OVERSTROMINGEN IN SPANJE: 341 DODEN pP^Meen linnbrod is finnbrod p A A V er honger de knecht schuur sterft in de Hele gezinnen in hun slaap verrast Reddingswerk door storm bemoeilijkt Aan Meredith voor de derde maal de toelating geweigerd Rebellie in Jemen: nieuwe imam gedood (9ur/ ^ÏCte Riante villa zei zijn deuren open WEERBERICHT Oostberlijner neergeschoten Plaatsvervangend gouverneur moet eveneens voor hof komen McNamara in Frankfort VS-raketten voor ISRAEL Militaire raad ingesteld Mosley moest biezen pakken Boerin gearresteerd GRAND GALA DU DISQUE teuws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1962 No. 30767 LEIDSCh DAGBLAD Directeur: E A E van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De overstromingsramp in noordoost-Spanje heeft vol gens de laatste berichten al 341 mensenlevens geëist, terwijl nog meer dan zeshonderd personen worden ver mist. Men vreest, dat velen van de vermisten zijn omge komen. Na zware stortregens zijn de rivieren de Ripoll en de Riera zoals wij gisteren in een deel van onze oplage berichtten gister nacht buiten hun oevers getreden. Met geweldige snelheid drong het water de steden Sabadell, Tarrasa en Rubi en dorpen in de om geving binnen. Tientallen huizen stortten in. Gehele gezinnen werden in hun slaap door het water verrast en door de vloed mee gevoerd. Het reddingswerk werd gisteren door de aanhoudende storm bemoeilijkt. Ook Barcelona, in de directe omge ving van 't rampgebied, wordt door 't water bedreigd, doorcat de rivier de Besos buiten haar oevers is getreden. Het eiland Majorca werd gistermor gen eveneens door noodweer geteis terd. Door de overstromingen zijn de verbindingen in de gehele provincie Catalonië verbroken. Vele verkeers- spoorwegviaducten zün wegge vaagd. Het zwaarst getroffen gebied be slaat een oppervlakte van ongeveer duizend vierkante kilometer, gelegen tussen de rivieren de Besos en de Llobregat. In de textielstad Tarrasa kwam het water in het centrum tweeëneenhalve meter hoog te staan. Huizen bezweken onder net geweld, bussen en auto's werden meegesleurd. In deze stad alleen telde men giste ren 91 doden en 51 vermisten. Zwaar getroffen is ook Sabadell. waar vele mensen in hun huizen die door het water werden verzwolgen, de dood vonden. In Sabadell zijn tot dusver honderd doden en vermisten. In Rubi, bij Barcelona, had men gis teravond de stoffelijke resten van 44 inwoners geborgen, terwijl nog drie honderd personen werden vermist. Te Molins del Rey verdronken zes tien zigeuners onder een brug over de rivier de Llobregat, toen hun kamp door het water werd overval len. Vijftig arbeiders werden onder het puin bedolven, toen een aan de Ripoll gelegen fabriek instortte. Een belangrijk viaduct in de spoor lijn langs de kust. over de rivier de Besos nabij Barcelona, is ontzet. De Advertentie N.V. IMENEXCO, Hoge Rijndijk 25 te Leiden, zet zijn deuren voor u open en laat u genieten van een prach tige tentoonstelling In 5 modern ingerichte toonzalen kunt u dwalen langs vele fornuizen (Ico-Küppers- busch ovens en koelkasten. Wan neer komt u Dan kunt u zelf eens rustig genieten van de wonderen van vernuft die het leven van u, moderne huisvrouw, zo comfortabel maken: Ideaal-keukens, wasmachines, cen trifuges, wastafels, geisers, stofzui gers, aluminium keukengerei en nog veel meer. Elke werkdag (beh. 's zaterdags) kunt u vrij binnenlopen tussen 8.30 en 17.30 uur, gezellig rondneuzen en ideeën opdoen. Zien we u deze week nog 1 N.V. IMENEXCO, Hoge Rijndijk 25 WISSELENDE BEWOLKING De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Wisselende bewolking en enkele verspreid voorkomende buien. Vannacht en morgenochtend vroeg hier en daar mist. Aanvanke lijk zwakke, later matige tot vrij krachtige wind, krimpend van west naar zuid. In het algemeen iets ho gere temperaturen overdag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 28 SEPTEMBER Zon op: 6.34 uur; onder: 18.26 uur. Maan op: 5.51 uur; onder: 18.45 u. Hoogwater te Katwijk te 3.10 en 15.28 uur, laagwater te 11.19 en 23.35 uur. Dit blad bestaat uit 20 pagina's weg van Barcelona naar Frankrijk, bij duizenden vakantiegangers wel bekend. is voor een gedeelte onbe rijdbaar door grondverschuivingen en een vernielde brug by Mataro. Geen brood In Tarrasa is geen brood meer. Gezuiverd water wordt per kop rond gedeeld. Met vrachtwagens werd gis teren eten aangevoerd, maar in een langzaam tempo, omdat de meeste wegen zyn vernield en tal van brug gen zyn weggeslagen. Amerikaanse De Westberlijnse politie heeft be kendgemaakt, dat Oostduitse wacht posten gisteravond aan de grens tus sen Oost-Berlijn en de Franse sector van het westelijke stadsdeel, een Oostberlynse vluchteling hebben neergeschoten. Nadat men had horen schieten, had men gezien dat een zie kenauto van de Oostberlijnse politie een man van 25 tot 30 jaar weg bracht. De Amsterdamse politie zal waarschijnlijk als een van de eerste korpsen in Nederland ro tan schilden krijgen. Als de ge meenteraad de post van 300 gul den hiervoor op de begroting 1963 goedkeurt, zullen twintig van deze schilden worden aan gekocht om de politiemannen bij ongeregeldheden te beschermen tegen bekogeling met stenen en j rot [ruit. troepen, die in nabijheid van Barce lona zyn gelegerd, assisteren bij de reddingswerkzaamheden, die slechts moeizaam kunnen verlopen. Generaal Franco, het Spaanse staatshoofd, die in Cazorla, ver in het zuiden, op jacht was, werd on middellijk van de ramp op de hoogte gesteld. Hij liet zijn vice-premier, generaal Munoz Grandes, en de mi nisters van Arbeid, Openbare Werken en Binnenlandse Zaken direct uit Madrid naar Barcelona vertrekken. Vluchtelingen Barcelona is tot dusver betrekkelijk gespaard gebleven voor het waterge weld, al werden hier vyf doden ge meld. Alle hotels en pensions in de stad zijn vol vluchtelingen uit de omgeving, waar duizenden dakloos zyn geworden. De radiostations zen den geregeld oproepen uit om voed sel en om bloed voor gewonden, Al le treinverbindingen, behalve die met Madrid, zijn verbroken. Het is niet bekend, of onder de slachtoffers ook buitenlanders zyn. Hun aantal zal in elk geval waar schijnlijk niet groot zyn. omdat het belangrijkste toeristengebied. de Costa Brava, niet erg onder het noodweer heeft geleden. De schade in geheel Catalonië be draagt naar schatting meer dan zes tig miljoen gulden. Minstens dertig fabrieken, voor het merendeel textiel bedrijven, in het rampgebied zijn zwaar beschadigd, enkele zelfs vol komen verwoest. Zelfs zware machi nes werden door het water meege voerd. ernstig Toestand zegt R. Kennedy Aan de 29-jarige neger-ve teraan van de Amerikaanse luchtmacht James Meredith is gisteren voor de derde maal in zes dagen de toegang gewei gerd tot de universiteit van Ox ford, in de Amerikaanse staat Mississippi, die in de 114 jaar van haar bestaan uitsluitend blanke studenten heeft toege laten. Dit was de jongste ontwikke ling in de strijd, die de regering van Mississippi en de autoritei ten in Washington voeren en die tot inzet heeft het breken van het verzet van gouverneur Ross Barnett c.s. tegen het opheffen van de rassenscheiding in deze zuidelijke Amerikaanse staat. Gouverneur Barnett heeft ver klaard, dat hy liever de gevangenis in gaat dan toe te staan dat Mere- dith. de kleinzoon van een voormalige ne7t" van Mississippi heeft nu ook tuig van New Orleans naar Oxford om zijn derde poging te wagen. Ver gezeld door zes federale politie-be- ambten begaf hij zich naar het uni versiteitsgebouw, waar hem evenwel de toegang werd geweigerd door waarnemend gouverneur Paul John son, die zich eveneens in gezelschap van politiemannen uit zijn staat be vond. John Doar, vertegenwoordiger van het Amerikaanse ministerie van Jus titie, stapte naar voren en herinner de waarnemend gouverneur Johnson aan de bevelen van federale hoven om Meredith toe te laten. Toen Johnson ook daarop niet reageerde begon sheriff Mcshane, met Mere dith in zijn kielzog, naar voren te dringen. De sheriff vond echter steeds een staatsagent op zijn weg. „Gouverneur", vroeg hij waarnemend gouverneur Johnson vervolgens op bitse toon, ..handelen deze agenten op uw bevel?" „Zij bevinden zich hier omdat er een mogelijkheid bestaat dat er mensenlevens in gevaar wor den gebracht", antwoordde Johnson. Doar zei daarop: „Wij vragen u voor de laatste maal deze man toe te laten", maar na vijf minuten drin gen stapten de federale vertegen woordigers met Meredith weer in hun auto. Toen zij wegreden steeg er een applaus op uit de groep staatspolitiemannen in burger en in uniform. Behalve gouverneur Ross R. Bar- negerslaaf, als student aan de uni versiteit van zijn staat wordt inge schreven. Meredith vloog gisteren per vlieg- De Amerikaanse minister van Defensie. Robert S. McNamara is gistermiddag voor een bezoek van twee dagen aan de Ameri kaanse troepen per vliegtuig in Frankfort aangekomen. Hij zou waarschijnlijk géén ontmoeting met zijn Westduitse collega Strauss hebben daar deze met Vakantie is. McNamara is verge zeld van staatssecretaris Paul H. Nitze, die voor kwesties van in ternationale veiligheid aan het Pentagon verbonden is. Een Russische straaljager vloog gis termiddag in de luchtcorridor tussen Berlijn en Frankfort recht op een Amerikaans verkeersvliegtuig van de Pan American Airlines af en week daarbij scherp naar links uit waarbij het Amerikanse toestel op 137 meter werd gepasseerd. Het incident deed zich ongeveer 80 kilometer ten zuid westen van het Westberlijnse vlieg veld Tempelhof voor. De Amerikanen hebben een protest ingediend bij de Russische vertegenwoordiger op het Berlijnse luchtveiligheidscentrum. Ook dinsdag werden, zoals gemeld, een Amerikaans en een Frans lijn- vliegtuig in de luchtcorridors tussen West-Berlijn en West-Duitsland ge hinderd door Russische straaljagers Hoofdcommissaris van Düsseltlorf gearresteerd In Düsseldorf is de 46-jarige hoofd commissaris van politie Gtinter Tab zijn plaatsvervanger Paul Johnson opdracht gekregen zich voor het hof van appèl in New Orleans te verde digen tegen een aanklacht wegens belediging van de rechterlijke macht contempt of court dit in verband met hun optreden tegen toelating van de neger James Meredith op de universiteit van Oxford in Mississip pi. Beiden moeten zaterdagmorgen om tien uur voor het hof verschijnen. De Amerikaanse minister van Justitie, Robert F. Kennedy heeft gisteravond meegedeeld, dat er zono dig federale troepen naar de staat Mississippi gezonden zullen worden om een eind te maken aan de toe stand. De minister voegde er echter met nadruk aan toe, dat er over het gebruik van troepen nog geen defini tief besluit is gevallen. „De situatie is ernstig", aldus mi nister Kennedy, „wat betreft het zenden van federale troepenwe zullen alle middelen gebruiken die nodig zijn om ons werk uit te voe ren". Op verdere vragen zei hij, nog niets definitiefs te kunnen meede len. Bij overstromingen in de om- vier te Sabadell waarvan een geving van Barcelona, in Spanje, zijn honderden mensen om het leven gekomen. De foto toont een huis op de oever van een ri- deel door het geweld van het water is ingestort. Op de ach tergrond nog meer verwoeste huizen. De Amerikaanse regering heeft zich bereid verklaard Israël luchtdoelraketten voor korte af standen te verkopen. Zij zou hiertoe besloten hebben, omdat Rusland zulke raketten geleverd heeft aan Irak en misschien ook aan de Verenigde Arabische Re publiek en Syrië. Israël heeft reeds 1959 raketten willen kopen, maar Amerika stelde zich steeds op het standpunt, dat al les vermeden diende te worden wat Beweging tegen (le monarchie Bretonse hoeren blokkeren twee spoorlijnen Boeren in Bretagne hebben van daag de spoorlyn Parijs-Quimper ver sperd uit protest tegen verhoging van de vrachttarieven op 1 oktober. Zij plaatsten op verscheidene overwegen landbouwtrekkers. De boeren belet ten voorts de trein, die uit Quimper naar Parijs moest vertrekken, weg te rijden. Zij kregen versterking van vissers, zakenlieden en arbeiders, die ver wachten dat de nieuwe tarieven de kosten van levensonderhoud in Bre tagne met vijftien procent zullen doen stijgen. Voorts was de spoorlijn Parijs Brest op twee overwegen versperd. Volgens de Franse spoorwegen was het verkeer op de lijn Parijs-Quim per na een oponthoud van drie uur hersteld. Opstandelingen hebben vandaag het radiostation Sanaa in Jemen be zet en verklaard, dat er een „vrije republiek Jemen" is gesticht.. Vol gens de radio hebben de opstandelin gen imam Mohammed „uit de weg geruimd". Hij zou vermoord zijn. Imam (heerser) Mohammed volg de vorige week zijn vader, imam Achmed op, toen deze was overleden. De heersers van het rijk aan de Rode Zee oefenden op geestelijk en wereld lijk terrein alleenheerschappij uit. Mohammed had, toen hij de plaats van zijn vader innam, verklaard, dat hij een moderner bewind zou voeren. In afwachting van de vorming van een regering heeft een militaire raad i het bestuur in handen genomen. Men heeft Jemen de naam Arabische Je- menitische republiek gegeven, aldus deelde Radio-Sanaa mee. Op het le ger werd een beroep gedaan de koel bloedigheid te bewaren en de open bare orde te handhaven. De radio deelde voorts mee. dat negentien Sowjetrussische schepen, waaronder drie torpedojagers, in de haven van Hodeida liggen. Sanaa is met een bevolking van 100.000 zielen de grootste stad van Jemen en een van de twee hoofd steden van het land. Taiz, de tweede hoofdstad en woonplaats van de nieuwe imam, heeft ongeveer 15.000 inwoners. Volgens Radio-Sanaa heeft de op stand zich uitgebreid tot Taiz en de drie belangrijke provincies Salef, Ibb en Hajja. waarvan de opstandelingen blijken van steun hadden gekregen. We willen geen koningen of imams, zo werd door de radio gezegd. Men schat de sterkte van het leger van Jemen op 20.000 man. Sinds 1956 heeft het land geregeld wapens uit de Sowjet-Unie ontvangen. Het heeft een kleine luchtmacht, die voorna melijk beschikt over toestellen van Russische of Tsjechische oorsprong. De vliegtuigen hebben voor het merendeel buitenlandse bemannin gen. het geschil tussen Israël en de Ara bische landen zou kunnen aanwak keren. Israël krijgt nu waarschijnlijk ra ketten van het type-Hawk, die be schouwd worden als zuiver defensie ve wapens. Omtrent het aantal wa pens dat geleverd wordt, is niet be kend geworden. De vergadering in de Amerikaanse stad Buffalo, waar de voormalige Britse fascistenleider Sir Oswald Mosley gisteren het woord voerde, is abrupt geëindigd, toen de vrouw van de plaatselijke rabbi, mevr. Isa Klein, opstond en Sir Oswald toeriep, dat hy een fascistische jodenhater en een nazi was. „Ik ben nooit een fascist geweest", protesteerde Mosley, maar andere toehoorders stemden met me vrouw Klein in en Mosley moest haastig door een zijdeur verdwijnen, terwijl twintig potige studenten de mensen terughielden. Tot aan dit incident was de ver gadering vrij rustig verlopen. Mosley, die sprak op uitnodiging van de se naat der studenten van de plaatse lijke universiteit, werd begroet met enig gesis, maar kon daarna onge stoord zeggen, dat hij niets te maken wilde hebben met de wreedheden van het nazi-regime en dat hij voor een politiek en economisch verenigd Eu ropa was, als tegenwicht tegen het communisme. Mosley is nu voor het eerst in Ame rika sinds 1926. Een aantal leden van het Amerikaanse Congres hebben aangedrongen op uitwijzing en enkele joodse organisaties hebben tegen zijn aanwezigheid gedemonstreerd. Altijd kersvers brood in huis! MENSEN DIE HET GOED BEKIJKEN Vrijdag 28 september en zaterdag 29 september reportage ARISTONA (Van onze Roermondse correspondent) De Rijkspolitie in Schinnen (L.) heeft een 51-jarige weduwe gearres teerd. Zy wordt ervan verdacht haar 68-jarige boerenknecht P. Th. Otten bert gearresteerd. Hij wordt ervan verwaarloosd te hebben, verdacht in de oorlog te hebben mee- ^at man eraan ls gestorven, gedaan aan de executie van joden in I Deze knecht werd op 10 september de oostelyke gebieden. I door een arts aangetroffen in een totaal vervuilde schuur achter de boerderij, liggende op wat oude lom pen. Zyn lichaam was overdekt met wegens deze ernstige verwaarlozing wilde aanhouden, bleek zij spoorloos te zijn vertrokken. Pas maandag ver toonde zij zich weer in het dorp. Toen stelde de politie haar snel ln verzekerde bewaring. De knecht heeft Jarenlang, sinds het overlyden van de boer. al het werk op de boerderij voor zijn bazin verricht. De man zag er wel altijd schromelijk verwaarloosd uit, maar hij weigerde steeds de vrouw en haar boerderij te verlaten. Ook toen de gemeente hem voorstelde zijn ver dere levensavond ln een Inrichting zweren en het lichaamsgewicht van door te brengen. Gebleken ls. dat de de oude man bedroeg nog geen 35 weduwa zo n grote Invloed op hem kilo. De dokter liet de oude knecht uitgeoefend heeft, dat hij tegen ieder- overbrengen naar een ziekenhuis en Ten hardnekkig volhield, dat hij door stelde de politie van zijn bevindingen 1 ue boerin byzonderg oed werd ver- op de hoogte. De volgende dag over- I zorBd. leed Otten in het ziekenhuis. Toen De vrouw is voorgeleid aan de of- de politie van Schinnen de vrouw ficier van justitie te Maastricht. Uit het Leidsch Dagblad van 27 Sept. 1862: Wij vernemen, dat op den 3den October dit jiar Ley- den's ontzet zal worden her dacht door het houden van openbare volksvermakelijk heden op het Ruineplein. Aanstaande Zondag zal Ds. R. Koopmans van Boekeren. beroepen predikant te Ley- den, afscheid van zijn ge meente te Harlingen nemen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1