kunst kaleiöoscQQp Beheerste anti-Franse betoging in Antwerpen Minister Luns deelt liet Britse optimismè Ontsnapte gevangene bij zijn ouders gepakt Kermisklanten niet schuldig aan overval Mars op Brussel kan op hoogst gevaarlijk conflict uitlopen Een warme hulde gebracht aan prof. Bernet Kern pers Gearresteerde militair slikt lepelsteel in Engeland en de EEG Belangrijke contacten met HeathHome en Gaitskell De kerk en de oecumene „Jongeren hunkeren naar echt menselijk contact" Automobilist rijdt door na aanrijding Jonge zeehond aangespoeld „Veiligheids- gordel" rond Algiers LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 24 SEPTEMBER 1962 Pionier der musicologie Professor dr. K. Ph. Bernet Kem- pers, hoogleraar In de muziekwelen- schap aan de universiteit van Am sterdam, is zaterdagavond ter gele- r'.-nheid van zyn 65ste verjaardag op bijzonder hartelijke wjjze gehuldigd i -ens een receptie na afloop an een b i aangeboden concert in de kleine zaai van het Concertgebouw. Dit concert was gewijd aan de vo cale muziek van de Nederlandse componist der 16e eeuw Jacobus Cle mens Non Papa, van wie composities werden uitgevoerd, die door prof. Bernet Kempers in partituur zijn ge bracht en gepubliceerd. Zijn werken werden ten gehore gebracht door het Ned. Kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel en de Nederlandse Cantorij onder Maarten Kooy. Prof. dr. J. M. F. A. Smits van rghe, voorzitter van het hul- ngscomité en tevens spreker na- mens de Nederlandse Toonkunste- usraad, opende de rij van zeven F: redenaars. Hij stipte aan dat p 3ernet Kempers in een 15-tal raden en verenigingen bestuursfunc- vult en van vele ook voorzit- 1 Spr. bood namens de vrienden een bandrecorder aan met een album n handtekeningen. Voorts ontving prof. Bemhard Kempers een enve loppe, welke hii echter aan de pen- meester van het huldlgingscomi- •urneerde en aan het geld een speciale bestemming gaf o.m. aan steunfondsen voor toonkunstenaars. unens het stadsbestuur van Am sterdam sprak wethouder mr. A. de T nos, die o.m. zei dat prof. Bernet Kempers als pionier is opgetreden van de musicologie. De hoogleraar verd o.m. nog toegesproken door de vice-voorzittcr en de algemeen secre taris van de Nederlandse toonkun stenaarsvereniging, waarvan hij voorzitter is, Willem Gehrels, namens de Volksmuziekschool, en de voorzit- Kerkelijk Leven Nederlandse deelneming aan oec. concilie Tegen tien oktober zullen alle resi derende bisschoppen van Nederland met hun secretarissen naar Rome vertrekken om deel te nemen aan het oecumenisch concilie. Ook mgr. J. W. M. Baeten, Emeritus bisschop van Breda en mgr. J. W. M. Bluijs- f n. hulpbisschop van Den Bosch, uilen naar Rome vertrekken, alsme de enige theologische en administra tie e medewerkers: mgr. prof. dr. J. C. de Groot, bisschoppelijk gedele geerde voor het oecumenisch werk en voorzitter van de Sint Willibrord- vereniging, prof. mag. dr. E. C. F. A. Schillebeeck OP, hoogleraar te Nij megen, en prof. dr. C. J. de Jong, professor aan het seminarie te Hoe ven. tevens verbonden aan de ker kelijke rechtbank van het bisdom E rda De vroegere bisschoppen van Den Bosch, mgr. W. Mutsaerts, en van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, heb ben bericht van verhindering gezon den om redenen van gezondheid en ouderdom. PASTOOR EN DOMINEE RUILEN VAN KANSEL In het kader van de actie „Twee huizen voor één Heer", waarin r^oms-katholieken en hervormden in S" -Oedenrode en in Son en Breugel treven naar een betere verstandhou ding, hebben bouwpastoor A. Kles- sens en dominee J. de Pater een ge- -menlyke kanselboodschap voorge lezen. Deze werd gisteren in de ka li lieke kerk in St.-Oedenrode voor gelezen door de dominee, en door de p too'- vanaf de kansel van de her- r ode kerk in St.-Oedenrode. Daar- n i voorts tijdens de hervormde kerk dienst in Son. In deze gemeenschappelijke bood schap werd o.a. gezegd: „Wij hebben gemeend dit stuk te moeten opstellen om hier en daar een misverstand weg te nemen. Pastoor en dominee zijn mei bij elkaar gekomen om theolo ge sche geschillen te bespreken, maar omdat zij elkander wensen te zien broeders in de zielzorg, en om- d t zij hun parochie en kerkelijke reente zo graag zouden laten ge tuigen van de drang naar eenheid. Veel belangrijker dan wat ons scheidt, ls datgene wat ons bindt". Een oud spreekwoord zegt: „Vele wegen leiden naar Rome". We zou ter der Ned. Orkeststichting tot be heer van het concertgebouworkest, mr. G. M. Greup. Bij de talrijke felicitatie telegram men was er één van Staatssecretaris van O., K. en W., mr. Y Scholten. Prof. Bernet Kempers besloot zijn geestig dankwoord met „ik houd van Amsterdam ondanks alles" en hief riJn glas op het welzijn van de stad. Bekroning van Nederlandse films Op het gisteravond geëindigde in- (ernationale filmfestival in Cork. j (Ierse republiek), heeft Nederland drie prijzen gekregen. Dc prijs van het Ierse filmgenootschap voor de beste korte film werd toegekend aan „Pan" van Herman van der Horst. Twee eervolle vermeldingen wa ren voor „Delta phase I" van Bert Haanstra en „Big City Blues" van Huguenot van der Linden. Er waren verder twee prijzen voor Zuid-Slavië en een voor Tsjecho- Siowakije. „De Arabier" won draaiorgelconcours Gistermiddag heeft Hecrenvecn zijn eerste draaiorgelconcours bc-' leefd. Het succes was van dien aard, dat men plannen koestert het con cours het volgende jaar te herhalen. Het concours werd door de gei- tenfokvereniging G. F. T. O. (e Tjalleberd gehouden ter gelegenheid van de streekkermis in Luinjeberd. I)e baten komen ten goede aan de zieken en ouden van dagen van de „streek", die de dorpen Luinjeberd. T.ialleberd en Gersloot omvat. Mr. Romke de Waard, voorzitter van de Vereniging van draaiorgel vrienden in Nederland, gaf voor de ongeveer 2.000 aanwezigen een uit eenzetting over het draaiorgel en de liefde van de bevolking ervoor. Vol gens mr. De Waard heeft het plat teland meer belangstelling voor het draaiorgel dan de bevolking van de grote steden. Door negen straat-, kennis- en dansorgels werd populaire, klassieke en operettemuziek ten gehore ge bracht. De eerste prijs werd gewon nen door „De Arabier" van de heer H. Eldennan uit Groningen, een orgel dat enige maanden geleden in New York „concerten" heeft gege ven, o.a. in het Waldorf Astoria (toe gangsprijs 75 dollar). De tweede prijs ging naar „De Canadees" van Willem Elsscliot- kerdenking Onder auspiciën van dc Belgische ambassade houdt de Haagse afde ling van het Algemeen Nederlands Verbond vrijdagavond 28 september in dc Rolzaal aan het Binnenhof in Den Haag een Willem ENschot-her- denking. Albert van der Hoogte zal Lisschot als schrijver en Albert Wes- terlinok zal hem als mens beschou wen. Het gemengd koor „Die Haghc" zal Vlaamse en Nederlandse liederen ten gehore brengen. Het bestuur van de Openbare Bibliotheek te Den Haag en het na tionaal hoofdbestuur van het Comi té Benelux houden een tentoon stelling over Willem El^schot. De opening dezer expositie zal geschie- cEn door dr. C. Clerckx. secretaris aan de ambassade van België, belast niet culturele zaken en persaangele genheden, op vrijdagmiddag 28 sep tember te vier uur. in het gebouw van de Openbare Bibliotheek in e-Gravenhage. Prof. dr. J. Aerts. hoogleraar aan de universiteit te Leuven, zal een korte inleiding houden over het oeuvre van Willem Elsschot. de heer Kussendrager uit Gorredijk. Dit orgel heeft in de oorlog be lang- ruk" d ensten bewezen bij de wapen smokkel. Brusselse politie zou gaan staken (Van onze Brusselse correspondent) Ongeveer 8000 Vlamingen hebben gisteren in Antwerpen een protestmars gehouden, die in grote orde is verlopen. Zij wilden getuigen van hun afkeer tegen de Franstalige preken, die in sommige Antwerpse r.-k. ker ken worden gehouden en zij wilden klem bijzetten aan hun eis tot het in vrijheid stellen van negen Vlamingen, die een week geleden zijn gearresteerd, toen zij zich luidruchtig hebben ver zet tegen een dergelijke preek in de Antwerpse Sint-Jozefkerk. De burgemeester van Aniwerpen had alleen toestemming willen geven tot de betoging, wanneer deze een waardig verloop zou hebben. Daar voor hebben de manifestanten ge zorgd.' Zij hadden een eigen orde dienst geimproviseerd. Deze heeft bijv. straten afgezet, die van de weg, welke de stoet volgde, leidden naar de gevangenis, waar de negen gear resteerden zyn opgesloten. Nergens heeft de politie behoeven op te tre den. In de stoet werden vele borden en spandoeken meegedragen. Er stonden leuzen op als: „Geen Franse kaste- preken", „De taal is het laatste bas tion van de vrijheid", „Moordenaars gaan vrij uit, maar onze zonen?", „Vlamingenhaat houdt onze jongens gevangen" en dergelijke meer. Voor aan de stoet liepen de echtgenoten en gezinnen van de gearresteerden. Ze werden door het publiek met ap plaus begroet. Spreekkoren riepen zonder ophouden: „Granskiljons bui ten" en „De negen vrij". Bijna twee uur is de stoet door de straten van de Belgische ha venstad getrokken. Incidenten heb ben zich nergens voorgedaan: De Antwerpenaars hebben daarmee zeker een goede dienst bewezen aan alle Vlamingen. Het actiecomité „Brussel en taalgrens" heeft namelijk het plan, evenals vorig jaar om dezelfde tijd, 14 oktober a.s., de zogenaamde „Mars op Brussel" te organiseren. Deze dient om uiting te geven aan de ontevredenheid van zeer vele Vla mingen met betrekking tot het rege ringsbeleid over de taalkwestie en het vaststellen van de taalgrens. Een jaar geleden is die mars een groot succes geweest, dat wil zeggen, tien duizenden Vlamingen waren naar Brussel gekomen en de orde is geen ogenblik verstoord geweest. Totnutoe heeft de Brusselse burgemeester Coo- remans nog geen toestemming tot de manifestatie van de volgende maand willen geven. Hij heeft namelijk de verantwoordelijkheid niet on zich durven nemen en reeds tweemaal heeft hij premier Lefèvre gevraagd of de regering haar oordeel over het al of niet toelaten van do mars wil kenbaar maken. Het comité „Brussel en taalgrens" heeft er zijnerzijds op gewezen, dat de vrijheid van beto gen een in de grondwet vastgelegd recht van iedere Belg is en dat de mars dus in ieder geval zal doorgarn. Héél moeilijk Rijkswachters te zijner tijd ter be schikking zal moeten stellen) het in dit geval. Een deel van de Brusselse politie ontevreden over het uitblij ven van salarisverhogingen, promo ties en dergelijke, heeft namelijk aangekondigd dat het van plan is zondag 14 oktober „geen eigen ini tiatieven te nemen bij eventuele moeilijkheden". Dit betekent, dat vele politieagenten passief zullen toezien wanneer er relletjes mochten komen tussen Vlamingen en Walen. Laatstgenoemden, die een „Front voor de verdediging van Brussel" en een „Centraal comité voor Waalse actie" hebben opgericht (voor het merendeel bestaande uit Fransgezin de of zich' daarvoor uitgevende Brus selse en voor de gelegenheid uit Waalse steden als Luik en Charleroi geïmporteerde nozems, zoals men vo rig jaar heeft kunnen constateren) hebben namelijk eveneens voor de dag van de Vlaamse mars op Brussel betogingen aangekondigd. Het zou dus best wel eens een hete zondag kunnen worden. In ieder ge val hebben de Vlamingen van Ant werpen laten zien. hoe met zelfbe heersing en fatsoen door hen kan worden gemanifesteerd. Ipge (Van onze Groningse correspondei Een militair, die vrijdagavond het Groningse station een mai chaussee met een mes stak, heeft i terdag in de marechaussee-kazernj Groningen de steel van een lepel geslikt. De militair, die in Assen v< eerste oefening onder de wapens wi reisde op een kaartje, dat slechts Assen geldig was. Hij werd op i zoek van een controleur van de N] door een patrouill" van de Koninkl: Marechaussee gegrepen, maar plr de bij zijn aanhouding verzet, was de reden, waarom een van de den van de patrouille de marechai seekazerne ging opbellen. Intu; viel de militair de andere mai chaussee aan en bezorgde hem messteken een slagaderlijke bloedi aan beide polsen. Na door person! van de NS en een lid van de gemt tepolitie van Groningen te zijn ovi meesterd, werd hij naar de man chausseekazerne gebracht. Blijkbai was de man nog niet gekalmeen Van het enige bestek, dat arrestat ten hier plegen te krijgen, een lcp« brak hij de steel af en slikte die vei volgens in. Iemand, die bord en lep kwam halen, miste de steel en i spoedig wist men waar de steel gebit ven was. De arrestant is overgebracl naar het Academisch Ziekenhuis |Jon) Groningen. - 0 Si N« nd mm cl ntni nel ■V) nik Ut, X v? Gemakkelijk hebben overigens noch de burgemeester van Brussel noch de regering (die de nodige Lahour-leider staat alleen (Van onze correspondent in Londen) „De Britse regering is vastbesloten om voor 100 procent op Europese voet haar rol te spelen in de politieke sa menwerking van de met Engeland te vegrroten EEG. Deze samenwerking beschouwt Engeland juist als een van de grote voordelen van zijn entree in de gemeenschappelijke markt". Dit verklaarde onze minister van Buitenlandse Zaken mr. J. 1VI. Luns, toen wij hem zaterdag kort na zijn terugkeer uit Chequers in Londen ontmoetten. den dat moeten veranderen in een nieuw spreekwoord: „Vele wegen lei den naar Christus, waar elk van die wegen is geplaveid met liefde". NED. IIERV. KERK Beroepen te Bergambacht W. Vroeg- indewey te Bleiswijk te Tweede Exloermond (toez.) H. L. Boonstra te Warmond te Nijehaske-Haskerdijken J. Jukema te Holwierde. Bedankt voor Bedum (toez.) A. Os kamp te Akersloot-Llmmen. In het Oolgaardthuls te Arnhem is zaterdag en zondag een landelijke conferentie gehouden georganiseerd door de gemeentecommissie van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland. Drie sprekers gaven elk een originele visie op hetgeen de oecumenische beweging kan en moet zijn. Er was opbouwende kritiek genoeg en discussies waren er nog veel meer. Mr. )V. Kist uit Oegstgeest, die de vraag stelde wat oecumenische beweging eigenlijk is, en die vraag koos tot titel van zijn onderwerp, vond dringend noodzakelijk dat er in het algemeen een oecumenische opvoeding komt. Dat I ieen nieuwe vorm van catechisatie wordt geboren en dat er een herken ning van de bijbel kome. Hij vond het belangrijk dat door de toetreding van de oosters-orthodoxe kerken bU de oecumenische beweging deze ont-europeaniseerd is. Maar uit- e-ndelyk dient de eucumenische be weging „vrij" te zijn, opdat zij een daad voor de wereld kan betekenen, want dat is primair. De theologische verschillen zijn uiteindelijk secun dair, meende hij Ds. L. Doorn te Hello zal worden be noemd tot algemene secretaris van de Ver. „Volkonaerwijs" en zijn ambt neerleggen. GEREF. KERKEN Beroepen te Ens (N.O.P.) G. A. Wes- terveld te Dussen. BAPTISTEN GEMEENTEN Aangenomen naar Noordbergum Th. van der Laan te Coevorden. Er ls geen verwondering meer over h t wereldomvattend karakter van de Kerk van Christus. De tijd van de hoge toon" is net zo goed voorbij ;s de tijd waarin men zo graag zy dat ondanks verschillen wij ons een uelen, aldus dr. J. A. Hebly uit En- .chede. Hij sprak over „Na New Delhi". Als men zegt, dat het leven na veertig begint, dan geldt dat zeker voor de oecumenische beweging, die in feite al 42 Jaar oud is, omdat de patriarch van Constantinopel reeds in 1920 een schrijven richtte aan alle kerken met de idee te komen tot één bond. De oecumenische gedachte dient, volgens hem meer door te drin- en tot politieke en sociale groepe- ringen. Zij mae schooi en vakbewe- ring niet voorbijgaan. Dr Hebly achtte eveneens het ge- prek roon-katholiek—protestant r oodzakeHJk. Niet. in de geest van al- emene vriendeliJkheidjes maar ln een gesprek waardoor wederzijds be grip ontstaat. Ds W Knoppers uit Utrecht, wiens referaat tot titel droeg „De kerken en haar oecumenische stappen", vroeg zich af of de oecumenische beweging niet het gevaar loopt zich uit te put ten in vriendelijkheden en beleefd heden. Men doet allerlei voorstellen aan de hand men spreekt van een inter-christelijk verkeer. Misschien zouden wij een inter-kerkelijk vor mingswerk kunnen beginnen, dooi- recreatieoorden interkerkelijk te ex ploiteren. Ds. Knoppers vond het vooral nódig de jeugd niet te verge ten. In Utrecht, zei hij, lopen hon derdduizend jongeren tot hun dertig ste jaar alleen op de wereld. En de nozems staan op de hoek van de straat te wachten totdat wij hun ver antwoordelijkheid geven. Is het niet noodzakelijk interkerkelijke stich tingen van Jeugdwerk te creëren, zonder dat wij erbij moeten nadenken of wij zo'n jongen binnen afzienbare tijd bij de kansel zien zitten. De jongeren hunkeren naar con tact. Naar een luisteren, met erva ring. van ouderen. Hun verlangen ligt verborgen onder het moderne ver schijnsel dat men verveling noemt. En als zo'n jeugdcontact wordt ver kregen, dan late men de patat-frites- verkopers, bioscoopexploitanten en de dansleraren er niet buiten, want ook zij bemoeien zich met dc jeugd. Er zijn wetten genoeg voor de jongeren en wij ouderen staan vaak op een af stand toe te kijken. Aan dat toekijken is thans geen behoefte, zei ds. I Knoppers. Tweemaal in Venlo (Van onze Venlose correspondent) Dronken automobilisten hebben in Venlo binnen twee dagen tweemaal iemand aangereden en zijn daarna zonder zich te bekommeren om de slachtoffers, doorgereden. De automobilist, die vrijdagnacht een echtpaar ondersteboven reed, is overigens nog steeds niet achter haald door de politie. Zaterdagnacht omstreeks half twee werd langs de Maasboulevard een bromfietser van achteren aangereden door een auto. De man bleef gewond op de weg liggen, terwijl de automo bilist zich niets aantrok van zijn slachtoffer. Nog geen uur later sloeg dezelfde automobilist in het plaatsje Swalmen (Limb.) met zijn auto en kele malen over de kop na een aan rijding. Uit de totaal vernielde auto kroop een dronken man uit Venlo. Hij mankeerde zelf niets en gaf ty- dens het verhoor toe bij zijn rit door Venlo iemand te hebben aangereden. De man is door de Venlose politie in Venlo ingesloten. Bloeddorstige beer door trein overreden Als de trein niet op tijd zou zijn aangekomen, zou Iwan Tenetkin niet in staat zijn geweest het volgende verhaal te vertellen. Tenetkin, een spoorwegwerker in het gebied van Charbarowsk in Si berië. werd plotseling belaagd door een beer. Volgens het orgaan van de spoorwegen. „De Fluit", rende de doodsbange man langs de spoorweg toen hij de trein hoorde naderen. Hij hoopte, dat de beer door de aan komst van de trein zou worden af- Voor het eerst sinds 48 jaren brengt de componist Igor Stra- winsky weer een bezoek aan zijn geboorteland. Rusland. In Moskou werd Strawinsky (links) verwelkomd door de Russische componist Tikhon Khrennikow (rechts). Er viel de 80-jarige musicus, die nu Ameri kaans staatsburger is, een enor me ontvangst ten deel. (Van onze Amsterdamse correspondent) Een 31-jarige kraandrijver, die be gin augustus via een steiger en een ladder uit de strafgevangenis van Leeuwarden wist te ontsnappen, zit sinds gistermiddag weer in de cel. Hy werd gearresteerd in de Amster damse tuinstad Geuzenveld, waar hy in de ouderlijke woning de verjaar dag van een broer had meegevierd. De man is een beruchte inbreker, die reeds 7 jaar van zyn leven in de gevangenis heeft doorgebracht. In Leeuwarden zat hij een straf uit van 3 jaar. waarvan hij nog 15 maanden tegoed had. Bovendien zou hij na afloop van de straftijd ter be schikking van de regering worden gesteld. Het was de Amsterdamse politie bekend, dat de man zich op verschil lende adressen in de hoofdstad op hield. Onder leiding van inspecteur A. C. H. Hogee van de Centrale Recher che werden van tyd tot tijd steek- proeven genomen bij familieleden van de ontsnapte. Zaterdag werd in de ouderlijke wo ning een verjaardag gevierd en de politie achtte 't niet uitgesloten, dat de man in de late avond naar dit adres was gegaan en er ook was blij ven slapen. Gistermiddag tegen 2 uur vervoegde de inspecteur, die van drie rechercheurs was vergezeld, zich op het adres. De moeder wist de politiemannen even bij de deur op te houden, door hun naar legimitatiepapieren te vra gen. Van dit oponthoud maakte de kraandrijver, die zich op een bene denverdieping stond te scheren, ge bruik door het huis aan de ach terzijde via de tuin te verlaten. De politie had met- deze mogelijk heid rekening gehouden, want in de tuin hadden zich twee rechercheurs opgesteld. De man gaf zich dadelijk gewon nen en ging gewillig mee naar het hoofdbureau. Vanmorgen is hij reeds op transport gesteld naar Leeuwar den. Ouders boos over politieoptreden (Van onze Haagse correspondent) De vijf jongemannen, die in de nacht van vrydag op zaterdag door de politie waren aangehouden op ver denking de daders te zyn van de roofoverval op een 66-jarige Oegst- gcestenaar op het Buitenhof te Den Haag zijn zaterdagmiddag om drie uur. ruim twaalf uur na hun aan houding vrijgelaten, onomstotelijk is komen vast te staan, dat zy met de roofoverval niets te maken heb ben. Nadat het slachtoffer van de overval met een hersenschudding en hoofdwonden in het ondergrondse urinoir aan het Buitenhof was ge vonden, is de politie met twee getui gen terstond op onderzoek gegaan. By het kermisterrein aan het Ma lieveld wreden vijf jongelieden ge signaleerd. waarvan er twee. evenals de overvallers, een leren jack droegen. Op die aanwijzing heeft de politie hen aangehouden. De jongens, van zeventien tot twintig jaar oud en al len kermisexploitant van beroep, zijn na het sluiten van de kermis te mid dernacht wel tezamen de stad in gegaan, maar zij konden aantonen niet op het Buitenhof te zijn ge weest. geschrikt maar dit was niet het ge val. Het dier bleef zyn prooi ver volgen. Toen de beer op het punt stond zijn slachtoffer te bespringen wierp de man zich in het pad van do trein. De beer volgde hem maar werd door de trein overreden. Dc ouders en werkgevers van deze vijf jongelieden hebben zich zater dagavond tijdens een inderhaast be legde persconferentie ernstig veront waardigd betoond over het politie optreden. De grieven zijn samen te vatten in drie punten: 1 de aangehoudenen is niet ge zegd waarom zij werden gear resteerd. Op hun desbetreffende vra gen kregen zij ten antwoord: „Dat weten jullie zelf ook wel". Pas later op de dag en na 'n verblijf in de cel drong het tijdens de verhoren tot hen door van welk misdrijf zij werden ver dacht. 2. de behandeling van de arrestan ten is niet prettig geweest. Hoewel zij zich, ook volgens de recherche, correct hebben gedragen, zouden zij nogal hardhandig in de politie-auto zijn gewerkt en ook in het bureau niet zachtzinnig zijn behandeld. 3. de ouders van de gearresteerden hebben geen bericht van de aanhou ding gekregen. Volgens hun verkla ring zouden zij uit de kranten heb ben moeten lezen, waar hun zoons waren. Op het strand van Monster is gis teren een jonge zeehond aangespoeld. De visser E. van Spronsen. die het dier aangtrof, wilde het bij de politie afleveren. „Ik kon het dier niet la ten liggen, want dan gaat het dood", zo verklaarde hij. De politie van Mon ster heeft echter geen accomodatie De leiders van willaja 4 en het Po litieke Bureau hebben overeenstem ming bereikt over de inrichting van een „veiligheidsgordel" om Algiers. Eenheden van het Bevrijdingsleger hebben de buitenrand van Algiers bezet. Deze troepen hebben opdracht in de veiligheidsgordel ieder ander met een uniform aan te arresteren. Volgens een woordvoerder van wil laja 4 hebben de troepen van de wil laja zich reeds in vaste gebieden ge hergroepeerd, zodat botsingen met troepen van het Bevrijdingsleger uit gesloten waren. In Algiers zyn vlugschriften ver spreid waarin de vorming wordt aan gekondigd van een partij tegenover het aan de macht zijnde Nationale Bevrijdingsfront. De partij wordt „Revolutionaire Socialistische Partij" genoemd. Volgens de vlugschriften wil het Nationale Bevrijdingsfront een dictatoriaal bewind in het leven roepen. Meer dan honderd mensen zijn zondag ln het gebied van Algiers aangehouden „bij een razzia van mi litairen op moordenaars, dieven en bandieten", aldus een mededeling van de politie van de Algerijnse hoofd stad. In een verlaten garage in Hy dra. een voorstad van Algiers, werd een grote voorraad wapens en mu nitie gevonden, die naar men aan neemt. heeft toebehoord aan de OAS. Er zijn geen incidenten tijdens de zuiveringsacties van zondag ge meld. Men verwacht dat de actie nog verscheidene dagen zal voort duren. voor zeehonden, de visser ook niet. maar hy zag toch nog kans het dier tot vandaag onder zyn hoede te houden. Toen ging het dier naar het dierenpark Wassenaar, dat zich bereid heeft verklaard de jonge vreemdeling gastvrijheid te verlenen. De heer Luns noemde het resultaa van de Gemenebestconferentie zeeest bevredigend. Het Gemenebest heef va de Engelse regering de nodige vrjj heid gegeven om de Britse onderhart delingen op de oude voet voort ti zetten. Het Gemenebest heeft alleei". wensen geuit en geen condities ce V* steld. Erger was het geweest indieint)l er een breuk tussen Engeland en he Gemenebest was ontstaan. Thans i Engelands positie in Brussel zoals z\ 'ir tevoren is geweest en dus niet ver- J®. zwakt", aldus de heer Luns. De heren Luns en Van Houten secretaris-generaal van het departe L ment van Buitenlandse Zaken, heb- u® ben vrijdag, vergezeld van enige vanl hun naaste medewerkers, op Chef quers. het fraaie officiële landhuis van de Britse minister-presidenten! uitvoerig met groot zegelbewaarder Edward Heath, die aan het hoof# van de Britse delegatie in Brussel! staat en een aantal topfunctionaris-] sen van het Foreign Office, urenlangj om de conferentietafel gezeten uit de eerste hand ingelicht te wor-J den over de resultaten van de pas ge- eindigde Gemenebestconferentie om zich te beraden over de in Brus sel aan de orde komende verdere Droblemen, wanneer de onderhande lingen daar op 8 oktober a.s. en thans onder voorzitterschap van mi nister Luns. zullen worden hervat. Zondagochtend voerde minister Luns, vergezeld van de Nederlandse ambassadeur in Londen, mr. A. baron Bentinck van Schoonheeten, nog een gesprek met zijn collega Lord Home, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, die op doorreis van Schot land naar New York enkele uren in Londen bleef en de heer Luns speci aal in zijn flat ontving. Verder gebruikte onze minister van Buitenlandse Zaken zondag de lunch met Hugh Gaitskell, de leider van de Labourpartij wiens jongste radio- en televisierede. waarin hij zich f iler dan ooit tegen het Britse EEG-plan keerde, hoewel de deur nog op een kier openlatend, nogal politieke opschudding heeft veroor zaakt. Gaitskell heeft te horen gekregen dat hij de uit 80 leden van de parle mentaire fractie bestaande pro-EEG- vleugel, van wie de meeste tot Gaits- kels politieke vrienden behoren, te gen zich in het harnas heeft gejaagd, waardoor hij zichzelf politiek geheel dreigt te isoleren. Bomaanslagen in Spanje werk van „communisten" Het Spaanse ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft zaterdagavond per communiqué bekendgemaakt dat een geheime organisatie die verant woordelijk is voor de elf deze zomer in Spanje gepleegde aanslagen, is ontdekt en ontmanteld. Zoals gemeld werden deze aanslagen gepleegd met bommen in Madrid, Barcelona. Va lencia en San Sebastian. Het communiqué zegt dat de aan slagen gepleegd zijn door een „klan- destiene organisatie van de commu nistische party", om de „openbare mening te demoraliseren, de econo mische ontwikkeling te belemmeren en de toeristen en het buitenland se kapitaal af te schrikken". Het communistische plan tot ac tie zou in december reedc zyn vast- gestela. Hiervoor zouden agenten in een „terroristenschool" in Frankrijk zijn opgeleid. Het communiqué zegt voorts dat de aanslag op de woning van gene raal Franco te San Sebastian" door leder, van een nationalistische groep Easkeii is gepleegd. OEGSTGEEST Burgerlijke Stand Geboren: Helena Elizabeth Maria. d. v. H. J van der Meer en J. H M. Thljssen; Jan, z. v. J. Tilsen en E. C. Aalbregte. Ondertrouwd: M. P. den Hollander en J. Flllppo. Getrouwd: G. Holkema en M. Ravens- bergen; G. C. P. Stoel en F. A. Diep hout. Overleden: J. J. Scholte; C. Visser.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 4