jelgische „RadioVeronica" n heel Nederland te horen 3» OAS-ers zwijgen voor de militaire rechters 1rider Panamese vlag George de Caluwe rustige piraat Oefenbom valt tussen flats in Boxtel Voor het grootste deel iveer officieren (met medailles!) Russen moeten maar weer in bussen, vinden Grote Drie Huisvrouwen neutraal in broodoorlog Een extra lichte mélange van door-en door rijpe, geurige tabakken. Verfijnd van smaak. Lekker licht. Een pijptabak waar Niemeyer terecht trots op is. NIEMEYER richt 1 maart 1860 Woensdag 12 september 1962 Derde blad no. 30754 I Radio Veronica," se met nadruk, uil is» ml (Van onze Brusselse correspondent) '°tanneer alles gaat, zoals het moet gaan, (of misschien: zoals eiliet moet gaan) zal België voor het einde van deze week zijn „Radio-Veronica" in de ether hebben: Radio-Antwerpen, tan de zender staat aan boord van het 600 ton metende schip ïspiegel, dat ligplaats zal kiezen buiten de driemijlszone voor Igische kust, tussen Knokke en Blankenberge. idagochtend lag de witgeschilderde Uilenspiegel nog in het msdok te Antwerpen, maar dezer dagen hoopt de initiatief- de 73-jarige Antwerpse radiopionier George de Caluwe de ie af te varen en zee te kiezen. Dat wordt dan de bekroning •meer dan 17 jaar strijd om een zendvergunning en van pio- ioiwerk op het terrein van de amateur zenders. ih ziet George de Caluwe, zoals was een gloednieuwe Philipsinstalla- de kleine eigenaarshut aan tie, gebouwd van mijn eigen geld. Een uur heb ik er voor gestaan al eer de eerste klap met die hamer te geven. Na die eerste klap word) je dan bevangen door een soort vro- lijke-keuken-complex en dan is de boel gauw aan stukken". De volgen de dag al kwamen de Duitsers om de zender op te eisen en zij spraken van sabotage, toen ze de resten za gen. Maar De Caluwe kon zeggen: „Geen kwestie van sabotage, het was mijn eigen zender en ik heb hem met mijn eigen handen vernietigd". Hij werd met rust gelaten en on derhield al spoedig, ten behoeve van het Belgische verzet, met een inmid dels nieuw gebouwd zendertje con tacten met Londen. jïvan de „Uilenspiegel" aan tafel r helemaal niet uit als een ge- man, als een door de wet autoriteiten vervolgde eigenaar leen „piratenzender", zoals men mroordig zulke omroepen pleegt men. Niets van dit alles. Hij is ïstige Antwerptenaar van ge lde lengte, wat aan de magere Hij heeft donkere ogen en aan Tapen grijzend, achterover ge il haar. Een „selfmade" man, die Iweet, wat hij wil, Dat blijkt uit ten hij, kennelijk niet gaarne, orge de Caluwe. de 73-jarige tnaar van de ..Uilenspiegel", Ischipdat Radio Antwerpen. Belgische ..Radio Veronica", 1 boord heeft. veinige woorden verteld over zich- ■Twee jaar vuurlinie in de eerste eldoorlog. Daarna in Antwerpen flinke zaak in autoverlichting etouwd. Watersportbeoefenaar en fo-amateur in zijn vrije tijd. Een jter gebouwd en daarmee gram- foonplaten uitgezonden. De anten- was op de toren van een van de [tige prottstantse kerken gemon- Vandaar de naam „Radio- fcse". Ergens boven in het bouw- 'k stond de zendinstallatie. Toen strenge vriesdag de batterijen Toren waren, zei de dominee: ton in de torenkamer, die is ver- hnd". Duitsers lot 16 mei 1940 heeft Radio-Kerk- 1 gefunctioneerd. Toen kwam land De Caluwe waarschuwen: de Users staan aan het kanaal van nebroek. Hij nam een hamer en de zender stuk. Hij zegt: „Het De Uilenspie gel", het 600 ton metende betonnen schip met de zender Antwerpen aan boord, liggend in het Antwerpse Wil lemsdok. vendien beginnen de zeelui zo lang zamerhand wat genoeg te krijgen van die oneindig lang en vervelen de reizen, zoals de tankers die bij voorbeeld maken. Bij ons zijn ze na 14 dagen op zee weer een volle week thuis en dat vinden hun vrouwen als regel heel prettig". In de eetzaal is een steile hou ten trap, die naar dat deel van het ruim voert, waar de zendinstallatie is opgesteld. Het is een ongeveer 3 \<z meter hoge zaal. Daar hebben een draaitafel met drie bandafdraaiers van Nederlands fabrikaat en de Ame rikaanse zendinstallatie een plaats gevonden. Naar de boeg toe is een brede gang met links en rechts de hutten. Iedere opvarende heeft een eigen hut, die leeg zal staan, wan neer hij een week verlof heeft. Die hutten zijn niet groot, er is juist ruimte voor een kooi, een flinke kast, een schrijftafeltje en een wasbak met stromend koud en warm water. Op het achterschip is de stuurhut, die hoog boven het dek uitsteekt. Daaronder zijn de hutten voor de kapitein en de werktuigkundige. On der het achterdek is een ruimte, die nog hoger is dan die van de zend installatie. Hij bergt twee dieselag gregaten voor het opwekken van de elektrische stroom en er is een tank voor de 20.000 liter olie, welke voor de motoren nodig zijn. Achterin staat ook nog een 750 pk motor voor het voortbewegen van de „Uilenspie gel". Alles is nu kant en klaar op een paar kleinigheden na, zoals het schilderen. „Dat doen we wel, wan neer wij eenmaal op zee zijn, want dan zijn de dagen lang en zoveel werk is er dan niet aan boord". Medewerking Er zijn, zoals gezegd, veel moeilijk heden te overwinnen geweest, maai er was ook veel medewerking. Bij dit laatste heeft de populariteit van George de Caluwe bij fcijn stadgeno ten hem zeker geholpen. En ook die van andere, op een schip gebouwde, zenders. „Wij hebben overigens met Vergunning Op de bevrijdingsdag was hij weer in de ether. Maar het militair gezag vorderde een dag later de zender. Vervolgens kwam er een wet, die particulieren het uitzenden van pro gramma's verbood. „Iedere minis ter van P.T.T., die we sedertdien hebben gehad, heeft me gezegd: de eerste zendvergunning, die we uitge ven, zal voor jou zijn. Ik zit nog te wachten.Een van die ministers zei eens: had je maar een politieke partij achter je. Het was in 1956 een paar weken voor de gemeente raadsverkiezingen van Antwerpen. Ik heb een kieswet gekocht en ik heb geleerd, hoe je je kandidaat moest stellen. Bijna zonder programma en binnen drie weken heeft m'n lijst toen 14.000 stemmen gekregen. Ik weet zelfs van katholieke geestelijken die op mij, de protestant, hebben gestemd". Toen enige jaren geleden hier en daar in Europa plannen opdo ken voor het bouwen van een zen der op een schip, dat dan buiten de driemijlszone van het land zou gaan liggen, heeft ook George de Caluwe daar zijn kans willen zien. Na eindeloze besprekingen en on derhandelingen is hij thans zover, dat zijn. zenderschip van de week kan uitvaren. In Bretagne heeft hij twee jaar geleden het beton nen karkas gekocht van een ma gazijnschip van de Franse marine, dat van de sterkte was afgevoerd, Het dateert uit 1935. „Eerst heb ben de Fransen geprobeerd die schepen te slopen, want er zat 350 ton ijzer in verwerkt. Ze ble ken zo solide, dat het afbreken meer kostte dan de opbrengst van dat ijzer", vertelt De Caluwe, wan neer we een rondgang over de „Uilenspiegel" ma'-.en. „Ik heb er door een aannemer een betonnen dekhut op laten zetten en een stuurhut en ik heb er de ruimten voor motoren, zenders en beman ning in laten maken". Vijftien koppen Midscheeps bevinden zich de hut ten van de eigenaar („Ik ga eerst eens een tijdje mee om te zien hoe schip en bemanning zich in een flin ke herfststorm houden".) de kom buis en een grote eetzaal voor de bemanning, die uit 15 koppen zal bestaan, zeelui en technici. De dienst ~)e zwarte cirkel geeft het mini- is: 14 dagen aan boord en 8 dagen - - aan de wal. Het blijkt, dat het hele maal niet moeilijk is geweest perso neel aan te werven. „De meesten zijn nog betrekkelijk jong. Ik den'.:, dat het avontuur hen wel lekt. Bo zo zegt De Calu- geen enkele zake lijke relatie. De directie is me, wan neer ze toch in Antwerpen was, een paar keer komen opzoeken om eens te kijken en wat te praten. Het zijn aardige slimme jongens. En we zit ten natuurlijk, in dubbel opzicht, in eenzelfde schuitje". De Antwerpse scheepvaartinspectie is veel aan boord geweest, doch zij heeft alleen maar meegewerkt. „Wat u met dit schip gaat doen, zo was daar de stemming, gaat ons hele maal niet aan. Wij controleren de zeewaardigheid en alle andere door ons te controleren zaken, en wan neer die in orde zjjn kunt u, wat ons betreft, uitvaren". Onder welke vlag dat zal gebeuren, daar maakt de heer De Caluwe ook helemaal geen geheim van. Zulks onder het motto: „U komt het toch wel te we ten". Het is de Panamese. Ma at sell app ij Voor het exploiteren van de zen der is een Belgische maatschappij opgericht, die zich met alles, publi- citeitscontracten en samenstellen van de programma's, belast. Iedere dag zal van zeven uur 's ochtends tot middernacht worden uitgezonden. Het programmaschema is klaar en de Uilenspiegel heeft praktisch voor zes weken uitzendingen de geluids banden aanboord. Vrijwel de gehele dag wordt er muziek uitgezonden, vaak met commentaar erbij. Twee keer per dag, op 13.00 uur en om 19.00 uur. is er 'n nieuws-uitzending. 's Avonds tussen half tien en elf is er steeds meer of minder klassieke muziek en daarna tot sluitingstijd dansmuziek. Precies op het middaguur is er een groetenprogramma van een half uur. Reclameteksten hebben een maxi mumduur van 25 seconden en De Caluwe streeft ernaar ze nog korter te doen worden. Ze zullen altijd ge sproken worden tussen de muziek nummers in, nooit zullen die ervoor worden onderbroken. Het blijkt ook, dat het verwerven van contracten met ondernemingen, die uitzendin gen voor haar rekening willen ne men, geen zorgen heeft opgeleverd. Reeds thans, nog voor de „Uilen spiegel" zee heeft gekozen, zijn er reeds vele, ook met Nederlandse fir ma's, getekend. In een van de dichtst bevolkte wij ken van Boxtel is maandag een oefenbom, afkomstig van een straal jager. gevallen. De 45 kilo wegende bom kwam terecht op een gazon van het Maria Reginaplein, juist tussen twee flats, vlak bij een drietal lagere scholen. Er spelen ter plaatse vaak kinderen. Niemand werd gewond. De gevolgen bleven beperkt tot een gat in de grond en een hevige rookont wikkeling. De gemeentepolitie van Boxtel stelt in samenwerking met de militaire instanties van de vliegbases Volkel. Eindhoven en Deelen een on derzoek in. Naar van de luchtmachtvoorlich tingsdienst wordt meegedeeld is de bom afkomstig van een F-84 Thun- derstreak van de vliegbasis Eindho ven. De oefenbom is niet explosief. Het omhulsel weeg leeg zeven kilo en wordt gevuld met zand tot hij een gewicht van 45 kilo heeft. Straalja gers kunnen twee oefenbommen ver voeren. Deze bommen worden ge bruikt voor oefeningen boven Terschelling. Een zogenaamde rook- compositie aan de bom wordt ge- ruikt om een wolk rook te ontwikke len op de plaats waar de bom terecht is gekomen. Dit is nodig om deze plaats te kunnen bepalen. Het ge beurt wel eens een enkele keer meer, dat een oefenbom wordt verloren, maar verontrustend is dit niet. aldus de Luchtmachtvoorlichtingsdienst, niet met betrekking tot de gevolgen, noch naar de frequentie, dat straal jagers oefenbommen verliezen. Bevoorrading Een bevoorradingsschip, een ver bouwde visserman, is al te Zeebrug- ge gestationeerd. Het zal dagelijks een verbinding met de Uilenspiegel onderhouden, behalve wanneer het weer al te ruw mocht zijn. Waar de nieuwe zender gehoord kan worden? Er komt een kaartje op tafel. Als minimum reikwijdte is daarop een cirkel getekend, waarvan de omstrek over Southend, Folkestone Amiens, Bergen in Henegouwen, Leuven, Den Bosch Utrecht en Amsterdam loopt. De heer De Caluwe is er echter van overtuigd, dat zijn zender prak tisch in geheel Nederland zal kun nen worden ontvangen, evenals in Londen en tot ver in de Ardennen. En dan is er het enige geheim dat hij, die verder nogal mededeelzaam is, niet wil verklappen: de golfleng te waarop zal worden uitgezonden. „Dat zullen „ze" gauw genoeg mer ken" ,is zijn enige antwoord. Men neemt aan, dat het erg dicht in de buurt van de golflengte van „Radio- Veronica" zal zjjn. Graaf Savelli gaf uiteenzetting (Van onze Parijse correspondent) De 36 beschuldigden van landver- raderlijke activiteiten en kneedbom- aanslagen in west-Frankrijk, die gis teren door de militaire rechtbank in Parijs ter verantwoording werden ge roepen, hebben de president medege deeld het voorbeeld van hun opper- leider ex-generaal Salan te zullen volgen en hun monden op hun col lectieve proces niet te zullen openen. Het zjjn weer voor het grootste deel officieren, gepensioneerd, van de re serve of in actieve dienst, die de sleutelposten van de OAS in west- Frankrijk bezetten. Onder de burgers telt men een dokter, een notaris, drie grootgrond bezitters, twee industriëlen, twee in genieurs, twee apothekers, een boek handelaar en een schoolhoofd. Alle mum bereik van de zender Ant werpen aan. Hij zal ook zeker te horen zijn in gebieden, die worden omlijnd door de ge streepte ellipsen en de directie meent er zeker van te zijn, dat hij in Groningen en in de Ach terhoek te ontvangen zal zijn. militairen, gepensioneerd of actief, verschenen gisteren in vol ornaat voor het tribunaal, natuurlijk voor zien van al hun medailles en andere ordetekens. De chef van het gezelschap was graaf Horace Savelli, die vroeger de rang van kolonel voerde in het leger en wiens vrouw eveneens tot de be schuldigden behoort. Savelli is een Corsicaanse edelman, die in 1940 tot de eerste militairen behoorde, die zich in Londen bij De Gaulle voeg den. In maart, toen hij werd gear resteerd, had de kolonel, die zich in de OAS Marceau noemen liet, te ruggetrokken op zijn familiegoed, een 15-de eeuws kasteel in een plaatsje in Bretagne, waarvan hij ook nog burgemeester was. De grafe lijke kolonel heeft gisteren bij het eerste verhoor een lange verklaring afgelegd om zijn ondergrondse acti viteiten te rechtvaardigen met het bekende beroep op de heiligheid van hec gegeven woord en de daaruit voortvloeiende noodzaak het Franse Algerije tot in Bretagne te verdedi gen. De graaf ontkende overigens het merendeel der beschuldigingen, doch gaf daarentegen weer toe dat hij zijn instructies onmiddellijk ontving var ex-kapitein Sergent, die Salans directe vertegenwoordiger in Frank rijk was. Daarop ging hij zitten met de boodschap aan de rechters, dat hij verder voor hen dus geen bood schap meer had, een mededeling, waarbij zijn 35 ondergeschikten zich in koor aansloten. Aangezien de verdediging echter nu reeds een dik ke honderd getuigen, onder wie ver scheidene generaals en de eigen pre sident van het militaire tribunaal als getuigen heeft opgeroepen, zal het proces niettemin zeker tien zittingen nodig hebben om de eindstreep te kunnen bereiken. Aflossing wacht in West-Berlijn Amerika, Engeland en Frankrijk zijn overeengekomen de Russen „te zijner tijd" te zullen meedelen, dat zij de tf lossing van de wacht bij het Russische oorlogsmonument in West-Berlijn weer met auto bussen moeten gaan vervoeren, zo is in welingelichte Westelijke kringen te Berlijn vernomen. Zoals bekend gebruiken de Russen sinds 21 augustus voor dit doel pantserwagens, nadat op 18, 19 en 20 augustus Westberlijnse betogers de Russische autobussen met militairen hadden bekogeld. Vorige week gingen de Russen ak koord met de instructie van de drie Westelijke commandanten om voort aan voor het aflossen van de wacht de grensovergang op de Sandkrug- brug in de Britse sector te gebruiken en niet meer via doorlaatpost „Char lie" in de Amerikaanse sector te rij den. De weg via de brug is aanzien lijk korter (het Russische monument ligt in de Britse sector), hetgeen de kans op incidenten vermindert. De Westduitse minister van Buiten landse Zaken, dr. Schroder, zal mo gelijk in de komende weken naar de VS gaan. De nieuwe ambassadeur van de Bondsrepubliek in Washing ton, Heinrich Knappstein, hoopt dat de minister nog deze maand of in oktober komt. Het doel van dit be zoek zou of het bijwonen van een informele Westelijke bijeenkomst van ministers van Buitenlandse Zaken over de kwestie-Berlijn dan wel een gedachtenwisseling met de Ameri kaanse regering zijn. Het denkbeeld van een officiële Westelijke ministersconferentie over Berlijn, dat vorige maand in Bonn werd gepropageerd, is niet meer ac tueel nu de Franse regering te ken nen heeft gegeven dat zij voor een dergelijke vergadering niets voelt. Overiges achten ambtelijke kringen in Washington het mogelijk, dat ook Een Oostduitse grenswacht, die naar West-Duitsland was gevlucht, verklaarde gisteren dat er gister nacht aan de grens bij Witzenhausen op 15 km ten noorden van Hünfeld een vuurgevecht was geleverd tussen vluchtelingen en Oostduitse grens wachten. De vluchtelingen, drie on derofficieren van het Oostduitse leger, waren op weg naar West- Duitsland. Het is niet bekend of zij daar aangekomen zijn. Bij Hünfeld in de Westduitse deel staat Hessen slaagde wel een 39- jarige Oostduitse vrouw erin, met haar zes kinderen in de leeftijd van twee tot achttien jaar, over de grens te komen zonder door Oosfduitse grenswachten te worden opgemerkt. De vader is in Oost-Duitsland ach tergebleven. Nederlander zou liuweli j kszwendel gepleegd hebben Een van huwelijkszwendel verdach. te 32-jange Nederlander is in Wenen gearresteerd. De man werd reeds de Franse minister van Buitenlandse enige tijd gezocht. In Zwolle Aan het einde van de eerste dag van de Zwolse broodoorlog bestond de algemene indruk, dat de huisvrou- wen neutraal zijn gebleven, d.w.z. dat zij hun brood zijn blijven kopen bij de bakker die altijd aan hun deur komt. De vrees van sommige bakkers, dat veel huisvrodwen goed koop brood zouden gaan betrekken van de twee partijen in het conflict, die hun prijzen zo drastisch hebben verlaagd, is althans de eerste dag niet bewaarheid. Slechts enkele klan ten hebben besloten zich dit buiten kansje niet te laten ontglippen. De zelfstandige bakkers hebben be sloten de prijzen te handhaven. Het merendeel van hen is ervan over tuigd, dat hun klanten hen niet in de steek zullen laten. Zij zullen ech ter hun prijzen eveneens moeten gaan verlagen als de klanten toch goedkoper brood gaan betrekken. De coöperatie heeft zich bereid ver klaard in dat geval de zelfstandige bakkers een compensatie te geven voor hun winstderving. Ook de an dere partij (Dragstra) heeft te ken nen gegeven de bakker, die door het conflict gedupeerd worden, te willen helpen. Zoals bekend hebben de Algemene Verbruikscoöperatie „Samenwerking" in Zwolle en Dragstra's Broodfabriek aldaar maandag besloten de prijzen van hun brood te verlagen met 15 cent per 800 gram. Kernproeven op grote hoogte De Sowjet-Unie heeft gisteren ca tegorisch ontkend dat zij als eerste een kernexplosie in de ruimte heeft teweeggebracht, zoals door Amerika is beweerd. De Russische afgevaardigde Moro- zow, zei in de VN-commissie voor het gebruik van de ruimte, dat tie bewe ring voor het eerst door president Kennedy in maart uitgesproken en gisteren in de commissie herhaald volkomen ongegrond is. De Amerikaan Francis Plimpton, heeft verklaard dat Amerika geen aandacht schenkt aan de Russische „krokodilletranen" over de z.g Van Allen stralingsgordel, omdat de Sow jet-Unie „zich niets aantrekt van de gevolgen van kernproeven in de at mosfeer voor het mensdom". Rusland zegt dat de Amerikaanse kernproeven op grote hoogte de natuurlijke stra lingsgordels verstoren. Zaken, Couve de Murville, naar de VS komt. Zijn Britse ambtgenoot Lord Home heeft al laten weten, dat hy eind september naar de VS komt voor de zitting van de Algemene Vergadering van de VN in New York. Bij het eerste verhoor verklaarde hem de verdenking van huwe: ks zwendel celaden hebben. De politie hc.fr echter in een kof- de man .dat hy zich op geen enkele fer van de verdachte een omvanc- wyze aan een misdriif heeft schuldig rijke correspondentie gevonden met gemaakt Alleen de jaloezie van een I 18 vrouwen en eisjes, die aantoon- meisje uit Stiermarken, dat hy be- den dat de verhoudingen die H mc loofd had te zullen trouwen, zou op 1 hen had zeer lucratief waren

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5