Leidse schooljeugd wordt „aan de tand gevoeld" IK BEN OPGELUCHT ALS ZE NEE ZEGGEN BESCHEIDEN MODEWENSEN Paddes toe len-tijd ROCOCO MENU VAN DE WEEK aterdag 6 oktober 1962 Pagina 3 t Als een kind op de t jj vraag: hoeveel tan- l deborstels hebben t j jullie thuis?" ant- t woordt: „één, van t J oma" en als dan t blijkt, dat de hele J familie na het zater- t dagse bad met die t j ene borstel de tan- J r den poetst, is dat t J niet erg bemoedi- J t gend voor 'n school- t tandarts. Maar me- J t vrouw R. BaltNix, t "f bij wie de leiding J f van de schooltand- t verzorging in Leiden f berust, kijkt er niet t t meer van op. Ze J J raakt zo langzamer- t hand gewend aan J J ongepoetste kinder- t t gebitten. Vroeger werden de meeste kin- dertanden en kiezen helemaal niet verzorgd en om daarin verbetering te brengen werd elf jaar geleden de Stichting Schooltandverzorging in het j leven geroepen. De behandeling op school heeft ontegenzeggelijk voor delen: de kinderen zijn veel ge- M williger als ze met een groepje naar de tandarts moeten en ze leren al vroeg, dat ze twee keer per jaar hun gebit moeten laten nakijken. „Een groot voordeel vind Ik ook", anizegt mevrouw Balt „dat je het kind kp ronder de moeder krijgt, want als u?die meekomt, is Jantje ineens veel Dat heb ik zelf onder vonden. Een van mijn dochtertjes v/as heel erg kleinzerig en ik ging altijd mee naar de dokter of de [tandarts. Tot ik een keer niet kon en haar alleen liet gaan. Vanaf dat ïljmoment is ze aanzienlijk minder 'kleinzerig geworden en ik ging nooit meer mee. Ik geloof dat het [komt doordat er een soort band ïtstaat tussen dokter en patiënt, in moet je eigenlijk geen moeder r je heen hebben, want die leidt af, verbreekt de concentratie". Uw modehuis DONKERSTEEG 12 LEIDEN Bijna alle Leidse scholen doen mee aan de tandverzorging voor de leerlingen. Vanaf hun zesde jaar tot het einde van de schooltijd kunnen kinderen, die niet geregeld de tandarts van hun ouders bezoeken (en hoe ge makkelijk vergeet je niet. ze er heen te sturen) op school worden behandeld door een van de vijf tandartsen van de stichting. Uiteraard worden de ouders er vrij in gelaten of ze hun kinderen al of niet willen laten behande len, maar de meeste vaders en moeders zien het belang (en het gemak) van de halfjaarlijkse tandverzorging op school wel in. Vooroordeel „Maar vooral hopen we, dat de ouders ook een beetje meer begrip krijgen voor ons werk en dat ze gaan inzien hoe moeilijk het vaak voor ons is om kinderen te behan delen", zegt mevrouw Balt. „Ik vind, dat de ouders er veel te weinig op letten of hun kinderen wel goed poetsen, maar als je daarvan iets tegen een moeder zegt, is ze vaak diep beledigd. Kijk, als het heel erg is met zo'n kindergebit, roepen we de moeder op om eens met haar te praten. Maar ze ko men soms al met een vooroordeel hier in een stemming van „wat hebt u er mee te maken". Je krijgt dan een heel vervelende, vijandige sfeer. Het is ook wel eens nodig, dat we flink optreden, want als kin deren boos worden slaan ze hier de boel kort en klein. Dat moeten ouders zich toch ook kunnen voor stellen. Hè, het lijkt wel of ik alleen maar vervelende dingen weet, maar 't is vaak ook erg leuk. Toen ik hier pas ivas, kwam een jongetje uit de derde klas, dat ik voor de tweede keer behan delde, heel keurig gekleed op het spreekuur: echt een kleine heer. Terwijl hij in de stoel zat, keek hij me strak aan en tenslotte kwam het hoge woord er uit: „Ik vind U zo lief en als ik groot ben wil ik met U trouwen". Geen medewerking „Het zou prettig zijn als ook de schoolhoofden wat meer belangstel ling voor de tandverzorging zouden tonen", meent mevrouw Balt. In de ruim vijf jaar, dat ze in Leiden werkt, heeft ze één keer van een schoolhoofd de uitnodiging gekre- MEVROUW R. BALT-N1X sj Katten zijn al even onbegrijpe lijke wezens als kinderen. Je kunt 110(11 5 nooit voorspellen hoe ze op een be- "i paalde situaties zullen reageren. IjPrecies als kinderen laten ze je dan ook van de ene verrassing in de - andere vallen. c Van alle katten, die we ooit had den gehad, was op een bepaald mo- 4mert Cheetah de enige overlevende. JNiemand hield eigenlijk van haar. f Omdat ze een poes was en dus mooi, jjomoat ze een verschoppeling was !r,en dus zielig, lieten we haar blij- iven en blijven. Ze kreeg een eigen plekje in de keuken, de kinderen maakten haar •thet hof, vader sprak haar troostend Moe, ik trachtte haar genegenheid rj te winnen met brokjes vlees, maar Talles stuitte af op haar hautaine onverschilligheid. i AI3 ze kindertjes heeft, verandert ze wel, zeiden we tegen elkaar. Wie iP weet. wat de stakker heeft doorge maakt voor ze bij ons kwam aan- lopen. Advertentie Ervaar het wonder van 700% nylon-zonder rubber Cheetah kreeg vier jongkies en Let ze verhongeren. We deden wat we konden om de scharminkeltjes in leven te houden, maar binnen drie dagen moesten we het laatste poesje begraven en keken neer op Cheetah, het mispunt. Op dat moment haatten we haar. <~17loeclertijke overpeinzing Enkele maanden later moesten we opnieuw een grote doos als kraamkamer voor haar inrichten. We deden het zonder een spoortje geestdrift en keken weemoedig toe, hoe ze andermaal aan vier katjes het leven schonk. Ze laat ze natuurlijk wéér om komen, zeiden we treurig. Cheetah is nu eenmaal een mispunt. Het mispunt likte haar kinde ren schoon, liet ze zuigen en staarde spinnend in de verte. Voorzichtig knielde vader bij de doos. Wat een mooie kindertjes, zei hij vertederd. Cheetah knip oogde en legde beschermend een fluweelzachte poot over het ge wemel. Toen sloot ze gelukzalig de ogen. Die gekke kat, bromde Adriaan, toen hij na een paar dagen van zijn verbazing was bekomen. „De eerste maal verstoort ze haar kin deren en de tweede keer is ze een volmaakte moeder. Je ziet dat grut groeien. Die met de rode vlekken is voor mij, hoor. Ik noem het Plucky. De donkergrijze houd ik. kondig de Henkie aan. Hallo Micky, je bent van mü, hoor. Dan mag ik Pareltje hebben, zei Marian vastbesloten. Zij heeft zo'n fijn snuitje. Ik zuchtte. We kunnen ze toch niet allemaal houden. Die beesten worden groot, piotesteerde ik voorzichtig. Ja juichte Henkie. Mijn Micky moet een grote sterke kat worden. En mijn Plucky wordt een kam pioenspringer, hè? fleemde Adriaan tegen het donzige bolletje. Pareltje is zo mooi, smeekte Ma rian. Die kunnen we toch niet weg geven. Cheetahs kinderen groeiden als kool en zetten het hele huis op stelten. Je kon geen gordijn dichttrekken of er hing een katje in. Je kon geen schoenendoos pak ker; of er sprong een katje uit. Je kon geen deur openen of er zat een katje achter, dat veront waardigd krijste en daarna zielig haar pootjes likte. We leerden ons bewegen met een omzichtigheid alsof de vloer was be dekt met verse eieren en de kreet: „Houdt die buitendeur dicht"! werd een gevleugeld woord in huis. Maar intussen genoten wij. Van zoveel vrolijkheid en jeugd moet je wel biy en zonnig worden! Het vierde Cheetah-kind, een katertje en even mooi gestreept als zijn drie zusjes, liep mij voortdurend na. Ik bedacht plot seling hoe de drie favorieten dagelijks werden geknuffeld en bewonderd, terwijl dit kater tje Ik nam het op de arm en kreeg een kopje. Heel knus vlijde het diertje zich in mijn elleboog en likte even over mijn huid. Onmiddellijk voelde ik mij weg smelten. Hij spint, fluisterde ik verte derd. Die arme Tijgertje. Hij is waarachtig de liefste van alle De tijd om de jonge katjes bij de moeder weg te halen is reeds lang aangebroken. Ik moet een te- hui.- voor ze gaan zoeken. Soms voel ik mij als een moeder met vol wassen dochters, die maar niet aan de man kunnen komen. Plichtsgetrouw vraag ik ieder, die ik spreek: Wilt u een jong katje hebben? en ben diep in mijn hart opgelucht als ze „nee" zeggen. Hoe zou ik dat vrolijke klaverblad ooit uiteen kunnen rukken? Cheetah is er zo blij mee. En niet alléén Cheetah THEA BECKMAN gen op een ouderavond een lezing te houden. „Ik heb toen bijvoorbeeld plaatjes laten zien van de gevolgen van het duimzuigen en ik heb de ouders verteld hoé de kinderen moe ten poetsen en er op gewezen, dat er vooral moet worden gelet op de eerste blijvende kiezen. Want wan neer kinderen pas op de lagere school komen als ze zeven zijn, zijn de kiezen soms al zo bedorven, dat ze er uit moeten. Ik heb vaak ge zegd tegen schoolhoofden: 't is no dig, dat de ouders van deze leerlin gen worden voorgelicht, maar eer lijk gezegd werken de onderwijzers niet erg mee". En over de kinderen: „Dit jaar hebben we het een beetje anders aangepakt. Tot nu toe werden de leerlingetjes uit de eerste klas die meededen, in de kraag gegrepen en op de stoél gedrukt, maar dat bleek toch geen succes te zijn. Nu hebben we de deelnemende kinde ren van te voren in groepjes bin nengehaald en met ze gepraat. „Waarvoor denk je dat een tand arts is, waarom moeten je tanden worden gepoetst?" Ze krijgen een bekertje, een tubetje tandpasta en een borstel en we leren ze hoe ze die moeten gebruiken. En vooral goed spoelen, dat schijnt ook erg moeilijk te zijn. Veel kauwen En dan dat snoepen. Een wan hoop! 't Lijkt wel of er geen gren zen meer zijn. Sómmige kinderen snoepen de hele dag door en het is zo ongelofelijk slecht voor het ge bit. Ik geloof ook, dat we tegen woordig niet goed eten. Alles wordt veel te gaar gekookt. Kinderen moeten niet alles in papvorm krij gen, een paar sneden bruin brood 's morgens zijn veel gezonder dan pap, want kinderen moeten veel kauwen. Trouwens, als je fruit eet of rauwe groente, merk je zelf dat je gebit schoon wordt. Weinig snoep en veel fruit dus voor uw kinderen, dat is ook veel beter voor hun maag. Een patiëntje heeft me eens voor een dilemma gesteld. Voor de behandeling vroeg hij: „Me vrouw, doet U het gauw?" Toen het tot zijn grote verbazing in derdaad gauw was gebeurd, rende hij naar de gang en kwam terug met een zak snoepjes. „Heem er maar twee", zei hij gul. Wat moet je dan als school- tandarts doen?" Goed poetsen De stichting, die vier centra heeft in Leiden (GG en GD) gebouw aan de Nieuwe Mare, het voormalige Is raëlitische Weeshuis aan de Roo- denburgerstraat, de Dr. Van Voort- huysenschool in de Verlengde Mar- nixstraat en het gebouw van de Christelijke school aan de Hoge Morsweg), houdt zich momenteel alleen bezig met de leerlingen van de lagere school. Er is wel gepraat over tandverzorging voor kinderen, die vUf jaar zijn en het volgende jaar naar de „grote school" gaan, maar het zal nog wel even duren voor dit plan kan worden gereali seerd. „Eigenlijk moest je kinderen al vanaf hun tweede jaar „op de stoel" hebben, maar die kleintjes zijn heel moeilijk om te behandelen. Bij eerste klas-kinderen merk je dat zelfs nog. Als ik een hele dag zo'n eerste klas heb gehad, ben ik 's avonds doodop", aldus mevrouw Balt. „Maar zolang we de kleintjes nog niet behandelen, goed poetsen, dat scheelt straks de helft". Het ligt in de bedoeling de. schooltandverzorging mettertijd (hopelijk volgend jaar al) onder te brengen in het nieuwe GG en GD-gebouw. De vier centra wor den dan opgeheven en de school kinderen, die nu soms ver moeten lopen, worden met een busje ge haald. Een gewetensvraag: bent U voor of tegen hoge hakken?? Er is een tijd geweest, nog niet eens zo lang geleden, dat dit geen punt van discussie was. Toen waren hoge hakken een voudig geen mode en dus stap ten we allemaal ferm en welge moed, en waarschijnlijk ook op gelucht, rond op makkelijke platte schoenen. Heerlijk, we konden onbekommerd wandelen, urenlang winkelen, we konden zelfs hardlopen om een bus te halen, en er tegelijk chique uit zien, want platte hakken waren chique, aangezien ze in de mode waren. En wij verbeeldden ons, dat hoge hakken echt lélijk wa ren! Dat vinden we immers al tijd van iets dat niet in de mode is? Korte en lange rokken zijn ook om de beurt mooi of lelijk, al naar gelang de heren Dior en zijn ovpolgers, benevens Max Heymans, over ons beschikken? Nu is dat met hoge hakken niet helemaal waar: ontegen zeglijk is iedere vrouw net eventjes iets eleganter als ze op hoge hakjes rondtrippelt. Je krijgt er een andere, een betere houding door. Wist U dat? Dat heb ik in een lijvig boekwerk, geschreven door een dokter nog wel, eens gelezen, 't Zit hem in 't feit, dat hoge hakken het bek ken en daardoor 't hele lichaam een sierlijker stand geven. De geleerde schrijver van dat boek was er dus beslist vóór! Ik moet U bekennen, dat ik er van de week tegen was, ontzet tend tégen! Dat kwam, omdat ik, op m'n paasbest en düs U begrijpt! door allerlei onvoorziene pech ineens zowat een kwartier moest rennen om ergens nog op tijd te kunnen zijn. Over een hobbelige straat met ontelbare kieren en gaten tussen de ste nen, waar ik natuurlijk ook on telbare malen in bleef haken, 't Mag nog een wonder heten, dat ik niet gestruikeld ben met alle denkbare nare gevolgen vandien. Trouwens, laten we eerlijk zijn, er gebeuren soms werkelijk ongelukken tengevolge van 't dragen van naaldhakken! In ieder geval: ik verwenste mijn schoenen en mijn eigen stommiteit om naar de stad te gaan met „zitschoenen". Want dat zijn 't toch eigenlijk: schoe nen om mee te zitten, niet om te lopen. Stel U overigens gerust: ik ben nog op tijd, heelhuids en heelhaks ter bestemder plaatse aangekomen, al was 't dan bui ten adem en doodmoe. Nu is van de mode bekend, dat deze voor het merendeel door mannen „verzonnen" wordt en die omstandigheid kan heel wat vreemde verschijnselen op mo degebied verklaren, dacht ik zo. Van het hoge-hakkenprobleem heb ik echter ergens een gans andere oplossing gelezen. Daar werd onthuld: de hoge hak is uitgevondendoor een vrouw die altijd op haar voorhoofd ge kust werd. Zou dat wadr zijn? Hermine O. De herfst is de tijd voor paddestoelen. Wan neer we na een regenbui door het bos lopen kunnen we de gele cantharellen zo plukken. Maar als we niet zelf met kennis van zaken de eetbare tussen de niet eetbare paddestoelen uit kunnen zoeken, vinden we bij de groenteboer ook volop cantharellen en champignons. Padde stoelen bevatten eiwitten, zouten en vitamines en laten zich op vele manieren verwerken o.a. in combinatie met vis. eieren of kaas. m ZONDAG: sneetje champignons met kaas, varkensfricandeau, snijbonen, aardappelen, druiven. MAANDAG: macaronischotel met ham en kaas, yoghurt met rabarber. DINSDAG: groentesoep, roerei met kaas, sla, aardappelen. WOENSDAG: andijvie met kaassaus, aard appelpuree, gebakken hamworst, karnemelkpudding met vanille-saus. DONDERDAG: eieren met kerrysaus, witte kool sla, aardappelen, citroenrijst met vanillevla. VRIJDAG: tongfilets met spinazie en kaas saus, aardappelpuree of cantharel- lenragoüt, worteltjes en aardappel puree, perencustard. ZATERDAG: soupe a l'oignon, pruimenpanne- koek. Sneetje champignons met kaas Reken PP- 2 geroosterde boter hammen, zonder korst. Besprenkel deze met een droge witte wyn. Bak p.p. 75 g champignons in wat hete boter zéér snel goudbruin en leg deze op de toost. Een plakje Jong belegen kaas van 1/3 cm dikte erop leggen en deze in een hete oven of grill even laten uitsmelten. Wat pa prikapoeder en fijngehakte peterse lie erover strooien en warm serve ren. Roerei met kaas Klop p.p. 1 ei los met 1 lepel melk, zout en peper. Roer er 1 afgestreken eetlepel oude geraspte kaas door heen. Smelt een stukje boter in de koekepan, giet het eimengsel erbij en laat het bij matige hitte stollen, steeds het "Vastgeworden gedeelte van de bodem weer losmakend. Het roerei is goed, wanneer alles gestold, maar nog niet droog geworden is. Garneren met gehakte peterselie en bieslook. Karnemelkpudding met vanillesaus Mt liter karnemelk, 5 bl. gelatine, waaronder 2 rode, H citroen, 6 lepels suiker, 2 lepels water. Week de gelatine in koud water. Verhit het citroensap met het water en de suiker en los hier van het vuur af de goed uitgeknepen gela tine in op. Iets laten afkoelen en daarna door de karnemelk roeren. In een ingevette puddingvorm la ten styf worden. De vanillesaus maken van 4 dl melk, 2 lepels cus tard, 3 lepels suiker en 1 pakje vanillesuiker. Na het storten van de pudding de koud geworden vanillesaus er omheen schenken. Mevrouw R. Balt-Nix en haar assistente aan het werk in een van de vier centra. Links boven aan de pagina: patientjes, wach tend op hun beurt. Parijs, oktober '62 Ook als u heel bescheiden mode-wensen hebt, is het niet moeilijk deze winter modieus te zijn. Vooral als u zelf naait of uw kleren laat maken in het eenvoudig bij uw tweed pakje of mantel een hoedje of mutsje van dezelfde stof te maken. Een breiwolpompon erop zo als in het model van Dior (4) en u hebt een echt Parijs hoofddeksel. Uw hart gaat misschien ook uit naar de lange halssjaal, al dan niet met een rand vos langs de smalle einden. Wie geen stof over heeft van een tweed of effen pakje, kan zich laten inspireren door Guy La- roche en een sjaal aanschaffen van natuurzijden twill met een beschei den klassiek, foulardmotief en af gewerkt met brede, deels geknoopte zijden franje. De sjaal moet lang en breed zijn, wel 1.20 meter van 90 cm breed. Een gemakkelijk te verwezenlij ken modewensje is de simpele haast kinderlijke garnering (2) met bont- of breiwolpompons die Dior op een Schots geruit jurkje aanbracht. Als u de nodige kleurige en breed gestreepte fluweel kunt vinden, zal de blouse (3) van Dioi u ook wel bevallen. Ze werd getoond bij een effen wollen mantelpak. Wilt u zich dit najaar een nieuwe rok of mantelpak aanschaffen, let dan eens op de bijna rechte rok, waarin middenvoor een wigvormig stuk is gezet (1). Op de rug en op de heupen is de rok geheel recht en kleedt goed af, terwijl de inzet u de nodige bewegingsvrijheid geeft. Cardin bracht deze rok met een lang tailleur jasje. J.V.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 19