0 000 op feestend Schuttersveld Door hossende menigte voortgedreven JAARBEURSGEBOUW Foto's L.D. Holvast Utrecht Lakenhal voor velen confrontatie De Lakenhal bevat als stedelijk museum vele kunstschatten, die Jaar In jaar uit en dag in dag uit te be wonderen zijn, en inderdaad ook be wondering afdwingen. Slechts één dag per jaar staat niet de kunst maar de historie in het cen trum van de belangstelling: dat is I de derde oktober, wanneer Leidena- ren en mensen die op deze dag naar Leiden komen ook eens iets willen zien van de relikwieën, die in de Sleutelstad worden bewaard als her innering aan het ontzet in 1574. Och. heel talrijk en imposant zijn die relikwieën niet; er is een in drukwekkend. bepaald niet kunst zinnig en veel later vervaardigd •childerU van de befaamde arm-aan- bieding van Van der Werf. er is de huts-pot (of heet het hutspot-pot?» en er zijn nog wat min of meer met het ontzet verbonden herinneringen. Maar het is verheugend, dat zove- Jen ieder Jaar weer op deze dag naar de Lakenhal trekken om er even het feestgedruis te vergeten en iets dich ter bij dat verleden te komen door een persoonlijke confrontatie Daar door komt men ook in aanraking met de schoonheid uit het rijke ver leden van ons land. een rijkdom (vooral in cultureel opzicht» die me de ontstaan is dank zij het feit. dat Leiden stand heeft gehouden, ontzet werd en een van de centra kon wor den voor kunst en wetenschap. Dit programmapunt, een bezoek aan de Lakenhal, mag nooit op de derde oktober ontbreken, hoeveel men ook zou willen gasn veranderen aan een feestprogramma dat ook wel eens vernieuwing behoeft. Vuurwerk van grappen De gemiddelde leeftijd van de 3 oktoberfeestgangers, die aan de by- kans traditionele Potasch en Perle- moer-avonturen in de Leidsche Schouwburg de voorkeur gaven, mag dan wat hoger liggen dan die van de hosvloer-enthousiasten, de onversne den 3 oktoberpret manifesteerde zich ook hier door ontladingen van grote vrolijkheid. Het Amsterdamse gezél schap „De Kluchtspelers", onder aan. voering van Jan Blaaser en Johan Boskamp, welke laatste de regie voor zijn rekening nam. heeft zich op „Potasch en Perlemoer met vakantie" geworpen, met het enige doel het Pu bliek een avond te laten lachen. Het goed op elkaar ingespeelde en- «emble, dat wel is waar van het in feeststemming verkerende publiek volop wind in de zeilen kreeg, slaagde hierin volkomen. Het was een vuur werk van grappen ©n echt Amster damse <?yn. waarvan Johan Boskamp als Potasch Jan Blaaser als Perle moer, Harry Boda als Piet, de huis knecht en Wim de Meyer als de ver tegenwoordiger de Boot. het leeuwe- dcel leverden Het publiek was opgetogen en gaf daarvan, toen om klolkslae 10 uur het doek voor d* laatste maal viel. op on. dubbelzinnige wijze blijk. Poppenspel voor de heel prille jeugd Met Peter en Elsje begon voor vele Leidse kleuters het 3 okto berfeest. Zij waren de hoofdper sonen van het poppenspel, dat Onderwater's Theater „Minia tuur" op vier verschillende plaat sen in de stad de heel prille jeugd uiteraard vergezeld van vele vaders en moeders voorzette. Deze rondrit begon in Leiden - Moord op de rolsohaatsenbaan aan de Pieter Bothstraat. Daarna stopte d wagen, die het theatertje trok. op de hoek van de Lage Morsiweg en de P C Hooftlaan. vervolgens op het Bevrijdingsplein in Zuidwest en ten slotte op de Zeemanlaan. Maar of het nu in West of Noord was. overal 1,.-koorde het oeroude poppenspel ook o.ize hedendaagse jeugd De kleu ters genoten van de wonderlijke figuurtjes, die Peter en Elsje op het drie-oktoberfeest tegenkwamen. Ze lachten om de clown, die kunstjes maakte op een fietsje. Ze bewonder den het danseresje, ze beleefden veel plezier aan het circus van oom Sam, ze zagen een militaire parade i i miniatuur en als klap op de vuurpijl brulden ze met ..Dorus" het lied van de Marine. Het half half uurtje was steeds snel om. maar jaer was nog zoveel an ders. dat op deze dag te zien en te beleven was ln gespannen aandacht voor het poppenspel LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 4 OKTOBER 1962 Advertentie Grote jaarlijkse beurs voor particulieren Dagelijks van 10 tot 10 uur op: 40002 meubelshow BTI'lfl Organisatie: H. H. de Klerk Zn R. S. Stokvis Zonen HH H2J nna ran* Finn nnn rann 1586 inzendingen, o.a. Pastoe Meubelen Desso Tapijten Li noleum Kromm'enie Inventa Gasfor nuizen/ G- Plan Furniture Cultix Mo- dulinia Keukens Royal System Kom pas Stoffen King Size Tapijten Fasto Geisers Mah Yong Wandmeubelen Dansk Stil Mabel Arusha Tapijt Erres Stofzuigers - Vloerwrijvers Hotel Tapijt 't Spectrum Meubelen Nationale Deense Meubel Inzending Sinds die gedenkwaardige gebeurtenis in 1574 kent de Leidenaar één dag in het jaar, waarop hij zich laat verleiden [eest te vieren. Hij gooit bewust de remmen los, smijt met geld en laat zich door zijn kinderen in de richting van het Schuttersveld trekken. Niet uit gedost met fopneus en gummiwangen zoals de zuiderling tijdens het carnaval, maar netjes zoals het een inwoner van een univer- siteitstad betaamt in het zondagse pak. En daar op het Land elke rasechte Leidenaar noemt het kermisterrein zo temidden van schetterende muziek, de geur van patates, ingewikkeld rond draaiende toestellen en dotten gesponnen suiker vergeet hij zich zelf en stort zich met alle soorten van vreugde op de kermis attracties. i angstige kreetjes slakend, de arm van hun sterke begeleider. Kortom het i Schuttersveld toonde ook dit jaar het traditionele beeld van duizenden feestgangers en was dè plaats in Lei den waar geld en vreugde in zo grote hoeveelheid samenstroomden. In (le n ul ken En even traditioneel doofden op dit feestterrein om klokke elf de lichten om he traditionele vuurwerk meer ..gloed" bij te zetten. En dat bleek wel nodig te zijn ook. Al mag de Het Schuttersveld is in het tradi tionele Leiden al sinds jaar en dag de plaats waar op drie oktober dui zenden en nog eens duizenden samen stromen om pret te zoeken. Zo in de stijl van een koper, die zich voor elke prijs wat vreugde komt verschaffen. Maar is de Leidenaar eenmaal op het kermisterrein dan maakt hij er ook een bijna uitbundig feest van. Feest voor iedereen, voor jong en oud. voor groot en klein, om maar eens in de kermisterminologie te blijven. Uitgezonderd dan misschien voor die vader, die er op stond dat zijn dochter van omstreeks veertien niet alleen uitging en nu naar een van de meest woest draaiende toestellen werd gesleept. Smekend vroeg hij: ..Moet dat nu echt". Maar zijn doch ter kende geen pardon en even later zat hy. zich krampachtig vasthou dend. in een driftig draaiend schuit je. Door zijn dochter in de boot ge nomen. Dat was haar kleine drie ok- tober-wraak. Omdat zy niet alleen met haar vriendinnen had mogen meegaan. En zo suisden de Leidenaars, oud- Leidenaars en inwoners uit de om geving in raketten en zweefmolens, waagden een gokje in de vele kans speltenten en botsten onvervaard met de autootjes in het heerlyk besef, dat geen enkele agent ter wereld hierop iets tegen kon hebben. 3 Octobervereeniging dan niet direct in de wolken zyn geweest met het weer. het vuurwerk was het wel. Een dichte mist en de rook van de ont stoken stukken deden de vuurp ylen, briljant- en kunstbommen, magne- siumtourbillons en hoe zy ook mogen heten, vervagen tot een flauw schijn sel Van sommige vuurpijlen zag men niets meer. zo ver werden die ge schoten. Hetgeen voor Leiden echter alleen maar verhoging van de feest vreugde voor volgend jaar kan bete kenen. omdat het op deze gedenk waardige drie oktober als eerste stad in Europa erin is geslaagd eneraket bulten de „dampkring" te brengen. Tussen maaltijd en vuurwerk „Een meisje om te stelen" Traditie getrouw kwamen de leden van de Leidse Chr. Oranjevereniging gisteravond in gebouw Prediker bijeen om zich ook nu weer zo „tus sen de maaltüd en het vuurwerk" te amuseren met een alleszins geslaagde familie-avond. Medewerking werd ditmaal ver leend door de Chr. Toneelclub „Mo biel" uit Alphen aan den Rijn, die een opvoering gaf van „Een meisje om te stelen" een vrolijk en tevens spannend spel in drie bedryven ge schreven door de bekende Engelse auteur Jack Poppewell. Het verhaal zelf uitstekend vertaald door Wim I Kubbenga kan niet bepaald tot in elk detail een minutieus onderzoek op geloofwaardighedi doorstaan, doch her biedt by een niet overmatig gTote rolbezetting eer. ruime gelegenheid voor tal van leuke tafereeltjes en hu moristische dialogen. De toeschouwers maken kennis met David Warren op het moment dat hy midden in de nacht bezoek krijgt van de inbreekster Penelope Shawn die in draaien. altijd maar draaien De dikste dames ter wereld was de aankondiging op een tent. ..Zij we gen samen meer dan negenhonderd pond", verklaarde een schriel man netje bij de ingang en velen stroom den naar binnen, nieuwsgierig op welke wijze zy „genept" zou wor den. Het was geen nep. doch wel een duidelijke exploitatie van twee dames, die aan een of andere ziekte leden. Enigszins geschrokken verlieten de meeste zo snel mogelijk deze „ver makelijkheid" en begaven zich weer in het heerlijke tumult. Er waren overigens dolle' en dwaze attracties genoeg Zoals de lachstudio en de twee Amerikaanse sporttenten. Deze beide „sportpalei zen" demonstreerden behalve een ge brekkige spelling van het Amerikaans (Americain!» staaltjes van onge loofwaardige catch as catch can en worstelen Maar wat deed het er toe of het echt was of niet. Het was feest! Zo dachten de vele bakvissen, die ter gelegenheid van de algehele vreugde zich unaniem in de merk waardigste kampeerkledy hadden ge stoken. er ook over. en stonden in dichte drommen te wachten op een uitnodiging de lokkende duisternis van het spookhol binnen te gaan. Andere meisjes iets verder in het visstadium" zochten, quasi Vendelzwaaien op Kaasmarkt Terwijl vele duizenden gistermor gen de parade gadesloegen, was op de Kaasmarkt een groot aantal belang stellenden getuige van een kleurryk schouwspel, dat werd verzorgd door de schuttery „Drusia-Gilde" uit Doesburg. Na de muzikale wandeling door de stad, gaf dit gilde, bestaande uit 30 tamboers. 12 hoornblazers een aantal vendeldragers en schutters, op de Kaasmarkt een muzikale exercitie, die een geheel nieuw onderdeel van het 3 oktoberprogramma vormde. Gestoken in hun prachtige uni formen helrode tuniek, witte pan talon en witte sjako maakten de Doesburgse gildebroeders een zeer fraaie indruk en was hun kapitein, kompleet met fraaie nestels en sleep sabel al een min of meer historische bezienswaardigheid op zichzelf. Zeven gildebroeders wisselden deze historische show af met ©en in Lei den ongetwijfeld unieke demonstra tie vendelzwaaien. een eeuwenoude kunst, die veel oefening en de nodige krachtsinspanning vergt Dat het in derdaad niet meevalt om eelijktijdig en foutloos deze ca 20 kg zware ven dels een kwartier lang „te zwaaien", werden na deze demonstratie zes toe schouwers gewaar toen zij werden uitgenodigd het ook eens te proberen. Onder grote hilariteit van de toe schouwers maakten „de demonstran ten" d» meest vreemde capriolen met hun vendels en eaf de een na de an- de- reeds sooedie de meed rp Na een daverende slotshow moch ten de Drusla-eildebroede*-? een wel verdiend langdurige ovatie in ont vangst. nemen. hetzelfde flatgebouw, waar David en zijn huisknecht Wilkinson enige ka mers bewonen, een partijtje juwelen heeft buitgemaakt. Hoewel David verloofd is mer. Helen Chandles een knappe en tevens niet onbemiddelde jongedame wordt hij dermate gechar. meerd door Penelope, dat hij in haar strikken geraakt voor hy er ere in heeft ©n haar tegenover rechercheur Pidgeon een waterdicht alibi ver schaft Het pakje juwelen verhuist daarna van hand naar hand en komt uiteindelijk via een grote omweg toch nog bij de politie terecht. Voor het echter zover is hebben de toeschou wers zich kostelijk geamuseerd met een aantal zeer komische situaties, waarin zowel Davids moeder Lady Warren zijn oud-oom Sir George Martm als Penelopes vader Henry Shawn, die zyn dochter „het vak" j leerde, mede een zeer grote en tevens uitstekende roi spelen. Door haar voor hem overigens niet geheel vrijwillige omgang met David keert Penelope, zeer tot haar vaders ongenoegen, op het. rechte pad terug en deponeert uiteindelijk het pakje juwelen heimelijk in de jaszak j van de inmiddels radeloos geworden rechercheur Pidgeon waarmee ook deze zaak weer rond is. Penelope krijgt haar David Met „Een meisje om te stelen" heeft regisseur Jack Br oka ar geen gemak kelijke taak onder handen genomen Zelf droee hy de erepalm weg met Ook de Leidse weesjongen kreeg dit jaar een krans. Een glunderende voorzitter van de 3 October-vereenigingmr. Ph. de Ruyter de Wildt, hing hem dinsdagmiddag een krans om de schouder. zijn creatie van David en ondervond daarby zonder uitzondering een voor- treffelyke steun van Arie Roos sr. en als de huisknecht, Bé Barv die de niet gemakkelijke rol van Penelope van begin tot eind uitstekend ver tolkte. Ad Verbree als de volhoudende rechercheur Pidgeon alsmede van Lies Binnenkamp. mevr. Maria Vier- bergen—In 't Veld. Henk Brakaar en Jos Vierbergen, die zich respectieve lijk in hun rol van Helen Chandler. Lady Warren, Henry Shawn en oom George prachtig hadden ingeleefd. Al met al zijn Jack Brokaar en de zUnen er voortreffeiyk in geslaagd de aan wezigen enige uren van kostelijk amusement te bezorgen. Clownerie en melodie Een stampvolle Stadsgehoorzaal i heeft' zich gisteravond te goed ge- 1 daan aan het 3 oktobermenu, dat ook i dit Jaar Roland Wagter had klaar gestoomd onder de titel „Clownerie en melodie" Na een welkomstwoord van de heer H. de Wilde en het zingen van het i Wilhelmus, onder leiding van Her man Stenz. werd het programma in een vlot tempo afgewerkt. Het Bonelly Kwartet bracht niet alleen muzikale shows, maar ver hoogde de stemming door het spelen van een potpourri van bekende melodieën. De prestaties van „The Caltens" een acrobatenpaar grens soms aan het ongelooflyke. De vro- ïyke noot in het programma brach ten de clowns Pipo en Koko Kamé, terwyi de Marichica's met begelei ding van hun gitaar charmante lied jes ten gehore brachten. Het meeste succes oogstte de parodist Menno Grondsma, die op fantastische wijze I een parodie gaf op verschillende zan- gers. Het was een vroiyke, gezellige avond, geheel in de zo bekende 3 oktobersfeer. Advertentie PLANTEN X MARGARINE Een brood had de burgemees ter ook voor zijn 4-jarige klein dochter juusje van Kinschot. Rechts de 77-jarige heer H. Winterkamp, die zich vier jaar geleden voor het eerst voor deze uitdeling liet inschrijven. Het was dinsdag in alle groen-1 te winkels maar één bestelling geblazen: peen en uien. Dat kan je het ook beter door elkaar gooien, zoals deze dame het tot haar dame-clientele zei. (Foto Leidsch Dagblad) Mislukte proef P. T. 7. - bestelsters De proef, die de PTT in Arnhem heeft genomen met vrouwelijke be stellers is een mislukking geworden. Seder., juni dit jaar nam de PTT in Arnhem ook bestelsters in dienst, die vooraf werden opgeleid. Van de elf zyn er vyf over. binnenkort gaat er weer één weg en het laat zich aan- j zien, dat tegen de winter het aantal nog kleiner zal worden. De perso neelsdienst neemt, gezien deze gang var zaken, geen vrouwelijke bestel- Iprs meer aan en ook mei de oplei- l ding van bestelsters is het gedaan. Fysiek blyken zy het werk op den duur niet aan te kunnen, hoewel er I I speciale diensten voor de betrokken 'vrouwen waren ingesteld.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 16