R Handleiding om man te veroveren D Geruite stoffen staan sportief H E B H ER IS ZOVEEL TE DOEN IN DE VAKANTIE I UIT en (thuis Boek voor Amerikaanse vrouw Aubergines met kaas ROCOCO MENU VAN DE WEEK 5 iterdag 22 september 1962 Pagina 3 Deze zeer romantische fluwelen Ooihoed komt natuurlijk uit Londen. De grote geplis- seerde kraag wordt om de hals gebonden met een zwart fluwelen bandje. Om het geheel Helen Gurley Brown is voor haar huwelijk schrijfster geweest van advertentie-teksten. Thans heeft ze een handleiding geschre ven om een heel wonderlijk produkt aan de man te brengen: de Amerikaanse vrouw' Men kan er zeker van zijn, dat haar boek vlot verkocht zal worden. Er zijn in Amerika miljoenen meisjes, die het aan de man komen een heel probleem vinden en er zijn ook duizenden mannen, die zich dit boek zullen aanschaffen om te weten met welke strikken en valkuilen zij worden belaagd. Belegging Tot zover de schrijfster over zichzelf en zo'n inleiding moet wel alle kwijnende muurbloempjes nieuwe moed geven. De drie dollar negentig, waarvoor men dit boek kan kopen, lijken een goede beleg ging. een wat vrouwelijker toets te geven omhulde de ontwerper, een meneer Lachasse, de bol hoed en het gezicht van de mannequin in een flatteuze voile met kleine zwarte ruitjes. Het is altijd goed om te luisteren naar de raad van een vrouw die zelf bewezen heeft haar doel te kunnen bereiken. Luister hoe de schrijfster van dit boek het ver trouwen weet te winnen van de vele mannenjaagsters, die in Ame rika op groot wild loeren: „Ik trouwde voor de eerste keer toen ik 37 was en ik kreeg de man die ik hebben wou. Men zou het een wonder kunnen noemen, in aan merking genomen hoe oud ik was en hoe in trek hij was. Davis is filmregisseur, 44 jaar, hij heeft her sens, charme en seks. Menig Holly wood sterretje maakte hem het hof en ook menige minder opvallende, maar gevaarlijker vrouw en ik kreeg hem. We hebben twee grote auto's, ruim veertig hectare bos bij San Francisco, een riante villa met uitzicht over de Stille Oceaan, een meisje voor dag en nacht en een goed leven. Ik ben niet mooi of zelfs maar knap, ik heb geen opvallend goed figuur en ben niet briljant. Ik kom uit een klein stadje en ben niet op een universiteit geweest. Mijn familie was en is erg arm en ik heb mijn familieleden al tijd gesteund. Ik ben in mijzelf gekeerd en soms ben ik niet aar dig en prikkelbaar." Advertentie rerugkijkend op de vakantie, de weekeindtochtjes, de vrije avonden en het beetje wneschijn dat wij hebben ge had, kom ik tot de volgende i conclusie: het was weer zomer inou ja zómeren het was teer leuk. Wij kunnen er weer legen wanneer de winter begint tn ons tien maanden lang bin nenhoudt. Maar wat heb ik ge- ;i iaan? Hoe vulde ik mijn dagen tan recreatie? 0, met van alles. Reizen en Jiwemmen en door bossen dwalen c en met Joep aan het lijntje wan- delen en kamperen en van een 1 openluchtvoorstelling genieten en ie tuin wieden en rozen plukken en een nieuwe jurk kopen alle- maal zaken, die je vooral 's zomers ioveel vreugde verschaffen. En hoe deed ik dat? Helemaal zorgeloos, echt los van alles? Kom nou. Op reis moest er ook gekookt lorden, lekker primitief op een eenpitter, met behulp van zilver- akjes, conservenblikjes, instant- ra rus-en-zo, maar toch: boodschap pen doen, maaltijden samenstellen, raten wassen. En er moest bijna elke dag ge wassen worden, want op een va- Si kantietocht kim je niet zoveel meenemen en het is ontstellend hoevuil bloesjes en jurkjes wor den in een kamp, hoezeer de hand- en theedoeken te lijden hebben, hoe smerig de washand jes worden. Wassen, drogen en vooruitdenken. Voortdurend rekening houden net het weer, de temperatuur. Dwalend door de bossen verzamel je bessen en bramen (heerlijk om er jam van te koken) en diezelfde dag nog kun je aan het inmaken slaan. de wandeling met Joep moet het hondje worden gecontroleerd op teken in zijn huid en* doornen in zijn poten. Eén openluchtvoor- stelling heeft heel wat voetjes in sarde, want je wilt dat je kinde ren er „knap" uitzien en een zo mer vergt nogal iets van hun gar derobe. Altijd wéér Zijn hun schoenen behoorlijk ge poetst. hoe zit hun haar. Hebben zij hun oren gewassen. Zijn hun knieën schoon? De bloemen uit de tuin, die met zoveel liefde en zorg werden opge kweekt, dienen grotendeels om de kamers op te sieren: zij vallen na een paar dagen uit en je kunt wel blijven stofzuigen. En probeer eens te gaan winkelen, zonder ook het dochtertje blij te maken met een kledingstuk., want kleine meis jes zijn ontstellend ij delzij willen voor moeder beslist niet onderdoen. ^Tloederiijke- overpeinzing Bij alles wat ik deed of onder nam waren de kinderen aanwezig. Kinderen, die schoolvakantie had den en zich gedroegen als kleine barbaren, bevrijd van de last van huiswerk, repetities of conflicten met leerkrachten. Losgebroken dui veltjes, die tot de meest roekeloze daden in staat waren. Zij konden geen water zien of zij wilden er inspringen, zij konden geen hoop stenen ontdekken of zij wilden er op klimmen, zij konden geen boom ontwaren of zij wilden de top van nabij bekijken. Zij schaafden hun knieën, scheurden hun broeken, trapten in spijkers of stootten hun hoofden. Een heel flesje jodium en méters pleister verbruikten ze. Aan mij de taak, dat het niet te bar werd, dat zij mét builen en schrammen re delijk heel bleven. Ik moest zorgen dat de golven hen niet meesleurden, dat de zand kuil niet instortte, dat de zon hen niet verbrandde en de regen hen niet doorweekte. Naast de zorg voor de kinderen was er de tuin: het recreatiege bied bij uitstek. Het klimaat werkte tegen, zoals gewoonlijk. Eerst wilden de rozen niet opengaan omdat het te koud was, daarna verschroeiden zij. Eerst spoeld de regen het laagje tuin aarde weg, zodat de vette klei blootkwam, toen barstte de grond open van de droogte en moesten er kubieke meters water over gesproeid worden. Daarbij kwam de nooit aflaten de strijd tegen maden, bladluizen en dauwworm. Er moest gemest, gesnoeid en ge wied worden. Hoevele uren vrije tijd werden er over de tuin uit gegoten? En toch was het resul taat magertjes. Ach ja Terugkijkend op de zomer be sef ik opeens, dat ik nooit zo zeer huisvrouw ben geweest als juist tijdens die vrije dagen, de vakantieweken, de lichte avond den. Er was zoveel te doen Vader hielp dapper mee, sloeg tentpalen en haringen in de grond, spoot de auto schoon, rolde de grasmat, gaf de kinderen les in zwemmen, judo, kaartlezen en genoot. Wij hadden het druk, wij leef den intens en gelukkig, wij waren blij met het beetje zomer en de vrije zaterdag, maar uitrusten was er niet bij. Dat zouden wij wel na de vakan tie doen. Dan kwamen er immers WOLLEN DEKENS 100% virgin wool weer vele, onafzienbare maanden van regen, wind en koude? Maar zelfs toen de vakantiewe ken ten einde spoedden werd ons de rust niet gegund. Want de zoons moesten op tijd hun nieuwe school boeken hebben en nieuwe school kleding en je kunt de tent toch niet vuil en vochtig opbergen. De veelgeplaagde auto moest een goede beurt hebben, het verwaar loosde huis was stoffig, de bollen moesten de grond in, de uitgebloei de planten dienden te worden ver wijderd, wij hadden het wéér druk. Desondanks worden al die be zigheden, grote en kleine zorgen, plannen en pogingen gerang schikt onder de verzamelnaam: recreatie. Intussen vraag ik mij af: waar om maakt men van die vrijetijds besteding een probleem? Mij dunkt vaders en moeders hebben in de Hollandse zomermaanden genoeg aan hun hoofd om het spook der verveling kansloos te maken. THE A BECKMAN Een goede raad vindt men al heel 'n het begin van het boek: ..Wees niet zo nerveus-gespannen, denk en praat niet steeds maar over het vinden van een man. Dat opvallende „jagen naar een echtgenoot", is wat vele Ame rikaanse meisjes zo onaantrekke lijk maakt voor Europese vrijgezel len die naar ons land komen. Die hebben het gevoel voortdurend ge probeerd en geëxamineerd te wor den. Het meisje in Amerika is na melijk veel meer opvallend-acticf in het zoeken naar een man dan de meeste meisjes in Europa". Wat de schrijfster van dit boek zegt over het huwelijk zouden we niet willen beamen, maar ze zegt het vermoedelijk vooral om de al te jachterige meisjes wat te kalme ren en te ontspannen. Ze zegt nl.: „Ik vind dat het huwelijk een ver zekering is voor de slechtste jaren van je leven. Gedurende je beste jaren heb je, geen echtgenoot nodig (een man wel natuurlijk)." Die toevoeging tussen haakjes duidt er wel op, dat dit boek on deugender is dan de meeste hand leidingen tot een gelukkig huwelijk, die in Amerika op de markt komen. Maar ons interesseerde het boek vooral om de kijk die het geeft op de felle strijd, die de Amerikaanse vrouwen voeren om een echtgenoot te bemachtigen. De meesten hebbn 't, gevoel, dat ze er snel bij moeten zijn, want tenslotte telt Amerika vier miljoen meer ongetrouwde vrouwen dan vrijgezellen. Kameraden Nederlandse meisjes die naar Amerika komen behoevep zich lijkt ons niet met dit boek te wapenen. Wat we zo zien bij de Nederlandse ambassade, is bepaald gerust stellend. Menig meisje dat hier nog maar kort is, wordt al afgehaald door een stevige Amerikaanse jon gen in een open sport-auto. En toch worden die meisjes op de am bassade niet uitgekozen door een schoonheidscommissie. Maar velen hebben iets ongedwongens, ze zijn natuurlijk en ontspannen en Ame rikaanse jongemannen hebben ons wel eens toevertrouwd, dat ze voe len, dat ze door die meisjes als ka meraad worden beschouwd en niet onmiddellijk als potentiële echtge noot. Kortom ze voelen zich minder belaagd, ze worden niet in het de fensief gedrongen en dat heeft her haaldelijk tot gevolg gehad, dat ze zelf initiatieven gingen nemen. Het is vermakelijk om te lezen wat voor middelen de gelukkig ge trouwde schrijfster van dit boek aanprijst aan haar nog op het ge luk loerende lezeressen. Zij gaat er van uit, dat die meisjes het soms moeilijk vinden om een gesprek te beginnen met mannen, die zij ont moeten op een cocktail-party, in een lift of waar ook. Zelf had de schrijfster vroeger een paar broches met inscripties, die haar veel heb ben geholpen. Eén ervan luidde: heb grijs haar, bruine ogen en een zwart hart"; op de andere stond te lezen: ..Onderschat nooit de macht van een vrouw". Haar ervaring leerde haar, dat mannen altijd willen ontcijferen wat er op zo'n broche staat en als ze het gelezen hebben, dan moéten ze wel wat zeggen. Andere Ameri kaanse meisjes lopen maandenlang rond met dezelfde dichtbundel. Lezen doen ze die niet, maar zij weten, dat meisjes, die met een ver zenbundel worden gezien als ro mantisch worden beschouwd en als gemakkelijk benaderbaar. Opvallend De schrijfster heeft niet voor niets lang in het reclame-vak ge zeten. Meisjes die willen opvallen, moeten niet in een nieuwe, maar juist in een grappig-oude auto rondrijden. Nog opvallender is bet om te fietsen en helemaal excen triek om te lopen. Voor desperate jaagsters nog deze raad (al wil ze deze methode niet bepaald aanraden)„Bots tegen een man aan, die juist een sherry van de bar naar zijn vriendin brengt. Die vriendin zal de zaal verlaten, terwijl jij de man af- sponst en het minste wat je kunt doen is hem een drankje aanbieden op de kennismaking". Indiase vrouwen hebben nog steeds grote achterstand Het is nog Z.ocvig gesteld met de ontwikkeling van de vrou- wen in India: van de 213 mil joen vrouwen in dat reusachtige land kunnen er slechts 27 mil joen lezen en schrijven! Trou wens, bij de mannen is de ver houding niet zo heel veel beter. Van de 226 miljoen mannen zijn er nog maar 77 miljoen alfa- beet, de rest kan geen a van een b onderscheiden. Deze feiten zijn aan het licht ge komen bij de volkstelling van het vorig jaar. Toen bleek ook dat er vrij sterke verschillen zijn in de verschillende provincies. Kerala kwam nog het best voor de dag. Daar is vijftig procent van de bevolking geletterd, maar de verhouding mannen-vrouwen op dit punt is nog altijd 60-40, zodat zelfs in deze meest ontwikkelde staat voor de vrouwen een vrij gro te achterstand genoteerd moet wor den. Een zeer ongunstige factor bij de bestrijding van het analfabetisme is de snelle groei van de bevolking: 21 procent in de afgelopen tien jaar, vooral door 't verdwijnen van hon gersnood en epidemieën. Een merk waardig resultaat van de statistiek: meisjes worden gedurende de eerste jaren van haar leven meer ver waarloosd dan jongens India, dat 2.4 procent van de aardoppervlakte beslaat en 16.6 procent van de wereldbevolking telt, heeft, op China na, de grootste bevolking ter wereld (de Chinese bevolking bedroeg in 1953 om streeks 60 Omiljoen). De zorgen zijn dus groot en de bestrijding van het analfabetisme, vooral onder de vrouwen, stuit op onvoorstelbare moeilijkheden. Advertentie Uw modehuis Op het ogenblik vinden we in de groente winkels volop vruchten, zoals appels, peren, druiven en meloenen. Maar ook paprika s. aubergines en mais zijn ruimschoots te krijgen. Ze zijn heel geschikt om variatie in onze maal tijden te brengen. De prachtig gekleurde auber gines kunnen we op allerlei manieren klaar maken. Ze zijn zacht van smaak en vooral in combinatie met kaas heel lekker. I0NDAG grapefruit, boeuf bouilli met pou- let en kaas, sneeuwbergen. MAANDAG: stoofpot spitskool, kaas en toma ten, gebakken appels. DINSDAG: sperzieboontjes - varkenskotelet - aardappelen, beschuit met Bul gaarse yoghurt en jam. WOENSDAG: oranjeslaatje met kaas, hard ge kookte eieren met peterseliesaus en sla, aardappelpuree. ÖONDERDAG gebakken lever - aardappelen - appelmoes, kwark met bramen. VRIJDAG: gevulde aubergines met risotto of gebakken visfilets met worteltjes en puree vanillevla met rabarber- compote. ZATERDAG: tomatensoep met kaas, huzaren sla. Gevulde aubergines 4 aubergines, risotto van 100 g rijst, 200 g champignons, 30 g boter, 40 g geraspte kaas. zout. De aubergines in de lengte door snijden, het zaad eruit halen, de rest met zout bestrooien en in de koekepan bakken. De helften vul len met risotto, waaraan de ge bakken champignons zijn toege voegd. Leg ze in een vuurvaste ho tel, bestrooi ze dik met geraspte kaas en laat ze in de oven licht bruin worden. Londen, september '62 Foto 1Heel flatteus en simpel is dit pakje, dat klasse heeft en een favoriet in de uitzet kan worden. Handig voor de auto en de fiets, geschikt om mee te gaan winkelen en geknipt voor een gezellige wandeling in de vrije natuur past het eigenlijk overal, 's morgens en 's mid dags. En wat meer is, het is in al zijn eenvoud naar de laatste mode. de details bewijzen het. De geruite stof is een van die details. De kleuren rood en bruin, echte herfsttinten zijn ook echte modetinten. En wat de metalen muntknopen betreft fantasieknopen zullen dit seizoen meer in zwang zijn dan ze de laat ste tien jaar zijn geweest. De zijden blouse is hier geen blouse, doch slechts een sjaal met losse, in het pakje gehechte manchetten. De ba ret tenslotte is extra modieus door het feit dat hij van dezelfde stof is gemaakt als het pakje. Het ge heel is een creatie van het Franse huis Tiktiner. Foto 2: Voor de sportieve, ge soigneerde vrouio een kapsel dat amper aanbeveling behoeft. H<?t is niet alleen modieus, het is ook heel flatteus: van achteren voor iedereen, van voren voor wie een niet te breed gelaat heeft en hangend haar hebben kan. Het is een coiffure van de Pa- rijse coiffeur Lintermans en er is wel wat meer haar voor gebruikt aan alleen dat van de jonge vrouw op wier hoofd hij zijn creatie maakte. Er kwam namelijk een postische aan te pas die boven op het hoofd geplaatst is; echt en vals haar zijn tezamen naar ach teren gekamd. Het effect op het achterhoofd wordt geaccentueerd door het sieraad, dat ondanks zijn glanzende, kleurige Tiroolse stenen toch niet te gekleed is voor de vroege middag. Foto 3: Voor de sportieve jonge en niet meer 20-jarige vrouw, voor het meisje met een baan en zelfs voor de tiener is dit eenvoudige ensemble even flatteus als praktisch. Het vervult twee functies: bin nenshuis is het een keurige grijze japon, buiten is het een mantel pakje van sportieve, jeugdige allure, dank zij het bijbehorende tailleur jasje van een mooie Schotse ruit in grijs en steenrood. Nieuw is de combinatie van twee stoffen. Wel- cverdacht: de identieke knopen op japon en jasje (die op het jasje zijn evenwel iets groter). Praktisch: de slank afkledende japonrok die glad is, maar aan de zoom iets wij der dan om de heupen. Het mo dieuze complement oij dergelijke pakjes is een baret van de geruite stof, die bij dit ontwerp van Pierre Billet niet wordt gedragen. J.V. ijniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiïïiiiiiiiiiiiiiiiiiin Dat de vakantietijd nu defini tief voorbij is, blijkt o.m. uit het feit, dat in diverse collectescha len meer franken, marken, lires en zelfs dollarcenten worden aangetroffen! De reizigers die door heel Europa, en misschien zelfs verder, gezworven hébben, zijn weer tot hun eigen haard steden teruggekeerd. Ze zullen ongetwijfeld, behalve dat res- tantje kleingeld, ook „een dank baar gemoed" een goede gezond heid" uit den vreemde mee naar huis terug hébben genomen. Deze fraaie termen héb ik niet zelf bedacht, maar ontleen ik aan de tentoonstelling ,Jfaar Wijder Horizon", die u tot 8 okt. a.s. nog kunt gaan zien in het Rijksmuseum voor Volkenkunde. Een tweede motto dat in grote letters aan de muur te lezen is, vermeldt dat een zeer belangrijk element in de vreugde van het reizen is: de hoop, alles wat men beleefd heeft thuis te kunnen navertellen. Hoe men dat in de loop der eeuwen gedaan heeft en welk beeld daardoor ook de thuisblijvers zich dus konden vormen van de verre oorden, die avontuurlijker tijdgenoten be zochten, is het onderwerp van deze merkwaardige tentoonstel ling. Ik ga u daar verder geen uit voerig verslag van geven; U kunt veel beter zelf eens gaan kijken. Ik wil u alleen maar even vertellen welke vreemde gedachtensprongen je soms ma ken kunt. Op een gegeven moment stond ik voor een plaat, waarop een van de beroemdste bouwwerken van het Oosten, de Boroboedoer, rvas afgebeeld, met daarbij en kele Europese, Nederlandse, da mes en heren. Speciaal de vrou wenfiguurtjes trokken mijn aandachtze waren gekleed in de lange donkere sleepjaponnen van de vorige eeuw, luifelhoe- den op het hoofd, en gehuld in met bont omzoomde schouder manteltjes. Alsof ze zó op een kille herfstmiddag uit wande len zouden gaan langs de def tige Amsterdamse Herengracht! Volkomen vreemde figuren in die Oosterse omgeving. En wat schoot me toen Ineens in m'n gedachten? Een gesprek je, enkele weken geleden afge luisterd bij de groenteboer? „Vijf kilo aardappelen, me vrouw? 't Spijt me, maar laat ik nou vandaag helemaal uitver kocht zijn! M'n klanten zijn zo wat allemaal op reis, naar Ita lië en zot" Ja zeker. Ze hebben allemaal voor een paar weken aardappe len meegenomen in hun auto's en caravansl" Een aardappelen dat ik verkocht heb van de week!!" Ziet u in die oude tijd toen men nog moest leren „in den vreemde" te leven, dachten ze het beslist niet te kunnen stel len zonder hun schoudercap'jes en hun bontrandjes. En nu, nu we van jongsaf aan heel Europa doorkruisen en thuis zijn aan de Zwitserse Alpen, de Costa Brava en de Italiaanse Rivièra, nu ne men we nóg lekker onze ouwe trouwe bloemige vaderlandse piepers mee op reis! Ik weet wel het is veel goed koper om van alles en nog wat aan levensmiddelen zelf mee te nemen en daar is veel voor te zeggen. Maar voor dat buiten landse geld, dat nu in de Neder landse collectebussen terecht komt, was ik dan maar liever eens echte Italiaanse spaghetti gaan eten. Want om een vreemd land echt te leren kennen moet je het zien en horen, maar be slist ook proeven. Hermine G.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 19