Interimperiode schept kansen op incidenten P.K „Aantal strafzaken stijgt onrustbarend" Proces-Leibbrand: eind nog niet in zicht Chaos in Nw-Guinea voorkomen door een: ui R. C. Keiler is 6 grootmeester Jour de Java triomfeerde in Grote Prijs van Hilversum Partijleider in Mongolië afgezet Soraya trouwt niet met Saehs Symbool van Kwaliteit Verantwoording tot het bittere einde ordelijk vertrek Nederlanders eerder Indonesisch bestuur In Ghana maar één partij LEIDSCH DAGBLAD - WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1962 Mr. De Jongh op Afdelingsvergadering: ;j DOCOS in komende h» tafeltennisstrijd Wanneer begin oktober de NTTB- competitie van start gaat, zal Docos hieraan deelnemen met 9 heren, 2 I dames- en 4 juniorenteams. De for- I jnaties van de 3 sterkste herenteams (luiden: Docos 1 (hoofdklasse): J. v. Ill» Veen, W. v. Steenbergen, A. Bisschop. 'Docos 2 (le kl.)L. Kallenberg, C. Kallenberg. J. Brouwer; Docos 3 (le t(kl.): J. Vreeburg, S. v. Iterson, H. Heemskerk. DAMMEN De Nederlandse damwereld heeft er een internationale grootmeester bijgekregen. Op de receptie, die aan de officiële opening van het grote in- ijternationale Brinta-damtoernooi te Hoogezand-Sappemeer vooraf ging, deelde de heer H. C. van der Vreug de, de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Dambond mede, dat de FMJD (de internationale dambond) met algemene stemmen heeft beslo ten de Nederlandse dammer R. C. Keiler de titel van internationaal grootmeester te verlenen. De heer R. C. Keiler, bekend spe ler en damjournalist, is 13 keer kam pioen van Nederland geweest en is in 1956 als tweede geëindigd in het toernooi om het wereldkampioen schap dammen. Tevens besloot de internationale dambond aan de Nederlander Wim de Jong (viermaal kampioen van Nederland) en aan Saint Fort uit Haiti de titel van internationaal meester te verlenen. Damconipetitie Maandag a.s. vangt de competitie aan van de Dambond Zuid-Holland. Als eerste ontmoeting in de provin ciale hoofdklasse krygt de Leidse damvereniging LDV de Dordtse club DDV te bekampen, welke wedstryd zal plaatsvinden in café „Bellevue" aan de Steenstraat te Leiden. Mist LDV Dreef en Van Leeuwen, de Dordtenaren zijn ongeveer van de zelfde kracht gebleven als vorig jaar en hebben in de Hartog, Van der Doe, Bax en De Wilt krachten die moeilijk te overwinnen zijn. Verder doen aan de zeer sterke be zetting de volgende clubs mee: Resi dentie damgenootschap (Den Haag); Door Inspanning Ontspanning (Den Haag); Haagse Damclub ODB; „Scheveningen"; Charlois (Rotter dam) Het Oosten (Rotterdam) Constant I en II (Rotterdam)Leid se Damvereniging; Dordtse Damver eniging (Dordrecht). LDV verslaat DCL De eerste nederlaagwedstrijd van DCL tegen haar zustervereniging LDV eindigde in een 13—9 overwin ning voor laatstgenoemde De uitslag luidt: J. Slingerland (DCL)Th. Uiten- bogaard (LDV) 11; W. BlomW. Kleyn jr. 11; W .v. d. ReydenI. Teleng 11; W. NyenhuisA. Sla- dek 0-2; H. Brouwer-Bronsting 0-2 J. de VinkM. Brinks 20; C. HakemulderW. Kleyn sr. 0—2; T. v. HovenP. v. d. Stel 11; J. v. DuivenbodenMazurel 11; Schip horstLammers 02; WijsmanS. Mandi 2—0. Hedenavond speelt DCL haar tweede nederlaagwedstrijd tegen HDC (Haarlem). „Het aantal strafzaken dat de Af deling Leiden van de KNVB dit jaar ook bij de jeugd heeft moeten behandelen, is onrustbarend geste gen. Wanneer de ontwikkeling zich in deze lijn voortzet, kunnen we be ter met voetbal stoppen. Het heeft dan niets meer met sport te maken. Laten we er toch voor waken dat de voetbalsport gekwalificeerd zal wor den als een derderangs gedoe", aldus de voorzitter van de Afdeling Leiden mr. J. J. de Jongh, tijdens zyn ope ningswoord op de 59ste Algemene Vergadering, die gisteravond in „Den Burcht" werd gehouden. Het waren trieste cijfers die mr. De Jongh de vregadering voorlegde. De Strafcommissie heeft zich in het afgleopen seizoen met maar liefst 88 zaken moeten bezighouden, waarbij straffen werden opgelegd, variërend van schorsingen voor één wedstrijd tot 15 jaar. Mr. De Jongh ver zocht de bestuursleden met klem hun leden erop te wijzen dat voetbal voor alles „sport" en „plezier" be tekent en nimmer aanleiding kan vormen tot wild-west taferelen. Een woord van lof had hij voor de ver enigingen: GWS, Katwijk, MSV, Oegstgeest, Oranje Groen, RCL, Rijnsburgse Boys, UVS, VNL, VVOA, die een blanco strafregister konden overleggen. Met enige zorg constateerde de heer De Jongh voorts de stijging van het aantal leden met 339 omdat de accommodatie daarmee in 't geheel geen gelijke tred houdt. Ere-lid Tijdens de vergadering, die een zeer vlot verloop had, werd de heer C. A. Burggraaf benoemd tot ere-lid van de afdeling. Hij heeft 17 jaar lang een functie bekleed en zich on langs als lid van de Protestcommissie teruggetrokken. Het oud-lid van de Technische Commissie, de heer A. Missaar sr, werd het insigne van verdienste overhandigd, terwijl het bestuurslid J. C. v. d. Berg sinds 1923 al in de Leidse voetballerij tot lid van verdienste werd benoemd. Balans, exploitatierekening, rap port van de Financiële Commissie en de begroting 19621963 werden alle goedgekeurd, met een compliment aan het adres van administrateur L. J. F. van Leeuwen voor de wijze waarop hij de verslagen had ver zorgd. De contributie van de ver enigingen onderging geen wijziging. In het bestuur werden de heren J. C. v. d. Berg, P. F. S. Biegstraten en D. Goedhart herkozen, evenals in de Commissie van Beroep de heren Th. J. v. d. Meer en Rector L. P. M. Ves- ter. De twee leden van de Financiële Commissie, de heren J. J. Stalenburg (lid) en Th. Admiraal (plv. lid) wer den eveneens voor een nieuwe perio de benoemd. De Braziliaan Eder Jofre, we reldkampioen bantamgewicht, heeft dinsdagavond te Sao Paulo met suc ces zijn titel verdedigd tegen de Mexicaan Joe Medel. Jofre sloeg zijn tegenstander in de zesde ronde k.o. De nieuwe professionals Henk Nydam en Gerard Wesseling zullen Nederland vertegenwoordigen in de tijdrit om de Grote Prijs der Naties, die zondag a.s. te Parijs wordt ge houden. Jan Hugens, die oorspronke lijk eveneens zou starten, is wegens ziekte verhinderd. Teleurstelling De heer Wondergem, voorzitter van UVS. uitte zijn teleurstelling over het feit dat UVS op zo'n onbevredi gende wijze uit het betaalde voetbal was weggesaneerd. „Voor UVS is het misschien een weldaad geweest, ge zien de financiële toestand waarin de vereniging verkeerde, aldus de heer Wondergem, maar de wijze waarop het geschiedde kan ik niet anders dan onrechtvaardig vinden. Ik ben bovendien zeer teleurgesteld dat de Afdeling geen enkel woord van pro test bij de KNVB heeft laten horen over de manier waarop men Leiden Jesse voorzitter van LDDB De ledenvergadering van de Leidse District Dambond stond in het teken van het vertrek van voorzitter L. K. v. d. Vlist naar Doorn. Nadat de heer Van der Vlist de prijzen (kampioenschappen) had uit gereikt droeg hij de voorzittersha mer over aan de heer A. J. Jesse uit Alphen a. d. Rijn. De heer Jesse werd daarna door de vergadering (onder tegenstribbelen van zijn kant) tot voorzitter van de LDDB gekozen. Voorts werd tot bestuurslid benoemd de heer Muiswinkel uit Zwaimmerdam. De vergadering besloot voortaan het kampioenschap van de LDDB centraal te Leiden te laten verspe len, dus ook de voor wedstrijden. De nieuwe voorzitter bracht ten slotte dank aan de heer Van der Viist voor het vele werk dat hij voor de LDDB heeft verricht en de vele vrije tijd die hij aan deze arbeid besteedde. De heer L. Zijlstra uit Alphen ver overde het persoonlijk kampioen schap van de LDDB, Wim Heemskerk (LDV) behaalde de tweede prijs en het „Brons" was voor Thea Zwet sloot uit Noordwijk. In de eerste klas se werden de lauweren veroverd door J. Baerveld en G. Noteboom. Jeugd kampioen werd J. Vrolijk uit Alphen. (Van onze medewerker) Het hoofdnummer van de gister avond te Hilversum gehouden koer sen werd een mooi succes voor de Oegstgeester eigenaar A. Voordouw, die zijn paard Jour de Java in de Grote Prijs van Hilversum in 1.23 km-tijd zag zegevieren. Kan Pom B nam de leiding, die na een ronde onttroond werd door Visuil S. Dit duo werd gevolgd door Harley, Ova tion, Jour de Java en Victrix V. De strjjd aan de kop was hevig en de laatste bocht uit stormde een aan eengesloten groep op de finish af. Honderd meter voor de streep maak te Harley zich uit het peloton los, doch viel tegelijkertijd in galop en werd uitgeschakeld. Marten Vergay stuurde nu Jour de Java In onberis pelijke draf naar een fraaie triomf, dichtbij gevolgd door Kan Pom B, Ovation en Theo Messidor. die iets in vorm schijnt terug te lopen. Er waren op deze regenachtige avond nogal enige verrassingen. Zo werd de Diplomaatprijs een onver wachte zege voor Axworthy B (w. f 14,80) en in de derde koers bracht Alide van Hagheweyde de verrassing (f8.10). In de zesde draverij triom feerde Yellowthrnat S tegen een cote De uitslagen luiden: Diana Sunshine-prijs: 1. Brave Mac (P. M. Smith) (1.37.6); 2. Bromella; 3. Bring it again L. Tot.: wi. 12, pl. 1.90 en 2.40, cov. 3.90, koppel 6. Diplomaat-prijs: 1. Axworthy B (C. P. Wortel) (1.30.1); 2 Alja Scotch; 3. Antje K. Tot.: wl. f 14.80, pl. 3.70, 3.90, 2.80, cov. 8.70, koppel 18.40. Domlna II-prijs: 1. Alice van Haghe weyde (G. W. van Eykelenborg) (1.29.9); 2. Amigo; 3. Anna Scotch. Tot.: wl. f8.10, pl. 3.20, 3.90, 4.60, cov. 6. koppel 13.90. d'Or Fez-prijs: 1. Zane Grey (B. de Vries) (1.28.3): 2. Zombro; 3. Zampa. Tot.: wl. f4 80, pl. 3, 2.20, 3.60, cov. 6.30, koppel 7.80. Grote Prijs van Hilversum: 1. Jour de Java (M Vergay) (1.23.-); 2. Kan Pom B; 3. Ovation; 4. Theo Messidor. Tot.: wl. f4.60, pl. 2.10, 2.70. 3.90, cov. 6. koppel 5 40. Daisy Hollandla-prijs: 1. Yellow- throat S (P. R. R. Koppejan) (1.29.5); 2. Yolanda van Oranje; 3 Xylander V. Tot.: wi. f 11.70, pl. 3.40, 4.40, 2.30, cov. 19 20. koppel 14 50. Darla-DN-prl)s: 1. Veralynn Malre (K. Neef) (1.28.0): 2. Woudsnip S; 3. Wlttv Hanover. Tot.: wi. f7.70, pl. 2.20," 1.90, 1.30, --V. 6.30, koppel 15 30. Darling Holl »dia-prl|s: 1. Wanlta van Barke (C. J. Blokdijk) (1.24.7); 2. Walnut Erebus; 3. Yberfloete. Tot.: wi. f 10, pl. 4.30, 2.50, 3.40, cov. 6.90, kop pel 11.40. van het betaalde voetbal beroofde". Hoewel vol medeleven met UVS, wees de heer De Jongh erop dat een der gelijk protest niet op de weg van de Afdeling lag. „Dit was een kwestie van het Betaalde Voetbal en niet van het Afdelingsvoctbal. Zelfs al zouden wjj geïnterveëerd hebben dan zou men In Den Haag onze bemiddeling as! „niet ter zake doende" naast zich hebben neergelegd", aldus de heer De Jongh. Tijdens de vergadering reikte de voorzitter aan de afgevaardigden van de verenigingen, die dit jaar kampi oenselftallen in hun midden hadden, de kampioensplakken uit. UVS-voor- zitter Wondergem kreeg de grootste oogst mee. namelijk vijf medailles. Aan het begin van de avond her dacht de heer De Jongh de negen tien leden die de Afdeling dit jaar waren ontvallen. Nederlands elftal Het voorlopig Nederlands elftal, at woensdag 19 september a.s. te Eind hoven een oefenwedstrijd speelt te gen PSV, is als volgt samengesteld: doel: Van der Merwe (NAC).ach ter: Petterson (Blauw Wit) en Ouderland (Ajax)., midden: Schrij vers (NAC), Pronk (Ajax) en Mul- De voornaamste Mongoolse com munistische partyleider Tomoer- Ochir is uit het centrale comité van de Mongoolse communistische partij gezet wegens „kuiperijen" te gen andere partijleiders. Tot de uit- I zetting werd op een maandag j.l. te Ier (Ajax)., voor: Swart (Ajax), Oelan Bator gehouden vergadering 1 van het centrale comité der Mon goolse communistische partij beslo ten, aldus het Russische persbureau Henk Groot (Ajax), Van der Linden (DOS), Prins Ajax en Keizer (Ajax). Reserves zijn Lagarde (SC En schede), Tijm (Ajax), Van Wijk (Vo- lewijckers) en Tol (Volemdam). Het voetbalelftal van de Neder landse Antillen heeft te Odense met 81 verloren van Denemarken. De ruststand was 20 in het voordeel van de Denen door twee doelpunten van Henning Enoksen. Het derde Deense doelpunt kwam op naam van Ole Madsen. Midvoor Bibiana scoor de voor de Antillen. De Australische zwemcoach van de KNZB, Forbes Carlile, is gisteren met zijn echtgenote van Schiphol naar de Verenigde Staten vertrokken om via New York naar Australië terug te keren. Indien mogelijk zal hij volgend voorjaar weer naar ons land terugkomen om de bloem van onze zwemsters te trainen. Op de foto zien we het echtpaar Carlile in het toestel, even voor het vertrek. De uitslagen van de gisteren voor de Engelse League gespeelde wedstrijden luiden: Ipswich TownManchester City 00; Nottingham ForestBlackpool 2—0. Wedvlucht Vilvoorde Wedvlucht met oude en jonge dui ven vanaf Vilvoorde (navlucht), ge lost te 8 uur met z.-wind. Afstand plm. 137 km, le duif te 9.55.06 uur. „De Vriendenclub W. Vijlbrief 1. 8. W. Pracht 2. L. Gijsman 3, 9. 10. R. Pet 4, B. v. Eeggelen 5, 6, C. P. Gijsman 7. Uitslag koppelwedstrijd: 1. W. Vijl brief met L. van Es, 2. J. Beekman, alleen behaald, 3. H. Mooten met L. Gijsman. Met het oog op het komende jubi leumjaar (1963), werd in de Kleine Burcht de eerste prijsuitreiking ge houden van het jubileumconcours Chislain. Voorzitter B. Geenjaar riep de hoodfprijswinnaars voor het erefront t.w de heren Mosseveld en Drenth uit Wassenaar. Na een korte pauze werden de overige 23 prijzen uit een keurcollec- Tass. Tomoer-Ochir werd in januari J.l. tot lid van het politieke bureau en secretaris van het centrale comité der Mongoolse communistische par tij gekozen, doch hij heeft zich sindsdien „aan praktijken overgege ven, die rechtstreeks waren gericht op verzwakking der partij-eenheid". „Tomoer-Ochir heeft gepoogd de strijd, die de party tegen het kwaad der persoonsverheerlijking voert, ten voordele te doen strekken van zijn eigen eerzuchtig streven, waarbij hy het gezag van de partijleiding heeft ondermijnd", aldus Tass. Voorts heeft Toemoer-Ochir „zich overgegeven aan lasterlyke aanval len op leiders van party en staat", terwyl ny zich tevens een „intri gant" betoonde. Het officiële Sowjet-persbureau meldt verder, dat de afgezette par tyleider „onjuiste meningen heeft geuit, waarmede hij in feite het marxistisch-leniinstische karakter van de Mongoolse volksparty in twyfel heeft getrokken". Tass besluit: Tomoer Oehir heeft ten volle het politieke nadeel, dat zyn handelingen hebben veroorzaakt erkend. Hij heeft toegezegd zijn schuld aan de partij met positieve handelingen te zullen delgen". Prinses Soraya. ex-echtgenote van de Sjah van Perzië, en de Westduit- se industrieel Gunther Sachs zul len niet met elkaar in het huwe lijk treden. Dit is gisteren meegedeeld door Scrayas advocaat dr. Lichtenstein. Deze zei in Dusseldorf. dat Soraya hem dinsdagmorgen telefonisch uit Munchen had laten weten dat zy en Sachs „niet van plan zyn om te trouwen". Lichtenstein wist geen na dere byzonderheden. Hij zei alleen nog dat de Prinses in Munchen ziek lag. Zoals bekend hebben Soraya en Sachs kortgeleden bekendgemaakt dat zij voornemens waren zich te verloven. Lord Brobazon levert kritiek op luchtvaart Lord Brabazon van Tara, de 78- jarige Britse luchtvaartpionier, heeft gisteren op een conferentie van ver tegenwoordigers van luchtvaart maatschappijen in Dublin verklaard, dat niet alles wordt gedaan om vliegtuigongelukken te voorkomen. Volgens hem doet zich elke maand een ongeluk voor. Als de huidige ont wikkeling zou voortgaan, zouden te gen het eind van deze eeuw 10.000 tie aan de winnaars ter hand gesteld, passagiers per jaar om het leven ko- verantwoordelijk werk vereist concentratie Haar taak is het voorkomen en gene zen van plantenziekten, het veredelen van zaden en vruchten! Zij moet zich doorlopend op haar moeilijke taak con centreren! De laborante weet uit er varing dat P.K. chewing-gum haar in haar taak helpt, omdat kauwen een aangenaam en natuurlijk middel tot concentratie is! Zij heeft altijd een pakje P.K. bij zich omdat dit de beste chewing-gum is die zij kan kiezen! Probeer het zelf! Neem óók P.K.1 (Van onze correspondent in Bonn) Het proces-Leihbrand in Stutt gart is weliswaar zijn tweede week ingegaan, maar men is nog maar bijzonder weinig ge vorderd. De internationale ver- keersdeskundige, die ervan wordt beschuldigd in 1944 in de men, met om de andere dag een vliegtuigongeluk. Lord Brabazon noemde de gewoon te om met een snelheid van ongeveer 270 km per uur op te stygen en te landen principieel onveilig. (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) direct aan Indonesië over te dragen. Met bitterheid of opluchting hebben de Nederlanders gerea geerd op de gebeurtenissen, die ons van Nieuw-Guinea hebben afgeholpen. Maar degene, die uit Hollandia in Holland is weerge keerd, merkt het ontbreken van één gevoel op, dat zakelijk ge zien het meest op zijn plaats zou zijn: bezorgdheid. We zijn na melijk nog niet ,,van Nieuw-Gui- nea af". Het is nog geen één oktober en nog geen één januari. Tussen nu en dan ligt een periode, waarin Nederland nog mede-verantwoor delijkheid draagt voor het gebied en de gebeurtenissen daarin en ivaarin Nederlandse burgers en militairen er aanwezig zullen zijn. Aan deze mede-verantwoordelijk heid kan Nederland zich niet ont trekken, want die is vastgelegd in het akkoord Van RoijenMalik. Die verantwoordelijkheid weegt des te zwaarder, omdat bij de vaststelling van de modaliteiten van de overdracht, Nederland een interim-beheer van de Ver. Na ties over Nieuw-Guinea heeft ge wenst tnplaats van het gebied Dat de overdracht-via-een-tussen- persoon de Nederlandse trots ont ziet, laat zich vatten. Dat het V.N.- interim-beheer in het belang van land en volk van Nieuw-Guinea zou zyn, valt minder makkelijk te bewy- zen. In plaats van één pynlyke over gangsoperatie, waarbij iedere Neder landse functionaris de sleutels, de boeken en zyn competenties in han den van zijn Indonesische opvolger zou geven, komen er nu twee. De at tributen van de macht komen eerst in handen van heren uit Malmoe, Colombo, Rio de Janeiro en Manil la, die ze zeven maanden lang door hun vingers moeten laten spelen, om dat men nauwehjks van hen kan ver wachten, dat ze in een eigenaardig land als Nieuw-Guinea de lust en de kennis zullen opbrengen ze op een terzake doende manier te gebruiken. Troebel water Twee overdrachten en één machts vacuüm: het lijkt geen kwaad re cept voor iemand, die een chaos wil creëren in een gebied, waar drie al of niet wasechte nationalismen. maar in ieder geval nationale gevoe ligheden elkaar ontmreten. Om het concreter uit te drukken: deze me thode van overdracht schept aan zienlijke kansen op incidenten, op wederzijdse beschuldigingen van sa botage der overeenkomst, met op de achtergrond de eeuwige dreiging van interventie door machten, die in (rochel water willen vissen. De overdracht met hiaat zou re den tot ernstige bezorgdheid geven, ware het niet dat het akkoord clau sules omvat, die een zeer versnelde overdracht van het feitelyke bestuur aan Indonesië mogelyk maken. De V.N.-beheerder mèg gebruik maken van Indonesische ambtenaren als hy geen andere kan vinden en na de eerste fase van de overdracht Indo nesische troepen inzetten voor de handhaving van de veiligheid. Hy kan, als hy het wil, na die eerste fase (waarvan de tijdsduur niet is genoemd) in feite de gehele „admi nistratie" van Nieuw-Guinea in In donesische handen leggen onder het toezicht en de controle van een V.N. apparaat, bestaande uit hemzelf en een handvol topfunctionarissen. Formeel gered Nu Nederlands eer door de inte rim-periode formeel is gered, is het in het belang van de Papoea's, van Nederland en van de rust in de Pa cific, dat die versnelde Indonesifi- catit van het bestuur doorgang vindt. In afwachting daarvan heeft Ne derland nog een dreigend gevaar te voorkomen, namelijk de totale ont wrichting van het leven door een overhaast, planloos vertrek van zyn ambtenaren uit vitale diensten en be- dryven. Het zou niet de minste moei te kosten de voedselvoorziening, de verbindingen, de medische diensten en de handhaving van de orde volko men te paralyseren. Als wy een leeg gebied over te dragen hadden, zou men >ich die laatste genoegdoening kunnen gunnen, maar zolang Neder land al is het dan nog maar voor kort de verantweordelykheid draagt voor het welzyn van 700.000 Papoea's kan dat natuurlyk niet. De reactie „laat het dan maar een chaos worden", die men in Hollandia aan- vankelyk ook tot op zeer hoge pos ten hoorde, was in de eerste dagen van bitterheid emotioneel begrypeiyk, maar het zou beneden Nederlands waardigheid zijn nu een „politiek van het kwaadste" te voeren. ook andere factoren een rol gespeeld: vrees voor de veiligheid by het ver trek der Nederlandse troepen en de wens om niet als laatste in Neder land terug te komen cn huizen en bei rekkingen bezet te vinden. Maar noch de minister-president noch gou verneur Platteel hebben op het kri tieke moment de ambtenaren de rust en de kracht gegeven, waar zy in feite naar verlangden. Een onduide lijke vrijbrief tot heengaan kwam in de plaats voor een gezaghebben de richtlijn over de volgorde van ver trek, waarin de mensen op de essen tiële posten de laatsten zouden zyn. beloond hadden kunnen worden met passende toelagen en de garantie, dat zy in Nederland niet achter het net zouden vissen. Onzekerheid Het is lastig te ontkennen, dat de hevige vertrekdrang der Nederlandse ambtenaren in Nieuw-Guinea voor een deel te wijten is aan de onze kerheid, waarin zy door de regering in Den Haag en het gouvernement in Hollandia zijn gelaten. al hebben Iets geholpen Nu nog zyn er ambtenaren, die uit verknochtheid aan Nieuw-Guinea bereid zyn zo lang mogelyk te biy- ven. Anderen hadden slechts wat va- deriyke autoriteit nodig om het hoofd boven water te houden in de poel van geruchten en onzekerhe den, die Hollandia geworden is. Het bezoek van staatssecretaris Bot ondanks de bezwaren over zyn belof tes. dat Indonesië Nieuw-Guinea nóóit zou besturen heeft iets ge holpen, hy is een krachtige figuur, maar het kwam rijkelijk laat. Wie de persoonlyke ontreddering in Hol landia zag, kreeg de indruk, dat zy minder werd veroorzaakt door het gemis aan materiële garanties, dan wel door het ontbreken van het ge zag van een regering over haar amb tenaren. Dc gevaren, die de overgangsperio de in zich draagt, kunnen nog zeer wel bezworen worden door een ver snelde Indonesificatie van het be stuursapparaat en een ordeiyk ver trek van de Nederlanders. Zo men wil door het bewys, dat Nederland een goed verliezer kan zyn. Men kan daarentegen zich ook verdrin ken in een golf van nationale bit terheid, het gevoel van verraden en verkocht te zyn, en stellen dat Ne derland door agressie uit zyn verant weordelykheid verdrongen is. Welke emotionele genoegdoening daaruit ooi; te halen is, men zou dan het risico lopen, dat die genoegdoening ten koste van de Papoea's zou gaan. En misschien niet alleen van de Pa poea's. Incidenten met onoverzien bare gevolgen zouden Nederland dan duideiyk kunnen maken, dat het nog niet van Nieuw-Guinea af Is. buurt van Avignon 26 Italiaans* arbeiders te hebben laten dood schieten, is weliswaar door ver schillende getuigenverklaringen in moeilijkheden gekomen, maar iets doorslaggevends kwam tol dusverre nauwelijks tevoorschijn. Tot nu toe doet het gerechtshof pogingen vast te stellen hoe het bU de executie destyds is toegegaan en of Leibbrand er persoonlijk bij aan wezig was. De grote moeilijkheid waar men op stuit is, dat vele der getuigen di* zyn opgeroepen en die in 1944 sol daat waren in Leibbrands compag nie, voor het grootste gedeelte weige ren verklaringen af te leggen, aan gezien zy daar zelf door zouden kun nen worden belast. Volgens het Duit se recht kunnen zij zich in zo'n ge val aan het afleggen van getuigenis sen onttrekken. De anderen die wel getuigen, ïyden echter op onver klaarbare wijze aan vrywel volkomen geheugenverlies. Teneinde het proces nog niet meer te laten vastlopen dan nu reeds hel geval ls. moest het gerechtshof ir» Stuttgart er wel toe over gaan do ambtenaren, die destyds deze getui gen bij het vooronderzoek hadden verhoord, nu zelf als getuigen op ta roepen, teneinde te pogen langs di« weg te vernemen wat er nu in wer kelijkheid door hen ls verklaard. Leibbrands verdedigers hebben deze stap beantwoord met het op roepen van weer nieuwe getuigen, die ter ontlasting zouden kunnen dienen. Op grond van deze gang van zaken staat ook vast, dat van hel denkbeeld, dit proces drie weken te laten duren, niets terecht kan ko men. Men rekent nu op een slepend* en weken durende behandeling. De Ghanese nationale vergade ring heeft gisteravond met overwel- ci arende meerderheid een motie aan vaard, waarin wordt voorgesteld een éénpartystelsel in Ghana ln te voe ren. Het lid Scelemanoe Iddrissoue, dat de motie had ingediend, ver klaarde dat het traditionele Afri kaanse stelsel, dat is gegrondvest op leiding door de stamhoofden, geen ruimte laat voor een oppostitie. Prins Jao Boateng, die zich voor de motie uitsprak, verklaarde dat de stryd tussen een regering en een op positie, die door de Europeanen naar Afrika is overgebracht als basis voor een democratisch maatschappy-In stelling, de Afrikanen vreemd is. De door president Nkroemah ge leide volksparty beschikt over een overweldigende meerderheid in de Ghanese nationale vergadering. Voor invoering van een éénparty stelsel is wyziging van de Ghanese grondwet noodzakeiyk. Syrië voorstander van federale unie Arabische landen Syrië heeft de regering van Jor danië een plan voorgelegd, dat een federale unie vrn Arabische staten beoogt, zo wordt officieel in Amman vernomen. Het plan is opgesteld door de president van Syrië, Nazem el Koedsi. De Syrische minister van Buiten- leaidse Zaken. dr. Djamel Al-Din Farra, heeft zijn Arabische ambt genoten een nota gezonden waarin hy aandringt op een Arabische top conferentie ter bespreking van de Paiestynse kwestie. De Arabische landen zouden hun geschillen moe ten laten rusten en voorrang moe ten geven aan de kwestie Palestina. De toestand is ernstig, „in het by- zonder wegens Israëls geslaagde con tacten met Scandinavische en Afri kaanse landen, aldus d- nota.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9