SKODA Gewonde gelddief stapt van de ene gestolen auto in de andere Snel veranderend beeld in Hollandia Koopman wegens oplichting van 126.000 gulden aangehouden Jacht op autodief DR. v. d. MORTEL (65) OVERLEDEN rt A sU omdat de SKODA-bouw U meer veiligheid garandeert EEN VEILIGE KEUZE OAS'ers (in België gepakt) wilden Pompidou vermoorden Pouillon ontkent in brief bij zijn vlucht te zijn geholpen Na u we vriendschapsba nden met Belgisch Koningshuis Ipgericht 1 maart 1860 Maandag 17 september 1962 Derde blad no. 30758 Geheimzinnig ongeluk in SASSENHEIM Advertentie oersterk buisliggerchassis - knikweerstand 70.000 kg geheel stalen carrosserie - van 1 mm dikke staalplaat zéér korte remweg - van 60 km/u tot 0: 12,90 meter Met grote snelheid is zondagmor gen omstreeks half zeven een tot nog e onbekend gebleven automobilist, uit de richting Lisse kwam op links van de Sassenheimse jofdstraat in een voortuin gepar- erde personenauto gereden. Deze wagen werd door de kracht 1 aarmede de botsing plaats had, een Boeter of acht vooruit geschoven, e wagen kwam in een andere tuin t stilstand. Uit het onderzoek bleek vrij spoe- Jg waarom de onfortuinlijke auto- obilist zo'n haast had. In de zwaar schadigdc auto bevond zich name- n k de geldlade van een café-restau- nt in Sassenheim. Bovendien was GESCHIL MET VIJF PAPOEASTUDENTEN GEHEEL GEREGELD De moeilijkheden, die vorige week ltstonden naar aanleiding van het 1£ otselinge aangezegde vertrek van 1 f van de zes Papoeastudenten, die c n reis naar Indonesië hebben ge haakt, zijn opgelost. Tijdens een or het ministerie van Binnenland- Zaken te Den Haag gehouden be- reking met de betrokken studen- j n en een delegatie van de Neder - ndse Staatkundige Studenten Fe- ratie (NSSF) zijn alle geschilpun- i in der minne geregeld. Dit heeft heer J. Scholten, voorzitter van _NSSF tijdens een vandaag in Am- 1 trdam gehouden bijeenkomst van reastudenten meegedeeld. De studenten vertrekken zoals meld nu donderdag aanstaande »t een KLM-vliegtuig om 10.10 uur n Schiphol naar Bangkok. Van- n ar reizen ze verder naar Djakarta »t ministerie had geen bezwaar gen eze reis, mits de studenten aar terug zijn op Nieuw-Guinea or één oktober. De studenten heb- n ruim zakgeld gekregen, de ka irhuur van de student Jelman t ird betaald, hij kreeg ook zijn on- opende post terug en de heer Van Ci irenmalen wenst de Papoea's na- ms het ministerie een goede reis e. Tijdens deze bijeenkomst op het nlsterie werd ook meegedeeld, dat regering de gouverneur van euw-Guinea telegrafisch heeft ver- cht te onderzoeken, waarom het aris van twee van de studenten, dey en Ansanai, sinds begin augus- 1,15 niet aa.n hun in Nieuw-Guinea rblijvende vrouwen is uitbetaald, idracht is gegeven dit salaris als- ig uit te betalen. De Papoeastu nten waren over de regeling by- ir tevreden. In een bijeenkomst met journalis- d heeft minister Soebandrio zater- g gezegd, dat Indonesië alle uit- iven en geldelijke verliezen voor n rekening neemt, die de vijf Pa- i-studenten hebben geleden, „die Nederland werden uitgewezen, idat zjj een bezoek hebben ge- cht aan Indonesië". „Dit geldt tneens voor alle Irianezen, die uit itderland worden uitgewezen of huis willen terugkeren", aldus ebandrio. NA SLUITING BEATRIV ROERSTREEK BEZORGD OVER DE TOEKOMST 'Vijfhonderd bewoners v-an de terstreek hebben gisteren in Vlo- op vergaderd over de gevolgen van sluiting van de staatsmijn Beatrix, i vergadering werd bijgewoond or vele leden van de Eerste en i'eede Kamer van de K.V.P. en lor tal van burgemeesters uit de ierstreek. De bijeenkomst was uit schreven door de afdeling Limburg ai de K.V.P. en door katholieke Midsorgan isaties. Aan het slot van de bijeenkomst in telegrammen verzonden aan het ofdbestuur van de K.V.P. en aan Tweede Kamerfraotie van deze In dit telegram vragen de van de Roerstreek om hen helpen de structurele moeilijkhe- tn te overwinnen. Zij verzoeken bestuur van de K.V.P. en de 'Omerfractie een bezoek te brem- en aan de Roerstreek om ter plaat- i kennis te nemen van de situatie. De heer Jan Maenen, lid van de Keede Kamer (K.V.P.). zette uit en, dat er voor de mijn Beatrix pen mogelijkheden meer waren. Ook idere mijnen in Limburg werken ;ans met verlies, zo zei hij. De energievoorziening in Neder- md is in tien jaar tijds totaal ver eerd. In 1952 verzorgden de kolen tachtig procent van de Neder- se energievoorziening. In 1960 og maar vijftig procent. Hij be etle een grootse aanpak om de loblemen op het gebied van de ferkgelegeniheid de baas te worden Het werken van vele arbeiders uit e Roerstreek in Duitsland kan nog 'fl eens grote moeilijkheden met kh mee brengen. Als er een terug- komt in de conjunctuur dan zit Roerstreek met vele werkloze ar- f'ders, zonder dat een eigen in- "strie hen kan opvangen, aldus de «er Maenen. de uit Den Haag afkomstige auto gestolen. De bestuurder-inbreker heeft nog gesproken met twee passerende automobilisten, die verklaarden dat de man aan het gelaat gewond was en zich na het gesprek had verwij derd. Naar later bleek is de onbekende man de Concordiastraat ingelopen, waar hy zich een andere auto toe eigende. Met deze wagen zette hjj zjjn onderbroken reis voort. Op de foto de beide auto's die bij de botsing van zondagmorgen betrokken waren. De voorste auto. een leswagen van een auto- rijschool stond geparkeerd voor de ramen, aan de linkerkant waaruit duidelijk blijkt met hoe veel kracht de botsing heeft plaats gehad. f 5250,geheel compleet Octavia Combi f 6475,- 1202 Combi f 6975,- Felicia Sftortcabriolet 8250,- H. ENGLEBERT N.V. - DOBBEWEG - VOORSCHOTEN - TEL. f01717) 2010* Automobielbedrijf L C. OTTO, Herenweg 21, Noordwijk-B, tel. 2820 DEALERS: Autobedrijf V. A. REYS, Hoge Rijndijk 55, Zoeterwoude, tel. 22381 ONGEREGELDHEDEN IN RHODESIË In de Rhodesische federatie heb ben zich gisteren ongeregeldheden voorgedaan waarbij een Afrikaan werd gedood en minstens negentien mensen, onder wie vier Europeanen, werden gewond. In de Zuidrhodesi- sche hoofdstad Salisbury bekogelden Afrikanen elkaar met stenen na een bijeenkomst van een politieke partij. De Afrikaanse Volksunie van Zimè babwe. De Zuidrhodesische premier. Sir Edgar Whitehead, heeft gewaar schuwd dat zijn regering vastbesloten is „de huidige golf van gewelddaden en sabotage snel de kop In te duk- ken". In het Britse protectoraat Noord- Rhodesië werden tientallen mensen gearresteerd bij botsingen tussen le den van het Afrikaanse Nationale Congres en de Verenigde Nationale Onafhankelijkheidspartij van Ken neth Kaoenda. In de stad Chingola, waar de Congrespartij een bijeen komst hield, vielen veertien gewon den. In Noord-Rhodesië zullen op 30 oktober algemene verkiezingen wor den gehouden voor de 45 zetels tel lende wetgevende raad. Er zijn onder meer 100.000 stemgerechtigde in heemsen. Besprekingen Stikker, Adenauer en Norstad Ten huize van mr. Stikker, de secre taris-generaal van de Noord-Atlan tische Verdragsorganisatie, hebben zondag vier uur lang besprekingen plaats gehad tussen mr. Stikker, Bondskanselier Adenauer en generaal Norstad de aftredende bevelhebber der NAVO-strydkrachten. Bondskanselier Adenauer was don derdag j.l. voor vakantie in Cadenab- bia aan het Como-meer aangekomen, in de buurt waarvan cok de woning van mr. Stikker gelegen is. Deze laat ste was zaterdag met generaal Nor stad per hefschroefvliegtuig uit Parüs gearriveerd. Over het besprokene werd geen communiqué verstrekt. Vóór de aan vang der besprekingen had nu-. Stik ker meegedeeld, dat Engelands toe treding tot de EEG en het standpunt van de NAVO ten aanzien van Ber lijn zouden worden besproken. Socialisten slaags met fascisten in Londen Bij een vechtpartij in oost-Londen tussen jonge socialisten en aanhan gers van de uiterst rechtse beweging van Sir Oswald Mosley zijn zondag avond zes mensen gearresteerd. Mosley en de zijnen hadden een bijeenkomst gehouden, waarop kri tiek werd uitgeoefend op de joden en gepleit werd voor een politiek, waar bij „Engeland blank blijft". Sir Os wald Mosley sprak zich met nadruk uit voor toetreding van Engeland tot de Europese gemeenschappelijke markt. Na afloop van de bijeenkomst trok een groep jonge volgelingen van Mosley naar een tegen het fascisme gerichte bijeenkomst van jonge socia- (Van onze Brusselse correspondent). Vandaag zouden de zes Fransen, die door de Belgische veiligheids dienst zijn aangehouden, wegens hun activiteiten voor de OA..S. voor de raadkamer in Namen verschijnen. Zij zijn beschuldigd van valsheid in ge schrifte. het in bezit hebben van vei boden wapens en het opgeven van een vaise identiteit. Verder wordt ei over het aan de gang zijnde onder zoek de grootste geheimzinnigheid betracht. Naar het sclhijnt handelt het ministerie van Justitie hier eveneens op verzoek van de Franse regering. Het socialistische dagblad ,.Le Pcuple" weet vanochtend te melden, dat uit enkele van de by de huis zoeking in de door de terroristen be woonde huizen in beslag genomen papieren zou zijn gebleken, dat drie van de arrestanten waren aangewe zen om een aanslag te plegen op de Franse minister-president Pompidou. Het agentschap Belga is zaterdag middag door een onbekende opge beld. Deze gaf de raad op te houden met het doorgeven van „onjuiste" berichten over de O.A.S. „anders gaat er iets gebeuren. Binnen 48 uur komen we u opzoeken". Hoewel men vermoedt met een kwalijke grap te doen te hebben, wordt toch sinds dien het gebouw van het agent schap. waarin ook het A.N.P. en Reu ter bun kamers hebben, door de po litie bewaakt. Onder de in België gearresteerde O.A.S.'ers bevindt zich niemand, die .zich uitgeeft voor kolonel Argoud". Dit heeft de rechter-commissaris in Namen zaterdagochtend op een pers- cnferentie medegedeeld. Vrijdag de den hardnekkige geruchten de ronde, dat deze terdoodveroordeelde offi cier zich onder de aangehoudenen bevond. Ook werd officieel tegenge sproken, dat zich onder de aangehou denen een vrouw van Britse na tionaliteit zoals werd verondersteld bevindt. listen, waar zij vragen op de sprekers begonnen af te vuren. Deze bijeenkomst eindigde met een vechtpartij. Buitenlanders gaan het dagelijkse beeld in Hollandia steeds meer be heersen. Het aantal burgerlijke VN- functionarissen is nu reeds gestegen tot enkele tientallen. Zolang de VN nog niet de beschikking hebben over huizen van gouvernementsambtena ren worden alle functionarissen on dergebracht in het gouvernements- hotel ,dat thans een record aantal gasten herbergt. In de kleine kamers van dit hotel logeren Italianen, Ame rikanen, Chinezen, Egyptenaren, Joegoslaven, Belgen, Thailanders en Canadezen, die binnenkort nog ge volgd zullen worden door vele VN- ambtenaren van andere nationalitei ten. Ook het aantal journalisten te Hol landia breidt zich dagelijks uit be halve twee Nederlandse verslaggevers zijn er enige Australische journalis ten en een groot aantal vertegen woordigers van de Aziatische pers. De autoriteiten verwachten, dat de overdracht van het bestuur op 1 ok tober zal worden bijgewoond door 'n dertigtal buitenlandse journalisten. Ook uit Indonesië worden verslagge vers verwacht. Het kleine centrum te Hollandia begint door deze veranderingen een internationaal karakter te krijgen. In de Chinese winkels kan men 's avonds verschillende talen horen. En wat nog nooit eerder is voor- Uitreiking onderscheiding „Zilveren vriendenkrans" Voor de onderscheiding van de Ne derlandse vereniging „Concertge bouwvrienden", de „zilveren vrien denkrans", die wordt uitgereikt aan begaafde leerlingen van het Kon. Conservatorium in Den Haag. van het Amsterdams conservatorium en van het conservatorium van de Ver. Muzieklyceum te Amsterdam, zijn dit jaar gekozen dr celliste Marijke Ver- berne, de bariton Meinard Kraak en de hoboist Han de Vries. Deze uitrei king zal geschieden na afloop van een door deze jonge kunstenaars te geven concert in de kleine zaal van het Concertgebouw op donderdag avond 27 september. Als begeleiders werken mede Anne ke Uittenbosch (clavecimbel). Hans Broekman (piano) en Reinbert de Leeuw (piano). gekomen de weinige restaurantjes te Hollandia zijn iedere dag overvol. De Papoea's reageren nauwelijks op deze nieuwe situatie. Hadden zij reeds veel moeite om de Nederlan ders te verstaan, thans is het voor hen geheel onmogelijk om de vele vreemdelingen te begrijpen. De militaire VN-vertegenwoordi gers meegerekend zijn er nu in Hol landia ongeveer vijftig vreemdelin gen. In een Nederlandse stad zouden zij wellicht nauwelijks opvallen, maar het kleine Hollandia heeft er een totaal ander karakter door gekregen. Moskou zou profiteren van interventie VS in Cuba De speciale afgevaardigde van pre sident Kennedy voor zaken betref fende Latijns-Amerika, Afrika en Azië, Chester Bowles, heeft zich zon dagavond in een rede te Pittsburgh fel gekeerd tegen de Amerikaanse „extremisten" die een militaire actie tegen Cuba eisen. Hij zei: „Als wij hieraan gevolg zouden geven en Cuba onder de huidige omstandigheden zouden aanvallen, dan zouden wfj onze invloed in internationale aan gelegenheden ondergraven. onze reputatie in de Verenigde Naties be zoedelen en onze traditionele aan spraken op moreel leiderschap ver liezen, terwijl duizenden jonge levens zouden worden verwoest." De Sowjet-Unie zou van een der gelijke interventie op diplomatiek en politiek gebied zeer veel profijt trek ken, aldus Bowles. VLAMINGEN ROEREN ZICH IN ANTWERPEN De Antwerpse politie heeft zondag van gummistokken gebruik moeten maken om een groep Vlaamse beto gers te verspreiden, die in optocht naar de gevangenis in de Begijnen straat wilden trekken. Hier zitten hun kameraden gevan gen, die de vorige week zondag ge arresteerd waren omdat zij een plech tigheid in de r.-k. kerk van de Hei lige Jozef hadden verstoord uit pro test tegen het besluit van de bisschop van Antwerpen om de preken in het Frans in bepaalde kerken van de stad te handhaven. Gisteren hadden de Vlamingen borden bij zich waarop onder meer stond: „Weg met de Franskiljons". De groep betogers vond op een ge geven ogenblik de politie tegenover zich. Er ontstond een hevige vecht partij. Zes gewonden moesten naar het ziekenhuis worden gebracht. Er is een tiental arrestaties verricht. (Van onze Parijse correspondent) „Ik ben gevlucht door me vanuit myn raam langs een touw naar be neden te laten en daarbij heb ik de hulp van niemand gehad'. Die zin staat te lezen in een brief, die de beruchte zwendelaar-architect Pouil lon naar zyn advocaat, de bekende mr. Izard, heeft gestuurd, die hem op zyn beurt weer doorzond naar de rechter van instructie, Seligman die met deze mysterieuze zaak is be last. Donderdag werden in Parijs, zoals bericht, de schoonvader van Pouil lon, zijn secretaresse en nog een vriendin onder beschuldiging van me deplichtigheid gearresteerd. Dat Pouillon niet alleen by de voorbereiding maar ook by de uit voering van zijn ontsnappingsplan nen de medewerking van anderen moet hebben ondervonden, staat ech ter voor de politie nu wel als een paal boven water. Men heeft geen reden te twijfelen aan de medede ling dat hij via zyn venster op de derde verdieping de vrijheid heeft hei vonden, maar zijn verzekering dat hij helemaal alleen te werk zou zijn gegaan, is wel hoogst onwaarschyn- lyk gezien de acrobatische toeren, die door hem mesten zijn verricht om, ongemerkt langs de onderburen, via dakraam en goot de begane grond te bereiken. Het avondblad „Paris Presse' heeft aan de hand van een foto van het rusthuis de mening van Marcel Ichac, een van Frankrijks bekendste alpinisten, gevraagd en dat oordeel luidde dat zelfs een ervaren berg beklimmer de manoeuvre niet graag zonder assistentie zou hebben ver richt. Intussen is er van Pouillon zelf nog altijd niet het minste spoor gevonden. De Enschedese politie heeft gisteravond op verzoek van de Am sterdamse officier van Justitie, mr. R. L. Heukels in zijn woning in Glanerbrug aangehouden een 32-jarige koopman, die ervan wordt verdacht van medio 1960 tot februari 1962 de in Amsterdam ge vestigde N.V. Vee en Vlees Import- en Exportmaatschappij Van Veen voor ruim f 126.000 te hebben opgelicht. Zes jaar lang heeft de man de Amsterdamse firma slachtpaarden uit West-Duitsland geleverd, waarvoor hij steeds voorschotten zou hebben ontvangen. Met een onwaar gebleken verhaaltje over veel goedkopere slachtpaarden uit Oost-Duitsland. zou hij er de laatste 2 jaar in zijn geslaagd steeds grotere voorschotten en een bankaccre- ditief in Enschede los te praten. Toen de N.V. tenslotte geen slacht paarden meer ontving, werd een onderzoek ingesteld en kwam de waarheid aan het licht. De koopman ontkent evenwel. Hij beweert zelfs nog een ton van de N.V. tegoed te hebben. Verdachte zal ter beschikking wor den gesteld van de recherche van het bureau Jonas Daniel Meyer- plein in Amsterdam, die het tijdro vende onderzoek in deze ingewikkel de zaak heeft geleid. Daarna wordt hy voorgeleid aan de officier van Justitie. De man wordt er ook van ver dacht twee expediteurs in Glaner brug voor f 3800 resp. f 4000 te heb ben opgelicht. Zijn Duitse levenran- cier van paarden is al enige tijd verwikkeld in een civiele procedure, want hij meent nog DM 100.000 a DM 140.000 van zijn vroegere klant tegoed te hebben. Eenzame plaats In de aan oplichtingsaffaires rij ke Amsterdamse politiehistorie neemt deze zaak toch een vrij eenzame plaats in. Het wonderlijke ervan is, dat van alle transacties tussen ver dachte en de Amsterdamse N.V. op papier niets vaststaat. Volgens goed gebruik in de veehandel, geschiedde ook de handel tussen de koopman uit Glanerbrug en de op het Am sterdamse abattoir zakendoende fa. Van Veen in goed vertrouwen. De he- Van Veen en Jongeneel, directeuren van de NV, deden al zes jaar aken met de jeugdige verdachte, die sa men met zyn vader een paarden handel leidt. Ze leerden hem ken nen als een betrouwbaar handelaar, die weliswaar niet kapitaalkrachtig was, maar waarmee het toch prettig zakendoen was. Ze gaven hem steeds van een Westduitse machinefabriek, voorschotten, waarmee de man de in West-Duitsland gekochte slacht paarden betaalde. Bij afievermg op het Amsterdamse abattoir werd de koopsom <per kilogram slachtge- wicnt) met het voorschot verrekend. Deze voorschotten werden wederzyds iii notitieboekjes genoteerd. Schuld bekentenissen kwamen er niet aan te pas. Dit wederzyds staffelen, waarbij van de zijde van de directie van Van Veen steeds twee directie leden waren betrokken, leverde nooit moeilijkheden op. Als na het staffe len alles klopte, werden volgens oud gebruik by deze handel de notie blaadjes in aanwezigheid van beide partijen vernietigd. Gee.n wantrouwen Jarenlang ging alles goed, ver schillen tussen voorschotten en koopsommen kwamen niet voor. Daarom had de directie van de N.V. Van Veen geen enkel wantrouwen tegen de man toen hy medio 1960 op het Amsterdamse abattoir een „aantrekkelijk handeltje" voorstelde. Volgens de verklaringen van de N.V. Van Veen zou hij toen hebben verteld, „Leeuw van Kasjmir" voor de rechter In Jammoe in de Indiase deelstaat Kasjmir is een proces begonnen tegen een oud-premier van deze deel staat, sjeik Mohammed Abdoellah, bygenaamd „de leeuw van Kasjmir", die ervan wordt beschuldigd met Pa kistaanse hulp voor afscheiding van Kasjmir van India gewerkt te heb ben. Met hem staan nog 25 anderen terecht voor samenzwering tegen de staat en spelen met oorlogsgevaar. De sjeik werd in 1953 door de In diase regering afgezet als premier en heeft sindsdien, op enkele maanden van 1958 na, steeds gevangen gezeten. Volgens de openbare aankla ger ontvingen de sjeik en zyn mede plichtigen geld van Pakistan. Er werd ondergronds gewerkt met be hulp van allerlei codes. De openbare aanklager liet een brief zien, waar in werd gesproken over eieren, medi cijnen, goederen en boeken. Volgens de aanklager waren dit alle codena men voor geld. dat zijn Duitse leverancier Heinz Rickhoff uit Godehaus voor veel goeakopere paarden uit Oost-Duits- Ia nd kon zorgen. Deze Kickhof f zou in contact staan met de eigenaar die zaken deed met Oost-Duitsland. De machinefabrikant kreeg voor zyn produkten uit Oost-Duitsland heel goedkope slachtpaarden terug, een merkwaardige ruil, die toch wel voordeeltjes bood, want volgens het verhaal van verdachte zou zijn le verancier Rickhoff bij uitvoer van dc slachtpaarden voor de machine- fabrikant de invoerrechten terug verdienen. Er was bij deze aantrekkelijke handel één „maar": Rickhoff wen ste een bankaccreditief en de nog steeds niet kapitaalkrachtige ver dachte stelde de N.V. Van Veen voor daarvoor te zorgen. Aldus gebeurde. Op de girorekening van verdachte werd een bedrag van DM 50.000 ge deponeerd, welk bedrag na enige tyd zelfs opliep tot DM 100.000. De man zou met dit geld een bankaccreditief voor Rickhoff verzorgen. Inmiddels kreeg de man nog voorschotten ook. In juni 1961 zelfs nog eens f 150.000. Moeilijke kaspositie Tengevolge van al deze transacties ontstond by de N.V. Van Veen op een gegeven moment een moeilijke kaspositie. Op advies van een Am sterdamse bankinstelling werd daarop aan verdachte voorgesteld in Duits land een accreditief te openen op naam van Rickhoff. Maai- daarvoor \oelde deze niets. „Jullie kunnen dan mijn prys nagaan en dat is geen handel meer", oordeelde hy en de N.V. Van Veen had daarvoor wel be grip. Daarom werd besloten op naam van verdachte by een Enschedese bankinstelling onder bepaalde voor waarden (alleen afgifte van geld aan verdachte met een brief of facturen van de fa. Van Veem op naam van verdachte een accreditief te openen. Het risico voor de fa. Van Veen was daardoor minder, want met zo'n ac creditief geeft de bank immers voor schotten. De koopman was heel vlot met die voorschotten. De meestal gefingeer de brieven of facturen kreeg hy wel te pakken en voorschotten van f 30.000 waren geen uitzondering. Het accre ditief en de kaspositie van de fa. Van Veen bleven op deze wyze on» aangetast. Alles bleef goed lopen. Van Veen kieeg de slachtpaarden en verdachte zijn voorschotten by de bank. Op 2 februari jl. kwamen er evenwel op eens geen slachtpaarden meer, maa* by de fa. Van Veen maakte men zich nog geen zorgen, want door de im portbepalingen komt stagnatie wel meer voor. Verdachte kreeg van Van Veen zelfs nog eens een voorschot» van 12 mille, waardoor het bedrag aan voorschotten tot 51 mille opliep. By de bank in Enschede nam hij op facturen nog eens f 20.000 op, maar nog steeds waren er geen slacht paarden. Toen ging de directie van Van Veen, zonder verdachte daarin te kennen, eens naar Rickhoff. Toft grote verbazing kreeg men daar te horen, dat Rickhoff wel zaken deed met verdachte maar dat van dat ver haaltje over de slachtpaarden uit» Gist-Duitsland niets waar was en dat Rickhoff van verdachte nog Dm 100.000 a Dm 140.000 tegoed had. Tengevolge van dit grote tegoed wei gerde Rickhoff verder slachtpaarden te leveren. Toen begreep de fa. Van Veen ook waarom verdachte geen slachtpaarden meer op het Amster damse abattoir leverde. Er werd con tact met verdachte opgenomen, maar deze verklaarde nimmer voor schotten van de fa. Van Veen te heb ben ontvangen en dat hy nog een ton van de firma te goed had. Overgeboekt De N.V. probeerde het accreditief by de bank in Enschede van f 75.000 te blokkeren, doch dat lukte niet, om dat de bankinstelling wegens een Dog grotere vordering wegens ver strekte voorschotten op verdachte het accreditief in overleg met hem op eigen rekening had overgeboekt. De politie werd er toen bijgehaald, die na een uitvoerig onderzoek, zowel in Duitsland als in Nederland, heeft kunnen vaststellen, dat verdachte de Amsterdamse N.V. voor f 126.325 (aan voorschotten en accreditief) moet hebben opgelicht. Verdachte ontkent dit. Hij meent van de N.V. nog een ton tegoed te hebben. Zijn paardenleverancier Rickhoff heeft hij lange tyd aan een zoet lijntje trachten te houden door deze vermeende vordering. De politie ge looft daarvan evenwel niets. Zij ge looft wel dat verdachte door zyn verhaal over de slachtpaarden uit Oost-Duitsland aan de fa. Van Veen slachtpaarden uit West-Duitsland met verlies heeft verkocht. Onder verdenking van oplichting van twee expediteurs van paarden in Glanerbrug heeft verdachte in juli reeds enige tijd doorgebracht in het Almelose huis van bewaring. De of ficier van Justitie in Almelo, mr. N. van Veen, gelooft in deze gevallen evenwel, dat sprake is van een civiele zaak. Het gaat daarbij om voorlopige kwitanties voor slachtpaarden, waar voor een verminderd invoerrecht geldt als de paarden eenmaal zyn geslacht. Over de terugbetaling van deze teveel betaalde Invoerrechten schijnt deze procedure te gaan. (Van onze Haagse correspondent) De politie van enige gemeenten heeft jacht gemaakt op een jonge autodief, die tenslotte gistermorgen vroeg in Delft kon worden gegrepen. Een 20-jarige Haagse varensgezel werd in Rotterdam gesnapt, toen hij een auto ontvreemdde. De politie poogde hem te achterhalen, maar in snelle vaart verdween de auto in de richting Amsterdam. By de ach tervolging raakte men in de hoofd stad het spoor bijster. Later werd de gestolen auto gevonden, maar van de dief was er geen spoor te beken nen Korte tijd later werd in Am stelveen door een apotheker aangifte gedaan van diefstal van zijn auto. Gistermorgen vroeg zagen agenten van een politie-surveillanceauto op de Westvest een auto, waarvan de be stuurder snel keerde, toen hy de po litiewagen zag. De achtervolging werd ingezet en met een snelheid van tegen de honderd kilometer per uur raasden beide auto's door Delft. De dief, die hier niet goed bekend was, reed tenslotte de doodlopende Scheep- makerij op. Hij poogde toen hij uit de auto stapte, er vandoor te gaan, maar een paar waarschuwingsscho ten brachten hem tot andere gedach ten. Hy is ingesloten. Oud-burgemeester van NOORDWIJK Tijdens de Duitse bezetting legde de heer Van de Mortel zyn functie neer en trok hij zich terug op zijn landgoed in Noord-Brabant. Na de bevrijding keerde hij als burgemees ter terug. In 1946 volgde zijn be noeming tot consul-generaal der Ne derlanden te Chicago en daarna in een gelijke functie te Antwerpen. Noordwijk heeft zijn burgemees terschap geëerd door de nieuwe ver- keersbaan naar het badcentrum bij de vuurtoren, die nabij „Goohorst" haar begin heeft, naar dr. Van de Mortel te noemen. De overledene was Commandeur In de Orde van Leopold II en Com mandeur in het Franse Legion dUonneur. - - i P' J v Op de leeftyd van 65 jaar is za terdag jl. te Amsterdam na een kort stondige ziekte overleden dr. J. B. V. M. J. van de Mortel, oud-burge meester van Noordwyk. De heer Van de Mortel was een zeer gezien magistraat, die in zijn ambtsperiode van 1929 tot 1946 zeer veel voor het aanzien van de bad plaats heeft gedaan. Nauwe vriendschapsbanden onder hield hy met het Belgische Konings huis, hetgeen leidde tot het verblijf van de Belgische koningskinderen in de door hem bewoonde villa „Goo horst". Jan Benedictus, Victor Maria Jo- sephus van de Mortel werd geboren te 's Hertogenbosch op 2 augustus 1897. HU volgde het St. Willebrordus- gymnasium te Katwyk aan den Ryn, waarna hU studeerde aan de RUks- universiteit te Utrecht en aan de R-K. Hogeschool te NUmegen. In 1923 deed hy examen gemeente-ad ministratie. In 1929 volgde zUn be noeming tot burgemeester van Noord wyk. Gedurende de jaren 1932-1938 was hij tevens werkzaam als Rijksinspec teur voor de Werkverschaffing. Te vens was hU hoofdingeland van de Haarlemmermeerpolder. Van 1919-1920 was hU secretaris van het Hulpcomité vanwege de Or de van Malta ten bate van de Oos- tenrykse en Hongaarse kinderen. Van zUn hand verschenen enkele artikelen op genealogisch gebied. HU maakte reizen naar Egypte, Palesti na, Spanje. Italië Polen. Frankryk Engeland, Duitsland en België.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9