De Nederlands Hervormde Kerk temidden van ons volksleven binnenstad tot uur afgesloten Met Simon de Waard op reis door Turkije SUNIL HALEN! Leiclse eenzamen uit hun isolement? Classis Leiden bijeen Over vele aspecten van menselijk leven laat zij liaar licht schijnen Bij van wijze proef Experiment C.H.U. herdacht overlijden wethouder S. M. Stolp Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 27 september 1962 Tweede blad no. 30767 Telkens, wanneer de Ned. Herv. Kerk in haar classicale vergadering bijeen Is. blijkt wei, hoe deze kerk ernaar streeft om haar verantwoordelijke plaats in het volksleven in te nemen. Dat kwam ook gisteren weer tot uitdrukking, toen de classis Leiden in de Zendingshogeschool bijeenkwam. In zijn openingswoord wees de praeses, ds. D. J. Vossers uit Leiden, er op, hoe de kerk door de loop der eeuwen in een grote estafetteloop de fakkel van Gods licht heeft doorgegeven aan het volgende geslacht. Behalve in predi king en catechese doet de kerk dit ook wanneer ze het jongere geslacht de psalmen van Israël leert zingen. Met een enkel woord herdacht de praeses het overlijden van dr. J. J. Meuzelaar, vroeger predikant te Noordwjjk-Binnen. Hoewel hij reeds enkele jaren predikant in Amster dam was, gedenkt de classis Leiden met grote eerbied het wekkende woord, zo dikwyls door hem in deze vergadering gesproken. Met hoeveel aspecten van het menselijk leven de kerk zich bezig houdt, bleek uit het verslag, dat de afgevaardigde, mr. H. A. Bongers gaf van de zomerzitting van de sy node. Daarbij bleek, dat de kwestie van de rassendiscriminatie de aan dacht van de kerk vraagt. Zoiets kan plotseling actueel worden, b.v. anneer een zusterkerk in Zuid-Afn- ka een theologisch hoogleraar, die zich op bijbelse gronden tegen de apartheidspolitiek verzet, uit zijn ambt ontzet. Een rapport over de rassendiscriminatie kan binnen af zienbare tijd tegemoet worden ge zien. Een rapport over de kernbewape ning is aanvaard en zal weldra ge publiceerd worden. Wanneer menLL bedenkt, dat in de kerk de uitgespro ken pacifist zijn plaats heeft naast degene, die meent, dat ter bescher ming van de rechtsorde de bewape ning nog altijd onmisbaar is, is het alleen maar verheugend te horen, dat de synode met zeer grote meer derheid tot aanvaarding van een rapport kon komen, waarin de stem van de kerk duidelijk tot uitdruk king komt. In en buiten de kerk wordt met grote belangstelling naar dit rapport uitgezien. Hoe ver reikt de verdraagzaamheid Het Humanistisch Verbond richt te enige tijd geleden een schrijven tot de Ned. Hervormde Kerk om haar te vragen zich postitief te stel len achter het onderricht op de scholen door venootschappen op geestelijke grondslag. Hoewel de Raad voor kerk en school (en de synode) meenden het Humanistisch Verbond geen moeilijkheden in de weg te moeten leggen, konden som mige afgevaardigden zich met dit standpunt niet verenigen. Ds.Pettin- ga van Lisse had een motie voorbe reid, omdat hij meende, dat de be grippen vrijheid en verdraagzaam heid op onbijbelse wijze waren ge hanteerd. Hierover bleek geen een stemmigheid te bestaan. De zaak zelf is zo belangrijk én gecompli ceerd, dat de classis besloot er in januari 1963 op terug te komen. Naar een oecum. avondmaalsviering In de stille week van dit jaar ont vingen de kerkeraden een rapport van de synode, waarin de vraag naar een open en oecumenische avond maalsviering klemmend wordt ge steld. Tot nu toe is het zo, dat op een enkele uitzondering na de kerken het heilig avondmaal ge scheiden vieren. Het rapport, dat door ds. P. Kloek uit Leiden werd ingeleid, stelt de leden van de Herv. Kerk voor de vraag of het verant woord is om als kerken gescheiden avondmaal te blijven vieren. Er zijn natuurlijk allerlei vra gen en moeilijkheden. B.v.: kunnen we samen avondmaal vieren, als we geen verantwoordelijkheid kun nen dragen voor elkanders pre diking? Hoe te handelen, als er rondom de avondmaalsviering ver schillen bestaan over de kerkelijke tucht? En als andere kerken nu eens niet de voorwaarde van het lid maatschap van een kerk vereisen? En waarom moet men een bepaalde leeftijd hebben bereikt, voor men aan het avondmaal kan deelnemen? Het rapport achtte het eis van oecu menische gezindheid, dat men als kerken van elkander aanvaardt, wie tot het avondmaal genodigd, toegelaten en eventueel ook uitge sloten worden. De classis toonde -zich dankbaar voor dit rapport. Het kan niet an ders, of er blijven veel vragen be staan. De kerkelijke verdeeldheid is immers zo vast verankerd geraakt in ons volksleven, dat we haast niet weten, hoe we een begin zullen vin den, wanneer het er om gaat het feest van Christus' verzoening en overwinning samen te vieren niet gereformeerden, Luthersen, remon stranten. In ieder geval is het een grote stap vooruit, dat deze dingen als een dwingende noodzaak aan de orde woröen gesteld. De nieuwe psalmberijming Het was een grote vreugde om in de middagvergadering o.l.v. de Haag se cantor-organist Adriaan Schuur man met het psalmboek bezig te zijn. Musici en dichters hebben met grote toewijding aan deze nieu we berijming gewerkt. De oude, 16e- eeuwse melodieën uit Genève en Straatsburg bleven gehandhaafd. Ze blijken de vergelijking met „nieuwe wijsjes" glansrijk te kunnen door staan. Ja, het is zelfs zó, dat de strakke, soms zelfs wat ruige melo dieën uit de tijd der kerkhervor ming wel eens tot nieuw leven kun nen komen na de romantiek van de laatste eeuw. Natuurlijk kan de vraag worden gesteldwas er een nieuwe psalmberijming nodig? Adriaan Schuurman antwoordt hier op: nu of nooit. De oude berijming is voor een jongere generatie on houdbaar. Als deze nieuwe berijming er niet ingaat bij het jonge ge- Reeds zes ton Voor slachtoffers in Perzië Door de negen kerkgenootschap pen. die in relatie staan met de Stichting Oecumenische hulp, zijn speciale collecten gehouden voor de hulpverlening aan de slachtoffers van de aardbeving in Perzië. Hoewel nog lang niet alle gemeen ten de opbrengst van de collecten hebben afgedragen, is reeds thans een bedrag van f600.000 beschikbaar. Zoals bekend is, heeft de Wereld raad van Kerken in samenwerking met de christelijke gemeenschappen in Perzië en in overleg met de offi ciële instanties zich als taak gesteld een dorp van 500 gezinnen volledig te herbouwen. Bovendien zullen de huizen worden ingericht en zal de slacht, is de kans om het psalmboek als liederenboek der kerk te hand haven, verkeken. We moeten het kleine kringetje van bekende psalmen doorbreken. Kerkelijke zangdiensten, het bepa len van een psalm van de maand, het zingen van de nieuw berijm- 1 IlLUZiCXI WU1UC11 lllgCliUll Cil ual en in,£ezin en school zijn lkoerei;bevolking worden voorzien van middelen om het psalmtenum weer ateriaa] en yee Ook zuuen scholen tot de gemeente en tot ons volk .e |Worcjen gebouwd. Wanneer voldoende brengen. En zou een oecumenische mlddele* binnenkomen .hoopt de We- zangdienst, waarin de nieuwe ,reldraad nog een tweede dorp te psalmberijming wordt gezongen, niet kunnen helDen mogelijk zijn? Wellicht ook als eer- Kunnen neiPen- ste stap om straks tot gemeenschap- pelijke avondmaalsviering te ko men? In ieder geval: een aantal vrij on- i bekende psalmen werd door het koor van mannen-afgevaardigden, i waarbij zich de stem van een vrou- j welijke ouderling uit Oegstgeest voegde, met enthousiasme en vreug- j de gezongen. Ten slotte zij nog vermeld, dat j ds. Klüsener van Nieuwveen bin nenkort het veldpredikerschap hoopt te aanvaarden. Zwolle: broodprijs nu weer normaal (Van onze Zwolse correspondent) De president van de Zwolse recht bank, mr. dr. W. Schenk, heeft giste ren uitspraak gedaan ln het kort ge ding tussen de Coöperatie en Drag- stra'r Broodfabriek. Dragstra is verboden tot 10 sep tember 1963 brood te verkopen aan mensen, die voor 10 september van dit jaar klant waren bij Redeker. de bakkerij, die door de Coöperatie werd overgenomen. Per overtreding is een dwangsom van 1100 verschuldigd. De vier be zorgers van Redeker, die naar Drag stra overgingen, moeten binnen twee dagen na tekening van het vonnis in dienst treden bij de Coöperatie, op straffe van een dwangsom van f 2o per dag. Met ingang van vandaag gelden weer normale broodprijzen. Advertentie Kerkelijk Leveu OP 3 OKTOBER Causerie voor K. en O. Het land van Ataturk In de foyer van de Stadsge hoorzaal heeft de bekende Rot terdamse cineast Simon de Waard gisteravond voor de le den van K. en O. 'n interessante en leerzame causerie gehouden over zijn reis, die hij vorig jaar maakte door Turkije, het land van Ataturk, dat voor velen als vakantieoord nog onbereikbaar blijft. De heer De Waard, die per auto de ruim 3400 km lange reis naar Tur kije maakte en daar ontelbare folklo ristische en culturele zaken bezich tigd, toonde zich weer eens een ge boren verteller. Mede door een groot aantal kleurendia's en een prachtige kleurenfilm, liet hij zijn reisgenoten op interessante en boeiende wijze kennis maken met een voor hen vrij- el nog onbekend land. dat zowel geo grafisch als cultureel een brug vormt tussen Oost en West. Met een opper vlakte van ongeveer 23 x Nederland is Turkije een vrij groot land, waar ruim 28 miljoen mensen wonen, die vrijwel allen de Monammedaanse godsdienst belijden en die, zo toonde spreker met enige frappante zelf onder vonden ervaringen aan, een zelozaam vriendelijk, hoffelijk, royaal en gastvrij slag mensen vor men. Na de grote revolutie (1919— 1923) werd Turkije een republiek, kwam er een einde aan het eeuwen oude regime van de Ottomaanse sul tans en werd het onder de bezielende leidinr van Kemal Ataturk (Vader der Turken) van een ouderwets en Oosters land getransformeerd tot een moderne op het Westen georiënteer de staat waar het dragen van de fez verboden werd en de vrouw niet meer gesluierd behoefde te gaan. Ve le ingrijpende hervormingen zoals de Advertentie Zoekt U een GOUDEN RING voor een dame of heer, d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. Ook ln briljanten ringen. Ruime keuze in alle prijzen. Onderwijsopdrachten aan dr. C. J. Bleeker Bij beschikking van de minister van O, K. en W. is aan dr. C. J. Bleeker, hoogleraar aan de Universiteit te Amsterdam, alsnog opdracht ver leend om tot een nader te bepalen datum in de faculteit der godge leerdheid aan de Leidse Universiteit onderw.js te geven in de geschiede nis der antieke godsdiensten, met be paling. dat hij gedurende die tijd be voegdheid van hoogleraar zal bezit ten. emancipatie van de vrouw, de in voering van het Latijnse alfabet, de verandering van de kalender en het bi)brengen van begrippen op het ge bied van efficiëncy, vakmanschap en hygiëne maakten van het land van Ataturk na de revolutie een vrijwel Westerse staat met als hoofdstad An kara. dat van een onaanzienlijk stadje (20.000 zielen) snel uitgroeide tot een moderne stad van grootse al lure met thans ruim 650.000 inwo ners. Via een net van wegen voerde spreker de aanwezigen langs fraaie en schilderachtige landschappen, van de ene voor dit land karakteristieke plaats naar de andere w.o. ook de be roemde nederzettingen uit de Griek- Romeinse tijd. Bergama, Ephese, As- pendos en Side en de eeuwenoude havenplaatsjes waarvan Antalija, prachtig gelegen aan de Middelland se Zee. in de nabije toekomst zal uit groeien tot een moderne badplaats van „Frans-Rivièra-allure". Uiter aard werd ook een uitgebreid bezoek gebracht aan Istanboel, die vroegere hoofdstad Constantinopel. Met haar roemrijk verleden is Istanboel nog altijd de grootste stad van Turkije (ruim lis miljoen inwoners». In het centrum van deze stad met zijn vele herinneringen aan het dubbele ver leden Christenstad en Ottamaans middelpunt-ondergaat de bezoeker hoewel hij toch in het Europees ge deelte van het land is de Oosterse sfeer, die zo typerend is voor dit oude stadsdeel, het eigelijke Constantino pel er heeft hij o.m. vanaf de be roemde Galatha (ponton»brug over de Gouden Hoorn een schitterend uit zicht over de stad met zijn in totaal ruim 500 minaretten en moskeekoe pels. Afscheid A. Hortensius van LDM De heer A. Hortensius sr., voor- man-filterwerker bij de N V. Leid- sche Duinwater Maatschappij, zal 1 oktober as., na een diensttijd van ruim 42 jaar, zijn functie neerleggen, De Commissaris van Politie deelt ons mee, dat op 3 oktober a.s. krach tens een besluit van B. en W., de binnenstad van Leiden op de gebrui kelijke wijze zal worden afgesloten voor bespannen wagens rij- en trek dieren en vee en motorrijtuigen op meer dan twee wielen van 7.00— 18.00 uur. Andere jaren was de binnenstad afgesloten tot 's nachts 1 uur. Bij wijze van proef wil de Leidse politie nu tegemoet komen aan de wens van vele automobilisten, die nu hun auto's na zes uur in de binnenstad kunnen parkeren. De politie doet wel een beroep op hen om niet helemaal te rijden naar het centrum der fees telijkheden, het Schuttersveld, waar van de omgeving, evenals voorgaande jaren, tot na het middernachtelijk uur is afgesloten. Onder verwijzing naar de betref fende publikaties wordt bekend ge maakt. dat een beperkt aantal ont heffingen van bedoelde rijverboden zal worden uitgereikt, indien kan worden aangetoond, dat tot het toe laten van de omschreven categorie vervoermiddelen een dringende reden bestaat Mondelinge aanvragen tot het ver krijgen van een ontheffing kunnen uitsluitend gedaan worden op vrijdag 28 en zaterdag 29 september en op maandag 1 en dinsdag 2 oktober van ".0012.00 uur en van 14.0017.00 uur aan het bureau van politie, Zon neveldstraat 10. Schriftelijke aanvragen worden al leen in behandeling genomen, indien daarin duidelijk vermeld staan: le: naam van de aanvrager; 2e: voor welk soort vervoermiddel de aanvraag geldt; 3e: bij motorrijtuigen het kenteken daarvan; 4e: reden van de aanvraag. Aanvragen welke niet volledig zijn of na 2 oktober binnenkomen, wor den niet in behandeling genomen. Nogmaals wordt erop gewezen, dat slechts voor urgente gevalleneen ontheffing wordt verstrekt. NEI 1IEKV. KERK Beroepen te Emmen (vac. H. C. Kra nendonk i (toez.) A. SJollema te Well en Ammerzoden te Llsse J. P. van Roon te Ermelo. Aangenomen naar Bovensmilde L. C Vogelaar, eervol ont slagen predikant van Meedhulzen. thans wonende te Den Hulst naar Klelwindeweer. tevens als bijstand in het studentenpastoraat te Groningen R. F. Snow, vie. te Utrecht. C'IIR. GEREF. KERKEN Tweetal te Arnhem N. de Jong te Katwijk aan Zee en M Vlietstra te IJmuiden. Beroepen te Zutphen en te Schiedam, M. W. Nieuwenhuijze te Amsterdam-West. Bedankt voor Elburg J. C. van Ravenswaaij te 's-Graven- hage-Sche veilingen GEREF. GEMEENTEN Promotie ds. O. Jager De predikant-dichter-literator, ds. O Jager, geref. predikant te Haar lem-zuid. zal vrijdag 2 nov. aan de Vrije Universiteit promoveren tot docto" in de theologie. Als promo tor za. optreden prof. dr. G. C. Berk houwer. niêf vM/jêim NfcüERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL De Nieuwe Sociëteit 55 Levend in een drukke en be zeten maatschappij realiseren wij ons eigenlijk nooit dat er nog mensen zijn, die een eenzaam leven leiden. Een leven waarin zij zo graag wat fleur zouden brengen door in contact te ko men met anderen. Schuchtere individuele pogingen in die rich ting lopen maar al te vaak op te leurstellingen uit. Dat er ook in Leiden nog vele „eenzamen" zijn, bleek gisteravond wel in het kleine zaaltje van Hotel wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. Directie en personeel zullen vrij dagmorgen officieel afscheid van hem nemen in een bijeenkomst in het pompstation te Katwijk a/d. Rijn. Central aan de Breestraat, dat te klein bleek om als sociëteit voor een zamen te dienen. In dat zaaltje werd de eerste bij eenkomst gehouden van de Leidse „Nieuwe Sociëteit". Mevr. L. v. d. ReijdenKort. de voorzitster, sprak er haar vreugde over uit. dat zovelen naar de Breestraat gekomen waren om mee te helpen het experiment, dat een dergelijke bijeenkomst voor Leiden nog is. te doen slagen. Voor lopig zullen dergelijke contactavon den nog maar sporadisch gehouden kunnen worden, omdat het geld, dat nodig is voor de zaalhuur, ontbreekt, aldus mevr. v. d. Reijden, Het initiatief tot de oprichting van ,.De Nieuwe Sociëteit" werd geno men door de man van „Het leven begint bij veertig" en van de actie „Wij komen", de heer M. Reek- man. De eerste bijeenkomsten, die 'n succes genoemd kunnen worden, werden gehouden in Den Haag. De afdeling Leiden en omgeving werkte tot nu toe alleen op het ge bied van de persoonlijke contactleg- ginc en de bemiddeling daarvoor. Tijdens de bijeenkomst van gister avond is het belangrijkste doel het persoonlijk contact, in vele gevallen al bereikt. Er werd gemusiceerd en gereciteerd. De heer H. Jongenburger en mej. A. M. v. d. Heide maakten muziek en mevr. H. Cool-van Stek droeg een sorookje van Bomans en enkele eedichten van Albert Verwev voor. Activiteiten, die dp moeite waard bleken te zijn om druk door de aanwezigen „eenzamen" te worden besoroken. Het SDreken ln het openbaar is voor velen een moeililk punt. Toch kan de drempelvrpes hiervoor over wonnen worden. Hoe. werd de aan wezigen uitgelegd door de heer M. A. H. van Remundt, voorzitter van de Vereniging tot Bevorderine der Wel sprekendheid. Dat het echt niet zo moeililk ls om in het ooenbaar te «weken bewezen hierna dp heer W. Wallaard en de jonge Wim Roe- la ndse. Hierna bleven de meeste aanwe- "ieen nog geruime tlld biieen om te luisteren naar de muziek, de ee dichten en vooral wat de bedoeling van deze bijeenkomst was, naar el kaar. Soebamlrio dreigt Voorbereidingen voor her concilie De Sint-Pietersbasiliek zal vanaf donderdag 27 september tot aan de aanvang van het concilie op elf ok tober aanstaande gesloten zijn. Aan de inrichting van de „conci- liezaal" in het interieur van de Sint- Pietersbasiliek wordt nog steeds ge werkt In de afgelopen dagen heeft dit werk enigszins gestagneerd door dat een gedeelte van de reeds opge trokken tribunes weer afgebroken moest worden daar een aantal kardi naalszetels, die van rode bekleding voorzien moesten worden, bij vergis sing in het bisschoppelijk groen wa ren gestoken. Daar verwarming van de basiliek niet mogelijk is heeft de Paus be sloten, dat de eerste zittingsperiode van het concilie niet langer dan tot begin december zal duren. Ten ge rieve van de deelnemers aan het con cilie wordt voorts een overdekte toe gang gemaakt van de stopplaats der auto's buiten naar de kerkingang. Naar aanleiding van de jongste po gingen tot brandstichting in de Sint Pieter is een dertigtal brandblussers rondom het middenschip geplaatst. Verder zijn er zeven brandkranen aanwezig. Er is steeds een ploeg van zestien Vaticaanse brandweerlieden in dienst. Gaan Oegstgeest en Baarn samenwerken Er bestaan plannen om de oplei dingsinstituten voor de zending van de Ned. Herv. Kerk en de Geref. Kerken, respectievelijk in Oegstgeest en Baarn gevestigd, te verenigen. Dit heeft prof. dr. H. Bergema, rector van het Gereformeerde zendingsse minarie t-e Baarn, gisteravond mee gedeeld in Laren, waar hervormden en gereformeerden samen een zen- dingstoogdag hielden. Het was voor de eerste keer in ons land. dat een dergelijke dag door beide kerken samen werd belegd. De toogdag ging uit van de zendings commissies van de twee kerken in de classes Amsterdam en Hilversum, 's Middags werd vergaderd in de Sin- gerzaal. De onlangs uit Indonesië teruggekeerde ds. A. de Kuiper sprak over de jonge kerk op Java. terwijl dr. H. A. van Soest het werk van de medische zending in Ghana be lichtte. Deze laatste merkte op. dafc het huidige regime de kerk in Gha na weinig spreekruimte meer laat. In de avondbijeenkomst sprak prof. dr. H. Bergema over zending en eenheid. Waar de zending zo cen traal staat in onze huidige theologie en zending en eenheid onlosmakelijk met elkaar verbonden zijn, staan de christenen in ons land voor de con sequentie de eenheid in hun kerk te realiseren, aldus prof. Bergema. De eenheid van een kerk is het allerbes te getuigenis van het werk van Christus. Door de eenheid wordt de boodschap duidelijk, die de christe nen te proclameren hebben. RADIO-UITZENDING OPENING CONCILIE Bij de opening van het tweede Va ticaans Concilie donderdag 11 oktober 's morgens om half negen, zullen twee KRO-reporters een ooggetuige- verslag geven van de intocht van de Paus en de concilievaders in de basi liek van Sint Pieter. Men schat dat de pontificale hoogmis om onge veer 10 uur zal beginnen. De deken van het college van kardinalen, Z. Em. Eugene kardinaal Tisserant, zal deze H. Mis opdragen. Men schat dat de plechtigheid om ca 1 uur is afgelopen. Omdat de NCRV zich bereid heeft verklaard op de dag van de opening van het concilie haar zendtijd met de KRO te ruilen, zal de reportage zon der onderbreking kunnen doorgaan. Trouwe hond De Duitse herdershond Caline heeft zijn baas, de schaapsherder Ulysse Chevron uit het Franse dorp Legt in de Jura naar huis gesleept, toen deze tengevolge van een voedselvergiftiging ern stig ziek was geworden. De herder ivas in elkaar gezakt nadat hij een blikje bedorven vlees had ge geten. Zijn hond dreef eerst de honderd schapen tellende kudde naar de schaapskooi en sleepte toen zijn baas aan zijn kraag naar huis. Hij deed zes uur over deze tocht. D. F. v. d. Mei plaatste aantal politieke kanttekeningen hij Troonrede Bij de aanvang van de gisteravond in restaurant Van der Heüden ge houden vergadering van de afdeling Leiden van de Chr. Hist. Unie schonk de voorzitter, de heer D. van der Kwaak, allereerst aandacht aan het plot seling overlijden van wethouder S. M. Stolp. Spreker greep hiervoor terug op het Woord van Paulus uit de brief aan de Corinthiërs, maar wij hebben deze schat ln aarden vaten, zodat de kracht, die alles te boven gaat. van God Ls en niet van ons". De Amsterdamse ontwerper 1 herfst- en wintercollectie ge- Ferry Offerman heeft gisteren toond. Op de foto Ferry Offer- in het Hilton-hotel zijn nieuwe man (links) en de mannequin Nanny uit Zaandam in gloednieuwe bruidscreatie. In een interview met de „Straits Times" heeft de Indonesische minis ter van Buitenlandse Zaken, dr. Soe- bandrio, verklaard, dat Indonesië zich genoodzaakt zal zien tegen- merverkiezingen maatregelen te treffen, als na de vorming van de nieuwe federatie Malesië in Noord-Borneo een mili taire basis mocht worden gevestigd. Als het bijv. een Amerikaanse basis zou zijn, zou Indonesië zorgen voor een Sowjetrussische basis op het In donesische dee! van Borneo. Dr. Soebandrio merkte o.m. op, dat op het ogenblik Malakka en Indone- j sië door de zee worden gescheiden.1 doch dat deze landen na de vorming van Malesië een gemeenschappelijke grens zouden krijgen, Wat maakt een mens, aldus de heer Van der Kwaak, zich toch druk. Het ontstellende bericht van het plotseling overlijden van de heer Stolp, is er om ons er nog weer eens bij te bepalen, dat ons leven aan de dood overgeleverd is. Wij dragen onze schat maar in een aarden vat. Ook Stolp wist dit en uit deze weten schap heeft hij steeds geleefd. De heer Van der Kwaak wijdde voorts uit over de capaciteiten van de heer Stolp, een eerlijk en trouw mens, die zich zelf in zijn werk niet zocht, doch de gelangen van de gehele gemeen schap op het oog had. Voorts stond de heer Van der Kwaak stil bij het eveneens plot seling overlijden van het Tweede Kamerlid, de heer F. H. v. d. Wete ring, die nog zo veel voor de CHU had kunnen betekenen. Met het ook op de komende Ka- erverkiezingen vermoedelijk in mei 1963 wees spreker nog eens op de beginselen van de CHU en sprak hij er zijn vreugde over uit, dat er in Leiden weer een C.H. Jon gerengroep is opgericht. Het Tweede Kamerlid, de heer D. F. van der Mei, maakte deze avond een aantal politieke kanttekeningen bij de onlangs door H M de Koningin uitgesproken Troonrede, waarvoor de verantwoordelijkheid uitsluitend bij het kabinet ligt. Volgens spreker heeft de regering op waardige wijze in deze Troonrede uitdrukking gege ven van haar gevoelens t.o.v. Nieuw- Gulnea. Het doet echter onaange naam aan, dat de internationale po litiek meer door macht dan door recht wordt bepaald. Dat uitbreiding zal worden gegeven aan de interna tionale samenwerking op economisch terrein juichte spreker toe. Dit brengt ons temidden van de proble men van de toetreding van Engeland tot de EEG, waarvan spreker hoopte, dat de onderhandelingen succes zou den hebben. Dit kan de politiek en economische stabiliteit van het Wes ten bevorderen. Op nationaal terrein achtte spreker het gunstig, dat de werkgelegenheid een hoog niveau minimale werk loosheid had bereikt en de overbe- steding kon worden voorkomen. Dat op het sociale vlak aan zoals te genstanders verklaren een „af braak-politiek" werd gedaan is geen Si :ake. In de boezem van het kabinet wordt reeds over een verbetering van de pensioenen gesproken. Hoewel op het terrein van de wo ningbouw nog vele moeilijkheden te overwinnen zijn het aantal wo ningwetwoningen zal worden opge voerd was de heer Van der Mei van oordeel, dat men te doen heeft met een kabinet, dat weet wat het voor de toekomst van ons volk te doen heeft en daarnaar ook handelt. Tenslotte vroeg ook spreker aan- dacht voor de beginselen van do C.H.U.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3