illem O'Duys j jf p t I» Hl* Mies Bouwman leidt grote actie van AVRO nd r voelt zich gelukkig bij het grootscheepse Alle infiltranten in Nieuw-Guinea terecht Klftf Wim Kan op oudejaars avond I oor radio en televisie fVricht 1 maart 1860 Vrijdag 14 september 1962 Vijfde blad no. 30756 7™ (Van een onzer redacteuren) Amsterdam 94.76.04. Steeds in gesprek. Pas na herhaaldelijk draaien, kregen wij eindelijk gehoor. Maar Willem O'Duys was er niet. Weer naar een of andere bespreking. Slechts met de grootste moeite kon zijn secretaresse iets van njn tijd voor ons reserveren. Want Willem O'Duys heeft zijn tijd thans hard nodig. Zijn Grand Gala du Disque staat immers vlak voor de deur. Oh ja, in grote trekken staat alles wel op papier. Maar er blijft altijd veel te regelen en te organiseren. Er is niet veel tijd over voor iets anders. ,Toch is het nog niet zo idioot als rorig jaar", zegt Willem O'Duys :elf. „Toen stond ik in de laatste reken voor het feest 's ochtends im zes uur op en rolde er 's nachts >m twee of drie uur weer in. Maar toen was het nog echt pionieren. )e chaos van het eerste jaar moest roor alles voorkomen worden. Nog «en keer zoiets en alles had kapot [eweest. Alles moest toen dus op »ten gezet worden. Maar nu gaat iet er om het vorig jaar verwor- ren succes te consolideren". baan in 1949 bij „het Vrije Volk" in Rotterdam. Niet omdat hij socialist was, maar omdat het de enige krant was, waar hij een baantje kon krij gen. Die lagen toen niet voor het opscheppen. Hoe groot zijn politiek analfabetis me was bleek wel, toen hij naar een lezing van Koos Vorrink moest. „Wie is dat vroeg de jonge ver slaggever, die zich heel wat meer in teresseerde voor alles, wat met mu ziek te maken had. Die hobby heeft hij altijd gehouden. Maar die kon hij voor het eerst pas goed uitleven, toen hij in 1952 Leo Nelissen (nu bij de KRO» opvolgde bij de Schiedamse Gemeenschap als organisator van de stadsfeesten. Dat was zijn eerste contact met de showbusiness. En meteen manifesteerde zich zijn hang naar het grootse. Het Rotter dams Philharmonisch Orkest, het Ballet der Lage Landen, het Metro- pole Orkest, geen gezelschap was het te goed om naar Schiedam te halen. „En ik speelde zelf voor conferencier" lacht hij. „Zo'n vijftig keer". Twee jaar later verliet hij de krant en kwam in dienst van een Schie dams reclamebureau, waar hij alles gedaan heeft, wat het reclamevak be vat. Dat duurde weer drie jaar. Tot de bekende Rotterdamse manifestatie E-55 met de commerciële televisie. Willem O'Duys werd door Unilever opgedragen de programma's tezamen met Joop Geesink samen te stellen. Dat ging zo goed, dat Unilever hem voorbestemde voor de commerciële televisie. Daar heeft hij een paar jaar vergeefs op gewacht. Toen was hij het beu en stapte over naar Phi lips grammofoonplatenmaatschappij in Baarn, waar hij de „public rela tions" voor zyn rekening nam. In die functie is hij opgetrokken met „alle muzikale grootheden der aarde". Met hen heeft hij heel Europa doorge zworven en door hen is hij ook bij de Nederlandse televisie terecht geko men. Om deze beeldjes draait het ehele Grand Gala du Disque. esticn van deze Edisons wor- len er die avond uitgereikt. (Foto Leidsch Dagblad) We zitten tegenover Willem O'Du s i zyn kantoor in het hartje van het oude Amsterdam aan de Nieuwe Kei- lersgracht. Men zou achter het ro- natische geveltje 7.0'n moderne uimte eigenlijk niet verwachten, "de was er ook niet, toen wij er in >kken. Dat hebben wij er zelf van tmaakt". Met dat wij wordt dan «doeld de „Commissie Collectieve Grammofoonplaten Campagne". Een ellenlange naam voor iets, wat in fei te niets anders is danWillem O'Du.vs met enkele meisjes. Om hen draait de onpersoonlijke rerlame voor fle grammofoonplaat. Journalist De thans 34-jarige levendige en ipontane Willem O'Duys is van huis- uit Journalist. Hij begon zijn loop- Gouverneur van MISSISSIPPI geeft niet toe Gouverneur Ross Barnett van Mis sissippi heeft gisteravond alle betrok ken functionarissen opdracht gege ven zich aan de wetten van de staat te houden en geen negers toe te laten op staatsscholen. Hij maakte niet di rect melding van het geval van de 29-jarige neger James Meredith, die krachtens een uitspraak van het fe derale opper gerechtshof tot de uni versiteit van Mississippi moet worden toegelaten. Barnett verklaarde: „In Mississippi tal op geen enkele school de rassen scheiding worden opgeheven zolang ik Uw gouverneur ben. Ik verzeker u dat rij niet zullen worden gesloten indien dat maar enigszins kan w den voor komen. maar de rassenscheiding zal toet worden opgeheven". Volgens hem gaan de staatswetten vóór een Uitspraak van het federale hof. President Kennedy heeft gister avond op zijn persconferentie het in brand steken van kerken in zuidelijke staten door betogers voor rassen scheiding „lafhartig en schandalig" genoemd. Hij deelde mee, dat het FBI deze zaak in onderzoek heeft en verzekerde dat de schuldigen hun ge rechte straf zouden krijgen. Naar televisie Dat was eind 1960, toen de AVRO een telerecording van Johnny Ray uitzond. Ger Lugtenburg verzocht O'Duys een tekstje te schrijven. Dat deed hij. Lugtenburg vond dat zo goed leesbaar, dat hij de schrijver verzocht het zelf ook te lezen. Ook dat gebeurde. „Het werden tien minuten inplaats van de toegestane vier. Maar dat is nu eenmaal mijn grote kwaal. Ik ga al tijd over mijn tijd heen", grinnikte Willem O'Duys, die daarmee zijn de buut voor de camera's gemaakt had. Het balletje rolde verder. Hij be gon met „Flits", later kwam hij met de vaak veelomstreden „Muziekmoza- iek", hij deed vele muziekreportages en kon zijn hobby voor tennis uitle ven in bet commentaar bij belang rijke wedstrijden. En voor het ko mend seizoen heeft de AVRO nog weer andere taken voor hem. Hij staat in een groots opgezet zaterdag avondprogramma. En hij komt voor de radio als disk-jockey. Bekend terrein Als „plaatjesdraaier" is Willem O'Duys echter op zeer bekend terrein Toen 'hij eind 1960 op het punt stond terug te gaan naar de Unilever om zich te gaan specialiseren op een toch eens te komen commerciële te levisie, juist op dat moment werd het eerste Grand Gala du Disque gehou den. De „Grand Chaos du Disque", noemt O'Duys deze eerste uitreiking van de Edisons. Hij had er niets mee te maken. Hij was slechts geinteres- seerd toeschouwer. Maar met hem kwam de platenindustrie tot de con clusie, dat het zo niet ging. Toen is dan ook die „Commissie Collectieve Grammofoonplaten Campagne" op touw gezet. Men zocht voor dat baantje „een schaap met vijf poten", om O'Duys' woorden te gebruiken. Een man, die veel van muziek wist, die behoorlijk kon schrijven, die verstand had van reclame en die kon organiseren. En een man met tact. Want al is deze commissie een orgaan, ontstaan uit en geplaatst boven de partijen, de concurrentie in de grammofoonpla tenindustrie is bijzonder fel en dus is het moeilijk ombij het maken van onpersoonlijke reclame alle korte of lange tenen tevermijden. „Ik heb gelukkig een brede rug en in die twee jaren heb ik de klip pen goed kunnen omzeilen", lacht Willem o'Duys zorgen in d'.t rich ting weg. Flink bedrag Hij kreeg een fiks bedrag ter be schikking. Wanneer men weet, dat de jaarlijkse gra mmof oonpla tenomzet ongeveer 46 miljoen bedraagt en men weet dan ook, dat de CCGC daarvan één procent krijgt, dan leert een een voudig rekensommetje, dat deze com missie met ongeveer een half miljoen kan werken. Nu gaat dat niet alle maal op aan de Grand Gala's. Pla- tenbonnen moeten gedrukt en ge- distribeerd worden: „Het grootste ca deau-artikel in Nederland". Acties worden op touw gezet als de cam pagne „Wim een platenspeler", het kantoor aan de Nieuw Keizersgracht moet draaien, de krachten, die daar werken, moeten betaald worden. En het reclamedrukwerk vraagt ook veel geld. Maar dat neemt niet weg. dat er nog een lief sommetje overblijft voor de Grand Gala. „Twee jaar geleden stond ik voor een failliete boel. Alles was ka pot gemaakt door die eerste chaos. Als de tweede was mislukt, dan was het afgelopen geweest", vertelt Wil lem O'Duys: „Daarom nam ik toen meteen twee besluiten. Heel voor de hand liggende eigenlijk, maar ze moesten genomen worden. In de eer ste plaats splitste ik klassiek en licht. En bovendien ging ik te werk volgens een bepaalde formule. Vorig jaar zocht ik het in het internationale. Talloze landen zijn aan bod geko men. Het was een weg, waarop ik wist niet veel weerstand te zullen ontmoeten. Daarom ben ik er nu ook niet zo erg content mee", geeft hij toe. Repertoire Wat er toen „gepionierd" is. moet nu „geconsolideerd" worden. Volgens een andere formule echter. Vorig jaar verschil in nationaliteit, nu ver schil in repertoire. Dat was het uit gangspunt, waarvan hij vorig jaar december vertrok. Want toen zijn de voorbereidingen al begonnen. Niet non-stop, dat gebeurt pas in de laat ste maanden. Maar van dat moment af zocht hij met impresario Dick van Gelder naar de sterkste verte genwoordiger (ster) s van de verschil lende genres. „Een ieder, die u aanstonds ziet staan, is het residu van honderd an deren, die ik niet kon krijgen. Nu Willem O'Duys bij de papie- ren neerslag van de talrijke ac ties, die hij met zijn Commissie Collectie Grammofoonplaten Campagne op touw heeft gezet. (Foto Ieidsch Dagblad) Toch heeft Willem O'Duys het niet allemaal uit zijn duim gezogen (Foto Leidsch Dagblad) zegt iedereen, dat ik het Amerikaans doe. Omdat ik een toneelavond van „Ensemble" uitkocht om Conny Stuart vrij te maken voor de con ference. Maar ik wil zc eenvoudig hebben. En als ik bal-na geef. dan wil ik de beste dansorkesten hebben, die ik kan vinden: Kurt Edelhagen, Edmundo Ross en Victor Silvester. En die komen niet eens op het scherm, daar krijg ik dus niets voor terug". Maar die orkesten spelen dan en kele uren. Andere beroemdheden, die komen, krijgen 't volle pond uitbetaald voor één of twee liedjes. Alleen ,?Les Fre- res Jacques" „maar dat zijn ne gen man" en Vera Lynn mogen er drie zingen. Verder niemand. De Nederlanders zijn niet sterk verte genwoordigd. „Die komen al zo vaak op het televisiescherm. „Exclusiviteit en tempo, daar draait de hele show om". Dat alles moet betaald worden. Het gaat niet alleen om de honora ria. De artiesten hebben ook reis- en verblijfkosten. Arrangementen moeten gemaakt worden. Een draai toneel bouwen „voor één avond" kost meer dan zesduizend gulden. Zestien Edisons voor driehonderd gulden per stuk. De Buma incasseert bijna tienduizend gulden aan rech ten. Stuk voor stuk bedragen, die er niet om liegen. Willem O'Duys knip pert niet eens met de ogen. als hy deze cijfers geeft. Hij maakt collec tieve reclame op zijn manier. Dat is nu eenmaal grootscheeps. Kijkend en luisterend Nederland kan er op 28 en 29 september van meegenie ten. Registratie auto's naar West-Berlijn begonnen De Westberlynse en Westduitse po litie zijn gisteren begonnen de num mers te noteren van alle personen auto's die via Oost-Duitsland naar West-Berlijn en omgekeerd gaan. Ook het aantal inzittenden werd genoteerd. Men wil op deze wijze na gaan of het doel van de reis bereikt wordt, met andere woorden of er geen reizigers door de Oostduitse autoritei- t- vastgehouden. Auto's van de geallieerde bezettings- n. en vrac.itau,o's worden niet gecontroleerd. De vrachtauto's wor den al op andere wijze geregistreerd. Men besloot tot deze maatregel over te gaan nadat gebleken was dat de Oostduitse autoriteiten in de eerste helft van dit jaar op de toegangs wegen naar Berlijn zoveel arrestaties hadden verricht. Voor zover bekend zijn er in de eerste zes maanden van dit jaar 145 mensen door de Oost duitsers gearresteerd. In het jaar 1961 zijn er 144 aangehouden. De Nederlandse en Indonesische of ficieren, die deel uitmaken van de „Liaisoncommissie", zijn er dankzij een nauwe samenwerking in geslaagd contact te krijgen met op zes na alle op Nieuw-Guinea verblijvende Indo nesische infiltranten. De waarnemend secretaris-gene raal van de VN, Oe Thant, heeft de leden van de commissie gisteren met dit succes telegrafisch gelukgewenst. De grootste groep Indonesiërs is thans verzameld in Sorong, waar 527 man in twee kampen, beide op on geveer 15 kilometer van de stad, zijn ondergebracht. In een kamp bij Kai- mana zijn thans 250 Indonesiërs bij een, in Fakfak 75 man en in Koeprik, bij Merauke 350 man. De 1200 Indonesische infiltranten zullen in ieder geval tot 1 oktober op de genoemde plaatsen blijven. Daar na is het ter beoordeling van de VN- bestuurder in Nieuw-Guinea, wat er met hen zal gebeuren. Dat zo nauwkeurig kon worden vastgesteld, dat slechts 6 parachu tisten worden vermist, is te danken aan het feit, dat de Indonesische of ficieren precies wisten hoeveel para chutisten in de verschillende gebie den waren neergelaten, terwijl de Ne derlandse autoriteiten opgave konden doen van de namen van de gevange nen en van aangetroffen gesneuvel den. aangezien van deze laatsten de naamplaatsje of andere Identiteits bewijzen waren verzameld. Inmiddels is in Hollandia bekend geworden, dat het plan van generaal Rikhye om een Indonesisch schip naar Sorong te laten komen om voor raden voor de Indonesiërs op Nieuw- Guinea te brengen, niet door kan gaan, omdat de voorraden dan van Sorong met vliegtuigen naar andere plaatsen gebracht zouden moeten worden. Men heeft nu besloten, de bevoorrading van de Indonesiërs ge heel met vliegtuigen te verzorgen. Door ruil van zendtyd is het moge. lyk geworden, dat Wim Kan op oudejaarsavond zyn inmiddels be faamde conference kan houden. De laatste was by de overgang van 1960 naar 1961, toen Wim Kan „even uit huilde". De AVRO heeft dit jaar een uur van haar zendtijd aan de VARA afgestaan. „Anders had het pas na twaalf uur gekund. En dat vinden wij jammer. Dan zullen er wellicht velen zjjn, die er niet meer geheel of geheel niet van runnen genieten", aldus de heer H. de Wolf. waarne mend directeur van de AVRO. Advertentie Voor lichamelijk gehandicapte kinde ren smakelijk gezond licht verteerbaar Geld van Japan Meer steun voor krijgsgevangenen uit wereldoorlog Enige maanden geleden heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag het internationale co mité van het Rode Kruis te Genève in beginsel voorgesteld het beheer over 2.4 miljoen gulden, die Japan aan het internationale comité heeft overgedragen en welk bedrag vervol gens aan Nederland werd uitgekeerd, toe te vertrouwen aan een stichting Thans wordt van het ministerie van Buitenlandse Zaken vernomen, dat de door dit ministerie bij het interna tionale comité van het Rode Kruis te Genève ingediende voorstellen zijn goedgekeurd. Ter uitvoering daarvan is opgericht de „Stichting tot hulp verlening aan gewezen krijgsgevan genen van Japan en hun nagelaten betrekkingen". De stichting houdt kantoor te Den Haag, Laan van Nieuw Oost Indié 23. Voorzitter van het stichtingsbe stuur is de directeur generaal van het Ned. Roode Kruis, de heer A. van Emden. Het bestuur wordt voorts gevormd door vertegenwoordigers van het ministerie van Buitenlandse Za ken, de verenigingen van ex-KNIL- militairen „Bendor' en „Voorwaats" de Bond van Ned. Mil. Oorlogsslacht offers. de Indische Pensioenbond, het Karei Doormanfonds, de Nibeg en de stichting „Pelita". De stichting heeft volgens de sta tuten ten doel het verstrekken van daadwerkelijke hulp aan en ten be hoeve van de Nederlanders (en in bijzondere gevallen ook niet-Neder- landers) die zich als (militaire) krijgsgevangenen in Japanse han den hebben bevonden, en van hun nagelaten betrekkingen, in alle geval len, waarin op haar een beroep wordt gedaan en waarin door andere in stanties niet of onvoldoende wordt voorzien. Een en ander voor zover aan die hulp naar het oordeel van het stichtingsbestuur behoefte bestaat De stichting hoopt op korte ter mijn met haar werkzaamheden te kunnen aanvangen. De AVRO gaat in het najaar een grootscheepse radio- en televisieac tie houden om de schrijnende nood, die heerst onder lichamelijk gehan dicapte kinderen in ons land, te hel pen lenigen. Hoe alles precies gaat wilde men gisteren op de jaarlijkse pers conferentie bij de aanvang van het seizoen niet loslaten. Men is nog vol op aan het passen en meten. Maar één ding staat vast: Mies Bouwman wordt in deze actie de centrale fi guur. Ze doet het „heel graag" zo werd ons verzekerd en in afwach ting van de omvang van dit werk, heeft zy voor het komende seizoen nog geen andere televisietaak op op haar schouders genomen. De vaagheid, waarmede deze aan kondiging was omgeven, vormde gis termiddag geen op zichzelf staand verschijnsel. Siebe van der Zee hield als hoofd van de televisiesectie nog meer slagen om de arm. Hij wilde zich niet binden aan vaste beloften, die hij later niet zou kunnen nako men en bovendien wil hij verschil lende programma's aan de actualiteit aanpassen. Ook gedurende het week einde, dat zoals gemeld, van vrijdag af wordt afgestemd op het amuse ment. Music Hall Op vrijdagavond wordt het pro gramma „Music Hall" op het scherm gezet, waarin vier Nederlandse ar tiesten Janine van Wely, Sylvia de Leur, Rijk de Gooyer en Aart Brouwer collega's uit binnen- en buitenland zullen introduceren, on der wie Eve Boswell, Nina en Fre- derik, Winnefred Atwell, Rika Jan sen, Rita Reys met het trio Pim Jacobs, Pearl Carr en Teddy John son en nog vele anderen. „OVERHEID NIET AANSPRAKELIJK" Schadepost voor bollenkwekers Een aantal bollenkwekers in Noord Holland heeft schade geleden door dat, als gevolg van het bespuiten van hun velden met een loofdoodmiddel de bollen totaal werden vernield. Vol gens de Kon. Alg. Ver. voor Bloem bollencultuur gaat het om 50 kwe kers. In 90 percent van de gevallen ligt de schade tussen de f 500 en de f 300.-. De totale schade zal een be drag van f 150.000 niet overschrijden. Dit deelt de minister van Land bouw en Visserij, mr. V. G. M. Marij- nen. mee in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweed. Kamerlid, de heer T. Jager. (CPN). De minister meent, dat het etiket van het bestrijdingsmiddel niet mis leidend is, het preparaat werd door de plantenziettekundigedienst goed gekeurd als niet selectief onkruidbe- strijdings- en doodspuitmiddel voor aardappelloof. De heer Jager stelde dat op het etiket niet uitdrukkelijk werd vermeld, dat het uitsluitend voor deze doeleinden mag worden ge bruikt. De minister zegt in zijn ant woord. dat het duidelijk is, dat elke toepassing voor andere dan de op het etiket vermelde doeleinden voor eigen risico is. Een ambtenaar van de voorlich tingsdienst heeft desgevraagd, af gaande op het gestelde in een folder van de fabrikant, verklaard de toe passing op bollenvelden onschuldig te achten. Dit oordeel was met name ge baseerd op de mededeling in de fol der, dat de werking van het middel zich niet verder kan uitstrekken dan tot aan het bodemoppervlak. De be doelde ambtenaar heeft aan zijn oor deel bovendien toegevoegd, dat aan het middel een groot bezwaar kleeft, namelijk, dat het zeer gemakkeijk op andere gewassen kan overgaan, hij heeft het middel dus ontraden, noch aanbevolen. Dit op verzoek gegeven oordeel vermag uiteraard geen wijzi ging te brengen in de eigen verant woordelijkheid van de kweker, voor een niet op het etiket vermelde toe passing, meent de heer Marijnen. Aangezien in* casu geen sprake ls van onvoldoende voorlichting door de Plantenziektekundige Dienst of de voorlichtingsdienst ziet de bewinds man - een aanleiding een schadeloos stelling van de kwekers van over heidswege in overweging te nemen. Het ta voorts niet aan hem te beoordelen zegt hij, of en in hoeverre de mededeling in de folder van de fa brikant tot aansprakelijkstelling van deze laatste kan leiden Zowel de zaterdagmiddag als -avond heeft een „familiekarakter" waaronder wordt verstaan, dat er voor elk lid van het gezin wel iets bij is. Op zaterdagmiddag komen de Amsterdamse journalist Bob Bouma met de BJoemendaalse ex-stewardess en ex-toneelschoolleerlinge Anneke van Lamsweerde met een „magazi- I ne", waarin zij alle kanten op kun- nen. Aansluiten op actuele gebeur tenissen. inlassen van sportreporta- ges, bijdragen in het luchtige genre, het is vooruit niet te zeggen, waar het op zal uitdraaien. Naar steden Op de zaterdagavonden gaat de A.V.R.O. „Sterren en Streken" steeds naar een andere stad in ons land. Het eerste bezoek geldt Veen- dam, waar presentator Willem O' Duys onder meer gesprekjes zal heb ben met artiesten, wiens wieg eens in Groningen heeft gestaan. Maar ook hier blijft de deur wijd open naar een inhaken op actuele gebeur tenissen. „Domino" komt nu op zondagavond. Colette Derial opent de rij van ar tiesten, die dit seizoen een „tour de chant" zullen brengen. Tussen na men als Henri Salvadore, Juliette Greco, Charles Aznavour, Jacques Brei en vele andere grootheden van 't Franse chanson, treffen we voor de eerste maal ook een Nederlandse ar tieste aan. Het staat wel vast, dat Lia Dorana in „Domino" op de va derlandse schermen zal verschijnen. Beperking „Doelbewust", aldus Siebe van de Zee, „hebben wij ons beperkt tot de dramatische tv-produkties. De ande re omroepen geven toneel op ook andere dan de voorgeschreven dag: donderdag. Wij vrezen een overbe lasting van het spelersarsenaal en wij doen er niet aan mee. Wij hou den ons aan de donderdag". Het is bekend, dat ons land met veel moei te en pijn nauwelijks 240 actrices en acteurs kan opbrengen, die in een radio- of tv-stuk geplaatst zou den kunnen worden. Men zit bij de radio toch al met de handen in het haar, hoe men de hoorspelkern, wat de oudere generatie betreft, moet aanvullen. De toneelproduktie van de AVRO omvat o.a. „Arme Bitos", „De Man" en „De vrouw en de moord", stukken die het in het toneelreper toire goed hebben gedaan en die de AVRO in de oorspronkelijke toneel- bezetting probeert uit te zenden <o.a. met Paul Steenbergen). Ook komt nog Julia (Sommerset Maugham en via de Eurovisie hoopt men op „The Largest Theatre in the World" (rond Kerstmis). Advertentie 0* gehelde gebeide *an Wynatid Fodrink Paul Vlaanderen is terug voor tie radio Goed nieuws voor de liefhebbers van spanning in de radio: Paul Vlaanderen keert terug. Deze door Francis Durbridge gecreëerde detec tive heeft acht zondagavonden in de komende maanden nodig om het in gewikkelde „Margot-mysterie" tot 'n oplossing te brengen. Paul en zyn vrouw Ina zullen daar op 30 septem ber aan beginnen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 11