Kostbare Van Goglicollecties voor Nederland behouden kunst kaleiöoscoQp Hendrik Andriessen maandag 70 jaar Abnormale droogte in Frankrijk: regering steunt tal van boeren ARTIKELEN VOOR HUISHOUDELIJK EN PERSOONLIJK GEBRUIK INTERNATIONALE TEXTIELJAARBEURS Kunstbezit komt aan een Stichting 10mi tl Wil 12 Wil 13 l'J 14 15 O BIB 17 Lt STAATSBIJDRAGE VAN I8V2 MILJOEN Jouw van een nieuw museum Vennaard comportist-orgauist Vernieu wer r. k. - kerkmuziek „Willem Ruys" voor een dag plezierjacht Jack Soble vrijgelaten Een tweede zaak-Soblen? p Ipgericht 1 maart 1860 Woensdag 12 september 1962 Vierde blad no. 30754 Advertentie MAANDAG gn DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG ZONDAG t MAANDAG DINSDAG ün| SEPTEMBER SEPTEMBER SEPTEMBER SEPTEMBER SEPTEMBER SEPTEMBER SEPTEMBER SEPTEMBER SEPTEMBER Geopend von 9-18 uu Toegongsprijs f. 3.-. Vredenburg Croeselaan ADAT in talrijke gesprekken tussen de heer cn mevrouw ir. V. W. van Gogh en hun kinderen enerzijds, vertegen woordigers van het Ministerie van O. K. en W. anderzijds, was gebleken dat zowel de familie Van Gogh als de overheid bereid waren zich belangrijke financiële offers te getroosten om de rijke H kunstverzamelingen van ir. Van Gogh voor Nederland te behou den, heeft de heer Van Gogh onlangs zijn gehele kunstbezit over gedragen aan een Stichting die voor dit speciale doel werd opge richt en die de naam draagt: „Vincent van Gogh-Stichting". Het offer van de familie Van Gogh bestaat hieruit dat zij bereid is gebleken haar kunstverzamelingen tegen een aanzienlijk lager bedrag dan de geschatte waarde aan de Stichting over te doen; de bijdrage van de Staat bestaat hierin dat hij de Stichting door het verlenen van een subsidie van ongeveer f. 18.500.000, in staat zal stellen de tussen ir. Van Gogh en de Stichting over eengekomen koopsom te voldoen. De verzamelingen zün grotendeels steeds een vertegenwoordiger van de t reeds aan een talrijk publiek van minister onder wie de kunsten res- Nederlandeds en buitenlanders be- sorteren, zitting zal hebben. Wanneer de plannen zullen worden gerealiseerd, zal het openbare Ne derlandse kunstbezit blijvend wor den verrijkt in een mate die slechts zelden in de geschiedenis mogelijk is gebleken. De regering heeft dan ook niet nagelaten de familie Van Gogh voor haar onmisbare medewerking en ini tiatief haar erkentelijkheid uit te spreken. IR. VAN GOGH Ir. Van Gogh geniet in ons land, I maar vooral in het Gooi, grote be kendheid. Hij werd 31 december 1890 I te Parijs geboren. In 1920 vestigde hij zich te Amsterdam, waar hij met zijn compagnon de eerste raadgeven de ingenieur voor het bedrijfsleven in ons land was. Ter gelegenheid van zijn 70ste verjaardag werd hij benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Het heeft hem, die zo op de bres staat voor de moderne kunst, veel genoegen ge daan dat de musea na de oorlog toe gankelijker werden voor het publiek. Zijn droomwens: „Dat de musea de jeugd en de ouderen leren tekenen en schilderen, zoals dat reeds in Amerika en Glasgow gebeurt". Zoals bekend heeft het Stedelijk Museum hiermee reeds een bescheiden begin gemaakt. In de voorbije 15 jaar be reidde ir. Van Gogh meer dan 50 exposities voor. In 1953 verzorgde hij, ter gelegenheid van de 100ste geboor tedag van Vincent, de publikatie in boekvorm van diens brieven aan zijn broer Theo. Lagere prijzen voor Halsexpositie De tentoonstellingscommissie van de Frans Hals-expositie te Haarlem heeft besloten de tentoonstelling tot en met 30 september ook 's avonds geopend te houden en de entreeprij zen met ingang van 22 september te verlagen. Er waren de laatste we ken bezwaren binnengekomen, dat de toegangsprijzen voor velen te hoog zouden zijn. Om aan deze bezwaren tegemoet te komen is besloten van 22 septem ber af gereduceerde prijzen in te voe ren. De prijs van 10 tot 17 uur wordt verlaagd van f2.50 tot f 1 en van 20.30 tot 22.30 uur van f 3.50 tot f 2,50. Overdag worden ouden van dagen op vertoon van een legitimatiebewijs of bewijs van de AOW in de gelegen heid gesteld de tentoonstelling te bezoeken tegen een prijs van f 0,50. Ook voor studenten met collegekaart en kinderen geldt deze prijs. Voor groepen wordt van 22 september af geen extra reductie ingevoerd. Maandag passeerde de 175.000ste bezoeker de toegang van het mu seum. Zoals bekend is, werd op 11 augustus de 100.000ste bezoeker be groet, op 22 augustus werd het aan tal van 125.000 bezoekers bereikt en op 31 augustus dat van 150.000. nc kend, doordat zij voor een aanzien lijk deel reeds meer dan 30 jaren in het Stedelijk Museum te Amsterdam worden tentoongesteld. Toch zal de uitbreiding van de col lecties nog voor velen een verras sing vormen. Zij bestaat immers uit: ongeveer 150 schilderijen en ten naaste bij 400 tekeningen van Vin cent van Gogh. -, i|b. de brieven van Vincent van zijn broer Theo en anderen, alsmede andere archiefstukken. nfe. de „Collectie Theo van Gogh", die meer dan 150 schilderijen en teke ningen van Corot, Manet, Pisarro, Gauguin, Toulouse-Lautrec, Ber nard, Monticelli en vele anderen bevat. Aan deze collectie zal nog een schenking worden toegevoegd van 'n aantal schilderijen, welke ir. Van Gogh reeds vroeger aan de Theo van Gogh-Stichting ten geschenke heeft rej gegeven. De heer Van Gogh heeft zich voorts bereid verklaard aan de Stich ting een bedrag van één miljoen mil joen gulden te schenken. Wetsontwerp ingediend Bij de Tweede Kamer der Staten- J Generaal is thans een wetsontwerp ingediend ter goedkeuring van de tussen de Staat der Nederlanden en de Vincent van Gogh-Stichting ge sloten overeenkomst. De memorie van toelichting is ondertekend door de staatssecretaris van O.K. en W. mr. Y. Scholten en de minister van Financiën. Wanneer de Staten-Generaal het door de Regering ingediende wets ontwerp zal hebben aanvaard, zal deze kostbare en unieke verzameling voorgoed voor Nederland behouden blijven, o.m. omdat voor vervreem ding de toestemming van de minister van O., K. en W. vereist is. De Staat heeft op zich genomen voor het bewaren van de verzame lingen een Rijksmuseum Vincent Gogh te bouwen dat in Amsterdam gevestigd zal worden, naar gehoopt mag worden in de onmiddellijke na bijheid van het Rijksmuseum en het Stedelijk Museum. B. en W. van Am sterdam hebben zich bereid ver klaard bij de gemeenteraad een voor stel in te dienen om de kosten, ver bonden aan de verwerving van het bouwterrein door de gemeente Am sterdam te laten dragen. In het bestuur van de Stichting hebben naast de heer en mevrouw Van Gogh. die by hun overlijden niet vervangen zullen worden, zit ting hun beide zonen, de heren drs. J. van Gogh en ir. F. M. van Gogh, hun dochter mevrouw Cramer-van Gogh en als vertegenwoordiger van de minister van O.K. en W.mr. A. J. Reinink, directeur-generaal voor de kunsten en voor de buiten landse culturele betrekkingen. Het ligt in de bedoeling dat de drie staken van de familie Van Gogh zoveel mogelijk in het bestuur zitting zullen hebben, terwijl daarin ook (Van onze kunstredactie) MAANDAG a.s. wordt een onzer meest vermaarde compo nisten, namelijk prof. Hendrik Andriessen 70 jaar. Prof. Andriessen, te Haarlem geboren, studeerde aan het Amster damse Conservatorium bij Bernard Zweers compositie en bij Jean B. de Pauw orgel. In 1928 werd hij aangesteld tot leraar aan het Amsterdame Con servatorium, in 1934 benoemd tot organist te Haarlem (St.-Jozef kerk) en vervolgens tot organist aan de Kathedraal te Utrecht. In 1937 volgde zijn aanstelling als directeur van het Kon. Con servatorium te Den Haag, drie jaar later de benoeming tot hoog leraar in de Muziekwetenschappen aan de r.-k. universiteit te Nijmegen. NIEUW PROGRAMMA VAN „TINGEL TANGEL" Het cabaret „Tingel-Tangel" van Sieto Hoving zal in het enigszins verfraaide, intieme theater aan de N.Z. Voorburgwal te Amsterdam op 20 september een nieuw programma ten docp houden. „Laat ze maar pra ten" waaraan medewerken: Marijke en Sieto Hoving, Adèle Bloemen- daal, Paul Deen, en Wouter Denijs aan de piano. „Tingel-Tangel' zal het gehele sei zoen met dit programma in het theater te Amsterdam optreden, met uitzondering van de maand januari, waarin een uitgebreide tournee door Nederland gemaakt zal worden. .Laat ze maar praten' is het zeven de programma dat „Tingel-Tangel' ta zijn zesjarig bestaan uitbrengt. Festival te Luik Kunstmaandorkest bestaat tien jaar TONEEL EN MUZIEK Onder de titel „Septembernachten 1962" Albion en Europa wordt van 16 tot 23 september het zesde muziek- en toneelfestival van Luik gehouden. Dit festival staat onder patronage van Koningin Elisabeth. Het programma vermeldt uitvoe ringen van „The fairy queen" van Purcell, van het kamerorkest van Raymong Leppard met medewerking van de sopraan Jennifer Vyvyan, madrigalen, Elizabethaanse liederep en werken van Shakespeares „Drie koningenavond" in de nieuwe bewer king van Alexis Curvers en André Fievet, een concert van Engelse mu ziek uit de middeleeuwen en de Re naissance (1240-1600), verzameld ge transponeerd en gedirigeerd door Paul Hooreman, een avond van he dendaagse muziek uit te voeren door het Groot Symphonie-Orkest van Luik onder directie van Alexan der Gibson, waarbij de violist Arthur Grumiaux als solist optreedt, een soirée van luitmuziek, liederen, or gel klavecimbel, viola's, beperkt koor en recitanten en tenslotte een uit kering van Handels „Jephta" door de Handel Society, geleid door Char les Farncombe. RIJK DE GOOYER IN „FREE AS AIR" Ook Rijk de Gooyer zal meewerken aan de nieuwe musical „Free as Air" waarvan 27 september in de Groote Schouwburg te Rotterdam de gala première zal plaats hebben. Van 17 t/m 26 september wordt in dezelfde schouwburg een serie voor-voorstel lingen gegeven. Hendrik Andriessen kan, zulks in verband met zyn ton behoeve van eenheid van stijl „doorgecomponeer- de" composities en vele andere re ligieuze werken beschouwd worden als een der vernieuwers van de r.-k. kerkmuziek in ons land. Van die mis sen noemen wij Christus Rex voor I twee koren met orgel, zijn Missa So- lemnis voor 8 stemmig koor met or gel en zyn Missa Diatonica voor 6- stemmig koor a cappella enz. Ook verschenen van zijn hand vele liederen op Latijnse, Franse, Neder landse en Duitse tekst, zowel met piano- orgel- als orkestbegeleiding, o.a. Miroir de peine, Trois Pastora les en Magna res est amor. Voorts schreef hy werken voor pianosolo, kamermuziek, sonates en trio's, als mede talryke koorwerken (met orgel) Genoemd moeten worden zijn Mo tet Qui habitat, Als 't licht wordt, Christus stervende (voor mannen koor», zijn Due Madrigale met strijk orkest en andere composites voor de liturgische dienst, alsmede diverse Lofzangen. Ook zyn orkestwerken hebben sterk de aandacht getrokken, speciaal zijn Kuhnau- en Couperin- variaties (de laatste voor fluit en or kest), enige symfoniën, zijn Capric cio en Balletsuite en voor toneel o.a. zijn orkest- en koormuziek bij Von- del's Salomon. Nadat Andriessen aanvankelijk sterk onder invloed van Cesar Frarn-k en Diepenbroek stond, heeft zijn schrijfwijze zich later op meer per soonlijke wijze weten te ontwikkelen. Ook als auteur van interessante opstellen over muziek en componis ten heeft Hendrik Andriessen een der bekendste leden van de muzikale Andriessenfamilie zich grote be kendheid weten te verwerven. Als orgelimprovisator is hU al even zeer vermaard! Herdenkingen door de K.R.O. Ter gelegenheid van de 70ste ver jaardag van Hendrik Andriessen, zal de KRO een tweetal muzikale pro gramma's ter ere van de jubilaris uitzenden. Zondag (16 september) te vijf mi nuten voor twee geeft het Radio Ka merorkest o.l.v. Roelof Krol een uit voering van de Variaties voor fluit, harp en strijkers van Hendrik An driessen op een thema van Frangoi? Couperin, in 1944 door de componist geschreven, in de periode dat hij di recteur was van 't Utrechts Conser vatorium. De fluitsolist in deze uit zending is Arie Elshout. Dinsdagavond (18 september) con certeert te tien minuten voor half negen het Radio Filharmonisch Or kest o.l.v. Jean Foumet. Na de ouver ture „Die Entführung" van Mozart speelt Jean Fournet het Vierde vioolconcert van Mozart. Dit radio programma wordt besloten met de Symfonische Etude, die in 1952 door Hendrik Andriessen werd gecompo- j neerd. (Van onze Parijse correspondent) De Franse regering, die gisteren met Christian Fouchet als nieuwe minister van Voorlichting werd uit gebreid, heeft weer een aantal maat regelen getroffen om de boeren te ondersteunen. De abnormale droogte er zyn verscheidene departemen ten, waar sedert begin juni geen druppel regen meer gevallen Is heeft deze zomer in het byzonder de veestapel zwaar beproefd. In de Py reneeën cn op het Massif Central hebben de koeien al in geen weken meer een grassprietje gezien, laat staan geproefd, zodat de boeren daar pogen met eikebladeren hun leven nog wat te rekken. Bij honderdtallen zijn de runderen, vel over been, naar de slagers ge bracht waar ze niettemin maar wei nig opbrengen. De schade is natio- naal-economisch gezien dus twee ledig, want de grote toevoer van uit- Jubileumconcert op 15 februari Het nu 61 leden tellende Kunst maandorkest bestaat het komend sei zoen 10 jaar. In februari 1953 werd het als strijkorkest opgericht om vcor de kunstmaand Amsterdam con certen te geven. Het was samenge steld uit net afgestudeerde leerlin gen van de hoogste klassen van het Conservatorium. Fr zijn nog viif le den die van het begin af lid zyn van het orkest. Sedert het seizoen 1960/61 is het een volledige betrek king voor de musici. Voor het a.s. seizoen ontvangt het orkest van de gemeente Amsterdam een subsidie van f. 425.000.- en van het Rijk f. 75.000.- Zo vertelde de oprichter en directeur Jan Huckriede. In het jubileumseizoen zal het Kunstmaandorkest in Amsterdam to taal 38 concerten geven, waarvan 20 jeugdconcerten. Voorts voor de KRO- televisie een mozart-serie van 12 concerten en vier populaire concer ten. Verder vermeldt de agenda nog talrijke andere concerten in het land alsmede 24 begeleidingen van nationale balletten en een tiental van koren. Het jubileumconcert on der leiding van de dirigent van het orkest, Anton Kersjes, wordt gege ven op de oprichtingsdatum, 15 fe bruari in de grote zaal van het Con certgebouw te Amsterdam. Daarop zal o.m. worden uitgevoerd Vivaldi's concert voor twee violen met Jac ques Holtman en Walter Ellegiers als solisten. Mozarts aria voor so praan en piano met als solisten Cora Cannemeyer en Jan Huckriede. Het orkest geeft vijf concerten voor het Neo. Theatercentrum met als diri genten Anton Kersjes (drie maal) en Hans Lichtenstein en Bernard Haitink elk een. Solisten zijn: Her man Krebbers. Erna Spoorenberg, Daniël Wayenberg en George van Renesse. Vals brandalarm op Halsexpositie De alarmcentrale in de brandweer kazerne te Haarlem begon gistermid dag om half vijf te werken en gaf aan, dat er in het Frans Halsmu seum brand zou zijn. Dat beteken de voor de brandweer: met groot materieel naar het museum, waar op het ogenblik ongeveer 80 werken van Frans Hals tentoongesteld staan. Bij aankomst van de brandweer bleek echter, dat er niets brandde in het museum en de brandweerlie den konden direct huiswaarts keren. De reden van het inwerking tre den van de alarmcentrale was, dat een personeelslid bezig was kaarsen aan te steken in een klein kamertje. Daarbij ontwikkelde zich veel rook. Wanneer deze zich verzamelt in een van de kokertjes die in alle zalen van het museum zyn aangebracht, gaat de automatische alarminstalla tie werken. Het was de derde maal sedert de opening van de tentoon stelling, dat de brandweer op deze wbze werd gealarmeerd. DANSBERAAD VERWERFT „COLLECTIE MARONIER" Met medewerking van het Prins Bernhard Fonds heeft de Stichting Centraal Dansberaad ten behoeve van haar Documentatiecentrum de beschikking gekregen over de z.g. „Collectie Maronier", een uitgebrei de, particuliere documentatieverza- meling op het gebied van de dans, in de loop van meer dan 50 jaar bij eengebracht door de heer J. H. Ma ronier te Wassenaar. Doel van de Stichting Centraal Dansberaad is de bevordering van het contact tussen de verschillende gebieden van de dans, in het bij zonder de gezelschapsdans, de volks dans. de folkloristische dans en de kunstdans (ballet», en het stimuleren van een verantwoorde beoefening van de dans in Nederland. Voor de eerste maal in haar vijf enjarig leven is de „Willem Ruys" oor een etmaal verhuurd aan een onderneming, die haar gouden jubi leum met haar relaties en haar per soneel aan boord van dit schip op de Noordzee wenst te vieren. Op 1 oktober aanstaande is het namelijk 50 jaar geleden, dat de heer Louis Wijier. thans president-direc teur van de N.V. Granaria. graan inkoopmaatschappij te Rotterdam, zelfsatndig zaken ging doen. Ter gelegenheid van dit jubileum biedt het bedrijf aan zijn relaties, waaronder ook vele molenaars uit 't gehele land, en aan zijn personeel, in totaal ongeveer 1000 personen, een eendaagse zeereis per „Willem Ruys" aan. Tien maanden geëist Handelaar sloeg wachtmeester van rijdende anto Een 23-jarige handelaar uit Budel hoorde gisteren voor de rechtbank te Maastricht een straf van tien maan den gevangenis met aftrek van voor arrest tegen zich eisen wegens een poging zwaar lichamelijk letsel toe te brengen aan de wachtmeester eer ste klas W. J. Beissman, postcom- mandant te Grevenbicht. Op 9 juli had verdachte in Ob- bicht, toen de wachtmeester na con trole van de autopapieren de auto op smokkelwaar doorzocht de auto op gang gebracht, terwijl de wacht meester zich aan het stuur en aan het portier vasthield. Verdachte had de snelheid van de auto opgevoerd en intussen op de handen van de wachtmeester geslagen, zodat deze tenslotte moest los laten. Hij viel van de rijdende auto, doch liep daarby geen noemenswaardig letsel op. De handelaar verdedigde zich door te zeggen, dat hij In paniekstemming had gehandeld, maar de officier van Justitie vond de feiten zeer ernstig. Hii wees op de onverantwoordelijke wijze, waarop smokkelaars vaak te gen de politie optreden. De verdediger, mr. M. Tripels uit Maastricht, bepleitte clementie voor zijn cliënt. Hij wees daarbij op het feit. dat de wachtmeester toch wel bzijonder vasthoudend was geweest, ook in figuurlijke zin, nadat hij toch alle autopapieren had onderzocht en de auto od smokkelwaar had gecon troleerd. Hij vroeg een korte straf. Op 25 seotember zal de rechtbank uitspraak doen. He spion Jack Soble, die vorig jaar tegen zijn broer, dr. Robert Soblen, getuigde is op 31 augustus wegens goed gedrag op ere woord vrijgelaten, aldus een medede ling van het Amerikaanse ministerie van Justitie. Jack Soble de broers spelden hun naam verschillend was In 1957 tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld nadat hij zich schuldig had verkaard aan medeplichtigheid in een spionagezaak ten behoeve van de Sowjet-Unie. Robert Soblen was In 1961 tot le venslang veroordeeld. Zijn broer had gezegd dat zij beiden voor de Sow- Jet-Unie hadden gespioneerd. De vrouw van Jack Soble. eveneens we- i gens spionage veroordeeld en getuige i tegen Robert, werd twee jaar geleden 1 op erewoord vrijgelaten. PETER EBERT REGISSEERT BIJ NEDERLANDSE OPERA De chef-regisseur van Die Deut sche Oper am Rhein, Peter Ebert, regisseert voorstellingen bij de Ne derlandse Opera van Mozarts „Cosi fan tutte" (première 28 september te Amsterdam». De nu 44-jarige regis seur is uit zyn geboorteland Duits land in 1936 naar Engeland vertrok ken. Sinds 1961 heeft hij ongeveer zestig opera's geleid, o.a. in Rome, Edinburgh, Glyndebourne en Los Angelos. gemergeld vee heeft de vleesprhzen desondanks doen stijgen. Twee departementen, de Lage Py reneeën en Le Gers, zijn nu tot noodlijdend gebied verklaard, waar door de boeren tegen een heel lage rentevoet daar nu leningen kunnen sluiten. Bovendien worden er subsi dies gegeven voor veevoer om het ge brek aan hooi te compenseren. Ook de landbouw is door de droogt» in vele delen des lands ernstig ge teisterd. Men voorspelt al prijsver hogingen van 50 tot 300 procent op aardappelen en peulvruchten. Doch als ronduit catastrofaal worden de vooruitzichten van de maisbouw in zuidwest-Frankrijk omschreven, waar men een verlies op de oogst ver wacht van 50 tot 70 procent in ver gelijking met vorig jaar. De koren oogst is daarentegen bijzonder rille geweest, terwijl men voor de druiven en de wyn nog een redelijke hoop koestert, wanneer tenminste de weersomstandigheden in de komen de weken verder eveneens gunstig zullen blijven. Aardschokken in Perzië, Turkije en Zuid-Italië In Perzië, Turkyke en Zuld-Italië hebben zich gisteren weer aardschok ken voorgedaan. Er is in geen van de drie gevallen melding gemaakt van slachtoffers. In Teheran en in het reeds zo zwaar geteisterde gebied in West-Per- zië zijn aardschokken gevoeld die 15 seconden duurden. Twee lichte aard schokken in de Zuiditaliaanse plaats Avellino leidden ertoe, dat de bevol king weer in paniek de straten op stroomde. Vorige maand kwamen in deze plaats door een reeks aardbe vingen 22 mensen om het leven. In de Turkse stad Igdir, waar vorige week woensdag drie personen werden gedood en twintig gewond, deed zich een aardschok voor die vyf seconden duurde. Hoessein Khatibi, directeur van de „Rode Leeuw en Zon" het Perzi sche Rode Kruis heeft meegedeeld, dat er nu 8.000 slachtoffers van de aardbeving van vorige week begra ven zijn. Gistermorgen is een Fok ker F-27 transportvliegtuig van de Koninklijke Luchtmacht van Ypen- burg naar Teheran vertrokken met dekens, bloedplasma, medicamenten en ontsmettingsmiddelen door het Rode Kruis beschikbaar gesteld voor de slachtoffers van de aardbeving in Perzië. De Koninklijke Luchtmacht zal in de loop van deze maand neg vier vluchten ondernemen ter leni ging van de nood in dit zwaar ge troffen land. Bij drie van deze vluch ten zullen in totaal 400 tenten en 1.250 dekens worden vervoerd, even eens op verzoek van het Rode Kruis. De lading voor de vierde vlucht is nog niet vastgesteld. Peter Liberman, een Amerikaan van Joodse afkomst, heeft bij het Israëlische Hooggerechtshof een ver zoek ingediend tegen de ministers van Binnenlandse Zaken en Justitie. Het Hooggerechtshof zou deze mi nisters moeten opdragen te motive ren, waarom Liberman niet In Is rael zou mogen blijven. Liberman, die op 30 augustus als verstekeling aan boord van een schip uit Marseille in Israël aan kwam. zou naar zyn beweren in Marseille voor de Amerikaanse F B I. (geheime dienst) hebben gewerkt bij het opsporen van handelaars in ver dovende middelen. De Amerikaanse consul in Marseille zou echter al enige tijd doende zijn geweest om zi»r uitwijzing naar de V.S. te be werkstelligen, waar hy terecht zou moeten staan. Volgens Liberman zou hij reeds zes maanden geleden uit Israël zijn gedeporteerd, op verzoek van de Amerikaanse consul. Na zijn terugkeer op 30 augustus had hij zich verborgen gehouden, uit vrees dat de Israëlische autoriteiten hem zouden uitwijzen, evenals met dr. Ro bert Soblen was geschied. Het Hooggerechtshof zal op korte termijn een verzoek om een tijde lijke beschikking in behandeling ne men, om te voorkomen dat Liber man wordt uitgewezen. J,iberman zou hebben verklaard door de Ameri kaanse autoriteiten te worden ge zocht voor niet met name genoemde misdrijven. Uitgewerkt program voor federaal Kongo De Verenigde Naties hebben gis- teren de centrale Kongolese regering en het bewind van president Tsjom- b? van Katanga een uitgewerkt pro gram gegeven voor het plan van de waarnemend secretaris-generaal Oe Thant voor de hereniging van Kongo De woordvoerder van de VN in Leo- poldstad. die dit bekendmaakte, wil de geen bijzonderheden meedelen. Welingelichte kringen zeiden ech ter, dat in het program termijnen worden genoemd voor het oplossen van de problemen betreffende de op neming van Katanga in een fede- raie Kongelese staat. Ook zou een voorstel tot amnestie zijn opgenomen. Over enkele dagen zullen deskun digen van de VN naar Elisabeth- stao reizen om met de Katangese I autoriteiten contact op te nemen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7