AUDIBERTI MODERNISEERDE HET SCHEPPINGSVERHAAL kunst laleiöoscoqp Een verloofd paartje steelt als de raven Kempers illustreerde de Bijbel met sfeer Renate Tebaldi op Schiphol „Pomme, pommepomme Is overlopend van fantasie WERELDNAAM VOOR] WAS APPARATEN! 'vasmachines -centrifuges -combinaties droogmachines Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 27 september 1962 Vierde blad no. 30787 Illlllllllllllllllllllllllllllllllll|l|l|||||il|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||| lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Verspelen wij ons persoonlijk geluk (Van onze Parijse correspondent) T ACQUES AUDIBERTI die de zestig al even is gepasseerd. J heeft in de 15 jaar dat hij zijn talenten vrijwel uitsluitend meer aan het theater wijdt hij was vroeger journalist en publiceerde bovendien nog enkele romans en assays een respectabel oeuvre op zijn naam geschreven. Respectievelijk uit hoofde van het aan tal van twee dozijn titels, respectievelijk vanwege de successen die hij er. bijna zonder uitzondering, overal in de wereld mee I heeft mogen boeken. En respectabel tenslotte vooral omdat hij in Frankrijk eigenlijk de enige schrijver is. die een brug wist te slaan vanuit het isolement waarin de ..experimentelen" nog steeds vegeteren, naar een genre dat globaal door het begrip „boulevard" zou kunnen worden gedekt. Hij zal als meridionaal het publiek dus zeker niet van een zonde be tichten wanneer 't zich in de schouw burg óók wel eens wil verzetten en vermaken. Maar hij acht 't evenmin noodzakelijk ter bereiking van het doe! onophoudelijk in hetzelfde krin getje of beter langs de zijden van dezelfde driehoek te blijven draaien op bewegen waar de-bleke- nakomers van een Bourdet nog al- I tijd niet buiten zijn getreden. Hij I heeft .ideeën" bij de vleet omdat hij overloopt van fantasie, zonder zich echter geroepen te gevoelen „thesen" te verdedigen of „boodschappen" te lanceren. Zo heeft Audiberti dan het uitgeputte en gesteriliseerde blijspel van de boulevard met zijn overstel pende verbeeldingskracht een injec tie van vitaliteit gegeven waarop 't ten minste in zijn handen wel te ren kan. „Improvisatie 99 Zijn nieuwste stuk, „Jomme, pom me. pomme" geheten dat de zer dagen, in een ander theater, al weer door een nog later produkt, „La Brigitta", zal worden opgevolgd biedt een goed en zelfs briljant voorbeeld van zjjn stijl, zijn humor en zijn geest. Een stijl die de indruk geeft zo voor de vuist weg geïmpro viseerd te worden, en waarbij woor- Boekbespreking KUNSTEN KLEUR Het is verheugend, dat A. W. Sijt- hoff's Uitgeversmaatschappij te Lei den overgegaan is tot het doen ver schijnen van de serie „Kunst en kleur" (De groten in de schilder kunst). Een aantal kunsthistorici van r.aam. t.w. Gorges Charensol, René Huyghe, Raymond Cogniat, Jean Cassou en Marcel Brlon geeft daar in. aan de hand van een groot aan tal prijzenswaardige kleurenrepro- dukties, een overzicht van de uiter lijke zowel als innerlijke ontwikke lingsgang van vijf belangrijke schil ders. Degas, Cézanne, Van Gogh, Picasso en Chagall. De Nederland se bewerking dezer boekjes is ver zorgd door Johan W. Schotman, dr. H van Guldener en Willem En- zmek. In kort bestek is hier op prettig leesbare wijze een schat aan wetens waardigheden bijeengebracht. De aandacht wordt onafgebroken ge boeid, de lezer, die zich voor deze meesters interesseert wordt op ver antwoorde wijze het nodige inzicht geschonken. Hoogtepunten uit de Hermitage De schitterende en omvangrijke schilderijencollectie van de Hermi tage, het beroemde museum te Le ningrad kan slechts door zeer wei nig Westerlingen bezichtigd worden. Bovendien worden slechts zelden werken uit dit museum voor exposi ties in het Westen in bruikleen af gestaan. Daarom is het verheugend, dat bi| de uitgeverij W. Gaade te Den Haag een vertaling is versche nen van „Le musée de l'Ermitage" onder de titel „Hoogtepunten der schilderkunst in de Hermitage", in de zorgvuldige bewerking van R. E. Penning. Dit prachtig -uitgevoerde boek bevat een overzicht van het schoonste dat in de Hermitage aan- wezig is en wel uit de Italiaanse, Nederlandse, Duitse, Franse en En gelse schilderscholen, zowel wat de oude als de moderne kunst betreft. Hel is verlucht met J20 buitenge woon fraaie vierkleurenreprodukties en 211 zwart-wit afbeeldingen van veelal onbekende werken van grote I meesters, o.m. Rembrandt, Rubens, Van Duck. Frans Hals, Cranach. Ti- tiaan, Murillo, Fragonard, Renoir, Gauguin, Cézanne, Matisse en Pi casso De bespreking van al deze werken vormt een ware lust voor de lezer, zij getuigt van veelzijdige deskun digheid en intelligentie. Daarbij wordt op boeiende wijze verteld, hoe deze uiterst belangrijke verzameling tot stand kwam. Een en ander vormt een ware aanwinst voor verrijking der ken nis van de in schilderkunst geïnte resseerde. Strijd om schoonheid Bij de uitgeverij Ploegsma te Am sterdam verscheen het boekwerk „Strijd om schoonheid", dat in tekst en foto's een interessant overzicht geeft van een halve eeuw werkzaam heid van de „Bond Heemschut". Een harde strijd om behoud van schoonheid in stad, dorp en land, in deze tijd dringender aan ooit! Met grote deskundigheid wordt in een aantal beschouwingen aangege ven, wat gedurende 50 jaar in dit opzicht aan resultaten werd bereikt, doch ook wat ongelukkigerwijs reeds voorgoed verloren is gegaan. Daar naast krijgt de lezer een juist in zicht in de vele hedendaagse pro blemen. „Strijd om schoonheid", gedocu menteerd met een 100-tal geslaag de foto's werd samengesteld onder redactie van Non Koot. Het „Ten geleide" is van de hand van de staatssecretaris van O. K. en W., het „Woord vooraf" schreef mr. S. P. den gedachten en gedachten weer woorden verwekken, zodat het stra mien of patroon van het gegeven voortdurend door een weelde van arabesken of guirlanden omrankt en soms zelfs bijna overwoekerd wordt. Dat „gegeven" is er niettemin en zelfs te volgen en ge zoudt t mogen omschrijven als een zéér vrije versie van het scheppingsver haal waarbij de vier hoofdpersonen Adam, Eva, Satan en de appel als tijdgenoten ten tonele worden ge voerd. terwijl God zelve als 'n deus ex machina, als de alom aanwezige regisseur de hele handeling bestiert, doch niettemin onzichtbaar blijft. En de plaats van handeling, althans vóór de zondeval en in het eerste bedrijf, het Paradijs dus, is hier een der deftigste stadsparkjes van Parijs, de Square Lamartine waar, op en rond een bankje, Vevette en Dadou, te zamen mijmeren over alles wat ze eventueel ooit wel zouden kunnen doen om zich intussen in die lucht kastelen, welke ze bouwen ganselijk gelukkig te gevoelen. Tot er na tuurlijk een lange, tanige en elas tische man verschijnt die zich va gelijk voorstelt als een onderhuur der in het huis zijns vaders, die als broodwinning het beroep van magiër of goochelaar zegt uit te oefenen en die de beide geliefden, even later, ook nog in kennis stelt met het volksmeisje Pomme. Pomme is een kleine, doch goed gevulde deerne en door de actrice die deze rol vervult, Francoise Vatel, had Audiberti zich voor dit stuk in dertijd ook later inspireren wier repertoire van verleidingskunsten vele nummers omvat en die boven dien nog andere en minder tastbare troeven uit weet te spelen. Zo ver andert ze water in olie, een geheim dat ze tijdens een heel intiem apartje bereid is Dadou. en later zelfs Ve vette te ontsluieren, nadat eerst de welbespraakte, gladde tovenaar alle rijkdommen heeft opgesomd die ook voor hen uit die wetenschap voort zullen kunnen vloeien. Voor die dub bele verlokkingen blijkt Dadou, na een korte aarzeling, te bezwijken en als straf zich aan de boom der kennis of der wetenschap vergrepen te hebber, én van zijn ontrouw, wordt het paar nu gedoemd de rest van zijn dagen te passeren in de verveling en tussen de muren van een flat die van al'e comfort is voorzien, doch waar ze het verlies van hun vroegere zorgeloze vrijheid blijvend zullen be treuren. Parabool ndien ge er de behoefte en de lust toe gevoelt dan kunt ge dit stuk dus zeker wel als een moderne Opdrachten voor muziekcomposities De staatssecretaris van O., K. en NV., mr. Y. Scholten, heeft opdracht verleend voor het componeren van: een concertant werk voor orkest aan Hans Osieck, te Heeze, een con certant werk voor solowerk voor vio loncello aan Hans Kox, te Apeldoorn, een concertant werk met een solis tisch aandeel voor contrabas aan Geza Frid, te Amsterdam, een werk voor fluit, altviool en gitaar aan Ton de Leeuw, te Hilversum, een eenvou dige sonatiine voor piano aan Jan Felderhof, te Bussum; een sonate of sonatine voor accordeon aan Wolf gang Wijdeveld, te Amsterdam; twee korte orgelwerken, bedoeld als naspe len, aan Louis Toebosch, te Breda, Cor Kee, te Zaandam en Jean Frans- sen, te Maastricht; enige liederen aan Herman Mulder, te Amsterdam; con certetudes voor altviool aan Berend Giltay, te Utrecht; concertetudes voor violoncello aan Henri C. van Praag, te Amsterdam; concertétudes voor fluit aan Adriaan Bonsel, te Hilversum; een werk voor klein man nenkoor en amateurblazers in kleine bezetting aan Lex van Delden, te Amsterdam: een eenvoudig werk voor harmonie- of fanfareorkest aan Bob Vos, te 's-Gravenhage; een een voudig symfonisch werk voor ama teurssymfonieorkest aan Jan van Dijk, te Rotterdam; een werk voor gemengd koor met begeleiding door enkele instrumenten, dat tevens ge schikt is voor uitvoering op middel bare scholen, aan Gerrit de Marez Oyens, te Hilversum; een concertant werk voor fagot aan Jurriaan An- driessen, te Wassenaar; concertante vocalises voor zang en piano aan Ro bert Heppener. te Amsterdam een werk voor blazersensemble, bestaande uit fluit, 2 klarinetten, 2 hobo's, 2 fagotten en 2 hoorns, aan Ludwig Otten, te Deventer. baron Bentinck, voorzitter van de Bono Heemschut. De verhandelingen maken duide lijk, dat de karakteristieke schoon heid van steden, dorpen en land schap nog steeds het meest kenmer kende openbaar cultuurbezit is, dat bewaard dient te blijven. Gelukkig dat ook velen onder de jongere ge neratie zich daarvan weer meer en meer bewust worden. Een uitgave, welke in een periode van velerlei wijziging, waarbij cultuurgoederen voorgoed verloren dreigen te gaan, van grote waarde is! parabool en een parafrase op het bij belverhaal beschouwen, met als les of moraal dat wjj twintigste eeuwers, geknield voor het gouden kalf en In amechtig ontzag voor wetenschap en vooruitgang ondertussen knap bezig zijn onze hoogste kansen op wat per soonlijk geluk te verspelen. Maar bo ven de pantheïstische wijsheid die deze exegese op kan leveren, mag dan toch zeker nog wel het tintelend plezier worden gesteld dat ge beleeft aan de talloze variaties en toespelin gen die Audiberti door dit thema werden ingegeven. Max Tailleur in ziekenhuis Max Tailleur, die twee weken ge- op Schiphol aankwam nadat hij zijn tournee door Nieuw-Guinea wegens oververmoeidheid ontijdig had moe ten afbreken, is gistermiddag in het Centraal Israëlitisch ziekenhuis te Amsterdam opgenomen. Sinds zijn terugkeer in Nederland heeft hij het bed niet meer verlaten. De Amsterdamse humorist, die al lange tijd enige last ondervindt van reumatische pijnen, heeft de laatste j tijd ook maagklachten. „Het beroerde i is dat ik voor mijn maag pillen slik, die slecht voor mijn reuma zijn en voor mijn reuma medicijnen in neem, die slechts zijn voor mijn maag". Op advies van specialist en huis- i arts zal hij zich nu in het ziekenhuis geheel laten onderzoeken en er ge ruime tijd volledige rust nemen. Het gevolg is. dat zijn „Doofpot" aan het ACME Galaconcert van het C.G.O. Ter gelegenheid van het 75- Rembrandtplein. d,e na een bes'fan van hct Concert zomervakantie morgen weer geopend gebou zou worden, voorlopig gesloten blijft, orkest wordt in het Con certgebouw te Amsterdam op maandag a.s. een gala-concert gegeven, waaraan de aanwezig heid van H.M. de Koningin luis ter zal bijzetten. Sprekers op die avond zijn mr. Y. Scholten. staatssecretaris van O. K. en W. mr. G. van Hall. burgemeester van Amsterdam en mr. J. W. de Jong Schouwenburg, voorzitter van de Raad van Bestuur van het Concertgebouw N.V. Zij worden ingeleid door dr. G. M. Greup, voorzitter der Neder landse Orkeststichting tot be heer van het orkest. Het programma bevat de na volgende werken: Ouverture "Le carnaval romain". op. 9 (1844) van Hector Berlioz, Kunstaankopen van Haarlem B en W van Haarlem hebben goed keuring verleend tot de aankoop tea t behoeve van het gemeentelijke kunst- Cnnrerfciphnuw- 1 bezit van een 150 centimeter hoog y I beeld op Ossip Zadkine. voorstellen de „De meter". Het beeld is than* nog op de Zadkine-tentoonstelling in Arnhem en zal omstreeks half ok tober naar Haarlem komen. Verder verwierf de gemeente Haar lem drie werken van Herman Kruy« geveer 1925), namelijk twee olieverf- in vier delen schilderijen ..Het lange dorp" en „Bosbloemenalsmede een aquarel en de Eerste Symfonie 1844- "Het karretJe '88) van Gustav Mahler tasie voor orkest. 1962) van Hendrik Andriessen Ook zijn aangekocht zes etsen van de Amsterdamse graficus A. Veld- Het concert staat onder leidinq ho<*n- *en gouache „Compositie" van D u i Kees Okx, en een 17de eeuws land- fan Bernard Haitink. SChapje van de Leidse kunstenaar Frans Post, die Maurits van Nassau vergezelde op diens reis naar Bra zilië. Daar maakte hij o.m. het thans door Haarlem verworven landschap je. COMPOSITIECONCOURS Onder auspiciën van de Union Grand-Duc Adolphe wordt een com positieconcours georganiseerd, met het doel het repertoire van de oor spronkelijke muziek voor harmonie verenigingen te verrijken. De manuscripten dienen voor 1 de cember 1962 te w orden gezonden aan Advertentie Met een lijntoestel van Alitalia is gistermid dag de Italiaanse sopraan Renate Tebaldi uit Milaan op Schiphol aangekomen. Morgenavond zal zij naar men weet in het Amsterdam se Concertgebouw optreden, tijdens het Grand Gala du Disque. Het klassieke gedeelte hiervan wordt in het Concertgebouw gegeven. Het lichte programma volgt in het Kurhaus te Schevenin- gen. Renate Tebaldi is één van de acht winnaars van een Edison, het bronzen beeldje, dat morqen wordt uitgereikt aan solisten die dit jaar de bes te muzikale prestaties hebben verricht. Zij ont vangt het beeldje voor haar rol in Othello, waar in zij de rol van Desdemona vertolkte. Violist JO JUDA concertmeester Zoals wü gisteren nog konden mei den is de violist Jo Juda met ingang van 1 januari 1963 naast Herman Krehhers benoemd tot eerste con certmeester van het Concertgebouw orkest. Jo Juda werd 7 september 1909 te Amsterdam geboren. Hij deed op 19- - jarige leeftijd cum laude eindexamen I de heer Schoentgen, Avenue Pasteur aan het Muzieklyceum te Amster- i 46- te Luxemburg. I dam als leerling van Alexander Mos- kowsky. Daarna verkreeg hij een I door de regering uitgeloofde prijs waardoor hij in staat werd gesteld znn studie te voltooien aan de Hoch- schule te Berlijn in de meesterklasse var. prof. Carl Flesch. Hij studeerde ook bil de bekende pedagoog Oscar Back Het uitbreken van de oorlog maakte een einde aan zijn solisti- 1 schc carrière. Na de bevrijding werd Jo Juda aangesteld als leraar aan het Kon. Conservatorium te Den Haag. Enige jaren later volgde zijn i benoeming als hoofdleraar aan het 1 Conservatorium te Amsterdam. Van' 1952 tot 1956 was hij eerste concert- meestei bij het Radio Philharmo- nisch Orkest, welke functie hij per 1 september 1959 opnieuw heeft aan- j vaard nadat hij van 1956 tot 1959 i concertmeester was geweest bij het U.S.O J9 Juda trad veelvuldig als solist op in binnen- en buitenland, o.m. op den, waarvan hij kort na de oorlog festivals en in radioprogramma's, de eerste uitvoering gaf. De eerste Tweemaal maakte hij een tournee uitvoeringen door het Concertge- jdoor Indonesië en Malakka. bouworkest van de vioolconcerten Verschillende vioolconcerten wer- van Frank Martin en Alban Berg den aan hem opgedragen, zoals het!werden eveneens met solistische me- j tweede vioolconcert van Sem Dres- dewerking van Jo Juda gegeven. Het is de eerste maal. dat Renate Tebaldi in ons land is. Haar kleine grijze poedel ..New" trok ook grote belangstelling. ..Poseren voor een j foto doet hij in ieder geval veel beter dan ik", zei Renate Tebaldi. Haar poedelt je is vijf jaar en j vergezelt haar op al haar buitenlandse reizen. De zangeres gaat ieder jaar met de ..Metro politan Opera" van New York mee op een Ame rikaanse tournee, die langs alle grote Ameri kaanse steden leidt. De foto toont haar in gezelschap van Willem Duys. de organisator van het Grand Gala du Disque. Nationale Ballet in Gebouw K. en W. Het Nationale Ballet onder leiding van Sonia Gaskell opent op 4 okto ber het seizoen met een voorstelling in het Gebouw K. en W. te Den Haag, waarbij het Kunstmaand Or kest onder directie van André Pres- (Van onze Kunstredactie) DE bijbel is steeds een inspiratiebron geweest voor kunstenaars. Men kent de taferelen, door oude meesters in beeld gebracht. Bij hen lag in hoofdzaak het accent méér op kleur en emotio naliteit ter illustratie van de verhalen, dan in het aanduiden van de sfeer. Aan Mart Kempers is door het Ned. Bijbelgenootschap opdracht gegeven tot het maken van een groot aantal tekeningen ten be hoeve van een nieuwe Bijbeluitgave. De resultaten van zijn werk zaamheid zijn thans te zien in het nieuwe kerkgebouw van de Ame rican Protestant Church aan de Esther de Boer-Van Rijklaan te Den Haag. (Van onze Groningse correspondent) De Groningse politie heeft een 21-jarige jongeman gearresteerd, zorgen muzikale beSeleidln8 zal ver- j van wje gebleken is. dat hij alleen of samen met zijn 19-jarige ver- Op het programma staan de ballet- loofde tal van diefstallen heeft gepleegd. ten: „Les Presages" (Massine-Tsjai- kowsky), „Pas de deux romantique" De jongeman reed zondagnacht om (Jack Carter-Rossini), waarin Pan- chita de P'eri en Sylvester Campbell reeds eerder successen oogstten, „Shirah" (Pearl Lang-Alan Hovha- ness) en „Le prisonnier du Caucase" (Skibine-Katchaturian). 125 jaar Nij<jh en Yan Ditmar Dit jaar herdenkt de N.V. Uitge verij Nijgh en Van Ditmar te Rot terdam haar 125-jarig bestaan, ter gelegenheid waarvan zij een boekje heeft doen verschijnen, waarin een vijftal auteurs uit de dertiger jaren herinneringen ophaalt. In 1837 vestigde de heer H. Nijgh te Rotterdam een boekhandel, waar aan kort daarna een uitgeverij voor boek- en plaatwerk verbonden werd. De eerste grote daad van de heer H. Nijgh was de oprichting van de Nieuwe Rotterdamsche Courant, waarin de veranderde inzichten op cultureel en economisch-politiek ge bied tot uiting kwamen. Later heeft hij een zelfstan dige onderneming van deze cou rant gemaakt, eveneens onder zijn leiding. Talrijk zijn de boeken, tijd schriften en periodieken, welke de uitgeverij in de loop der jaren het licht heeft doen zien, zulks op sterk uiteenlopend gebied. Tot de huidige levende auteurs van de uitgeverij behoren o.a. F. Bordewijk, Walter Breedveld, Er- nest Claes, Max Croiset. Pierre H. Dubois, Nick Funke- Bordewij, Albert Helman, Simon Vestdijk en Johan van der Woude. Sinds enkele jaren worden ook boe ken van buitenlandse auteurs uitge geven, o.a. van Frank Arnau. Nico- lai Chochlof, Jos'e Giovanni. Hilde- gard Kaeser en Joseph Kcssel. kwart over drie door de Verlengde Visserstraat met een groot pak ach terop zijn fiets. Een surveillerende agent, die dat verdacht vond, hield hem aan en toen bleek dat het pak een splinternieuw televisietoestel be vat tt. „Wilt u het toestel over nemen?", vroeg de jongeman. „Ik heb het gevonden op de zandvlakte van de Westerhaven". Aan het toestel kleefde echter geen enkele zandkor rel. zodat de politie-agent de jongen meenam naar het bureau. EXPOSITIE JAVAANSE BATIKKUNST Op 30 september zal in het Mu seum voor Land- en Volkenkunde in Rotterdam een tentoonstelling worden geopend, die gewijd is aan de Ja vaanse batikkunst. De expositie duurt tot april 1963. Het museum ls in het bezit geko men van ongeveer 25 na-oorlogse batiks, die men in ons land nog nauwelijks kent. Zij vallen op door hun forse patronen en felle, agres sieve kleuren, die waarschijnlijk ex pressie geven aan de behoefte te breken met een oude, aan tradities gebonden kunst. Deze collectie neemt uiteraard een belangrijke plaats in op de tentoonstelling. Om goed te doen uitkomen in welk opzicht de recente batiks verschillen van de tra ditionele, zijn er ook een aantal vooroorlogse sarongs en andere kle dingstukken uitgezocht en gerang schikt naar kleur. De tentoonstelling is zodanig in gericht dat men vrij duidelijk de evo lutie van de batikkunst kan volgen. Door middel van dia's kan men bo vendien enkele veel voorkomende patronen zien, die niet in natura ge toond kunnen worden. Tenslotte zal ook een filmpje worden vertoond over het batikprocedé. Graag gewild Daar bleek uit de ondervraging, dat hij met zijn verloofde omstreeks twee uur bij de firma Zonderman aan de Paterswoldseweg voor de eta lage had staan kijken. Het meisje zag een stofzuiger staan, die ze graag wilde hebben. Ze keken of de deur op slot was. hetgeen niet het geval bleek te zijn. De winkelbel ging echter over, waarna beiden op de vlucht sloegen. Een poosje later kwamen ze terug en toen de deur nog openstond haalden ze uit de kas f 92 aan papiergeld. Vervolgens haalden ze bij het huis van het meisje een fiets om een tele visietoestel, waarop hun blikken wa ren gevallen, te kunnen vervoeren. Het toestel werd in een regenjas ge wikkeld. Het meisje is daarop lopend naai huis gegaan. Zij werd nog de zelfde nacht van bed gelicht. Meermalen Bij onderzoek is gebleken, dat bei den, alleen of tezamen, tal van in braken hebben gepleegd. Zo werd bij een inbraak een kampeertent van f 200 meegenomen en het meisje stal tijdens een middagpauze uit een on beheerde kas van de machinefabriek Helpman, waar zij werkte f 100. Het geld gaf zij aan haar verloofde. De jongen stal door insluiping uit het Natuurkundig Laboratorium aan de Westersingel te Groningen een uni- verseelmeter van f 800 en bij een in braak in een fotogroothandel nam hij een fotovakcamera met statief en andere toebehoren mee ter waarde van f 500. Hij kwam een paar maan den later in dezelfde zaak terug en nam toen drie filmcamera's ter waarde van f800 mee. Bij een in klimming in een handelsdrukkerij verduisterde hij een radioversterker van f 200, terwijl uit een geparkeer de auto een autoradio van f 150 werd ontvreemd. Beiden zijn ingesloten en worden ter beschikking van de Justitie ge steld. Het onderzoek duurt nog voort. Een der illustraties van Mart Kempers: II Koningen 25 11 ..De ballingschap" Deze tentoonstelling is de eerste van een serie exposities van religi euze kunst, die het Amerikaanse kerkgenootschap hoopt te organise ren. teneinde te tonen wat zowel In ons land als in Amerika en wellicht ook in andere landen oji dit gebied gepresteerd wordt. Kempers maakte een aantal een voudige tekeningen, waarin bij voor keur de sfeer der gebeurtenissen ge suggereerd worou, hiermee een zui vere en begrijpelijke achtergrond voor de gebeurtenissen gevend. Over het algemeen voldoet r.ijn werk ook naar de geest aan c'e bedoe ling: namelijk om nieuwe bijbeluit gave aantrekkelijk te maken voor een breed lezerspubliek. Mart Kempers in 1924 in En schede geboren genoot zijn oplei* ding in Amsterdam aan het Insti tuut voor Industriële Kunst, waar zijn leermeester P. Zimmerman was. In 1957 werd hem de Duwaerprijs van de stad Amsterdam toegekend voor een door hem entworpen boek voor de Stichting „De Roos". Het gehele ontwerp voor de nieu we bijbeluitgave, t.w. letterkeuze. typografie, de verdeling van de te keningen in het boek. de band en de stofomslag waren in zijn han den.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 13