Matiging blijft nog geboden )ij de vorming van de lonen" EG UGGEN PETROLEUM heid Babysit Jonge paartjes betalen grif voor „relaties" ASPRO Met zeventien jaar al naar de politie Emigratie thans op laag pitje BEHAAGLIJKE WARMTE Minister Veldkamp (Sociale Zaken) bij begroting PERSOONLIJKE LENINGEN GEMEENTELIJKE KREDIETWEZEN DAF - TRUCKS Automobilist schept voetganger voor moderne mensen «BR. VAN ULDEN Misbruik gemaakt van woningnood Mulo-diploma mimmum-eis "^gericht 1 maart 1860 :Ef 4 Donderdag 27 september 1962 Derde blad no. 30767 ten van de belangrijkste doelstellingen van het na-oorlogse "jeringsbeleid de verzekering van volledige werkgelegenheid is volgens minister Veldkamp (Sociale Zaken) in de huidige Sjbinetsperiode, mede dank zij de conjuncturele ontwikkeling J )e met enige zorg tegemoet geziene extra aanwas van de beroeps- wiking als gevolg van de na-oorlogse geboortegolf is tot dusver zonder ie moeilijkheden in het arbeidsproces opgenomen. I n gevolg van de voorspoedige 1 lomische ontwikkeling is geweest, j daarvoor de mogelijkheden voor j|sverhogingen zijn verruimd. Van tot 1961 bedroeg de toeneming de nominale loonsom per werk dier in bedrijven ruim 17 en van op 1962 ruim 26 procent. In die- de periode stegen de kosten van isonderhoud met circa 5, resp. ocent. Hieruit blijkt, dat een be- rijke verbetering in de reële in- enspositie van werknemers werd ikt. Minister Veldkamp tekent bij aan, dat het dank zij de ge- •rentieerde loonpolitiek mogelijk jweest in het bijzonder de laagst- alden een extra loonsverhoging even. Voorts is in de periode van juli 1959 tot en met juni 1962 procentuele daling van de nor- arbeidsduur van volwassen darbeiders van 5,3 procent tot ld gekomen. e huidige intense spanningen op arbeidsmarkt komen vooral tot ig op het terrein van de loon- ling. gevaar van deze ontwikkeling dat de prijsstabilisatiepolitiek loor bedreigd raakt, hetgeen de van de economisch-zwakken iSt. ivendien wordt onze concurren- isitie t.o.v. het buitenland ver- ;t. Daarom is een voortzetting matiging op het gebied van de noodzakelijk. Aan de S.E.R. toals gemeld hieromtrent afvies lagd. eschikt lister Veldkamp deelt voorts le, dat de verdere voorberei- l van een ontwerp van wet de arbeidsorigschiktheidsverzeke- wordt voortgezet, [et ontwerp-arbeidsvoorwaarden- zal, na de beslissing van de re- ;g met betrekking tot het ad- van de S.E.R. inzake de maat- ken voor de loonvorming, op- worden overwogen. De rege- zal, zoals gevraagd, de S.E.R. •ent het resultaat van deze over ig met betrekking tot het ont- arbeidsvoorwaardenwet nader brmeren. )e regering onderzoekt in hoever- het. met handhaving van haar »n verantwoordelijkheid, mogelijk |het georganiseerde bedrijfsleven beter passende verantwoorde- ïeid bij de loonvorming te ge- Een vraag, die daarbij o.m. nog aandacht heeft, is of een op- van een loonstelsel, zoals de R. die heeft geformuleerd, ver ghaar is met het verwezenlijken de sociaal-economische doelstel- jen van het regeringsbeleid. Veertien jarigen linlster Veldkamp vestigt in de roting van Sociale Zaken de aan- lido zorgt dat u stig slaapt werkloosheidsgemiddelde van 30.000. Voor vrouwen zal dit ongeveer 4000 bedragen. Het tekort aan arbeids krachten wordt geschat op 112.000. Het aantrekken van buitenlandse arbeidskrachten zal de bewindsman blijven bevorderen. Hij denkt daar bij ook aan Griekse arbeidskrachten. en Portugese Premies De premie voor de Algemene Ouderdomswet, die in 1961 en 1962 respectievelijk 5.5 pet. en 5,75 pet zal in 1963 vermoedelijk 6,75 dacht op een voorgenomen wijziging van de arbeidswet 1919, waarbij een voorwaardelijk arbeidsverbod voor i was, zal in 1963 vermoedelijk 14-jarige jongens wordt ingevoerd, pet. gaan bedragen Volgens het ontwerp zullen deze jon- gens geen arbeid mogen verrichten, tenzij zij geneeskundig geschikt zijn bevonden, hun werktijd wordt ver kort en zij op één dag of twee hal ve dagen in de week aan enigerlei vorm van voortgezet onderwijs of vakopleiding deelnemen dan wel een cursus volgen aan een vormingsin stituut. Arbeidskrachten Dc minister van Sociale Zaken ver wacht voor het lopende jaar een i 'n Erdal product, dus goed! Bedragen van 100 2.000, af te lossen in maximaal twee jaar; per week, maand of kwartaal, voor aanschaffing van duurzame gebruiksgoede ren, worden desgewenst van gemeentewege verstrekt. Aanvragen telefonisch, mondeling, of schriftelijk. Vertrouwelijke be handeling. DIENST VOOR KASBEHEER EN STADHUIS-LEIDEN-PDST8US160-TEL. 20270 Vrijwilligers in Katanga's leger? De hoofdvertegenwoordiger der Verenigde Naties te Leopoldstad. Robert Gardiner, heeft president Tsjombe van Katanga ervan beschul digd meer blanke vrijwilligers in zijn leger op te nemen. Gardiner verklaart in een brief aan het Katangese staatshoofd, dat de Verenigde Naties over „onweerleg bare bewijzen" beschikken dat deze vrijwilligers naar Katanga terug keren, na een verlofperiode in hun vaderland te hebben doorgebracht. „Dit geschiedt ondanks de herhaalde malen door de Katangese regering gegeven verzekering, dat de Katan gese marechaussee geen blanke vrij willigers meer in haar gelederen heeft" aldus VN-vertegenwoordiger Gardiner. Volgens Gardiner zijn de Verenigde Naties ,Jn het bezit van luchtfoto's, waarop gecamoufleerde vliegtuigen en in Zuid-Katanga ge legen ondergrondse vliegtuigloodsen voorkomen". Weer een incident INDIA - CHINA Indiase troepen zouden volgens het persbureau Nieuw China, dinsdag weer een aanval gedaan hebben op de Chinese grenspost ten westen van de brug bij Tsje Jao. Een Chinese soldaat zou gesneuveld zijn. Volgens het persbureau wordt daar nog steeds gevochten. De Indiase troepen hadden ruim 700 schoten gelost en vier granaten naar de Chinese stel ling geworpen. Het omstreden gebied ligt bij Tsjedong aan de grens tussen India en Tibet. Een officiële woordvoerder in de Indiase hoofdstad Nieuw-Delhi gaf een andere lezing. Hij zei dat Chinese troepen dinsdag het vuur geopend hadden op een Indiase post aan de noordoostgrens. De Indiërs hadden het vuur beantwoord. Er waren geen doden of gewonden gevallen. De premie voor de algemene kin derbijslagwet kan geraamd worden op 1,9 a 2 pet. Daartegenover staat dat de premie voor de kinderbijslag wet voor loontrekkenden zal terug vallen op ca. 3,3 pet. De premie voor de Algemene Weduwen- en Wezen wet <1.25) zal naar het zich laat aanzien in 1963 geen wijziging ondergaan. I eron l rein isinis De indiening wordt bevorderd van een wet op de waterverontreiniging, opdat vervuiling van ODpervlaktewa- ter krachtiger kan wórden bestre den. Voorts is er een wetsontwerp inzake de hygiënische toestand van kampeerplaatsen in voorbereiding. Het rijkssubsidie voor de interne kraamzorg, neerkomend op 35 pet. van de salarissen der kraamverzorg sters, zal worden verhoogd tot 45 pet. Gezondheid In het rapport, dat door de Cen trale Raad voor de Volksgezondheid is uitgebracht en dat een dezer da gen wordt gepubliceerd, is het vraag stuk van de gezondheidsvoorlichting en- opvoeding diepgaand beschouwd. Minister Veldkamp zal zich beraden over de mogelijkheden tot realise ring van de daarin gedane aanbe velingen. Als eerste stap op dit ter rein heeft hij de mogelijkheid ge schapen tot aanstelling bij de nati onale kruisorganisaties van functio narissen voor de gezondheidsvoor lichting en- opvoeding, die deskun dige adviezen voor de toekomstige ontwikkeling kunnen geven. Emigratie In dc begroting van Sociale Zaken n Volksgezondheid wordt medege deeld. dat op het terrein van de emigratie vooral de kwantitatieve ontwikkeling opmerkelijk is geweest. In 1958 daalde het aantal personen, dat door bemiddeling van de emi gratie-organen emigreerde welk aantal zich sedert 1955 op een ni veau van omstreeks 30.000 personen per jaar had bewogen tot een nivea-i van 23.000 personen per jaar. Rond dit getal handhaafde zich de emigratie in de jaren 1959 en 1960, waarna een nieuwe daling is inge treden, welke het aantal in 1961 vertrokken emigranten dat door emi gratieorganen werd geregistreerd, te ruggebracht tot 14.155 personen. In verhouding tot de natuurlijke bevol kingsgroei is de emigratie in de laat ste jaren van geringe betekenis ge weest. Radio-actief afval In de begroting van Sociale Zaken wordt ook medegedeeld, dat besloten is toe oprichting van een dienst voor het ophalen van radio-actieve afval stoffen. Advertentie (Van onze A'damse correspondent) Vele voorbijgangers zijn gister avond in Amsterdam getuige geweest van een misdadig optreden van een automobilist, die op de hoek van de Kalverstraat en het Spui opzettelijk een man omver heeft gereden. Het slachtoffer, een 42-jarige hotelhou der sloeg tegen de grond, doch werd met gewond. De automobilist bleek een 25-jarige kelner van de Zeedijk te zijn. Hij is later aangehouden en wegens poging tot doodsiag opgeslo ten. De kelner reeds omstreeks acht uur in de auto van een vriend op het Damrak. Hier passeerde hij een an dere auto aan de rechterzijde. De geschrokken inzittenden van deze wagen Desloten de onverlaat te acn- tervoigen, in de hoop de politie op de overtreding attent te kunnen ma ken. Zij reden achter de kelner aan, aie via een steeg naar oe Kalver straat ging. Op de hoea van het Spui stopte nij, stapte uit en vroeg aan zijn achtervolgers of zij soms wilden veenten. De hotelhouder vertelde hem, dat zij de politie zouden waarscnuwen. Om te voorkomen, dat de kelner zou wegrijden ging hij voor diens auto staan. De kelner dreigde hem omver te zullen rijden en toen de hotelhou der niet van zijn plaats week voegde hij de daad bij het woord. Terwijl de auto via het Spui een heenkomen zocht, wisten omstanders het ken teken te noteren. *7 Met veel feestelijk vertoon droeg in de Scheveningse Kurhauszaal gister middag mr. A F. H. Jansen uit Arn hem het voorzitterschap van de „Bo- vag" over aan de heer J. W. Nefkens uit Amsterdam. De heer Jansen vierde tevens zijn zilveren Jubileum als voor zitter en zijn dertigjarig jubileum als lid van het hoofdbestuur. natuurlijk een oliehaard gestookt met SCHOON ZUINIG WARM l O 1 VERDAMSTR. 6 TEL. 23041 De ministers van Binnenlandse Zaken en van Justitie hebben beslo ten te bevorderen, dat de aanstel lingsleeftijd bij de politie wordt ver laagd van 21 tot 17 jaar. De bedoe ling is, dat jongemannen onmiddel lijk na het behalen van het mulo diploma tot de politie kunnen toe treder. Na het volbrengen van de aansluitende politie-opleiding zullen de jongsten 18 of 19 jaar zijn. wan neer zjj kennis maken met het werk de politiekorpsen. De ministers zijn van mening, dat thans het mu lo-diploma principieel als eis voor toetreding tot de politie moet wor den gesteld. In een brief aan öe burgemeesters van gemeenten met gemeentepolitie geeft minister Toxopeus nog eens een opsomming van de reeks recente maatregelen, die ertoe bijdragen het politie-ambt aantrekkelijker te ma ken: verbetering van de slarissen, vernieuwing van de uniform, moder nisering van de opleidingen en de bouw van nieuwe poltiebureaus. Een belangrijk nadeel, dat thans nog bij de werving van politie-amb- tenaren wordt ondervonden is de mi nimum aanstellingsleeftijd van 21 jaar In de praktijk komt het erop neer. dat men gemiddeld op 23-jari- ge leeftijd bij de politie komt. De meeste jongemannen hebben dan echter reeds lang een beroep geko zen. Verlaging van de aanstellings leeftijd vergroot het areaal waaruit mei: putten kan en opent beovendien de mogelijkheid om aansluiting te zoeken met de mulo-opleiding. Daar om zal de minimum aanstellings- leeftijc' op 17 jaar worden gesteld en zal de aanstellingseis zijn: mulo diploma of gelijkwaardige opleiding (driejarige h.b.s. is dadelijk gelijk gesteld Deze maatregelen komen in de praktijk, nadat het bestaand K.B. Benoemingseisen Politie zal zijn ge wijzigd. hetgeen binnenkort te ver wachten is. Na de opleiding zalde overgang naar het meer verantwoordelijk po litiewerk geleidelijk geschieden. Het is uiteraard niet de bedoeling, dat 18-of 19-jarigen al dadelijk met zelfstandig politiewerk zullen worden belast. Wel worden zij na hun op leiding in de rang van agent aan- Misbruikmakend van de bereidheid van vele jonggehuwden om alles te doen.als 't erom gaat een woning te verkrijgen, heft 'n 46-jarige gehuwde Amsterdammer de laaïsle jaren tal rijke paartjes (uitsluitend uit arbei derskringen) opgelicht. Deze zich noemende administra teur uit de Amsterdamse Pijp zag wel kans ambtenaren van het C.B.H. om te kopen, maar dan moest er geld op tafel komen. Vijftien gevallen zijn er bij de hoofdstedelijke centrale recherche Advertentie Voorkom Rillerig? Onprettig? gesteld en bij de praktische politie dienst betrokken. De ministers wijzen het echter na drukkelijk af de jonge mensen al leen met eenvoudig of uitsluitend administratief werk te belasten. thans bekend. Het gaat om ongeveer f 5000, maar de politie neemt aan dat meer gevallen bekend zullen worden. De man, die het hazepad had ge kozen. omdat talryke benadeelden zich aan zyn woning kwamen bekla gen, is maandag op verzoek van de Amsterdamse politie in Enschede aangehouden. Hij heeft een bekente nis afgelegd en wordt morgen aan de officier van Justitie, mr. W. H. M. Wetzels, voorgeleid. Onderzoek Deze oplichterspraktijken kwamen aan het licht tijdens een onderzoek, dat de Amsterdamse centrale recher che kortgeleden instelde naar be weerde onregelmatigheden bij het Centraal Bureau voor Huisvesting. Er deden geruchten de ronde, dat bepaalde ambtenaren woningzoeken den vlot aan een huis konden hel pen, als zij daarvoor maar geld ont vingen. Het politieonderzoek leverde niets positiefs op, zodat uiteindelijk het C.BH. en zijn medewerkers van alle blaam konden worden gezuiverd. Wel rees tijdens dit onderzoek een ernstige verdenking tegen de „admi nistrateur" die al eens eerder wegens oplichting in aanraking kwam met de politie. Hij belastte zich de laat ste jaren met het schrijven van brie ven namens woningzoekenden aan het CB.H. De mensen die bij hem terecht kwamen aanvankelijk op uitnodiging, later door aanbeveling waren zonder uitzondering arbeiders, lieden die hun verlangens moeilijk op papier kunnen zetten. In strijd met de waarheid deed verdachte het bij deze mensen voorkomen, dat zij zon der zijn bemiddeling nooit een ur gentieverklaring zouden krijgen. „Maar met mijn relaties bij het C.B.H. zal het wel lukken", liet hij erop volgen. Hulp van Bonn voor misvormde kinderen CAO-administratie Grafisch bedrijf goedgekeurd (Van onze Utrechtse correspondent) De wijzigingen, die door de werk gevers- en werknemersorganisaties zijn aangebracht in de CAO voor het administratief personeel in de grafi sche bedrijven, zijn door het college van rijksbemiddelaars goedgekeurd. Met terugwerkende kracht vanaf 1 januari 1962 is thans een schaal- verhoging van kracht, die neerkomt op een gemiddelde verbetering met 5 procent. Het verschil tussen man nen- en vrouwenionen is opgeheven Omdat het administratief personeel volgens de CAO reeds korter werk te dan het technisch personeel, is de werktijdverkorting op het kantoor ge ringer dan voor de handart-'der. Voor ieder uur, dat de arbeidstijd van het technisch personeel per 1 januari is verkort, hebben de werk nemers in de administratieve sector nu een half uur verkorting gekregen. De Westduitse regering zal 600.000 ark uittrekken voor de hulpverle- ng aan kinderen, die misvormd ge nen zijn als gevolg van het feit dato~~- i moeders in hun vroegere zwanger- I Voor de twee onderscheiden groepen ihap thalidomide-houdende ge-van administratief personeel is dus eesmiddelen innamen. Er zijn on- de wekelijkse werktijd teruggebrachtfoeqo-Slavië naar wens verloopt, eveer 3000 van dergelijke kinderen van 44 tot 42% uur en van 48 tot 45 I a i West-Duitsland. uur* Dat het bezoek van de Rus sische president, Brezjnew, aan bewijzen wel de lachende ge zichten van Brezjnew (links) en president Tito. Beide heren wer den gefotografeerd toen zij op het terras van het regeringsge bouw in Belgrado een toast op eikaars gezondheid hadden uit gebracht. Eenheid der geref. belijders Generale synode der Chr. Geref. Kerken De generale synode der Chr. Geref. Kerken heeft zich in haar woensdag te Santpoort gehouden zitting bezig gehouden met het rapport van depu- laten inzake eenhem der gerelor- meerde gelyders. Eerst kwam in be- nandeling ue correspondentie niet de Geref. Kerken (vrijgemaakt), vervol gens ue vernouuing van anaere ker ken in het binnenland en tenslotte de buitenlandse relaties. Rapporteur was ds. K. J. Velema I namens de commissie, waar prof. I dr. j van Genderen het woord voer de als voorzitter van deputaten. Vooi de eerste ronde gaven zich I tien sprekers op. In het debat kwam met name aan de orde het klimato- logiscn verscnil tussen beide kerken groepen. Er waren sprekers, die meen- uen dat dit verschil met name speelt in de plaatselijke ker ken. Meer dan een spreker ver zette zien tegen het „verkerke- njken" van de zaken in de vry- I gemaakte kerken, waardoor een sleer ontstaat, waarin zij verklaarden met te kunnen leven. Voor eenheid uentto meer dan een spreker de tyd nog niet ryp. Prof. j. J. van aer ócnuit oordeelde dat in de situatie nofe, niets is veranderd sedert de be sprekingen zyn begonnen. Na de re plieken van de rapporteur en de voorzitter van deputaten maakten ne gen leden gebruik van de tweede ronde. Ds J. Brons diende een voorstel in uitsprekende, dat de sy node in dit stadium niet tot ver- enigin' kan overgaan. In het debat dienden enkele leden een voorstel in. De commissie vroeg beraad, waarna de zitting werd geschorst. Na heropening van de vergade ring kwam de commissie met een Klein begonnen Voor zyn bemiddeling in dergelijke gevallen vroeg hij bedragen van f 50 tot f 100 waarvan een deel bestemd zou zijn voor C.B.H-ambtenaren. Het begon, als met zovele oplichtin gen, op kleine schaal, nadat de man in financiële moeilijkheden was ge raakt en de van zijn cliënten ont vangen gelden voor privédoeleinden ging gebruiken. Met het ene gat stopte hij het andere en steeds meer mensen werden daardoor het slacht offer. De politie vindt het in deze zaak treurig, dat in alle totnutoe bekende gevallen uitsluitend jonggehuwde ar beiders het slachtoffer zijn gewor den. Van hun zuur verdiende centjes stonden ze soms f 400 aan verdachte af. Hij bekende aanvankelijk, dat het in totaal „slechts" om f 3000 ging, la ter werd het f 5000, doch de politie acht het niet onwaarschijnlijk, dat er nog meer slachtoffers zijn. Van de nu bekende benadeelden kreeg de politie aanvankelijk weinig medewer king, omdat de mensen naar aanlei ding van het verhaaltje van ver- dachte over de steekpenningen vrees den betrokken te geraken in een C .B .H- omkopingsza a k De huisvrouw heeft DIT met een baby-sit gemeen, dat zij beiden op de klein tjes moeten passen. Dat doet U vooral wan neer U in MIDZA-zaken koopt. U ontvangt de MIDZA zegels geheel gra tis en U weet het: Uw spaarkaart is zó vol. nieuw voorstel. Ds. Brons kon zich echter ook daarmee niet verenigen en handhaafde zijn eigen voorstel. Over allerlei redactiewijzigingen, die bij de synode opkwamen, ontstond een levendige discussie. De synode sprak uit de grond van de schrif tuurlijke roeping tot eenheid en in overeenstemming met de belijdenis van dc- Chr. Geref. Kerken, alsook conform de acte van afscheiding van 1834, deputaten voor eenheid van de gereformeerde belijders op te dragen in overleg met deputaten van de Geref. Kerken (vrijgemaakt) wegen te zoeken, die tot wegneming van de geconstateerde verschillen kunnen leiden. Het tweede deel van het rapport dat over binnenlandse zaken handelt, werd na een paar opmerkingen vastgesteld. Het derde deel handelend o*er de buitenlandse kerken en de gerefor meerde oecumenische synode, ontlok te verschillende opmerkingen. Na eni ge discussie besloot de synode toe te treden tot de gereformeerde oecume nische synode. Over de ICCC (in ternationale Raad voor de christelij ke kerken) en het onlangs te Am sterdam gehouden congres werden ter synode enkele kritische noten ge kraakt. Men gewaagde van negati visme en van oppervlakkige resolu ties De synode droeg deputaten van correspondentie met de buitenlandse kerken op zich te wenden tot het uit voerend comité van de ICCC met de klachten en wensen, die uit de synode gekomen zijn, inzonderheid wat het tot stand komen van reso luties betreft.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5