Peek&CIoppenburg Zeer grote belangstelling bij begrafenis wethouder S. M. Stolp _J LEIDSE VEBO BRACHT RUIM 560 DIEREN BINNEN DE RING Mannenmode in Regenjassen 5975 Soekarno maakt van Javaan blankenliater l aste rots van mijn behoud Christen in woord en daad Centrifuges Service vakman Husqyama JONGEREN ACTIEF ZEER GOEDE RESULTATEN Communisme overwinnaar Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 21 september 1962 Tweede blad no. 30762 JJ Onder grote belangstelling honderden waren aanwezig vond gister middag op de begraafplaats van de Groene Kerk te Oegstgeest de teraarde bestelling plaats van het stoffelijk overschot van de in de vroege maandag ochtend plotseling overleden wethouder S. M. Stolp. Aan deze begrafenis ging in de geref. Zuiderkerk evenals aan het Stadhuis hing hier de vlag halfstok een rouwdienst vooraf. Onder de velen, die hier bijeen waren, bevonden zich o.vi. de Com missaris van de Koningin in Zuid- Holland, mr. J. Klaasesz en het lid ran Ged. Staten, de heer D. van der Kwaak, het voltallige College ran B. en W., vele raadsleden, een deputatie van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland, mr. J. Drijber, oud-wethouder en thans burgemeester van Middel burg, de heer J. C. van Schaik, die rele jaren met de heer Stolp zitting had in het Leidse College ran B. en W., hoofden en oud-hoofden van gemeentelijke takken van dienst en voorts afgevaardigden van tal van kerkelijke en maatschappelijke or ganisaties, waarin de thans over ledene een vooraanstaande plaats bekleedde. Na inleidend orgelspel een im provisatie van Pslalm 103 naar de be werking van Jan Zwart werd de dienst, welke onder leiding stond van dr. K. Dronkert, geopend met het zingen van Gezang 49 „Vaste rots van mijn behoud", een lied waaruit de heer Stolp bij zijn leven geloofs kracht putte. Een aantal sprekers be lichtte vervolgens ineen kort woord het werk van de heer Stolp in diverse lichamen en commissies, waarna een zwager van de overledene, ds. C. van Ommen te Hattum, dit sterven meer in eeuwigheidslicht plaatste. Kleine mensen Mr. J. Klaasesz, die als eerste 6preker sprak namens commissarissen van het Elektriciteitsbedrijf in Zuid- Holland, herinnerde er aan, dat het deze dag juist een week geleden was, dat de heer Stolp een vergadering van dit college bijwoonde. Zoals al tijd legde hij ook toen grote belang stelling aan de dag voor de proble men. waarmee dit bedryf wordt ge confronteerd. Wij hebben ons in deze vergadering verdiept over de toe komst en de kernenergie. „Als kleine mensen dachten wij toen de toekomst in onze hand te hebben. Wij hadden alles in fasen verdeeld. Over zovele jaren zouden wij dit en over zovele jaren zouden wij dat doen. Het is niet, aldus de heer Klaasesz, zo mogen zijn. Het sterven van de heer Stolp bevestigt dit. Nimmer heeft hij zich als persoon op de voorgrond gesteld of in zjjn werk een spectaculaire rol willen spelen. Hoewel hij mede in onze commissievergadering de hand aan het stuurrad had, wist hij dat nog een hogere hand dit stuurrad en ook zijn leven bestuurde. Het was een voorrecht met hem te mogen samen werken, aldus eindigde mr. Klaasesz. Slechts het evangelie Drs. H. Heule, die als praeses van de Seref. kerkeraad in deze rouwdienst et woord voerde, nam afstand van de vele functies, waarin de heer Stolp de kerk en de maatschappij diende en zag hem het liefst als kerk- en avondmaalsgangen De heer Stolp, aldus spreker, wist zijn eenvoudige plaats in de kerk en was het er in de kerk slechts om te doen om het evangelie te horen. De heer Körpershoek ,die sprak over de plaats, welke de heer Stolp in de Commissie van Beheer der Ge ref. Kerken heeft ingenomen, wees erop, dat alles wat Stolp deed door broken was van zijn christen-zijn. Onder zijn leiding zijn grote plannen gerealiseerd, waarbij vooral de ker kenbouw de liefde van zijn hart had. Christen-zijn geen etiket De heer S. P. Harmsen, voorzitter van de Prot. Chr. raadsfractie en mr. dr. N. G. Geelkerken, voorzitter van de A.R.-kiesvereniging, lieten spe ciaal het licht vallen op de antece denten van de heer Stolp als politi cus. Het christen zijn was rem, al dus de heer Harmsen, niet als een etiket opgeplakt. Integendeel, het was een zuurdeeg, waarvan zijn gehele leven doortrokken was. De noodzaak van zijn christelijke politieke instel ling. aldus sprak mr. dr. Geelkerken, vloeide rechtstreeks voort uit zijn persoonlijke geloofsovertuiging, waar uit vele activiteiten zijn ontplooid. Stolp, aldus mr. dr. Geelkerken, Was geen man, die het wilde hebben van politieke leuzen, hij was een christen van het woord en de daad. Centrale middelpunt Nadat de heer Blok gesproken had over het centrale middelpunt, dat de heer Stolp was in het midden van zijn accountantskantoren te Leiden en Oudewater, dankte dr. Dronkert namens de familie voor al deze wel gemeende woorden, waarbij hij te vens in herinnering bracht het ge voelvolle woord, dat de burgemeester in de buitengewone raadszitting van j.l. dinsdagavond had gesproken. Na al deze woorden van waarde ring, plaatste ds. Van Ommen deze rouwdienst in een geheel ander licht, waarbij hij uitging van het tekst woord uit Hebr. 9 27 en 28 „En zo als het den mensen beschikt is een maal te sterven en daarna het oor deel, zo zal ook Christus, nadat Hij zich eenmaal geofferd heeft om veler zonden op Zich te nemen, ten twee den male zonder zonde aanschouwd worden door hen, die Hem tot hun heil verwachten". Bij de ontvouwing van dit tekstwoord schonk spreker in het kort aandacht aan de eeuwige vrede, welke Is weggelegd voor hen, die in God en het. verlossingswerk van Christus geloven. Met een enkel woord bracht spreker dit- over op de persoon van de heer Stolp, wiens le ven stond in een gelovig Godsver trouwen en wiens dood een opgang was in het eeuwige leven. Met het zingen van Psalm 68 „Maar 't vrome volk, in U verheugd. zal huppelen van zielevreugd, daar zij hun wens verkrijgen", werd deze stoet naar Oegstgeest vertrok, waar rouwdienst besloten, waarna de rouw de teraardebestelling van het stoffe lijk overschot plaats vond. Ds. H van Ommen, predikant te Oud-Loos- I drecht, sprak hier nog een kort „In j Memonam" uit, waarna dr. Dronkert het „Onze Vader" bad. Een zoon. de heer A. Stolp, dankte voor de belangstelling en alle bewij zen van deelneming in deze dagen ontvangen. Advertentie Advertentie Speciale najaarsaanbieding. Inhoud 3 kg., koperen binnen- trommel, geruisloos, enz. van f 198.— voor f 139,50 en 2 jaar garantie. (Is voor en na) een Doezastraat 5, Lelden Tel. 26164 (na 6 uur 33878) Zweedse naaimachines Moderne Zweedse vormgeving. .7 Typen vartaf,/285.-. Vraag demonstratie - het verplicht U tot niets. ÏMEERPOEL I Breestr. 171 fl LEIDEN M Liefdewerk Oud Papier opgeheven In navolging van andere steden zo als Rotterdam en Maastricht is de alhier gevestigde afdeling van Lief dewerk Oud Papier opgeheven. Deze in 1875 opgerichte vereniging stelde zich ten doel het inzamelen van oud papier, hetgeen geschiedde door lichamelijke en geestelijk gehandi capte personen en waarvan de op brengst strekte tot de uitbetaling van loon en steun aan diverse sociale in stellingen. Als gevolg van het toe nemend aantal instanties, dat zich op dit terrein beweegt, werd het werk van L.O.P. zo langzamerhand over bodig, terwijl ook de financiële re sultaten voorzetting van deze arbeid niet rechtvaardigden. Gedurende langer dan driekwart eeuw heeft L.O.P. evenwel voortref felijk werk gedaan en is het velen tot zegen geweest. Gouden eredoctoraten Op 24 september a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat aan de Leidse Universiteit, promoveerde tot doctor in de wis- en natuurkunde mw G. L. de Haas-Lorentz. geboren te Leiden en thans wonende te Bilthoven. Op 26 september a.s. is het vijftig jaar geleden, dat aan deze Universi teit promoveerde tot doctor in de klassieke letterkunde: prof. dr. A. W. Bij va nek, geboren te Leiden en wo nende te dezer stede. Lezers schrijven. Dit kan niet langer De Jeugd moet buiten iets te doen hebben anders haalt ze kattekwaad uit. Deze gedachte moet de man be zield hebben die de speelwerktuigen ontwerpt, voor de openbare kinder speelplaatsen. Als deze man echter doorgaat met dingen te ontwerpen zoals er een ge plaatst is, achter een der flats Antil- lenstraat, aan de zijde Sumatrastraat. speelt er eerstdaags geen kind meer buiten Waarom niet? Niet attractief genoeg? Dat, zeker wel, maar het is tevens de snelste weg naar een her-1 senschudding, of nog erger. Gisteren was er reeds een eerste slachtoffertje. Mag ik de ontwerper van deze din gen een goede raad geven? Laat uw tekening zien aan een moeder en U zult haar zien verble ken van schrik, Een vreselijke klim- boog met. veel te grote openingen ge plaatst op een tegelvloer. U geachte redactie dankend voor de plaatsruimte teken ik- Een moeder. Lijdend Leiden Gistermiddag met vrouw en kinde ren even op 't Stationsplein. Chaos van rijwielen, overal tegen aan gekwakt. Gemeentelijk urinoir, zonder water- doorspoeling, onbeschrijflijke stank, met er bovenop een karkas van een rijwiel in betonblok. Stationsgebouw N.Z.H. Vies!! Damestoilet defect- Herentoilet. 5 cm drab met stank. In stationshal: beide telefoons de fect. al dagen!! Wat een indruk voor een buiten staander! Is hier geen enkele con trole? Geef de mensen van de stal letjes in de hal toch een sleutel van de telefooncellen, tegen redelijke ver goeding. Met dank voor de plaatsing. Abonnee A J. DE BREE, Plantsoen 61, Leiden. Advertentie Zoekt U moderne of klassieke gouden verlovingsringen V. d. WATER, Haarl.straat 207, heeft het. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten Zilveren jubileum P. Selier Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heer P. Selier als leerling drukker in dienst trad van de Ned. Rotogravure Maatschappij. Om dit feit te herdenken waren de directie, de staf van het bedrijf en vele collega's in de kantine bij eengekomen. Dé directeur de heer J. C. Stafleu, roemde de jubilaris om zijn grote vakmanschap en zijn prettig karakter bij het verrichten van zijn werkzaamheden. Vele zeer goede eigenschappen van de jubila ris werden genoemd. Namens de di rectie overhandigde spreker een en veloppe met inhoud. Namens de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel over handigde de heer Stafleu tevens het vererend getuigschrift. Namens het personeel sprak de heer J. W. Smit als lid van de jubileum-commissie. Ook deze spreker roemde de pret tige wijze waarop de jubilaris zyn taak vervulde. Als geschenk over handigde hij eveneens een envelop pe met inhoud. Namens de collega's van de rota tiedrukkerij overhandigde de heer Zaal, vergezeld gaande van vele goe de wensen, een fraaie werphengel. Aan het slot van de bijeenkomst dankte de jubilaris alle sprekers voor hun sympathieke woorden en voor de fraaie geschenken, daarbij niet vergetend de namen te noemen van allen die hem voor zijn huidige functie hebben gevormd. Na de huldiging bleef men nog ge ruime tijd onder het aanbieden van Verversingen bijeen. De jaarlijkse Vebo-lentoonslelling, welke dit jaar voor het eerst samenvalt met de vrijdagse slachtveemarkt, bracht ditmaal ruim 560 dieren binnen de ring. Hoewel het aantal inzendingen dit jaar iets is teruggelopen, was er vandaag prima fokvee aangevoerd. De runderen (zwart-blaar en zwart bont), waarvan er bijna 300 werden aangevoerd, namen een overheersende positie in, hetgeen niet wegneemt, dat ook de varkens (circa 100) in de diverse rubrieken goed vertegenwoordigd waren. De schapen wisten zich goed te handhaven, 93 tegen 99 het vorig jaar. Daarentegen konden de geitenfokkers het vandaag niet verder brengen dan 75 (v.j. 105) ingeschre ven beesten. Naast al dit fokvee. was er ook een interessante zuivelexpositie ingericht. De „zelfkazers" kwamen op deze expositie goed voor de dag. Ruim honderd kazen, w.o. slechts een kleine partij Leidse kazen, werden ter keuring voorgedragen. Een aantal, dat veel hoger ligt dan voorgaande jaren. Tenslotte waren er de demonstraties, welke een inzicht gaven van een moderne bedrijfsvoering. werkzaamheden die in het bedrijf een belangrijke plaats innemen. Terwijl hedenochtend de jury druk bezig was de dieren op hun kwaliteit te toetsen, kwamen vele genodigden in 't Schuttershof bijeen ter bijwo ning van de officiële opening van deze Vebo-dag. Met het Leidse Col lege van B. en W. waren hier o.m. aanwezig burgemeesters uit de om geving van Leiden, vertegenwoordi gers van diverse landbouworganisa ties en leden van de Commissie van de Markt- en Havendienst- De voorzitter van de Vebo, ir. P. Buck, heette hen allen hartelijk welkom en richtte zich in het bij zonder tot de burgemeester van Lei den, jhr. mr. F. H. van Kinschot, hem gelukwensend met zijn herstel. Spreker herdacht he overlijden van de heer J. B. v. d. Stoel Sr en van wethouder S. M. Stolp, die zich steeds in hoge mate voor de Vebo- aangelegenheden interesseerden. Op voorstel van ir. Buck werd besloten een telegram te zenden aan de heer L. A. Mennes, die reeds ruim 25 jaar deeluitmaakt van het Vebo-bestuur en kort geleden uit het ziekenhuis naar zijn woning terugkeerde. Op tellen passen Ir. Buck wees er vervolgens op. dat men thans na de jubileumtentoon stelling van het vorig jaar weer te rugvalt op de normale expositie, waarin ook nu weer de jongeren een belangrijk aan deel hebben. De agrariërs spoorde hij aan om met het oog op de vele problemen, welke zich momenteel in EEG-verband voordoen, goed op hun tellen te pas sen. De komende concurrentie moe ten wij t.z.t. het hoofd weten te bie den. Tenslotte dankte spreker allen zeer speciaal de directeur en het per soneel van de Markt- en Haven dienst voor de medewerking bij de inrichting van deze tentoonstel ling, vooral nu alles op één dag moest worden geconcentreerd. Ir. Th. C. J. M. Rijssenbeek, direc teur van het Veeteelt- en Zuivelwe- zen te Den Haag, die hierna de of ficiële opening verrichtte, wees op het doel. het nut en de betekenis van deze tentoonstelling. Belangijker achtte spreker het. dat via demon straties ook aandacht wordt ge vraagd voor een moderne bedrijfs voering, dit mede met het oog op de vraagstukken, waarvoor de EEG de agrariër in de toekomst stelt. Ir. Rijs senbeek, die zeer enthousiast was over de door de Vebo in de loop der jaren aan de dag gelegde activitei ten, achtte het van belang, dat ook de consument een goede indruk van dergelijke exposities krijgt. Met de eindprodukten van het bedrijf moet de consument op aantrekkelijke wij ze geconfronteerd worden. Nadat ir. Buck een slotwoord had gesproken, maakten de genodigden een rondwandeling over de tentoon stelling, waarbij zij grote belangstel ling aan de dag legden voor het ten toongestelde vee, de smaakvol inge richte zuivelshow en de diverse de monstraties. Ook de jongeren zijn actief op de Vebo-dag. Vanochtend werd in ».'t Schuttershof" de zevende jongeren- wedstrijddag geopend door de nieuwe voorzitter van de Regionale Jongeren. Commissie, de heer J. Klerk uit Ha- zerswoude. Hij ried de jonge platte landers aan bij alle wedstrijden hun beste beentje voor te zetten. Voorts heette de heer Klerk alle deelnemers en het waren er velen hartelijk welkom. Hierna voerde ir. P. Buck, die ad viserend lid is van de jongeren-com missie, 't woord. „Vele ouueren", ai- dus ir Buck „hebben de indruk, dat er weinig pit in de jeugd van tegen woordig zit. Na de oorlog hebben zich met name voor de plattelandsjonge ren vele veranderingen voorgedaan. De afstand stad-platteland werd kleiner, vooral in het westen van ons land. Dit bracht enerzijds vele pro blemen met zich voor de plattelands- jeugd. anderzijds deed het de jonge ren van het platteland veel positiever ten opzichte van het leven staan dan bij de oudere generatie het geval was. Wedstrijddagen als deze moeten voor de plattelandsjeugd een middel zijn om de vorige generatie te bewijzen, dat er niets mis is met „die-jeugd- van-tegenwoordig", zo besloot, ir. Buck zijn korte toespraak. Hierna vertrokken de deelnemers naar het strijdtoneel en de marktplaats en het St.-Antoniusclubhuis. De meisjes moesten het tegen elkaar opnemen in het rangschikken van kaas. en bloe men en in stof versieren. De jongens namen deel aan de wedstrijd Veebe oordeling en trachtten elkaar wat be treft de kennis van het Landbouw- veilingheidsbesluit en de verkeers- voorschriften de loef af te steken. Verder konden zij deelnemen aan een wedstrijd in bedrijfseconomie en aan allerlei epen wedstrijden, zoals wa renkennis, vruchtenkennis en een denkrevue. Het doel van al deze wedstrijden is de jongeren die dP wedstrijddag be zoeken interesse te laten krijgen voor en vaardigheid in het uitvoeren van (Van onze deskundige medewerker) De Vebo heeft haar tentoonstelling weer geopend vóór de officiële ope ning en er zijn weer blaarkoprun deren, zwartbonte runderei (stieren en koeien), varkens, schapen; er is j zuivel; er is een veebeoordelingswed- I strijd, ja er is van alles te veel j om het allemaal te zien en te ver- I werken. De belangstelling voor dit alles is weer goed: Zuid-Holland's boeren doen nog steeds alle moeite om uit hun bedrijven via de beste dieren zo goed mogelijk resultaten te behalen. Het Is merkwaardig te zien hoe zich in de Rijnstreek de fokkerij van het blaarkop-rundvee weet te handhaven niet alleen, doch hoe deze zich ver dienstelijk weet uit te breiden en te verbeteren. Momenteel heeft dit iets meer vleestype dan het zwartbond vee het getij mee; vlees wordt ja zo goed gewaardeerd als de zuivel. Hoe echter dit alles zich wil ontwikkelen, o.a. met het oog op gebieden waar nog honger wordt geleden, valt moeilijk te voorspellen. En het is zo, dat door middel van o.a. akkerbouwgewassen I de produktie van vlees evengoed als j van zuivel, nog sterk kan worden uitgebreid. Hoe het alles ook zij: met de het best zich daartoe lenende dieren l zullen steeds de beste en ook de meest economische resultaten worden be- i haald. En zo beijveren de rundvee- I fokkers zich om die dieren te fokken die veel en best vlees leveren en die ook t.a.v. de melk- en melkvetpro- duktie de beste (erfelijke) eigen schappen hebben. Wat het rundvee op de Vebo be treft is met het keuren der manne lijke dieren vanochtend begonnen; met het keuren der vrouwelijke die ren wordt het gebeuren vervolgd, i Van de blaarkopstieren het blaarkopvee is nog iets talrijker dan j het zwartbonte, maar niet heel veel meer waren er drie oudere, die I alle drie een eerste prijs kregen. Bo- j j venaan de vierj. Groningse Zwart- blaar Heino, V. Reinard, van W. van Santen te Wassenaar: een excellente j soortige edele en zeer goed ontwik- I kelde knaap, uit een goed produk- I I tieve moeder. 1B werd de roodblaar Gandi V. Arie, van de k.i. ver. „Vita Nova" te Hazerswoude. ook een zeer fraaie edele en goed ontwikkelde stier. Terwijl de IC zwarte Jochem v. Meyenhorst, eveneens van „Vita Nova", iets minder ontwikkeld is doch van zeer goed soort. De rode is gefokt in de N.O.P., Jochem in Utrecht. De tweejarige stieren (2 eersten. 1 tweede, 1 derde) telden als IA de heel mooie, recht en evenredig ge bouwde Groningse Marius van Sut- tema, V. Adri v. Langeheerd, van de k.i.: de 1B Baron v. Bastiaan, Gro ningse van A. H. Rotteveel te Oude- Wetering leek ons even goed zo niet beter, en de 1'.- jarige stieren (2+2 +3) werd IA de zeer goede donker rode Rudolf v. d. Wilg, V. Frits van Asinga, f.e. H. Angement te W'brug- ge. als 1B gevolgd door de in zijn lendenen iets armer gespierde Utrechtse Nol van Neijenhout, V. Rei nard, van J, P. Verwey te Woerden. Met de stieren als de genoemde, j vooral de ouderen zal de blaarkop fokkerij in de Rijnstreek opperbest blijven bloeien. Over 't geheel zijn ze ook van goede produktieafstamming. De Zwartbonte stieren telden ook goede exempleren doch ze waren toch niet helemaal zo imponerend goed als de blaarkoppen. Van de oudere (2+1) werd IA de Friese vierj. Arnold, V. Cammingha Jacob Cats, van k.i. „Vita Nova" te Hazerswoude, een heel goedsoortige stier, goed gezonken, wel fraai type. met goede benen. 1B werd de donkere malse, goedsoortige Noordhollandse 3'2 jarige Villeneuve 47. V. Adema 21 v. d. Woudhoeve. pref. Ie klasse, eig. Jos. C. Wesselingh te Zoeter- woude. De vierj. Skijidumer Aris. v. Cam mingha Nienke's Adema (Hiltje's Ad. A pref.). Friese van „Vita Nova", kan "Canadian Style" De sportieve jas voor herfst en winter. Zware kwaliteit Hawiflex, geheel met warme alpaca gevoerd ook de kraag. 69.75 "Continental Style" PxC-herfstcollectie in de nieuwste stoffen en modellen, o.a. "terlenka" met nylon-voering en changeant-poplin met extra dubbel bovenstuk en warme streepvoering. H. C. J. G. Schmidt voor Expogé iets edeler. Tweede prijs. Van de tweejarige stieren kreeg te- j recht een eerste prijs de goedsoor- tige, evenredig gebouwde doch wat erg wit gekleurde Bertus van Suyt j Maeslant, v. Cammingha Nienke's j Adema. van de k.i. „Vita Nova", ge- fokt in Maasland, een zeer goed j Zuidhollands fokprodukt. Een tweede prijs was voor de Friese Tieman, v. Siferman. van „Vita Nova", wel een behoorlijk goed geheel. De enterstieren (2+2-+2) werden aangevoerd door de beste Friese Han. bois Rudolf v. Jelsumer Rudolf Jan 43. van wed. M. VonkTreur te Lei- muiden. een opvallend mooie zeer evenredig gebouwde gezonken stier. in beste ontwikkeling en met mooie afstamming. 1 B werd de ook wel goedsoortige Utrechtse Marie's Sib- bele 6. v. Sibbele van Gebr. v. d. i Post te Zoeterwoude. Ook alle zwartbonte stieren kunnen bogen op een 'gosde produktie-aJ- stamming. De man die in het jaar 1956 samen met Léon Jungschlager het middelpunt was van een dramatisch proces in Djakarta, de majoor b.d. van het voor malige KNIL H. C. J. G. Schmidt, hield gisteravond in de gerestaureerde bovenzaal van rest. ..Old Dutch" een lezing voor de leden van de afdeling Leiden van de Nederlandse Vereniging van Ex-Politieke Gevangenen uit de Bezettings tijd. Niet het proces, maar „De verhou ding in Indonesië ten opzichte van de Nederlanders na de soevereini teitsoverdracht" was het onderwerp van zijn lezing. „Het Indonesië van tegenwoor dig". aldus de heer Schmidt, „ver andert met de dag. Het is uiterst moeilijk om een juist beeld van het land en van zijn leider te krijgen. Want beiden hebben duizenden ge zichten. Gedurende de 35 jaar, die ik in Indië heb gewoond, zo ver volgde de heer Schmidt, meende ik volk en land te hebben leren be grijpen en liefhebben. Pas na mijn arrestatie zag ik in, hoe weinig ik van Indonesië heb begrepen. Soekarno heeft in drie jaar tijd kans gezien de Javanen, „het zacht ste volk ter wereld", te veranderen in achterdochtige blankenhaters. De geschiedenis van Indonesië is on denkbaar zonder de figuur Soekar no, in wie nog steeds vele inlanders de verpersoonlijking zien van de nieuwe vrijheid. Hij is een man die de gave van het woord heeft en met dit machtige wapen de inlanders ge leerd heeft de Hollander te haten en te minachten. Van de Ronde Tafel Conferentie-beloften heeft de Indo nesische president zich nooit wat aangetrokken. Aanvankelijk dat wil zeggen tot de jaren '52 en '53 werd het Nederlands bezit in In donesië nog gerespecteerd, ondanks het feit, dat Soekarno in dat jaar reeds kraaide: „Op 1 januari van het volgend jaar wappert de rood witte vlag boven Irian-Barat (Nieuw Guinea)". Tot 1954 heeft Soekarno alle troeven in handen gehad. Toen Een beeld van de vernieuwde vergaderzaal van de Tweede Kamer tijdens de gistermiddag gehouden rede van de voorzitter, mr, L. G. Kortenhorst< stond er een machtig tegenspeler op in de persoon van onze minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, voor wie Soekarno een heilig ontzag had. In eigen land speelde de Indonesi sche president het spel om de macht op een waarlijk meesterlijke wijze. Alle handelingen waren er op ge richt om één man overwinnaar te maken: Soekarno. In zijn streven naar dit doel kreeg hij een machtig medestander in de PKI, de commu nistische partij in Indonesië. Soekar no heeft te laat ingezien, dat niet hij, maar het communisme de uit eindelijke overwinnaar zal zijn. Hij zelf is nooit een echte communist geweest, daarvoor was hy veel te Ijdel. De enige interne tegenstand die hij ondervond, was die van het leger. Door opstanden van de Daroel Is lam op Java, Celebes en Sumatra uit te lokken kon hij de kracht van het leger afdoende breken. Dit is moord op grote schaal geweest. De Amerikanen zien niet in. dat Soekarno president is bij de gra'ie van de PKI. Dit gebrek aan inzicht is te wyten aan hun traditionele anti-kolonialisme, hun politieke na- iviteit, die wel heel duidelijk aan het licht komt sinds het optreden van de Kennedy-dynastie, en aan de commerciële belangen die de VS in Indonesië menen te hebben, zo besloot de heer Schmidt zijn inlei ding. Na de pauze ging de heer Schmidt in op de vragen die hem ge steld werden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Marten, z. v. H. Krulder en D. Imt- horn; Johan Chrlstiaan, z. v. G. Schipper en S. M. van Staden; Helena Maria, d. v. J. Bikkers en H. Mensert; Elisa Jacoba. d. v. L. F. J. Langerak en J. E. van Voorthuijzen; Hendrik, z. v. H. v. d. Bosch en M. van Beelen; Allda, d. v. H. Brandt en J. Guljt; Ar nold. z. v. C. Zlegelaar en T. Rasser; Robbie, z. v. G. Evers en C. Bodaan; Margaretha Allegonde Maria, d. v. N. T. Overdevest en C. J. B. Klaassen; Ruben, z. v. N. van Groeningen en J. J. Marks: Nicholas Jean Claude, z. v. N. Klenjet en A. M O. Tlerolf; Leo- nardus Franclscus, z. v. J. J. van Noord en S. E. Bodrij; Cornells, z. v. M. Ouwehand en C. van Rijn; Cornells, z. v. J. Hoek en Z. Varkevlsser. GETROUWD P. M. Corveleyn en M. M. Paarde- kooper; M. IJ. J. Flapper en E. E. Goadijn; C. Hak en E. van den Berg; A. J. P. van Stijn en C. M. Ouwendijk; P. N. M. Walenkamp en P. M. Zand bergen; L. W. Ouwerkerk en T. Huwaë F. M. L. M. de Laender en M. C. M. van Hertevelt; W. J. van Rijn en C. S den Hoedt; J. Westerhoff en J. Viele A. Fielemon en A. du Prie; H. A. Hoog kamer en B. van den Berg. OVERLEDEN: M. W. Beyleveld, 80 J. w. v. S. J. Rutgers; C. Schulz, 47 1. ©an; G. Sé- néchal, 73 J. man.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3