ONDANKS REGEN KLEURIG TAFEREEL Natte kostuumsplakkerige coiffures: toch goede sfeer GEWIJDE ZANG KLONK IN HET v. d. WERFPARK Optocht Vivat Oranje iveer een hoogtepunt Belangrijke geschiedkundige episodes trokken voorbij MEER DISCIPLINE Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 4 oktober 1962 Zesde blad no. 30772 Q RAN JE! Dat wat dit jaar het thema van de Optocht, ondanks helaas het ontbreken van de befaamde Oranjezon. Vivat Oranjein het bijzonder van grote betekenis voor Leiden, met welke stad de Oranjes zich steeds nauw ver bonden hebben gevoeld: óók nu! Wie het feestprogramma er nauwkeu rig op nagelezen heeft wie doet dat niet alvorens de straat op te gaan om van de optochtpraal te gaan genieten? had zich de nauwe band tussen Oranje en de Sleutelstad goed in het hoofd geprent. Hij zóu hen zien en hééft hen gezien: een Willem de Zwijger, het „kind van Staat" Prins Willem III slechts één jaar hier studerend een Koning Wil lem I, die in 1813 onze stad bezocht, een Koning Willem II met zijn gemalin Anna Paulowna en de jonge Prins Alexander, die in 1835 de Leidse Uni versiteit bezocht en tenslotte Koning Willem III met Koningin Sophie, die zulk een schitterend tuinfeest gaf in „De Pauw" te Wassenaar ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan der Leidse Universiteit. Nauwe banden met ons Vorstenhuis: daarop lag allereerst het accent van deze Optocht, waaraan iedere rechtge aarde Leidenaar op 3 oktober naast de hutspot vóór alles zijn aandacht wijdt. Willem de Zwijger. ..het kind van Staat'' helden De Ruyter en Tromp, onver getelijk voor allen, die bij de Marine I willen- of al zyn! I Daar bij de Goejanverwellesluis is I 't in 1787 wonderlijk toegegaan. De I Patriotten hadden 't op Willem V I voorzien, maar de kordate Wilhel- mina van Pruisen (Willemijntje) wilde van geen wuken weten en door haar energieke houding is haar ge- j maal tot Den Haag doorgedrongen en in zijn waardigheid hersteld. Wéér een ander tafereel: het be- zoek van Koning Willem I aan Lei- I den op 21 december 1813, slechts en- kele weken na zijn landing te Sche- veningen. Een voornaam gezelschap, met het grote driemanschap Van Hogendorp. Van der Duyn en Van Limburg Stirum als enige der meest aandachttrekkende figuren. De imposante praalwagen ..Grond wet 1848" was een eerbetoon aan Thorhecke, door wiens toedoen Ko ning Willem II in een ommezien van zèèr conservatief tot zèèr liberaal j werd. Ook Koning Willem III en Konin- gin Sophie kon men nog zien, met Prins Frederik en Prins Alexander en grote mannen als Motley. Liszt, Richard Hol en Wetrens. waarna als apotheose de schitterende praal wagen „Vivat Oranje" een imposante I climax aan het geheel verleende Dat ditmaal weer de „Gouden Koets" meereed, was een extra- j I attractie! Kortom: belangrijke episodes uit de geschiedenis zyn aan het geboeide oog voorbij gegaan. I hielden de aandacht gespannen. vooral ook omdat er zelfs kostuums te zien waren, die men nog nooit te voren gezien had. En d&t wil na zóveel gehouden optochten wel wat zeggen Als steeds vormden de talrijke mu ziekkorpsen. met het in Kerkrade bekroonde ..Kunst en Genoegen" in de voorhoede, een parmantige om lijsting. In ongebroken kracht heb ben zij trots gemarcheerd en gemu siceerd. waarbij het ons opnieuw is opgevallen, hoe fris en keurig zij I allen er uit zagen. Trouwens: de talloze mede werkenden toonden zich van hun beste zijde, onder aanvoe ring van de bestuursleden der ,.3 October-vereeniging'1. hoog- gehoed gezeten in hun rijtuigen, aan wie wij ieder jaar een nieuw lofwaardig Optochtinitiatief te canken hebben. Fleurig is 't. ondanks het som- bere weer, in de Leidse straten j toegegaan. De duizenden toeschouwers j kregen wat hun als vanouds toe- I kwam. I Zij zullen het met ons eens zijn. dat de Optocht" weer tot I een hoogtepunt van deze dag is In stromende regen trekt de Leidse Gouden Koets'' door de Breestraat. uitgegroeid en dat men zich daarna met een gerust hart aan de hutspot kon gaan wijden. De ..Optocht" maakt na het lange staan, de mensen honge rig: die hutspot zal er dus wel ingevlogen zijn als koek. Ondanks alle kleffe en klam me kleren, die men deze middag wellicht heeft opgelopen! Rijke René van Chalons dood kwam melden, waardoor het jeugdige Wil- lempje Prins van Oranje kon wor den. Vier oktober 1574 was een gedenk waardige dag: de Zwijger deed hier ZO tegen twaalf uur of eerder begint 't al met de typische Optochtsfeer". Speciaal de ouderen verzekeren zich bij voorbaat van een goede plaats, want niemand wil zich iets laten ontgaan van wat 's middags de stad in historische luister gaat zetten. Dit is het onverklaarbaar geheim: hóe dikwijls de bevolking met praalwagen- en karossenpracht of kostuumweelde geconfronteerd is geweest, dat alles blijft voor haar door de jaren heen gloed nieuw". Steeds is zij er weer als de kippen bij. om er geen korrel van te missen! Zo is 't góed. want anders zou de 3 Octobervereeniging" nauwelijks meer reden van bestaan hebben. Dit zij gezegd met èlle eerbied voor de andere festiviteiten. Maar de „Optocht" is toch het punt. waar alles en iedereen om draait: de herdenking van Leidens glorieus ontzet kan zonder haar niet naar volle waarde gevierd worden! Fatale regen Die Optocht: zij mocht er dit Jaar weer zijn, al heeft vanzelfspre kend de fatale regen aanvan- i kei ijk het nodige water in het eten gegooid Die fatale regen begon direct in hevigheid toe te nemen, toen men aan de Burggravenlaan welgemoed op stap ging Maar ons medelijden met alle charmante jonkvrouwen en zelfs ook de mannelijke deelnemers groeide met de minuut: het moest bepaald geen pretje zijn om zó fraai opgesierd, zó door het water door drenkt te worden Nog een tweede tegenvaller: de paarden van de „Grondwetsherzie- ning" bleken ül te progressief, er was bij hen geen houden aan! Al gauw moest er een tractor aan te pas ko men, om alles weer in geregelde ba nen te brengen. Dat ondanks deze onverwachte en onverhoopte gebeurtenissen het opti misme bewaard bleef, pleitte voor de goede stemming waarmee ieder een bezield was, om er onder deze omstandigheden nog van te ma ken. wat er van te maken viel. Die goede sfeer laat zich er op 3 oktober moeilijk onder krijgen! Gelukkig dat de aanhouder steeds wint: later kreeg de regen mede lijden. zodat 't nog mooi droog werd en zelfs de zon even om de hoek kwam kijken. Schilderachtig Er was veel schilderachtigs te zien. Het begon met een natuurge trouwe weergave van het slot Dillen burg. waar vreugde heerste toen de Het slot ..Dillenburg stamslot van de Oranje s. zijn intrede en sindsdien mag Leiden bogen op zijn Universiteit. Dat mo gen wij nooit vergeten! Het turfschip van Breda volgde hierop als een waar „deus ex machi na". Behalve de turven, waren ook de geniesoldaten in grote hoeveel heden aanwezig om van dit wonder lijke geval een illustratief beeld te geven. Daarbij niet te vergeten Prins Maurits en Johan van Oldenbarne- veldt en Simon Stevin. Het turfschip temidden van de woelige blauwe baren zag er prachtig uit. Nu nog mag men blij zyn. dat de sluwe list, waardoor Breda in onze handen kwam, zo grandioos is ge lukt. Het bal op het slot Honsholredijk sprak boekdelen voor de prachtlie- vendheid van de Gouden Eeuw met in het centrum de fiere Stedendwin ger Frederik Hendrik en zijn luxieuze echtgenote Amalia van Solms. Ditmaal weer eens de Gouden Koets" met daarin gezeten het „Kind van Staat", nu uitgeroepen tot „Res taurateur van onsen Staet", met in zijn gevolg o.a. de Jwee grote zee- de twe 'ische Het legendarische turfschip van Breda ..voer" gisteren door Leiden. Willem van Oranje, de vader des vaderlands. Vivat Oranje, de laatste praalwagen van de kleurrijke stoet. Advertentie Een van de meest karakteris tieke evenementen van het aan traditie rijke 3 oktoberfeest is de Koraalviuziek in het Van der Werfpark. Deze zang in de vroege ochtenduren biedt telkenjare vele Leidenaren de gelegenheid open lijk getuigenis af te leggen van hun dankbaarheid die uiteraard vandaag de dag niet alleen zijn oorzaak vindt in het ontzet van Leiden in 1574 Ook gistermorgen hadden vele zan gers met het Liederbundeltje in de hand en leden van de Chr. Muziek vereniging Concordia zich in het park verzameld rond Herman Stenz, die voor de zevende maal de Koraal-1 muziek leidde. Nog groter dan de deelname aan de samenzang was de i belangstelling van het publiek: aan! de overkant van het water dromden honderden kijkers samen. Na het zingen van onder andere „Een vaste burg is ohze God" en „O i ghij stad van Leiden" volgde de tra- I ditionele kranslegging. Kranslegging I is eigenlijk niet het juiste woord. I want het bloemstuk werd door mid del van een takelt je aan het stand- I beeld van burgemeester P. A van i i der Werf opgehesen. De krans werd namens de zangers, en onder „supervisie" van de heer G. van Weerlee door twee meisjes aan burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot aangeboden. Het waren Mfjke de Ru uit Leiden en Janny j van Zuylen uit Rijnsburg. Het laatste symboliseert wel, hoe Rijnsburg steeds nauwer betrokken is geraakt bij de 3 oktoberviering. Het kostte de burgemeester wel enige moeite om de bloemenkrans op zijn plaats „te hijsen", maar toen de krans tenslotte ter hoogte van de knie van zijn roemruchte voorganger hing, wendde hij zich voldaan tot zijn kleindochtertje met de vraag: „Heeft opa dat niet mooi gedaan?" Al eerder had Connie Mens. een kleindochter van wijlen Leo Mens. de vroegere dirigent van de Koraal- muziek. de burgemeester bloemen aangeboden. Met het zingen en spe len van het eerste en zesde vers van het Wilhelmus werd deze stijlvolle gebeurtenis besloten. Koning Willem III met zijn gemalin Koningin Sophie warengisteren ook in Leiden. Ach: we willen niet vitten Maar zou 't niet aanbeveling verdienen, dat de deelnemers aan de Optocht wat meer discipline betonen? Enkele onjuiste zaken, die ons opvielen: een sigaretten- rokende koetsier op een der praal wagens, drie meisjes, die lustig aan een ijsje liepen te likken kortom, vele deelnemers bleken zich onvoldoende in hun „rol" in geleefd te hebben. Of je doet mee, maar dan ook volkomen, öf je doet maar liever niet mee. De muziekkorpsen zaten elkaar bovendien meermalen in de ha- ren. zodat de noten door elkaar I heen fladderden. Meer afstand bewaren is in dit opzicht gebo- I den!

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 17