Feestelijke najaarsmarkt door c!e regen vroegtijdig beëindigd „Er is geen honger, ik zag iedereen eten Naïeve uitspraken in een verward gesprek Washington èn Bonn zijn boos op Grewi DRUKTE IN BODEGRAVEN Nieuw-Guinea morgen al in Eerste Kamer Schout bij nacht Reeser maak zijn laatste inspectietocht Papoeastuclenten over Indonesië EUROPEES VERKEER EIST PER JAAR 65.000 DODEN Na anti-Kennedy verklaring LEIDSCH DAGBLAD - WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1962 n< odegraven heeft gisteren de jaar lijkse najaarsmarkt op waardige en sportieve wjjze gevierd, 's Morgens ging het bij alle gebeurtenissen om de kaas, de kaasmaaksters of de kaasverkopers, 's middags kreeg het feestelijk karakter de overhand, toen ongeveer 1500 belangstellenden geno ten van waarlijk sportieve wedstrij den in De Kuil. Het avondprogram ma, dat charme zou paren aan sportiviteit kon helaas niet door- n. daar een vrijwel ononder broken regen het optreden van de rindhovense Rolschaatsgroep onmo gelijk maakte. ERE-MEDAILLE Onder ideale weersomstandigheden fcad 's morgens om negen uur de 82- jarige heer M. A. Karsbergen uit Oudewater op verzoek van markt- commissievoorzitter C. G. Kaarssen de najaarsmarkt geopend met het luiden van de beursbel. Er zijn nog j ir twee kaashandelaren In Ne- der land die alleen maar In boeren kaas handelen. De heer Karsber gen is er één van. Vijfenvijftig jaar heeft hy op de Bodegraafse markt boerenkaas gekocht, en dientenge volge is hij de veteraan van de kaaskopers. Zijn verdiensten voor de P.cdegraafse markt en de boeren kaas werden beloond met de uitrei king, namens de marktcommissie, aan een speciale eremedaille, een eer die nog niemand eerder te beurt Is gevallen. DRUKTE Al spoedig na deze openingsplech tigheid werd het een gezellige druk te op en rond de markt. Van heinde en verre was men naar Bodegraven gekomen om deze jaarlijkse dag van de boerenkaas mee te maken. Veel belangstelling trok de bloemen- en kaastentoonstelling, die deze morgen twee bijzondere attracties had. Om negen um- en half elf werd er ge demonstreerd hoe op de boerderij boerenkaas wordt gemaakt. De da mes Ada Agterof en Corrie van der Arend deden het om negen uur, me vrouw Kortman-Oostdam en mejuf frouw Jopie de Jong begonnen om half elf niet het fabriceren van kaas uit 300 liter melk. De tweede attrac tie van de tentoonstelling was de de monstratie in bloemschikken, die werd gegeven door mevrouw L. van Leeuwen-Kop, bestuurslid van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Om twaalf uur reikte de heer C. G. Karssen aan de prijswinnaars van de kaas keuring op het tentoonstellingster rein de prijzen uit. Inmiddels waren er echter nog vele honderden de tentoonstellin komen bezoeken. In het Paviljoen van de Kuil had inmiddels de ontvangst van de boerinnen plaats gevonden, ter wijl de Vereniging van Kaashande laren optrad als gastvrouwe van de vele kaasverkopers van elders uit den lande. Deze bijeenkomst, die een zeer gezellig karakter droeg werd ook bij gewoond door het college van B. en W. en oud-wethouder J. de Mars, die reeds vele jaren in Bilthoven woont. De voorzitter van de marktcommis sie maakte op verzoek van de ver eniging de uitslag bekend van de jaarlijkse wedstrijd in het raden van het gewicht van een drietal op de markt aangevoerde partijen kaas. De eerste pastij woog 589 kilogram, de schattingen liepen uiteen van 512 tot 642 kilogram. De prijzen vielen als volgt: 1. J. van Rijn, Gouda 588 kg, 2. J. van Dam, Bodegraven, 586 kg, 3, A. van Dijk Gouda, 585 kg. De tweede party woog 683 kg. Hier varieerden de schattingen van 500 tot 798 kg. De uitslag was: 1. Fa. \V Kaptein en Co, 681 kg. 2. H. Karsbergen, Oudewater, 686 kg, 3. T. Poot. Bodegraven, 680 kg. De derde die 484 kg woog, leverde een eerste prijs op voor de heer L. Door nenbal uit Woerden, die dit gewicht precies raadde. De heren Jac. Jon- geneel. Bodegraven. H. Karsemeijer. Zeist en D. de Pater. Gouda deelden met alle 483 kg de tweede en derde prijs. STANDWERKERS Behalve de kermisattracties ook het traditionele standwerkers concours enorm veel bekijks. Een J jury, bestaande uit de heren Jac. Groenendijk, J. Lok en Cor Veelen- turf beoordeelde de deelnemers op welbespraaktheid, beschaving, origi naliteit en verkoopkwaliteiten. De prijzen vielen als volgt: 1. S. Roe. 101 punten, 2. J. Meijer, 97 pnt, 3. B. Hilversum, 96 pnt. SPANNING Het feestelijke middagprogramma gramma werd onder auspiciën van de marktcommissie georganiseerd door de Bodegraafse Damesskelter- club. Het werd een middag van veel spanning en plezier. Om twee uur vond de opening op wel bijzondere wijze plaats door een wedstrijd op skelters tussen burgemeester mr J. J. Croles, kapelaan P. Hoogenboseh, ds. L. Loosman en de heer E. J. Denis- sen, voorzitter van de Stichting Bo- degravense Evenementen. Het werd een spannende wedstrijd, die door de heer Denissen met flinke voorsprong op ds. Loosman werd gewonnen. De kapelaan werd derde, burgemeester Croles nam genoegen met de vierde plaats. Na deze openingswedstrijd kwam de Jeugd aan de beurt. Niet minder dan 96 jongens en meisjes bekamp- ten elkaar op zogenaamde trapskel- ters. Het werd een gevecht over twaalf series, dat uiteindelijk de vol gende uitslagen te zien gaf: Jongens: 1. Dick Heemskerk, 2. De achtjarige Hans van der Weijden uit Zevenhoven kleinzoon van de Nieuwkoopse burgemeester verkocht de partij van 447 kilo kaas die hij met zijn negenjarige broer Kees met de versierde ponnywagen Henk Kortland, 3. Leo Plomp, 4. trok Arie de Jong, 5. Siem van Greunin- gen, 6. Aad Versluys. Meisjes: 1. Jennie Aantjes, 2. Nel- lievan Wijk, 3. Lia de Jong. 4. Ellie Hoogendoorn, 5. Beppie Schouten 6. van Zevenhoven naar de Bode graafse najaarsmarkt bracht, gistermorgen aan de heer J. Veerman, kaashandelaar aldaar. De kleine koopman maakte voor de 45 kazen een beste prijs namelijk f2.30 per kilo. kenne lijk tot genoegen van zijn vader die lachend toeziet. (Foto Leldsch Dagblad) De Eerste Kamer zal het wetsont werp tot goedkeuring van de Neder lands-Indonesische overeenkomst tot bestuursovcrdracht van Nlcuw- Guinea morgen In openbare behan deling nemen. De vergadering begint zoals gebruikelijk In de eerste Ka nier, 's middags om half twee, met eventueel voortzetting des avonds en de volgende dag 's ochtends om half elf. In een korte openbare vergade ring is gistermiddag besloten het wetsontwerp voordien nog te laten onderzoeken door een commissie van rapporteurs, bestaande uit de heren Kiopman (K.V.P.). Vos (P.v.d.A.), V. Rlel (V.V.D.), Berghuis (A.R.), Vix- seboxse (C.H.), en mevrouw Van Ommeren (C.P.N.). In één dag tijds zal de commissie van rapporteurs haar voorlopig ver slag dus moeten gereedmaken en zal de regering nog antwoord moeten geven. Vijf Nijmeegse hoogleraren heb ben in een open brief aan de K.V.P. fractie van de Eerste Kamer hun mening te kennen gegeven over „eni ge principiële achtergronden" van het Nederlands-Indonesisch akkoord. De ondertekenaars, prof. dr. F. J. Th. Rutten, prof. mr. F. J. F. M. Duynstee, prof. mr. L. G. A Schlich- ting. prof mr. S. F. L baron van Wijnbergen en prof. mr. W. C. L. van der Grinten, zeggen o.m. de overtuiging te zijn toegedaan, dat deze overeenkomst alleen dan vrucht- baar zal zijn voor beide landen en voor de toekomst van alle papoea's j als de overeenkomst het slepende ge schil beëindigt niet alleen juridisch en politiek doch ook moreel en psy chologisch. ..Hiertoe is evenwel nodig, dat Ne derland begrip heeft en toont voor de motieven en voor de drijfveren van Indonesië. Het feit, dat alle schakeringen en alle stromingen in Indonesië eensgezind zijn in zake de kwestie Nieuw-Gulnea maakt het overigens ook voor de hand liggend, dat ons volk thans, nu een overeen komst is bereikt, de Indonesische inzichten met passend menselijk res pect overweegt. Pas als Indonesië overtuigd zal zijn, dit respect in Ne derland te hebben gekregen kan een gezonde vertrouwensbasis voor de toekomst worden hersteld". Schout bij nacht Reeser is gisteren met de onderzeebootjager Groningen uit Hollandia vertrokken voor een laatste inspectiereis langs verschil lende garn zoenen in Nieuw-Gulnea. De schout by nacht zal bezoeken brengen aan Manokwari, Sorong. Te rn nabnean. de Radjah Ampateilan- den, Kokas, Fakfak en Kaimana. Tijdens de tocht, die negen dagen zal duren, zal in de Geelvinkbaai een oefening worden gehouden, waaraan de drie onderzeebootjagers, Friesland, Groningen en Overijssel en het fre gat Kortenaer zullen deelnemen. Blijkens een heden gepubliceerd rapport, dat gebaseerd is op gege vens. die door generaal I. J. Rikhye zijn verstrekt, hebben de militaire waarnemers van de VN in Nieuw- Guinea contact gemaakt met onge- Joke van Dam. Onverwachte spanning brachten de wedstrijden in vier series over tien ronden tussen leden van het gemeentepersoneel en de marktcom missie. De uitslag van deze wedstrijd luidt: 1. H. de Kruyf. 2. C. J. van Doorn. 3. J. G. Stolwijk, 4. W. J. Adriaanse, 5. R. van Doesburg. 6. mejuffrouw A. Vernooy, 7. L. Ooster- lo. 8. mej. L. F. Binnendijk. Sluitstuk van de middag vormden wedstrijden tussen leden van de da mes skelterclub. Gereden werd in 3 series. Na een spannende eindstrijd kwamen de volgende resultaten uit de bus: 1. mej. Verburg. 2. mevr. Ger ritsen, 3. mevr. van Velsen. REGENDRUPPELS De voorzitter van de marktcom missie reikte de prijzen uit. Toen de laatste wedstrijd verreden was vie len er voor het eerst op deze dag enkele regendruppels. Het zou het begin zijn van een dermate grote hoeveelheid neerslag, dat de markt commissie moest besluiten het met zo hoge verwachtingen tegemoet gezie ne avondprogramma af te gelasten. Een regenverzekering dekt de scha de van deze gemene tegenvaller. Op de dansvloeren was het nu zo moge lijk tot diep in de nacht nog druk ker dan andere jaren. veer 1000 Indonesische militair Volgens generaal Rikhye, die de ding heeft van het militaire gedei der VN-operatie, moeten e slechts 200 gelokaliseerd worden. De Indonesische minister van I tenlandse Zaken dr. Soebandrio het verklaard, dat zijn regering in sta is alle posten te bezetten, die di uit West-Irian vertrekkende Nedtk landse ambtenaren open worden laten. I-i Soebandrio zei, dat. indien hief' om gevraagd werd de Indonesiscl regering in staat zou zijn binnent uur Indonesische ambtenaren K zenden om in de vacatures te vo£ zien. Er worden thans voorbereiden maatregelen getroffen voor de ovi neming van het bestuur en voor wederopbouw en ontwikkeling West-Irian, zei hy. (Van onze Amsterdamse correspondent) ons doel bereikt. Wy hebben zes we ken lang heel Nieuw-Guinea doorge reisd en wij hadden contacten met alle lagen van de bevolking. Het ls moeilijk de Papoea's ervan te over tuigen. dat zij nu vertrouwen moe ten hebben in de Indonesiërs. Zij heb ben een haat tegen Indonesië, die voor een deel ook wel een gevolg is van de vroegere voorlichting. Maar de Papoea's zullen moeten inzien, dat er alleen maar iets goeds te bereiken is als zij een eenheid vormen en ver trouwen stellen in Indonesië. Ik ga weer terug naar Nieuw-Guinea, zoals wij allemaal. Wie het Papoeavolk lief heeft, moet erheen om te werken en „De Nederlandse propaganda zegt, dat er in Indonesië honger wordt geleden, maar ik heb absoluut geen honger geleden. En ik heb de mensen zien eten: van de vroege ochtend tot de volgende ^ocr 10 ing te geven vroege ochtend ieba In rap Maleis vertelde de Papoeastudent D. Mauri van zijn belevenis sen gedurende de oriëntatiereis, die hij met een vijftal medestudenten door Indonesië heeft gemaakt, een reis, die financieel mogelijk is ge maakt door een actie van de Nederlandse Staatkundige Studenten federatie. Nieuwe uitgaven Research en Ethiek. Een reeks voc< drachten en vraagstellingen rond 1 probleem der verantwoordelijkheid v de wetenschappelijke onderzoeker. Eenheid In de chaos der kerken, do dr. W. F. Golterman. Ultg.: Erven Bohn N.V., Haarlem. Ingrld heeft weer wat, door E. den Campfens. Ultg.: H. J. Dlebe Den Haag Vlckv neemt de leiding, door I Salnt-Lambert. Cathy van de Navajo-indianen, do Fr. de Cesco. Moderne aviatiek, door Fr. Caproi Anierlkoanse militaire vllegtuige door W. Dannau. Russische vliegtuigen, door W. Dai nau. Maraboe-pockets. ultg.: Brui en Zn.. Utrecht. Hallo Tuff.v; Tuffv heeft haast; Tul fy op verre réizen, door Jaap ter Haa Kinderboeken. Uitg.: Van Holkema l Warendorf N.V., Amsterdam. Iluurpry/.en en onderhoud van ningen en bedrijfsruimten na de huui verhoging 1962. Samengesteld door d afdeling voorlichting van het Mlnli terie van Volkshuisvesting en Boul nijverheid. Den Haag. Verschenen Staatsdrukkerij- en uitgeverij bedrlj Den Haag. De Koran, door prof. dr. D. S. Atta ma. Ultg.: J. H. Kok. Kampen. Verbeten zet burgemeester mr. Croles rechtszijn helm recht terwijl ds. L. Loosman (l.) nog even informeert naar de snelheden die bereikt kunnen worden. Kapelaan P. Hoogen boseh (m.) concentreert zich kennelijk op het ..keiharde" ge vecht. dat de mannen met de heer E. J. Denissen. voorzitter van de Stichting Bodegraafse evenementen (niet zichtbaar) enkele seconden later zullen leveren. (Foto Leidsch Dagblad) Oostenrijker bepleit zwaardere eisen „Blinde plekken" zeer gevaarlijk Het verkeer in Europa eist per jaar ;.3.000 doden, tienmaal zoveel ernstig gev.onden en veertigmaal zoveel lichtgewonden; 2.5 pet van alle over- lydensgevallen zyn het gevolg van verkeersongevallen, die bovendien nog voor 85 tot 95 pet te wyten zijn aan fouten van de weggebrui kers Voor jonge mensen tussen 15 en 25 jaar is het verkeer statistisch de voornaamste doodsoorzaak. Deze cyfers heeft de Oostenryker Karl Czernetz verzameld in een rap port over de verkeersonveiligheid in Europa, dat de volgende week in Straatsburg zal worden gesproken door de raadgevende vergadering van de Raad van Europa. Czernetz stelt voorts, dat de financiële lasten van de verkeersonveiligheid twee pet van het Westeuropese nationale inkomen vergen en dat terwijl de intensiteit van het verkeer jaarlijks nog met 11 a 13 pet toeneemt. Czernetz geeft in zijn rapport een lijst van aanbevelingen cm het weg- ve'.keer veiliger te maken. Hij pleit voor medisch onderzoek van chauf feurs, zwaardere exameneisen, psy chologische testen van beroepschauf feurs, periodieke vernieuwing van rybewijzen in alle categorieën, ver- keersonderricht op scholen en een intensievere propaganda voor veilig verkeer. Voorts wijst hij op de nood zaak van verbetering de'- wegen, der wegbakening, meer scheiding van voetgangers- en rijverkeer, verplich te periodieke keuring van alle auto's, een veelvuldiger gebruJc van veilig heidsgordels en een Europese ver keerswet. De Oostenrijkse afgevaardigde meent, dat de grootste voorrang moet worden gegeven aan het opsporen van „blinde plekken" in de wegen. De ervaring in Frankrijk leert büv. dat na verbetering van de verkeers situatie op 600 van die gevaarlijke punten hun aantal ongelukken met 77 procent afnam. En hy vertelde voorts: „Wij zyn van Djakarta naar Bandoeng ge reisd en vandaar door heel Java naar Makassar. En overal werden wij ontvangen door de gouverneurs van de provincies en spraken wij met vooraanstaande mensen. Overal heb ben wy laten blijken, dat we geen officiële delegatie waren maar indivi duele mensen, die zich komen oriën teren, omdat de toekomst van ons Papoeavolk niet langer in handen van Den Haag maar in handen van Djakarta ligt." Op een ietwat verwarde perscon ferentie, die gisteravond in de se naatskamer van de Amsterdamse Universiteit werd gehouden, was een gesprek van 2'i uur nog niet voldoen de om te weten te komen welke re sultaten de oriëntatiereis eigenlyk heeft gehad. Wel zei de 26-jarige voor belastingambtenaar studerende E. Somisu: „Ik heb de indruk gekregen, dat Djakarta vooruit is gegaan. De opbouw en de economie zyn myns inziens voldoende om alle Javanen in leven te houden. Nee, verder dan Djakarta ben ik niet geweest. Ik heb deze stad gezien en ik ben ervan overtuigd dat het elders in Indonesië ook zo zal zijn". Leidende figuren Er waren meer van dergelijke naïeve uitspraken van deze Papoea's, die in de Indonesische Republiek zyn ontvangen door o.a. Soekarno, Soe bandrio en Jani. De voorzitter van de Nederlandse Staatkundige Stu dentenfederatie, de heer J. N. Schol- ten, introduceerde deze voor belas tingambtenaar. apothekersassistent of analist studerende Papoea's wel iswaar als „degenen, die in de toe komst zullen behoren tot de leidende figuren in Nieuw-Guinea", maar het was gisteravond overduidelijk, dat zy in ontwikkeling eii onderscheidings vermogen verre de mindere zijn van de juridische student Frits Kirihio, die overigens ook duidelijk ideeën heeft over de verdere ontwikkeling van Nieuw-Guinea. Alle leden van de delegatie zeiden tc hopen, dat Nieuw-Guinea tezijner- tyd tot een zelfstandige staat zal wor den uitgeroepen. Over de opvattingen van Soekarno over het zelfbeschik- kinsrecht zeiden zy, dat de Indone- siche president met „intern zelfbe schikkingsrecht" bedoelt dat dit een zaak is die uitsluitend Indonesië en Nieuw-Guinea aangaat. Allen zeiden spoedig naar Nieuw-Guinea te willen terugkeren om daar te werken aan de voorlichting van de Papoea-bevol king. Zij hadden vertrouwen in de Indonesische belofte, dat de Papoea's zich in 1969 over hun toekomst zul len mogen uitspreken, al zei delega tieleider A. F. Indey voorzichtig: „De ogen van de gehele wereld zyn op Soekarno gericht. Hij zal de belofte wel waar moeten maken". Tegenwerking Behalve de zes Papoeastudenten, die naar Indonesië zyn geweest, zijn er ook twee, die met medewerking van de Nederlandse regering een soortgelyke reis naar Nteuw-Guinea hebben gemaakt met het doel de band tussen de Papoeabevolking al daar en de Papoeastudenten in Ne derland te versterken. De agressieve H. Wanma en de flegmatieke ds. Koiboer brachten een weinig enthousiast verslag uit van deze reis. De heer Wanma vertelde: „Op de heenreis kregen wij in Alaska al een protest-telegram van een aan tal Papoea's, die ons min of meer voor landverraders uitmaakten. Hoe wel wy door de Nederlandse regering waren uitgezonden, was er in Biak noch in Hollandia iemand om ons te ontvangen. Er was geen hotel en geen vervoer. In plaats van hulp werden we zelfs lastig gevallen." Ds. Koiboer zei: „Wy hebben in Hollandia vyf dagen moeten wach ten voor we iets konden doen. Via ds radio werd omgeroepen, dat wij Nieuw-Guinea aan Indonesië wilden verkopen en wij werden zelfs voor nozems uitgemaakt. Toen ik de heer Veldkamp van het binnenlands be stuur vertelde, dat wij toch met een regeringsopdracht waren gekomen en dat men ons daarom moest helpen, zei hy: „Och, het is voor jullie toch immers een vakantiereisje Dankzij vrienden hebben wy toch (Van onze correspondent in Bonn) De toch al niet al te goede verstandhouding tussen Washingto en Bonn is door een verklaring, die de scheidende Westduiti ambassadeur, prof. Grewe, aan een Amerikaans persbureau voc zijn vertrek uit Washington aflegde, nog troebeler geworden. In Bonn zelf is men in kringen van het ministerie van Buiten landse Zaken over Grewes woorden zo verontwaardigd, dat h door minister Schroder, zodra zijn schip, waarmee hij van de Vet enigde Staten naar Hamburg onderweg is, aankomt, zal wordei ontboden teneinde rekenschap af te leggen. In het interview met het Ameri kaanse persagentschap antwoordde Grewe op de vraag, hoe hij dacht over een ln de Verenigde Staten ge houden publieke-opinie-onderzoek, waaruit bleek dat men in het alge meen de Duitsers wel mocht: „De opinie van de gemiddelde Amerikaan doet er niet toe. Er zyn bepaalde kringen van intellectuelen, vooral aan de oostkust, die een negatieve houding tegenover Duitsland hebben. Zij hebben de meeste invloed in de Verenigde Staten". Er ls geen twyfel aan dat Grewe met de door hem genoemde intel lectuelen niemand anders heeft be doeld dan president Kennedy en zyn naaste omgeving. Het staat vast dat prof. Grewe met Kennedy slecht kon opschieten en het is zeker dat de Amerikaanse pre sident ervoor heeft gezorgd dat Gre we, toen enkele maanden geleden tussen de VS en de Bondsrepubliek over de politiek inzake Berlyn me ningsverschillen ontstonden, werd overgeplaatst. Hij is intussen ambas sadeur van Bonn by de NAVO in Parijs geworden. Grewes ergenis over deze gang van zaken nam nog toe. toen de perschef van Kennedy, Pier Salinger, enkele maanden geleden in Bonn op de vraag hoe de president over de am bassadeur dacht, weinig diplomatie! antwoordde: „Hy kan hem niet zien'! Het heeft er alles van dat Grewf bij zyn afscheid voor dit alles wraaï heeft genomen, wat menselyk wel tf begrijpen is, maar in de diplomat* volstrekt ongebruikelyk is. Tenslot te komt het erop neer dat. de positie van de Bondsrepubliek in Berlijn door een algemene verontwaardiging in Washington weinig is gediend. Een woordvoerder van de regering in Bonn heeft geprobeerd de scherpe van Grewes opmerking af te zwakken door de verklaring, dat het interview het gevoerde gesprek tussen het pers agentschap en de ambassadeur niet woordeiyk weergaf. Het persagent schap reageerde daar gisteren echte: op met de mededeling, dat de ge bruikte formulering niet alleen met Grewe was afgesproken, maar 00* door hem is goedgekeurd. De socialisten in Bonn hebben in tussen, eveneens gisteren, een scher pe verklaring over het incident gepu- bliceerd, waarin zij stellen dat het voor een ambassadeur in de Ver enigde Staten geen pas geeft indien deze argumenten tegen de president gebruikt, die de Republikeinen in hun campagne tegen Kennedy aan voeren.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 4