ELLEN CR AAMER wacht op een kans w Glamour: geen kwestie van een knap gezichtje KRIS-KRAS TE PAS EN TE ONPAS itourbon Street na jazxti'atlitie van halve eeuw ^uitgespeeld" wil trouwen IGGLE EER IETS NIEUWS (LËÏDSCH DAGBLAD „En," waarschuwt mej. Stevena dan, „het is heel belangrijk voor een vrouw om glamour te hebben ook in de ogen van andere vrott» wen. Veel hangt af van de manier waarop tij tich kleedt en in 't publiek verschijnt". The Blue Diamonds zulleil op 6 oktober In heel Duitsland voor de televisie te zien zijn in Wer ner Müllers show „Schlager Ma- gazin". Müller heeft om het duo een hele presentatie gebouwd, waarin de jongens hun grote succesnummers (in Duitsland) zullen zingen zoals „Ramona", „Wie damals in Paris", „Sieben Musikanten", „Blaues Boot der Sehnsucht" eb „Lady Sunshine and Mister Moon". Van radio- en televisieprogram ma's als Springplank, Rooster en Nieuwe Oogst kwam de 19-jarige Thea van der List uit Roosen daal in de Nederlandse huls kamers. De vele reacties hedden een plaatopname tengevolge: „Ben ik jou vriendinnetje/De Sombrero van Gaspar". Thea's toekomstplannen? „Goede raad opvolgen en zangles nemen bij Bep Opt erop. en spraak- en danslessen volgen". Kijk, einde lijk eens een teenager die een plaat heeft gemaakt en niet denkt dat zij er nu al „is". ■fr Dizzy Gillespie Is voor de derde maal achtereen in de jaarlijkse „International Jazz Critics Poll" van Down Beat in de trompet afdeling winnaar geworden. Zaterdag 6 oktober 1962 MARTI STEVEN Jack Hammer alias ex-Platter alias mr. Showbusiness heeft weer iets nieuws. Terwijl de twist nog volop wordt be oefend en de madison pas in opgang is. heeft hij al een nieuwe dans gelanceerd: de wiggle. Artone heeft een plaatje van hem uit gebracht met "Wiggling fool" en "The wiggle"Wie per sé iets meer wil weten van de wiggle: op de hoes van het plaatje staan de figuren en passen afgebeeld van deze dans. De foto toont ons Jack die samen met een charmante assistente de wiggle demon streert. £±\krJl°n(ler(len meisjes willenmaar dl- vJ Vy icj sl4>chts enkele kunnen het worden Ondanks de krappe arbeids markt is het niet moeilijk solli citanten te vinden voor het be roep van stewardess. Het staat bij vele meisjes en jonge vrou wen nog steeds hoog geonteerd. Dit werd onlangs in het Hilton- hotel te Amsterdam onderstreept door een uit drie leden bestaand wervingsteam, dat voor een Amerikaanse luchtvaartmaat schappij niets anders doet dan het hele jaar door in allerlei landen stewardessen kiezen uit ware legertjes van sollicitanten. Het drietal was naar Amster dam gekomen om ditmaal in Nederland een keuze te maken. En daar is het druk mee ge weest, want er meldden zich driehonderd sollicitanten. Na drie dagen ondervragen, schif ten en beoordelen werd slechts ongeveer een dozijn meisjes ge schikt bevonden „om voor aan stelling in aanmerking te ko men". Wie stewardess wil worden, moet namelijk aan allerlei eisen voldoen waaraan strikt de hand wordt ge houden. De hoofdzaken zijn, dat het meisje er goed en aantrekkelijk uitziet, gezond is, geen bril draagt, niet te dik en niet te dun is, een goede opvoeding heeft genoten en vloeiend Engels spreekt. Bovendien, en dat is doorslaggevend na de voorselectie, moet de aspirant-ste wardess een goede gastvrouw zijn. „Buiten Amerika kunnen wij ge makkelijker stewardess0!! aantrek ken dan in de Verenigde Stater zelf", vertelde de leider van het wervingsteam. „Hoe dat precies komt, kan ik niet zeggen. Misschien is het voor buitenlandse meisjes een aparte attractie om het moe derland te verlaten en slch ln Ame rika te vestigen." Een andere reden zou kunnen zfjn. dat in Amerika in tegen stelling tot Europa of andere we relddelen de meisjes hun neus optrekken voor een aanvangssala ris van 350 dollar per maand. Voor een Nederlands meisje mag 1085 gulden een fabelachtig maandsala ris lijken, in Amerika, waar zij als stewardess een standplaats zou krijgen, kan zij zich met dit bedrag in handen maar weinig veroorlo ven (zie Jouw Wereld van 22 sep tember). Het minimum salaris van 350 dollar wordt periodiek verhoogd tot een maximum van 670 dollar per maand. Het stewardessenkorps van de be treffende maatschappij bestaat uit 1200 meisjes. Ze worden uit de hele wereld gerekruteerd. „In totaal telt on« korps dan ook 37 nationalitei ten", vertelde de leider van het wervingsteam, „maar weinig tak ken van ons bedrijf kennen zo'n groot verloop. Gemiddeld verlaten 18 tot 20 meisjes ons per maand, hoewel we steeds uiterst nauwkeu rig selecteren en ledereen voor ten minste twee Jaar engageren." Van alle stewardessen die ontslag nemen doet 67 procent dit voor een huwe lijk, de overigen omdat zij genoeg krijgen van vliegen en weer eens van werkkring wensen te verande ren Wie nu mocht denken dat de Amerikanen in Nederland percents gewijze meer meisjes geschikt voor stewardess zouden hebben gevon den, vergist zich. In ons land meld den zich net zoveel meisjes aan die niet of nauwelijks Engels spreken als Ir. alle andere landen. De drie leden van het wervings team reizen van land tot land „keuren" samen per Jaar ongeveer achtduizend sollicitanten. Dat zij daaraan een volledige dagtaak heb ben, willen we graag aannemen. De liefste wens van Duitse meisjes is op het ogenblik: trouwen en een gezin sUchten. Dat blUkt uit een van de enquêtes, die In Duits land met onvermoeibare uver worden gehouden. Nog maar enkele Jaren geleden moesten de Duitse jongeren n'ets hebben van huiselijkheid, maar nu vertelde een achttienjarige eindexamenkandidate: „Ik hoop een goede baan te vinden om een huwelijk uit liefde te kunnen slui ten". Zo denkt 90 procent van de meisjes er over, aldus de enquête. De Ideale echtgenoot ls geen super man met een flinke bankreke ning, grote auto en oogverblin dend uiterlijk, maar eerder de flinke, ijverige doorsnee-burger. Een fatsoenlijk karakter, meen den de ondervraagde meiskes. is belangrijker dan een aantrek kelijk gezicht en wederzijds ver trouwen is m*er waard dan een dikke portefeuille. Of zoals een 20-jarige kantoorbe diende het zei: „Samen iets op bouwen en met elkaar de wereld leren kennen, dat Is het mooiste wat er bestaat". Ellen Craamer is bij h«t grote publiek nog te onbekend om erg bemind te zijn en het Grand Gala du Disque heeft daar niet veel verandering in gebracht. Het grootste deel van Nederland kent Ellen sinds zaterdagavond j.l., toen zij even op het podium en dus voor de televisie mocht verschijnen om het Edison-beeldje in ontvangst te nemen, nu weliswaar wel van gezicht, maar nog steeds niet van stem. En dat is niet zo leuk voor Ellen, die het echt niet aan haar lieve gezichtje heeft te danken dat haar vertolking van „Middellandse Zee" met een Edison werd bekroond. Ellen wacht op een kans om „den volke" te laten horen wat zij vocaal waard is. Die kans leek al gekomen, toen haar versie i'an Gerton van Wageningens Middel landse Zee" op de plaat werd ge- tet. Goed, het werd een artistiek succes getuige de toekenning van een Edison), maar beslist geen commercieel succes. Het is moeilijk te zeggen waarom het ene nummer wel en het. andere niet een trefferdeuntje(zoals de Zuidafrikanen een tophit noemen wordt. Het vriendelijke, melo dieuze „Middellandse Zee" werd het in ieder geval niet. Voor de jonge, blonde en be slist talentvolle Ellen vormen de lage omzetcijfers geen aanlei ding om bij de pakken neer te gaan zitten. Integendeel. Zij be schouwt het beeldje dat nu op haar schoorsteen in Amsterdam prijkt, als een aanmoediging om op de ingeslagen weg voort te gaan. Een weg die naar zij hoopt er toe zal leiden, dat zij op de volgende Grand Gala du Disque niet alleen haar gezichtje zal mogen laten zien, maar ook haar stem zal mogen laten horen. Ellens leven stond al vroeg in hét teken van de kunst. Niet de zangkunst echter. Zij was pas vijf jaar, toen zij naar een bal letschool ging. Negen jaar later kwam aan de droom van tutu's en spitzen een abrupt einde door een ernstige voetblessure: Ellen mocht niet meer dansen. Haar ouders, die zelf een cabaretduo vormden, hielpen haar over deze teleurstelling heen door haar zangles te laten nemen bij Bea trice Legrange. De zanglessen waren van korte duur. Ellen voelde zich plotse ling meer aangetrokken tot het toneel en deed met zo'n zeven honderd andere kandidaten toe latingsexamen aan de Arnhemse Toneelschool. Van die honder den kandidaten bleven er ten slotte acht over, van wie Ellen er een was. De cursus zou drie jaar duren, maar zij die Ellen reeds als dramatisch actrice za gen, trokken aan het kortste eind. Ellen maakte namelijk kennis met Ton Kool van de KRO, die haar via een opnamebandje met wat liedjes en een praatje intro duceerde bij Benny Vreeden. Deze had wel interesse voor het zeventienjarige meisje en enga geerde haar voor zijn cabaretge zelschap. „Ik heb er fijn ge werkt", aldus Ellen. ELLEN CRAAMER ..Loeder" Na ballet, zang, toneel en ca baret keerde Ellen weer terug tot de zang. Zij kreeg les van Bep Ogterop en haar kennismaking met Karin Larsen had tot gevolg dat zij een belangrijke rol kreeg in de musical „O, Venus". Zij zette daarin een „loeder" van een type op de planken en haar toenmalige, toneel-verloofde had heel wat met haar te stellen. „Op het laatst konden we toneel en werkelijkheid niet zo best meer uit elkaar houden", aldus Ellen. Ze trouwde met haar to neel-verloofde, de tegenwoordige journalist Jan Langereis. De musical „O, Venus" was geen lang leven beschoren. „Wim Sonneveld die me eens opzocht en me in die rol had gezien, zei trouwens dat ik wat anders moest gaan doen", vertelt Ellen. „Wim zei, dat iemand die zo overtuigend een „loeder" kon spelen, er tenslotte zelf wel één moest worden". Het spreekt van zelf, dat Ellen daar weinig voor voelde. Radio en tv Kort nadien gelukte het Ellen vaste voet te krijgen bij radio en televisie. In 1959 deed zij, als lid van een vocalgroup van vijf man, mee aan een serie van Gijs Stappershoef. Geregeld ver scheen zij op het beeldscherm in „Publieke tribune" en trad zij in de AVRO-radio-uitzendingen op met o.a. Gerard van Kreve len en Jos Cleber. Daarna legde haar dochtertje Inge een jaar lang vrijwel ge heel beslag op haar. Toen Ellen weer wat meer vrijheid van han delen kreeg, was het wachten op een geschikte gelegenheid voor een come-back. Die gele genheid kwam: het songfestival „Wat bied je voor een liedje" le verde Ellen na vijf spannende uitzendingen de hoofdprijs op voor haar vertolking van „Mid dellandse Zee". Het was een triomf die echter Ellen ln letter lijke zin niet veel centen wijzer maakte. „Lief liedje „Het is een lief liedje", zegt Ellen zelf van het bekroonde nummer, „maar „Hoor hoe de wind" (aan de andere kant van het Imperial-plaatje) is min stens even mooi". Misschien heeft Ellen gelijk, maar helemaal onbevooroor deeld ls zij niet. „Hoor hoe de wind" is namelijk door haar echtgenoot geschreven. Tegenwoordig treedt Ellen Craamer overal ln het land op met haar eigen trio, bestaande uit pianist Boudewijn Leeuwen berg, drummer Louis de By en bassist Hans van Rossum. Zij zingt op feesten en uitvoeringen. Ook op die manier leert het grote publiek haar kennen, langzaam maar zeker In New Orleans, de „geboorteplaats" van de jazz. heeft de geschiedenis zich herhaald. In 1917 werd Storyville, de amusementswijk van de toen tertijd bijzonder drukke haven- en doorreisstad, op last van de marine gesloten, nadat jazzpioniers als Jelly Roll Mor ton, Buddy Bolden, Freddy Keppard. Bunk Johnson en Al- phonse Picou er grootse triomfen hadden gevierd. Nu, 45 jaar later, is Bourbon Street in New Orleans door een dergelijk taboe getroffen. 9 9 9 9 9 9 9 i 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 Bourbon Street, waar de blues jarenlang melancholiek langs de gevels streelden alvorens zij hun zegetocht door de gehele wereld begonnen, is sinds 24 september een doodse straat. Op de avond van die dag werden de luiken van een groot aantal nachtclubs in de eens zo roemruchte straat ln de Franse wijk van het oude New Orleans voorgoed neerge laten. Het bevel hiertoe was vorige maand gegeven door de nieuwe procureur voor dit stadsgedeelte. Waarschijnlijk had hij hiervoor gegronde redenen; in Amerika betreurt men echter, dat hij geen uitzonderingen heeft ge maakt. Ook kroegjes waar de New Orleans-stijl werd geboren, moesten worden gesloten. Ge makkelijk ging dit niet. Vijf be drijfjes moest men tot sluiting dwingen en enkele onwillige eigenaren werden gearresteerd. FUIK In Bourbon Street, waar eens Louis Armstrong speelde en waar door „streetparades" een eigen sfeer werd gecreëerd, heerste voortdurend een carnavalssfeer. Badend in neonlicht vormde Bourbon Street een gastvrije fuik voor hen die over een goed gevulde beurs beschikten. Zee lleden, toeristen, beatniks, kun stenaars en politici konden zich hier tegen betaling op velerlei wijze amuseren. Maar ook degene die krap bij kas zat, kon in Bourbon Street met volle teugen genieten, al was het dan niet op de eerste rang. Want de grootste attractie werd niet gevormd door de dan seressen in de nachtclubs en ook niet door de drankjes en lekkere hapjes die te kust en te keur in de obscure „knijpjes" voorhan den waren, maar door de jazz die overal te horen was en door de mensen op wie je niet uitge keken raakte. SFEER Van negen uur 's avonds tot het aanbreken van de ochtend, als het gekraai van de hanen een nieuwe dag aankondigden, kon men in Bourbon Street over de hoofden lopen. Vrouwen in Diors nieuwste creaties, mannen in smokings of in spijkerbroeken en op sandalen, mensen uit alle windstreken die naar Bourbon Street kwamen om een paar uur intens te leven, om te luisteren, te eten, te drinken, te kijken of bekeken te worden. Zij deden dwaas of gewoon in een histori sche omgeving, waar de sfeer van de jaren twintig nog hing. Maar sinds 24 september 1962 is dit alles verleden tijd. De clubs zijn gesloten, de oude sfeer ls „opgelost" en met het water van de Mississippi naar het on bekende verdwenen. DOOD Slechts een handjevol bars en een paar restaurants zijn nog open. Al Hirt, een autoriteit op het gebied van New Orleans jazz, speelt bijna zonder publiek en zoiets was voor 24 september nog nooit voorgekomen. Bourbon Street ls dood. En het oude New Orleans ligt er ont luisterd bij, nu er een halve eeuw jazzhistorie voorgoed ls afgeslo ten. Behalve een omvangrijk honora rium hebben filmsterren nog 1 ets, waarom ze worden benijd door de gemiddelde jongedochtergla mour. We kunnen moeilijk een goede omschrijving van dat woord geven, maar gélukkig staan we voor die moeilijkheid niet alleen. Marti Stevens, een Amerikaanse filmster, bekent, dat ook zij niet precies weet wat „glamour" is. Maar ze wxl ten behoeve van de naar kennis dorstende teenager- tjes, toch proberen de zaak wat duidelijker te maken. „Ik denk", zegt ze dus, „dat je zelfverzekerdheid moet krijgen". En geruststellend: „Ik geloof niet, dat glamour iets te maken heeft met een knap gezichtje, want een uitgesproken lelijke vrouw kan veel glamour hebben. Je moet leren jezelf, met al je beperkin gen, te waarderen". „Je moet er achter zien te komen, wat je aantrekkelijke pun ten zijn en die accentueren. Je moet het weten te „brengen". Elk meisje kan een zekere glamour krijgen. Je wordt er niet mee ge boren, het moet groeien met je persoonlijkheid". Een van de populairste lied jes van het ogenblik is het vriendelijke en melodieuze "English country garden" (Roulette)De zanger van dit volksmuziekachtige wijsje is de 28-jarige Jimmie Rodgers. die al eerder triomfen vierde met "Waltzing Matilda" en "Ho neycomb'

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 17