'Waar politiek gemaakt wordt, zal ik ook zijn' TREIN ONTSPOORD KffiDampo AGENDA Commandeur in Orde ie Nassau van Oranji MR. BURGER BIJ ZIJN AFSCHEID Bonn verbiedt Duitse handel met Cuba Schietpartij India—China MET EEN ENKEL WOORD iï LFIDSCH DAGBLAD MAANDAG 24 SEPTEMBER 1962 -pi De Koningin heeft mr. J. A. W. Burger, die met ingang van het nieuwe zittingsjaar is afgetreden als voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de P. v. d. A., wegens zijn grote verdiensten voor land en volk benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Dit heeft de minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus zaterdag bekend gemaakt tijdens een openbare vergadering van de partij raad van de P. v. d. A. in Krasnapolski in Amsterdamvaar afscheid werd genomen van mr. Burger als fractieleider. De bewindsman hing de zün mening omdat hij het prestige tekenen van deze Koninklijke waardigheid om de hals van de socialists genoot van altijd het juiste te zien") - - -- - - -- - - De heer Suurhoff bood de bouwteke ning voor een zeilboot aan. Tweede-Kamerfractie („In het lied van schijn en wezen heeft mr. Bur ger altijd de schijn aan anderen overgelaten en zich tot 't wezen be paald" en „Hij had een bewonde renswaardige moed. doorzettingsver mogen en visie, helaas miste hij de laatste tijd de tegenspelers van for maat") drs. D. Roemers namens het N.V.V. („Wij hebben waardering voor mr. Burger wegens zijn juiste inzicht in de betekenis van de werknemers vakbeweging. en voor het feit dat hij de politiek zag om iets concreets te bereiken") professor dr. A. Vonde ling („Het streven om de parlemen taire democratie zo gaaf mogelijk te maken, spruitte uit zijn handelen voort, in deze geest zal ik de fractie verder leiden") en J. G. Suurhoff („Er was niet altijd eensgezindheid in de fractie, maar wij volgden toch sche leider, die in zijn afscheidsspeech beklemtoonde, dat zijn heengaan uit de Tweede Kamer geen heengaan uit de politiek betekent. De afscheidsbijeenkomst werd on- van morele, geestelijke en lichame- üjke moed was zijns inziens reeds in de jeugd van mr. Burger waar neembaar en later ook als Enge landvaarder. Volgens de minister had mr. Burger de moed om zijn overtui ging uit te dragen, ook wanneer hij wist, dat hij niet populair was. Spre ker herinnerde in dit verband on der meer aan het later juist geble ken standpunt van de toenmalige mi nister Burger (1944) dat het bij de zuivering niet ging om mensen, die fouten hebben gemaakt, maar om lieden, die fout zijn geweest. Vrienden der anderen bijgewoond door de commisaris van de Koningin in Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, de minister-president, professor dr. J. E. de Quay, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, mr. J. A. Jonkman en dr. L. G. Kortenhorst, oud-premier dr. W. Drees, de fractie leiders van de Tweede-Kamerfractie van de K.V.P. en de Anti-Revolutio naire Partij, te weten dr. W. P. L. M. de Kort en dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, dr. H. W. Tilanus, oud voorzitter van de C.H.U. en vele oud ministers en Kamerleden. De minister van Binnenlandse Za ken noemde mr. Burger een man met moed en doorzettingsvermogen, zowel fysiek als lichamelijk. Dit beeld Jongetje (8) onder vrachtauto gedood De 8-jarige G. Kromkamp uit de Vlielandseweg te Pijnacker kwam za terdagmiddag met zijn fietsje te val len op de boezemweg aldaar, toen een chauffeur bezig was zijn melk tankauto achteruit te rijden. De chauffeur, die een gil hoorde, stopte onmiddellijk en constateerde tot zijn schrik, dat het jongetje onder een wiel lag. Hij verplaatste terstond zijn wagen, zodat het knaapje vrij kwam. Spoe dig was een arte voor hulp aanwezig, maar de kleine overleed kort na het ongeval. terug Artiesten uit Nieuw-Guinea Getooid met indrukwekkende ro deo-hoeden, die ze in Sorong als her innering aan hun optreden hadden ontvangen van het roemruchte 6e infanterie bataljon „Oranje Gelder land" zijn zaterdagmiddag de „Blue Diamonds", Willy Vervoort, diens vrouw en Cabaretière Tonny Bou cher, de zangeres Anita Berry en de accordeonspeler Harry Mooten van een vermoeiende tournee door Nieuw-Guinea op Schiphol terugge keerd. Ze raakten na hun aankomst niet uitgepraat over de uitbundige ont vangsten, die hun overal ten deel waren gevallen en over het dikwijls ontroerend afscheid, dat ze van de troepen moesten nemen wanneer ze naar een andere plaats op het eiland vertrokken. Deze door de Dienst Welzijnszorg georganiseerde tournee heeft precies een maand geduurd. De groep gaf in die tijd niet minder dan 28 voor stellingen en maakte slechts 2 voor- stellingloze dagen mee, die echter aan lange reizen moesten worden be- steec. Veel rust werd de zes artiesten overigens ook in Nederland niet ge gund. Op Harry Mooten na moesten ze allemaal zaterdagavond alweer er gens optreden. De Westduitse regering heeft het State Department ervan in kennis gesteld, dat het de han del met Cuba zal verbieden. Dit is zaterdag van de zijde van het Amerikaanse Congres meegedeeld In de tekst van de Duitse nota aan he: Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken staat onder meer, dat de Westduitse regering een ver ordening zal uitvaardigen, waarin voor vervoer in charter voor commu nistische rekening een speciale re geringsvergunning nodig zal zijn. De Westduitse regering zegt in de nota, dat zij verwacht dat de andere NAVO-landen gelijke maatregelen zullen nemen. In Washington meent men uit de nota te kunnen opma ken, dat het verbod van de West duitse regering zal gelden voor alle goederen behalve geneesmiddelen en misschien sommige levensmiddelen. De Sowjet-Unie heeft bij de Ver enigde Staten geprotesteerd tegen het „onrechtmatig in beslag nemen" van een lading suiker, die door het Britse schip „Streathem Hill uit Cuba naar de Sowjet-Unie werd ver voerd. Dit werd zaterdag door Radio- Moskou bekendgemaakt. Amerikaan se autoriteiten zijn volledig verant woordelijk voor deze „onwettige daad" aldus de nota, waarin de „onmiddel lijke" vrijgave van de scheepsla ding en betaling van schadevergoe ding werd geëist. De „Streatham Hill" arriveerde 23 atteustus in de haven van San Juan, op Porto Rico voor reparatie. Drie dagen geleden werd de lading, be staande uit 90.000 balen suiker uit Cuba, bij gerechtelijk vonnis in be slag genomen. Een Amerikaanse fir ma. die in Cuba werkzaam was, had hiertoe een verzoek ingediend op grond van een eis tot schadevergoe ding wegens de inbeslagneming van eigendommen ln Cuba. „In de Kamer heb ik ervaren", zo vervolgde mr. Toxopeus, „dat hij alle verschil van inzicht, de felheid waarmee hij kon discussieren, mr. Burger toch altijd de zaken en de personen heeft gescheiden. Hetzelfde is het geval in de advocatuur, ook daar kan men fel tegenover elkaar staan, maar toch als vrienden met elkaar omgaan". De minister, die te kennen gaf. dat mr. Burger het in de politiek niet gemakkelijk heeft ge had, had bewondering voor zijn be kwaamheden als politicus. Toespraken werden ook nog gehou den door de heren M. J. van Poelje („Wij hebben in Zeeland altijd ver trouwen gehad in onze lijsttrekker") Joh. Willems namens de P.v.d.A. „II aarom ik?" In zijn met geestige opmerkingen en anecdotes doorspekte afscheids speech wilde mr. Burger eerst „een misverstand" wegnemen: de door ve len, en ook onlangs nog door het C.H.U.-Kamerlid Mellema verkondig de mening, dat hij als fractieleider zou zijn „weggeschreven". Mr. Burger zei, dat het beslist niet zün bedoeling is de politiek vaarwel te zeggen. „Daar waar politiek ge maakt wordt, denk ik niet te zullen ontbreken". Waanzinnig vond hij het dat een politicus vertrekt vanwege kritiek van een buitenstaander. „En waarom zou ik het dan wel doen?". Volgens mr. Burger is het prestige van de P.v.d.A-Kamerfractie in de tien jaren, dat hij haar heeft geleid, beslist niet verlaagd. „Ik heb het ongeschokte vertrouwen van de frac tie behouden en dan ligt het toch voor de hand, dat zo'n man niet om miezerigheden weg gaat". Na afloop van de vergadering volg de een receptie. Honderden mensen, onder wie de Amsterdamse burge meester mr. G. van Hall drukten de hand van de afgetreden socialisti sche leider. In de ochtenduren had de partijraad reeds in een besloten zitting aandacht geschonken aan het vertrek van mr. Burger. De heer J. N. M. Ruygers hield in deze bijeen komst een toespraak. President W. Tubman in „Oud W assenaar" (Van onze Haagse correspondent) De Liberiaanse president, mr. Wil liam. V. S. Tubman, is gisteravond met zijn echtgenote en een groot ge volg in kasteel Oud Wassenaar ge arriveerd, na de vorige week een of ficieel bezoek te hebben gebracht aan Zweden. De president en zijn gevolg blijven tot morgenavond om dan met een uit Marseille vertrekkend schip weer naar Monrovia terug te keren. President Tubman maakte de reis naar Nederland per trein. In Am sterdam werd hij door enkele auto riteiten afgehaald en begeleid door een escorte van de Rijkspolitie ging hij per auto naar Wassenaar. De zoon en de dochter van de president, die op de heenreis hun ouders ver gezelden, zyn er nu niet bij. In het gezelschap van de president bevinden zich op het ogenblik de Liberiaanse ambassadeurs uit Italië, Frankryk en Duitsland. Weggelopen meisje en jonge dief komen niet over de grens (Van onze Groningse correspondent) Door de Rijkspolitie te Nieuwe Schans zijn aangehouden een meisje van 17 en een jongen van 21 jaar, beiden uit Den Haag. Tezamen trachtten zij illegaal de grens te overschrijden, waarbij de politie hen betrapte. Gebleken is, dat de jonge man in enkele maanden verscheidene Communistisch—China heeft In dia zaterdag opnieuw beschuldigd, dat Indiase militairen hebben ge schoten bij „onwettig betreden van het grensgebied Tsjedong". Volgens het Chinese persbureau Nieuw Chi na hadden Indiase militairen op 21 september Chinese bewakers aan gevallen. Tsjedong, bij de Indiërs Dhola geheten, ligt aan de oostkant van de grens tussen Tibet en noord- oost-India (de MacMahonlijn). De Chinese bewakers moesten uit zelf verdediging terugschieten, aldus het persbureau, dat verder verklaarde, dat de Indiërs de gehele dag de schietpartijen hadden voortgezet en dat de toestand in dit gebied ern stig dreigt te worden. Ook een Indiase woordvoerder maakte melding van vuurgevechten, die sedert vrijdag met tussenpozen aan de noordgrens van India plaats vinden tussen Indiase en Chinese mi litairen. Volgens de Indiase lezing hadden de Chinezen getracht het contact tussen twee Indiase grens posten te verhinderen. Zij werden door Indiase soldaten, die volgens de woordvoerder het vuur niet had den geopend, verdreven. duizenden guldens een juist bedrag kon nog niet worden genoemd ten nadele van zijn werkgever te Den Haag heeft verduisterd. Het meisje was een week geleden reeds van huis weggelopen, waarna zij elkaar troffen en er samen op uittrokken. Beide jongelui, die van zeer goeden huize zijn, werden door de Rijkspolitie on middellijk op transport gesteld naar Den Haag. O Vervolg van pag. 1 Charme en botsing (Van onze t.v.-medewerker) Handen vol charme waren de kij kers voorgespiegeld tijdens de visite van Vico Torrani. Deze muzikale in- stuig bleek evenwel een wat opgeklopt niemendalletje, behalve voor hen (of haar), die inderdaad van gevoelen zijn, dat Torrani met zün gestroom lijnde maniertjes en gesmeerde stem het prototype van mannelükheid ver tegenwoordigt. Wü behoren niet tot de zulken en doen er verder maar het zwijgen toe. Waarom dan toch die charme in de kop genoemd? Wel, dat houdt ver band met de vertoning van de dub bel met zilver bekroonde Tsjechische bijdrage voor het TV-festivai inMon- treux. Wij hebben kort samengevat uitbundig genoten van het vakkundig gecomponeerde en van kostelijke vondsten uitpuilend juweeltje, waar in ballet, dans, zang en orkestraal werk vermengd waren tot een vlot, voor ieder begrijpbaar totaal. Het was een produkt van een groepje mensen, dat artistiek gevoel aan fan tasie paarde. Wij hadden eerder in „Brandpunt" ministerieel betoog beluisterd over de Bylmermeei', maar hadden als kriti sche noot reeds neergeschreven: „Waar blijft het wederhoor?" Welnu, daarvoor werd prompt zorg gedragen. Men had Amsterdams burgervader gebeld en hem onmiddellyk bereid gevonden zich naar Bussum te spoe den, waar hij „fris van de lever" een pittig (en op het eerste gehoor aan nemelijk) commentaar losliet. Ge heel aigezien van het gelijk, aoet het deugd, dat de heer Van Hall zich niets laat afsnoepen door 'n minister, die de eerste klap denkt te geven. Een dag tevoren had n.l. de radio de minis ter eenzelfde stuntkans geboden, die hem door mr. Van Hall uit de hand was geslagen. Controverse is voor de televisie nodig als brood en het kan ons niet snel te warm toegaan. Om duidelijk te zijn: wij hadden het wèl zo sportief gevonden als de burgemeester niet uitgesloten was ge worden van de persconferentie en ruiterlijk was uitgedaagd zowel voor de radio als voor de t.v. zijn contro versiële mening kenbaar te maken. Daarmee had de regering zich tevens de kans op een prompt wederwoord verzekerd. Pierre Janssen: verrukkelijk (Van onze t.v.-medewerker) „Dames en heren, als U er nog bent", merkte Pierre Janssen gisteren tijdens zyn rentree op en zo'n soort aanp. k maakt nu juist, dat velen er nog geweest zijp om te horen, wat deze wonderlijk gestructureerde mu seumdirecteur op het oog en het hart had. Want over iels anders praat hij niet. Hij deelt kwistig zijn hartsge heimen uit, die hij verzameld heeft in intieme omgang met de kunst- produkten, die zün weg kruisten of die hü achterna joeg om oog in oog ermee te kunnen staan. YV'ü vonden het een verrukkelyk programma, waarvan overigens r einig na te ver tellen is. Dat hoeft ook niet, dat moet ook niet. Men kijke zelf, want alleen daarmee steekt men een klein part op van hetgeen erin steekt. Deze wederkomst met enthousiasme be groet hebbend, rijst de vraag, waar om Openbaar Kunstbezit toch niet eindelyk bezit neemt van de t.v. Men mist de kleur, wü weten het, maar juist daarom kan aangehaakt wor den op de serie reprodukties, die reeds zo menig gezin verrükten. Het muzikale deel van het AVRO- programma geeft geen aanleiding tot opmerkingen. Tegen de terugkomst van Jos Cleber zeggen wij „O" en gaan over tot de orde van de dag, temeer, omdat (de blinde) Shearing ook al niets verrassends bood. Jammer genoeg was dat laatste ook het geval van de modeshow. Die bood zelfs een teleurstelling. Het was ronduit gezegd, naar onze smaak al thans, een slechte vertoning. Waar om moeten de dames er toch steeds zo bekaaid afkomen bij de t.v.? En fin. daarin komt nu misschien ver andering, omdat een heel stel man nen zich in verband met de zendtijd uitbreiding reeds geruime tijd onle dig houdt met de beantwoording van de vraag wat de dames voorgezet dient te worden. Gekke samenleving toch. Heilig overigens nog vergele ken bij alles wat zich rondom en met sjaals afspeelt. Durbridge heeft heel wat recht te breien, wil hij in de slotaflevering aannemelijk maken wie van de deftige onderwereldfiguren nu feitelijk de dader is. Men kan het spoedig weten, want het boekje is reeds in de boekhandel voorhanden. In de zes eindeloos lijkende se conden die volgden na de botsing, heeft het leven van de ongeveer 150 passagiers van de trein aan een zeer dun draadje gehangen. Direct na de ontsporing sloegen de vlammen uit de trein. Met donderend geweld bol derde het brandend gevaarte verder, biels en rails losrukkend en een diep spoor achterlatend om tenslotte 100 meter voorbij het stationgebouwtje tot stilstand te komen. Er ontstond paniek onder de hevig geschrokken door elkaar geworpen reizigers, vooral toen bleek, dat de deuren niet open uilden. Aan een gelukkige samenloop van omstandigheden en aan het kordate optreden van het treinpersoneel en de vele militairen, die in de trein za ten. is het te danken, dat er onder de passagiers geen doden zijn geval len en dat het aantal gewonden be perkt is gebleven tot zes. Naast de spoorbaan lagen houten palen en hiermee sloegen militairen de ruiten van de coupe's stuk. Door de ramen werden' inzittenden naar buiten ge trokken en geduwd. Later gingen de deuren open. Intussen stonden het eerste en tweede rijtuig va.n 'het drie- wagenstel in lichterlaaie. Op het geraas van de ontsporing, dat tot op grote afstand hoorbaar was, kwamen van alle kanten men sen toesnellen. Onder hen waren ongeveer 15 militairen van de 113 T.D. die in de nabijheid in bivak la gen en die afkomstig waren uit de legerplaats De Wittenberg bij Stroe. De brandweer van Ommen en Dalf- sen, de politie, spoorwegpersoneel en ambulances waren spoedie na de mei. ding ter plaatse. De brandweer was het vuur in korte tijd meester. Het tweede deel van het eerste rijtuig (de motorwagen) en de tweede wa gon brandden geheel uit. De boven bouw van de laatste wagen bleef vrijwel in tact. De ravage in aan merking genomen mag het een won der heten, dat er in de trein geen doden zijn gevallen. Een als een stuk ijzerdraad verbogen rail was in het midden van de eerste wagon door de vloer naar binnen gedrongen, ver volgens door twee schotten heenge gaan om over de hoofden van pas sagiers heen het dak te doorboren. Een zeer gelukkige omstandigheid was dat de trein niet omsloeg. De wagens bleven scheef naast de los gewrongen rails staan. Veel passa giers hadden schaaf- of snijwondjes opgelopen. Enkelen, onder wie de treinbestuurder, kregen een lich te shock. Vrijwel allen konden hun reis kort na het ongeluk vervolgen. Uit Ommen was een trein gekomen om de gestrande reizigers op te ha len. Er bestaat geen zekerheid over de wijze, waarop de brand is ont staan. Aangenomen wordt, dat de benzine uit de tank van de brom fiets tegen de trein is gespat en vlam heeft gevat door de vonken, die door de ontsporing werden veroor zaakt. Zaterdagavond werd met het opruimingswerk begonnen en gister ochtend was men daarmee al zover gevorderd, dat het treinverkeer weer normaal kon worden hervat. De schade is zeer groot. Het was de hele zaterdagavond ongewoon druk op deze anders zo stille plaats. De smalle weggetjes konden de ver keersstroom nauwelijks verwerken en enkele kleine aanrijdingen waren daarvan het gevolg. Ock gisteren kwamen velen een kijkje nemen maar mannen van de spoorwegpoli tie met honden hielden de nieuwgie- rigen toen op een eerbiedig afstandje. VOOR HEDENAVOND Hilversum I 402 ni.: NCRV: 18 00 Populair orgelspel. 18.30 Klass. grammofoonmuz.. 18.55 Er is nog toekomst, toespraak door Z.Exc. A. C. W. Beerman. 19.00 Nieuws en weerbe richt. 19.10 Volkslledzettingen, gezon gen door zangsolisten en instrumen taal ensemble. 19.30 Radiokrant, 19.50 Lichte muz., 20.10 Radio Filharmonisch orkest en solist: klass. en mod. muz., 21.05 Beukbergen, klankbeeld over de Protestants-Geestelijke verzorging voor de militairen. 21.30 Meisjeskoor met orkestbegeleiding. 22.00 Parlementair commentaar. 22.15 Lichte muziek, 22.30 Nieuws. 22.40 Meditatie, 22.55 Boek bespreking. 23.05 Lichte grammofoon- muzlek, 23.5524.00 Nieuws. Hilversum II 298 m. AVRO: 18.00 Nws., 18.15 Politieke lezing. 18.25 Amateursprogramma, 18.50 Openb. kunstbezit. 19.00 Piano recital: klass. muz., 19.30 Programma voor de twintigers, 20.00 Nieuws, 20.05 Licht instrumentaal ensemble, 20.35 Jazz. 21.05 Concerto ln F, hoorspel, 22.00 Mod. kamermuz, 22.30 Nieuws, 22.40 Actualiteiten, 23.00 Hammond orgel, 23.15 Mod. orkestmuz., 23.55 24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journaal en weerover- zicht. VARA: 20.20 Achter het nws., 20.35 Het geheim van de stamelende bisschop, film uit de Perry Mason- serie, 21.25 K-Wartaal-cabaretprogram- ma, 22.00 Afscheid en verkenning: Af scheid van mr. Burger in de Partij raad: vervolgens bezoek aan Prof. Vondeling. „Ideale gemeenschap" op eiland in Koraalzee Een Britse zakenman heeft in de Koraalzee, op flinke afstand van de kust van Australië een eiland ge pacht. Hij wil daar een gemeenschap stichten, waar geld is afgeschaft, en concurrentie wordt vervangen door coöperatie. De zakenman. Bernard Stanbury, had honderden brieven geschreven aan regeringen en make laars, waarin hy voor een redelijke prüs een eiland te huur of te koop vroeg. Hij kreeg hierop drie eilanden aangeboden. Het eiland van zijn keuze heeft hy thans voor een termyn van dertien jaar gehuurd. De pachtsom bedraagt ongeveer 160.000 gulden. De eerste gegadigden vertrekken begin 1963 naar hun'nieuwe verblijfplaats. MAANDAG Breestraat 19: Filmavond Vola, 8 u. nm. De Doelen: Ledenverg. Leldse Ama teur Fotograf enver. Spreker: J. J. Schermerhorn over abstracte fotogra fie, 8 uur nm. Schouwburg: Toneelgroep Centrum: Opvoering van „Moordkans", 8 u. nm. Steenschuur 6: Ver. voor Pedagogiek Spr. mr. H. A. Giesen: „Kinderrecht, theorie en praktijk", 8 uur nm. DINSDAG Royal: Volle Evangelie zending: Spr.: de heer J. Zyistra, 8 uur nm. Schouwburg: Toneelgroep Centrum: Opvoering van „Moordkans", 8 u. nm. WOENSDAG BeestenmarktOpenluchtsamenkomst: Volle Evangelie zending, 7.45 uur nm. Geref. Jeugdhuis: Leidsche Ver. van postzegelverzamelaars. 8 uur nam. Hotel Central1; De Nieuwe Sociëteit. 8 uur nam. Leidse Aquarium Ver.: Excursie naar de akkers. Vertrek Ned. Elec. Mij, 7 uur nm. Over 't Hoff (Gerecht 10): De heer M. van Aken voor de Ver. van Vrijz. Hervormden „Het politieke eenheids- streven van Europa". 8 uur. Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 uur nm. Rest. Van der Heijden C.H.U. Spre ker: de heer D. F. v. d. Mei over: „Een aantal politieke kanttekeningen bij de Troonrede", 8 u. nm. Stadszaal (Foyer)K. en O. Lezing Simon de Waard „Het land van Ata- turk", 8 uur nm. DONDERDAG Schouwburg: K. en O.: Toneelgroep „Theater" speelt „Beau Rlvage", 8 uur nm. Stadszaal (kleine zaal): Modeshow firma De Groot voor Ned. Ver. van Huisvrouwen. BINNENLAND De zesjarige M. A. Renalda is gistermiddag uit het raam van de ouderlijke woning op het Kanalen eiland in Utrecht gevallen en twaalf meter lager terecht gekomen op de be tonnen luifel van een winkelgalerij. Hij werd ln zorgwekkende toestand naar het Academisch Ziekenhuis ge bracht. Het jongetje was thuis met een op pas, zijn ouders waren namelijk in Duitsland. Op een onbewaakt ogenblik heeft h(j kans gezien het raam open te maken, zal komen. De voorzitter van het Nederlands Klassiek Verbond, mr. N. Bolkestein, burgemeester van Deventer, is van oordeel, dat het weinig nut zal hebben om nu weer bij de Eerste Kamer een actie tegen de voorgestelde mammoet wet te ondernemen. Mr. Bolkestein verklaarde dit zaterdag ln de te Zeist gehouden verbondsdag, die hy met een rede opende. Hij herinnerde eraan, dat er met het adres, dat het verbonds- bestuur namens de leden aan de Tweede Kamer heeft gezonden, nau welijks iets is bereikt. De Prinsessen Beatrix en Irene hebben zaterdag in de eeuwenoude Nederlands hervormde kerk ln het Achterhoekse dorpje Hoog Keppel de kerkelijke inzegening bijgewoond van het huwelijk van jhr. mr. Th. Röell uit Amsterdam met Jkvr. E. M. van der Mieden van Opmeer uit Diepen veen. Na de dienst zaten de Prinsessen aan aan een diner, dat in hotel kasteel „Ulenpas" te Hoog Keppel werd gege ven. De 75-jarige mevrouw F. Lentz uit d? Mandarijnenstraat in Tuindorp Oostzaan is zaterdagochtend tenge volge van kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Haar 74-Jarlge echtgenoot werd ln bewusteloze toe stand in het Wilhelminagasthuls op genomen. Hy is buiten levensgevaar. Omstreeks acht uur trof de schoonzoon van het echtpaar mevrouw L. half lig gend in de voorkamer van de woning aan. Zij bleek reeds te zijn overleden. Aangenomen wordt, dat de kachel de avond t. voren te veel was afgesloten. De stichting „Esperanto bij het onderwijs" onderzoekt of het mogelijk is Esperanto als leervak bij het V.H. M.O. ln te voeren. Een speciaal daar toe opgerichte commissie beraadt zich hierop en tracht een antwoord te vin den op de vraag of er behoefte bestaat aan een kunstmatige wereldhulptaal en zo Ja, of Esperanto aan de eisen van deze taal voldoet. Er zijn over de mogelijkheid van het Invoeren van Es peranto by het V.H.M.O. reeds bespre kingen gevoerd met het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen en er is goede kans, dat het tot een goede samenwerking in deze zaak BUITENLAND De Romeinse politie heeft de 54- larige Amerikaan Franklin Earl Tay lor gearresteerd, die een sleutelfiguur zou zijn ln een grote internationale sluikhandel ln verdovende middelen. Voor zijn arrestatie had de politie op het Romeinse vliegveld Fiumicio post- pakjes voor Taylor gevonden, die hem uit Engeland waren toegezonden. ZIJ droegen het etiket van een Engelse fabriek van speelgoed en de aandui ding „poppen voor kinderen". Maar de inhoud bestond uit cocaine en mor phine! Dr. Johann Griesshuber. die als uitvinder van moderne Instrumenten voor de oo0chlrurgle Internationale bekendheid genoot, is in de ouderdom van 85 jaar ln Schaffhausen overleden. Een federale rechter in Meridian, in de Amerikaanse staat Mississippi. Sidney Mlze, heeft geweigerd drie be stuursleden van de universiteit van Mississippi te veroordelen voor onge hoorzaamheid aan een uitspraak van een rechtbank, waarbij de 29-jarlge negerstudent James Meredith aan de universiteit moest worden toegelaten. Het Amerikaanse ministerie van Justi tie had om berechting verzocht, omdat de inschrijving, kort nadat Meredith deze had laten verrichten, vernietigd was. Zaterdag is bij Svettl in Oosten rijk een Tsjechisch sportvliegtuig ge land waarin zich vijf personen, onder wie twee kinderen bevonden, zy ver zochten politiek asiel. Het eerste Japanse verkeersvlieg tuig na de tweede wereldoorlog, de YS-11, heeft, volgens de vervaardigers, tijdens proefvluchten de verwachtin gen overtroffen. De YS-11 wordt aan gedreven door twee Rolls-Royce schroefturbinemotoren en biedt plaats aan zestig passagiers. De Japanse luchtvaartmaatschappij heeft twintig exemplaren besteld. De Zwitserse leider van een sisal- plantage bij Tanga in Tanganjika, August Schonenberger, is bij aankomst met een vliegtuig ln Londen overle den. Schönenberger wilde een neger van de plantage te hulp komen toen deze door bijen werd aangevallen. Hij had een plastieken zak over zyn hoofd §edaan, maar moest weldra een gat in e zak maken om lucht te krijgen. Door het gat stroomden de bijen de zak in. Schönenberger moest in ern stige toestand ln het ziekenhuis van Tanga opgenomen worden. Toen er complicaties intraden werd besloten de Zwitser naar Londen te vliegen. Zweden heeft dezer dagen zijn driemiljoenste telefoonabonnee gekre gen. Het was lange tijd nummer één wat de (betrekkelijke) telefoondicht heid betreft maar ls nu, na de VS. tweede met 385 telefoontoestellen per 1000 inwoners. Twee Cubaanse gezinnen, die in een Tsjechisch vliegtuig op weg wa ren naar Praag, zijn in Gander op New Foundland uit het vliegtuig ge stapt en hebben verklaard dat zij naar de VS willen. Volgens welingelichte kringen in Saigon heeft Amerika veertig miljoen dollar beschikbaar gesteld als directe hulp aan provinciale autoriteiten in Zuld-Vietnam, teneinde deze bij te staan ln hun strijd tegen communisti sche guerrllleros. De hulp zou recht streeks worden geleverd om vertraging bij regeringsinstanties in Saigon te ontlopen In Amrltsar ln de Indiase pro vincie Pendsjaab zijn acht personen omgekomen en velen gewond door het inzakken van hun woningen, die door hevige regenval waren ondermijnd. On geveer 1500 andere woningen zijn ge- deel «elljk beschadigd. De verbindingen met de stad zyn verbroken. Stadsgehoorzaal (foyer): Concert Joh. Mackenzie en Debóra Land. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: Afscheid directeur Chr. Kweekschool. 7.30 uur nam. Vroom en Dreesmann: Najaars-mode- show te 10.30 uur vm. en 2.30 uur en 4 uur nm. Ir. Driessenstraat 1: Buitengew. alg. verg van aandieelhouders der N.V. Leidsche Duinwatermy., 5.15 uur nam. Lakenhal: Voorbezichtiging Tentoon stellingen Jean-Paul Vroom en van werkstukken uit Leldse School voor Aestetische Vorming. Prediker: Evang. Christen Gem.: Ecclesia, 8 uur nm. Schouwburg: K. en O.: Toneelgroep „Theater" speelt „Beau Rivage", 8 uur nm. Wijkgebouw Levendaal: Overdracht nieuwe unLformen „Kunst en Genoe gen". 8 uur nam ZATERDAG Doopsgezinde Kerk: Adventkerk 10- 11 uur vm. bybellezlng: 11-12 uur; ds. H. K. la Rondelle van Delft. 't SchuttershofAfscheidsreceptie H. W. H. van Andel (NV Ijzerhandel v. d. Vliet en de Jonge) 10.3012 uur vm. Stationspl.: (bus 50). Excursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. naar de Kaag, 1.55 uur nm. ZONDAG Herfstlntocht NRV.: Vertrek Stad huisplein, 8 uur vm. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen, 10.30 uur vm. TENTOONSTELLINGEN Boerhaavezaal: (Vrouwenkerksteeg 12)Tentoonstelling van schilderijen en tekeningen van G. de Wit 2-5 en 7-9 uur nm. (tot 8 oktober). Legermuseum (Pesthuislaan): Met uitzondering van maandag, dag. van 10-4 uur (zondag 1-4 uur). Rijksmuseum van Oudheden: Ten toonstelling „Luchtfoto en archeolo gie". Dagelijks 10-5 uur; 's zondags 1-5 uur (t/m 30 september). Rijksmuseum Geologie en Mineralo gie. v. d. Werfpark 1; tentoonstelling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feest dagen 2-4 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Dag 10-5 uur, zondag 1-5 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „Naar wyder horizon" Werkd 10 tot 5 uur; 's zondags 1 tot 5 uur (tot 8 oktober). Rijksmuseum van Oudheden: Dage lijks 10-5 uur, zondag 1-5 uur. Ryksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen: Dageiyks 10-4 uur zondag 1-4 uur. Rijksmuseum voor de geschiedenis: Natuurwetenschappen (Steenstr. la). Tentoonstelling: Historische Nederl. bijdragen tot de ontwikkeling der fy siologie. Werd. 10-16 uur; 's zondags 13-16 uur (t.e.m. 30 september). BIOSCOPEN Ontwakende driften", 18 Dag. 2.30. 7 en 9.15 uur. Zond. 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „My Geisha", 14 J. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Psycho" Lido: „Huis voor ontspoorde meisjes", 18 j. Dag. 2.30. 7 en 9.15 uur. Zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: „De nacht van de adelaar", 18 J. Dag. 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zond. 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donder dagcyclus „Het liefdeleven van de oon Caroline". Trianon: „De Mongolen", 14 J. Dage lijks 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondavs 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „Dieven hebben het wéér moeilijk", 14 j. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Astratheater, Wassenaar Vrijdag, zaterdag, maandag, woensdag en donderdag. 7.30 uur. Zond. 2.30 en 7.30 uur: „Spartacus", 14 J. Woens- dagm'ddag. 2.30 uur: „Dick Trom", alle leeftijden. AVOND- en NACHTDIENST DER APOTHEKEN Geopend voor spoedeisende gevallen: Centraal Apotheek. Breestraat 74, tel 20552. Apotheek R. van Breest Smal- lenburg te Leiderdorp is geopend. BIJ geen gehoor van lUv hulsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222, VOOR DINSDAG 25 SEPT. Hilversum I 402 m. KRO: 7.00 Nws.. 7.15 Klass. m 7.45 Morgengebed en overweging, Nws.. 8 15 Lichte grammofoonmuz Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstam 40 Schoolradio, 10.00 Voor de k: ters. 10.15 Lichtbaken, lezing, l Lichte orkestwerken, 11.00 Voor vrouw, 11.30 Lichte grammofoonn: 11.50 Volaan.... vooruit. lez 12.04 Dansorkest en zangsolisten. 1 Mededelingen t.b v. land- en tuinb 12.33 Lichte orkestwerken, 12.50 Act llteiten, 13.00 Nws., 13.15 Plat nieuws. 13.30 Populaire grammofo muziek. 14.00 Moder. orkestmuz., Voor de plattelandsvrouwen. Opera-koren, 15.00 Lichte grammofo muz16.00 Voor de zieken. 16.30 kenlof, 17.00 Voor de jeugd, l Beursber.. 17.45 Regeringsuitzenti: fll St. Eustatius. door Henk Denr. i KRO: 18 00 Lichte ensemble en za solist, 18.20 Politieke lezing. 18.30 A-, dlo-Volks-Universitelt: Achter schermen X, door drs. G. J. de Vcja 19.00 Nws., 19.10 Actualiteiten. Lichte grammofoonmuziek, 20.15 Cv' roeporkest. mod. muziek, 21.20 Klfji Omroep-mannenkoor, met orgelbtf,," leiding. 21.35 Stryd en Vrede, kla 51 beeld over Blaise Pascal, 22.15 22.25 Boekbespreking, 22.30 Niei 22.40 Gevarieerde grammofoonmu? 23.30 Moderne kamermuz., 23.552 n n' U< Hilversum II 298 m. fe AVRO: 7.00 Nws., 7.10 Ochtendgj 7.20 Ochtendvaria. VPRO: 7.50 opening. AVRO: 8.00 Nieuws, Rechtdoor naar school en kantoor, Gym voor de vrouw. 9.10 De groet )i man, 9 15 Amsterdams kamerorkjj klass. muz., 9.40 Morgenwijding, li Arbeidsvitaminen. 10 50 Voor de kir1 ters, 11.00 Voor de zieken. 12.00 Lt instrumentaal ensemble en zangso ten. 12.20 Regeringsuitzending: de landbouw.12.30 Mededelingen land- en tuinbouw. 12 33 Metrop< F orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededel i den. actualiteiten of grammofoons 13.25 Beursberichten. 13.30 Dansork en zangsolisten, 14.00 Sopraan, faf1 en plano. 14.20 Saxofoonkwartet. Schoolradio. 15.00 Zangrecital. De stille kamer, hoorspel, 16.15 It; aanse melodieën. 16.30 Voor de jeu 17.30 Amateursprogramma. i AVRO: 18.00 Nieuws. 18.15 Actu: teiten. 18 20 Pianospel: lichte muzl 18.30 Lichte orkestmuziek en zangs 19 00 Paris vous parle. 19.05 Zwerft» r ten door Operaland. 20.00 Nieuws. 2( Amusementsmuz.. 20.30 Instrument kwintet. 20.50 Logboek 1562, 21.25 varieerde grammofoonmuz., 22 00 Pfoj norecltal: klass. muz.. 22.30 Nws.. 22 Actualiteiten. 23 00 Pizzicato: nieu flitsen en actualiteiten uit de lie S muziekwereld, 23.5524.00 Nieuws. e TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20 00 Journaal. 20.20 Polity lezing P. v d. A.. 20.30 La Montan Brenta. film documentaire. 21.0523p Maigret tend un piége (Maigret een val), speelfilm (voor volwassenejfi BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 12.00 Orkestconcert. Mod. muz., 12 1 Weerbericht. 13.00 Nws., 13 10 DP cussie, 14.00 Schoolradio, 15.00 Ho 1 spel, 15.30 Amusementsmuz., 16 Quiz, 16.45 Praatje. 17.00 Voor jeugd. 17.55 Weerbericht, 18.00 Nieu n 18.15 In the South-East. region programma, 19.00 Fabrieksfanfa amusementsmuz., 19.30 Hoorspel, 20 Orkestconcert: Populaire orkestwerk E 21.45 Lezing. 22.00 Nieuws, 22 I Klankbeeld, 22.59 Weerbericht, 23 d Nieuws, 23.02 Voordracht, 23.1523); Kamermuziek. 12.00 Populaire grammofoonmuzlij 12.31 Gev. programma voor de arb ders, 13.00 Lichte orkestmuziek, 13 Voor de kleuters, 14.00 Voor de vrou 15.00 Dansmuziek. 15.31 Muziek bij werk, 16.15 The Dales, dagboek, 16 3 Uitslagen races, 16.34 Grammofoonra ziek voor de Jeugd. 17.00 Jong tale: 17.31 Gev. muz. en ber., 18.33 Spo:. overzicht, 18.45 Hoorspel, 19.00 en Journaal. 19.31 Gev. progr.. Gev. muz., 20 31 Hoorspel. 21.00 V< zoekprogr.. 22.00 Gev. muz., 22 Nieuws, sport en actualiteiten. 22 Gevarieerde muziek, 23.31 Lichte mu 23.55—24.00 Nieuws. Nordwestdeutscher Rundfunk 309 12.00 Amusementsmuziek. 13.00 Ni 13.15 Gev. muz.. 16.00 Amusemen' concert, 17.00 Nieuws. 17.45 Kamt muziek. 19.00 Nieuws, 19.45 Dansmu 20.45 Dansmuz., 21.45 Nieuws, 22 151 23.30 Gev. programma. 23 30 Orkes concert, 24.00 Nieuws, 0.20 Gevarieer grammofoonmuziek. 1.00 Weerberic en gevarieerde muziek. FrankrUk 3, 280 en 235 m 12.00 Nieuws. 12.10 Orkestconcei kamermuziek. 13.40 Grammofoonmu 13.49 Weense grammofoonmuzii 14.15 Kamermuz.. 14.45 Orkestconcei mod. kamermuziek. 18.30 Engelse co certmuziek. 19.00 Nieuws. 20.00 Kla kamermuziek. (I.d. pauze: Muziki nieuws), 23.10 Grammofoonmuzit 23.52—24.00 Nieuws. Brussel 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nieuws, 12.03 Lichte gramm foonmuziek. 12.30 Weerber., 12. Amusementsmuziek, 12.50 Beursbe 13.00 Nws., 13.15 Kamermuz., 14 Bayreuther Festspiele 1962: Ring c Nlbelungen, opera. 16.00 Beursberic! ten, 16.06 Amusementsmuziek, 17.1 Nieuws, 17.15 Voor de kinderen. Boekbespreking. 17.50 Kamermuzie 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Grammi foonmuziek, 19.00 Nieuws, 19.40 Gran mofoonmuziek. 19.50 Syndicale kr niek, 20.00 Eeuwwende, hoorspel, 21, Jazzmuz., 22.15 Oosterse orkestmuzl 22.55—23.00 Nieuws. 484 in.: 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte gramm foonmuziek. 14.03 Muziek van Betf sche componisten, 14.45 Koorzar 15.03 Filmmuziek, 17.00 Nieuws. 17 Operamuziek. 18.30 Gev. muz., 19. Nieuws, 20.00 Orkestconcert: kame muziek (I.d. pauze: 20.50 Gev. muz 21.30 Muziek van Waalse componiste 22.00 Wereldnieuws, 22.15 Jazzmuzie 22.55 Nieuws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) 1' Is? Amsterdam zwaar bew Den Helder zwaar bew *Pe*burg mist Vlisslngen onbewolkt telde zwaar bew De Bilt mist i.W(?,r?te geh. bew. Eindhoven mist Z -Limburg mist Heislnkl mist Stockholm mist Oslo zwaar bew Kppenhageimlst Aberdeen regen Londen zwaar bew Brussel geh. bew Luxemburg zwaar bew Parijs zwaar bew Bordeaux mist Grenoble Nice Berlijn Frankfort Mtlnchen Ztirlcb Genéve Locarno Wenen fnnsbrur Belgrado Athene Rome Ajacclo Madrid Mallorc* Lissabon mist geh. bew. mist zwaar bew zwaar bew zwaar bew licht bew zwaar bew zwaar bew regeh regen onbewolkt geh. bew. zwaar bew zwaar bew onbewolkt mist 5 3 u w.stii 15 w 2 15 W.Stil 14 W-stl'l 14 wzw 2 15 w.stii 15 wzw 1 14 z 1 14 z 2 13 ono 2 10 w.stii 13 w.stii 15 zw 1 15 n 2 15 w stil •- 16 w.stii 14 no 2 12 nno 2 17 no 1 25 w.stii 20 no 6 22 w 3 12 4 w.stii 14 0 wzw 2 li U wnw 2 14 01 w.stii 17 0 w.stii 20 0 nw 4 14 ozo 2 15 23 zw 1 17 n 4 22 w.stii 24 o 2 24 w.stii 32 w.stii 28 w 2 27

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 2