„Diogenes" Elek Schwartz zag Ajax bij NAC in de mist verdwijnen 'ittig vechtend UVS na list overmeesterd: 4-1 Zuma mist penalty Scores in eredivisie SPORT IN NEDERLANDIN LEIDEN EN IN DE KONGO Oranjeploeg samengesteld Vriendendienst Terug Volley balzege op Belgen pgerichf 1 maart 1860 Maandag 24 september 1962 Derde blad no. 30764 „Vriendendienst" Feijenoord een Impressies van Piet Kanteheen LFC-bestunr Nationale rouw van Fortuna '54 typische ploeg LFC—Koodenhitrg in de clinch viste niet pers in Brazzaville b» ach londscoach Elek Schwartz heeft Nederland elftal, dat woensdag fcnd a.s. in Kopenhagen tegen De parken zal uitkomen, als volgt itngesteld: loei: Van der Merwe (NAC), ach- Wiersma (PSV) en Renders •V)midden: Van Wissen (PSV), nk en Muller (beiden Ajax), voor: art, Henk Groot, (beiden Ajax), der Linden (DOS), Prins jzer (beidep Ajax). teserves zijn: Lagarde (SC. En- ede), Petterson (Blauw Wit), irijvers (NAC) en Tol (Volen ft"' V )p drie plaatsen wijkt het elftal ven het team dat op 5 september 80 van de Antillianen won ersma weer hersteld ver ing Petterson als rechtsback. lier, eveneens wegens een blessure en de Nederlandse Antillen niet chikbaar. werd als linkshalf geko- in plaats van de NAC-er Schrij- Midvoor Piet Kruiver tenslotte, woensdag j.l. geblesseerd werd, ,£|est zijn plaats afstaan aan Ton- >ej van der Linden. Het KNGV heeft de Nederland- herenploeg, die zaterdag 29 sep- nber in Homberg tegen de tur- ie :s van Rijnland zal uitkomen, als (t samengesteld: Willy Jaegers zj ilhelmina Bocholtz), Jaap van der ,r; de (Astrow, Souburg Kees Pruys OS, Amsterdam I, Joost Blits an lympia, Amsterdam), Gerrit ten fe s (KVTE, Enschede) en Gerard (Keizer Otto, Naarden). ,.Wat is wijsheid Menigeen, die met voetbal te maken heeft, voelt zich een Diogenes, op zoek met zijn lantaarntje. Voorop Elek Schwartz oom Elek onze opperste voetballeider, die op de tribune bij NAC we mogen wel zeggen zijn Ajacieden de mist in zag gaan. Het werd hem althans mistig voor de ogen, bij de gedachte, dat dit nu zijn mannen waren, die woensdag a.s. tegen de Denen voor de doelpunten moeten zorgen. In Breda maakten zij er niet één Voor hetzelfde geld had oom Elek ook blij kunnen zijn, want de keeper, die een succes van de Ajacieden in de weg stond, heette Van der Merwe en die staat ook in Kopenhagen in doel. Die 20 van NAC was in de eredivi sie verrassing nummer één. Er zijn er nog meer. Fortuna '54 is van zyn hoge voetstuk getuimeld. Het was een Limburgse vriendendienst van MVV. Dc Maastrichtse roodbaadjes halen wel meer van die grapjes uit. Buhler en Coenen hadden in het eerste kwartier het blazoen van de Fortunezen al bezoedeld en eerst genoemde voegde er voor de rust nog een smeïje aan toe. Met een 30 nederlaag kon de ploeg van Joosten het doen. Aan directeur Adriaanse de taak om de smetjes weg te poetsen. Hard moreel De nieuwe leider van de eredivisie heet Sparta. Dat konden de Rotter dammers een paar dage terug, toen ze met Cuppiin uit Lausanne terug keerden, ook niet dromen. Maar de Rotterdammers hebben, van oudsher, een hard moreel. Op de terugweg, in het vliegtuig, zei Kleingeld, Sparta's secretaris, tot ieder, die het horen wilde: „En nu denken we alleen nog maar aan de wedstrijd van zondag:". En dat hebben de Rotterdammers in praktijk gebracht. Ze speelden tegen PSV wel geen voetbal van de boven ste plank, maar dat deed PSV al evenmin. Het was wel spannend, maar doelpuntloos. De beste man in het veld was Van Wissen. Hij verloor zijn schoen en kreeg een reprimande van scheidsrechter Van Gennissen. Typisch Tot de typische clubs van dit sei zoen behoort Feijenoord. Daar koch ten de Rotterdammers voor een be drag, dat dichter bij de twee ton ligt dan bij eén de blonde Zaankanter Piet Kruiver. Maar als U denkt, dat de duurste midvoor van Nederland Feijenoord zondag naar de overwin- noing heeft geleid, hebt U het mis. Doordat Cor van der Gijp ook nog niet fit was stond Bergholtz op die plaats. Maar ook Pummetje, hoe fa natiek ook, liet de Feijenoorders op het Amsterdamse Mosveld niet jui chen. Het meeste plezier beleefde Feyn- oord van Hordijk, die twee doelpun- (Van een onzer redacteuren) Zoals in de lijn der verwachtingen lag is de jonge UVS-ploeg in Gouda tegen het „door de wol geverfde" ONA ten onder ge gaan. De cijfers wijzen wel uit dat de zege van de thuisclub onbe dreigd was: 4 1. Een tweede stevige nederlaag dus, maar toch niet één om het hoofd lang over te laten hangen. Want het was hartverwarmend te zien hoe de jonge UVS-ers vochten voor een goed mogelijk resultaat. UVS toonde in Gouda het hart van een leeuw te bezitten en de spelers hebben tot de laatste minuut alle krachten in de strijd geworpen. Inzinking Het kritieke ogenblik voor UVS twam in deze wedstrijd na ruim ten half uur. ONA, dat van begin of aan wat sterker was en tactische uiteraard wat beter voetbalde, stond toen met 1-0 voor dank zij een doel punt van linksbuiten Siem de Joeng, die wat te veel vrijheid had gekre- gen van Kooreman en daarvan goed gebruik had gemaakt. In die 31ste minuut liepen v.d. Starp en Zuma in het Goudse doelgebied vast en vol gens arbiter Arts gebruikte de ONA- terdediginc daarbij niet de regle mentaire middelen. Zuma zette zich »chter de strafschop maar plaatste de bal tot teleurstelling van al rat ÜVS was bijna recht in de handen van doelman Evengrocn! Als Zuma had geschoord en de fel le UVS-ploeg had zich kunnen vast bijten in het spel van de tegen stander misschien dat het dan heel anders was gelopen. Maar „als" en «misschien" staan nu eenmaal ver van de realiteit en bij rust was het 1*0 en géén 1-1. Tot een kwartier na rust hield de wel niet feilloos maar toch on vermoeibaar werkende UVS-verde- diging stand. Toen kwam de fatale inzinking, die de winst in vrij korte tijd definitief in handen van ONA bracht. Een hoge bal vanuit het middenveld kwam helemaal op links bij De Jong terecht, die totaal on gedekt stond. Uit een bijna onmo gelijke hoek kogelde hij direct en zeer fraai in, te snel voor de overi gens steeds goed ingrijpende Ver meer (2-0). Een doelpunt dat de Gouwenaar beslist niet el': ogen blik uit de mouw kan schudden, want even later kreeg hij een veel gemakkelijker kans op enkele me ters van de UVS-doelman en toen schoot hij hoog over.. Geen „lucht" Maar ONA kwam direct terug en de UVS-defensie kreeg dan ook UVS-doelman Vermeer is deze Goudse aanvaller te vlug af. (Foto Leidsch Dagblad) slechts heel weinig „lucht". Het der de ONA-doelpunt was een meester stukje van midvoor C. v. Rhijn, een uiterst gevaarlijke jongen. Met één geraffineerde beweging schudde hij Massaar en Balkhoven van zich af en schoot vervolgens laag en zuiver langs Vermeer (3-0). Op dat moment was de strijd eigenlijk al beslist. Zu ma mocht met de handigheid van een goochelaar doen wat hij wilde, hij kreeg te weinig steun om echt gevaarlijk te zijn. Van Leeuwen op de linkervleugel was zyn directe te genstander Perdijk nogal eens te i vlug af doch zijn afgeven was te I traag en vaak onzuiver. Kortom er zat geen vaart in de Leidse voor hoede. In de 25ste minuut schoot Balk hoven een stevige bok door finaal naast de bal te trappen en zoiets kan men zich tegen een midvoor als Van Rhijn niet permitteren. Met een stevige kogel werd het 4-0 en pas toen drukte UVS de Gouwena ren wat terug. In de 35ste minuut kwam dan het dikverdiende tegen- punt. Van Leeuwen schoot een vrije schop keihard tegen de lat en v.d. Starp dreunde meteen daarop langs Evengroen (41). De Rus Yuri Vlassov zegevier de zondag tijdens de wereldkam pioenschappen gewichtheffen, die in Boedapest worden gehouden, in de zwaargewichtklasse met een totaal van 540 kg voor de drie Olympi sche oefeningen. ten voor zijn rekening nam. Een pit tig ventje deze Hordijk. Hij heeft Feijenoord al eens eerder uit de na righeid geholpen en wat zo typisch is hy heeft geen cent gekost Staalkaart Nederlands meest onfortuinlijke voetballer is wellicht de Volendamse midvoor Dik Tol. Zijn benen zijn een staalkaart van blessures. Alles wat een voetballer kan krijgen heeft Tol al gehad. En juist nu de fortuin hem toelachte nu hij op de nominatie stond om woensdag aanstaande de aanval van oranje te leiden in Ko penhagen raakte hij opnieuw gewond. Met een ferme beenwond moest hij gisteren de strijd staken tegen ADO. En dat zal ook wel een van de rede nen zijn geweest, waarom het in het Haagse Zuiderpark 00 is gebleven. Wie moet het nu doenTony van der Linden? Hij schoot tegen Blauw Wit wel veel, maar niet goed. Moeilijk „Een zware, moeilijke wedstrijd", wedstrijd", zei scheidsrechter A. P. Bom. De donkere Haagse fluitist zat in zijn kleedkamer nog wat bij te komen van de tweemaal drie kwar tier draven en fluiten die nodig wa ren om de derby LFCRoodenburg in goede banen te leiden. „Jammer, dat de aanvalslinies van beide ploe gen zo zwak waren en het toch wel vrij hoge tempo steeds weer afrem den door uitzichtloze individuele ac ties. De uitslag van de ontmoeting mag dan voor het publiek wat onbe vredigend zijn, hij geeft geen van beide ploegen reden tot klagen", vond de heer Bom. De Roodenburg-rechtshalf Dries van Rooyen was „dik tevreden" met de uitslag: „Vergeet niet, dat we veel tegen hadden. LFC startte als favo riet en had bovendien het grootste deel van het publiek mee. Maar als je het mij vraagt, dan hebben de Ka naries ons wel een beetje onder schat. Bart Ouwerkerk had het een zware wedstrijd gevonden en was olij dat hij de douches weer kon opzoeken. Hij zij veel waardering te hebben voor de capaciteiten van scheidsrechter Bom De voorzitters van beide verenigin gen. de heren F. van Waveren (LFC) en L. Geuke (Roodenburg) hadden niets dan lof voor eikaars verdedigin gen, maakten enkele kritische op merkingen over eikaars voorhoede spelers en toonden zich zeer eensge zind toen ze zeiden: „Het belangrijk ste is. dat het zo'n sportief gespeelde wedstryd is geweest. We hebben geen enkele wanklank gehoord". LFC-trainer Wallaart en de aan voerder van de kanaries, Henk Heij- mans, waren eigenlijk de enigen die niet helemaal tevreden waren met resultaat van de wedstrijd. Wallaart had het idee, zoals hij zei, „dat er voor LFC in deze derby meer zat, dan eruit gekomen is. De jongens hadden het overwicht van het eerste kwar tier moeten aangrijpen om een voor sprong te nemen. Maar ja, zo'n der by, je weet het nooitHenk Heij- mans dacht nog met spijt terug aan die prachtige kans die hij zo gran dioos miste. „Stel je voorik had maar één seconde sneller moeten zijn dan had hij gezeten Armgebaar Scheidsrechter Th. Arts uit Den Haag is gisteren tijdens ONA UVS elke official, verzorger en coach, die een vin onreglementair verroerde met een waarschuwen de vinger tegemoet getreden. Het begon al na een kwartier toen Stouten kreunend het gras op zocht en Siem Stokkel, de UVS- verzorgerzonder voorkennis van Arts in het been van de Leidse midvoor begon te knijpen. Toen Arts het zagstapte Stokkel net voldaan buiten de lijnen, maar een fluitje en een stevig handge baar riepen Siem in het speelveld terug. Met een beleefd gezicht luisterde hij vervolgens naar het geen 'Arts hem in het oor fluis terde. Bij het doel van Vermeer werd het toen een beetje bal. Er kwam een ON A-meneer met uitgestrekte, wijzende arm het veld in met de langzaam-zekere tred van een slaapwandelaarArts had nog geen vier tellen nodig om zich te realiseren dat die man niet mocht wijzen, althans niet in zijn speelveld. Weer een fors armge baar en de man verdween zo snel dat het leek of hij in lucht oploste. Beurt aan Piet Toen was het de beurt aan Piet Kantebeen. Van de zijlijn onder nam de UVS-trainer een voetreis naar het doel van Vermeer. Kan tebeen gaf daar een paar duide lijke aanwijzingen en kreeg daar op bezoek van een ON A-contro leur die hem verzocht dat werk te staken. Kantebeen keek de man aan zoals de wolf de zeven geitjes moet hebben bekeken en ging on verstoorbaar door. Toen kwam er een tweede, wat oudere ON A-heer die Kantebeen teder bij de arm vatte. Ook van hem maakte Kan tebeen zich los. Het duurde niet lang of Arts werd erin gemoeid, die de UVS-trainer eerst binnen de krijtlijnen floot en hem daar na met het overbekende armge baar naar het bankje verwees. De ON A-man zag het met voldoening aan en bleef bij het doel staan. Dat zinde Kantebeen weer niet, die naar Arts wandelde en wees. Het armgebaar van Arts en de man verdween met de pas van iemand die heel vlug naar huis moet. In de tweede helft was men aan beide kanten iets voorzichtiger. Tandakkend stond de ON A-ver zorger langs de lijn toen een van zijn spelers pijnlijk omlaag stort te. Maar hij ging het veld niet in. Toen maakte Arts een armzwaai, hetwelk aanduidde dat de man er in mocht. Hij liep zwaar van ge luk de arena binnen, als een kind dat na het eten onverwacht nog even mag buitenspelen. Tja, U wist het misschien niet, maar ook buiten de lijnen worden vele overtredingen gemaakt Viscontact Om de Leidse sport journalisten eens op een andere wijze dan clubbe stuurder-verslaggever te ontmoeten, had het LFC-bestuur zaterdagmid dag het bijzonder aardige initiatief genomen een viswedstrijd uit te schrijven. Bij Allemansgeest zetten beide ploegen zich ernstig aan de strijd, hetgeen LFC-voorzitter Van Waveren nogal enige moeite kostte omdat zijn haakje zich hardnekkig in zijn sok had vastgebeten. Het LFC-bestuur won de strijd gran dioos. De uitslag was 14—10 voor de kanaries-officials, waarbij aange tekend doent te worden, dat de sportjournalisten versterking had den gekregen van de LFC'ers Bouk en Jan Pijnakker (respectievelijk 6 en 3 stuks) en dat het tiende ex emplaar door Ragut van het Vrije Volk 's ochtends bij een vishande laar was gekocht. Berend van de Vos was met vijf stuks de kam pioen van de LFC-bestuurders. Na afloop, onder het genot van kip, patat en nog iets, reikte voorzitter Van Waveren de wisselbeker aan zijn eigen ploeg uit. Daarna kreeg hij van controleur Flip Massaar. die behalve het noteren van de vangst, vlot de inwendige mens ver sterkt had, te horen dat hij gedis- kwalificeard was en dat zijn vangst (twee „stekelbaarsjes") niet bij de scoregeteld was „wegens het vissen met levend aas". En dan te bedenken dat de LFC- voorzitter op een gegeven moment zo'n kanjer aan de haak had, dat hij zijn „angel" verspeeldeIn tussen hoopt LFC (èn de sport pers), dat dit initiatief navolging krijgt en dat ook Leiden een „Club van Honderd" zal gaan tellen. Dochters De heer Van Varick, vader van drie voor Concordia uitkomende dochters, heeft de zaterdagavond doorgebracht in de wat benauwde sfeer van de gym nastiekzaal aan de Pieterskerkgracht, waar de kampioenschappen van de Turnkring Leiden werden gehouden. Hij kwam een uurtje na het begin binnengeslopen op een wijze die deed vermoeden dat hij elk ogenblik van uit een hinderlaag zou kunnen wor den beschoten. Toen hij „stalles" stond en het hoofd in een wat moei lijke bocht legde om ook nog wat te zien. zei hij ter verklaring: „Ik breng vanavond drie dochters in het strijd gewoel en blijf dan maar eens thuis als ze wisten dat ik er nou pas ben, zou je nog eens wat hóren". Met een peinzende blik volgde hij daarna een van zijn dochters, die op de even- wichtsbalk stoeide. Ze duikelde er een paar keer af en pa Van Varick wist waarom: „Als jé een slecht even wichtsgevoel hebt, ga dan maar eens voor zoveel ogen op zo'n latje staan", zei hij met een bedrukte glimlach. De gehele verdere avond hebben we met sympathie naar zijn in het toernooi- veld rondspartelende familie geke ken In de Kongo Ongeveer 2.700 Kongolese „voetbal- vluchtelingen" zijn dit weekeinde in Brazzaville (voormalig Frans Kongo) aangekomen. Zij werden uit het buurland Gabon gezet, omdat na een voetbalwedstrijd tussen elftallen van Gabon en Kongo, die vorige week zondag in Brazzaville in het voordeel van Kongo eindigde, relletjes waren uitgebroken. De wedstrijd gaf al een stand van 3—1 in het voordeel van de Kongo lezen te zien, toen de scheidsrechter een vierde doelpunt afkeurde. In het veld en op de tribunes werden heftige robbers gevochten tussen voor- en tegenstanders van de scheidsrechter lijke beslissing. Omdat de Gabonezen, die in aantal ver in de minderheid waren, de onheuse bejegening van hun gastheren niet konden verkrop pen. grepen zij, teruggekeerd in hun eigen stad Libreville, de kans op Erwin Sparendam op de grond liggend) scoort voor Blauw Wit de gelijkmaker in de wedstrijd tegen DOS. wraak. Huizen en auto's van aldaar wonende Kongolezen werden in brand gestoken en hevige gevechten wa ren hiervan het gevolg. Militairen werden tehulp geroepen om de po litie te helpen de orde te bewaren en men stelde een avondklok in. Op hoog niveau Ook op hoog niveau werd strijd geleverd, want president Leon Mba van Gabon kapte de sportieve be trekkingen tussen beide landen af, stuurde een protest naar Brazzaville en kreeg er ook een terug. Toen dit er niet bijgedragen had de zaak tot ware proporties terug te brengen maakte president Leon Mba korte nietten en gelastte alle in zijn land wonende Kongolezen te vertrekken. Zijn in Kongo verblijvende landge noten verzocht hy dit land de rug toe te keren. President Fulbert Joeloe van Kon go-Brazzaville heeft thans president De Gaulle verzocht tussenbeide te komen in het geschil tussen zijn land en Gabon. Op een buitengewone ka- binteszitting in Poine Noire werd voorts besloten om 24 september te beschouwen als een dag van natio nale rouw. Iedereen krijgt vrijaf met behoud van loon. De bevolking wercl verzocht maandag naar de kerk te gaan om de „slachtoffers van de moorden in Gabon" te herdenken. op aarde „Abe.AbeDeze kreet is gisteren weer eens gehoord, maar niet in Eindhoven, waar Abe speelde, doch in Hil- J versum. waar Faas Wilkes zijn supporters teleurstelde. Na een duizelingwekkende start is Xerxes tamelijk onzacht op de aarde teruggekeerd. De I 3—0 nederlaag tegen t Gooi f was verre van opwekkend. Spel. Enschede-Willem 2 52, Rhan 1—0, Zweers 2—0, Nemes 3—0, rust, Bosveld 4—0, Van Elderen 4—1, Senders 4—2, Rhan 5—2. Scheids rechter Aalbrecht. Toeschouwers 10.000. Sportclub Enschede had geen uit gesproken overwicht, maar haar voorhoede, waarin de Hongaar Nenes de architect was, won het royaal. 9 De VolewijckersFeijenoord 14, Veldhoen 0—1, Polak 1—1, Hordijk 1—2, rust, Kreyermaat 1—3, Hordijk 14- Scheidsrechter L. van Ravens. Toeschouwers 16.000. Feyenoord won tamelijk fortuin lijk. Van de vier Rorerdamse doel punten ontstonden er twee door gro ve fouten van doelman Kirsten en één uit een tweemaal door Kreyer maat genomen penalty. Blauw Wit—DOS 1—1, Kruin 01, rust, Sparendam 1—1. Scheids rechter J. Bylevcld. Toeschouwers 9.500. Een zeer matige wedstrijd waarin de Surinaamse spelers Michel Kruin en Erwin Sparendam beiden ex- Elinkwyk het meest opvielen. GVAVHeracles 21, W'estra 01, Nuninga 11, Zoetcndal 21, rust en einstand. Scheidsrechter Gording. Toeschouwers 12.000. Henk Zoetendal, de jeugdinterna- t'onal, zorgde met een doelpunt van dertig meter afstand voor het hoog- tepunt van de wedstrijd, die rijk was aan enerverende momenten, maar die na rust weinig goed voetbal liet Het Nederlandse heren volleybal team heeft zaterdagavond in Brussel in een officieuze interland een 3-1 zege behaald op België.De setstan den waren 16-14, 12-15, 15-7, 15-12 f ;«vy-Fortuna '54 3—0, Buehler 1—0, Coenen 2—0, Brinkhuis 3—0, rust- en eindstand. Scheidsrechter j Leo Horn. Toeschouwers 22.000. Een mannelijke stryd, waarin de 3—0 voorsprong die MVV voor rust nam beslissend was. Bij twee van de drie doelpunten ging de Fortuna- doelman Gijzel overigens niet vrijuit. Sparta—PSV 0—0. Scheidsrech ter Gennissen. Toeschouwers 23.000. In deze felle, spannende strijd tra den de verdedigingen zegevierend te voorschijn. Voor de Rotterdammers was dit een voldoening gevende af- loop, want als ploeg had PSV iets meer inhoud. NAC—Ajax 2—0, Canjels 1—0, rust, Groenewegen 2—0. Scheidsrech ter Arkenbout. Toeschouwers 14.000. Het enthousiasme en de wils kracht, die de Bredanaars van het begin af tentoonspreidden, konden de Ajacieden niet opbrengen. ADO—Volendam 00. Scheids rechter Van Male. Toeschouwers Ondanks een enorm veldoverwicht en ondanks het feit dat Volendam het laatste half uur met tien man moest spelen, kon de ADO-aanval weer niet scoren. In de vijf gespeel de wedstrijden scoorden de Hage naars slechts twee doelpunten.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5