AGENDA Reis van Paus voor centraal Italië groot feest Honderdduizenden begroetten Heilige Vader Minister Oliira van Japan in Nederland MET EEN ENKEL WOORD sa mi« LEIDCH DAGBLAD VRIJDAG 5 OKTOBER 1962 (Van onze Romeinse correspondent) De reis van de Paus is voor heel centraal Italië een groot feest geworden. Dat zal degene, die ooit de eer heeft gehad de huidige Paus te ontmoeten, in het geheel niet verwonderen. Hij is de meest beminnelijke, goedhartige en tegelijk ook de meest geestige Paus, die onze eeuw heeft gekend. Men behoeft er geen ogenblik aan te twijfelen dat. wanneer het aan de Paus zelf gelegen had en wanneer hij niet genood zaakt was het protocol te gehoorzamen, hij deze reis het liefst zou hebben gemaakt in een doodgewone trein, waar hij zou hebben kunnen praten met toevallige medereizigers. I fakkels verlicht, boven van de burcht I af tot 300 meter lager, waar zich het station bevindt. De trein kwam laat in de avond in Trastevere aan, zodat i de Paus eerst rond half elf in het Vaticaan arriveerde. Advertentie Radio Televisie Precies zoals hij bij zijn talrijke bezoeken aan kerken en kerkelijke Instellingen in Rome graag eens een praatje met gewone mensen maakt. Wij hebben er gisteren weer een aar dig voorbeeld van gehad aan het sta tion Trastevere. Daar hadden zich de Journalisten in groten getale heen begeven, niet alleen omdat daar de Italiaanse missie onder leiding van de minister-president Fanfani zou Instappen, maar omdat men wist dat de pauselijke trein daar van locomo tief moest veranderen. Het kleine stukje spoorlijn in Va ticaanstad is nl. niet geëlektriceerd, zodat de Paus de eerste paar minu ten in een stoomtreintje heeft moe ten reizen. In het station Trastevere werd de stoomlocomotief vervangen door een elektrische. Dat duurde ongeveer een kwartier en de Paus heeft die tijd gebruikt om zich met het publiek en vooral met de Journalisten te onder houden. Bewaart U de aantekeningen op een zeker ogenblik zei hij: „be vaart u de aantekeningen, die u hier •taat te maken vooral zuinig. Zij kunnen nog te pas komen, wanneer later een andere paus weer eens op reis gaat naar Loreto. Ik wens u al len toe. dat u dat nog beleven zult". Een der journalisten ging hierop In en zei: „maar Heilige Vader, het ls meer dan 100 Jaar geleden, dat Paus Pius IX naar Loreto is ge gaan". „Precies", zei de Paus toen. „dat is nu Juist de reden waarom ik die wens had uitgesproken". Op de vraag, of hij wel eens in een vliegtuig had gezeten, antwoord de de Paus: „Zelfs vrij vaak. Ik ben ook helemaal niet bang om te vliegen. Wil zijn tegenwoordig overal aan ge varen blootgesteld, maar vergeet u niet, dat ik deze keer Maria ga be zoeken". Journalist geen profeet Sprekend over het werk der Jour nalisten zei hij: ..Eigenlijk bent u toch een soort geschiedschrijvers. Zo hoort het ook, zo dient u uw taak op te vatten. Het loopt verkeerd, wanneer een Journalist denkt dat hü een profeet is". De Paus had het hele gesprek ge voerd, zoals hij het het liefste doet, in de ik-vorm en niet, zoals het pro tocol het hem voorschrijft, in de meervoudsvorm. Honderdduizenden aanwezig Uit geheel mldden-Italië komen be- richten binnen over een grote men senmenigte, die zich overal op de stations hadden verdrongen om de Paus te kunnen zien en door hem te worden gezegend. In grote steden, zoals Ancona, werd het aantal men sen wel op rond de 100.000 geschat. In Loreto, dat nog niet eens 8.000 inwoners telt, waren meer dan 100.000 mensen samengekomen. De rit van het station naar het heilig dom werd een ware triomftocht. Na te hebben gebeden bij het hei ligdom. dat volgens overlevering het huisje uit Nazareth ls. heeft de Paus een toespraak gehouden. Hij herin nerde er aan, dat hij reeds een keer in Loreto was geweest, nl. op de be wuste 20 september in het jaar 1900, toen hij terugkeerde van de plechtig heden, die hi) te Rome had bijge woond l.v.m. het heilige Jaar. O, Maria, moeder van Jezus Bijzonder mooi was het slot van de toespraak van de Paus, dat wij j hieronder verkort zullen weergeven: j „O, Maria. Moeder van Jezus en onze Moeder, wij zijn hier vanmorgen ge- komen om uw naam te roepen als eerste ster van het concilie dat staat te beginnen, als genadig licht op onze schreden, die vol vertrouwen zich richten naar het grote oecume nisch congres, waar de ganse wereld thans op wacht. WU hebben onze ziel voor u opengelegd, Maria, een ziel. die niet veranderd ls met het verlopen der Jaren. Die dezelfde is als bjj onze eerste ontmoeting aan het begin van deze eeuw. Wij staan hier met hetzelfde ontroerde hart van toen. met dezelfde smekende blik en hetzelfde gebed. In de nu bijna 60 Jaren van ons priesterschap staat iedere stap op de weg der gehoorzaamheid in het teken van uw bescherming en wij hebben nooit anders van u gevraagd dan dat gij voor ons van uw goddelijke zoon de genade wilt afsmeken van het heilige priesterschap. Ook het uitschrijven van het con cilie hebben wy vervuld, gij weet het Maria, als uitdrukking van onze ge hoorzaamheid aan u. volgens een teken dat ons sterk scheen overeen te stemmen met de wil des Heren. Daarom vragen wij nu nogmaals, in naam van het ganse episcopaat, voor ons bisschop van Rome en voor alle bischoppen in de hele wereld, dat zij de gratie mogen ontvangen de ver gaderzaal in de basiliek van de St - Pieter te mogen binnengaan, zoals de apostelen en de eerste discipelen van Christus de zaal waren binnen gegaan, waar zij aanzaten aan het laatste avondmaal. Eén enkel hart, één enkel gevoel van liefde voor Christus en één enkel voornemen om te leven en zich op te offeren voor 't heil van de individuen en van de volkeren. En zo zouden wij door uw moederlijke tussenkomst in toekom stige jaren en in de eeuwen, die kor- men gaan, kunnen zeggen dat de gratie van God het 21ste oecu bekronen. Ook dat de gratie Gods in alle kinderen van de heilige kerk een nieuwe geest, een nieuw gevoel van edelmoedigheid en een nieuwe stand vastigheid in het geloof heeft ge schonken". Na deze toespraak heeft de Paus zich teruggetrokken in het pauselijke paleis te Loreto. waar hij op de tweede verdieping alleen het middag maal heeft genuttigd, terwyl zijn ge volgd. in totaal 84 personen, onder wie 7 kardinalen, beneden in de gro te eetzaal de maaltijd genoten. Bij zijn vertrek heeft de Paus nog gezegd: „ditmaal zijn wij maar kort in Loreto geweest, maar wanneer wij de volgende keer terugkomen, zullen wij hier wat langer blijven". Daarna ging de reis naar Essisi. waar de Paus eveneens door 'n grote menigte werd ontvangen. Volgens een oud privilege mogen tijdens het bezoek van de Paus aan een heilig dom ook de zusters van Clausure (de zg. levend begra venen hun kloosters verlaten om de Paus te be groeten. In Assisi, waar zeer velen monniken en nonnen in kloosters wonen, is deze strenge orde talrijk vertegenwoordigd, maar by deze ge legenheid waren zij allen op straat. De Paus heeft ook in Assisi een toespraak gehouden en bij zijn ver trek was de hele stad door duizenden Nederlands soldaat deserteert naar Oost-Duitsland De Nederlandse dienstplichtige sol daat der eerste klasse Jan de Rijke (21» heeft politiek asiel gevraagd in Oost-Duitsland, aldus bericht het Oostduitse persbureau ADN. De mi litair zou verklaard hebben niet te willen vechten voor de koloniale heerschappij in Nieuw-Guinea. De Legervoorlichtingsdienst in Den Haag deelde desgevraagd mee. dat de soldaat sinds 7 juni vermist worat. Hij was na verlof niet teruggekeerd bij zijn onderdeel, de A com pagnie van 17 lnfanteriebataljon „Chaussee" te Oirschot. Deze eenheid was destijds bestemd om uitgezonden te worden naar Nieuw-Guinea. DIT EMBLEEM In de etalage garandeert U, dat U daar veilig kunt kopen. levering met waarborgrertifiraat. Humanistische vorming Opleidingscentrum thans opgericht Het Humanistisch Verbond gaat over tot stichting van het centrum voor humanistische vorming. Het centrum heeft tot taak het humanistisch vor mingsonderwijs te bevorderen. Men tiacht dit te doen door het organi seren van een opleiding van bevoegde vormingsleiders, het uitwerken van Krogramma's, leerstof en methoden, et organiseren van cursussen en het daarby betrekken van de ouders. Voor deze werkzaamheden kan ge bruik worden gemaakt van het hu manistisch oplejdlngsce.it rum. dat zijr. activiteiten een half jaar gele den is begonnen. Dit heeft de algemeen voorzitter van het Humanistisch Verbond, dr. J. P. van Praag, gisteren meegedeeld. Hij nam aan, dat duizenden ouders en andere belangstellenden deze jongste poging van het verbond om de veelzijdige opvoeding van de kin deren te dienen, zullen steunen. Een twintigtal onderwyskrachten is reeds voor de vormingscursus ingeschreven. Het Humanistisch Verbond staat met overtuiging achter de openbare school. Met organisaties als de Bond van vrijzinnig protestanten, de Ver eniging Volksonderwijs, de Ned. Oh- derwiizers Vereniging en ook met vertegenwoordigers uit de Nederlands hervormde kring, zijn de afgelopen jaren besprekingen gevoerd. Van de Hervormde Kerk mocht worden ver wacht, dat zy zich niet tegen het humanistisch vormingsonderwijs zou verzetten, maar onduidelijkheid is veroorzaakt door de opvatting om trent kerstening van de openbare school. Volgens dr. Van Praag ligt het we zen van de openbare school in de op voeding tot humaniteit, die gefun deerd door verschillende levensover tuigingen. een eigen kleur krijgt en in een eigen taal wordt uitgedrukt. 9 Vervolg van pag. Pompidou ten val gebracht Over het algemeen heerste er by de debatten een klimEiat, dat de ver kiezingen als het ware reeds aankon digde. Het parlement was nu einde lijk besloten voor de chantage van de kamerontbinding dit keer niet meer te wyken en de meeste sprekers had den het oog daarmee gericht op hun kiezers, die binnen enkele weken weer over hun lot krijgen te beslissen. De debatten in de zittingszaal werden in de gangen dan ook begeleid door even opgewonden gesprekken, waar in de strategie der verkiezingscam pagne werd aangesneden. De bedoe- j ling Ls dat voor alle neestemmers in hun districten een monopolie-opposi tie zal worden gereserveerd om slechts eén gauulistische ja-broer als concur rent tegenover zich te vinden. Of die J bedoeling echter ook verwerkelijkt kan worden is een volgend couplet. Voorlopig heeft m enmoeite aan de j mogelijkheid te geloven, dat een con servatief zich voor een communist of I een liberaal zich voor een OAS-aan- hanger zal willen wegcijferen alleen omdat zij hun stembiljet tegen De Gaulle in dezelfde bus hebben gede poneerd. Het cement, dat de opposi tie tezamen houdt, is dus vooral van negatieve aard en het kamp der nee stemmers zal daarom komende we ken nog aan een zware beproeving worden onderworpen. Dat negatieve karakter te overwin nen is daarom nu de grote opgave waarvoor de oppositie zich ziet ge steld. temeer omdat de officiële pro paganda zeker geen gelegenheid voor bij zal laten gaan de keuze in de op het beklemmende alternatief: De verkiezingscampagne toe te spitsen Gaulle of de chaos. De Japanse minister van Buiten landse Zaken, de heer M Ohira, is gisteren per auto uit Brussel in Was senaar aangekomen, waar hy kort na aankomst door zijn Nederlandse ambtgenoot, mr. J. M. A H. Luns, werd begroet. De Japanse minister, die Neder land als laatste land op een oriënta tiereis bezoekt, heeft vanmorgen in het ministerie van Buitenlandse Za ken besprekingen gevoerd met minis ter Luns. waarbij ook de staatssecre taris van Buitenlandse Zaken. dr. H. R. van Houten, en een aantal ambte naren aanwezig waren. Aangenomen werd dat minister Ohira met de Nederlandse autoritei ten voornameiyk zou spreken over de Europese Economische Gemeen schap en de handel met Japan. Minister Luns bood de Japanse mi nister vandaag een noenmaal aan. Voor de middaguren stonden een bezoek aan de voorzitter van de Eer ste Kamer, mr. J. A. Jonkman, en het Vredespaleis en bezichtiging van het Mauritshuis op het programma. Verder zou hy vrijdag dc minister president van Trinidad en Tobago, dr E. Williams, ontmoeten. Vanavond wordt minister Luns en andere Nederlandse autoriteiten een diner aangeboden. Voor minister Ohira morgenavond van Schiphol naar Tokio vertrekt, brengt hij bezoeken aan Rotterdam, Amsterdam en Marken. VOOR HEDENAVOND Hlhtrsum I 402 m. NCRV: 18.00 Accordeonmuz 18 20 De Hangmat, licht programma. 18.50 Regeringsuitzending: De Jaarbeurs te Paramaribo door A. J M. Judell, 19.00 Nws. een weerber., 19.10 Lichte muz., 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte orkest- muz. en zang. 20.10 Prisma: gevarieerd programma, 21.15 Geestelijke liederen, 21.45 Waar gaan onze koopgewoonten naar toe?: commentaar en discussie. 22 00 Muziek voor miljoenen: frag menten uit Italiaanse opera's. 22.30 Nieuws. 22 40 Wijd als de wereld: lez. betreffende het 2e Vaticaanse Concilie, 23 00 Pianorecital: klass. muz., 23.55 24 00 Nieuws. Hilversum II '198 m: teenagers. 17.50 Actualiteiten, 18.00 Nws.. 18.15 Politieke lez., 18.25 Lichte orkestmuziek en zangsolllsten, 18.50 Praatje. 19 00 Voor de kinderen. 19.10 Kinderkoor. VPRO: 19.30 Balletmuz., 19.50 Daaromlezing. 20.00 Nws., 20.05 Ons geloof en onze concrete be slissingen. lezing. 20.20 Zangrecital, 20.40 Boekbespreking, 20.45 Wereld ln beweging, lezing. VARA: 21.00 Tango- Rumba-orkest. 21.35 Signalementen van het Ik. klankbeeld. 22.15 Buiten lands weekoverzicht. 22 30 Nws.. VPRO 22 40 Verre-Kijken, gesprek over de televisie (11. VARA: 23 00 Socialistisch nieuws ln Esperanto. 23.10 Spontane reacties .muz. discussie. 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA AVRO: 19.30 Rooster..! TV-kronlek voor Tieners en Twens. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. AVRO: 20.20 Onze vriend Higglns (our man Htgglns). TV-feuilleton. 20.45 Flits, 21.3022.30 Gevarieerd programma. Advertentie A Treslong - Hillegom DagDiner-. Soirée Dansante. Ork. v. d. Heeft. 0.\ BEirERKT KIP ETEN f6.-. Spyskaart m. 60 specialiteiten en Quick Lunches. Zalen voor partijen. Maandag geen muziek. Res. 0 25205347. KIJK OP KUNST (Van onze tv.-mede werk er) We hebben de laatste Jaren meer waardering voor de vlyt en vasthou dendheid dan voor het selectief ver mogen van Jan Willem Hofstra ge kregen. Te gToter vreugde is het ons een prachtige aflevering van „Kyk op kunst" te kunnen verslaan. Naast weldadige afwisseling en goede ti ming. viel ook het prima camerawerk op, waardoor het compliment zich tevens tot regisseur Joost Tholens dient uit te strekken. Geopend werd met een levendige, gezellige en karakteristieke reportage van de tentoonstelling van Jean Paul Vroom in de Leidse Lakenhal. Het was natuurlyk wel een beetje per- soonsverh^erlyking. wat de klok sloeg, maar daaraan ontkomt men moeilijk als in het werk vooral ydele mensen geconterfeit zyn. Maar het grafische werk aanduiden en dan uitgerekend geen enkel specimen ervan vertonen, dat is méér dan een schoonheids vlekje. Dat is een tekortkoming. Dat Donemus eens goed onder de schijn werpers kwam. deed deugd. De flit sen, die Louis Couperus betroffen, waren treffend. De bydragen van Al- bert Vogel jr. vormden uitstekende illustraties, omdat ze het beeld op een gelukkige wyze completeerden. Zowel het verslag van de tentoon stelling van Perzische kunst, boeiend en schoon, als het uitvoerige exposé over de ex libris aan de hand van de ambachtelyke arbeid van een maker, met name Pam Rueter, het was alles een lust voor het oog. Aan dit voortreffelyke programma ging een documentaire over Nieuw- Guinea vooraf, een illustratie van het dezer dagen verdedigde proefschrift van dr. C. Lagerberg „Jaren van re constructie". Als zodanig kwam het ons geslaagd voor, maar als neerslag van de recente historie van een land dat zoveel beroering heeft gewekt, leek het ons wat eenzydig, te weinig genuanceerd. De ambtelijke zelfge noegzaamheid werkte van tyd tot tyd irriterend. Er was onvoldoende af stand genomen en dat is toch een tekort by een wetenschappelijk ge fundeerd werk, ook al is dit voorna meiyk een prentenboek. Het televisiespel „Gelyk spel" kon ons allerminst bevredigen. Afgezien van de onmogelijke situaties, waarin de spelers dramatisch werden ge bracht, het voldeed niet, omdat de rechtvaardigheid er geen plaats in kreeg. Het maakte de indruk, dat de deelnemers er ook weinig vrede mee hadden, er althans niet voldoende in geloofden. De man aan de knoppen knutselde maar wat aan. Het was niet zo érg best Hotel Central: Ver. voor Facultatieve Crematie. 8 uur n.m. Prediker: Evangelisatie Chrlstengem. „Ecclesia". 8 uur n.m. Rest. De Doelen. VVD Spr. S. J. v. d. Bergh over „Liberalisme, nu en morgen 8 uur nam. Stadszaal (kleine zaal): Plano-reci tal. Zatdee Parkinson. 8 uur nam. Beestenmarkt: Openluchtsamenkomst Leger des Hells. 8 uur nam. Den Burcht: Zesde lustrumviering Leldsch historisch dispuut „Robert Fruln", 3 uur nm. Doopsgezinde Kerk: Adventkerk 10- 11 uur vm. Bijbelstudie: 11-12 uur de heer J. Diepraam, prop. te Den Haag. 't Karrewlel: Receptie veertig Jaar Leldsche Ziekenkas. 3-5 uur. Leldsche Schouwburg: Chr. Toneel- troep „Imperium": „De Goedhartige lulderbast". 8 uur nm. Wassenaar: (Ingang Raap horst): Excursie Kon. Ned. Natuur historische Ver., 9.30 uur vm ZONDAG 175: Wachttorenstudie i Getuigen, 4.30 en 6.30 Hoge woerd van Jehovah'. uur nm. Morgen zal de NCRV een televisie-uitzending geven van de bekende muzikale komedie "Salad Days", onder regie van Paul Cammermans. Op de foto van links naar rechts tijdens een repetitie: Jules Croiset. Arthur Boni, een figurantaan de piano Wil Spoor en voorts Dolf de Vries en Maria de Booy, die de hoofdrollen vervullen. Geestelijke verzorging militairen Bij K b. is benoemd tot hoofdleger - predikant luitenant-kolonel ds B. A. Bas. thans waarnemend hoofdleger- predikant. Ds. Bos zal kol. ds. A. T W. de Kluis te Rotterdam opvolgen, die 1 januari met pensioen gaat. Ds. Bos was vóór hij legerpredikant in vaste dienst werd, predikant by de Geref. Kerken van Haarlemmermeer oost. Assen en Voorburg. Hij was ook directeur van het vormingscentrum „Beukbergen" te Huis ter Heide. Voorts is bij K b. benoemd tot hoofdlegeraalmoezenier luitenant-ko lonel P. N.G. Schoonebeek, aalmoeze nier te 's-Gravenhage. Hy volgt als zodanig op kolonel-monseigneur H. J. J. M. van Straelen te Voorburg. Rest. Royal. Volle Evangelie-zending. voormVang' J' Zyl6tra 10 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: Films: over de mens en zyn cultuur, en over pottenbakkerij. De film wordt Ingeleid door de heer H. R. van Hee keren. 2.30 uur nam. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen, 10.30 uur vm. Steensohuur 6: Geünieerde Loge van Theosophen. 11 uur voorm. MAANDAG. Restaurant v. d. Henden: Aandeel- houdersverg N.V. Leidse Bouwmij. 4 30 uur nam. St.-Antonluêclubhuls: Selskip „Frvs- lAn". Mare Tetman en Jarlrh de Vries met „Omke Doeke komt ut 'e hoeke". 8 uur nam. BINNENLAND Het NAVO-schletterreln te Hohne ln West-Dultsland zal ln de onder houdsperiode ter beschikking zijn voor oefening van Nederlandse legereen heden. evenals dit in 1961 het geval staat Nepalese troepen hebben de zoon van de vroegere radja van Bha- Jang. een staat in West-Nepal, ge dood. Dit was gebeurd tydens een gevecht met opstandelingen. aldus het Nepalese nieuwsagentschap. De Jang werd vorig jaar. gelijk die eveneens 1 jan. a s. met pensioen menische concilie zal begeleiden en zal gaan. was. In de periode van 8 tot en met met andere vazalstaatles, bil 'kontnk 11 1 *■*- lijk decreet opgeheven Radja Ram Joeng en diens zoon voegden zich toen bij anti-Nepalese rebellen. In Parijs ls bekendgemaakt, dat er een federatie is opgericht van Pool se oorlogsveteranen die ln West-Europa ln ballingschap leven. Het aantal le den wordt op rond 50.000 geschat De nieuwe organisatie wil o.m. de betrek kingen tussen Polen en West-Dults land helpen verbeteren. Een 73-Jarlge boerin uit Walzen- dorf. by Bamberg, kan niet zeggen dat zy slecht slaapt. Een Amerikaanse tank scheurde door een verkeerde manoeu vre een flink stuk uit de muur van haar slaapkamer. Hoewel haar de ste nen om de oren vlogen en de politie later trachtte haar te wekken, sliep de boerin rustig door. Men heeft toen maar het gat in de muur voorlopig dichtgemaakt en gewacht tot de vrouw uit zichzelf zou ontwaken. De Westdultse minister van Bui tenlandse Zaken. dr. Schroder, zal van 13 tot 17 oktober een bezoek aan de Verenigde Staten brengen, zo ls van offlclele zijde ln Bonn vernomen. Op 15 en 16 oktober zal hy ln Washington besprekingen voeren. Omdat ln een hotel In Los Ange les een radio te hard speelde, sloeg de 62-jarlge Sheridan Burch een andere hotelgast dood, schoot vervolgens een man In de gang neer. rende de trappen af en schoot de directrice van het ho tel dood en sloeg daarna de hand aan zichzelf. 24 oktober zal de 4de divisie te Hohne oefenen Van 25 oktober tot en met 3 november de brigade van de le divisie 7 december, die niet te La Courtlne heeft geoefend. De chef van het protocol van het Oostenrykse ministerie van Buiten landse Zaken, dr. C. Wlntersteln, ls benoemd tot ambassadeur van zijn land ln Den Haag. Hij volgt als zoda nig dr. G. Afuhs op. Dr. Wlntersteln ls voordat hy chef van het protocol werd, ambassadeur ln Lissabon ge weest. Aangenomen wordt, dat hij be gin november de werkzaamheden op zyn nieuwe post zal beginnen Bij geen van de elf ernstig ge wonden acht Belgen en drie Neder landers van de kettingbotsing, die zich woensdagavond in dichte mist voordeed op de rijksweg Tilburg 's-Hertogenbosch bestaat er nog direct levensgevaar Wel moest bij een der gewonden een been worden geampu teerd. Zoals bekend ls bij het ongeval omgekomen de 33-Jarlge ongehuwde Belg M. Mues uit Zlechem. BUITENLAND De Veiligheidsraad heeft gister avond de toelating van Algerije tot de Verenigde Naties aanbevolen. De Alge mene Vergadering zal zich maandag met deze kwestie bezighouden. In de Indiase staat Madhya Pra- desl zijn by een overval door gewapen de bandieten op het dorp Slmar negen personen om het leven gekomen en één gewond. Men verwacht dat president Tlto nog dit Jaar naar de Sowjet-Unle zal gaan om daar een vakantie door te brengen, aldus het Joego-Slavlsche persbureau Tanjoeg. Tijdens zijn be zoek aan Joego-Slavle heeft president Brezjnew van de Sowjet-Unle Tlto na mens Chroesjtsjow opnieuw uitgeno digd voor een bezoek aan Rusland, al dus Tanjoeg. Het Amerikaanse Huls van Afge vaardigden heeft gisteren met alge mene stemmen een wet aangenomen, waarin wordt voorzien ln strenger toe zicht op de vervaardiging en verkoop van geneesmiddelen. De wet ls ter be krachtiging aan de Amerikaanse pre sident toegezonden. Zy ls een compro mis tussen de opvattingen van de Se naat en het Huls van Afgevaardigden. Met ingang van 15 oktober zul len de Engelse weerberichten de tem peraturen ln graden celelus worden vermeld. In plaats van de tot nu toe gebrulkeiyke graden fahrenhelt. De aanduiding ln graden fahrenhelt zal op de tweede plaats komen en metter tijd geheel vervallen. Het opperste gerechtshof van Ll- tauwen heeft donderdag acht leden van een voormalige speciale nazlgroep ter dood veroordeeld, zo meldt „Tass* geer lijk. mogel! Volgens het Spaanse ministerie van Arbeid zyn vorig Jaar 148.269 Spanjaarden geemlgreerd: 109.774 van hen hebben zich ln Europese landen gevestigd. De Venezolaanse politie heeft 15 leden van de communistische party gearresteerd, o.w. enkelen die deelge nomen hadden aan de aanval van zondag op het dorp Hatlllo, by Cara cas. Ook wapens en munitie zyn ln beslag genomen. Steenstraat la: Excursie Ned. Ver. van Hulsvrouwen naar tentoonstelling „Naar wijder horizon" .2.30 uur nam. Stadszaal (grote zaal): L.K.K. „Voor Allen". Solisten H. Krebbers en Theo Olof. 8 uur nam. DINSDAG Acad. Ziekenhuis (Aula): Uitreiking Landsteiner-onderscheldlngen aan do- nores Bloedtransfusiedienst Rode Kruis 8 uur nam. Hogewoerd 175. Dlenstveigaderlng van Jehovah's getuigen. 7.25 uur nam. Rest. Royal. Volle Evangelie-zending. Spr. evang. J. v. d. Berg. 8 uur nam. Universiteit (filmzaal): K. en O.- fllmstudiekrlng. "A nous la llberté" van René Clair. 8 uur nam. Vroom en Dreesmann: Najaarsmode shows te 10.30 uur voorm. en 2.304 uur nam. WOENSDAG Beestenmarkt; Openlucht-samen komst Volle Evangellezendlng. 7.45 uur nam. Herengracht 82: Jaarverg. Ver. „Pro Juventute Rijnland". 8 uur nam. Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 uur nam. DONDERDAG Stadszaal (grote zaait: K. en O. Re sidentie-orkest o.l.v. Willem van Ot- terloo. Solist Gary Graffman. 8 uur nam. Hogewoerd 175. Dlenstvergaderlng van Jehovah's getuigen. 7.25 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Boerhaavezaal: (Vrouwenkerksteeg 12): Tentoonstelling van schilderijen en tekeningen van G. de Wit 2-5 en 7-9 uur nm. (tot 8 oktober). Lakenhal: Tentoonstelling van werk stukken „Kind en kleur" van Leidse school voor aesthetische vorming. (Tot 23 oktober). Lakenhal: Tentoonstelling van werk van Jean-Paul Vroom. Werkdagen 10- 5 uur; zond. 1-5 uur (tot 29 oktober). Legermuseum (Pesthulslaan)Met uitzondering van maandag, dag. van 10-4 uur (zondag 1-4 uur). Rykamuseum Geologie en Mineralo gie. v. d. Werfpark 1; tentoonstelling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feest dagen 2-4 uur. Rykamuseum voor Volkenkunde: Dag. 10-5 uur. zondag 1-5 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling ..Naar wyder horizon" Werkd 10 tot 5 uur; "a zondags 1 tot 5 uur (tot 8 oktober). Ryksmuseum van Oudheden: Dage lijks 10-5 uur, zondag 1-5 uur. Ryksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen: Dageiyks 10-4 uur. zondag 1-4 uur. BIOSCOPEN Trianon: „Madame Sans Géne. (14 Jaar). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „Sergeant van het Vreemdelln- 'I Jr). Werkd.: 2.30, zond. 2.30, 4.45. 7.15 9.15 uur; donderdagcyclus „Venus en nerts". Casino: „De misdaad was by na vol maakt". (18 Jr). Werkd. 2.30. 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido: ..RifIf 1 ln Amsterdam". (14 Jr). Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Marco Polo". (18 Jr). Werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30. 4.45 7 en 9.15 uur. Studio: „De smaak van honing". (18 Jaar). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur zond.: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. „Astra-thealer - Wassenaar'. Vrydag 8 uur. zaterdag 7 en 9.15 uur „Eddie op leven en dood". (14 Jaar). Zondag 7 en 9.15 uur. maandag en woens dag 8 uur „Het komplof'. (14 Jaar). Donderdag 8 uur „Lola". (18 Jaar). Zondagmiddag en woensdagmiddag 2.30 uur „De clown van circus Kro ne". (AJ.). Nachtdienst der Apotheken. Geopend voor spoedeisende gevallen: Reijst, Steenstrnat 35. tel. 20136. Apotheek R. van Breest Smal- lenburg te Leiderdorp ls geopend. BU geen gehoor van U^» bulsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. VOOR ZATERDAG 6 OKTOBER Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Geest, liederen. 7.30 V. d Jeugd. 7 45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 815 Lichte gram mofoonmuz. 9 00 DJlnn: gevar. pro gram. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tulnb. 12.33 Lichte orkestmuz. gr 13.00 Nws. 13.15 Platennws. 13.25 Ork. van de Stedel. Muziekschool te Delft., Moderne muz. 13.45 Franse les KRO: 14.05 Voor de Jeugd. 15.00 Pia- norecltal: moderne muz. (gr.). 15.30 Selecties uit de Nederlandse versie van van de musical My fair Lady (gr) 16 001 Als de dag van gisteren, klankb 16.30 Lichte orkestmuz en zangsol. 17 00 V. d. Jeugd. 17.15 Gouden Platenkabinet.' 18.30 Corte Metten: licht progr. 18.50j Praatje v. politieke voetgangers. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19 30 De' Oelewappers, I licht progr. 20 00 Pop. klass. grammo- foonmuz. 20.50 Lichtbaken, lezing. 21.00 Tlerelantynen: gevar. progr. 22 00 Gram. muz 22.20 22.30 Nws. 22.40 W(j lulden de zondag ln. reli gieus progr. 23.00 Nieuwe klassieke1 gram platen. 23.5524.00 Nws. Hilversum II. 298 ni. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Soc. strijdlied .7.23 Lichte gram.- muz. (Om 7.35 Van de voorpagina, praatje). 8.00 Nws. 8.18 Lichte granv- muz 8 40 Amateursork. 9.00 Gymn. v. d. vrouw 9.10 Klassieke orkestmuz. (gr.) VPRO: 10.00 Samen thuis. Ie-! zing. 10 05 Een brief uit Galilea. bijbel- bespr. VARA: 10.20 Lichte muz. 10.45 Rotonde: gevar. progr. 12.15 Tussen; mens en nevelvlek, lezing. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw .12.33 Sport- act. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varla 13.20 Jazzmuz. en zangsol. 13.45 Voor del Jeugd. VARA: 14 20 Radio Jazzclub. 14 50 Socialisme voor studenten: een kleine revolutie, toespraak. 15.05 Lichte gevar. I muz. 16.55 Boekbespr. 17.15 Licht vo caal-instrument. ensemble. 17.30 Act.! 18 00 Nws en commentaar 18.20 Ope rafragmenten. 19.00 Artistieke staal-1 kaart .VPRO: 19.30 Op de helling: ge-: sprek over heroriëntatie der kerken. 19 45 Pianorecital: moderne muziek. 19.55 Deze week. lezing. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Oude en nieuwe dansen. 20.40 Specialiteitentheater: gevar. pro- ?ramma 21.35 Socialistisch commen- aar. 21.50 Lichte gram muz. 22.10 Het Parelsnoer, hoorspel. 22.30 Nws. 22.40 Babysitten: licht progr. 23.10 Dans-: orks't en zangsol. 23.40 Lichte gram.-1 muz. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NCRV: 15.00 Verhalen van Dickens: 2. David en zyn Moeder, film. 15.25 Afrikaanse dansen. 15.45 Jazzmuz. 16 10 Dier ln 't vizier: programma over die ren. 16 35 Lassie, de Schotse herders hond I, tv-film. 17.00 Voor de kin deren. 17.35 Film. 19.30 Muziek voor u: amusementsmuz. en zangsol. NTS: 20 00 Journaal en weeroverzicht. NCRV: 20.20 Memo. 20.30 Plan de Champagne: tewaterlating van de za terdagavondplannen .20 45 O. kijk mij nou. muz. komedie. 22 40 Morgen ls het zondag. NTS: Eurovisie: 23.00- 23 40 Reportage van de Horse of the Year Show te Londen. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 ni. e' 12.00 Kroniek voor automobilis ten. 12.30 Interviews .12 55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Amus.progr. 13.40 Ge var. muziek met commentaar. 14 10 Hoorspel 15.10 Hoogtepunten uit de Programma's van de afgelopen week. 6.00 Popul. grammofoonmuz. 17.00 V. d Jeugd. 17.55 ^Weerber. 18 00 Nws. 18.15 Sportprogr. 18.45 Amusements muz. '9.30 Gevar .progr. 20.30 Hoorsp. 21.45 Gram muziek. 22 00 Nws. 22.10 Boekbespr. 2240 Meditatie 22 59 Weer bericht. 23.00 Nws. 23.02-23.35 Kamer muziek. Engeland. BBC Light Programme, 1500 en 247 in. 12.00 Wedstrijd tussen scholen. 12 31 Sportparade .12.55 Lichte gram.muzlek. 13 45 Motorraces. 13.50 Gevar. progr. 14 55 Reportage races. 15.20 Amuse mentsmuziek .15.45 Voetbal reportage. 16 45 Motorraces. 17.00 Sportoverzicht. 18.00 Motorraces. 18.10 Orgelspel. 18 30 Gevar. programma. 19.00 Nws en Jour naal. 19.24 Voetbaluitslagen .19.31 Or kest en plano: kamermuziek. 20 31 Vragenbeantwoordlng. 21.00 Gevar. muziek. 22.30 Nws en sport. 22 40 Dansmuziek. 23.31 Lichte muz. 23.55- 24.00 Nws. Nordwestileutsclier Rundfunk. 309 m. 12 00 Lichte orkestmuz. 13 00 Nws. 13.15 Hammondorgelrecital. 13.30 Jazz muziek. 14.00 Lichte grammofoonmuz. 15.30 Oud-Japanse volksliederen. 1630 Amusementsmuziek 1730 Duitse schlagers. 19.00 Nws. 19 30 Koormuz. 20.00 Duitse chansons. 21.45 Nieuws. 22.10 Kamermuz. 22.30 Gevarieerde grammofoonmuz. 24.00 Nws. 0.10 Dans muziek. 1.00 Jazzmuz. 2.00 Weerber. en gevar. muziek. Frankrl|k 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Kamermuziek. 13.30 Deense muziek. 14.40 Kamermuziek. 15.45 Festival van Bayreuth: Das Gold des Rhelnes, opera. 18.25 Kamermuz. 20.10 Muzikaal programma. 21.10 Nws. 21.16 Hoorspel. 23.40 Grammofoonmuz. 23.53-24.00 Nws. Brussel. 324 en 484 ni. 324 m.: 12.00 Nws. 12.03 lichte muz. 12.30 Weerbericht. 12 35 Lichte muziek. 12.50 Programmaoverzicht. 13.00 Nws. 13.15 Programma voor de teenagers. 14.00 Gevar. muz. 14.30 Filmvarla. 15.15 Programma voor platenllefheb- bers. 16 30 Broer en zus en zo 17.00 Nws. 17.15 Lichte muz. 17.45 En gelse les 18 00 Programma over de or- gelbouwkunde .18.28 Uitslagen paar denwedrennen. 18.30 V. d. sold 19 00 Nws. 19.40 Amus.muziek 20.00 Bel gische muziek. 2100 Monte Carlo. (1) 22 00 Nws. 22.15 Kamermuziek. 23.00 Nws. 23.05 Amusementsmuziek. 23.30 Dansmuz. 23.55-24.00 Nws. 484 m.i 12.18 Licht® grammoroon- muzlek. 14.03 Gevar. gram.muzlek. 15.03 Kamermuziek. 16.03 Gevar. pro gramma. 17.00 Nws. 18.03 Voor de teenagers. 18.38 Gevar. muz. 19.30 Nws 20.00 Hoorsp. 22.00 Wereldnws. 22 15 Jazzmuziek. 22 55 Nws. 23.00 Lichte muziek. 23.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 nor) 1 Amsterdam mist Den Helder licht bew. 4 si C 5 CM licht bew. mist mist mist ml6t lngen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg mist Helsinki mist Stockholm mist Oslo motregen Kopenhager licht bew Aberdeen zwaar bew Londen zwaar bew Brussel onbewolkt Luxemburg mist Parijs zwaar bew Bordeaux mist Grenoble geh. bew. Nice onbewolkt geh. bew. mist zwaar bew zwaar bew zwaar bew mist mist zwaar bew onbewolkt zwaar bew onbewolkt onbewolkt onbewolkt half bew. Frankfort München ZUrlch Oenéve Lucarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajacclo Madrid Mallorca z 2 16 zzo 4 16 zzw 2 16 z 4 15 z 2 16 WA til 15 z 1 17 z 2 16 z 4 17 zo 1 13 zzw 2 15 zw 2 21 nnw13 zw 2 15 z 4 18 z 2 17 no 3 17 w stil 18 w.stll 20 w.stll 22 n 5 24 wnw 3 19 w.stll 22 zw 2 21 wnw 2 21 w.stll 22 O 1 23 ozo 1 23 zo 1 23 zzw 1 24 n 3 23 w.stil 27 ono 3 25 w.stll 26 w.stll 27

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 2