Amerikaanse Superconnie maakt een landing op zee winnen Gematigden de strijd in Argentinië jonrt Vleding SPANNING NEEMT TOE IN MERAUKE Zwitsers schip reclt het merendeel van de 78 inzittenden Oproer in Aden President Guido nog steeds aan de macht Trein ontspoort en vliegt in brand na botsing met brommer Wenen en Rome eensgezind over Znid-Tirol PULLOVERS WEERBERICHT Noodtoestand in Accra Een dode en zes gewonden (§uc/ QTieu ws Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 24 SEPTEMBER 1962 No. 30764 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E A E van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1. Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Een Super-Constellation van de Amerikaanse maatschappij „Flying Tiqer Airlines" is qisteravond op een afstand van onqe- veer 800 km. ten westen van Shannon tengevolge van motorsto ring op de Atlantische Oceaan gedaald. Het toestel had 78 mensen aan boord: 55 Amerikaanse militairen met 13 familieleden en 10 bemanningsleden. Het was op weg van Gander op Newfoundland, naar Frankfort in West-Duitsland. De piloot van de viermotorige machine meldde eerst, dat één motor en vervolgens, dat ook de tweede en derde motor waren uitgevallen. Van alle kanten kwam ten spoedigste hulp opdagen. Het Zwit serse schip „Celerina", dat zich op het ogenblik van de ramp op ongeveer 60 km. afstand bevond, zou erin geslaagd zijn vijftig inzittenden van de Super-Constellation (onder wie de gezagvoer der) aan boord te nemen van de vijf vlotten, waarop zij zich na de landing op zee bevonden. Niettemin werden er ook twee over ledenen door de „Celerina" geborgen. Golven van drie tot vier meter Volgens het Britse ministerie van Luchtvaart is het weer op de plaats van het ongeluk slecht. Er waait een krachtige wind, waardoor de golven drie tot vier meter hoog zün. De tem peratuur van het water is laag. In Londen werd dit vernomen via enige reddoingsvlieguigen, die zich in de omgeving van de verongelukte ma chine bevonden. Ondanks de ongun stige omstandigheden zag het er naar uit, dat het grootste deel van de in zittenden gered zou kunnen worden. Drie watervliegtuigen van de Ameri kaanse luchtmacht op Prestwick moesten evenwel onverrichterzake terugkeren. De hoge golven maakten een landing onmogelijk. meld, met vijf torpedoboot jagers op v;eg naar de plaats van de ramp. De Amerikaanse luchtmacht zond een amfibievliegtuig met parachutesprin- gende dokters aan boord op weg en bracht ijlings twee andere amfibie toestellen in gereedheid. In mei j.l. is een Super-Constellation De Britse luchtmacht gaf met verken van dezelfde maatschappij met 107 mensen aan boord tijdens een vlucht van Goeam naar de Philippijnen over de Oceaan verdwenen. Er is nooit een spoor van het toestel terugge vonden. Het Canadese vliegdekschip „Bona- ventura" is, zo werd vannacht ge- Morgen zal de Oostenrijkse minis ter van Buitenlandse Zaken, Kreis- ky. voor de Verenigde Naties verslag uitbrengen over het standpunt in zake het vraagstuk Zuid-Tirol. De tekst van deze toespraak zal hij eerst aan de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, Piccioni, ter be schikking stellen, zodat beide toe spraken op elkaar zijn afgestemd en deze kwestie dus in een vreemdzame atmosfeer blijft. Dit is vooral van belang voor de aanstaande bespre kingen tussen de twee ministers na hun terugkeer uit New York, waarbij waarschijnlijk de resultaten van de Italiaanse studiecommissie inzake Zuid-Tirol ter sprake komen. ningsvliegtuigen van het type „Shackleton" acte de présence en verder vertrokken ogenblikkelijk een patrouilleboot van de Ierse marine en een Iers vliegtuig. Andere schepen in de buurt wijzigden dadelijk hun koers. Behalve van de Celerina" wa ren hedenochtend om half een nog geen berichten over reddingen ont vangen. Nederlander redt vrouw uit Seine Volgens de politie van Parijs heeft een Nederlands toerist het leven ge red van een 60-jarige vrouw, die van de Pont Royal in de Seine was ge sprongen. De Nederlander, de 37-jarige Hen ri van Thiel uit de Brabantse plaats Aarie Rixtel, aarzelde geen ogenblik en dook de vrouw volledig gekleed achterna. De vrouw is in ernstige toestand in eer Parijs ziekenhuis opgenomen, aldus de politie. Verloren Renoir teruggevonden Een landschap van Renoir ter waarde van 50.000 gulden, dat vorige week uit de open kofferruimte van een auto werd verloren, is naar de politie in Londen teruggebracht, na dat een beloning ter waarde van 5.000 gulden was uitgeloofd. Het schilderij was in Londen teruggevon den, nadat verscheidene auto's er overheen hadden gereden. Twee man nen hadden het naar huis meegeno men in de waan dat het waardeloos was. Het zou bij Sotheby, de beroem de Londénse kunsthandel, worden ge veild. Er heerst een gespannen toestand in Merauke. Papoea's en Am bonezen staan er vijandig tegenover Javanen en Keiëzen. Beide partijen zijn in het bezit van wapens. deze week een echte chunky van 100% Du Pont Orlon heren25/5 junior22/5 Plaatselijk ochtendmist De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Overwegend droog weer met in de nacht en ochtend plaatselijk mist en morgen overdag zonnige perioden. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen zuid en oost. Iets koudere nacht. Morgen de zelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur) 25 SEPTEMBER Zon op: 6.29 uur; onder; 18.34 uur, Maan op; 2.37 uur; onder: 17.41 u Hoogwater te Katwijk te 2.13 en 13.43 uur; laagwater te 8.13 en 21.31 Uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina r Deze verontrustende feiten bleken tijdens de persconferentie, welke de militaire vertegenwoordiger van de V.N., brigade-generaal Rikhey giste ren gaf voor zijn vertrek naar New York via Djakarta, Karatsji en Den Haag 'aankomst op Schiphol zon dagochtend a.s.). Oorzaak van de ellende in en om Merauke vormt een groep van onge veer 350 Indonesische parachutisten. De Nederlandse regering heeft zich slechts met de grootst mogelijke te genzin neergelegd bij Rikheys beslis sing om die para's in Merauke te laten. Alles heeft zij gedaan om hen weg te krijgen. Maar de aangeboden landmachtkazerne in Kaimana was volgens generaal Rikhey „onbewoon baar" en bovendien had hij nog geen enkele klacht ontvangen over het op treden van de Indonesiërs. Geen risico Maar de Nederlandse regering heeft er nadrukkelijk op gewezen, dat alleen hun aanwezigheid de voor naamste bron van de spanning is in dit stadje nabij de Australische grens, dat, half Indonesisch, half Papoea's is. En Rikhey moest toegeven, dat de aanwezigheid van de parachutisten de vaderlandslievende gevoelens heeft versterkt van de vroeger rustige In donesische bevolking van Merauke. Voorts bevestigde hij het gerucht, dat de parachutisten wapens hebben uit gereikt aan de pro-Indonesische be volking. Maar hij wist ook te vertel len. dat Nederlanders wapens hadden verstrekt aan Papoea's. Hij nam aan dat het om kleine aantallen wapens ging. De V.N. wilden echter geen risico's nemen. Zij zijn vastberaden rust en orde in Merauke te handhaven. Woensdag zijn al tachtig Pakistaanse soldaten op verzoek van alle bevol kingsgroepen in het stadje naar Me rauke vertrokken. Binnenkort zullen er nicer volgen. De Nederlandse troepen zijn nog wel duizend man sterk daar, maar hun doel is een geheel ander. Nooit zijn Nederlandse troepen opgetreden tegen de bevolking voor de handha ving van orde en rust, aldus generaal Rikhey. Hij kondigde aan, dat de re sident van Merauke, Eibrink Jansen, wordt vervangen door de Engelsman Luckman. Rikheys taak toezicht houden op de wapenstilstand, was beëindigd. „De huidige vrees van de bevolking is de voornaamste vijand, die moet worden bestreden", was zijn slotopmerking. Niet gereed Overigens rest er nog een week en dan moeten de V.N. het bestuur over nemen. Ze zijn er ech'T beslist niet gereed voor. Het grootste probleem is nu weer het wegtrekken van het politiekader. Bijna overal verliest zij haar Europese kader, waardoor het politie-apparaat nauwelijks meer bruikbaar zal zijn. Ook de economi sche problemen zijn groot. De Ned Handelsmaatschappij heeft de aan gekondigde sluiting uitgesteld, maai de noe aanwezige employé's zie<«. geen kans het werk normaal te laten door gaan. De buitenpost zijn leeggebloed Er heerst overal stille spanning over de toekomstige ontwikkeling. Alleen Hollandia bruist van leven. Het is het toneel van grote buitenlandse ac tiviteit. Steeds meer wordt het Ne derlands verdrongen door andere ta len. Nog draait het plaatselijk blad. Daarin is nu aangeraden het water te koken, omdat het zuiveringsmiddel voor het drinkwater opgebruikt is. Een nieuwe voorraad is uit Nederland onderweg, maar nog niet aange komen. En de dag van overdracht nadert steeds meer In Aden (de Britse kolonie op de zuidpunt van het Arabische schier eiland bij de Rode Zee) zijn van ochtend gevechten uitgebroken tus sen betogende Arabieren en politie. Het oproer begon kort voordat de wetgevende raad een voorstel in be handeling nam tot aansluiting van de stad Aden bij de Zuidarabische Federatie. De politie maakte gebruik van traangas om de menigte, die met stenen en stokken vocht, uiteen te drijven. Britse militairen stonden vanoch tend gereed om de politie te hulp te komen wanneer zij daarom zou ver zoeken. De Britse troepen waren za terdag al in staat van alarm ge bracht, nadat bekend was geworden dat vandaag zesduizend Arabieren een protestmars zouden houden. Gouverneur Sir Charles Jonhnston heeft alle optochten verboden en waarschuwde zondag via de radio dat tegen oproerlingen geweld zou worden gebruikt. De Socialistische Volkspartij verklaarde daarna ech ter. dat zij door zou gaan met de voorbereidingen voor de protestmars tegen de voorgestelde toetreding tot de federatie, die „een stap terug voor de onafhankelijkheid" werd ge noemd. De Zuidarabische federatie werd in 1959 in het Britse protectoraat West- Aden gesticht en thans zijn elf sul tanaten en sjeikdommen er lid van. Het verbond krijgt financiële en technische steun van de Britse re gering. Doel is weerstand te bieden aan infiltraties en samen te wer ken op het gebied van ontwik kelingsplannen. President Nkroemah van Ghana heeft zaterdag voor het gebied van Accra, waar de laatste tijd herhaal delijk bomaanslagen zijn gepleegd, de noodtoestand afgekondigd. Hon derden politiemannen uit andere de len van het land zijn naar de Gha- nese hoofdstad overgebracht. Er is een avondklok ingesteld van 's avonds zes uur tot 's morgens zes uur. Alle openbare bijeenkomsten zijn verboden. Dit weekeinde heeft de politie in vele wijken van Accra ook huiszoekingen gedaan. Volgens een officiële opgave zijn bij dc dubbele bomontploffing van donderdag jl. in Accra honderd per sonen gewond. Zaterdag zijn, naar verluidt, drie gewonden in zieken huizen overleden. De Ghanese regering heeft offi cieel haar spijt betuigd aan Enge land. de Verenigde Staten, Frank rijk en West-Duitsland, die door de Ghanese pers en radio beschuldigd waren de hand te hebben gehad in een aanslag op het leven van presi dent Nkroemah, vorige maand. Tijdens een openbare verga dering van de Partijraad van de P.v.d.A. in Amsterdam heeft mr. J. A. W. Burger afscheid ge nomen als fractieleider. De mi- mr. E .H. Toxopeus feliciteerde mr. Burger met diens onder scheiding tot Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. van welke onderscheiding hij de ver- nister van Binnenlandse Zaken, I sierselen had uitgereikt. Na een bijzonder spannend weekeinde is president Guido van Argentinië anders dan het zich zaterdag liet aanzien nog steeds aan de macht. Zijn positie schijnt zelfs te zijn versterkt door toedoen van generaal Ongania, die zich heeft ontpopt als een trouw aanhanger van het democratisch stelsel. De .blauwe" strijdkrach ten van Ongania behaalden zaterdag met steun van de Luchtmacht een volledige overwinning op de „rode" troepen van de generaals Lorio en Labayru. Ongania heeft de overwinning niet cadeau gekregen. Op verschillende plaatsen in het land is zaterdag zwa re strijd geleverd. Het verzet van de „blauwen", die nederlaag op neder laag leden, werd definitief gebroken, ten moet optreden. „Er zal geen her haling zijn van de regimes die tot het verleden behoren, maar degenen die deze. dwalend, hebben gevolgd, moeten weer in het nationale leven worden opgenomen", aldus de gene raal. Hij zei nog dat recht en disci pline weer in het leger hersteld moe ten worden. Een van Ongania's officieren ver klaarde, dat de generaal zich nooit met de politiek had bemoeid en on der elke regering als militair had ge diend. De generaal had zich thans verzet tegen een militaire groep die president Guido's regering in haar macht had, aldus de officier. (Van onze Zwolse correspondent) Een bromfietser, die onvoorzichtig eer. onbewaakte overweg overstak, wa: er de oorzaak van dat zaterdag middag bij het vroegere stationne tje Vilsteren (Ov) onder de gemeen te Ommen een trein ontspoorde en in brand raakte. De bromfietser, de 43-jarige gehuwde arbeider G. B. Hegeman, vond de dood. Het slacht offer dat vlakbij de plaats van het ongeluk woonde, laat een vrouw en vijf kinderen achter. Van de inzit tenden van de trein werden er zes dusdanig gewond, dat zij naar een ziekenhuis moesten worden vervoerd. Min of meer ernstig gewond wer den de heer A. J. Immink uit Lemele 'Ov; lid van de Provinciale Staten var. Overijssel en wethouder van Ommen, die met brandwonden in het Sophiaziekenhuis te Zwolle werd opgenomen, en de 30-jarige heer J J. Kammies uit Bussutu, cue met een enkelblessure naar een zieken huis in Emmen werd gebracht. Vier lichtgewonden drie vrouwen en een man konden na behandeld te zijn, het ziekenhuis verlaten. Niets gehoord Het gebeurde zaterdagavond kort na vijf uur. Uit Zwolle was juist de dieselelektrische trein naar Emmen vertrokken met in de kabine de 40- jarig:- treinbestuurder P. Prijs uit Emmen. Terwijl de trein naar het oosten voortsnelde, reed aan de lin kerkant langs de spoorbaan tussen Dalfsen en Vilsteren, eveneens in oostelijke richting, de bromfietser. Hij was op weg naar huis. Niet ver van het stationnetje Vilsteren zag de machinist hem. Hij gaf dringend signalen om hem te waarschuwen Tot zijn ontzetting zag hij het vol gende ogenblik, dat de man kenne- lij'- niets "iad gehoord, want bij de onbewaakte spoorwegovergang in de Vilsterse Allee, ongeveer 100 meter voor het stationsgebouwtje, zwenkte De geblakerde ontspoorde trein, die het slachtoffer werd van een aanrijding met een bromfiets op de onbewaakte overweg bij Vil steren in lijn Zwolle-Ommen. de bromfietser ineens naar rechts om de rails over te steken naar zijn huis, dat daar vlak bij de spoorbaan staar. In volle vaart greep de trein, die eer snelheid van ongeveer 80 ki lometer zal hebben gehad, brom fiets en berijder. Hegeman, die 40 meter verder in de begroeiing naast de spoorbaan werd geslingerd, was onmiddellijk dood. De machinist remde uit alle macht en er zou ver der niets gebeurd zijn als niet een stuk van de bromfiets voor aan de trein was blijven hangen. Dit stuk schijnt in de wissel voor het stati onnetje te zijn geperst. Hierdoor werd de wissel iets omgezet, waar door de volle trein, die toen nog een vaart van 60 kilometer moet hebben gehad uit de rails schoot 9 Slot pag. 2 toen de Luchtmacht een bombarde ment op troepenconcentraties in de hoofdstad Buenos Aires uitvoerde. Politieke waarnemers menen dat, nu de „roden" of „gorillas", die een uiterst rechtse dictatuur voorstaan, zijn verslagen, de politieke toestand in Argentinië radicaal is gewijzigd. De „blauwen" zouden terugkeer tot de grondwettige toestanden wensen, alsmede een soepeler houding tegen over de peronisten. De oude oligar chie, die de „gorillas" geldelijk steun de, heeft dus opnieuw een nederlaag geleden. Ongania, die inmiddels zijn trouw aan president Guido heeft betuigd, is benoemd tot opperbevelhebber ad in terim. Lorio en Labayru, zijn voor naamste tegenstanders, zijn gearres teerd. De afgelopen week heeft de situa tie in Argentinië zich als volgt ont wikkeld. In Campo de Mayo begon een opstandige beweging, geleid door generaal Ongania, die echter uitslui tend gericht was tegen het opperbe vel van het Leger. De rebellen eisten het aftreden van generaal Lorio, de opperbevelhebber, en generaal La bayru, de stafchef van het leger. Bei den staan bekend als „liberalen" die fel anti-peronistisch zijn. Na verwoede gevechten vooral bij Olmos, 75 km ten zuiden van Bue nos Aires en langdurige onderhan delingen leken de rebellen het pleit ai gewonnen te hebben: president Guido ontsloeg Lorio en Labayru en ook zijn minister van Oorlog, gene raal Saravia. Lorio en Labayru weigerden echter af te treden en rebelleerden op hun beurt. Zij kregen de steun van de Marine, die zaterdagochtend in een bekendmaking meedeelde, dat presi dent Guido was afgetreden. Dat comminuqué was nogal voorbarig, want Guido was de eerste om de in houd ervan tegen te spreken. In het verdere verloop van het conflict hield de Marine zich echter afzydig. Het besluit van de Luchtmacht om Ongania te steunen schijnt daaren tegen de beslissende factor in de ac tieve strijd te zijn geweest. Zaterdagavond droegen door het hele land de „rode" troepen van Lo rio en Labayru de witte vlag of zoch ten zij hun kazernes op. De enige die nog weerstand scheen te bieden was generaal Montero in de provincie Salta, in het uiterste noorden. Zijn leger zou zaterdagavond met vlieg tuigen zijn bestookt. Generaal Ongania heeft in een communiqué de opvattingen van pre sident Guido weergegeven over de wijze waarop men tegen de peronis- Dankbaarheid Bij de Franse plaats Alengon sloeg zaterdag een auto met vijf in zittenden in een scherpe bocht om. Twee getuigen snelden te huip. be vrijdden de inzittenden en hielpen de wagen overeind. Toen een van hen de opmerking maakte, dat men op zo'n gevaarlijke plaats niet zo hard moest rijden, werd hij door een der automobilisten met een ge weer neergeschoten. Hij overleed in het ziekenhuis. Overjas Nn twen-stijl, o.a. in tweeds. ^.Opvallend leuke 1 details, zoals zeer aparte voering! 10 jaar 45.75 Uit het Leidsch Dagblad van 24 Sept. 1862: f De kunstschilder T. C. J Bruining, vroeger ivoonachtig J te Leyden, is belast met het J vervaardigen van schetsen f van het beschilderde plafond der zaal van de Eerste Kamer. t Te Londen is een man ver oordeeld tot 4 dagen gevan genisstraf, omdat hij zijn vrouw verkocht had. Na die straf moest hij zijn vrouw weder terugnemen. Uit het Leidsch Dagblad van 25 Sept. 1862:

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1