LEIDEN VIERDE ONDER EEN PARAPLU TOCH GEZELLIGE DERDE OKTOBER Stram défilé zonder „spektakelstukken" KERKELIJK UUR VAN DANKEN EN GEDENKEN Drukte in de binnenstad was duidelijk minder dan in de voorgaande jaren Zinvolle feestgave in De Waag .TOT GOD WILT U BEGEVEN" DINSDAG: TAPTOE-AVOND VELE GOEIE LEIENAARS Burgemeester gaf ditmaal wittebrood Het „wonder van Leiden' Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 4 oktober 1962 Vijfde blad no. 30772 ..Heer laat ons vertrouwen zijn op U, die hemel en aarde geschapen hebt, die trouw blijft tot in eeuwigheid en die Uw verlossende daden voortzet eeuw in, eeuw uit met dit woord uitgesproken als votum plaatste ds. H. Bouter, die gister ochtend voorging in de 3 oktoberherdenkingsdienst in de Pieters kerk, dit kerkelijk uur van danken en gedenken direct reeds in het teken van vertrouwen op God. En Godsvertrouwen, waarvan ook zeer velen. o.w. de Prins van Oranje, in de bange dagen van 1574 vervuld waren. Ds. Bouter. die als motto boven 21.;n overdenkmgswoord plaatste de regels uit ons volkslied „Tot God wilt U begeven", stond deze ochtend stil bij de tekst uit 2 Cor. 1 9 ..ja. voor eigen besef ach/tten wij ons els ter dood verwezen, opdat wij niet op ons zelf ons vertrouwen zou- dtn stellen, maar op God. die de doden opwekt". Spreker, die uitvoe rig inging op het beleg en ontzet van Leiden en daarbij speciaal inging op de rol. welke de Prins van Oranje daarin heeft gespeeld, merkte o.m. op, dat het ..wonder van Leiden" ons na 388 jaar nog vermag te boeien, te verbazen en te inspireren. N et alleen de wonderbaarlijke ver lossing een gave Gods doch ook de volharding tijdens het beleg, heb ben iets ongelofelijks. Naast God heeft Leiden, let men op de geschiedenis van 1574, veel aan de Dillenburg te danken. En daarbq mogen wij zeker, al'us ds. Router, een zeer bijzondere vrouw niet ver geten. de moeder van de Prins, Juliana van Stolberg. Zij was een vrouw met een kinderlijk geloof, dat In zekere zin uitging boven de ge In de Pieterskerk. Belangstel- ling voor het wapenbord van Willem Cornelisz Duyvenbode. wiens duiven ten tijde van het beleg menige boodschap van de Prins en admiraal Boisot over brachten. scheidde, een echt oecumenische fi guur. Strijd om vrijheid gaat nog voort De strijd om de vrijheid een6 In 1574 gevoerd gaat. aldus d6. Bouter. nog steeds voort Denk aan James Meriditfo in het Amerikaanse Oxford, aan Oost-Europa en zovele andere landen. Ook in ons land is er aldoor een bezinning op de vrijheid en op de vraag wat de vrijheid ons waard mag en moet zijn. Laat die bezinning waar en ook fundamen teel zijn. Ds. Bouter eindigde deze druk be zochte dienst met het citeren van een geloofsgetuigenis van Prins Wil lem van Oranje, waarin deze tot uit drukking brengt, dat God de zijnen nooit zal verlaten. Met het zingen van Gezang 146 ..De Heer heeft eertijds zijnen volke geholpen uit veel angst en pijn" werd deze indrukwekkende herden- loofsverdeeldheid, welke de geesten kingsdienst besloten. Militaire parade Duizenden Leidenaars waren ook nu uitgelopen om de mili taire parade te zien. In drie, vier rijen dik stonden zij op de Breestraat om toch maar vooral niets te missen van het voor bijtrekken van de Nederlandse strijdkrachten. Onder hen be vond zich in onze omgeving ook een Rotterdammer, die achteraf wat stond te mokken. V^n de hele parade had hij alleen maar de deinende helmen van de voorbijtrekkende soldaten kun nen zien. Was hij daarvoor naar Leiden gekomen! Om negen uur had hij zijn plaatsje al ingeno men. Toen belemmerde nog niets zijn uitzicht. Maar onge veer twintig minuten later ston den enthousiaste Leidenaars drie rijen dik voor hem. De parade van dit Jaar viel wat tegen als men haar vergelijkt met die van vorig jaar. toen de 3 October- Vereeniging haar 75-jarig jubileum vierde. Toen werd de stoet opge fleurd met vele kleurrijke uniformen en enkele militaire ..spektakelstuk ken", zoals een raket. Nu hebben de duizenden langs de route een globaal overzicht kunnen krijgen van de uit rusting van de strijdkrachten: stuk ken geschut, de radarinstallaties, kortom het ..rijdend materieel" en niet te vergeten de uniformen van alle dienstplichtige en beroepssolda ten die Nederland rijk ls. De fraaie uniformen van de leden van de Leidse Studentenweerbaarheid „Pro Patria" en die van de bereden po litie vormden een feestelijke afwisse ling van de grote groepen In .ge woon" groen en blauw geklede man nen van Land-, Lucht- en Zeemacht. Boeiend Voor het bordes van het monumen tale Stadhuis ging de parade over in een stram en daardoor boeiend défilé, dat Ieders bewondering af dwong. De parade werd opgeluisterd door de muziek van de Marinierskapel der De Koninklijke Marine was verte genwoordigd door vier compagnieën van het Marine Vliegkamp Valken burg: de Koninklijke Landmacht door het Vaandel en de Vaandelwacht van het regiment Van Heutz en zes com pagnieën van de Leidse Koksschool. Het Luchtmachtdemonstratiepeloton van het Limos en drie squadrons van de vliegbasis Ypenburg vertegenwoor digden de Koninklijke Luchtmacht. Zoals gezegd bestond voor de parade zeer grote belangstelling, die beslist niet onder deed voor die van vorig jaar. Koninklijke Marine en de Lucht machtkapel met het tamboerkorps. De 3 oktoberviering werd dinsdag grootscheeps ingezet met de traditionele taptoe, waar aan weer zeer velen vooral jongeren hebben deelgeno men. Het regende om zeven uur 's avonds op de Kaasmarkt waar de reusachtige stoet ,,in elkaar" werd gezet. Toen de stoet ech ter om even over half acht op gang was gekomen, hield de regen op en kwam een lichte nevel opzetten. Wij hadden een plaatsje gevonden in het Van der Werfpark aan de voet van het standbeeld van de dappere burgemeester, die eens zijn eigen lichaam als voedsel aan de uitgehon gerde bevolking aanbood. De jaar lijkse taptoe aan de vooravond van het grote feest is dan ook een grootse huldiging van deze Leidenaar gewor den. Het was donker in het park en het bleef bijna voortdurend donker Bijna, want slechts een enkeling had gehoor gegeven aan de oproep om toch vooral fakkels en lampions in de optocht mee te voeren. Nadat een krans was gehecht aan het standbeeld, trok de bonte, lange stoet langs de wethouders en de be stuursleden van de 3 Octobervereeni- ging. die het défilé aan de voet van het standbeeld afnamen. Muziekkorpsen. voetbalverenigin gen. korfbalverenigingen en school verenigingen trokken zo voorby. De stoet werd voorafgegaan door de R -K. Harmonie Kapel, die met vrolijke marsmuziek de komst van de vele taptoe-deelnemers al van verre aankondigde. De belangstelling voor de taptoe van de zijde der Leidse bevolkinp was ondanks het aanvankelijk mieze rige weer. zeer groot. Vele duizende* stonden rijen dik langs de route op gesteld en zagen weer duizenden Telstar De traditionele kreet wil, dat er slechts „ene goeie Leienaar" is. maar deze kreet is naar wij gisteren konden waarnemen bepaald on juist. Wij zagen gisteren in de vroege ochtend, die niet gekenmerkt werd door een aarzelende zonsopgang maar door een zonswegblijving ach ter akelig regenachtige wolken heel wat Leidenaren luisteren naar de reveille, die met voortvarendheid geblazen werd van het balkon van het Stadhuis: een wat triest aan doend begin van een feestdag waar over de sluier bleef hangen van re genwolken. regen en mistigheid. Goed. het waren er geen duizenden, die naar de reveille luisterden, maar dat zijn het er nooit. Per slot van rekening moet men zich dan als goede Leidenaar al staan te verdrin gen voor de Waag om haring en wittebrood te halen: maar diegenen, die dan wel het Leidsch Politie Mu ziekgezelschap aanhoorden waren toch minstens even ..goeie Leiena ren" als die éne van de goed bedoel de maar enigszins „bijziende kreet" wanneer wij deze wat wonderlijk aandoende beeldspraak mogen ge bruiken En die beeldspraak zal geen Leidenaar in hart en nieren ons kwalijk nemen, want wat is er anders waardevol op deze dag dan wonder lijke. onlogische zaken0 Paraplu's in eindeloze reekst het toonbeeld van het Leidse drie oktoberfeest van gisteren. Maar onder die paraplu's eert blijkbaar onuitblusbaar vreugde vuur. want het was weer als vanouds in de Sleutelstad. al waren er dan wat minder meit- sen' (Foto Leidsch Dagblad) Advertentie Zoekt U een GOUDEN RING voor een dame of heer, d. WATER, HaarLstraat 207 heeft het. Ook ln briljanten ringen. Ruime keuze ln alle prijzen. Wat ons wel verwonderde was het aantal feestmutsen en feestneuzen al op dit prille ochtenduur. Misschien overgehouden van vorig jaar, of van de eerste voorzichtige stappen op het pad van dit feest, tijdens de taptoe en de eerste kermisavond gezet? Enfin, de reveille was er weer, de „goeie Leienaren" waren er weer. en het feest van gisteren had een aan vang genomen toen Dick Anderson zün taak als dirigent met voortva rendheid had verricht en de blazers en andere uitvoerenden hun taak achter de rug hadden Het was nog erg vroeg, maar het feest was begonnen. Slechts een enkele groep had ziel de moeite van enige voorbereidlngei voor deze taptoe getroost. Zo wa> daar de groep van de Leidse instru mentmakerssohool, die slechts twee dagen nodig had om een ingeniem model van de Telstar te vervaardi gen. Trots voerden de jongens dit model met zich mee. Een aantal zwem enthousiaste, maakte van de gelegenheid gebruik om op zeer originele wijze te pleiten voor de bouw van een nieuw zwem bad aan de rand van de stad. Dt leden van de vereniging „De Alge- meene" maakten het publiek duide lijk dat zy voorstanders zijn van dt bouw van een nieuw clublokaal voor hun vereniging. De wethouders voeg den zich eerst halverwege de routt by de stoet. De deelnemers hadden toen reeds een aanzienlijke afstam en vele kleine oponthouden achter dt rug In 1 t Van der Werfpark wen hei 'ilh< jius gespeeld. Na de krans- legg. ig bij het Van der Werf-stand beeld ging het verder naar het Jai van Hout-monument aan de Gere gracht by het Plantsoen. In deze dapperen eerde Leiden dinsdagavond zyn grote historische mannen als P links, rechts, links Oranje. £Jan^an'lfout.S Jan'van der ^iet a^een *n de ..ruimte dochook in Leiden was er dinsdag- 'Does en Louis de Boisot. avond een ..Telstar". Het is jaren geleden, dat de ragen van de vroege ochtend af geprobeerd heeft het Leidse drie-oktober-vuur te blussen. Er zijn vel eens jaren geweest dat het ging kletteren toen de optocht op het punt stond te starten, maar zelden hebben de weergoden zo systematisch van begin af getracht de stemming te verknoeien. Goed, die weergoden zijn daar dan een beetje in geslaagd deze keer, maar hun overwinning is zeer betrekkelijk geweest, want toch hebben ontelbare duizenden de bloemetjes buiten gezet. Laten we derhalve hopen, dat het in de toekomst weer hetzelfde ,.wonder-weer" zal zijn van het verleden: Pluvius heeft geleerd, dat ook met deze tergende aanval van voortdurend miezerige regen het vuur van de Leidenaar niet te blussen valt. Laat hij het voortaan maar elders proberen. Van de vroege ochtend, toen de politiemuziek dapper de reveille stond te blazen voor een goede hand vol ..goeie Leidenaren" tot de late avond, toen na het versterven van de donderslagen van het vuurwerk ook de lichten van de kermis moesten gaan doven en de reinigingsploegen de trieste resten van een TOCH uitbun dig feest moesten gaan opruimen, heeft er een beste stemming geheerst. Dat is Leiden. Niet Leiden in last, want die uitdrukking is elders uitgevonden. Leiden in lust lijkt ons een betere spreuk, ondanks de kennelijk minder grote drukte in de stad. Maar dat laatste kwam niet door de Leidenaren. maar door de ..vreemde lingen" die zich in de ochtenduren hadden laten afschrikken. Per slot van rekening zijn het daarom ook geen ..goeie Leienaren" Als elk jaar stonden ze ook nu weer in de Waag: de zwarte he ren bij de blanke broden en de dames-in-witte-jassen bij de zil veren haringen. En twee uur lang deelden deze hoeders en hoed sters van een zeer bijzondere tra ditie brood en vis uit aan de dui zenden. die langs de schragen schuifelden om hun feestgavein ontvangst te nemen. In deze tijd van redelijke voorspoed zit geluk kig niemand „verlegen" om ha ring en wittebrood, maar de jon gen en de ouden, die zich telken jare naar de Waag begeven, zijn er zich zonder het misschien in woorden te kunnen uitdrukken terdege van bewust, dat zij deelnemen aan een uniek gebruik, dat nog altijd diepe betekenis heeft door zijn zinvolle achter grond. Ook burgemeester Van Kinschot wa* dit Jaar weer in de Waag aan- wezig, in gezelschap van zon echtge note, mevr. J. M. van Kinschot Dorhout Mees. en zijn vierjarige kleindochter Juusje van Kinschot. Dat traditie voor verandering vatbaar is, bewees Leidens eerste burger, toen het jaarlijkse „plaatje" voor de lan delijke fotobureaus „geschoten" moest worden. Ditmaal liet de burgemeester zich nu eens niet by de haringen, maar bij de afdeling wittebrood foto graferen, tezamen met de 77-jarige Herman us Winterkamp, die zich vier jaar geleden voor het eerst voor de uitdeling had laten inschrijven. Waarmee bewezen is, dat men be paald niet jong behoeft te zijn om de bijzondere waarde van de Waag-tra- ditie in te zien. De heer Winterkamp was trouwens niet de enige, die zich op latere leef- tyd voor het eerst Waagwaarts heeft begeven: er zyn er. zoals ons gisteren meermalen uit gesprekken gebleken ls. nog veel mear, ook al werden ze dan niet toevallig omringd door flit sende fotografen. Opvallend was ook dit jaar weer het grote aantal jongeren, dat. alleen of met hun ouders, aan de uitdeling van de 7.600 broden en 12.500 harin gen heeft deelgenomen. Natuuriyk zagen wy onder hen ook de twee tweelingen van de familie Van Pa ridon. Zy en zovele anderen zetten daarmee voor het eerst of by herha ling een stap op de weg naar een waardevolle gewoonte, die terugreikt naar de zestiende eeuw. En terwyi de feestgave haar weg vond naar tassen, manden, emmertjes en pannen, speelde buiten, op het Waaghoofd. het „Eerste Leidse Jeugdorkest en Drumband „De Burcht" vroiyke mar sen en melodieën. Als altyd hing er weer een pene trante haringgeur tussen de stenen bogen van het Waag-interieur Het was ditmaal de heer P. A. Wackie Evsten, praeses-collegii en bestuurs lid van de 3 October-Vereeniging. die de dames, die dit „parfum" zo dapper hadden getrotseerd, een „te gengif" aanbood in de vorm van de gebruikeiyke flessen eau de cologne.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 15