Imam van Jemen Rebellen geven zich niet over heerser overleden Buit vijf inbraken: vijf rijksdaalders INBREKERS VAN 14 EN 12 JAAR Wellicht subsidie voor melkautomaten Kerk spreke zich uit over het kernzwaard Een der laatste Arabische despoten absoluut „Zeemansgraf" voor 18 miljoen sigaretten „Gaatjesboorder" weer aetief Einde papieren rijksdaalder nu in zielit Ds. W. Dijckmeester Biljarten in de naelit Dr. PLATTEEL 29 sept. op SCHIPHOL Op de bres voor veiligheid van kleuter in het verkeer CRISIS IN ARGENTINIË LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1962 De imam van Jemen is gestor ven. Hij is 71 jaar geworden. Tot zijn opvolger is uitgeroepen kroonprins El Badr. Dit meldt Radio-Sanaa van Jemen. Het stoffelijk overschot van de imam worden bijgezet in een mos kee nabij Sansa. Er is een rouw- periode van minstens een week afgekondigd. Ahmed ibn Jahja Mohammed Oed-din was absoluut heerser over ongeveer vijf miljoen Ara bieren. Hij werd dit in 1948, nadat lijn vader en drie van zijn vijf jongere broers door rebellen wa ren doodgeschoten. De twee an dere broers liet de imam in 1955 onthoofden, omdat zij hem bij een staatsgreep tijdelijk hadden afgezet. De gestorven Imam was een des poot van de ergste soort. H|j dulde jeen verzet tegen zyn bewind in deze mohammedaanse theocratische staat, waar nog slavernij bestaat, overspe len worden gestenigd, de vrouwen gesluierd moeten lopen en het bezit van alcohol een zware misdaad is. Anderhalf jaar geleden kwam uit Jemen het bericht, dat de imam had gedreigd ledereen te zullen laten onthoofden die zijn bevelen niet op volgde. Begrijpelijk was deze tiran ln zijn land niet erg geliefd. Verscheidene malen zijn samenzweringen tegen zijn leven op touw gezet. Zo werd hij vo rig jaar maart bij een aanslag ge wond tijdens een bezoek aan de ha venplaats Hodeida aan de Rode Zee. Te zeggen dat het overgrote deel van het Jemense volk niet treurt om zijn dood, is nog maar zwak uitgedrukt. In maart 1958 trad Jemen toe tot de Verenigde Arabische Republiek van Egypte en Syrië. In december 1961 werd die band verbroken. Pre sident Nassear noemde de imam een reactionair. De imam had zich uit gesproken tegen nationalisatie van privébezit en tegen het beginsel van gelijkheid van alle burgers. Hij acht te dit in strijd met de islamitische wet. In -1959 heeft hij drie maanden in een kliniek in Rome doorgebracht om behandeld te worden wegens jicht. Gemeld is dat de kuur hem meer dan tien miljoen gulden moet heb ben gekost. Hij had 35 vrouwen, bij vrouwen en slavinnen bij zich, die bewaakt werden door lijfwachten met kromzwaarden. De nieuwe imam De nieuwe heerser kroonprins El Badr, mobiliseerde in 1955 de gezags getrouwe stammen, toen de imam (door zjjn broer Abdallah was ge dwongen afstand van de troon te doen. Door toedoen van deze stam men kon de vorst in zijn waardigheid worden hersteld. In 1959 waren er echter berichten dat El Badr van plan was zich van de macht meester te maken, toen zijn vader in Rome verbleef. Geruchten (Van onze Haagse correspondent). Achttien miljoen Amerikaanse si garetten 1900.000 pakjes. 90.000 slof fen) gingen vannacht, even buiten at- drie-mijls-zone ..over het muur tje". Zij verdwenen voorgoed van de sgarettenmarkt. Zij zullen ook niet kunnen verschijnen op enigerlei zwarte of andere klandestiene markt. Acht jaar geleden werden deze. oorspronkelijk voor de Amerikaanse militairen in West-Eurooa bestemde paffertjes aangevoerd. ,,In transito" kwamen ze in Amsterdam en werden daar opgeslagen in een loods aan de Suiruatrakade. Nu zijn de sigaretten vochtig ge worden Of verkeerd te zijn gesausd, i hi ieder geval werden zij voor con sumptie ongeschikt verklaard Een kustvaarder die toch van Am- i sterdam naar Rotterdam moest werd ingeschakeld. De kapitein van de Helvetia S" nam de vracht mee. E\en buiten IJmuiden ging het zaakje overboord. Er werd geen toe spraak gehouden en de hoofden ble ven gedekt. Alleen de jongste ma troos pinkte een traan weg Chaos in enkele villa's in Borne (van onze Enschedese correspondent) De door de gehele Nederlandse politie tot dusver vergeefs ge zochte gaatjesboorderheeft van dinsdag op woensdagnacht zijn slag geslagen in vijf wonin gen aan de Prins Bernhardlaan en de Ter Dikkerslaan in Borne 5 rijksdaalders. <Ov.i. Volgens zijn hekend recept boorde hij vijf keer een gaatje in ±clltelOOS een deur om daarna met een stuk j ijzerdraad de spanjolet op te lich- 1 Waarschijnlijk is de beruchte in- In de ruim anderhalf jaar, die sedert het ln omloop brengen van de eerste nieuwe zilveren rijksdaalders zijn verstreken, is gebleken, dat in Kennelijk heeft de nabijheid van j het algemeen het publiek de voor de verkeersweg BorneAlmelo op keur geeft aan deze muntstukken de zenuwen van deze brutale be- boven de muntbiljetten van f 2.50, zo roepsinbreker gewerkt, want hij nam schrijft de minister van Financiën niet zoals gewoonlijkde moeite de aan de Tweede Kamer. Op grond telefoon-microfoons te verstoppen, van de met de nieuwe zilveren rijks maar sneed de draden (in een geval daalders opgedane ervaringen zal echter van een neventoestel) door naar een algehele vervanging van de en veroorzaakte door onder meer thans circulerende papieren rijks- laden op de grond te keren een gro- daalders worden gestreefd. Te dien ter ravage dan de politie van hem einde is in het muntprogramma voor gewend is. Borne bracht de gaatjes- j 1963 rekening gehouden met de aan hoorder weinig succes. Pas in het maak van 10 miljoen nieuwe zilveren vijfde door hem bezochte huis vond rijksdaalders, hij wat hij zocht, namelijk geld, maar d? hele buit bedroeg slechts Tijdens de algemene leden- i een^g.ewapende macht, heeft aan- verqaderinq van de Koninklijke XT 1 iM. d j Met de komst van de kernwapens Nederlandse Militaire Dond |js de krijgsmacht echter een totaal Pro Rege in Utrecht heeft ds. n'euwe periode ingegaan en ds. W. Dijckmeester, lid van de j beek aan de Prins Bernhardaan 56. Ook hier werden de telefoondraden doorgesneden, maar weer werd geen geld gevonden. De inbreker zette zijn nachtelij- 'ten. om zich zodoende vWelon- breker zgn ^n^ht gekomen )l"buuTvToïw. hoorbaar toegang te verschaften. jb"van uhm aan d? Jl-ms mevrouw J. B Huiskes-Betting aan Bernhardlaan 42. Op zun „gewone de Prins Bernhardlaan 58. Na eerst manier" kwam de man binnen en ge" het hzer te hebben geboord sneed de draden van de telefoon door. maakte de nachtelijke bezoek ,r het Hij doorzocht de huiskamer, gang en tweede gaatje en sneed daarna de hal en gmg daarbu vrij achteloos telefoondraden door en opende alle te werk door de inhoud van kasten laden In de bijkeuken doorzocht hij en laden over de grond te gooien, een doos. maar daar bleken knopen Het enige wat blijkbaar van zijn en geen geld ln te zitten. Weer werd gading was. bleek een hoed. die hij mets vermist, hetgeen de dief ken- over spanningen tussen vader en zoon hoofdzakelijk omdat El Badr zekere hervormingen zou willen in voeren bleven de ronde doen, tot dat de imam vorig jaar in een radio rede zijn zoon tot toekomstig heerser van Jemen benoemde. EL BADR De nieuwe imam van Jemen: de zoon van de gestorven alleen heerser. i commissie van advies van de bond en secretaris van de sectie Kerk en Krijgsmacht van de Raad voor de Herderlijke Zorg van de Nederlands Hervormde Kerk, gistermiddag gesproken over het onderwerp ..Heeft de kerk nog een antwoord op de uitdaging van het anti-milita- risme?" Gouverneur Platteel van Nieuw- ïuinea wordt zaterdag 29 septem- er op Schiphol verwacht. De dag tevoren zal hij nog 'smor- ?ns de buitengewone vergadering ijwonen van de raad van dienst hoofden en van de Nieuw-Guinea- !had. Tijdens de plechtige zitting |[an de Nieuw-Guinearaad zal de [oorzitter een afscheidsrede uitspre- en die door de scheidende gouver- leur wordt beantwoord. Op het moment, waarop dr. Plat eel in het vliegtuig naar Biak stapt de gouverneursvlag op het pa in Hollandia worden ingehaald. i Middags neemt hij in Biak af- clieid van het commando der Ne- lerlandse strijdkrachten. Samen met chout-by-nacht Reeser zal hij een rewacht van Nederlandse troepen ispecteren. Dan begeeft hij zich sn boord van de DC-8 van de I'M die hem over de pool naar Ne erland zal brengen. Er bestaat kans. at een aantal vliegtuigen van de (on. Luchtmacht de DC-8 van de cheidende gouverneur tot aan de erritoriale grens van Nieuw-Guinea al escorteren. Ponomarenko ziek Ponomarenko, die Russisch ambas- adeur in Nederland is geweest en lolotov zal opvolgen als permanent (ertegenwoordiger by het Interna - ionale Bureau voor Kernenergie in Wenen, ligt nog steeds ziek in Mos kou en zal de conferentie, die op het senblik in Wenen wordt gehouden, aet bywonen. Van betrouwbare Weense zijde is tmomen, dat Ponomarenko, die zo- Hs bekend door de Nederlandse re eling tot persona non grata is ver jaard in verband met de zaak-Go- k*b, zijn functie in Wenen „enige t'id na afloop van de conferentie" lal aanvaarden. West-Duitsland verwerpt Ghanese beschuldiging De Westduitse ambassade in Accra leeft president Nkroemah van Ghana meegedeeld, dat West-Duitsland de leschuldigingen in de Ghanese pers (n radio verwerpt, volgens welke dit land medeplichtig zou zijn aan de aanslag op Nkroemah. In de verkla ring worden tevens de beweringen Jeersproken dat Westduitse „neo- jotanialisten" vanuit de voormalige Duitse kolonie Togoland opereren en 4e Ghanese regering willen beïnvloe- coor ..politieke actie onder het volk". fn dat West-Duitsland president Tsjombe van Katanga by diens stre wn naar afscheiding heeft gesteund. Deze zaak heeft „een ernstige span ning" tussen Ghana en West-Duits land veroorzaakt, aldus de verklaring. (Van onze Utrechtse correspondent) De Utrechtse politie heeft 's nachts In een huis aan de Catharijnesingel twee jongens aangehouden. Een was 14 jaar oud, de ander 12. Zij waren 's avonds weggelopen uit Amsterdam. Toen de politie hen verraste dat was omstreeks half drie in de nacht had het tweetal een paar uren achter de rug, die op zijn zachtst ge zegd weinig in overeenstemming met hun leeftijd waren doorgebracht. biljart. Dat is hun waarschijnlijk noodlottig geworden. De buurvrouw hoorde het klotsen van de ballen. Toen de politie arriveerde was het duo in de kelder net op zoek naar een mogelijke uitgang. Zij hadden er namelijk niet veel zin in om weer dezelfde hoge weg terug te gaan, als zij binnen waren gekomen. De beide jongens, die op het ogenblik in het Utrechtse hoofdbureau van politie vertoeven, zullen deze week nog op Als volwassenen kerels hadden zij i transport worden gesteld naar Am- ingebroken. In het huis, dat door hen j sterdam. De politie daar wil namelijk met een bezoek werd vereerd, hebben ook graag met hen spreken, omdat zy met. enkele minuten, maar enkele I ZÜ waarschijnlijk in de hoofdstad nok uren doorgebracht. Tegen half twee kreeg de politie een telefoontje van een mevrouw, die aan de Catherijne- singel op nummer 36 woont. Zij had gestommel gehoord op no. 35. waar een 45-jarige directeur woont. En zij wist zeker, dat daar op dat ogenblik niemand thuis hoorde te zijn. On middellijk werd een surveillance-auto naar de Catharijne-singel gestuurd. De politiemannen waren er op voor bereid in de kelder een of meer zware jongens aan te treffen. Zij vonden evenwel de twee jongens, scholieren uit Amsterdam. De eerst hield een rubber kampeerhamer in zijn hand, de ander een stuk ijzer. De jongens zijn meegenomen naar het politie bureau en in een cel gestopt om la ter te worden verhoord. Weggelopen Dat verhoor leverde nogal wat op. De jongens waren uit Amsterdam weggelopen. Zij hadden thuis en op school onenigheid gehad. Het geld voor de treinreis naar Utrecht had den zy verdiend door in een hotel borden te gaan wassen. Daar de treinreis zoveel van hun geld had op geslokt, dat er amper iets over was gebleven om een zakje patat te koDen, besloten zy ergens in te breken. Toen zy weg waren gegaan, hadden zy al met die mogelijkheid rekening ge houden. Ze hadden behalve de rub ber hamer en de ijzeren staaf, een schroevendraaier, een zaklantaarn en de blinde loop van een luchtdruk pistool meegenomen. Hoewel zij met die loop weinig onheil zouden kun nen stichten, was hij, mits vakkundig vastgehouden. alleszins geschikt om er mee te dreigen. In een steegje naast perceel Catharijnesingel 35 sta ken de jongens van wal. Via een open raam tien meter boven de begane grond kwamen zij binnen. Na een korte verkenning wisten zij, dat er niemand thuis was. Ze schoven de gordijnen dicht en maakten licht. Bijna drie uur lang hebben zij in alle rust in de verschillende kamers gezocht naar iets van hun gading. Kasten geforceerd, maar veel bruik baars vonden zij niet. op avontuur zijn uitgeweest. Dijckmeester vroeg zich af, of de kerk nog moet spreken als het om kernbewapening gaat. terwijl de hui dige ontwikkeling juist de voorstan ders van de geweldloosheid nieuw en overvloedig materiaal verschaft ter motivering van hun beginselen. Een kernoorlqg zou totale vernie tiging betekenen en de vraag kan worden gesteld, of een kernbom nog wel een wapen is, als men er meenam, maar later buiten weg- i gooide, waar de hoed werd terugge vonden. Bij de heer G. L. Weeme, aan de Ter Dikkerslaan 4. haalde hy in de huiskamer alles overhoop, maar vond tot in het doorzochte da mestasje geen geld. Toen de inbre ker zijn speurtocht wilde uitstrek ken tot een ander kamertje, moet hy zijn geschrokken, want hij vond er een siapende dienstbode. Tot zijn geluk werd het meisje niet wakker, maar toch bracht zy de „gaatjes boorder" kennelijk zo in de war, dat hij tot ^en snelle aftocht besloot, waarbij hij zich tegen zijn gewoon te in niet de tijd gunde om de tele foon onklaar te maken. IJ eer geen geld doel dat het wapen legitiem maakt niet meer mee kan bereiken. Ds. j Dijckmeester was van mening, dat de kerk geroepen is, zich uit te [spreken wanneer het erom gaat. on- j Volgens ds. Dijckmeester wordt derscheid te maken tussen geoor- het probleem van militarisme en Iloofde en ongeoorloofde middelen, anti-militarisme is ons volk te op- |Zij dient daarbij andere normen aan j pei vlakkig aan de orde gesteld. Veel- t te leggen dan de politici, omdat het zeggend noemde hij in dit verband haai taak is, de overheid Gods de opvallende groei van de Pacifis- woord voor te houden, tisch Socialistische Partij en vooral, Ds. Dijckmeester zei het groten- r.l- men bedankt uit welke motie- deels eens te zyn met degenen die ven velen op de PSP hebben ge- Imenen, dat elk wapen is geooriooid siimd. Voor een grote groep is het ter verdelging van het onrecht. Maar De volgende woning, die met een het I bezoek werd vereerd was die van me vrouw de weduwe M. Schurink-Tiel- nelijk zo teleurstelde, dat hy zyn geluk een eind verderop ging zoe ken. Hij stak een paar honderd meter verder de weg over en brak in bij de heer M. Jansen, Prins Bernhard laan 43. Hy doorzocht de huiska mers en smeet de inhoud van de buffetladen over de grond. In de keuken vond hy twee portemonnees, waarvan hy één met vijf ryks- daalders meenam en de andere por temonnee met kleingeld liet liggen. Deze bescheiden opbrengst deed hem vergeten de telefoonverbinding te verbreken. Op de terugweg nam hy in de Duivenstraat een fiets mee, welk rywiel later tegenover het sta tion werd teruggevonden. Een on derzoek van de politie met behulp van een speurhond leverde geen re sultaat op, want de „gaatjesboorder" had gewoontegetrouw zyn operatie terrein per trein verlaten en bleef zodoende onbereikbaar. 5? stoeven van de PSP echter ook hei lige ernst. Anderzijds vermoedt ds. Dijck meester dat eronder de miljoenen Nederlanders die het bestaan van een leger aanvaarden, maar enke len zijn die zich bewust zijn van de principiële achtergronden daarvan. Hij acht het daarom tijd, dat er eens goed over deze zaak wordt na gedacht. Ook de kerk zal volgens hem, als gewetensfunctie van de overheid, een oordeel moeten formu leren over doel en middelen ter handhaving van vrede en vrijheid. Ds Dijckmeester zei. dat de kerk altijd op het standpunt heeft ge staan dat de oorlog een normaal verschijnsel is. In de bijbel wordt de oorlog veel genoemd inaar nergens afgekeurd. De hoeksteen van de me ning der kerk is echter, volgens ds. Dyckmeester. haar visie op de over heid. Kerk en staat hebben elk dui delijk een eigen verantwoordelijk heid. Hij voegde hieraan toe. dat de kerk steeds de mogelijkheid van een rechtvaardige oorlog en daarmee de noodzaak van het bestaan van toch moet men. volgens hem. niet vergeten, dat er ook „aan de andere kant" mensen wonen, onder wie vele christenen. Hy concludeerde, dat alle christe nen in de wereld geroepen zijn tot een gemeenschappelijk gebed om ge rechtigheid en vrede. Voor hen mag geen opoffering te groot, geen be lasting te hoog en geen dienstplicht te lang zijn, als het gaat om de zaak van Gods Koninkrijk, aldus ds. Dyckmeester. Kerkelijk Leven NED. IIEKY. KEKK te Putten 5? (Van onze Hilversumse correspondent) Het Verbond voor Veilig Verkeer en de Nationale Federatie voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting zijn hevig verontrust door het steeds groter aantal kinderen, dat dodelijk of verminkt slachtoffer wordt van het verkeer. Deze instanties hebben elkaar de hand gereikt om met mede werking van het bedrijfsleven op de bres te springen „voor de veilig heid van onze kinderen". Ei- is een filmstrip vervaardigd met als hoofdmotief het goede voorbeeld, dat de ouders dienen le geven, om- öai. de imiteergrage kleuter niet ge baat is met onbegrijpelijke lessen en wenken. In de beeldstrip wordt o.m. gewezen op de gulden regel van de „stoeprand-stop". In een tegelijkertijd verschenen lichting en propaganda een belang- vouwblad wordt dit alles nog eens I rijke rol spelen. uil gediept en omschreven, terwyl j De filmstrip, het vouwblad en de an Bart te Jcr,Se ouders 1 en alle andere opvoe-j actie van Veilig Verkeer willen ders en weggebruikers) in deze publi-i ouders en opvoeders helpen by de de onmiddellijke omgeving dan wel dichtbij de ouderiyke woning ge schiedden. Hoewel geen Nederlands equivalent voorhanden is, geven deze Duitse cy- ftrs onbetwist een indicatie. De er varing en kennis van de kinderpsy choloog zullen in de komende voor- den Hertog te s-Gravenhage en M. Vlietstra te IJmuiden. Aangenomen naar Woerden lende van een kind te hebben ge- d( od of verwond bespaard blijve. Be- laugryk advies van de hele actie: de verkeersopvoeding van de kleuters moet op de eerste plaats uitgaan van de moeder. De rebellerende militairen heb ben een ultimatum van president Guido om zich over te geven ter zijde gelegd. Vanochtend wer den uit het gehele land troepen verplaatsingen gemeld. Tot een gewapend treffen tussen de bei de partijen in het leger was het nog niet gekomen, maar men vreest het ergste. De opstandelingen hebben rondom het garnizoen Campo de Mayo, hun „hoofdkwartier", een „ijzeren gordel" van tanks, geschut en pantserwagens opgetrokken. Voorts hebben zij zich meester gemaakt van twee radiosta tions. President Guido heeft het opper bevel over de strijdkrachten die de regering trouw zijn gebleven, op zich genomen. Volgens in Buenos Aires ontvangen berichten staan 70.000 mi litairen gereed voor actie, na tal van strategische punten te hebben bezet. Waarnemers menen, dat het grootste deel der strijdkrachten de president zullen steunen. De opstandige beweging is begon nen in Campo de Mayo, 20 km van R ingen Pas in de slaapkamers vonden zy in de opengebroken linnenkast een byouteriedoosje met sieraden, waar onder ringen. De sieraden stopten zij in hun zakken, de ringen schoven zy aan de vingers. In andere slaapka mers stonden spaarpotten en een geldkistje met ongeveer f 100. Het geld deden zij in hun portemonnees Last van zenuwen schijnen de jon gens niet gehad te hebben Systema tisch gingen zy door met zoeken. In Buenos Atl-es. nadat drie generaals waren ontslagen die hadden gepro testeerd tegen de benoeming van La- bayru en Lorio tot resp. chef van de generale staf en opperbevelhebber. Labayru en Lorio waren reeds ge- Beroepen Bedankt voor Oldebroek (vac. J. katie tal van goede wenken vinden, verkeersopvoeding en de weggebrui- Verwellus) (toez.) P Bouw te Ede. die bij de verkeersopvoeding van htm'kers vermanen tot bezinning, opdat GEKEP. KERKEN (vrygem.) spruiten goed van pas kunnen ko- hen het aangrijpende leed en de el- Beroepen te IJsselmuiden-Grafhorst en te Barrhead en Neerlandia lAlta. Verbond \oor V.ilig Verkeer Canada» (Can. Ref Churches) W. Vis heeft voorts een nationale actie m te Buitenpost. I voorbereiding, die binnen afzienbare Clllt. (iEREE. KERKEN IHjtj zal worden gevoerd onder het metto „moeder en kleuter Tweetal te Rotterdam-Krakelingen Onderwijs en Verbond werken hier- est in nauw samen. Over de by onge- H lukken betrokken kinderen zyn in Nederland geen of weinig gegevens voorhanden. De Duitse dr. Michaelis heeft echter onlangs een belangwek kende studie beëindigd, waarvoor hy duizend kinderongelukken onderzocht Uit zyn gegevens blijkt, dat van de verongelukte kinderen 62 procent, jongens waren en 38 procent meisjes. Een andere opmerkelijke uitkomst geven de volgende cijfers: van die duizend ongevallen gebeurden er 69 procent op de rijbaan, by het over steken. 38 procent daarvan tijdens het spel, 19 procent tijdens het bood schappen doen en 12 procent op weg i var. en naar school. j kleinere tussenpozen gehouden. In de laatste tien iaar wprrien Hp7p nnHpr. IJmuiden. OUD GEKEF. GEM. Bedankt voor Kampen Poel te Ede. Vlietstra te In NED. van der Evangelisatie en jeugd Chr. Geref. Synode behandelt rapporten De generale synode van de Chr. Geref Kerken heeft in haar zitting te Santpoort tal van rapporten be handeld Allereerst kwam aan de or- pensioneerd. Een onderhoud tussen de het rapport van deputaten voor president Guido en de leider van de I de evangelisatie. By de discussie rebellen, generaal Ongania. gister- I kwam o.m. ter sprake de samenwer- avond liep op niets uit. Daarna stelde j king op het gebied van de evangeli- Guido het ultimatum, waaraan geen satie met andere kerken. Na een gehoor werd gegeven. uitvoerige gedachtenwisseling ver enigde de synode zich met de voor- De opstandelingen, die ook de steun 1 gisteld conclusies: zy za! de kerken zouden hebben van de chefs van de I wijzen op de wenselijkheid van luohtmacht, hebben gisteren en van- (aanstelling van een evangelisatie Monumentvoor Mussolini Onbekenden hebben in de nacht van dinsdag op woensdag in Giolino di Mezzefra, bij Como, een monu ment ter nagedachtenis aan Mus solini aangebracht voor de muur, waar de Duce destijds werd gefusil leerd Op een marmeren zuil van on geveer anderhalve meter staat in brons de datum waarop Mussolini de klerenkasten vonden zij ook wel (stierf <28 april (1945) te lezen. Rond iets. dat hun paste. het monument werden fascistische Voorts namen ze ook de tyd voor pamfletten aangetroffen. De Ita- een spelletje biljart op een tafel- liaanse politie stelt een onderzoek in. daag via de bezette radiostations her haaldelijk proclamaties omgeroepen, waarin het aftreden van Labayru en Lorio wordt geëist. Ook zeggen zij zich te keren tegen de „poging een militaire dictatuur in to stellen en tegen de duidelijke bedoelingen geen verkiezingen te organiseren". ouderling, terwijl zij waar mogelijk dankbaar gebruik zal maken van het opleidingsinstituut van de Geref. Kerken te Baarn. De synode besloot voorts opnieuw toe te treden tot het CIO, dat is het contact in overheidszaken. I Uitvoerig heeft de synode zich Het bestuur van het Produktscliap voor Zuivel is in principe bereid om over te gaan tot het subsidiëren van verkoopautomaten voor melk. Deze subsidie dient echter wel een tijdelijk en aflopend karakter te hebben. Aldus is gisteren, tijdens de open bare vergadering van het Produkt- schap, besloten. De consumptie- melkcommissie van het produkt- schap zal advies worden gevraagd omtrent de wyze, waarop subsidie kan worden verleend. Het besluit van het Produktschap is overeenkomstig het verzoek van een in Amsterdam gevestigd con- sumptiemelkbedrijfDrie andere consumptiemelkbedrijven hebben daarmee hun instemming betuigd. Tn het verzoek van het Amsterdam se bedrijf wordt er o.m op gewe zen. dat naarmate de melkau to maat een vertrouwd en alom be- C.B.S. stelt groots butgetonderzoek in Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek gaat volgend jaar een om vangrijk onderzoek instellen naar liet inkomsten- en uitgavenpatroon van de Nederlandse bevolking. Soortgelijke onderzoekingen, waar aan men meestal de naam „budget onderzoek" geeft, heeft het bureau al meer dan 25 jaar met grotere of Dt afnemende reeks toont duide lijk de frappante overeenkomst met het dalende enthousiasme, waarmee de jeugd de opgesomde activiteiten pitegt te verrichten. Dr. Michaelis concludeerde voorts, dat bijna de helft van die duizend ongelukken in verder bezig gehouden met het rap port van deputaten over contact met de jeugdbonden. Ter sprake kwam met name de wenselijkheid van aan stelling van een centrale jeugd leider, de stichting van een jeugdcentrum en de positie van de fakkeldragerskampen. De synode, die meer dan een zitting aan deze zaak wijdde, kwam met de behandeling nog niet gereed. Zij verwees het rap port terug naar de commissie. Hierna kwam aan de orde het rap port van deputaten voor kerkbouw- aangelegenheden. De synode sprak uu. dat het onjuist is als kerken buiten het ressort van de eigen ge meente gelden inzamelen voor htt bcuwfonds. De synode behandelde in haar avondzitting het rapport van depu taten voor overleg inzake liturgische geschriften. Zij machtigde deputaten tor algehele oriëntering van het vraagstuk van de liturgische ge schriften niet van een enkele maar van alle kerken van gereformeerde gezindte desgewenst of desgevraagd in overleg te treden met andere ker ken binnen de gereformeerde gezind ten kend beeld wordt, het publiek er ook meer gebruik van zal maken, waardoor op de lange duur de ex ploitatie-uitkomsten wellicht zullen verbeteren. „Het publiek kan door deze automaten ervaren hoe lekker melk kan smaken. Het is een mid del om melk op de meest ideale wijze by het publiek te brengen en daardoor kan de betekenis en de waardering van melk toenemen", aldus het verzoek van dit consump- tipmelkbedrijf. De consumptiemelk- j 68 hun doelgebied. Twintig lance- commissie hield er echter een an- ringen waren gedeeltelijk een suc- dere mening op na en adviseerde ces en twaalf lanceringen misluk- het verzoek af te wijzen ten De eerste Atlasralufc tverd in IJ9E7 gelanceerd. Honderdste Atlas De Verenigde Staten hebben woensdag met succes hun honderd ste. intercontinentale Atlasraket ge lanceerd. die 8.000 kin van de lan- ceerplaats bij het eiland Ascension in het zuiden van de Atlantische Oceaan terecht kwam. Van de 100 laatste tien jaar werden deze onder zoeken op beperkte schaal georgani seerd. Het nieuwe onderzoek onderscheidt zich in twee opzichten van vele voor afgaande, zo deelt het CBS ons mede. Vooreerst wordt het op voor Neder land ongekend grote schaal gehou den: niet minder dan 10.000 gezins hoofden. huisvrouwen en alleen staanden zullen aan dit onderzoek medewerken. In de tweede plaats is nieuw, dat het komende onderzoek wordt gehouden op verzoek van en in samenwerking met de Europese Economische Gemeenschap: het zal gelUktUdig ook ln Duitsland, Frank rijk, Italië, België en Luxemburg worden gehouden. Hierdoor zal het totale onderzoek een belangrijke bij drage tot de economische eenwording van Europa kunnen vormen. In tegenstelling tot de meeste der voorafgaande onderzoekingen wordt ditmaal van de medewerkende ge zinnen en alleenstaanden slechts een korte periode van medewerking ge vraagd: niet langer dan 14 dagen zal men een huishoudboekje nauw keurig moeton byhouden. Daarna komt een enquetrice van het CBS het onderzoek door een interview af ronden. Sir Paul Mason naar Genève Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft gisteren bekend gemaakt. dat de voormalige Britse ambassadeur ln Nederland Sir Paul Mason permanent vertegenwoordiger van Engeland wordt by de ontwa peningsbesprekingen in Genève. Sir Paul was na zijn verblijf in Den Haag Brits parmanent vertegen woordiger b|j de NAVO-raad in Pa rijs geworden. In deze functie zal van de basis Cape Canaveral afge- hy worden opgevolgd door Sir Eve- schoten atlasraketten bereikten er lyn Shuckburgh. en hoofdambtenaar van het Foreign Office. Sir Paul Mason komt in Genève in de plaats van Sir Michael Wright, die begin van het volgend jaar met pensioen gaat.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5