.merika niet nerveus over de jowjetrussisclie dreigementen VROUW VING ROT MET WISSELTRUC WORMS verlaat ons land Euromarkt ontmoet in Londen sterk verzet Vijf Papoeastudenten weigeren bevel tot spoedige terugkeer F. H. van de Wetering overleden Wen dele defensieve Itoon in verklaring van persbureau Tass A K.L.M.-toestel aan een ramp ontsnapt Ihauffeur met wroeging Ben Bella wil I olksleger ink zrimpen WEERBERICHT Meppels kassier te vlug DC-8 over de landingsbaan heengesclioten NA INDONESISCHE REIS UIT DE GRATIE „Ministerie nam brieven in beslag" (§ud ?)liè teuws epgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1962 No. 30754 EIDSCH DAGBLAD jcteur. E A E van Dishoeck jfdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1. Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Washington) Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken is niet lireid de verklaring van het Sowjetrussische persbureau Tass •i yer Cuba (aanval op Castro zou tot kernoorlog kunnen leiden) te veel eer te bewijzen door er uitvoerig op in te gaan. Het ate Department beschouwt veel in deze verklaring als propa- en legt er de nadruk op, dat Moskou reeds in juli 1960 jeft beloofd Cuba met raketten te beschermen tegen een Ameri- lanse invasie. Omdat men slechts met een verklaring van het rsbureau Tass te maken heeft, zullen er geen verdere officiële ededelingen worden verstrekt. In het State Department heeft :t de aandacht getrokken, dat de Russen niet verder zijn gegaan et hun dreigementen dan voordien. Uitlating over Berlij nonzin fe Bevoegde Amerikaanse kringen H stigen er de nadruk op, dat de jil rklaring van Tass zelfs een ietwat Een chauffeur, die pas een dag of er in dienst was van het Rotter- imse Gemeentelijke Transportbe- •ijf, is er in de nacht van 9 op 10 ptember vandoor gegaan met een ationcar van de havendienst, die ge- ■uikt wordt voor het vervoeren van odsen voor zeeschepen. De 30-jarige chauffeur, reed eerst lar Antwerpen en vandaar gisteren s iar Amsterdam, waar hij kennissen Opzocht. Deze gaven hem, toen zij n zy'n avonturen hoorden, de goede ad maar snel naar de politie te aan. De man heeft deze raad opge- en meldde zich gistermiddag ü'de Amsterdamse politie, die hem i de auto, snel naar Rotterdam racht. De loodsen hebben nu hun irvoermiddel terug, maar met een idere chauffeur. De man is voor lig opgesloten en zal voor de offi- van Justitie worden geleid. defensieve toon heeft: de Russen hebben er wat daarvan ook zij de aandacht op gevestigd, dat de economische hulp van de Sowjet- Unie aan Cuba veel belangrijker is dan de militaire assistentie voor Cu ba's verdediging. Men neemt in Washington aan, dat de Cubanen om veel meer militaire hulp hebben ge vraagd dan zij hebben ontvangen. Dat de onderhandelingen over Ber lijn en Duitsland niet mogelijk zou den zijn vanwege de verkiezingen in Amerika, zoals eveneens door de Rus sen is verklaard, werd in Washington als de reinste nonsens bestempeld. Dean Rusk, de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, zei tegen journalisten, dat Amerika niet nerveus of beangst is tengevolge van de Russische dreigementen. In de kringen van de Senaat reageerde men feller: vele Senatoren toonden zich geïrriteerd omdat de Russen de verkiezingen als voorwendsel gebrui ken om de discussie over Berlijn voorlopig uit te stellen. Beide par tijen staan inzake Berlijn volkomen achter president Kennedy, zodat het geen enkel verschil maakt, of de on derhandelingen over Berlijn voor of na de verkiezingen worden gehouden. Of de verklaring over Berlijn is vastgeplakt aan de verklaring inzake Cuba, ofwel dat de hele verklaring werd gegeven om bekend te maken dat men, wat Berlijn betreft, de za ken voorlopig niet op de spits drijft, daarover lopen de meningen van de deskundigen nog uiteen. De Russen zouden de Amerikaanse verkiezingen hebben aangegrepen als een excuus om pas op de plaats te maken. In Washington acht men het mogelijk, dat de Russen zelf nog niet hebben besloten hoe zij de situatie rondom Berlijn nu verder zullen aanpakken. Bekend is dat zij in Joego-Slavië, Egypte en Indonesië hebben gepro beerd of die landen het vredesver drag met Oost-Duitsland mede wil den ondertekenen, als het zover kwam, maar in genoemde landen hebben de Russen bot gevangen. Dit kan een van de factoren zijn, die het tempo althans hebben vertraagd. Algerije's „sterke man", Ben Bella, heeft gisteravond in een vraagge sprek met een Frans radiostation verklaard, dat hij plannen heeft om het Algerijnse Volksleger terug te brengen tot een maximale sterkte van 35.000 man. Ben Bella heeft al eerder gezegd, dat hij een groot aan tal van de soldaten van het „super- overvloedige" leger van 135.000 man wil Inzetten bij de wederopbouw van de jonge republiek. Ben Bella verklaarde dat zijn plan voor demilitarisatie van Algiers was uitgevoerd. De mannen van ALN- opperbevelhcbbcr Boemedienne lig gen buiten de stad en de soldaten van willaja vier zijn weggetrokken, aldus Ben Bella. Hij achtte het machtsprobleem opgelost. „De willa- ja's drie en vier hebben zich volledig onderworpen aan het gezag van het Politieke Bureau", zo verklaarde hij. Volgens Ben Bella is men het voorts eens over de samenstelling van de 196 kandidaten tellende lijst voor de verkiezingen die nu op 20 september zijn vastgesteld. De publi- katielimiet voor deze lijst verstrijkt te middernacht. Ben Bella heeft voorts duidelijk te kennen gegeven dat zijn Politieke Bureau nadat een regering zal zijn gekozen een krachtige rol zal blijven spelen. „Het bureau heeft nu de vol ledige verantwoordelijkheid", aldus Ben Bella, „maar het zal de politieke lijnen blijven opstellen en toepassen ook wanneer dp regering is gevormd". Reeds m juli hebben politieke waarnemers voorspeld dat Ben Bella van plan is om een regering-en-par- tij-systeem te vormen zoals dat in de Oosteurcpese landen bestaat Gisteren arriveerde op Schiphol een groepje artiesten, dat 'een tournee door Nieuw-Guinea heeft gemaakt. Van links naar rechts: Marijke Morley, Rudi Carrell. Philippine Aeckelin en Tonny Eyck vertellen van hun ervaringen. Afnemende en ruimende wind De iBl't verwacht van heden- tot morgenavond Aanvankelijk zwaar bewolkt met Plaatselijk enkele buien, later afne- mennde bewolking en op de meeste plaatsen droog. Naar noordwest rui mende wind en afnemend tot matig of zwak. aan de kust aanvankelijk nog kraohtig of hard. Lagere tempe raturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 13 SEPTEMBER Zon op: 6.10 uur; onder: 19.02 uur. Maan op: 19.06 uur; onder: 4.44 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.16 en 14.45 uur, laagwater te 10.32 en 22.52 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina'* (Van onze Zwolse correspondent) De kleine „vrouw met het Oosterse uiterlijk" heeft vrijdag bij de Rotterdamsche Bank in Meppel vergeefs gepoogd met haar vingervlugheid ook daar enige honderden guldens uit de kas te graaien. De kassier, realiseerde zich dit pas, nadat hij in de krant had gelezen, dat de vrouw in Amsterdam het i ANWB-kantoor f 1.000,- lichter had gemaakt en een garage in Groningen nog dezelfde dag maar liefst f 2 300. De vrouw reisde kennelijk per auto,1 want zij sloeg om half twaalf haar slag in Amsterdam, om half drie deed zij een vergeefse poging in Meppel, j om kwart over drie in Assen en om kwart over vier in Groningen. Evenals zij dat een uurtje later in Groningen zou doen, probeerde zij in Assen bij het bedrijf van Stork Pom- pen een biljet van f 1000 gewisseld te krijgen. De Haagse schroothandelaar L. Worms, die indertijd de schroot- zwendel in de EGKS aan het licht bracht, heeft meegedeeld, dat hij Ne derland gaat verlaten uit protest te gen zijn veroordeling wegens smaad aan het adres van de heer D. P. Spierenburg, de Nederlandse vice- voorzitter van de hoge autoriteit van de kolen- en staalgemeenschap. Hij gaat zich de volgende maand vesti gen in Anglet in Zuid-Frankrijk. De heer Worms heeft meegedeeld, dat hij op het girostrookje waarmee hij zijn boete (van f250) heeft be- taa 1 clnog eens zijn grieven tegen de wijze, waarop de zaak is behan deld, heeft uiteengezet. De heer Worms verklaarde, het vonnis van het Gerechtshof te be schouwen als een „bijzonder grote onrechtvaardigheid". Hij zal nog een paar weken in Nederland blijven al vorens zich in het buitenland te vestigen. Of hij nog eens naar Neder- Koningin Juliana in gesprek met mr. N. Debrot na diens beëdi ging in Paleis Soestdijk als Gou verneur van de Nederlandse Antillen. land zal terugkeren, hangt af zo zei hij van een verandering van klimaat: men zou in Nederland moeten erkennen dat hij de Euro pese Gemeenschap met zijn actie een belangrijke dienst heeft bewezen. Zij moest evenwel, zoals eerder in Meppel, onverrichterzake terug. Bij Stork, waar men het zaakje niet ver trouwde, werd direct de politie ge waarschuwd, die op haar beurt de zaken in Assen inlichtte over even tuele activiteiten van een ladelicht- ster. Bij de Rotterdamsche Bank in Meppel wilde zij biljetten van 50 Duitse marken wisselen. Ook hier probeerde zij de kassier in verwarring te brengen door allerlei talen door elkaar te brabbelen. Om haar bedoe lingen te verduidelijken wilde zij in de geldkist aanwijzen, wat zij be doelde. Maar kassier H. Kreuze hield Canada beducht voor magnetisme van Yer. Staten (Van onze Londense correspondent) Feller dan oorspronkelijk ver wacht werd is de tegenstand van de Gemenebest-premiers tegen Engelands toetreding tot de Euromarkt. Gisteren hebben acht premiers op de conferentie in Londen het woord gevoerd en zij waarschuwden allen tegen de consequenties van een dergelijke stap. Premier Diefen- baker van Canada zinspeelde op de mogelijkheid van een nieuwe conferentie van pre miers van het Gemenebest in het komende voorjaar, ter ver dere bespreking van de omstre den toetreding van Engeland. „Meer dan honderd jaar lang heb ben wij de magnetische aantrek kingskracht van Amerika weer staan", aldus verklaarde de Canade se n emier. „Maar als Fmsreland zich aansluit bij Europa, zullen wij het gevaar lopen helemaal in de Ameri kaanse invloedssfeer getrokken t« worden" In tegenstelling totMacmil- lan was Diefenbaker van oordeel, dat Engeland aan invloed in de wereld zou inboeten, tenzij het buiten Euro pa blijft. Diefenbaker wees op de situatie, die zou kunnen ontstaan als er ooit opnieuw een oorlog mocht uitbreken. Zou Canada zich dan ge roepen voelen het moederland, dat dan een onderdeel van Europa is ge worden, te hulp te snellen, zoals het in twee wereldoorlogen heeft ge daan? Ook uit de woorden van premier Menzies van Australië sprak diepe bezorgdheid en sceptionisme. Engelands overgang naar Europa zou het karakter van het Gemene best aantasten. Temeer als de eco nomische integratie gevolgd zou wor den door politieke eenwording. En anders dan bij normale verdragen is het voor de leden-staten niet mo gelijk het Verdrag van Rome op te zeggen. De stap is dus onherroepe lijk. De voorwaarden, die minister Heath tot op heden heeft weten te bedingen, geven nog steeds geen ant woord op de vraag: welke prijs zal het Gemenebest moeten betalen? Met verheffing van stem verklaar de de premier: „Wat wordt er van Australië gevraagd? Een blanke cheque te tekenen? Geen regering kan zich hiertoe verplichten en er het leven van afbrengen. Wordt er van ons gevraagd terug naar huis te gaan en „vooruitgang" te melden? (Van onze A'damse correspondent) De DC 8 van de KLM „Albert Plesman' is gistermiddag om tien voor half een op het vliegveld Shan non in Ierland aan een ramp ont snapt, toen het over de landingsbaan heenijchoot, maar 18 nieter voorbij deze betonnen baan in liet grasland toch tot stilstand kwam. De 50 pas sagiers en de bemanningsleden ble- en ongedeerd. Het toestel liep slechts lichte schade op door het wegzakken van de wielen in de slappe bodem. Het vliegverkeer op het vliegveld Shannon was tot gisteravond voor straalvliegtuigen gestremd, omdat de baan niet kon worden gebruikt voor de „Albert Plesman' was weggesleept. De DC 8 was op weg van Amster dam naar New York. Het maakte de Premier Nehroe van India zei niet in te zien hoe het Gemenebest in stand zou kunnen blijven als de voorwjarden voor toetreding niet ingrijpend worden gewijzigd. Hij vreest dat de uitvoering van de voor stellen de spanning tussen Oost en West zal vergroten. Hij noemde het kortzichtig om niet voldoende reke ning te houden met" de behoeften van de ontwikkelingslanden. De premiers van Nieuw-Zeeland en Pakistan lieten een soortgelijk ge luid horen. Een vertegenwoordiger van Ghanc wees elke associatie met de Euromarkt af als een gevaar voor de Afrikaanse eenheid. gebruikelijke tussenlanding te Shan non. Gezagvoerder was de 49-jarige vierbander J. H. Eilders, een piloot met 28 dienstjaren en 18.000 vlieg uren. De „Albert Plesman" was het eei ste straalpassagiersvliegtuig van het type DC 8, dat de KLM in ge bruik heeft genomen. Vorige week had het toestel in KLM-verband een totale afstatnd afgelegd van 150 maal de aardomtrek. De eerste berichten, die spraken van het niet werken van de remmen van het landingsgestel worden door de technische dienst van de KLM op Schiphol tegengesproken. Gezagvoer der Eilders zou zijn doorgeschoten „ondanks zwaar remmen". Voor de passagiers betekent het in cident een vertraging, die overeen komt met bijna de normale vlieg- auui Amsterdam—New York. Omdat de baan gedurende de middag niet kon worden gebruikt, kon een vervan gende DC 8 eerst om kwart voor ze ven van Schiphol naar Shannon ver trekken, vanwaar de gestrande pas sagiers hun reis eerst omstreeks half tien konden hervatten. De „Albert Plesman' komt vandaag met de bemanning naar Schiphol terug voor een grondig technisch on derzoek. (Van onze parlementaire redacteur) De heer F. H. van de Wetering, lid van de Tweede Kamer voor de Christelijk Historische Unie, is van morgen in zijn woning in Den Haag overleden. Hij was 66 jaar. De heer Van de Wetering werd zondag in zjjn woning door een ernstige ha: (aanval getroffen. (Van onze Amsterdamse correspondent Vijf van de zes Papoeastu denten, die van hun oriënte- ringsreis door Indonesië zijn teruggekeerd, hebben van het ministerie van Binnenlandse Zaken aanzegging gekregen zaterdag op Schiphol aanwezig te zijn voor een onverwijlde te rugkeer naar Nieuw-Guinea. Het betreft hier de voor belas tingambtenaar studerende heren Ongge, Iridey, Simisu en Ansa- nay en de leerling-analist M. Jelman. zich aan het consigne ,kas dicht als een onbevoegde nadert. Hij sloot snel de la en toen was de vrouw gauw verdwenen. In Zwolle heeft deze vrouw zater dag wel succes gehad. Zij stapte in gezelschap van een man bü Reis bureau Lamp binnen en gaf met ge baren te kennen, dat lij een biljet van f 100 wilde wisselen. Zij over donderde de assistente en telde zelf de biljetten uit. Eerst gisteren bleek bü nu'ro'e van de kas, dat f200 was verdwenen. De betrokkenen zeiden ons gister avond geen gevolg te zullen geven aan dit bevel, omdat zjj zaterdag op een bijeenkomst vnn de 80 in Ne derland verblijvende Papoeastuden ten verslag willen uitbrengen van hun Indonesische reis. Zij beschou wen de maatregel van het ministerie als een represaille, temeer waar hun is meegedeeld, dat zij als ambte naar zullen worden ontslagen als zij niet aan de opdracht zuilen voldoen. Van het ministerie van Binnen landse Zaken vernamen wij, dat hier geen sprake is van een strafmaat regel. De vier belastingambtenaren hebben hun studie voltooid en zou den reeds eerder naar Nieuw-Guinea zijn teruggereisd als zij hun va kantie niét eigenmachtig hadden verlengd met het uitstapje naar In donesië. Wat betreft de heer Jelman werd opgemerkt, dat deze door zijn Indonesische reis zijn examen heeft verzuimd en dat hij niet op rege- ringskosten in Nederland op een vol gend examen kan wachten. Geen salarissen Er heerst grote ontevredenheid onder dit groepje studenten, dat op kosten van de Nederlandse staatkun dige studentenfederatie ruim acht j weken naar Indonesië is geweest. Twee hunner kregen bij hun terug- j keer te horen, dat hun in Nieuw- Guinea verblijvende echtgenoten sinds 1 augustus geen salaris meer van het gouvernement hadden ontvan gen. Het zijn de heren Indey en An- sanay, die gezinnen hebben met res pectievelijk twee en vier kinderen. De Nederlandse staatkundige studen tenfederatie heeft zich voorlopig over deze gezinnen ontfermd door (e zor gen, dat de vrouwen een financiële togem oe t koming kr ij gen Bijzonder verontwaardigd toonde zich de heer Jelman. „Mijn hospita heeft tijdens mijn afwezigheid be zoek gehad van een ambtenaar van het directoraat-generaal voor Nieuw- Guinea. Hij heeft de pust, die voor mij was gekomen in beslag genomen en gezegd, dat ik op staande voet was ontslagen. Toen mijn hospita vroeg, hoe het dan met de kamer huur zou gaan, die tot dusverre door het ministerie werd betaald, zei de man. dat zij mijn boeken en kleren maar moest verkopen". Brieven en foto's De hospita van de heer Jelman is mevrouw J. Massaar, die aan het Levendaal te Leiden een sigarenwin kel drijft. Zij vertelde ons gister avond: „Ja, ik heb de heer Van Door- renmaalen van het ministerie op be zoek gehad. Hij heeft vier brieven, die voör de heer Jelman waren be zorgd, meegenomen en ook een pakje met enige foto's. Het waren foto's van het vertrek van de Papoea's uit Bonn, toen zij naar Indonesië gin gen. Zij waren aan mij geadresseerd en verzonden door een Duitse foto graaf. Ik heb bij ontvangst f 9,- moe ten betalen, die de heer Jelman mij zou teruggeven. Het ministerie had de betaling van de kamerhuur stop gezet bij diens vertrek maar wij heb ben nog een vordering van f 210,-. Toen ik vroeg of ik dit geld nog zou k. ijgen, zei de hoer Van Dooren- maalen, dat ik de boeken en kleren van Jelman maar als onderpand moest beschouwen. Maar die kan ik toch niet verkopen? Die zijn toch van hem?" (Voor de ervaringen van deze Pa poea's in Indonesië, zie men el ders) De heer V. d. Wetering was Ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Zijn stoffelijk overschot zat zater dagmorgen om elf uur op de be graafplaats „Westduin" in Den Haag ter aarde worden besteld. Slot pag. 2 Uit het Leidsch Dagblad van 12 Sept. 1862: Men berigt uit Noordwijk, dat aldaar een aanvang ge- maakt is met het rooijen der duinzand-winteraardappelen. De duinaardappelen zullen tot een civiele prijs verkrijg- I baar zijn. i Men schrijft uit Parijs, dat i keizerin Eugénie uit blijd- i schap over de arrestatie van i Garibaldi 50.000 frs. heeft geschonken aan hare stich ting voor arme kinderen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1