RAKETSPECIALIST DR. KRUG UIT MÜNCHEN VERDWENEN Wethouder S. M. Stolp leden over ZIGZAGGENDE AUTO SCHEPT WIELRIJDER EN 2 JONGENS PROF. ZIILSTRA UIT DE POLITIEK Pand in Brussel stort in: 20 doden Organisator jongste aanslag De Gaulle pleegt zelfmoord Ontvoering door Israëliërs of is hij ondergedoken Medewerking van Interpol Garoeda naar Nieuw-Guinea Bridge club „SANS ATOUT" WEERBERICHT Staatsgreep peronisten verijdeld Twee Russen spioneerden in Amerika Een dode en twee zwaar gewonden Attentie Actie BLAZERS 65.- PANTALONS 29" - 39" (§uc/ teuws Opgericht 1 maart I860 MAANDAG 17 SEPTEMBER 1962 No. 30758 LEIDSCH DAGBLAD Directeur. E A E van üisüoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Sïngel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De bedrijfsleider van het Duitse Instituut voor Raketonderzoek in München, de 49-jarige dr. Heinz Krug, is verdwenen. De politie cn Interpol stellen een onderzoek in. Krug werd op 11 september voor het laatst gezien. Volgens mededelingen van zijn vrouw werd hij op die dag door een oosterling, die zich Saleh noemde, aan zijn huis in München afgehaald. Samen met Saleh is hij in zijn eigen auto weggereden. De auto werd later in München teruggevonden. Er zijn geruchten, dat Krug is ontvoerd door de geheime dienst van Israël. Mevrouw Krug is daarvan zozeer overtuigd, dat zij zich voortdurend in gevaar acht en haar kinderen reeds naar elders heeft overgebracht. Krug werkte aan genoemd instituut samen met de bekende deskundige prof. Sanger. De politie die over dit vreemde ge- ral bijzonder zwijgzaam is, heeft ver moedelijk een geheel andere mening. Men krijgt de indruk dat de politie denkt, dat Krug is ondergedoken in verband met niet al te fraaie zaken. Hoogstwaarschijnlijk draait alles om de medewerking van Krug aan het tot stand komen van een tweetal Egyptische raket-typen, die kortgele den bij een parade zijn getoond en die een plaats zouden hebben gekre gen in de buurt van het Egyptische vliegveld Heluan. Israël zou zich daardoor bedreigd voelen. In dit verband werd tevens bekend, dat de Israëlische geheime dienst over een lijst beschikt van buiten landse deskundigen, die aan het Egvptische project hebben meege werkt. Op die lijst staat niet alleen dr Krug maar ook diens vroegere chef prof. Sanger. Er is geen twijfel De Indonesische luchtvaartmij. Garoeda is bezig met voorbereidende maatregelen voor een geregelde pas- sagiersdienst tussen Djakarta en West-Irian. Naar verluidt zal de Garoeda ook alle aandelen overnemen van de Ne derlandse maatschappij „Kroonduif. Met verbijstering zullen velen ;ennis nemen van het plotseling overlijden van de Leidse wet houder van Financiën, de heer S. M. Stolp. De heer Stolp, die slechts 54 jaar werd, was gisteren nog tweemaal ter kerk geweest en is in de loop van de nacht in zijn woning overleden. In de raad, waar hij sinds 1958 de functie van wethouder van Financiën met grote deskundigheid be- kleedde en in het gereformeerde ;p. kerkelijk leven van de Sleutel stad was hij een zeer geziene liguur. Voor zijn gezin en voor Leiden, de stad, die hij hartelijk lief had en in een verantwoor delijke functie diende, betekent dit plotseling verscheiden een groot verlies. Advertentie Café-Rest. „ROYAL" DOEZASTRAAT 43 - LEIDEN Speelavond: vrijdagavond. nieuwe leden tot en met 21 september a.s. bfl: G. J. de Graaff Jr: Nieuwe Ryn 83, Leiden, telefoon 22751. ZELFDE WEERTYPE De Bilt verwacht van heden- tot 1 morgenavond: Opklaringen, maar ook nu en dan buien. Overwegend matige wind tus sen west en noordwest. Aanhoudend ioud weer. (Opgemaakt te 11.15 uur). 18 SEPTEMBER Zon op: 6.18 uur; onder: 18.50 uur, Maan op: 2U26 uur, onder: 11.43 u. Hoogwater te Katwijk te 5.29 en 18.23 uur, laagwater te 1.56 en 14.09 uur. 51 Dit pummer bestaat uit 16 pagina's aan dat Sanger en Krug inderdaad aan de Egyptische rakettenbouw hebben meegewerkt. Dat heeft beiden reeds in 1961 een baan gekost bij het Duitse Instituut voor Rakettenon- derzoek. Krug is daarna in München een handel in elektrotechnische artike len begonnen. Maar men is er vrijwel zeker van, dat dit slechts camouflage was. Zijn werkelijke handel zou heb ben bestaan in het exporteren van materialen, die Egypte voor de ver dere bouw van raketten nodig had. Tegen de stelling, dat van ontvoe- In de Argentijnse provincie Misiones hebben leden van de veiligheidspo litie een staatsgreep door aanhan gers van de voormalige president Juan Peron, die op het ogenblik in Spanje in ballingschap is, ver- jideld. Dit is zondag meegedeeld door een woordvoerder van de vei ligheidspolitie. Hij zei dat veertien personen waren gearresteerd, maar dat de beweging waarschiinlij.k vertakkingen in het gehele land heeft. Men had de hand kunnen leggen op afschriften van een revolutionaire proclamatie en een hoofdplan. dat onder meer de bezetting van stra tegische punten inhield. In die provincie-hoofdstad Posadas zijn de militairen in de kazernes geconsigneerd. Ook elders zijn zij in staat van paraatheid gebracht. Zondagavond hebben schildwachten van een kazerne in Posadas een auto met, machinegeweren onder vuur genomen, als gevolg waarvan een vrouw werd gedood en een kind gewond. Het Argentijnse ministerie van Oorlog heeft, haar leedwezen over 't gebeurde betuigd, maar ver klaard dat de autobestuurder geen gevolg had gegeven a?-> een bevel om te stoppen. ring sprake zou zijn, kan worden aangevoerd, dat Krug geen techni cus is, maar voornamelijk als des kundige optrad bij het aanschaffen van onderdelen. Het zou dus in feite veel meer voor de hand hebben gele gen, prof. Sanger, die raketontwer per is, te ontvoeren. Deze zomer zijn twee Russische V.N.-ambtenaren uit Amerika vertrokken, nadat vastgesteld was. dat zij voor de Sowjet-Unie hadden gespioneerd. Het betrof hier de 31-jarige Joeri Misjoe- kow, een tolk bij de V.N.-dienst voor het verslaan van conferen ties, en de 38-jarige Joeri Zait- sew, die werkzaam was op de af deling voor politieke en veilig heidszaken van de Ver. Naties. In een bekendmaking van de Ame rikaanse minister van Justitie, Ro bert Kennedy, wordt gezegd dat de jeugdige Republikeinse jurist Ri chard Flink, die door zijn partij kan didaat is gesteld voor de functie in het bestuursapparaat van de staat New York, een groot aandeel heeft gehad bij het aan het daglicht bren gen van de praktijken van de twee spionerende Russische VN-ambtena- ren. De twee Russen hadden Flink een bijdrage van drieduizend dollar ter bestrijding van de kosten van zijn verkiezingscampagne aangeboden, wanneer hij hun inlichtingen wilde verschaffen over zaken betreffende de inwendige dienst van Amerikaanse regeringsorganisaties en persoonlijke gegevens aangaand? invloedrijke le den van de Republikeinse partij. De Russen hadden Flink ook. in ruil voor de aangeboden financiële steun, gevraagd om, wanneer hij ge kozen zou zijn, in toespraken een voor de Sowiet-Unie gunstige politiek aan te bevelen. Jeugdige dievenbende De gemeentepolitie van Terneuzen heeft acht jongens tusssen veertien en achttien jaar aangehouden wegens diefstallen in een levensmiddelenma gazijn, een melkcentrale en in het gebouww van de coöperatieve vruch- tenveiling „Zeeuw Vlaanderen'. Het was de jongens hoofdzakelijk om le vensmiddelen te doen. Zij hebben al len een volledige bekentenis afge legd. Vanochtend is in Brussel een zes verdiepingen hoog gebouw inge stort. Volgens een opgave van de politie wordt gevreesd, dat er on geveer twintig doden zijn. Om streeks het middaguur waren der tien slachtoffers in een ziekenhuis opgenomen en lag een onbekend aantal personen onder het puin be dolven. Het ingestorte pand. waarin afdelin gen van het ministerie van Eco nomische Zaken waren onderge bracht, staat in de Wetstraat, waar veel regeringsgebouwen zijn. Op het moment bevonden zich ongeveer honderd ambtenaren in het ge bouw. Ooggetuigen vertelden, dat om kwart voor tien het gebouw plotseling be gon te schudden. Enkele seconden later spleet het vrijwel in tweeën en stortte het als een kaartenhuis in elkaar. Naast het gebouw werden grond werkzaamheden verricht voor het leggen van de fundering van een nieuw kantoor. Waarschijnlijk als gevolg van de uitgravingen is het oude gebouw ingestort. Er werd onmiddellijk groot alarm ge slagen en binnen enkele minuten kwamen de eerste ambulances en brandweerauto's op de plaats van de ramp aan. Dertien gewonden kc-nden al spoedig worden bevrijd uit de enorme puinhoop en naar ziekenhuizen worden overgebracht. Enkelen van hen waren ernstig gewond. Ook een drietal doden kon worden geborgen. Tegen half elf moesten de reddings werkzaamheden worden gestaakt uit vrees voor verdere instortingen. Met een graafmachine werd begon nen het puin systematisch te rui men. In Columbië in half jaar 1.080 mensen vermoord Van de zijde van het Columbiaan- se leger is meegedeeld dat in zes maanden tijds 1.080 personen in Co lumbië zijn vermoord door bandieten De meeste slachtoffers waren boe ren. Onder de ordestrijdkrachten vie len 81 doden. „MUUR" IN VIETNAM Volgens in Saigon ontvangen milt taire berichten zou langs de grens van Noord- en Zuid-Vietnam dooi de communisten een bamboemuur" opgericht worden. De muur zou nu 1.6 km lang zijn. De minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus bij zijn aankomst op het Binnenhof voor de sluiting van de zitting van de Staten-Generaalwelke zaterdagmiddag plaats had. Prof. J. Zijlstra zal zich niet meer voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer beschikbaar stellen. Dit heeft hij in een uitvoerige brief kort voor zijn vertrek naar Washington waar hij de besprekingen van het Internationaal Monetaire Fonds bijwoont, aan de voorzitter van de Anti-Revolutionaire Partij dr. W. P. Berghuis medegedeeld. In dit schrijven zegt prof. Zijlstra. dat hij naar zijn vaste overtuiging voor dit lidmaatschap niet geschikt is en dat hij de Anti-Revolutionaire Partij daarmee niet zou dienen. I wil hij het lidmaatschap van de Tweede Kamer niet meer aanvaar den. maar is tenvolle bereid op an dere wijze de A.R.-Partij te blijven dienen. Hij komt in zijn brief tot de con clusie, dat hij door zijn besluit de A R.-partybestuurders voor niet ge ringe moeilijkheden plaatst. Toch meent hij dat het ook voor de partij beter is, dat deze beslissing nu wordt genomen. Later zouden de moeilijk heden slechts groter kunnen zijn, zo besluit minister Zylstra zijn brief aan de voorzitter van de A.R.-Partij. Met nadruk stelt prof. Zijlstra, om alle legendevorming te voorkomen, dat zijn besluit niets te maken heeft met persoonlijke of zakelijke tegen stellingen in de partij. Naar aanlei ding van deze beslissing van prof. Zijlstra zal het Centraal Comité van Anti Revolutionaire Kiesverenigingen aan de partijorganen voorstellen om in 1963 met verschillende lijstaan voerders bij de Tweede Kamer-ver- kiezingen uit te komen. Het lag aan vankelijk in de bedoeling prof. Zijl stra lijsttrekker te maken in alle kieskringen. Prof. Zijlstra heeft dit geweigerd. In 1956 en ook nog in 1959 kon het lidmaatschap van de Tweede Kamer nog als een tijdelijke en aflopende zaak worden voorgesteld. Nu. „aldus prof. Zijlstra", is dit niet meer moge lijk. De keuze heeft thans menselij kerwijs gesproken voor mijn verdere levensloop een definitief en beslis send karakter. Het kan nu niet meer gaan om één, twee of zelfs vier jaar. Het is een definitieve keuze voor een volledige politieke loopbaan". In zijn brief zegt prof. Zijlstra voorts, dat hij weliswaar meer dan tien jaar een actieve politieke rol heeft gespeeld, een echte homo-poli ticus is hij nooit geworden. Daarom MONTBLANC-TUNNEL OFFICIEEL GEOPEND De premiers van Italië en Frank rijk, Fanfani en Pompidou, hebben zaterdag de Montblanc-tunnel, 's we relds langste verkeerstunnel, die 4.807 meter lang is,officieel geopend. De beide staatslieden, die mijnwerkers helmen droegen en gele regenjassen, reden op een lorrie door de tunnel en wuifden naar de Franse en Ita liaanse werklieden, die nog bezig zijn in de nog niet afgewerkte tunnel. Tevoren hadden Fanfani en Pom pidou de opening van de tunnel, die een rechtstreekse verbinding tussen Frankrijk en Italië vormt, gevierd mei een receptie in Chamonix. De doorgang onder de Mont- Blanc, die in augustus tot stand kwam toen Italiaanse en Franse ar beiders midden onder de berg elkaar de hand reikten, zal waarschijnlijk niet voor 1964 voor het wegverkeer gereed zijn. In januari 1959 begon men aan Italiaanse zijde met het bo ren en aan de Franse kant enkele maanden later. De weg door de tun nel zal twee rijbanen hebben met eenrichtingsverkeer. De maximum snelheid zal 60 km per uur zijn. De tunnel verkort de af te leggen weg van Frankrijk naar Italië met 200 km. Een over de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude zigzaggende auto heeft zaterdagavond omstreeks zeven uur een bejaarde wielrijder geschept. De man is aan de opgelopen verwondingen bezweken. Een groepje jongens, dat stond te praten, werd eveneens aange reden. Twee van hen moesten met vrij ernstige verwondingen in het Academisch Ziekenhuis in Leiden worden opgenomen. De personenauto, die uit de rich ting Leiden kwam, werd bestuurd door een 32-jarige inwoner van Ha- zerswoude. Ter hoogte van de beton- fabriek begon de automobilist, die zo juist een café had verlaten, in te ha len. Zonder dat hiervoor een aanlei ding bestond, scheerde de man na de inhaalmanoeuvre naar rechts en be landde in de berm, die over een af stand van zeker vijftig meter werd omgeploegd. Eer aantal bermplank jes en een kilometerpaaltje begaven het. Plotseling schoot de wagen als een onbestuurbaar projectiel de weg over, kwam in de linkerberm terecht "ed °p de Parallelweg de 70-jari Vai,eEgSoaVdndEr nd woonde, ie 1 'de narht £°eter.woutie op zondag ove^eden VervolgensTeed EenT," °P ee" g,'°epje Een 11-jarige en een 18-jarige ion- gen werden vrjj ernstig gewond. Ze moesten naar het Academisch Zie- kenhuis te Leiden worden overge bracht. Een 14-jarige jongen werd licht gewond. De woeste rit eindigde tegen de muur van een huis. De automobilist kon ongedeerd uit de zwaar geha vende wagen stappen. ji'ü'iiiiiii'iiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirr L.D.-HUTSPOTRIT: er kan niemand meer bij Wy hebben U gewaar schuwd Nadrukkelijk hebben wij erop gewezen, dat men snel moest zijn met de inschrijving voor de Hutspot-puzzelrit, die het Leidsch Dagblad op zaterdag middag 29 september organi seert. Wij zyn nu eenmaal gebon den aan een maximum-aantal deelnemers. Ook dit jaar was de animo zo groot, dat we ruim voor het sluiten van de in schrijving al die limiet hebben bereikt.. Met andere woorden: we zitten vol. Er kan niemand meer by. Het spijt ons voor de genen, die nog met plannen rondliepen om zich op te ge ven. Maar men kan nooit zeg gen, dat wij niet hebben ge waarschuwd iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Prinses Beatrix heeft in Caub aan den Rijn in Duitsland een vergadering bijgewoond van de Europese werkgroep, welke is voortgekomen uit besprekingen op initiatief van het voorlopig comité van Europese jongeren. De Prinses temidden van de jongerengroep. llllllliillllllllllilllilillllilli'lilIHliilillliijiiij'liiilllllliilliilllllllllllllllllllig Geheimzinnig pakje In de wachtkamer van het station in de Zuidfranse plaats Toulon lag een ge heimzinnig pakje. Met het oog op de gebeurtenissen van de laatste tijd nam de politie geen risico. Deskun digen van de opruimings dienst werden er bij geroe pen, die het pakje aarzelend buiten de stad brachten om het op een braakliggend stuk grond te vernietigen. Er bleken zes boterhammen in te zitten. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiDiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiii De organisator van de jongste aanslag op generaal De Gaulle, de 48-jarige ex-majoor Henri Niaux, heeft zelfmoord ge pleegd. Niaux werd vrijdagochtend in zuid west-Frankrijk gearresteerd en vrij dagavond naar Parijs overgebracht. Na een kort verhoor werd hij in een cei opgesloten, waar hy zoals gisteren pas bekend werd gemaakt vrijdagnacht zelfmoord pleegde. Uit het verhoor dat hem vrijdag avond was afgenomen, meent de politie met zekerheid te mogen con cluderen, dat de ex-majoor, die een jaar eerder ontslag uit de militaire dienst had genomen, de ontwerper, strateeg en organisator van de moordaanslag moet zijn geweest. Na de ondervraging had de OAS- leider de indruk gegeven geheel uit geput te zijn, zodat de politie-inspec- teurs op zijn verzoek maar besloten de verdere ondervraging tot de vol gende dag^uit te stellen. De politie neemt aan, dat de ex- majoor, die in het leger de reputatie van een grote persoonlijke moed ge noot, tot zijn daad gekomen is uit vrees bij het verdere verhoor door te zullen slaan. Toch zal Niaux niet al zijn ge heimen mee in het graf nemen. Zo heeft zijn arrestatie de politie ein delijk op het spoor gebracht van een andere OAS-leider, die eveneens een belangrlijke rol bij de mislukte aan slag moet hebben gespeeld en die tot dusverre slechts onder zijn pseudo niem „Murat" bekend was. Een bonnetje van een wasserij, dat op de ex-majoor gevonden werd, ver meldde de naam van Serge Bernier, die bij verdere nasporingen, geïden tificeerd kon worden als de man, die onder de schuilnaam Murat in augustus twee auto's had gehuurd, welke voor de aanslag in Petit Clamart gebruikt zajn. Bernier, voormalig vrijwilliger in de Korea-oorlog, loopt intussen met vyf andere leden van het commando, dat uit twaalf man zou hebben be staan, nog steeds op vrije voeten rond, ofschoon de politie er wel bijna zeker van is, dat die vrijheid niet zo lang meer zal kunnen voortduren. De laatste arrestaties hebben in tussen ook weer naar nog andere ver takkingen van het komplot geleid en zo moeten ook nog vijf of zes 1 eden, onder wie een kolonel, in hechtenis zijn genomen, die beschuldigd wor den de plannen achter de schermen met geld en ander middelen te heb ben gesteund. OAS-ers veroordeeld Een Parijs militair gerechtshof heeft zaterdag 27 Fransen schuldig bevonden aan lidmaatschap van een ondergrondse organisatie van het Geheime Leger, die zich ten doel stelde sabotagedaden in west- en noordwest-Frankrijk te bedryten. Tien beklaagden werden vrijgespro ken. Graaf Horace Savelli, een voor malige reserve-luitenant-kolonel van het Franse leger, werd, evenals kapi tein Charles Renault, tot dertien jaar gevangenisstraf veroordeeld. De 25 andere beklaagden werden tot straffen variërend van één jaar voorwaardelijk tot tien jaar onvoor waardelijk, veroordeeld. Advertentie &L cdÜ3a Deze week zuiver wollen Barathea O.a. in modern midden-grijs Uit het Leidsch Dagblad van 17 Sept. 1862: Bij zekere weduwe te Delft loerden herhaalde malen kus sens en dekens uit de bed stede geworpen en dacht men hekserij. Bij onderzoek bleek het dienstmeisje de schuldige te zijn. Wij vernemen dat Dr. W. G. Phygers aanstaande Vrij dag met een plegtige oratie het gewoon hoogleeraarsambt bij de Litheraire faculteit zal aanvaarden.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1