VN-behandeling duurt minder dan twee uur... HEDEN AFGETREDEN PRESIDENT GUIDO IS Zeebewoners gisteren boven water gekomen Voor Westerling geen (zang) subsidie meer Marine koos partij voor de ontslagen opperbevelhebber PHILIPS T.V. Fiat op Nw.-Guinea-akkoord Nacht in cel wegens majesteitsschennis ®«d Ofte Communistisch tij is gekeerd, zegt Kennedy II.IM Ook proef op grotere diepte „Na VERDRAG weer blokkade van W.-Berlijn" Scherpe nota van China aan Nieuw-Delhi BANANEN teuws LEIDSCH ÉSfc DAGBLAD ^puecteui. 6, a van uisnoect DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wme Smgel 1. Leiden - Giro no. 67055 Hoofdredacteur: J. Brouwer 18.25 per kwartaal, £2.80 per maand, f 0.65 per week. Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1962 No. 30763 President Kennedy heeft gister avond in een telefonische toespraak vanuit Newport, in Rhode Island, lot een bijeenkomst van de Demo cratische conventie van de Ameri kaanse staat Ohio verklaard, dat de Verenigde Staten in staat zijn om het hoofd te bieden aan agressie „in het Caribisch gebied in Berlijn of waar dan ook". De Amerikaanse president zei dat hef communistische tij in de 20 maanden van zijn ambtsperiode was gekeerd. Toen de Democraten in ja nuari 1961 aan het bewind waren gekomen „was Chroesjtsjow actief in Berlijn, Gizenga in Kongo, Castro in het Caribisch gebied en commu nisten in Laos en Zuid-Vietnam", aldus Kennedy. „In de sindsdien ver streken maanden, is het ty gekeerd. Wij hebben het initiatief genomen op het gebied van hulp. handel en diplomatie. Wij hebben de commu nisten in Laos en Zuid-Vietnam en in Berlijn een halt toegeroepen. Gi zenga is al lang vergeten. Castro heeft, in wanhoop, zijn toevlucht ge nomen tot Sowjet-hulp en daarmee rijn eigen lot in Zuid-Amerika en Cu ba bezegeld" Persoonlijke service LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betaling. WEERBERICHT MEER OPKLARINGEN Blijkens het weeroverzicht dat het K.N.M.I. vanmorgen om tien uur verstrekte zal de wind naar west tot zuidwest krimpen, waardoor er een einde komt aan het binnendrijven van buitjes. Verwacht mag worden, dat er morgen bovendien meei opkla ringen zullen voorkomen waarbij de middagtemperaturen iets hoger worden. 23 SEPTEMBER Zon op: 6.26 uur; onder: 18.38 uur. Maan op: 0.32 uur; onder 16.39 uur. Koogwater te Katwijk te 11.25 uur, laag water te 6.30 en 19.08 uur. (24/9 hoogwater te 0.05 en 12.46 uur, laagwater te 3.03 en 20.30 uur). Dit i ummer bestaat uit 16 pagina's en een Bijvoegsel. voor de radio mede, dat hij de opper bevelhebber van de Argentijnse strijdkrachten, generaal Lorio, en de stafchef generaal Labayru had ont heven van hun functies. Ook maak te hij bekend, dat hij het ontslag had aanvaard van generaal Saravia, „Diogenes" zal worden vernietigd Na zeven dagen en nachten zijn ly 30 jaar en woonachtig in Duin kerken. Zij hebben sinds vorige week vrijdag in deze woning, een cilinder van 4,5 bij 2,4 meter, „Diogenes" ge naamd, doorgebracht op een diepte minister van Oorlog. Deze besluiten van 10,5 meter in de Middellandse In een bekendmaking van de Argentijnse Marine werd heden ochtend vroeg medegedeeld, dat president Guido is afgetreden. Aan dit aftreden was een ontmoeting voorafgegaan van de tegen over elkaar staande militaire groeperingen. De legerleiders weigerden gisteren te voldoen aan het verzoek van president Guido om af te treden. Gisteravond trokken de regeringstroepen zich op verscheidene plaatsen terug in de richting van de hoofd- j de twee Franse „vismannen" Albert stad Buenos Aires. Dit wees er reeds op. dat de positie van l Falco en Claude Wcsly gisteren uit president Guido, die intussen pogingen deed tot een compromis hun woning onder water naar de op- te komen, bezig was te verzwakken. pervlakte teruggekeerd. Falco is 35 j jaar en afkomstig uit Marseille, Wes- Trein beschoten: vier doden Toen vanochtend vroeg troepen uit Campo de Mayo het regeringsgebouw in het centrum van de hoofdstad be zetten, had president Guido dit ge bouw al verlaten en zich naar zijn woning in de buitenwijk Olivos be geven. Enkele minuten voordat de opstandelingen by het gebouw arri- \ecrden, vertrokken ook de comman dant van de aldaar aanwezige vei ligheidstroepen en zijn troepen naar Olivos. Buenos Aires had het aan zien van een belegerde stad toen de eerste tanks van de opstandige mili taire eenheden daar tegen midder nacht binnenrolden. Voor de winkels waren luiken aangebracht, bioscopen en theaters waren gesloten, evenals café's en restaurants. Het centrum lag er verlaten bij, ook al omdat het openbare vervoer tot stilstand was gekomen. Gisteravond heeft zich nog een ernstig incident voorgedaan, toen een trein terechtkwam in het vuur van Gloster-Meteor-vliegtuigen, die rege ringstroepen in de buurt van een vliegveld bestookten. Daarbij werden vier burgers gedood en velen gewond. Ofschoon de plaats van dit voorval niet wordt gemeld, mag aangenomen worden, dat het zich heeft voorge daan op 25 km ten zuidwesten van Buenos Aires, waar op dat ogenblik hevige gevechten aan de gang waren. Gisteren deelde president Guido betekenden in feite een overwinning van de opstandelingen van „Campo de Mayo". Kolonel Frasoii, hoofd van de inlichtingendienst van het leger en aanhanger van de generaals Lorio en Labayru. verklaarde hedenoch- Zee nabij Marseille. De proef moest uitwazen of het mogelyk is geruime tyd onder water te werken en te wonen. De „Dioge- tend, dat de Marine in opstand was nes rustte, bil het eiland Fnoul op gekomen tegen president Guido. om- de zeebodem, dat zij aan de zijde van de genoemde generaals stond. Toen dezen dus door jjet huis was zo neergezet dat het de piesident waren afgezet, lag het een luchtbel met een druk van 2 at- besluit van de Marine voor de hand. mosfeer bevatte. In de ruimte ston den behalve het gewone huisraad een televisietoestel en een telefoon voor het contact met de buitenwereld. Omgekeerd zorgden een televisieca mera er voor, dat men het leven van de twee duikers precies zou kunnen volgen. Overdag moesten de twee in duikerpakken buiten hun „huis" ver schillende werkzaamheden verrichten. De proef stond onder leiding van de bekende onderzeevorser majoor Cousteau, schrijver van „Stilte on der de zeespiegel". Het doel was na te gaan of het mogelijk is b.v. onder water tunnels, schuilkelders schuilplaatsen voor duikboten aan te leggen en na te gaan welke in vloed de hoge druk onder water op de mens heeft. Tijdens een persconferentie ver klaarde commandant Cousteau dat het milieu onder zee niet vijandig is voor de mens. Men kan lange tijd op een diepte van 10 tot 25 meter leven en de volgende proef zal op een diepte van 25 tot 50 meter wor den genomen. Het experiment van André Falco en Claude Wesly heeft ongeveer 300.000 nieuwe franken ge kost en het volgende zal het dubbele kosten. Dan zijn er twee huizen no dig. De „Diogenes" zal worden vernie tigd, aldus Cousteau. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteravond zoals verwacht haar goedkeuring gehecht aan de Indonesisch-Nederlandse overeenkomst betreffende de overdracht van het bestuur over West Nieuw-Guinea aan Indonesië op 1 mei 1963 na een interim-bestuur door de Verenigde Naties. De Algemene Vergadering bracht poea's een negroïde ras zijn. zonder 89 stemmen uit vóór een machtiging voor het tijdelijke bewind van de V.N. in Nieuw-Guinea. Er waren geen tegenstemmers. Veertien landen onthielden zich van stemming. Onder de onthouders waren Frank rijk en 'n aantal voormalige Frans- Amerikaanse staten. De gedelegeer den van vijf landen, w.o. Portugal en Zuid-Afrika waren bij de stemming niet m de zaal. De onthoudingen der Frans-Amerikaanse staten worden toegeschreven aan hun mislukte po ging in de vorige Algemene Vergade ring, om haar steun te verkrijgen voor een Nederlandse resolutie die beoogde, dat de V.N. het bestuur over West Nieuw-Guinea op zich zouden nemen totdat de Papoea's zelf over hun lot zouden kunnen beslissen. Deze Frans-Afrikaanse staten gin gen uit van de stelling, dat de Pa- volkenkundig verband met de Indo nesiërs. De sleutel Binnen twee uur was de gehele zaak afgewikkeld. De Nederlandse gedelegeerde, mr. C. W. A. Schür- mann verklaarde voordat tot stem ming werd overgegaan, dat de zelf beschikking, door de Papoea's uit te oefenen voor het eind van 1969, de sleutel vormt van de overeenkomst met Indonesië. „Dit einde van het hoofdstuk zal wellicht gewagen van zorgen en te leurstelling, maar het kan ook een rechtvaardiging worden van de rech ten en grondslagen van ons Hand vest en een gelukkige en succesvolle versteviging van de rechtsorde in dat deel van de wereld", zei hij. De Indonesische minister van Bui- landse Zaken, dr. Soebandrio, ver klaarde, dat de geest van de overeen komst gericht is op de hoogste be langen der bevolking van het gebied. Het is de oprechte wens van Indone sië, zo spoedig mogelijk aan de uit voering te beginnen van een ontwik kelingsprogramma Volgens handvest Secretaris-generaal Oe Thant zeide er op te vertrouwen, dat Indonesië zal volvoeren wat het op zich heeft genomen „niet alleen naar de letter en de geest van de overeenkomst, maar ook in de geest van het Hand vest". De Australische minister van Bui tenlandse Zaken, Sir Garfield Bar- wick verklaarde, dat zijn regering er de voorkeur aan zou hebben gegeven, dat Nederiand het bestuur over West Nieuw-Guinea zou hebben voortge zet, maar het was duidelijk gebleken, dat Den Haag het bestuur zo spoedig mogelijk wenste te beëindigen. Het schip ..Willemstad" van de K.N.S.M. is gisterochtend uit Amsterdam naar Suriname ver trokken met aan boord 200 ku bieke meter kisten met goederen bestemd voor het inrichten van het Diaconessenhuis in Surina me. Dat kon worden gebouwd dank zij de opbrengst van de door Johan Bodegraven geleide actie viermaal Z.N. Surinaams verpleegsters, die in Nederland hun opleiding volgen, waren op de Surinamekade aanwezig om te ..assisteren" bij het inladen van de laatste kist van deze be langrijke zending. Een 42-jarige elektrotechnicus uit Groenekan <U) heeft, naar thans eerst bekend is geworden, enige tijd geleden een nacht in een cel van het hoofdbureau van politie in Utrecht doorgebracht, omdat hij werd verdacht van majesteitsschen nis. Op de 13de juli maakte de man een treinreis naar Utrecht. Tijdens deze reis zou hij zich in een ge sprek geledigend hebben uitgelaten over het Koninklijk Huis. Bij aan komst op het station in Utrecht werd de elektrotechnicus aangehouden door een medereiziger, die zich le gitimeerde als lid van de marechaus see met opsporingsbevoegdheid. De ze marechaussee bracht hem naar de spoorwegrecherche en vervolgens naar het hoofdbureau van politie, waar hy de nacht heeft doorgebrach De Utrechtse officier van justitie mr. W. H. Overbeek verklaarde, dat de zaak nog in onderzoek is. Men heeft nog geen beslissing genomen of men tegen de elektrotechnicus al of niet een vervolging wegens majes teitsschennis zal instellen. Zeesleepboten van Wijsmul ler uit IJ muiden zijn gisteren uit de haven van Antwerpen ver trokken met aan de trossen de eerste drijvende olieraffinaderij ter wereldde ..Refine" van de Esso. Het gevaarte is dertig meter hoog en gebouwd op een betonnen bak van 55 meter leng te en 24 meter breedte. Het ei land zal over een afstand van bijna 3.000 mijlen naar de noord kust van Afrika, bij de nieuwe oliehaven Port Brega. worden gesleept. Op de foto het trans- sport op de Westerschelde. (Luchtfoto ANP) Oostduitse officier: „In het officierskorps van Oost- Duitsland wordt verwacht dat na het afsluiten van een afzonderlijk vre desverdrag opnieuw een blokkade van West-Beriyn op het programma staat", aldus deelde de 37-jarige eerste luitenant van het Volksleger, Martin Loeffler, gisteren op een persconferentie mee. Loeffler is. zoals men weet, op 8 september naar de Bondsrepubliek gevlucht. De voormalige officier van het Oostduitse Volksleger was van oor deel dat ditmaal ook de luchtverbm- dingen tussen de Bondsrepubliek en West-Berlijn daardoor zouden wor den getroffen. Een militaire bezet ting door communistische legers van West-Berlijn verwachtte hij niet. Deze mededelingen zijn van belang in verband met een onderhoud dat Westberlijns burgemeester Willy Brandt gisteren met kanselier Aden auer in diens vakantieverblijf in noord-Italië had. Brandt heeft Aden auer met nadruk gewezen op het feit dat Rusland ondanks de adempauze, die door Moskou inzake Berlijn is aangekondigd, voortgaat met het treffen van voorbereidingen voor het afsluiten van een afzonderlijk vredes verdrag met Oost-Duitsland. Brandt is ervan overtuigd dat het erop aan komt dat het Westen zich niet in slaap laat sussen. Welke concrete plannen hij van communistische zijde verwacht werd niet bekend gemaakt. Het is duidelijk dat in politieke krin gen in West-Berlijn de vrees heerst, dat hoewel Rusland een rustpauze in verband met het vraagstuk Ber lijn heeft aangekondigd, onaangena me verrassingen op korte termijn tot de mogelijkheden behoren. Brandt's gesprek met de kanselier hield even eens verband met zyn reis naar Ame rika, waar hij binnenkort twee le zingen voor de Harvard Universiteit zal houden, die zich eveneens met het vraagstuk Berlijn bezighouden. De band die tussen de Harvard Uni versiteit en president Kennedy per soonlijk bestaat, is algemeen bekend. Brandt heeft het nodig gevonden over het standpunt van de Bonds republiek inzake Berlijn in dit ver band, contact met Adenauer op te nemen. China heeft zeer krachtig by In dia geprotesteerd naar aanleiding van het jongste incident aan de grens tussen beide landen waarby een Chinese officier zou zijn gesneu veld en een soldaat gewond. In de desbetreffende Chinese nota word de onmiddellijke ontruiming van het gebied door Indiase troepen geëist. Ais dit niet gebeurt zullen de Chi nese troepen „alle noodzakelyke maatregelen treffen voor hun zelf verdediging", aldus de protestnota. De ex-kapitein van het K.N.I.L., R. P. Westerling, heeft schrifteiyk van de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Y. Scholten, vernomen, dat hij niet in aanmerking komt voor een nieuwe ryks- bijdrage in de kosten van zijn zangstudie bij de Nederlandse Opera. Het door de directie van de Ne derlandse Opera over de heer Wes terling aan de staatssecretaris uit gebrachte rapport over de resulta ten van zijn zangstudie in het af gelopen seizoen is de aanleiding tot dit besluit. „Dit rapport heeft my de overtui ging geschonken", aldus de staatsse cretaris, „Met waardering overigens voor de oor u gemaakte vorderingen, dat het niet te verwachten is, dat de Schirra's vlucht is uitgesteld Het Amerikaanse Bureau voor lUcht- en ruimtevaart (NASA) heeft gisteren bekendgemaakt dat de lan cering van ruimtevaarder Walter Schirra, die op 28 september was vastgesteld, is uitgesteld tot 3 oktober in het Caraibisch gebied en commu- var. de ruimtecabine. Zoals bekend zal Schirra zes maal om de aarde moeten draaien. Vier Zweden uit de neergeschoten Dakota ongedeerd Van de tien Zweden, die zich aan boord bevonden van de Dakota van de VN welke donderdag boven noord- Katanga werd neergeschoten, is er één om het leven gekomen. Vyf in zittenden liepen verwondingen op, bij een van hen van ernstige aard. De overige vier bleven ongedeerd. De overlevenden werden gisteren met hefschroefvliegtuigen onder be scherming van jachtvliegtuigen van de VN naar de basis Kamina in Ka- tanga overgebracht. Volgens doorgaans welingelichte kringen kwam de Dakota terecht by he. dorp Kamoenza, dat ligt in het door het leger van de Centrale Kon- goieze regering bezette deel van noord-Katanga. De ontvangst van de overlevenden door de Kongolese mi litairen en burgers was eerst „niet al te vriendelyk". Later hielpen de Kongolezen evenwel met het red dingswerk. President Tsjombe van Katanga heeft direct het Kongolese leger er van beticht, de Dakota te hebben neergeschoten. Hy bood de VN alle medewerking aan by het onderzoek naar de toedracht van het gebeurde. Inmiddels is een uit zeven leden be staande commissie van onderzoek mee haar werk begonnen. De groep wordt geleid door de Italiaanse kolo nel Testerini, die bevelhebber is van de VN-luchtbasis Ndjili, in de omge ving van Leopoldstad. Volgens China hebben de Indiërs sedert 4 augustus in de westelijke sector elf nieuw militaire posten op Chinees gebied gevestigd en bij 14 gelegenheden op Chinese grenswach ten geschoten „Als India blyft i knabbelen aan het Chinese gebied, zal het zeker op Chinees verzet stui- i ten", aldus de verklaring van Pe king. verdere ontwikkeling binnen afzien bare tijd tot het gehoopte resultaat zou kunnen leiden. Onder deze om standigheden heeft het geen zin de vraag aan de orde te stellen of het mogelijk zou zyn andermaal een rijksbijdrage te verstrekken in de studiekosten". Een woordvoerder van het minis terie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen heeft desgevraagd me degedeeld, dat de heer Westerling geen aanvraag voor een nieuwe rijks bijdrage heeft ingediend. Hy had voor zes maanden een toelage van ongeveer f. 2000.- ontvangen. BREESTRAAT 173 Hooftstraat 88 - Alphen Advertentie Ondanks het lawaai en het moeilyker bereiken van onze zaak tijdens de verbetering van de Haar lemmerstraat, loont het de moeite om onze zaak te bereiken. U vindt bij ons, kwaliteit, lagere prijzen en vak manschap. Goud, Zilver Juwelen, Horloges, Klokken, Cassettes. Wy danken U by voorbaat voor Uw moeite. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207. Advertentie Uit het Leidsch Dagblad van J 23 Sept. 1862: Zaterdagavond ontstond f er brand in een pakhuis ge- i vuld met hooi en stroo op het Levendaal. De brandspuiten f bluschten snel de brand; de j politie en schutterij zorgden t trouw voor de orde.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1