Winkeldiefstal: snelst toenemende misdrijf m mEfïEïMM Defensie gaat op dezelfde voet verder tot aan de verkiezingen AGENDA MODIEUS HAAR THUIS ZELF DOEN Meest in trek: boter chocolade en nylons „DE GAZELLE- Springplank naar erger RIJLAARZEN N MAX TAILLEUR in LEXI-TIME idEURSPOELING MET EEN ENKEL WOORD LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1962 (Van onze Utrechtse correspondent) Winkeldiefstallen vormen een van de snelst groeiende misdrij ven in Nederland. In de laatste negen jaar is het aantal gevallen, dat ter kennis van politie en Justitie is gebracht, van 18 tot 52 per 100.000 inwoners gestegen (bijna verdrievoudigd dusen aangezien er reden is aan te vemen, dat maar in een derde deel van de gevallen de bedrijven de politie in deze zaken mengen, wordt van véle kanten het probleem van de winkeldief stallen gezien als een urgent probleem in de misbedrijf bestrijding. Vandaar, dat het Nationaal Bu reau voor Reclassering ter gelegen heid van de Nationale Reclasserings- dag die zaterdag 29 september gehouden wordt met collectes in ve le Nederlandse gemeenten dit jaar speciale aandacht besteedt aan de ze vorm van diefstal, die nog in te veel gevallen gezien wordt als iets dat dan wel niet mag, maar dat toch eigenlijk „zo erg niet is". Natuurlijk is winkeldiefstal precies even erg als elke vorm van diefstal. Alleen al het feit, dat 30 procent van de jeugd, die tot criminaliteit ver valt, begint met winkeldiefstallen, maakt dat deze vorm van gapperij- en een groot maatschappelijk pro bleem vormt. Het aantrekkelijkst voor winkel dieven zijn kleine platte artikelen, die gemakkelijk weggeborgen kun nen worden en toch een zekere waar de vertegenwooordigen, zoals boter, voorverpakt vlees, chocolade en da meskousen. Zelfbediening Over het algemeen bestaat de in druk dat de ontplooiing van de zelf bedieningswinkels de winkeldiefstal len sterk heeft gestimuleerd. Dr. P. E. J. Bomli, directeur van een groot levensmiddelenbedrijf (Albert Heijn) is het met die opvatting niet eens. „Een onderzoek in Zwit serland en Nederlandse ervaringen leiden tot de slotsom, dat er in zelf bedieningswinkels niet veel meer ge stolen wordt dan in winkels „oude stijl" zei hij. Zijns inziens worden winkeldiefstal len veelal bedreven door mensen, die met de vooropgezette bedoeling tot stelen naar een winkel gaan. Im pulsdiefstallen vormen maar een klein deel. Winkeldiefstallen komen in alle rangen en standen voor, evenveel bij winkelende mannen als vrouwen. Wel wordt 60 tot 75 pro cent door vrouwen gepleegd tegen over 20 tot 35 procent door mannen, maar daar staat tegenover dat op één winkelende man gerekend kan worden op drie winkelende vrouwen, aldus dr. Bomli. Sterke stijgingen zijn te constateren in de groep vrouwen van 50 tot 60 jaar en bij de kinde ren van 9 tot 15 jaar. Als middel tegen de kwaal ziet hij enerzijds maatregelen, die diefstal zoveel mogelijk voorkomen, geno men door de bedrijven zelf. Ander zijds ligt er een taak voor ouders en opvoeders, speciaal de jeugd normbesef bij te brengen, ook in dit opzicht. Overigens: toen de zelfbediening ln Nederland zijn intrede deed, wa ren de winkeliers bang leeggeplun derd te worden. Dat is hard meege vallen. Nog steeds is de winkeldief een heel hoge uitzondering onder kopers, is zijn optimistische con clusie. Tas afgeven Dr. C. N. Peyster, commissaris van politie in Vlaardingen, ziet het als noodzakelijk in principe zoveel mogelijk betrapten over te geven aan de politie (wat nu maar in eenderde van de gevallen gebeurt». Uit het oogpunt van preventie is een snelle reactie van politie en Ju- stie van belang, zonder dat het no dig is ook persé in alle gevallen strenge straffen op te leggen. Gun stig zou het zijns inziens werken als in zelfbedieningswinkels een bepa- van het departement van Defensie De regering blijft bereid van ver gaande militaire integratie te bevor deren. Voortgegaan wordt met vervanging van fregatten en onderzeeboten en met modernisering van vlootma- terieel. In 1965'66 zullen de 4 moderne fregatten klaar moeten zijn, terwijl de oplevering van 2 nieuwe (conven tionele) onderzeeboten in 1964'65 za' geschieden. Eind 1962 worden twee onderzeebootbestrijdingshelikop- ters opgeleverd. Voor radarontwikkeling en wapen- gebruik bij de Marine zal meer geld voor research worden uitgetrokken. Kwestie-Hongarije „in de ijskast" De agendacommissie van de Al gemene Vergadering der V.N. heeft gisteravond zonder dat enig formeel bezwaar werd aangetekend een Ame rikaans verzoek om de kwestie-Hon- garije naar de speciale politieke com missie van de Assemblee te verwij zen. ingewilligd. De kwestie zal dus niet rechtstreeks in de bijeenkomsten van de Algemene Vergadering wor den besproken. Verscheidene waarnemers zien de ze Amerikaanse stap als een stilzwij gende erkenning, dat de aanzienlijke tijd die sinds de mislukte opstand van 1956 is verstreken het hoe lan ger hoe moeilijker maakt om onder de neutrale landen steun voor het Westelijke standpunt te krijgen. „Uitdaging" Een dertigtal Indiase soldaten zou woensdagochtend het grondgebied van Tibet, op de noordelijke oever van het Pangongmeer, zijn binnen gedrongen „en opnieuw de Chinese grensbewakers hebben uitgedaagd", aldus beweert het persbureau Nieuw- China. Volgens het communistische pers bureau hadden de Indiase militai ren stellingen ingenomen en. „was het slechts aan de uitzonderlijke kalmte van de Chinese soldaten te danken", dat er geen bloedige striju ontstond. Later meldde Nieuw China, dat In diase militairen gisteravond hebben geschoten op Chinese grenswachten. Een Chinese officier was gesneuveld en een soldaat gewond. De Chinese regering heeft opnieuw onderhande lingen in Pekincr over het grens geschil voorgesteld. Om de spanning te verminderen zouden de sc daten van beide partijen zich 20 kilometer moeten terugtrekkej langs de ge ele «rens, aldus Peking. ling, dat een mand of korf gebruikt moet worden, aangevuld werd met de verplichting de eigen tas bij de kassa af te geven. De reclasseringsinstellingen heb ben ook met de bedrijvers van win keldiefstallen bemoeiing. Een be trekkelijk groot aantal van de 1700 gevallen, waarin de justitie in 1960 tot voorwaardelijke seponering over ging op grond van een reclasserings- rapport. had betrekking op winkel diefstallen. Over de resultaten van deze voorwaardelijke seponeringen, zyn de reclasseringsinstellingen bij zonder tevreden: als er één of twee procent mislukt, is het veel. aldus drs. J. H. Hoornweg, directeur van het Nationaal Bureau voor Reclas sering. VOLGENDE WEEK i RUSK-GROMIKO De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Rusk, zal in het begin van de volgende week in New York een onderhoud met zijn Russische ambtenoot, Andrej Gromi- ko, hebben, zo is officieel in Wash ington meegedeeld. ~Rusk zal zaterdag naar New York vertrekken om de Algemene Verga dering der V.N. bij te wonen. Hij zal een serie bijeenkomsten met. ver scheidene ministers van Buitenland se Zaken hebben, onder andere met de Indonesische minister Soebandrio die hij waarschijnlijk zondag zal spreken. maten 37 t-m. 48 f 59.75 HAARLEMMERSTRAAT 4 TEL. 33186 - LEIDEN Plicht en geweten (Van onze t.v.-medewerker) Bij de beoordeling van de strekking van het door de NCRV gisteren op het scherm gebrachte stuk, dient o.i. uitgegaan te worden van de omstan digheid, dat het een Amerikaans werk was. Amerikaanse rekruten moeten opgeleid worden in een geest, die hen zodanig omvormt, dat ze be reid zijn ingezet te worden voor an dere doelen dan uitsluitend de ver dediging van eigen grondgebied. Hierin steekt geen waardeoordeel, maar slechts een constatering. Het conflict, dat ontstaat tussen eigen persoonlijkheid en degeen, die men van een recruut smeden wil, ligt dan immers anders dan bij het vol voeren van een nationale opgaaf. Een andere kwestie in dit verband is natuurlijk die van het uiteindelijke doel: de bevrijding of handhaving van vrijheid van landen en volkeren, waartoe het individu niet slechts geestelijk maar ook lijfelijk opgeof ferd wordt, kan worden. De vraag of het stuk nu als mili taristisch of anti was te beschouwen, komt daardoor feitelijk op het twee de plan. Allereerst ging het immers over de geestelijke problematiek van het loslaten van eigen waarden, over de botsing, die twee mentaliteiten ten gevolge kunnen hebben. Het spreekt vanzelf ook al zal menigeen zich daaraan gestoten hebben dat in het stuk beide gees tesrichtingen extreem waren, werden uitgebeeld nmet alle kans op verteke ning of karikatuur. Is men bereid dit mede dank zij de logisch op de verschillende psy chologische patronen gebouwde tekst op de koop toe te nemen, dan rest nog slechts een oordeel over de presentatie en daarover kan naar onze mening verschil van waardering nauwelijks mogelijk zijn. Het stuk was sterk bezet en werd sterk gespeeld. Er was een regie, (van Peter Holland), die precies deed wat verwacht mocht worden: registreren, nauwkeurig, indringend, kortom des kundig. De grote ontdekkingen waren gis teren voor ons de rijpheid van het talent van Arnold Gelderman en van Bert van der Linden, waarvan men wel stellen mag. dat hy de rol van zyn leven gestalte gaf. Het stuk had een open slot en gaf niettemin de richting van een oplos sing aan. VOOK HEDENAVOND Hilversum I 402 m. NCRV: 18.00 Nederlandse koperorkest: Engelse fanfaremuziek, 18.20 De Hang mat. licht programma. 18.50 Regerings uitzending: Een nieuwe ronde tn de Verenigde Naties, door D. W. Baron van Lynden, van het Ministerie van Buitenlandse Zaken. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 In de muzeval: muz. wedstrijd. 19.30 Radiokrant, 19.50 Sa menzang: Geestelijke liederen. 20 20 Promenade-orkest en zangsollsten: Operamuziek, 21.15 Grammofoonmuz., 21.50 De Worgdoek van Cunera, sono- grafie over Kerken en kastelen. 22.15 Kamermuz., 22.30 Nws 22.40 Wijd als de wereld, lez., 23.00 De funktie van het kerkkoor, lez., 23.45 Gitaarmuziek, 23.55—24.00 Nieuws. Hilversum II 298 m.: VARA: 18.00 Nieuws. 18.15 Politieke lezing, 18 25 Hammondorgelspel: amu sementsmuziek. 18.50 Eén en één ls twee, lezing. 19.00 Voor de kinderen, 19.10 Meisjeskoor. VPRO: 19.30 Mod. muziek. 19.50 D&èiromlezing, 20.00 Nieuws. 2005 Radioportret. 20.20 Epi- daurus, het verhaal van een verzonken stad, hoorspel. 20.50 Wereld ln bewe ging. lezing. VARA: 21.00 Tango-Rum- ba-orkest. 21.30 Signalementen van het Ik. klankbeeld, 22.15 Buitenlands weekoverzicht, 22.30 Nieuws. VPRO: 22.40 Over de drempel naar het voort gezet onderwijs, gesprek. VARA: 23.00 Socialistisch nieuws in Esperanto, 23.10 Luchtig voorspel tot een lang weekeind, 23.55—24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. VARA: 20.20 Espresso, 21.00 Rudi Car- rell Show. 21.45 Spiegel der kunsten. VOOK ZATERDAG 22 SEPT. Hilversum I 402 m. KRO: 7.00 Nws.. 7.15 De zingende kerk. 7.30 Pianorecital. 7.45 Morgen gebed en overweging. 8 00 Nws., 8.15 Pluk de dag. 8.50 Van en voor bejaar den: verzoekprogramma, 10 00 Voor de kleuters, 10.15 Mod. orkestwerken, 11.00 voor de zieken. 11 45 Orgelspel: klass. muz.. 12.00 Middagklok - noodklok, 12 04 Lichte grammofoonmuz., 12.30 Advertentie I bortgaande modernisering Het Nederlandse defensiebeleid ondergaat geen principiële wijziging en omdat de zittingsperiode van het huidige kabinet in 1963 eindigt, zal een uitspraak over de verdere opbouw van onze defensie slechts een voorlopig karakter dragen. Het nieuwe NAVO-behoeftenplan zal een grotere financiële inspanning vereisen, ter-wijl aan de werving en opleiding van geselecteerd beroeps- personeel, alsmede aan de bestrijding van het verloop van dit personeel grote zorg wordt besteed. Dit lezen wij in de begroting 1963 vangen door moderner materieel. Ge- Landmacht Wat betreft de Koninklijke Land macht: verwacht wordt dat eind 1963 gereorganiseerd, paraat aanwezig zul len zijn: drie infantenebataljons en drie afdelingen veldartillerie geme chaniseerd door invoering van A MX pantserrupsmaterieel.tw ee verken- ningsbataljons uitgerust met de A MX lichte tanks. Op genoemd tijd stip zal voorts naar verwachting de uitvoering ter hand zijn genomen van de volgende plannen: omvor ming van de vijf infanteriepioniers- compagnieën tot pantsergeniecom- pagnieën en de vorming van drie parate antitankcompagiveën, uitge rust met AMX materieel. Voorts ligt het in de bedoeling suc cessievelijk 7 infanteriebataljons te motoriseren. De verdere uitbouw van de twee parate divisies zal omvatten mechanisatie van twee afdelingen veldartillerie, vorming van een, van modern materieel voorziene, zesde brigade. Materieel voor rivierovergangen en verouderde jeeps zullen worden ver- Advertentle elke zaterdagavond 18.30 op Radio Veronica Nederland lot Engeland: welkom in Euratom De Nederlandse Regering acht het Brits^ verzoek, op 5 maart van dit jaar gedaan, om onderhandelingen over een toetreding van Groot-Brit- tannië tot Euratom van essentiële betekenis voor de verdere ontwikke ling van deze Europese gemeenschap voor atoomenergie, aldus de memorie van toelichting op de begroting van bet ministerie van Buitenlandse Za ken voor 1963. De Nederlandse Regering is van oordeel dat het hoge ontwikkelings peil van de vreedzame toepassing var. de kernenergie in Groot-Brit- tanniè het potentieel van Euratom aanzienlijk zal versterken. Het laat zich aanzien dat de toe treding van het Verenigd Koninkrijk tot Euratom zal leiden tot aanpassing van het nieuwe vyf-jarenprogramma tracht wordt terreinen te verwerven voor het houden van bataljonsoefe ningen. Brigade-oefeningen moeten in het buitenland worden gehouden. Luchtmacht Wat betreft de Kon. Luchtmacht: omstreeks 1963—1964 kan een aan vang worden gemaakt met de vor ming van de eerste groep geleide wa pens van het type „Hawk". In 1964 zullen de dagjagersquadrons geheel uit de sterkte zijn verdwenen. De uitrusting van tactische vliegtuigen met een geleid wapensysteem tegen gronddoelen is in studie In 1963 zal een aanvang kunnen worden gemaakt met de vervanging tan de oudere typen vliegtuigen door de moderne jager van het type F 104 G, welke dan in het verkennings squadron en in één van de nacht- jagersquadrons zal worden ingevoerd. Het tussen de betrokken landen overeengekomen afleveringsschema maakt het mogelijk het tweede nachtjagersquadron en één van de ,.Strike"-squadrons in 1964 te ver vangen. Een tweede „Strike"-squa dron zal in 1965 met het nieuwe type vliegtuig worden uitgerust.. In de toekomst zal rekening moeten wor den gehouden met de invoering van een vliegtuig met korte of verticale start- en landingsmogelijkheden. Raketten De aflevering van de raketten van het type „Sidewinder" welke thans uit de Europese, produktie worden betrokken is inmiddels aangevangen. Verwacht wordt, dat deze in 1964 zal zyn voltooid. Inmiddels is de keuze van een volgende generatie lucht/lucht geleid wapen als opvol ger van de Sidewinder in studie ge nomen. Wat betreft de opbouw van de officierskorpsen van de Koninklijke Landmacht, en de Koninklijke Luchtmacht, deze verkeert in een ovei gangstoestand. Hierbij staat de behoefte aan kwalitatieve verbete ring. aan uitbreiding van de aantal subalterne officieren en een verja ging in de hogere rangen voorop. Het ligt in de bedoeling de maxi mum-leeftijd voor officieren geleide lijk terug te brengen van 60 tot 55 jaar Het aantal aanmeldingen voor opleiding tot beroepsonderofficier was lager dan vorig jaar. Voor de bouw van njkswoningen voor militairen wordt f 2.5 miljoen aangevraagd. De ideeënbus behandelde ruim 800 ideeën, die een bezuiniging van f2 miljoen opleverden. Voor het protestantse en r.k. vor mingswerk is voor iedere categorie f 150.000 uitgetrokken. Voor het hu manistische vormingswerk f72.500. VRIJDAG Boerhaave-rest., Boerhaavelaan 188a, Ledenverg.: Kynologenver. „Rijnland", 8 uur nm, Den Burcht (grote zaal): Filmavond Ned. Ver. voor Sexuele Hervorming. 8 uur nm. Prediker: Evangelisatie Chrlstengenv „Ecclesia". 8 uur n.m. Rehoboth: Ledenverg. Ned. Chr. Vrouw inbond. Spr. Insp. Van Andel ..Gevaren van de grote stad". 8 uur n.m. Schouwburg: K. en O. Haagse Co- medie „Pas op de verf". 8 uur n.m. Stadsgehoorzaal (grote zaal): K. en O. en L.J.A. Jazzconcert Dutch Swing College-band. 8 uur n.m. Zuiderkerk. Cefa. Film „De herberg van het zesde geluk" 8 uur n.m. ZATERDAG Antonius Clubhuls: Smit Röntgen Ontspanningsver. Opvoering van „Je moet er niet mee spelen". 8 uur nm. Boerhaavezaal: Opening tentoonstel ling schilderijen en tekeningen. G. de Wit, 3 uur nm. Clubgebouw „Ons Bulten" (Mar- nlxstraat)Tentoonstelling Dahliaver. „Johan Mater" en Fruitteeltclub „Prof. Sprengen" 4-7 uur nm. Doopsgezinde Kerk. Adventkerk: 10 11 uur vm. Bijbelstudie; 1112 uur ds. K. C. van Oossanen. Vclvertcntie POLY-COLOR TUBE 1.95 BINNENLAND De minister van Landbouw en Visserij mr. V. G. M. Marijnen, is gis teravond van Schiphol naar Montreal vertrokken. Hij zal in Ottawa en la ter in Washington zijn ambtgenoten van Canada en de VS ontmoeten, resp. de ministers Hamilton en Freeman. Op Schiphol deelde minister Marijnen mede. dat het om een algemene ge dachteuitwisseling gaat in het licht van de ontwikkeling der Europese landbouwmarkt. In Washington hoop te hij begrip aan te kweken voor maatregelen die uit de EEG voort vloeien en die bijvoorbeeld de Invoer van landbouwprodukten uit Amerika beïnvloeden. De minister van Verkeer en Wa terstaat heeft besloten het Amsterdam- Rijnkanaal geschikt te maken voor een beperkte duwvaart. Daartoe zijn on der meer nodig: een verhoging van de spoorbruggen óver het kanaal, verbre ding van het kanaal tussen Jutphaas en Wijk bij Duurstede, de aanleg van een formatiehaven bij Tiel en de aan leg van een tweede sluis bij Tiel. De aanleg van de sluis zal te zijner tijd plaatsvinden, aldus schrijven Gedepu teerde Staten van Utrecht in een stuk aan Provinciale Staten. De 62-jarige timmerman Th. Vinkenvleugel uit Dinxperlo is gister bij een verkeersongeval om het leven gekomen. Hij kwam per fiets uit een zijweg de weg Dinxperlo-Terborg op en werd daar aangereden door een auto. Op een niet beveiligde overweg bij Winterswijk is gistermiddag een motor- lorrv van de onderhoudsdienst van de Nedërlandsche Spoorwegen gegrepen door een trein. Een wegwerker van de Spoorwegen werd hierbij zwaar ge wond. Vijf anderen, die zich op de lorrv bevonden, werden bij de botsing licht gewond. Het totaal bedrag aan giften op het gironummer van het Rode Kruis voor leniging van de nood in Perzië heeft thans de 750.000 gulden over schreden Op giro 777 van het hoofd bestuur van het Rode Kruis in Den Haag is nu een bedrag van 759.192.67 gulden ontvangen. BUITENLAND De Britse Admiraliteit heeft mee gedeeld, dat de marine nog steeds be zig is mijnen te vegen langs de Britse kusten. Onlangs werd ter hoogte van Felixstowe aan de oostkust een 40 Jaar oude mijn opgevist, die nog uiterst ge vaarlijk was. In de modder van de Theems stak een handbom van voor de eerste wereldoorlog, die in uitste kende staat bleek te verkeren. De Columbiaanse minister van Oorlog, brigade-generaal Novoa heeft in het parlement meegedeeld, dat de strijd tegen het banditisme in de af gelopen tien jaar aan 2.160 Columbi aanse militairen het leven heeft ge kost. In Riposto. op Sicilië, zijn vier arbeiders door dampen van druiven- most om het leven gekomen. Toen een hunner, die een tank moest reinigen, niet meer boven kwam, daalden de drie anderen in de tank af om hulp te bieden. Uit de kofferruimte van de auto van Peter Wilson, voorzitter van Lon- dens beroemde veiling Sotheby, is zondagavond een landschap van Re noir ter waarde van 50.000 gulden verdwenen. Alle nasporingen van de politie zijn tot dusver vergeefs geble ken. Men denkt dat het schilderij on derweg is verloren omdat het deksel openstond en een ander kustwerk nog aanwezig was. Een vrouw, die maandag J.l. bij de instorting van een gebouw van het Belgische ministerie van Economische Zaken ln Brussel gewond werd is gis teren overleden. Het aantal doden als gevolg van de ramp bedraagt hier door achttien. De activiteit van de Etna Is de afgelopen 24 uur ln hoge mate toege nomen Uit de centrale krater stijft een dikke rookkolom op terwijl zich in de noordoostelijke krater tarijke ex plosies voordoen, die gepaard gaan met uitbarstingen. Aan de voet van laatstgenoemde krater heeft men twee lavastromen ontdekt die al meer dan anderhalve kilometer hebben afgelegd. In Londen begint op 23 oktober een conferentie waarop beslist zal worden over de onafhankelijkheid van Brlts-Guyana. dat nu binnenlandse zelfbestuur heeft De datum werd don derdag vastgesteld bij besprekingen tussen de Britse minister voor Ge menebest en koloniale zaken, Duncan De Britse bond van spoorwegper soneel heeft een nationale staking van va*, ücu jedag uitgeroepen op 3 oktober Er "in rip daardoor «rpwiin^dp omstan- zullen 370.000 mensen deelnemen aan i Sandys, en premier dr. Cheddi Jagan aar. ae daaraoor^gewiij.oe c^sidn actie dle ook voor de Lom'enre van Brits-Guyana. Dr Jagan ver- ondergrondse geldt. Het ls een pro- klaarde zeer verheugd te zijn. dat er test tegen het Inkrimpen van de dienst I nu een datum ls vastgesteld. Hij was teneinde deze lonend te maken. De 1 oordeel dat de onafhankelijkheid van Britse spoorwegen zijn een overhelds- I zijn land spoedig haar beslag zal krij- lnstelling. I gen. digheden, al heeft de Euratom-com- missie bij de opstelling van het pro gramma reeds tot op zekere hoogte met deze ontwikkeling rekening ge houden. Het hoofd van de organisatie voor de lancering van een Europese kunst maan. Stephens, heeft op de basis Spa- deham ln Engeland gezegd, dat de eerste Europese kunstmaan tegen het einde van 1966 gelanceerd zou kunnen worden. Hij deelde voorts mee. dat een studiegroep een plan heeft ontworpen om acht tot tien proeflancerlngen van af de basis Woomera te verrichten. De Russische ambassadeur in Per zië, Pegow, heeft aan Journalisten meegedeeld voor het einde van deze maand een Perzische delegatie naar Moskou zal gaan om te spreken over een akkoord intake het handelsver keer tussen beide landen. Hij herin nerde eraan, dat Perzië kortgeleden heeft verklaard, dat het niet zal toe staan dat er op zijn grondgebied raket bases zullen worden opgericht. Hij leg de de nadruk op het verbeteren van de betrekkingen tussen de Sowjet- Unle en Perzië. Prof. Ludwig Erhard, de AVest- dultse minister van Economische Za ken, die een bezoek van een week aan Verenigde Staten heeft gebracht, ver klaarde bij zijn terugkomst in Frank fort dat liij in gesprekken met Ame rikaanse leiders een „bemoedigende overeenstemming van inzichten" over essentiële vraagstukken had geconsta teerd. Zijn bezoek had ertoe bijgedra gen wanbegrippen uit de weg te rui men en een goede verstandhouding tussen beide landen te verstevigen, aldus Erhard Het middeleeuwse madonnabeeld ter waarde van 75.000 mark dat ln de nacht van 1 september uit een restau rateursatelier ln Keulen werd gestolen is gisteren teruggevonden. De tot dus ver onbekende dader had een pastoor telefonisch meegedeeld, dat het beeld zich op een bouwterrein achter een der Keulse kerken bevond. Het werd daar Inderdaad aangetroffen. Officiële Egyptische kringen heb ben bevestigd, dat het bezoek van pre sident Nasser aan Marokko is uitge steld. Hij zou op 12 oktober, een week voor het begin van de topconferentie van de zg Casablanca-landen in Mar- rakesj. is Marokko aankomen voor een een' officieel bezoek. Voornoemde con ferentie wordt echter naar een andere datum verschoven en zal waarschijn lijk pas in november worden gehouden Op de Jaarvergadering van de „Internationale Vereniging tegen de tuberculose" ln Parijs is meegedeeld, dat on het ogenblik drie miljoen men sen per Jaar aan deze ziekte sterven en dat er elk jaar drie miljoen nieuwe gevallen worden gesignaleerd. In totaal lijden 15 miljoen mensen aan deze nekte. Op de bijeenkomst werd echter opgemerkt, dat de geneeskunde thans „theoretisch over voldoende wapens beschikt om in de komende Jaren de ziekte volkomen uit de wereld te kun nen helpen". ZONDAG Clubgebouw „Ons Buiten" (Mar- nixstraat): Tentoonstelling Dahliaver. „Johan Mater" en Fruitteeltclub „Prof. Sprenger" 10 uur vm en 7 uur nm. Hooigracht 81Humanistisch Ver bond, Spr. dr. J. Cohen, 10.15 u. vm. Hogewoerd 175: Lezing Jehovah's Getuigen. 3 uur nm; Wachttorenstu die te 4.30 en 6.30 uur nm. Royal: Volle Evangelie zending. Spr.:" de heer J. v. d. Dussen, 10 uur vm. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur vm. MAANDAG Breestraat 19: Filmavond Vola, 8 u. nm. De Doelen: Ledenverg. Leldse Ama teur Fotografenver. Spr. prof. dr. J. J. Schermerhorn over abstracte fotogra fie, 8 uur nm. L.O I. (Oosterkerkstraat): Opening tentoonstelling: „Bestuurde trillingen, 4,45 uur nm. Schouwburg: Toneelgroep Centrum: Opvoering van „Moordkans", 8 u. nm. Stadhuis: Zitting van de Gemeente raad, 2 uur nm. Steenschuur 6: Ver. voor Pedagogiek Spr. mr. H. A. Giesen: „Kinderrecht, theorie en praktijk", 8 uur nm. Oegstgeest: (Witte Huls): Modeshow Firma Van Strien, 8 uur nm. DINSDAG Royal: Volle Evangelie zending: Spr.: de heer J. Zijlstra. 8 uur nm. Schouwburg: Toneelgroep Centrum: Opvoering van „Moordkans", 8 u. nm. WOENSDAG Beestenmarkt: Openluchtsamenkomst: Volle Evangelie zending, 7.45 uur nm. Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 uur nm. Rest. Van der Heijden C.H.U. Spre ker: de heer D. F. v. d. Mei over: „Een aantal politieke kanttekeningen by de Troonrede", 8 u. nm. Stadszaal (Foyer): K. en O. Lezing Simon de Waard „Het land van Ata- turk", 8 uur nm. DONDERDAG Vroom en Dreesmann: Najaars-mode. show te 10.30 uur vm. en 2.30 uur en 4 uur nm. TENTOONSTELLINGEN Legermuseum (Pesthuislaan): Met uitzondering van maandag, dag van 10-4 uur (zondag 1-4 uur) Rijksmuseum van Oudheden: Ten toonstelling „Luchtfoto en archeolo gie". Dagelijks 10-5 uur; 's zondags 1-5 uur (t/m 30 september). Rijksmuseum Geologie en Mineralo gie, v d Werfpark 1; tentoonstelling geologie van Nederland Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feest dagen 2-4 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: Dag 10-5 uur zondag 1-5 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „Naar wijder horizon" Werkd 10 tot 5 uur: s zondags 1 tot 5 uur (tot 8 oktober) Rilksmuseum van Oudheden; Dage lijks 10-5 uur. zondag 1-5 uur. Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen: Dagelilks 10-4 uur zondag 1-4 uur Rijksmuseum voor de geschiedenis: Natuurwetenschappen (Steenstr. la). Tentoonstelling: Historische Nederl. bijdragen tot de ontwikkeling der fy- I siologie Werd 10-16 uur; 's zondags 13-16 uur (t.e.m 30 september). BIOSCOPEN Luxor: „Ontwakende driften". 18 1. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „My Geisha", 14 J. Dag. 2.30. 7 en 9.15 uur. Zond. 2.30, 4.45. 7 en j 9.15 uur. Donderdagcyclus „Psycho" I Lido: „Huis voor ontspoorde meisjes", 18 j. Dag. 2.30. 7 en 9.15 uur. Zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Kex: „De nacht van de adelaar", 18 J. Dag. 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zond. 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donder dagcyclus „Het liefdeleven van de I zoon Caroline". Trianon: „De Mongolen", 14 J. Dage- lijks 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondags I 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur. Studio: „Dieven hebben het wéér I moeilijk". 14 j. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zond. 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Astrutheater, Wassenaar Vrijdag. zaterdag, maandag, woensdag en donderdag, 7.30 uur. Zond. 2.30 en 7.30 uur: „Spartacus", 14 j. Woens dagmiddag. 2.30 uur: „Dick Trom", alle leeftijden. Avond- en nachtdienst der Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen Zulder-Apotheek. Lammenschansweg 7, tel 23553 De dienst van Apotheek R van Breest Smallenburg te Leiderdorp wordtt eveneens waargenomen door de Zuider-Apotheek Bi| geen gehoor van Uw huisarts ot specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. Mededelingen t.b.v. land- en tulnb., 12.33 Lichte grammofoonmuz., 12.50 Actualiteiten. 13.00 Nieuws.. 13.15 Pla. tennieuws, 13.25 Amateursprogramma, 13.50 Voor de Jeugd. 14.10 Lichte gram. mofoonmuz., 14.30 Voor de Jeugd. 15.30 Lichte grammofoonmuz., 16.10 Als de dag van gisteren, klankbeeld. 16.40 Licht instrumentaal kwartet en zang. solisten. 17.00 Grammofoonmuziek, 17.10 Instrumentaal Octet. 17.30 Boek- bespreking. 17.40 Mod. kamermuziek. KRO: 18.00 Kunstkroniek, 18.30 Strijkorkest: moderne muziek. 18.50 Praatje voor politieke voetgangers, 19.00 Nieuws, 19.10 Actualiteiten. 19.25 Pianorecital, 19.45 Lichtbaken, lezing 19.55 Promenade-orkest en trompet- solist: Populaire klass. 20.50 Vragenbe- antwoording, 21.00 De Platenkoffer, licht programma, 21.55 Operette-melo. dleën, 22.20 22.25 Boekbespre- king. 22.30 Nieuws. 22.40 WIJ lulden de zondag ln. 23.00 Populaire klassle. ke grammofoonmuz., 23.5524.00 Nwi, Hilversum II 298 m.: VARA: 7.00 Nws., 7.10 Ochtendg: 7.20 Socialistisch strijdlied, 7.23 Licht# ochtendklanken, (Om 7.30 Van da voorpagina, praatje). 8 00 Nws. post- duivenber. en socialistisch strydlled, 8.19 Lichte grammofoonmuz., 9.00 Gym. voor de vrouw, 9.10 Klass. piano concert, 9.40 Koorzang. VPRO: 10.00 Samen thuis, lezing. 10.05 Bijbelover denking. VARA: 10.20 Lichte muziek, 10.50 De wilde vaart, cabaret, 11.20 Sportnieuws, 11.45 Licht Instrumentaal kwintet, 12.15 Vragenbeantwoordlng, 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. Aansluitend: Postdulvenber, 12.34 Jazzmuz 13.00 Nws., 13.15 Vara- Varia, 13.20 Tijd voor teenagers, 14.10 Voor de jeugd, 14.45 Het ls maar een dier, toespraak, 15.00 Opera-concert, 16.40 Boekbespreking. 17.00 Radio Jazzclub, 17.30 Actualiteiten. VARA: 18.00 Nieuws en commentaar, 18.20 Lichte grammofoonmuz.. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Op de helling, gesprek, 19.45 Grammofoon- 1 muz 19.55 Deze week. praatje. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Metropole-orkest en piano-solist, 20.55 Nederlandse ca- baretliedjes. 21.10 Socialistisch com. mentaar. 21.25 Melodieën-Expres: Ucht« muziek en zang, 21.55 Muzlekmémoirea 22.20 Sport, 22.30 Nws., 22.40 Ball, roomorkest. 23.10 Lichte grammofoon» muziek, 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 15.00 Anno: Beroemdheden uit de jaren dertig. 15.25 Médlterranée, film over Zuidfranse havenplaatsen, 15.45 De geheimen van de Oceaan (Th# Mysterious deep), filmdocumentaire, 16.30 De laatste der Mohikanen, tv- film. 17.0017.45 Voor de kinderen, 19.30 De avonturen van Ivanhoe, tv- film. NTS: 20.00 Journaal en weer- overzicht. KRO: Brandpunt. 21.00 Vico-Visite, muzikale instuif van Vico Torriani, 21.35 Sport, vandaag en morgen, NTS: 21.55 (De verloren revue), amusementspro. gramma v. Tsjechoslowaklje. 22.30 In- specteur Bollinger van Scotland Yard (The Pursuers), politiefilm, 22.50 Epi loog. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland. BBC Home Service 330 m. 12.00 Grammofoonmuz. voor auto mobilisten, 12.30 Interviews, 12.55 Weerbericht, 13.00 Nws., 13.10 Hoorspel 13.40 Gev. muz., met commentaar, 14.30 Hoorspel, 15.10 Hoogtepunten uit de programma's van de afgelopen week 16.00 Populaire klass. muz., 17.00 Voor de jeugd, 17.55 Weerbericht, 18.00 Nieuws, 18.15 Sportprogramma, 18.45 Amusementsmuziek. 19.30 Gevarieerd muzikaal programma, 20.30 Hoorspel, 22.00 Nieuws, 22.10 Reportage, 22.30 Boekbespreking, 22.45 Avondgebeden, 22.59 Weerber., 23.00 Nieuws, 23.02— 23.35 Altviool en piano. Engeland. BBC Light Programma 1500 en 247 m.-: 12.00 Vragenbeantwoording, 12.31 Sportprogramma. 12.55 Gevarieerde grammofoonmuziek, 13.45 Gevarieerde muz., 14 45 Amusementsmuziek. 15 32 Reportage motorraces, 15.45 Golfre- portage. 15.50 Voetbalreportage, 16.45 motorraces, 17.00 Sportberichten. 18.00 Gevarieerde muz.. 1830 Gevarieerde muziek, 19.00 Nws. en journaal, 19.24 Uitslagen voetballen, 19.31 Orkest en plano, 20.31 Quizprogramma. 2100 Gev. muz., 22.30 Nieuws en sport. 22.40 Dansmuz., 23.31 Lichte muz., 23.55— 24.00 Nieuws. Nordwestdeutseher Rundfunk 309 in.: 12.00 Lichte orkestmuziek, 13.00 Nieuws. 13.15 Hammondorgelspel. 13.3" Jazzmuziek. 14.00 Lichte muziek uit zeven landen. 14 30 Oude liedjes. 15 30 Volksmuziek uit Brazilië. 16.30 Lichte grammofoonmuziek. 17.30 Duitse top- liedjes, 19.00 Nieuws. 19.30 Koorzang, 20.00 Amusementsprogramma. 21.45 Nieuws. 22.30 Gevarieerde muziek. 24 00 Nws., 0.10 Dansmuziek, 1.00 Toplled- jes uit de jaren 1950, 2.00 Weerber. en gev. muziek. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws., 12.10 Mod. orkestmuz., 14.40 Mod. orkestmuz., 15.45 Festival van Bayreuth: Tristan und Isolde, opera, 20.05 Klassiek pianospel, 21.21 Hoorspel. 23.05 Populaire klassieke muz., 23 42 Klass. kamermuz., 23.53— 24.00 Nieuws. Brussel 324 en 484 m.: 324 m.: 12,00 Nws., 12.03 Lichte grammofoon- muziek. 12.30 Weerber.. 12.35 Lichte grammofoonmuziek. 12.50 Weerbericht, 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de Jeugd, 14 00 Filmmuz., 14 30 Symfonisch con cert: mod. muz., 15.30 Broer en Zus en zo. 1600 Populaire orkestmuz., 17.00 Nws.. 17.15 Dagklapper en liturgisch bericht. 17.20 Lichte grammofoonmuz, 18.00 Orgelrecital, 18.30 Voor de sol daten, 19.00 Nws.. 19.40 Lichte gram mofoonmuziek, 20.00 Operette-concert, 21.00 Lichte grammofoonmuziek, 21.30 Omroeporkest: lichte muz.. 22.00 Nws, 22.15 Lichte orkestmuz., 22.55 Gram mofoonmuz., 23.00 Nws., 23.05 Amuse mentsorkest, 23.35 Dansmuz., 23.55— 24.00 Nws. 481 m.: 13.00 Nws., 14.10 Lichte grammo- foonmuz., 14.17 Festival van Stock holm: klass. orkestmuz., 15 03 Festival van Stockholm (verv.), 16.03 Hoorspel, 17.00 Nws., 18.38 Populaire klass. muz., 19.30 Nws., 20.30 Hoorspel, 21.00 Gev. grammofoonmuziek, 22 00 Wereldnws, 22.15, Jazzmuz., 22.54 Nws., 23.00 Ka mermuz., 23.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) s S Amsterdam zwaar bew Den Heidei regenbul Ypenburg zwaai bew Vlisslngen regenbul Eelde regenbul De Bilt regen Twente zwaar bew Eindhoven regen Z.-Limburg mist Helsinki regenbul Stockholm zwaar bew Oslo licht bew Kopenhagei zwaar bew Aberdeen zwaar bew Londen zwaar bew Brussel mist Luxemburg onbewolkt StS ss ei -S 16 01 15 0.3 wzw 1 w.stll v.and. nw 2 zzw 4 no 4 nnw 6 w.stll wnw 4 15 03 16 0.1 16 0 16 01 14 0.1 10 7 9 0 Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Mllnchen Zllrlch Genéve L dear no Wenen Innsbruck Athene Rome xlaccio Madrid Ma Hor Ca Lissabon onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew zwaar bew mist onbewolkt mist zwaar bew onbewolkt licht b.sw regenbul half bew licht bew zwaar bew licht bew half bew. regen w.stll 14 0 w.stll no 2 w.stll 1 nnw 5 f wnw 5 1 w.stll wnw 2 1 w.stll zw 2 1 w.stll 1 nnw 2 1 w.stll 1 no w.stll ono 3 w.stll w.stll

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 2