde levensrealiteit niet schenkt? Schrijvers onttrekken hen aan de dagelijkse sleur, vervullen droom wensen. nemen de lezers mee naar verre landen, tillen hen hoog uit de beperkte kring, waarin zy ge doemd zijn te leven. et zijn de verwoede boekenlief hebbers. die er altijd weer op uittrekken, om op de boeken markt iets te vinden, wat ze ge dacht hadden nooit te zullen vinden. Dan. &ls 't gevonden wordt, is dat hun „ontdekking", waarop ze trots en waarmee ze gelukkig zijn. Voor een paar kwartjes vinden ze een verryking voor hun boekenkast, waarvoor ze ware het boek nog totaal onbesmet geweest guldens en guldens had«den rr.oe'en neer tellen. Het „ontdekte" boek is even be langrijk als de ontdekking, die de wereldreiziger ergens ver weg doet. „Je kunt nooit weten wat er tus sen zit" luidt het parool van de snuffelaar, die z'n schatten voor 'n prik mee naar huis neemt, zich nestelt onder de schemerlamp en geen knop meer omdraait om het in de grond absoluut onnodige ge druis tot zich toe te laten. Natuurlijk houdt hij zich niet altijd daarvan afzijdig. Het is nutteloos U op te sluiten zonder enig contact met de buiten wereld. Maar wat een verademing, even de stilte tot U toe te laten en U vereend te weten met hetgeen een verwante ziel door middel van de boekdrukkunst heeft te zeggen, daarin geconcentreerd op te gaan en niet door vreemde en harde stemmen telkens van het kastje naar de muur gestuurd te worden. Zo zijn die boekenliefhebbers! Het leven is kort, er moeten altyd ogenblikken overblijven, om met het boek en met U zelf alleen te zijn. weggerukt uit het roezige, jachtige leven, met z'n dui- zend-en-èén afleidingen. Welk boek zal 't zijn. dat deze lezer straks mee naar huis neemt? De inhoud kan van alles behel zen. Misschien zijn 't wel de fantasti sche vertellingen uit Duizend-en- één nacht", die hem het leven gaan vergulden. En misschien slechts voor een luttele gulden. FANTASIO Een van de moeilijkheden waar mee men wordt geconfronteerd, als men een beginneling schaken wil leren, is de waarde der ver schillende schaakstukken duidelijk te maken. Er bestaat namelijk een absolute en een relatieve waarde. De absolute is vrij eenvoudig. De dame is gelijk aan twee torens, een toren is l1- licht stuk «paard of loper» enz. Kennis van de absolute waarde is nodig om 't begrip „ruil" duidelijk te maken. Veel lastiger is de relatieve waarde. Deze is afhan kelijk van allerlei min of meer toe vallige kenmerken van de stelling. En de beginneling zal heel wat schaakkennis en ervaring moeten opdoen, „eer hij thuis geraakt op het moeilijke gebied van de ken merken". De materiële waarde van elk stuk staat vast. de dynamische waarde is afhankelijk van zijn werkkring. In materieel Qpzicht staat de dame gelijk aan twee torens, maar in dynamisch opzicht kan de dame zowel meer als minder waard zijd Dit hangt af b.v. van het aantï velden dat de dame in vergelijkia met de twee torens bestrijkt, vu de betekenis dezer velden enz. Voor de beginner, die de maw riële waarde der stukken het*: leren kennen, zal de volgende stë ling remise betekenen, de ervare speler zal naar de kenmerken d« stelling zoeken en tot een andc conclusie komen. De toevallige stand der stukki maakt het mogelijk dat de wit torens het hier van de zwarte dar gaan winnen. 1. Ta2—g2+, Kg8—f8; 2. Kf6- g5*. Kf8g7 <Ke7?? dan Tel enz.); 3. Kg5— f4*. Kg7—f6 Kf4g3f. Kf6g5; 5. Kg3—f2. —f4; 6. Kf2—git, Kf4e3; 7 Tf! elt en wint de dame. Een klei: onnauwkeurigheid kan de win doen verdwynen byv. 3. Kg5— «i.p.v. Kf4t) 3Kg7—f7 en zijn even ver. Of 5. Kg3h2t «i.p Kf2t> 5Kg5h4; 6. Tel hl. De8e3of 3Ke7- i.p.v. Kg7f6vergemakkelijkt* taak. bijv. 4. Kf4—g3t. Kf8—g7 Kg3f2*K onversch.; 66. Kgl t Antwoord op bridgevraag dezer week: Met deze goede vijfkaart schoppen en vol doende punten om de man che te mogen volbieden, moet zuid inzien dat het maken van negen slagen eenvoudi ger zal zijn als het maken van tien. Zuid moet dus niet in vier schoppen proberen terecht te komen, doch hij moet ineens drie Sansatout zeggen. Noord krijgt de uit komst naar zich toe, de te genstander die moet uitko men weet niets van zuids spel af en het noordspel blijft voorlopig ook een geheim. Met dergelijke evenwichtige kaartverdelingen is het in principe beter te contracte ren voor negen slagen en niet voor tien zelfs niet, als men een aardige vijf- kaart in een hoge kleur heeft. Het origineel wordt op de beeld trommel van de zender gespannen; hierna wordt de verbinding met deontvonger tot stand gebracht langs telefonische weg (op het land) of per radio (✓oor schepen). SCHEMA ONTVANGER schrijfkop Voor het overbrengen van zwart-wit figuren en teke ningen per radio of langs de draad word* de facsimile- schrijver gebruikt. 1. Ka5b5 (want 1. Td8t. Kb7; T2d7t, Kc6 levert niets op). D h5+; 2. Kb5a6, Dh5—g6f; 3." d6 en wint. Ladderwedstrij CXXI Elke impuls die een donker puntje vertegenwoordigt drukt de schrijf- arm op de trommel. Een rolletje zet dan een inktstip op het papier. Het overbrengen van weerkaarten is een belangrijke toepassing van de facsimile-schrijver Het origineel wordt op de beeld- trommel bestraald met een smalle lichtbundel. Het weerkaatste licht en donker worden door een fotocel omgezet in elektr. impulsen, aan de draadgolf toegevoegd en naar de ontvanger geseind. 1 1 11 Wit aan zet, wint (4 zetten). CXXII Het schrijfsysteem werkt met een plastic bandje dat over twee spoelen loopt. De impulsen worden met inkt opgetekend en een lini aal drukt het bandje als een gehele regel op het papier i 4 ab cd e f g h Zwart aan zet, maakt remise. I

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 20